wAAlwijkse en LAnqstPAAtse couRAnt Tweede kamer in mineurstemming tijdens Nieuw-Guinea debat NIEUW-GUINEA WORDT ONTRUIMD Binnenkort praten zien tegelijk en E.E.G.-delegatie bezoekt Noord-Brabant Vrijstelling dienstplicht wegens „Belofte aan Papoea's moet gehouden worden" STASSAR BRILLEN BETERE BRILLEN Hinder ironie Janus-kop SCHOEN EN Schuldvraag München VIA VISIEFOON P.T.T. speelt toekomstmuziek MAANDAG 10 SEPTEMBER 1962 84e JAARGANG No. 71 De rcho vAn het Zuióen fSSse Stoomdrukkere Antoofi Tielen gcofdredacteur: JAN TIELEN rironununer 1069687 J blad verschijnt 2 x per week 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167- 2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" Qe Tweede Kamer toonde zich 'anderdag iets minder zwaarmoedig ovjrhet Nieuw-Guinea-akkoord met Indonesië dan de regering zelf. De listers en de diplomaten kregen veel lof voor wat zij nog uit het vuur kdden kunnen slepen. Het lijdt dan ooi geen twijfel of het akkoord zal rtrden goedgekeurd. Het debat verliep rustig. Hevige noties toonden slechts de socialis- e eenling Scheps en de heer ïelter, die de Katholieke Volkspar tij uitgelopen toen Indonesië zelf- ijndig werd en nu - terug in de - bewogen verklaarde ook •jus niet eraan te kunnen meewer ken, dat „het laatste kleinood van de Gordel van Smaragd" wordt afge- ain. Maar zijn fractieleider, dr. De aanvaardde namens de grote neerderheid van de KVP het ak koord als het maximaal bereikbare - il deed hij het met spijt en zorg - .geen bitterheid". De liberale prof. Oud slikte de CTfreenkomst, omdat Nederland door ;;ermacht gedwongen is. De anti-re- rJotionair Bruins Slot zei, dat voor di Papoea's meer was bereikt dan hij hd durven hopen. En de socialisti- sie oppositie-leider, mr Burger, nor het laatst optredend als fractie- Bonitter, meende dat Nederland nog kelngrijke rechten voor de Papoea's ud verkregen en méér niet te berei- kmwas. Dit ontlokte dr De Kort de forking, dat de oppositie dan toch iribaar een „cum laude"-verklaring inde regering gaf. Mr. Burger ech- srhuldigde niet minister Luns - die Ij liever zag verdwijnen - maar de :!omaten. Dat de opmerkingen van de frac- ileiders wat optimistischer klonken ndievan de regering, is te verkla- !H door de omstandigheid, dat de 'frwachtingen van de Kamer zeer ge- r:j waren, terwijl de regering veel rsrhad hopen te bereiken. De ver- uring is niet, dat de Kamer erg veel «rouwen meer heeft, dat In- :oesië het akkoord loyaal zal uit wen. Mr Burger, die verheugd was een i:!ensteen van Hollands hals te zien ijlen, had ook zijn twijfels. Dr De Kt wist, dat het moeilijk was, maar «od het toch nodig „enig vertrou- ffl" op te brengen in Indonesië, serikaen de Verenigde Naties, dat ht akkoord wel zal worden uitge- wd. Bij de heer Welter was het mouwen er helemaal niet. Nog »it, zei hij, is Indonesië één ak- i»rd, één afspraak, één belofte na komen. was stil in de berstensvolle "gaderzaal van de senaat, toen de jaar oude heer Weiter sprak. Er fllmet minder ironie naar hem ge told, omdat zijn rede nu minder L' vroeger, toen 't om Nederlands- ging, een koloniale bijsmaak Kcn omdat hij vertolkte, wat velen tólen. Huw en onbehouwen worden we ^en zes weken uit Nieuw-Guinea en wij moeten onwezenlijke betrachten om dat mogelijk te ta. Plotseling wordt een einde 'aakt aan de prachtige bescha- •pwbeid. Indonesië, aan de rand c het bankroet, kan het werk niet toetten", zei de heer Weiter. -ide gevoelens, die hem bewogen, tik ook bij anderen. -Heer Scheps zei: „Het geweld "•gewonnen". Hij wilde niemand *ijten maken, maar hijzelf bleef -Een belofte moet men hou- 1 Hij wilde niet schuldig staan straks Papoea's als Jouwe en •siwor net zo vergaat als Sharir Roem. heer De Kort ei ontroerd te ^Nederland hoopte in zijn kolo- geschiedenis enige bladzijden te ®en schrijven, die niet werden ge- door eigen voordeel. Dat is ^'ijk gemaakt. Dr De Kort zijn taak zwaar en onaange- Als vriend adviseerde hij de Papoe's: „Zie eerst was Indonesië bieden zal en oordeel later". Prof. Oud gaf mensen, die nei ging voelden tegen te