wAAlwijkse en UnqstRaatse couRant WAT BRENGT Gemeentepersoneel nam afscheid van wethouder Smolders ZWITSAL Ruimere hulp aan ontwikkelingslanden Voorlopig verslag overdracht Nieuw-Guinea verschenen VIJK Belastingverlaging en kostenstijging Radiotoestel als afscheidscadeau Aardbevingen keren regelmatig terug MOEDER WORDEN... Nationaal comité voor vrijheid der Papoea's opgericht belasting is te hoog de Europese zorgen staat slokt te veel op enorme investeringen voltallig personeel eerste steen BABYSET DE LUXE <4 VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1962 84e JAARGANG No. 70 De rcho vAn het Zuióen Uitgever: tfaalwokse Stoomdrukkerij Wa Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 pit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk TeL 04160-2621 Kaatsheuvel; Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" DE MILJOENENNOTA De ingrijpende gebeurtenissen in Nieuw-Guinea en de spectaculaire ruimtevluchtsuccessen van de Rus sen hebben de laatste weken de gemoederen beroerd. Beide schouwspelen op het wereldtoneel hebben aangetoond hoe in korte tijd het politiek, strategisch en ook economisch aangezicht van de wereld kan veranderen. Zo achten velen het voor mogelijk dat onze economische activiteit in het verre oosten door de overdracht van Nieuw-Guinea gunstig kan worden beïnvloed. Het is duidelijk dat met een dergelijk werelddecor op de achtergrond slechts met grote moeite 'n voor spelling kan worden gedaan over onze financieel-economische toekomst in het komende parlementaire begrotingsjaar. Het uitzicht wordt nog extra vertroebeld omdat het zitting houdende kabinet bij het op stellen van nieuwe begrotingscijfers zich mogelijk heeft laten leiden door politieke gedachten, die de in 1963 te houden verkiezingen voor de Staten-Generaal gunstig voor de regeringspartijen kunnen beïn vloeden. In dat kader zou men de aankondiging van 'n nieuwe belastingverlaging wel mogen verwachten. Ook economisch zijn er verschijn selen die daarvoor pleiten. De nieu we huurverhoging brengt voor een deel van ons volk grotere lasten met zich, die door een loonsverho ging moeten worden opgevangen. Voor anderen, met name huiseige naren, zullen de inkomsten stijgen door hogere huurontvangsten. Al deze groepen zullen dus in hogere inkomensgroepen terecht komen en zij zullen daar procentueel een ho ger percentage loon- en inkomsten belasting van moeten betalen. Wil de overheid de betrokkenen reëel van de inkomensverhoging laten profiteren, dan zou een nieuwe her ziening van het tarief nodig zijn. In de laatste jaren is de totale belastingopbrengst gestegen van 24,3 tot 27,3% van het nationale in komen. Het was niemand minder dan prof. Zijlstra zelf, die dit in de slotbeschouwing van zijn begroting 1961-1962 opmerkte. Het algemeen economisch beeld in Nederland wijst op een verflau wing van de gunstige conjunctuur. Mag hiervan een voortzetting wor den verwacht? Dan is het ook uit dien hoofde dienstig een fiscale sti mulans in het vooruitzicht te stel len. Nu men in kringen van onze volksvertegenwoordiging de be staande vennootschapsbelasting niet beslist onredelijk vindt, is in die hoek weinig verandering ten gunste te verwachten. Maar nog altijd is 'n groot deel van ons parlement van mening dat de belasting van de mid dengroepen in ons volk te hoog is. Toch mogen wij ons niet te zeer door onze wensen laten leiden. Het is juist dat een huurverhoging aan ce staatskas verlichting brengt, om dat er minder subsidie behoeft te worden toegekend. Op dezelfde golflengte kunnen wij een belastingverlaging voor het rijk vinden, wanneer de agrarische over eenkomsten van de