waalwijkse en UnqstRAAtse couraiu Brabants Orkest heeft voor let komende seizoen weer verschillende premieres op het programma HET MOOIE HANDJE ^''Toe/stf ™!LEN fiS*1878 Engeland, 't Gemenebest en de Euromarkt „Derde rapport Witteman" beantwoordde niet aan de verwachtingen van het bestuur Het bezoek van De Gaulle aan Duitsland Philips begint actie tegen Albert Heijn Kaat. ivoren Bweest k over. °evee|. bekend maal. VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1962 84e JAARGANG No. 71 De tcho vAn het Zuióen ^e!Üvse Stoomdrukkerij Antoon Tielen ,ummer 1069687 ,.d verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Niet minder dan 153 keer is het Brabants Orkest het afgelopen seizoen opgetreden. Dit aantal podiumbeurten kan worden onder verdeeld in 100 abonnementen en gewone concerten, 17 jeugd- concerten en 36 koorbegeleidingen. In totaal werden 21 Brabantse gemeenten bezocht en 13 steden builen de provincie, terwijl in het buitenland 5 concerten werd en gegeven en wel3 in België, waarbij voor het eerst in Brussel en Tongeren en 2 in Duitsland, waar Dusseldorf voor de eerste maal werd bezocht. Het Brabants Kamerorkest gaf onder kundige leiding van Evert van Tricht 22 concerten. De zes gegeven jeugdconcerten werden door ongeveer 4000 scholieren bezocht. voort sheuvel ■en voor 28, bf 25, ivens oerehi"1 gram. £ER Deze gegevens werden ons ver strekt door de voorzitter van het be stuur van Het Brabants Orkest, de sr J. L. P. M. Teijssen, die tijdens een bijeenkomst in het Kruithüis in )en Bosch, de Nederlandse pers te ïoord stond. Niet minder dan 15 strijkers had- tn bij de aanvang van het vorige seizoen Het Brabants Orkest verla- tn, waardoor men voor een uiter ste moeilijke situatie was komen te sua Ondanks dit niet geringe ver- es mocht na enkele maanden reeds econstateerd worden dat het orkest homogeniteit weer had terugge- raoden. Vooral in de tweede helft rin het voorbije seizoen is onomsto- vast komen te staan, dat het ieii - dank zij een uitstekende team geest, - beter was dan ooit. De heer 'cijssen meende dat het Brabants bkest in de loop der jaren de leve rancier is geweest van buitengewoon musici, die in het Brabants Meest een uitstekende leerschool idden gevonden. uitenlandse Concerten in het komende seizoen zal er oor het bestuur naar worden ge- Kreefd, om weer concerten in het nitenland te mogen verzorgen, waar oor enerzijds de naam van het or- est in het buitenland nog meer be- end zal worden en waardoor ander- aan de leden van het orkest een gevoel van eigenwaan gegeven zal wrden. Momenteel is men druk be- tig met de eerste voorbereidingen toor een te geven concert in Zuid- oitsland. Ondanks deze buitenland se concerten, blijft het bestuur zich man bewust, dat het op de eerste 'bats een taak is voor het orkest om concerten in de provincie zelf te ver- rgen. Hetzelfde geldt voor het Brabants imerorkest, dat in het afgelopen tózoen verschillende leden tijdelijk 1 om medewerking te verlenen ia Strawinsky's „L'histoire du sol- 11 In totaal werden door deze me rkenden twee reizen naar Italië toieraomen, waarvan een reis naar verschillende steden van dit land He, terwijl de tweede zich be- fifac tot Florence. De heer Teijssen vroeg tevens de lingstelling voor het periodiek van f' Brabants Orkest „De Opmaat", Uldus de heer Teijssen, de band ®en tat orkest en het publiek ster- et doet worden, terwijl tevens door 'Periodiek meer bekendheid wordt :i-ÉVen aan de verrichtingen en de Staties van het orkest. °PPort Witteman \w°'gens wer^ het „Derde rap- 1511 Witteman", dat is samengesteld opdracht van de staatssecretaris ■Onderwijs, Kunsten en Weten- "PPen en dat inmiddels reeds is P 'iceerd, onder de loupe geno- 9. Het bestuur van het Brabants Or- gaf de mening te kennen dat Opport een geheel andere inhoud geregen, dan er van werd ver- Immers de omschrijving van °pdracht van de staatssecretaris j K- en W. hield n, om, met °°g