waalwijkse en LanqstRaatse couRant Wethouder F. C. Smolders nam - na meer dan 35 jaar - afscheid van de gemeenteraad van Waalwijk BINNEN- EN BUITENLAND Benoemd tot ereburger van Waalwijk Dank STASSAR BRILLEN BETERE BRILLEN Sporadisch Objectief en onkreukbaar Heel klein deel Woorden van dank Erkentelijkheid Ontwikkeling en Uitbreiding MAANDAG 3 SEPTEMBER 1962 84e JAARGANG No. 69 ««iiuumiu HU. «J De rcho van het Zuióen Uitgever: ff>>lwijkse Stoomdru^ Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167- 2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" In een buitengewone raadsvergadering, waarbij nagenoeg alle leden van de raad tegenwoordig waren (alleen de heer Pullens was door zakelijke aangelegenheden verhinderd), heeft zaterdagmorgen wethouder F. C. Smolders afscheid genomen van de gemeenteraad van Waalwijk. Daarmee is te vens een eind gekomen aan zijn wethouderschap in de gemeente, welke functie hij meer dan 35 jaren heeft vervuld. Als blijk van waarachtige waardering en dank, werd hem door de voorzitter van de gemeenteraad, burgemeester J. L. P. M. Teijssen, een portret aangeboden, geschilderd door de Waalwijkse kunstschilder, de heer Theo van Delft. Namens de gemeenteraad deed de voor zitter mededeling, dat door de voltallige gemeenteraad was besloten de heer Smolders te benoemen tot ereburger van Waalwijk. Het is voor de eerste keer dat de gemeenteraad van Waalwijk tot een dergelijke benoeming is overgegaan. Reeds eerder werden de verdien sten van de heer Smolders geëerd, doordat hij indertijd door H.M. de Koningin werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau, ter wijl de gemeenteraad nadien be sloot om, nog tijdens zijn leven in een voor de heer Smolders bijzon der geliefde wijk van Waalwijk, een straat naar hem te noemen en wel de Wethouder Smoldersstraat. Dit laatste is iets wat slechts zeer spo radisch voorkomt. De voorzitter, die als eerste het woord voerde, zei zich voor te kun nen stellen dat de beslissing die wethouder Smolders had genomen, om niet meer terug te keren in de raad, een bijzonder moeilijke beslis sing was geweest, temeer, omdat de heer Smolders gedurende zo'n lange periode en met zo'n enorm succes als zodanig in Waalwijk werkzaam is geweest. „Hoe nauwkeurig men ook de aspecten van uw zeer ver dienstelijk leven belicht", aldus de voorzitter, „het is toch niet makke lijk om een totaal beeld te vormen van hetgeen u gedurende uw werk periode van meer dan 40 jaar als lid van de gemeenteraad en meer dan 35 jaar als wethouder hebt ge daan. Temeer nog daar ik moet put ten uit de wetenschap van anderen, omdat ikzelf slechts tien jaar van uw wethouderschap heb meege maakt". Het waren spontane woorden, recht uit het hart, die de voorzitter tot de scheidende wethouder richtte, maar juist daardoor kreeg deze bui tengewone raadsvergadering die bij zonder prettige sfeer. De voorzitter wees er op, hoe uit de achter ons liggende jaren de scheidende wethouder naar voren was getreden als een scherp omlijn de en markante figuur, die vele ja ren achtereen actief en deskundig heeft deelgenomen aan het bestuur van de gemeente. Om te weten wat besturen is, dient men op de hoogte te zijn van het doel daarvan en de wegen die naar dit doel leiden te kennen. Daarnaast, aldus de voor zitter, moet men de wetenschap en kundigheid bezitten om als goed en eerlijk bestuurder op te kunnen tre den. Wethouder Smolders beschikte daarover en bezat bijzonder veel tact om met mensen uit alle gele dingen om te gaan en steeds open oog en oor te hebben voor hun moeilijkheden en hun problemen. „Bijzondere deugden, die ik in u mag prijzen, zijn uw objectiviteit en uw volkomen onkreukbaarheid. U was toegerust met de gaven van geest en hart, welke u in het ver leden hebben gesierd als bestuurder en die u ook in de toekomst nog zullen sieren". De voorzitter wees er in dit verband op, dat het niet te verwonderen was dat de Waalwijk- se bevolking zo'n grote waardering voor zijn persoon en voor zijn werk nad. Hij noemde de heer Smolders een bestuurder van groot formaat, die de kunst verstond zich te ver eenzelvigen met