stemmen de raad de overmachtssituatie niet te negeren. Zij mogen er niet van uit gaan, dat anderen het akkoord er wel door zullen halen. Zij moeten beden ken wat het gevolg zou zijn van een verwerping van het akkoord chaos. De heer Welter was feller dan wie ook in zijn kritiek op de Verenigde Staten. De energieke minister Luns is in de Bunker-valkuil, behendig door de Amerikanen neergezet, terecht ge komen. Het is de tweede maal, aldus de heer Weiter, dat Amerika Nederland dwingt beloften niet te houden. De eerste keer waren het de toezeggin gen aan het volk van Java. Mr Burger vond het „een onver antwoordelijke stunt" van de rege ring om Amerika de schuld te geven en zo de communisten en andere te genstanders van de NATO in de kaart te spelen. Amerika heeft zware offers gebracht voor de vrijheid van Nederland en voor Nederlands eco nomisch herstel. Amerika is van ge dachte veranderd, maar doet het ka binet-De Quay dat nooit? De communist Bakker verbaasde de Amerikaanse houding niet. Was hington immers heeft een Janus-kop, maar toch heft de Nederlandse re gering telkens het hooglied van ra dio-Veronica aan „Janus, Janus, pak me nog een keer". Het was een mooi mopje, vooral omdat alles werd uitgezonden door de televisie. De heer De Kort was onaangenaam getroffen door de volledige omme keer in de Amerikaanse politiek, na het bezoek van Robert Kennedy aan Indonesië. Robert Kennedy had mis schien geen grote invloed gehad op het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, maar wel op zijn broer, de president. Prof. Oud had waardering voor al les wat Amerika in het verleden ge daan heeft, maar het weerhield hem niet diep teleurgesteld te zijn. Dr Bruins Slot nam het Amerika alleen kwalijk wapens aan Indonesië te hebben.geleverd. Mr Burger was - zich wellicht vorige tv-uitzendingen herinnerend - voor zijn doen zeer subtiel. Alle socialistische partijen zijn voor Voor schoolschoenen Grotestraat 153 Waalwijk Tel. 2505 dekolonisatie, zei mr Burger, maar 't effect van zijn opmerkingen werd wat verknoeid toen hij weer moest mede delen, dat de PvdA-afgevaardigde Scheps het niet met het Nieuw-Gui- nea-beleid van de PvdA eens is en toen dr De Kort er op wees, dat mr Burger in 1961 nog geen heil zag in een arrangement met Indonesië. Mr Burger zei niet te willen doen alsof het met de PvdA in de regering allemaal veel beter zou zijn gegaan, alsof er dan geen slachtoffers zouden zijn gevallen. De regering nam hij kwalijk het onvermijdelijke niet tijdig te hebben ingezien. Ware het anders geweest dan zouden mensen als Jou we nu minder ongelukkig zijn. Dr De Kort vond, dat iedereen voor zichzelf de schuldvraag moet beantwoorden. Hij liet echter even blijken, dat het gebrek aan eenheid in Nederland een belangrijke factor is geweest. Dr De Kort maakte van Het Nederlandse commando in Hollandia zal medio oktober naar Biak worden overgeplaatst, zo is don derdag bekend gemaakt. Het troepen schip „Seven Seas" zal begin okto ber Nederlandse troepen van garni zoenen aan de zuidkust ophalen. Het terugtrekken van schepen van de Koninklijke Marine is een kwestie voor overleg tussen de marine en het V.N.-commando, omdat de V.N. wel licht oorlogsschepen zal zenden ter bescherming van de kusten van Nw.- Guinea tegen het voortijdig binnen trekken van Indonesische troepen. Bij de Nederlandse strijdmacht is intussen een ware inpakkoorts uitge broken. De gehele strijdmacht, waar van de sterkte geschat wordt op 8000 man, is bezig voorbereidingen te tref fen voor de grote militaire operatie „thuisvaart". Buitenlandse, meestal Australische, opkopers zijn naar Hollandia geko men om met het Nederlandse com mando te onderhandelen over het overnemen van kleine landingssche pen en ander legermateriaal. Er zijn ook vele internationale op kopers die door Nieuw-Guinea rei zen met het doel eigendommen van vertrekkende Nederlanders goedkoop over te nemen. Vele Nederlanders zijn evenwel niet bereid grote verliezen te lijden, zodat de opkopers vaak vergeefs op koopjes hebben gehoopt. Ook zijn er Nederlanders