op de artistieke prestaties e orkesten, de staatssecretaris te adviseren, ten aanzien van de klassi- ficatie van de verschillende orkesten. Deze klassificatie is nagenoeg in ge noemd rapport niet ter sprake geko men. Alleen ten aanzien van het Con certgebouw Orkest en het Residentie Orkest is deze maatstaf aangehou den, waardoor het Concertgebouw Orkest in de eerste en het Residen tie Orkest - dat men van de ene kant heeft losgemaakt van het Con certgebouw Orkest en aan de andere kant van andere orkesten, - in de tweede klas is gekomen. Het bestuur van het Brabants Orkest voelde zich hierdoor ten zeerste teleurgesteld, vooral omdat van deze klassificaties de salariëring van de orkestleden af hankelijk is. Het bestuur is ervan overtuigd, dat de salariëring van de orkestleden nog veel te wensen overlaat, waardoor het salaris een disqualificatie inhoudt van de musicus in het algemeen. Het salaris ambieert dan ook zeker niet de jonge musicus, ook al heeft hij dan talent en aanleg. De voorzitter moest vaststellen, dat het rijk t.a.v. deze salarisregeling in gebreke blijft. Subsidieregeling onbevredigend In 1957 is door de provincie Nrd- Brabant en door de vier grote ge meenten uit deze provincie een sub sidieregeling getroffen die toen be vredigend was. Deze subsidieregeling hield in, dat door de provincie voor iedere ingezetene van Noord-Brabant aan het orkest 15 ct. zou worden toe gekend, terwijl de gemeente voor iedere inwoner van de gemeente 75 ct. toezegde. Sedert dien evenwel, is ook het aantal leden van het Bra bants Orkest weer uitgebreid, hetgeen uiteraard aan het orkest ten goede is gekomen. Maar juist daardoor ook, werd deze regeling van 1957 voor het orkest onvoldoende, waardoor het budget van het orkest te zeer werd belast. Ongeveer een jaar geleden is het eerste overleg tot stand gekomen om tot een nieuw systeem van subsidië ring te geraken, waardoor het Bra bants Orkest zich niet zozeer in een keurslijf zou bevinden. De provincie heeft in dit jaar een extra subsidie van f 25.000 verleend, terwijl de ge meenten voorzieningen troffen om te komen tot een overbrugging tussen de geldende subsidieregeling en de ko mende. Ondanks deze financiële proble matiek, die steeds heeft geheerst, maar die de laatste tijd wel bijzonder actueel is geworden, gaat het orkest de toekomst met het grootste ver trouwen tegemoet. „Het is een dwin gende noodzaak", aldus de heer Teijssen", dat men komt tot een de finitieve grondslag, door wijziging van de subsidieregeling. Heerlijk seizoen De heer Hein Jordans, dirigent van het Brabants Orkest, meende, dat door de 80 musici, het afgelopen sei zoen enorm hard was gewerkt. Hij noemde het afgelopen seizoen het heerlijkste seizoen wat hij ooit had meegemaakt. De klacht die men zo nu en dan eens te horen kreeg dat het Brabants Orkest te weinig aandacht zou schen ken aan Nederlandse componisten, noemde hij geheel ongegrond. Reeds verscheidene malen is door Neder landse componisten een opdracht gegeven aan het Brabants Orkest en ook andersom. Hetzelfde geldt voor Nederlandse solisten. In totaal 25 Nederlandse solisten zullen tezamen minstens 50 maal op het podium ver schijnen. Daarnaast geeft het Bra bants Orkest aan 8 Nederlandse Or kesten de gelegenheid zich in Noord- Branbant te laten horen en wel aan Het Concert Gebouw Orkest, Het Residentie Orkest, Nederlands Ka mer Orkest, Radio Kamerorkest, Omroeporkest, Rotterdams Orkest, Overijssels Orkest en voor de le maal aan het Luiks Orkest. Premières In het komende seizoen zullen er weer tal van premières gegeven wor den waaronder Anton Brückner „ulde Symphonie"; Gustav Mahler „Kindertotenlieder"; Mozart „Con cert voor twee piano's"; Florent Smitt „La Tragédie de Salomé"; Strawinsky „Le baiser d'une Fee"; Hindemith „Pittsburgh Sympho nie"; Honegger „Jeanne d'Arc au Bucher". Daarnaast zullen van Ne derlandse componisten worden uit gevoerd „Sinfonia Piccolo" van