de ontwikkelingen van de tijd, die gedurende al die jaren heel wat veranderingen heb ben ondergaan. Dit kon hij, aldus de voorzitter, omdat hij meeleefde door te activeren en te stimuleren, samen met het college en de raad. °at dat inderdaad zo is, getuigen de achter ons liggende jaren, geduren de welke hij steeds groot begrip en inbreng heeft getoond. „Een dynamisch man met een lei dinggevende geest", dit waren de betitelingen die de voorzitter de scheidende wethouder toewimpelde. Het tijdvak dat de heer Smolders gaat afsluiten is een vruchtbaar tijd- yak geweest, waarbij zijn activitei ten niet alleen beperkt bleven tot be specifiek gemeentebelangen, vant naast de contacten die hij wist leggen in zijn hoedanigheid van wethouder, waren er de contacten "tet de diverse maatschappelijke in stellingen, hetgeen met zich mee dacht dat zijn blik werd verruimd eu dat hij steeds kon putten uit 'n don van inspiratie. Portret van wethouder Smolders, dat hem werd aangeboden tijdens de buitengewone vergadering van de gemeenteraad van Waalwijk ter gelegenheid van het afscheid van de heer Smolders. Het portret is ge schilderd door de Waalwijkse kunstschilder, de heer Theo van Delft. Naast de aandacht die hij be steedde aan het algemeen beleid van de gemeente, kregen het gas-, licht- en waterbedrijf zijn overgrote belangstelling. Ook op dit terrein bezat hij een uitermate grote be kwaamheid. Het voorzitterschap van sociale zorg vond in hem een hard werkend man, die èn met verstand èn met een goed hart iedereen terwille trachtte te zijn. Burgemeester Teijssen zei er zich van bewust te zijn, slechts een heel klein deel van het totale beeld te hebben laten zien. Wel wilde hij stellen, dat het college van B. en W. grote belangstelling en kennis van dit beeld van meer dan veertig jaar hard werken had geno men. Vooral omdat het werken was geschied in het belang van de gemeente Waalwijk en haar inwo ners. „Wij zijn tot het inzicht ge komen u een blijk van erkentelijk heid en dank te doen toekomen, dat voor u en voor uw gehele familie een teken zal zijn van onze waar dering en dank". Met de wens dat wethouder Smolders nog vaak zal terugdenken aan de voorbije jaren, overhandigde hij hem het prachtige portret, dat is vervaardigd door de Waalwijkse kunstschilder, de heer Theo van Delft. In het dankwoord van de voorzit ter werd ook mevrouw Smolders be trokken, omdat tevens door haar toewijding de gemeentezaken op een dergelijk voortreffelijke wijze behartigd hadden kunnen worden. Een besluit van de gemeenteraad, waaraan alle raadsleden, zonder eni ge uitzondering, hun medewerking hadden verleend, heeft out-wethou- der Smolders tot ereburger van de gemeente Waalwijk benoemd, iets wat voorheen in de geschiedenis van deze stad nog nooit eerder is voor gevallen. Niet zonder enige ontroering bracht burgemeester Teijssen dhr. Smolders dank voor de grote steun en de bijzondere vriendschap, die hij in deze tien jaren dat de heer Teijssen burgemeester van Waalwijk is, mocht ontvangen. Wethouder v. Heeswijk bracht als collega van de heer Smolders dank voor de bijzonder prettige sa menwerking. Hij noemde de heer Smolders een hoogstaand persoon, die steeds met inzet van alle krach ten het belang van de gemeente had willen behartigen. Namens de K.V.P.-fractie sprak de heer Meys, die de heer Smolders dank bracht voor hetgeen hij als vice-voorzitter van de K.V.P. had gedaan. Hij wenste wethouder Smol ders hartelijk geluk met zijn benoe ming tot ere-burger van Waalwijk. Namens de K.V.P.