wAalwijkse en UnqstRAAtse couraiu Na forse uitbreiding van de volksverzekering het grote risico Vaticaans Concilie 2500 Vaders naar het Concilie BINNEN- EN BUITENLAND ASPRO Generale Synode der Christelijke gereformeerde kerken Winkeliers bijeen te Breda elkanders lasten prijzen stijgen? si|e vraaq Vele offers Prof. Berkouwer als gast uitgenodigd i Puf*Ol brengt 106968I Kinderzegels brachten bijna 3 miljoen op Naar Rome GEDACHTEN VAN EEN BOUWPASTOOR Het drama van de zee Bescherm u tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: Korte berichten BOGAERTS' BRILLEN Optica Bogaerts VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1962 34e JAARGANG No. 76 e rcho vAn het Zuióen SSL Stoomdrukkerij Bw** Antoon Tielen facteur: JAN TIELEN ,«<cbijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" pr G. M. J. Veldkamp wil de geschiedenis ingaan als een produc tief minister. Het ene wetsontwerp na het andere vloeit uit zijn pen. Wij zullen moeten toegeven dat deze bewindsman het ijzer smeedt als het heet is. Alleen in een tijd van toenemende welvaart heeft een minister van sociale zaken in normale vredestijd de kans het terrein van sociale zekerheid verder om te ploegen voor zover dit nog braak ligt. Mochten wij soms menen dat onze sociale zeker heid met kinderbijslag en a.o.w. voldoende gewaarborgd is, dan kan de kamp van deze minister op het sociale veld ons anders leren. Een advies van de Sociaal-Econo- rl-che Raad moet ons duidelijk ma ai hoever wij op langere termijn m wissel mogen trekken op het lationale inkomen voor het wegne men van extra zware risico's m het EVen van de mens. De minister rhildert ons de averechtse werking M de toenemende gezondheidszorg blijven nu veel meer mensen in even dan voorheen, zij het ook dat en deel van die mensen gedurende iet leven zware geneeskundige risi- ns loopt. Dat risico is er voor jon den, die een zwakker gestel heb- maar nog meer voor bejaarden, ie in hun laatste levensjaren licha- lelyk of geestelijk chronisch ziek rorden. En juist in die periode kun nen deze mensen de kosten van de veelomvattende geneeskundige ver ging niet dragen. En toch moeten ie°kosten worden betaald. Behalve de zorg voor chronische deken enz., drukken ons ook nog de uien van het levensonderhoud voor iandicapten. Die moeten straks 9 aider de kap komen van een ar- oeidsongeschiktheidsverzekering, al thans voor loontrekkenden. Om nu e zorgen dat ook niet-loontrekkers en jeugdigen hiervan profiteren, wil Veldkamp beide sociale voorzie- op de duur gieten in de van een volksverzekering. Het principe van de volksverzeke- ng berust hierop, dat het gehele )lk, ongeacht de inkomstenpositie an de burgers, er aan meebetaalt. Werzijds verzekert zij ook aan een eder een zekere uitkering, ongeacht jn inkomens- of vermogenspositie. is steeds sprake van een bodem- oorziening, vrij van luxe, die door xtra betaling of verzorging alsnog an worden toegevoegd, maar dan ip eigen kosten. Denkend aan de nood, die in de tnoemde vlakken wordt bestreden, il niemand minister Veldkamp de ringende noodzaak van te treffen oorzieningen bestrijden. Wie ooit n naaste omgeving met de bedoelde esels der mensheid in aanraking is eweest, die weet dat men ook fi- nncieel praktisch machteloos staat «genover de risico's. Heel het volk hier zijn offer voor moeten bren- :en. Dat is de ene zijde van de so- zorg-medaille. De andere is die van de kosten. Minister Veldkamp heeft berekend it beide verzekeringen samen rond fc van het inkomen voor volksver- tóng zullen vergen. Gelukkig 1 met de komst van de arbeidson- schiktheidsverzekering de premie »r mvaliditeits- en ongevallen ver- Kering vervallen. Dat zou een kor- van 2% betekenen. .IE: Wij kunnen