Leon Orthel; „Symphonische muziek" van Marius Flothuis, „Concertante Ou verture" van Louis Toebosch en „Tweede Symphonie" van Jan van Dijk. Naast Hein Jordans zal het Bra bants Orkest worden geleid door Eduard Flipse, André Rieu, Pierre Derraux en Sef Pijpers. Zoals reeds gezegd, zullen verschillende Neder landse en buitenlandse solisten, on der wie verscheidene met wereldre putatie, met het Brabants Orkest op treden. Minder goede akoestiek Het Brabants Orkest zal het ko mende seizoen in Bergen op Zoom voortaan in het Luxor theater concer teren. In Helmond heeft men nog steeds te kampen met zaalproblemen, terwijl men in Roozendaal met het publiekprobleem zit. De heer Jordans liet zich minder gunstig uit over de akoestiek in de Tilburgse schouwburg. Hij meende dat Tilburg, dat indertijd miljoenen heeft neergeteld om te komen tot de bouw van een dergelijke schouw burg, zich de enkele duizenden die nodig zijn om te komen tot een ver betering van deze akostiek, ook moest kunnen getroosten. Het ziet er echter niet naar uit dat binnen afzienbare tijd iets aan de verbeterng van deze akoestek zal worden gedaan. De heer Jordans noemde het bij zonder prettig dat het bezoeken van jeugdconcerten door de jeugd niet zozeer meer werd gezien als een ver plichting, waardoor er een verschui ving heeft plaats gehad van een min of meer verplichte massa jeugd naar een rijpere enthousiaste jeugd. yWWW\*WWV**WVVWWWS*A/WWVVWWV*WWV>A'V» dreigende vuist fcunnan krijgen! door Marti, Verdenius Herinnert u het zich nog? Bij de ooms en tantes, bij de mevrouw van hiernaast, bij de meneer van de post, bij oma en de juffrouw van de kleuterklas... „Zo, krijg ik een handje van je?" En wat gaf u?! Precies, het mooie handje. „Wat een beleefd kind!" riepen de ooms en tantes, de mevrouw van hiernaast, de meneer van de post, oma en de juffrouw van de kleu terklas uit. Zouden ze dat nu ook nog zo uitbundig roepen, als ze ons in het verkeer zagen? Ik ben er niet geheel zeker van. Ik heb haast, u hebt haast, we hebben allemaal haast. En dan zijn er van die... eh... nou ja, d'r is geen beter woord voor... rotzakken langs de weg, die 's effetjes proberen je dwars te zitten. Maar dan zijn ze nog niet gelukkig! Er is altijd baas boven baas. Wat moet je dan nog met je mooie handje. Een dreigende vuist kunnen ze krijgen! Naast de rotzakken heb je de sufferds, de koekebakkers in het ver keer, de weifelaars op de zebrapaden. Dan heb je het mooie handje nodig om op je voorhoofd te wijzen. Degeen, waar het voor bedoeld is, braakt dan enkele verwensingen uit, die ook niet voor de poes zijn. U hoort het niet, maar het blijft in de lucht hangen als een boze wolk. Ons hele wegverkeer heeft een zoldering van boze wolken. Alle haat- gedachten, vervloekingen en hoon-mimiek van voetganger naar brom mer, van brommer naar auto, van auto naar auto, van.iedereen naar iedereen, houden de geboorte van onnodige ongelukken in zich. En alleen om die reden wilden het Verbond voor Veilig Verkeer en ik het mooie handje terug. Met het gebaar van „gaat u eerst", met de hoffelijkheid van „de weg is voor ons allemaal". Door de boze wolk zoldering flitsen dan warme vonkjes. Sentimentele onzin, dacht u! Lieve mensen, als het dierbaarste wat je hebt, dood wordt thuis ge bracht of misschien alleen maar een beetje verminkt... Dan kun je alleen nog maar een berustend gebaar maken met het mooie handje. Zoals bekend, heeft generaal De Gaulle een zesdaags bezoek aan Duitsland gebracht. Reeds zijn daarvan tal van berichten, maar de correspondent van De Volkskrant geeft daarvan een interessante slot-beschouwing. Leest u maar. Hoofdschuddend en met betraan de ogen zat Charles de Gaulle zon dagavond op het binnenhof van slot Ludwigsburg bij Stuttgart. Naast hem op het erepodium bondspresi dent Lübke, een bewogen Adenauer en de topministers van de bondsre publiek. Op het weidse plein vóór de Franse staatschef juichte minu