-fractie bood hij de scheidende wethouder een elec- trisch scheer-apparaat aan, terwijl mevrouw Smolders werd verrast met een prachtige tuil bloemen. De heer v. d. Hoven, die namens de Protestant Christelijke groep 't woord had gevraagd, nam de gele genheid te baat de heer Smolders in het openbaar hartelijk te danken voor de prettige samenwerking die er altijd was geweest en voor de ge weldige steun, die de Protestant Christelijke groep voor de specifiek eigen Protestants Christelijke pro blemen, belangen en plannen mocht ontvangen. „Persoonlijk heb ik het genoegen gehad, aldus de heer v. d. Hoven, reeds 16 jaar als raadslid en een bijna even groot aantal jaren als lid van de Commissie van Bij stand in het beheer Gemeentelijk Licht- en Waterbedrijven uw pret tige samenwerking en activiteit te mogen ervaren". Hij bracht nog maals dank, daarbij de hoop uit sprekend, dat God hem de kracht zou mogen geven nog vele jaren het voortbestaan en de uitbouw van het werk te blijven volgen en van een welverdiende rust te genieten. De heer Brouwer noemde wet houder Smolders de grote stimula tor, die grote verdiensten heeft ge had niet alleen voor de gemeente in het algemeen maar ook voor de Gas-, Water- en Lichtbedrijven. Hij betitelde wethouder Smolders als de juiste man op de juiste plaats. De heer Kemperman (P.v.d.A.) was er van overtuigd dat in de ko mende periode de heer Smolders be slist geen tijd teveel zou hebben, maar eerder tekort, omdat, zo meen de hij, de belangen van de gemeen te Waalwijk steeds nog een grote plaats in zijn hart zouden innemen. De heer Mosselveld dankte als jongste raadslid wethouder Smol ders voor al hetgeen hij in de af gelopen jaren had verricht. De heer Vlaar, secretaris van de gemeente, die namens alle hoofden van diensten sprak, belichtte de ac tiviteiten van de heer Smolders in het kader van de gemeentelijke dienstvakken. i: If .•"■i'i—f:— Tot slot was het woord aan de scheidende wethouder, die dankte voor het aangeboden cadeau en de benoeming tot ere-burger van Waal wijk. In zijn dankwoord toonde hij zijn erkentelijkheid voor al hetgeen door de diverse sprekers was ge zegd. Hij sprak ongeveer als volgt: Mijnheer de Voorzitter, In mijn toch wel lange wethou ders-periode heb ik niet zo dikwijls het woord gevraagd. Thans vraag ik het voor de laatste maal in uw raad. Het is om een dankwoord te spreken en om uiting te geven aan meerdere gevoelens, indrukken en gedachten, die nu in mij omgaan. Op .de eerste plaats 'n dankwoord. Mijnheer de Voorzitter heeft in een zeer uitvoerige afscheidsrede mijn persoon onder de schijnwerper geplaatst en verdiensten die ik zou hebben, naar voren gebracht. Ik ben daar erkentelijk en gevoelig voor. Anderzijds vraag ik mij af, is 't niet te overdreven. Door de wet houdersfunctie destijds te aanvaar den, heb ik plichten op mij geno men, waarvan het goed vervullen gewoon normaal genoemd mag wor den. Ik heb het werk altijd gaarne, met veel plezier en genoegen, maar ook met ambitie verricht. De laatste 18 jaren had ik overvloed van tijd om alles goed te volgen, te bestu deren en er leiding aan te geven. Het was voor mij als 't ware een fijne ontspanning, die ik voortaan zal moeten missen. Bijzonder getroffen heeft mij het wel zeer aparte en voorname ge schenk door de gemeente mij aan geboden, n.l. mijn geschilderd por tret, door onze Waalwijkse kunst en portretschilder, de heer Theo v. Delft, vervaardigd. Daar ben ik blij mee. Zeer hartelijk dank ik het ge meentebestuur, dat liet initiatief genomen heeft, maar niet minder de gemeenteraad, voor zijn vlotte sanctie aan het voorstel van de bur gemeester en m'n collega wethou der. Dit portret, een blijvend aan denken, zal de beste plaats in mijn woning krijgen. Ik ben ook dankbaar voor 't feit, dat U mijn vrouw en kinderen in dit afscheid hebt willen betrekken en laten delen. Dank eveneens voor de mooie bloemenruiker aan mijn vrouw aangeboden. Dat gij, collega v. Heeswijk, na de voorzitter nog apart het woord hebt willen voeren, waardeer ik zeer. In februari 1952 (de burgemeesters vacature was toen nog niet bezet), waart gij het die in een extra raads vergadering bij mijn 25-jarig wet houdersjubileum een huldigingsrede uitsprak. De vriendschapsbanden zijn nadien steeds doorgegroeid. En al mocht er al eens een zakelijk meningsverschil zijn geweest, de goede vriendschap in het college heeft daar nooit in 't minst onder geleden. Ik dank u bijzonder voor uw woorden. Of het een voorgevoel geweest is, secretaris Vlaar, ik weet het niet, maar eerlijk gezegd, ik had er zo wat op gerekend dat u namens alle directeuren en hoofden van dienst op deze morgen het woord zou voe ren. De eensgezindheid die er uit spreekt