die er de voorkeur aan geven Papoea's te be voordelen, zoals een garagehouder in Hollandia die zijn gehele bedrijf kos teloos overdroeg aan Papoea-mon teurs, met het verzoek: „Als jullie winst maken, stuur mij dan wat geld". De uittocht van Chinezen heeft ook geleid tot sluiting van alle gerenom meerde Chinese restaurants, waar door de gelegenheid tot ontspanning weer kleiner is geworden. Nieuw-Guinea is in de ban van het afscheid'. Een afscheid dat sneller na dert, dan men zich ooit had gereali seerd. Bijna iedere avond is er een slotbijeenkomst of een liquidatie-ver gadering van een of andere vereni ging. In Indonesië heerst overigens gro te ontevredenheid over het feit, dat Portugal zijn strijdkrachten op het eiland Timor, dat voor de helft Por tugees grondgebied is, versterkt. Voor de tweede maal in de afge lopen twee maanden is in Dili, de hoofdstad van de Portugese kolonie, een schip met versterkingen aange komen. Het betreft ditmaal 1500 of ficieren en manschappen en een grote hoeveelheid oorlogsmateriaal. In Indonesische kringen vraagt men zich af wat de bedoeling kan zijn van wat men een provocatie noemt, terwijl juist in zuid-oost-Azië pogingen in het werk worden gesteld de spannin gen te verminderen en meningsver schillen langs vreedzame weg op te lossen. Verder zegt het Indonesische pers bureau, dat tijdens de crisis om Nw.- Guinea honderden inwoners van Dili zijn gearresteerd en dat de afgelopen maand 30 leden van de bevrijdings beweging werden geëxecuteerd. Een luchtincident, waarbij op 18 augustus j.l. een straalvliegtuig van de West-Duitse marine van 't type Seahawk boven Oostduits gebied vloog, is volgens een in Bonn uitge geven verklaring te wijten geweest aan een defect aan het kompas van het vliegtuig. de omstandigheid, dat geheimhou ding niet langer nodig is, gebruik om de KVP-politiek te rechtvaardi gen. De KVP heeft de regering steeds gesteund omdat zij wist, dat ook de regering geen oorlog zou voeren, dat ook de regering het belang van de Amerikaanse steun inzag en omdat dit kabinet het uiterste zou doen om voor de Papoea's zoveel mogelijk te bereiken. Dat is gebeurd. Het laatste grote succes van de Nederlandse mi nisters en diplomaten was, dat het zelfbeschikkingsrecht nog in het plan Bunker kon worden gebracht. Het had dr De Kort verbaasd, dat een klein-machteloos land zoiets nog had kunnen bereiken. De meeste afgevaardigden vonden, dat het akkoord niet in strijd is met de grondwet en dat dus geen twee derde meerderheid en nieuwe verkie zingen nodig zijn. Al zou er strijd met de Grondwet zijn, dan nog zou het akkoord moeten worden aan vaard, want er is sprake van een po litieke en militaire noodtoestand. De anti-revolutionair Meulink ver geleek het akkoord met de overeen komst van München. Het kon er bij hem niet in, dat als het grootste deel van het Koninkrijk, dat in de Grond wet genoemd wordt - Nieuw-Gui nea - wordt losgelaten, dit niet in strijd met de Grondwet zou zijn. Ge lukkig is er de Grondwet om te voor komen, dat mensen als koopwaar van de hand worden gedaan. Het zelfbe schikkingsrecht is een fopspeen; Ne derland mag de Papoea's niet uitle veren aan de despoot Soekarno. In de avondvergadering overheer sten de tegenstanders van het ak koord. Het is in strijd met de Grond wet, in strijd met de internationale rechtsorde, met het geweten, met de menselijke solidariteit, zei mr Van Rijckëvorsel. Er is wel eens een crisis ontstaan over 5000 woningen. Waar om nu niet over 750.000 mensen? De Papoea's worden, meende de staat kundig-gereformeerde heer Van Dis, verraden. Welk alternatief hebben de tegen standers: het eiland gewoon ontrui men onder protest. Zou dat niet met de Grondwet strijden? In ieder geval is het, meende de heer De Kort, een heilloos alternatief. Zie vervolg pag. 2 kolom 3) MARINER II NU IN GOEDE BAAN Een poging om de Mariner II van de grond af zodanig van koers te doen veranderen dat hij de planeet Venus in december binnen een af stand van ruim 14.000 km zal passe ren, is dinsdagavond geslaagd. Een uur nadat het