tenlang de jeugd van Duitsland. Het was het sluitstuk en het hoogtepunt van de Gaulle's onwaarschijnlijke triomftocht door het land dat hij in twee oorlogen bestreden heeft. De generaal maakte wat later op het vliegveld Stuttgart voor het laatst zijn pathetische twee-arms gebaar naar de duizenden, die hem uitgelei de deden. Om half acht vloog hij, omzwermd door Luftwaffe-jagers, naar Frankrijk terug. Een onwaarschijnlijke triomftocht. Frankrijks eerst patriot heeft op z'n zesdaagse reis een kleine miljoen Duitsers ontmoet en toegezwaaid. Duitsers van alle slag en elke leef tijd. Luchthartige Rijnlanders en zwaarbloedige Hamburgers, uitbun dige Beieren en wantrouwige Zwa- ben. Maar Charles de Gaulle „over won" ze allemaal met zijn grandeur, zijn eerlijke pathos en zijn demon stratieve vriendschap voor de eeu wenoude vijand. München heeft de Gaulle zaterdag als een Beierse vorst gevierd. De staatschef sprak voor de Feldherrn- halle, een monument dat aan Duitse "krijgsroem en Franse nederlagen herinnert. De Gaulle hield zijn ver zoeningstoespraak in bijna vlekke loos Duits. Hij kreeg stormachtige bijval van honderduizend Münche- ners. Enkele uren vóór de massa bijeenkomst was de Gaulle alleen afgedaald in de vochtige onder grondse begraafplaats van Beierens onbekende soldaat. Ook woonde de Franse staatschef met vijfduizend inwoners van München een pontifi cale mis bij in Frauenkirche. De aartsbisschop Julius kardinaal Döpf- ner Duitslands jongste kerkprins leidde de Gaulle in staatsie-op tocht naar het priesterkoor. Bij de Gaulles aankomst op het vliegveld Stuttgart, doorbraken de nuchter Zwaben het politie-cordon. De besloten bijeenkomst in slot Lud wigsburg werd „opengebroken" door duizenden jongeren, die geen uitno diging hadden. Charles de Gaulle greep de Duitse jeugd met dezelfde zekerheid waarmee hij de staal-ar- beiders aan de Roer, de aankomen de officieren der „Bundeswehr", de reders van Hamburg en de burgers van vijf grote steden „gepakt" had. In zijn afscheidsappèl tot de jonge ren zei de generaal: „De wederzijd se achting, het vertrouwen, de vriendschap tussen Frankrijk en Duitsland moet de hoeksteen wor den voor een verenigd Europa. Er staat veel op het spel voor onze bei de landen en de gehele vrije wereld. Het gaat er om of de mensheid één reusachtige collectieve mierenhoop wordt of een gemeenschap van vrije en waardige persoonlijkheden. Dit is de eigenlijke inzet van de grote strijd tussen de twee machtsblok ken. Duitsland en Frankrijk moeten daarbij trouw blijven aan hun idea len. Zij moeten die idealen verdedi gen en er voor vechten als dat no dig is. De natuurlijke saamhorigheid tussen onze beide volkeren moet ui teraard in organische vormen gevat worden. Dit is een karwei voor de regeringen. Maar de solidariteit tus sen Frankrijk en Duitsland moet voor alles een levendige inhoud krijgen. Dit is op de eerste plaats de taak van de jeugd". In het voormalige koninklijke pa leis Marlborough House in Londen, heeft premier MacMillan de elfde na-oorlogse conferentie van (16) premiers van het Britse Gemene best geopend. MacMillan sneed on middellijk het hoofdthema van de conferentie aan: Engelands toetre ding tot de EEG. In zijn openings rede „indrukwekkend en be kwaam van opzet", zo werd van conferentiezijde vernomen zei de premier dat het Britse verzoek om toelating tot de Euromarkt gezien moest worden in het kader van de internationale situatie. Hij verwierp het standpunt, dat Engeland thans zou moeten kiezen tussen het Ge menebest en de EEG. „Het gaat er om op welke wijze de historische gegroeide, losse samenhang van de Gemenebestlanden in overeenstem ming kan worden gebracht met het nieuwe Europa in wording". Mac Millan verzekerde de vijftien pre miers, dat Engeland in zijn streven naar een deelgenootschap in een po litiek en economisch verbonden Eu ropa geen verzwakking van zijn banden met het Gemenebest zal toestaan. In