doet mij goed, maar ook voor wat u gezegd hebt ben ik er kentelijk. U, secretaris oud-direc teur van de bedrijven, de heer v. Vliet, en al is het nog maar een korte periode, de heer Pelt, met welke heren ik op de eerste plaats te maken had, dank voor de steeds ondervonden steun. Maar ook alle andere functionarissen dank Voor de lange prettige samenwerking. In zijn dankwoord werden tevens alle sprekers betrokken, die tijdens deze vergadering het woord hadden gevoerd. Mijnheer de Voorzitter, Onder vijf burgemeesters ben ik raadslid en wethouder geweest. Burgemeester Surmont de Bas Smeele, die van 1907 tot 1923 Waal wijk bestuurde, heeft nog 1% jaar aan het met Baardwijk en Besoijen gefuseerde Waalwijk leiding gege ven. In diens handen legde ik in 1922 mijn eed als raadslid af. Bur gemeester Moonen is 20 jaren, van 1924 tot 1944 magistraat van Waal wijk geweest. Onuitwisbare ge dachten heb ik aan zijn periode, maar vooral aan zijn bijzonder ver scheiden. Een interimperiode, van 1944 tot 1946, is mr. van der Heijden als waarnemend burgemeester op getreden. Mr. Lambooy, die thans de burgemeestersfunctie in de hoofdstad van onze provincie be kleed, was in Waalwijk van 1946 tot 1951 burgemeester en van 1952 tot heden, alweer 10 jaren, heb ik het voorrecht en de eer met u, burge meester Teijssen, wethouder van Heeswijk en secretaris Vlaar het dagelijks bestuurscollege van onze stad te vormen. Naast de twee ontslapen burge meesters denk ik op een dag als vandaag terug aan twee secretaris sen, waar ik zo lange jaren mee mocht samenwerken, n.l. v. Liempt en v. Mierlo. Maar ook aan andere ontvallen ambtenaren als de Hoop, Bakkers, van Roosmalen, de opzich ters van de bedrijven Gloudemans en Bank. Maar ook naar diverse personeelsleden die niet meer zijn gaan mijn gedachten uit. Ik ben blij' oud-directeur van Vliet hier te ont moeten. Mijnheer de Voorzitter, In het fusiejaar der gemeente, 31 december 1922, telde Waalwijk 9076 inwoners. Thans bijna 19000. Vooral na de laatsie oorlog hebben wij een geweldige uitgroei van Waalwijk ge- Kregen. Uaarvan getuigen een vijf- lal uitbreidingsplannen, die nage noeg gereed zijn. Maar niet minder getuigt daarvan 't bijna afgebouw- ue industriecomplex aan de Elzen- weg, de twee sportcomplexen en 't recreatieoord. Als ik er aan terug denk, dat reeds tijdens de waarne ming van Burgemeester van der neijden de havenplannen ter tafel kwamen, en ik de eerste spade-in de-grond voor de sluisbouw als wet- nouüer niet meer meemaak, dan •blijkt daaruit dat de voorbereidin gen en de te overwinnen weerstan den en wat dies meer zij, niet ge ring zijn. Er is een ontwikkeling in ons Waalwijk aan de gang, zo groots en mooi, dat het mij zelfoverwinning gekost heeft de verdere medewer king daaraan te beëindigen. Ik denk hierbij aan de bouw van de schut sluis en nieuwe buitenhaven, de uit breidingsplannen Laageinde I en 11 en vooral „Meerdijk" en bovenal 't city-plan met cultureel centrum. De nieuwe G.S.W.-werkplaats had ik zo gaarne klaar gezien. Bij de bedrij ven beginnen de grote werken nu pas. In Uw laatste raadsvergadering is voor bijna vier ton crediet ver leend. Vervolgens moet nog een crediet voor een nieuwe filter-instal latie en een nieuw waterwingebied verstrekt worden. Een gashouder of hogedruktank zal nodig zijn. Kost bare voorzieningen voor de uitbrei ding en bedrijfszekerheid van elec- triciteits-levering en meting zullen nodig blijken. Mijnheer de Voorzitter. Houd U het mij ten goede, dat ik met deze zaken in gedachten bezig was. Dit hoort echter aan de nieu we gemeenteraad en aan het straks gewijzigd dagelijks bestuur. Ik moet nu echt aan afscheid nemen gaan denken. ut, lar:! fk kan niet genoeg dankbaar zijn voor de prettige wijze, de goede sfeer, ja, de vriendschappelijke ver houdingen, die steeds in het college van burgemeester en wethouders de boventoon hadden. Dit was van gro te invloed bij het nemen van zeer vele en belangrijke besluiten. Waalwijks eerste ere-burger Ook de gehele gemeenteraad har telijk dank voor de collegiale wijze van samenwerking in een lange reeks van jaren. De heren leden van de advies commissie voor de bedrijven van gas, water en electriciteit, mijn zeer oprechte dank voor de bijzonder prettige wijze van samenwerken ge durende zoveel jaren. De steeds vriendschappelijke geest en sfeer die onze vergaderingen kenmerkten, maakten ons samenzijn tot een ge noegen. Ditzelfde kan ik getuigen van de vergaderingen van het bestuur van de G.I.M.Z. en van de G.S.W.