radiosignaal werd ge geven op de grond veranderde het ruimtevaartuig van richting, zo werd meegedeeld. Het radiosignaal vanaf de aarde deed een kleine raket ontbranden, die het ruimtevoertuig dichter langs Ve nus zal voeren. Had de Mariner niet op het sein gereageerd dan zou hij op een afstand van rond 320.000 km langs Venus zijn getrokken. De PTT heeft onlangs wat tipjes van een sluier opgelicht en iets la ten horen over de toekomstplannen die binnen niet al te lange tijd moe ten worden gerealiseerd. Als men de PTT-ingenieurs mag geloven, gaan er grootse dingen gebeuren' Dat op twee plaatsen in Nederland proefnemingen zijn begonnen met storings- en antennevrije draadtele visie. is wel bekend. Een ander vers uit de toekomstmuziek van de PTT bezingt de „televisiefoon", de com binatie van televisie en telefoon, waarbij men met elkaar kan praten terwijl men de partner bovendien kan zien. De verwezenlijking van dit oude aroombeeld is technisch geen vraag stuk meer. In Amerika heeft men al op verschillende plaatsen dergelijke apparaten in werking gesteld Het toverwoord, dat de deuren voor de „visiefoon opent, is de coaxiaalka- bel. Een ontwikkeling van de laat ste jaren in de kabeltechniek, waar bij het mogelijk wordt één en de zelfde kabel voor verschillende doeleinden te gebruiken. Het klinkt allemaal erg technisch, maar het komt er op neer, dat men een zes- baanssnelweg heeft geconstrueerd, terwijl men het vroeger met zand paadjes moest doen. De PTT heeft van een groot Ne derlands bedrijf al een aanvrage binnen gekregen voor een particu liere „visiefoon"-verbinding. Eigen lijk zou de naam „televisiefoon" moeten zijn, wat dan in slecht Ne derlands vertaald zoiets als verzien- spreker kan worden. Het lange woord ligt nogal moeilijk op de tong, men spreekt daarom bij de PTT maar van visiefoon. Een woord dat binnenkort net zo ingeburgerd zal geraken als bijvoorbeeld de te lefoon. Naast particuliere verbin dingen wil de PTT in postkantoren openbare visiefooncellen opstellen. Zoiets zou natuurlijk pas echt zin krijgen als men een net kan aan leggen, zoals ook bij de telefoon het geval is. Maar de nodige investerin gen kan de PTT niet opbrengen. Nu al kijkt men bij het gewone men zou haast zeggen ouderwetse te lefoonnet tegen een achterstand aan van 65 duizend aanvragen om een verbinding. De PTT heeft 120 mil joen gulden nodig om deze achter stand in te lopen. Zou het geld er zijn dan zit men nog met een tekort aan werkkrachten, dat een groot scheepse aanpak onmogelijk maakt. Daarbij groeit de vraag naar tele foon steeds meer. Veranderde le vensgewoonten en maatschappelij ke omstandigheden doen de vraag naar telefoonverbindingen sterk toenemen. In 1975 moet de PTT, zo verwacht dit bedrijf, alle zakenper- celen en de helft van alle particu liere woningen op het telefoonnet hebben aangesloten. Nu al worden twéémaal zoveel telefoongesprek ken gevoerd als brieven verzonden, in 1975 zal het driemaal zoveel zijn. Tegen die tijd moet het aantal cen trales worden verdubbeld. De vraag is in hoeverre men bij de visiefoon gebruik kan maken van het telefoonnet. Zoals bekend, onderzoekt de PTT wegen om via straalverbindingen en coaxiaalka- bels een drastische vernieuwing en uitbreiding tot stand te brengen. Maar de visiefoon is niet de enige klant, die wacht om van het tele- foonverbindingsnet gebruik te ma- Prof. Dr. Lionello Levi Sandri, lid van de Commissie der Euro pese Economische Gemeensc hap en voorzitter van de werkgroep sociale zaken van de commissie, zal op uitnodiging van de Minis ter van Maatschappelijk Werk, Mej. Dr. M. A. M. Klompé, op donderdag 13 september een werkbezoek brengen aan de provin cie Noord-Brabant, daarbij vergezeld door een aantal hoofdamb tenaren van de E.E.G. Het ligt in de bedoeling enige aspecten te bestuderen van de regio nale en de gemeenschapsontwikke ling. De hoofdambtenaren van de E.E.G. zullen dit werkbezoek vrijdag 14 sep tember voorzetten. Op het grogramma van de eerste dag staan een ontvangst door de commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, Dr. C. N. M. Kort- mann, in het Provinciehuis in 's-Her- togenbosch, gevolgd door inleidingen door de Minister van Maatschappe lijk werk over het beleid van de over heid met betrekking tot de regionale ontwikkeling en van Prof. Dr. W. Heere over sociale planning op pro vinciaal niveau. 