een beschouwing over de we zenlijke kracht van het Gemenebest, wees de Britse premier er op, dat dit geen politieke unie of een mili tair bondgenootschap is. Sommige leden van het Gemenebest maken immers deel uit van machtige poli tieke blokken, terwijl andere een neutralistische koers varen. Het zijn voornamelijk economische fac toren zoals het bestaan van het sterlinggebied die de concrete banden tussen de Gemenebestlanden vormen. Hij werd door alle afgevaardigden, ook die van Canada en Australië, luidde toegejuicht. Philips heeft de strijd aangebon den met het levensmiddelenconcern Albert Heijn. Philips meent dat Al- bert Heijn oneerlijke concurrentie bedrijft met het aanbieden van elec- tro-technische huishoudelijke appa ratuur tegen scherp lagere prijzen dan bij de branche-winkeliers moe ten worden betaald. Als antwoord op de nieuwe mixer actie van Albert Heijn, is Philips met een zelfde actie begonnen. Al- bert Heijn levert haar klanten een handmixer tegen de prijs van 42 gulden (winkelwaarde 69 gulden zegt Albert Heijn). Philips heeft haar duizenden dealers in Neder land gezegd Philips-mixers, die voorheen boven de 60 gulden kost ten, nu tegen 39 gulden aan de klant te verkopen en mixers van 47.50 nu tegen 29 gulden te leveren. ZWITSERS Albert Heijn houdt het merk van haar mixer geheim. Zij zegt slechts dat het een Zwitsers precisie-appa- raat is. Waarschijnlijk wil de fabriek niet weten dat zij deze apparaten aan Albert Heijn verkoopt tegen la gere prijzen dan anderen moeten betalen. Philips is niet van plan het bij mixers te laten. Zodra Albert Heijn of welk ander bedrijf dan ook zich op het terrein van electrotech- nische apparatuur begeeft, terwijl haar hoofdbedrijf zich in een ande re sector beweegt, geeft Philips ant woord. Philips meent dat er op het ogen blik oneerlijke concurrentie wordt Mr. N. DEBROT, NIEUWE GOUVERNEUR DER ANTILLEN Mr. N. Debrot, directeur van het kabinet van de gevolmachtigd mi nister der Nederlandse Antillen, is bij koninklijk besluit benoemd tot gouverneur van de Nederlandse An tillen. De nieuwe gouverneur is op volger van de heer Speekenbrink, die 18 mei 1961 de Nederlandse An- till enverliet. Nicolaas Debrot is de eerste An tilliaanse gouverneur en werd op 4 bedreven, vooral door Albert Heijn en Simon de Wit. „Hier is sprake van koppelverkoop. De huishoude lijke apparaten worden niet ver kocht omdat Albert Heijn medelij den heeft met de huisvrouw, die „hoge" prijzen moet betalen, maar om de levensmiddelen-afzet te ver groten. Philips wil daarom de win kelier in huishoudelijke apparaten de helpende hand bieden. Uiteraard is Philips als fabrikant ook bij deze concurrentiestrijd betrokken", zo zei ons een functionaris van 't con- tern. (Volkskrant) mei 1902 op Bonaire geboren. Hij volgde middelbaar onderwijs in Nij megen, waarna hij in Utrecht en te Amsterdam rechten studeerde. Hij studeerde ook met succes in de me dicijnen. AANSLAG OP NKROEMAH Een meisje is gedood en een aan tal mensen zijn gewond bij een aan slag op de Ghanese president Nkroe- mah. Zij werden het slachtoffer van een bom die ontplofte voor de resi dentie van de president. Tweedui zend mensen waren daar opgewekt aan het dansen tijdens een feest dat georganiseerd was, omdat president Nkroemah begin augustus ongedeerd gebleven was bij een andere aanslag op zijn leven. TILBURGS MEISJE VERDUISTERT 6000.— VAN WERKGEVER De recherche van de Tilburgse ge meentepolitie heeft een 19-jarig Tilburgs meisje aangehouden, dat er van wordt verdacht een envelop pe met 6000.aan buitenlandse valuta te hebben verduisterd van haar werkgever. Het meisje kreeg donderdag de opdracht van haar werkgever de enveloppe aangetekend te laten ver zenden. Zij ging echter niet met de „enveloppe met inhoud" naar het postkantoor, maar nam het geld mee naar huis. Bij haar aanhouding ont brak een groot gedeelte.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1