E.E.G. goed faan werken. Die huren en de agra rische politiek wijzen ons er echter evenzeer op, dat de woningbouw en se Europese eenwording voortdu rend onderwerp blijven van staats zorg met de daaraan verbonden ho- fe kosten. Zonder meer oriënterend cijfermateriaal is het onmogelijk te schatten welke lasten ons ten deze vachten. Daaraan moet de vraag nog wor- .'n toegevoegd in hoeverre de re aring zal komen met nieuwe plan- ren om nu eindelijk de woningnood 'e roeien. Veel origineels ver achten wij op dit punt niet uit de «geringskoker, omdat dit kabinet r et meer de gelegenheid zou krij gen nieuwe plannen uit te werken, ammer blijft het, dat dit probleem «reen kankergezwel aan onze wel- «art kleeft. Slechts dan mag een regering het ïölk lastenverlichting toezeggen, ^neer dit ten goede komt aan de *tfkgelegenheid, de produktie, de ^lingsbalans en de prijsstabili- kit en dan nog in aanmerking ge- tornen dat de overheid haar eigen %ven naar rato kan inkrimpen, to^l op dit laatste punt kunnen *e e«n groot vraagteken zetten. De uitgaven van het rijk vertonen sterke tendens tot stijging. De ^genomen wet op het voortgezet derwijs zal bij uitvoering schat- ■j1 kosten. Beperkt men zich in 't v-mende jaar tot voorbereidende ^.kzaamheden, ^an krijgt het in komende kabinet dit blok aan t uitgavenbeen. Minister Cals is figuur, die met kracht naar ver slijking van zijn geesteskind streven. De begroting van on- 'js zal dus uitzonderlijk hoog Roeten wij bij defensie vermin- verwachten, nu ons de zor- t,?m Nieuw-Guinea niet meer ;e,n? likwidatie van 't laat- Jksdeel in de oost zal militair en ook op 't sociale vlak niet goed koop zijn. De V.S. liggen op de loer om onze N.A.V.O.-verplichtingen te verzwaren. De kwestie met Indone sië heeft ons geleerd hoe moeilijk 't is om aan de druk van machtige bondgenoten te ontkomen. Verkeer en Waterstaat staan voor 'n onmenselijk zware taak. De del ta-werken moeten voortgaan. Het scheepvaartverkeer van de wereld haven Europoort met 't achterland eist modernisering van vele water wegen. De snelle toeneming van het autopark in Nederland stelt de hoogste eisen aan onze wegenbouw, wanneer wij niet ver van de top willen blijven bij het aantal ver keersongelukken. Onze bijdrage aan internationale hulp kan zeker niet worden ver minderd. De industrialisatie van ons land eist geweldige bedragen voor de z.g. infra-structuur. Al deze pro blemen moet een kabinet onder de ogen zien bij de opbouw van zijn begroting. Overdenken wij dit alles met ver antwoordelijkheidsgevoel voor het staatsbeleid dan zullen wij niet ont komen aan de overtuiging dat veel begrotingsposten evenals ons bud get voor de huishouding omhoog gaan. Een landsbegroting met schokkend nieuws is nauwelijks te verwachten. Het leek zo'n beetje op een wapenschouw van het gemeenteperso neel. Niet minder dan 250 dames en heren waren maandagmiddag naar het gemeentehuis gestroomd om daar in de raadzaal afscheid te nemen van de heer Smolders, die meer dan 35 jaar lang het wethou derschap heeft vervuld en daardoor niet alleen de belangen van de gemeente Waalwijk heeft behartigd, maar ook en die in het bijzonder de belangen van de gemeenteambtenaren, waarvan wet houder Smolders in z'n dankwoord zelf getuigde, dat deze hem steeds na aan het hart hebben gelegen. Nederland zal de hulp aan min- der-ontwikkelde landen aanzienlijk uitbreiden. Dit blijkt uit een nota van minister Luns (Buitenlandse Zaken) aan de Tweede Kamer. De minister zegt daarin dat wil men de welvaartskloof tussen de geïn dustrialiseerde en de minder-ont- wikkelde landen niet groter maken de bedragen van de hulpverle ning veel