erover discussiëren me premie bij de werkgever of i de werknemer moet worden ge- sven, maar in 't economische vlak oen blijft dit hetzelfde. Doorslag- •\end is de vraag of het door de werlanders vervaardigde product meuw een kostprijs verhoging door anielast kan verdragen. Hiervoor h een deel van verdere produc tieverbetering worden gereser- Als extra meevallertje wil de roster de vermindering van over klasten die uit een en ander ^spruit, aan de genoemde ver ben ten goede laten komen, het bedrijfsleven het volle ge- f. t °P de schouders krijgt. kJk'- anc*erzijds maar niet t h'Dven gaan met de lasten op «houders der ondernemers te gen en te zeggen: dat moet van 'nst af; 't zou zover komen dat J en winst, dus ook geen soliede «rijven zouden zijn. fin i ^0et de vraag beant- °f wij verder die weg van niW rzekering °P m°gen gaan r onze concurrentiekrachten Ff te brengen, ook in E.E.G.- n(1 en t.o.v. de wereldhandel. weg op van het afremmen van be stedingen in andere richting en la ten nu de verzorging van hulpeloze mensen voorgaan boven een verdere besteding in de richting van auto's, televisies en mixers. Daarmee neemt de verantwoorde lijkheid van de overheid voor de be steding en de inkomstenverdeling weer toe. Daar zitten bezwaren aan, maar die mogen niet gelden zolang het gaat om voorzieningen als de hier bedoelde. Een hoog ontwikkelde natie als de onze ziet zich geplaatst voor een bij zondere problematiek, omdat wij door onze hoogstaande medische verzorging een brede rand van niet- productieven hebben te beschermen. Wij bijten in Europa op dit punt de spits af en wij mogen niet falen. Wil het westen de naam van pionier der beschaving behouden, dan zal het moeten tonen de niet-productieven mee te kunnen laten profiteren va:i de welvaartsstijging. In dit patroon van de opmars der menslievendheid passen minister Veldkamps plannen. Wanneer wij die plannen in be ginsel beamen, dan mag er 'geen twijfel bestaan over de vraag of deze verzekering voor allen dan wel al leen voor loontrekkenden moet gel den. De fout die bij de kinderbijslag is begaan, mag niet worden her haald. In het collectief opvangen van ongrijpbare risico's op het grensge bied van leven en dood mag er geen scheidslijn zijn, maar maatschappe lijke groepering. Wij kunnen nog 'n aantal jaren een veelomvattende volksverzekering voor de algemeen voorkomende levensrisico's negeren als een kat die om de hete brei loopt, maar wij zullen er zeker in uitmonden. Belangrijk is daarbij ook dat op dit punt de nodige coördinatie wordt nagestreefd in Europees verband, opdat dit oude werelddeel in het so ciale vlak niet wordt geremd door nationale tegenstellingen. Het is verheven een cultuur te willen per fectioneren en steeds meer ellende uit te bannen. Daar moeten echter vele offers voor worden gebracht. Men moet tevens rekening hou den met de werkgelegenheid en de concurrentie-fahigheit, om dit ni veau te kunnen handhaven. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen prof. dr H. Janssen, heeft in Arnhem de op brengst van de 35e kinderpostzegel actie, een bedrag van 2.900.000 gul den, overgedragen aan de twee lan delijke organisaties ter bescherming van het geestelijk en lichamelijk ge handicapte kind. Hij deed dit na mens de minister van Maatschappe lijk Werk tijdens een openbare zit ting in de Johanna-stichting, die door tal van autoriteiten werd bij gewoond. Van het bedrag van bijna drie miljoen gulden dat voor 80 pro cent door postzegelverkopende kin deren in 1961 is bijeengebracht, ging 1.315.00Q gulden naar de Natio nale Federatie voor Kinderbescher ming, eenzelfde bedrag naar de Ne derlandse Bond voor Moederschaps- zorg en Kinderhygiëne en 120.000 gulden naar het