-com missievergaderingen. Over persoon lijke contacten met ambtenaren heb ik niet eens gesproken; die waren altijd prettig. In één woord, allen, maar dan ook allen zonder enige uitzondering, met wie ik heb mogen samenwerken, mijn zeer bijzondere dank. Mocht in de toekomst nog eens blijken dat ik wie dan ook van dienst zou kunnen zijn, dan kan ten alle tijde een be roep op mij worden gedaan. Mijnheer de Voorzitter, ik wens U toe een voortvarend, lang en vruchtbaar bestuur met een eens gezinde gemeenteraad achter U, om daardoor de verdere op- en uit bouw van ons mooie Waalwijk in dezelfde vaart te kunnen voortzet ten, waarmee deze na de oorlog is ter hand genomen. Als rustend bur ger hoop ik dan met grote belang stelling nog menig jaar deze arbeid te kunnen en mogen volgen. Ik dank God, die mij de gave en de kracht heeft gegeven al die jaren voor Waalwijk werkzaam te zijn. Na afloop vond in de trouwzaal van het gemeentehuis een druk be zochte receptie plaats, die door tal loze verenigingen en instellingen van de gemeente Waalwijk werd bezocht en waarbij het aan cadeau's niet ontbrak. Ook verschillende burgemeesters uit de Langstraat toonden tijdens deze afscheidsreceptie hun belang stelling. AFSCHEID GEMEENTE-PERSONEEL Vanmiddag, maandag 3 septem ber, zal wethouder Smolders af scheid nemen van het gemeente- personeel van Waalwijk. Een bij eenkomst hiertoe, waarbij het vol tallig gemeentepersoneel, voor zo ver mogelijk, aanwezig zal zijn, is om vier uur belegd op het gemeen tehuis. HUREN OMHOOG Met ingang van zaterdag j.l. gaan de huren voor de zesde keer na de oorlog omhoog. In de eerste gemeen teklasse gaan de huren van vrijwel alle voor-oorlogse huizen (behalve de heel goedkope en de verwaar loosde) en van de meeste gesubsi dieerde na-oorlogse huizen (behalve de heel dure) met 10 percent om hoog; in de tweede en derde klasse met 11 percent; in de vierde en vijfde klasse met 12 percent. Ter compensatie komt er een loontoe- slag van 1,5 percent met een mini mum van 2,25 gulden per week en gaan de sociale uitkeringen omhoog. VIER NIEUWE WETSONTWERPEN Minister Veldkamp (Sociale Za ken) heeft zaterdag j.l. niet minder dan vier wetsontwerpen tegelijk bij de Tweede Kamer ingediend. Te vens vroeg hij de SER advies over de wenselijkheid van een nieuwe volksverzekering: tegen zware ge neeskundige risico's. Voor rond 80.000 trekkers van in- validiteitsrente is het wetsontwerp, waarin minister Veldkamp een aan zienlijke verhoging van hun rente voorstelt, van groot belang. Deze verhoging acht minister Veldkamp noodzakelijk in afwachting van een definitieve verzekering tegen ar beidsongeschiktheid. Een tweede wetsontwerp van de katholieke minister van Sociale Za ken betreft de ziekenfondsen. Het legt de bestaande verplichte en vrij willige verzekering, die nog steeds op bezettingsrecht berust, in de wet vast en voert ook nieuwe elementen in: een beroepsmogelijkheid; meer vrijheid voor de fondsen bij 't vast stellen van hun werkgebieden, pre mie naar draagkracht bij de vrij willige verzekering en een gewijzig de samenstelling van de zieken fondsraad. Voorts heeft minister Veldkamp - samen met staatssecretaris Gij zeis - een ontwerp voor een nieuwe drankwet ingediend en tekende hij voor een ontwerp van wet voor zie kenhuistarieven. JAN GODERIE OVERLEDEN Op 50-jarige leeftijd is in zijn wo ning aan de Stalpertstraat in Den Haag plotseling overleden de heer Jan Goderie. Bij het grote publiek heeft deze journalist vooral de laat ste jaren grote bekendheid gekre gen als medewerker aan de tv-ru- briek „Brandpunt" van de KRO en aan „Verkeerswenken", de radio- rubriek van de VARA om half ne gen 's morgens.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1