hoger moeten worden. „Van de hoog ontwikkelde landen wordt dan ook een tot dusverre on gekende krachtsinspanning ge vraagd", aldus de minister. Tot de posten, die verhoogd zul len worden, behoren volgens de nota: E3 De Nederlandse bijdrage aan 't speciale fonds van de Verenigde Naties, die in 1963 met vijftig per cent verhoogd zal worden (op het ogenblik 9,2 miljoen gulden); Eg de bijdrage aan de technische hulp van de UNO (nu 5,4 miljoen) wordt twintig percent méér; Unicef (Kindernoodfonds van de UNO) krijgt van Nederland een bijdrage van een half miljoen, 65 percent méér dan tot nu toe werd gegeven; E9 Nederland gaat met een bedrag van vijf miljoen deelnemen aan het wereldvoedselprogramma van de UNO en de FAO (de landbouwor ganisatie); het ontwikkelingsfonds van de Europese Economische Gemeen schap krijgt 47 miljoen gulden; El de regering zal een bedrag van 3,6 miljoen beschikbaar stellen voor de oprichting van een „instituut voor sociale ontwikkelingsplanning" een Nederlands initiatief, dat bin nen vijf jaar het tekort aan kennis omtrent de sociale ontwikkeling in de betreffende landen moet ophef fen. Daarnaast zal de regering ook wat betreft de bilaterale hulp de hulp die zonder inschakeling van de in ternationale organisaties woi-dt ge geven de activiteiten uitbreiden. De gewone begrotingspost voor bi laterale hulp wordt uitgebreid van 2,5 miljoen tot 3 miljoen in 1963 en tot drie en een half miljoen in 1964. Daarnaast komt nog een nieuw programma voor uitgebreide tech nische hulp, waarvoor nog eens twee en een half miljoen gulden nodig zijn. Ook zullen de facilitei ten voor de uitzending van deskun digen worden verruimd. Bovendien zal de regering in sommige gevallen garanties gaan geven op lang lopen de particuliere financieringskredie ten. Uit de grabbelton van de interna tionale hulp, die minister Luns nu heeft opengesteld, valt ook nog een post voor de Wereldbank. Neder land zal deel gaan nemen aan de transacties van de Wereldbank, waarvoor drie jaar lang elk jaar 50 miljoen gulden wordt uitgetrokken in de vorm van overheidsgaranties. Hoeveel geld nu in totaal met de uitgebreide internationale steun is gemoeid, deelt minister Luns in zijn nota niet mee. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken zei men maandag, dat men nu eenmaal ,.geen appels en peren bij elkaar kan optellen". Voorwaarden voor 't gebruik van het geld wil Nederland in geen geval stellen. In zijn nota zegt minister Luns, dat dit stand punt echter herzien kan worden als andere Europese landen de financi ële hulpverlening aan voorwaarden blijven binden. Hoofdmotief voor de Nederlandse hulp blijft volgens de minister „het uitdrukking geven aan de solidari teit met de bevolking van de ach tergebleven landen". In de nota, die kennelijk vóór 15 augustus de datum waarop het akkoord van de overdracht van Nieuw-Guinea werd getekend is opgesteld, staat on der het hoofd „binnen het konink rijk" voor Nederlands Nieuw-Gui nea nog 117 miljoen gulden ver meld. Dit is het bedrag, dat in het kader van het akkoord Nederland in 1963 en 1964 zal blijven uitgeven voor het ontwikkelingswerk in het overgedragen Nieuw-Guinea. „Het is zelden of nooit voorgeko men", aldus burgemeester Teijssen, „dat nagenoeg 't voltallig gemeen-, tepersoneel in de raadzaal bijeen is." De heer Teijssen meende dat het niet meer dan billijk was, dat men nu even zijn aandacht wijdde aan datgene wat wethouder Smol ders gedurende zijn lange wethou dersperiode voor het gemeenteper soneel had gedaan. Hetzelfde ver klaarde de gemeentesecretaris, de heer Vlaar. „Wij zijn met 250 man sterk naar het gemeentehuis geko men