Steunfonds van de Nederlandse Kinderbescherming. De resterende 150.000 gulden zullen nog een nadere bestemming krijgen. ls een moeilijk te beantwoor- naag Opnieuw wordt hier een an het volksinkomen gebon- steed. Wij gaan bewust de Op het tweede Vaticaans Concilie, dat 11 oktober begint, zijn 2850 ker kelijke autoriteiten uitgenodigd. Te weten: 85 kardinalen, 8 patriarchen, 533 aartsbisschoppen, 2131 bisschop pen, 26 abten en prelaten nullius en 67 generale oversten van priester orden- of -congregaties. Ongeveer 2500 hunner zullen de invitatie aan nemen en aan het Concilie deelne men. Onder de wegblijvers zijn een aantal bisschoppen uit de landen achter het IJzeren en Bamboe Gor dijn en bisschoppen die om gezond heidsredenen de reis naar Rome niet kunnen maken. Tussen 3 en 9 oktober vertrekken de Nederlandse bisschoppen naar Rome, om daar deel te nemen aan het tweede Vaticaanse Concilie. Het laatst vertrekken kardinaal Alfrink en de bisschoppen van Roermond, Den Bosch en Breda. De kardinaal reist per vliegtuig. Het is de bedoeling dat hij 9 okto ber, dinsdagochtends om 10.10 uur van Schiphol vertrekt. Hierin kan echter nog verandering komen. Voor dit vliegtuig hebben ook ge boekt mgr. W. Bekkers van Den Bosch en zijn hulpbisschop mgr. dr. J. W. M. Bluyssen met secretaris J. A. Brouwers van het bisdom Den Bosch, evenals mgr. G. de Vet, bis schop van Breda, en de emeritus bisschop van Breda, mgr. dr. Jos. Baeten. Het Nederlandse episcopaat zal in Rome terzijde worden gestaan door een college van adviseurs. Daaron der is prof. dr. C. J. de Jong, pro fessor in het kerkelijk recht aan 't seminarie te Hoeven. Prof. De Jong is tevens verbonden aan de kerke lijke rechtbank van het bisdom Bre da. In Rome zijn uit alle delen van de wereld al vele bisschoppen aange komen ter bijwoning van het Con cilie. Negenenveertig overlevenden ge red, 11 doden geborgen, 2 doden waargenomen maar nog niet gebor gen, 15 personen worden nog ver mist. Dit was de balans van de gi gantische reddingsoperatie, die zon dagavond om 10 uur begon, toen 'n Amerikaanse viermotorige Super Constellation met 76 mensen aan boord op 800 kilometer van de Ierse kust een noodlanding moest maken in de door hevige stormen opge zweepte watermassa's van de Atlan tische Oceaan. Met een achtkoppige bemanning vervoerde het charter vliegtuig 59 Amerikaanse militai ren, zeven vrouwen en twee kinde- jen. Onder degenen die in veilig heid zijn gebracht, zijn 45 mannen en vier vrouwen. De twee kinderen negen en elf jaar oud behoren tot de 15 vermisten. RUIME TOELAGE VOOR HET TOERISME IN NEDERLAND De bevordering van het toerisme is op de eerste plaats een particu liere zaak, maar toch moet de over heid volgens staatssecretaris Gij zeis van Economische Zaken stimuleren, ordenen en helpen. In zijn Toeris tennota 1962 heeft de staatssecreta ris de taak van de overheid uitge drukt in een subsidie van ruim acht miljoen gulden, ruim 175 procent meer dan in 1960. Bovendien wordt De ruim acht miljoen gulden sub sidie voor het toerisme wordt be steed aan streekonderzoek en alge mene studie (75.000 gulden), aan verbetering van de infrastructuur van de probleemgebieden (4 miljoen gulden), aan de A.N.V.V. voor spe ciale propaganda-objecten (1 mil joen gulden). Bovendien wordt het garantieplafond van kredietverle ningen aan de horeca verhoogd van 2,5 miljoen tot 10 miljoen gulden. Griep Als derde maatregel zal de hotel- kredietbeschikking 1962 meer arm slag gaan bieden om de pas begin nende hotelexploitanten financieel te helpen, wanneer dit noodzakelijk is. DRIE SPELENDE KLEUTERS DOOR TREIN GEDOOD Drie Rotterdamse jongetjes, 2 en 3 jaar oud, zijn op de spoorbaan tus sen Rotterdam en Schiedam door