's middags worden de gemeente Uden, het Gemeenschapshuis te Mill en het Sociaal Cultureel Centrum „De Cuyck" in Cuyk bezocht. Voor de tweede dag staan bezoe ken op het programma aan het Land van bleusden en Altena - in ver band met de ruilverkaveling en de welzijnsstichting aldaar - en aan de industriekern Etten en Leur, waarbij een bedrijf (de n.v. Tornado) zal wor den bezichtigd. In het gemeenschapscentrum „De Nobelaer" aldaar zal een slotbijeen komst worden gehouden. ken. De PTT denkt ook aan andere toepassingsmogelijkheden van de coaxiale kabels, die immers door hun brede frequentieband meer „verkeersvormen" kunnen verwer ken. Dat het snel tot een visiefoonnet in Nederland zal komen, wordt ook afgeremd door de hoge kosten, die de gebruikers zelf zullen moeten maken. De grote firma, die voor de Rotterdamse en Amsterdamse filia len een gesloten visiefooncirquit laat aanleggen, zal de apparatuur zelf moeten betalen; de PTT zorgt alleen voor de verbindingskabel. De kabels van het telefoonnet kan de PTT, mits zij van het nieuwe coaxi ale model zijn, ook gebruiken voor de draadtelevisie. Men kan er ook voor speciale groepen bijzondere programma's langs verzorgen, zoals muziek voor fabrieken en werk plaatsen, plaatselijke sportuitzen- dingen en gemeenteraadsdiscussies. De mogelijkheden zijn theoretisch eindeloos. Iets, waarin de PTT wel brood ziet, is het „meten op afstand" van de gas-, water- en electriciteitstel- lers. Alle meetapparaten in een ge meente kan men via de coaxiale ka bels verbinden met een tamelijk eenvoudige reigstreercentrale op 't kantoor van de waterleiding of het energiebedrijf. Deze registreercen- trale kan dan zodanig worden geau tomatiseerd, dat als een bepaalde grens wordt overschreden, automa tisch via ponskaarten rekenin gen worden uitgeschreven. Dit zou een enorme arbeidsbesparing bete kenen. In ziekenhuizen kan men op afstand temperatuur en bloeddruk meten. Bij het huidige verpleeg sterstekort een welkome hulp van de techniek. Vóór dergelijke ontwikkelingen in de praktijk worden gebracht, moeten eerst heel wat jaren voor bereidend werk worden verricht. Niemand bij de PTT-directie zal durven zeggen, wanneer bepaalde mogelijkheden worden gerealiseerd. Veel hangt af van de vraag die naar een vinding ontstaan. Zeker is, dat over een tiental jaren het begrip visiefoon even gewoon zal zijn als nu de telefoon. Bij beschikking van de minister van defensie, is, zo blijkt uit de staats courant van woensdag, bepaald, dat vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens kostwinner schap zal worden verleend aan de in geschrevene, die enig of hoofdkost winner is ten behoeve van een of meer personen, zoals omschreven in de dienstplichtwet. Als enige of hoofdkostwinner wordt aangemerkt de ongehuwde ingeschrevene wienst werkelijke bijdrage in het inkomen van de in het betreffende artikel der dienstplichtwet bedoelde personen tenminste het dubbele bedraagt van 't totaal der overige inkomsten en de gehuwde ingeschrevene, op wie het vorenstaande van toepassing is en die bovendien een of meer kinderen te zijnen laste heeft. Als werkelijke bijdrage in het in komen wordt ten aanzien van de in geschrevene, die enig of hoofdkost winner is voor andere personen dan echtgenote en kinderen, ten hoogste 85 procent van zijn bruto-inkomsten in aanmerking genomen. KENNEDY WIL RESERVISTEN OPROEPEN President Kennedy heeft het Amerikaanse Congres gevraagd om hem te machtigen „met het oog op de kritieke internationale toestand" maximaal 150.000 reservisten onder de wapenen te roepen. Kennedy wil de machtiging voor het tijdperk van 1 oktober tot 1 maart. De pre sident is niet van plan de reservis ten reeds nu op te roepen.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1