om afscheid te nemen. En wij willen deze gelegenheid gaarne aangrijpen om te getuigen met hul de en dank." De heer Vlaar was er van overtuigd dat woorden hier te kort schoten, „maar", zo vervolgde hij, „heel vaak schuilt de grootste sympathie in de woorden die niet gezegd worden." Hij wees op de veranderingen die er in de loop van de jaren plaats hadden gehad. Veranderingen, die zich niet alleen hadden voltrokken in het aantal personeelsleden, dat in 1921 varieerde van 25 tot 30, maar ook op de wijze waarop de belangen van het gemeenteperso neel worden behartigd. Reeds in 1921 bleek er in het college de ge dachte te leven dat men moest ko men tot een georganiseerd overleg, maar voorlopig bleef dit bij mooie gedachten en woorden, want reeds in 1931 bleek dat van georganiseerd overleg weinig kon komen, omdat het merendeel der ambtenaren zélf niet georganiseerd was. In de derti ger jaren kwamen ook moeilijkhe den rijzen van de zijde van de raad. Deze was er namelijk moeilijk van te overtuigen, dat de salarissen van de ambtenaren omhoog getrokken moesten worden, ondanks de kracht waarmee de yoorzitter en de wet houder dit voorstel verdedigden. Waren de crisisjaren niet de meest gunstige tijd om een progressief sa- larisbeleid te voeren, de na-oorlogse jaren gaven een heel ander beeld te zien. De studiekostenregeling voor ambtenaren werd doorgevoerd, er kwam een eigen ziekteverzekering, een premiespaarregeling, een grati ficatieregeling bij ambtsjubilea etc. „Bovendien", zo benadrukte de heer Vlaar, „werd en wordt in de ge meente Waalwijk nog steeds dit in vergelijking met andere gemeen ten een soepele en ruime inter pretatie van de ambtenarenregle- Het voorlopig verslag van de rapporteurs uit de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot goedkeuring van de op 15 augustus 1962 te New York tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek Indonesië gesloten overeenkomst inzake Westelijk Nieuw-Guinea (West Irian) is uitgebracht. Enige leden, te weten de heren _mr. K. van Rijckevorsel, H. C. W. Moorman en Ch. J. I. M. Weiter, allen KVP, hebben gebruik makend van het hun in het reglement van orde toegekende recht, bij het afde- lingsonderzoek een nota ingele verd. Bij het onderzoek van het wets ontwerp is gebleken, dat de grote meerderheid van de leden bereid was, zij het op uiteenlopende gron den, aan de gevraagde goedkeuring van de met Indonesië gesloten over eenkomst haar medewerking te verlenen, althans niet te onthouden, aldus wordt o.m. opgemerkt in de algemene beschouwingen van het voorlopig verslag. Hierin wordt, van zeer vele zij den, met de regering de waardering uitgesproken voor allen die in Nw.- Guinea aan de toekomst van dit land hebben meegewerkt. Vele le den deelden de gevoelens van zorg, door de regering in de memorie van toelichting vertolkt. Sinds geruime tijd was het duidelijk dat Neder land gehinderd dqor de Indone sische aanspraken en bedreigingen niet in staat zou zijn zonder di recte en ruime internationale poli tieke steun de op dit land rustende taak van dekolonisatie der Papoea bevolking zelf te voleinden. Over de onderhandelingen over het plan-Bunker merken deze leden voorts o.m. op, dat de bemiddeling van de Verenigde Naties en van de Verenigde Staten bij deze onder handelingen uitgegroeid is tot een politieke interventie dezer bemid delaars. Deze politieke interventie, terecht gericht op het voorkomen van een openlijke oorlog, heeft, met uit zondering van de vastlegging in het verdrag van het recht op externe zelfbeschikking der Papoea's voornamelijk de honorering van In donesische eisen te zien gegeven. Dit valt diep te betreuren, maar het was, naar 't inzicht van deze leden, door de regering niet te voorko men. Immers, de gevolgen van een afwijzende houding zouden zijn ge weest: afbreking der onderhande lingen door Indonesië, een directe grootscheepse aanval van Indonesië en voorts verlies van de toch inmid dels reeds zeer verzwakte steun van Amerika. Dat de regering in deze omstandigheden opdracht heeft ge geven tot ondertekening van de overeenkomst kan alleen maar als noodzakelijk en dus als juist wor den beschouwd, aldus het voorlo pig verslag. menten toegepast. Uit dit alles blijkt een groot sociaal besef en verantwoordelijkheidsgevoel van de voorzitter en de wethouders en niet het minst van wethouder Smolders. „Wij weten", zo besloot de secre taris, „dat de belangen van de amb tenaren bij u in goede handen wa ren en dat u de ambtenaren steeds een warm hart toedroeg." Het personeel van de gemeente Waalwijk betuigde zijn dank door aan wethouder Smolders een prach tig radiotoestel aan te bieden. De bijzondere dank van het per soneel van het gemeentelijk licht en waterbedrijf werd vertolkt door de directeur de heer Pelt. „Wij zijn u zeer veel dank verschuldigd voor de grote steun, die wij steeds bij u mochten ondervinden, bijzonder breidingsplannen. Wanneer wij straks toe zijn aan de bouw van een nieuw filterstation of aan de bouw van het transformatorstation, zal ik het college van B. en W. verzoeken u te willen vragen de eerste steen te komen leggen, zodat uw naam onverbrekelijk zal blijven verbon den aan onze bedrijven." In zijn dankwoord benadrukte wethouder Smolders, dat al hetgeen hij voor het gemeentepersoneel ge daan had, niet meer was dan een staaltje van zijn plicht. „De belan gen van het gemeentepersoneel heb ben mij altijd bijzonder aan 't hart gelegen, waarbij ik het steeds pret tig heb gevonden te kunnen mee werken aan de verschillende pro moties. Gij allen, leden van het ge meentepersoneel, van hoog tot laag, die hebben meegewerkt aanzien te geven aan mijn werk, hartelijk dank. Het ga u allen goed." SCHEERAPPARAAT NAMENS DE GEHELE RAAD Naar aanleiding van ons schrijven dat tijdens de buitengewone raads vergadering, zaterdag 1 september gehouden naar aanleiding van het afscheid van wethouder F. C. Smol ders, aan de scheidende wethouder een electrisch scheerapparaat was aangeboden namens de katholieke fractie, werd er ons door de heer Meijs op gewezen, dat dit scheerap paraat is aangeboden namens de gehele raad en dus niet alleen na- wanneer het ging over nieuwe uit- I mens de katholieke fractie. De aardbeving die Perzië zater dagavond heeft getroffen, is er een van een lange reeks bevingen, die zich de afgelopen maanden in de wereld hebben laten voelen. Het heeft de afgelopen weken gebeefd in Zuid-Slavië, enige dagen later in Athene en Malta, op het Japanse eiland Miyakejima, die werd ge volgd door enige kleinere bevingen in Midden-Japan en de Izu-eilan- den. In Salt Lake City, Utah, wer den verleden week gebouwen be schadigd door een aardschok die tot MISSIONARISSEN VAN SCHEUT 100 JAAR In het missiehuis Sparrendaal te Vught is zaterdag het 100-jarig be staan herdacht van de congregatie der Missionarissen van Scheut. De herdenking werd o.m. bijgewoond door de Belgische ambassadeur in Nederland F. X. Baron van der Straaten-Waillet, de pauselijke in ternuntius Monseigneur Joseph Bel trami, de commissaris der Koningin in Noord-Brabant, dr. C. Kortmann, de Bisschop van Den Bosch, Mon seigneur W. Bekkers en verschil lende missiebisschoppen. Zij werden verwelkomd door de voorzitter van het huldigingscomité, dr. G. de Gruyter, die na een over zicht te hebben gegeven van de ont wikkeling van de congregatie in de afgelopen honderd jaar en haar ar beid in vier werelddelen, de feest gave aanbood die door de priesters, kloosterlingen en leken was bijeen gebracht: een bedrag van 40.000.- bestemd voor een orgel voor de ka pel van het missiehuis, het restant voor de missie van de paters Scheu- tisten. Nadat de Nederlandse provinciaal van de congregatie met pater A. de Jonge op de plaats van de congre gatie in het katholiek missiewerk nog nader was in gegaan, werden nog woorden van gelukwens ge sproken door Mgr. Beltrami en door dr. Kortmann. Vóór deze plechtigheid had Mgr. Bekkers in de kapel een plechtige Hoogmis opgedragen. Tijdens 't di ner dat de feestviering besloot bood de burgemeester van Vught de heer J. Rouppe van der Voort namens de missie-verkeersmiddelenactie „Mi- va" een bedrag van 5.000.aan de jubilerende congregatie aan voor de aanschaffing van een vervoer middel voor de missie. Voorts sprak de Belgische ambassadeur 'n woord van gelukwens. Zoals bekend was Pater Andreas Zijlmans uit Waalwijk een der eer ste martelaren van deze missie in China, waar hij in z'n kerk door de Boksers werd verbrand. In Groenhoegen, op het Zweedse Oostzee-eiland Oeland, hebben ze ven Polen asiel gevraagd. Zes van hen waren in Gdynia als versteke lingen aan boord van een Pools vis sersvaartuig gegaan. Op zee over meesterden zij vervolgens de be manning, waarvan een lid zich la ter bij hen aansloot. in Idaho en zuidoost-Wyoming ge voeld werd. In Los Angeles werd zaterdag een lichte aardschok waar genomen. Begin augustus werden in Columbia (Zuid-Amerika) onge veer 50 mensen bij een aardbeving gedood. Vrijdag, zaterdag en zondag werden er ook in midden-Italië we derom lichte aardschokken gevoeld. Volgens pater Lynch, een deskun dige in aardbevingen van de Ford- ham-universiteit te New York, is er niets bijzonders aan deze aardbe vingen. Hij ziet ook geen verband met 'n ondergrondse explosie „van grote kracht", die de Russen zater dagavond hebben teweeggebracht in de staat Georgië. „Ieder jaar hebben ongeveer even veel aardbevingen plaats. Aan het begin van dit jaar is het rustig toe gegaan en wij lopen de achterstand thans in. Soms zijn de aardbevingen op meer gelijkmatige wijze ver spreid", zo verklaarde pater Lynch. Sommige streken keren overigens heel regelmatig terug als klant van de bevende aarde. Perzië is een van deze streken. In juli en december 1957 kwamen bijna drieduizend mensen om door aardbevingen. In februari 1953 eiste een aardbeving in het gebied van Sjahroed nabij de Kaspische Zee, omstreeks duizend doden terwijl in april 1960 ongeveer vijfendertighonderd mensen gedood of gewond werden bij een soortge lijke natuurramp in het zuiden van 't land. En thans gaat het om meer dan 10.000 doden. Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter- opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een Het lid van de Nieuw-Guinea-raad Nico Tanggahma en de voorzitter van de Partei Nationaal, Herman Wajoi, hebben te Hollandia een na tionaal comité opgericht. Dit beoogt „zich te blijven inzet ten voor de vrijheid der Papoea's en de behartiging van hun belan gen". In dit comité zal waarschijn lijk het reeds bestaande comité „Front Nationaal Papoea" worden opgenomen. Het nieuw opgerichte comité wil zo spoedig mogelijk te Hollandia 'n nationaal congres organiseren. Hier zullen ruim 100 Papoea's, die alle bevolkingsgroepen in Nieuw-Gui nea vertegenwoordigen, voor wor den uitgenodigd. De gelden die voor de actie nodig zijn, hoopt het comité te verkrijgen van particulieren.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1