een trein gegrepen en op slag ge dood. Het drama voltrok zich 's middags om kwart voor twee. Toen waren de 3-jarige Frits van Buren, de even oude Johannes van Vliet en de 2- jarige Peter van Luijn bij de Delfs- havense brug aan het spelen. De trein Hoek van HollandRotterdam greep de kinderen. De lichaampjes werden naar het ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam gebracht. De trein ondervond drie kwartier vertraging. Vier bonden van fokverenigin- gen, namelijk Eindhoven-Veghel, 's-Hertogenbosch, Maas en Waal en Rijk v. Nijmegen houden hun jaar lijkse fokdag dinsdag 2 oktober in de veemarkthallen te 's-Hertogen bosch. Een Russische vrouw heeft bij het spitten in haar groentetuin te Barnaul in Siberië een staaf goud gevonden ter waarde van ruim 16.000 gulden. De staaf, die naar men aanneemt, vóór de revolutie is begraven is aan de russische staats bank overhandigd. De Westberlijnse politie heeft een negentienjarig meisje gearres teerd op verdenking van spionnage voor Oost-Duitsland. Zij was vorig jaar september als vluchteling in West-Berlijn aangekomen. Sedert dien bracht zij twee bezoeken aan Oost-Duitsland. Het zou haar taak zijn geweest om door kennismakin gen met geallieerde militairen ge heime gegevens los te krijgen. XXX. Na een kort historisch overzicht van het ontstaan van de parochie vragen wij nu: Wat is - theologisch gezien - een parochie Ik zeg „Theologisch gezien". Want een parochie komt tot stand door een juridische daad van de kerkelijke over heid maar zij is meer dan een juridische instelling alleen. Aan de parochie ligt ook een theologische gedachte ten grond slag, en wel deze dat de parochie in haar feitelijke actuali teit de Kerk tegenwoordig stelt in haar voortdurend „worden", „gebeuren" en dit voltrekt zich in de centrale functies van het parochieleven. Waar de Kerk „handelt", d.w.z. verkondigt, getuigt, bidt, het offer opdraagt, enz. daar bereikt zij een hogere graad van actualiteit dan door haar continu bestaan alleen. Omdat zij wezenlijk zichtbaar is, moet zij telkens opnieuw „actuali teit", „gebeurtenis" worden» En dit moet zij worden als ge meenschap, want zij „is" gemeenschap. De Kerk is in deze zin (als gemeenschap) op de meest in tensieve wijze „gebeurtenis", als de Eucharistie gevierd wordt. Want in deze viering is niet slechts Christus als heil en Heer van de Kerk aanwezig, maar in de Eucharistie wordt ook de eenheid van de gelovigen met Christus en onder elkaar het duidelijkst zichtbaar en in de Communie het meest intiem ver wezenlijkt. De Eucharistieviering neemt dus in de „Kerk" de meest centrale plaats in, is zij gebonden aan tijd en plaats. Zij ge schiedt in een vergadering van een gemeente: de bisschop of zijn medehelper, de priester, is tezamen met het kerkvolk aan wezig. Daarom is de Kerk ook krachtens haar wezen gericht op de vorming van plaatselijke gemeenten; de universele Kerk differentiëert zich in plaatselijke gemeenten, op de eerste plaats de gemeente rond de bisschop (bisdom) en verder de gemeente rond een medehelpende priester (parochie). Deze laatste omdat het voor de Bisschop niet mogelijk is zelf deze opdracht te vervullen; hij zendt daartoe zijn priesters; en deze maken in de kleinere gemeenten de Kerk telkens opnieuw „gebeurtenis" door de viering van de Eucharistie. Zo zijn de parochies als het ware „cellen" in het grote Lichaam dat de Kerk is; en in elk van deze leeft de Kerk en is zij actueel. P. STEVENS Bouwpastoor St. Thomasparochie Stratumseind 4 Eindhoven Giro 362716 De Generale Synode van de Chris telijke Gereformeerde kerken, die dinsdag in Santpoort aan haar tweede vergaderweek begon, heeft woensdagmorgen verscheidene klei nere zaken afgedaan. Naar aanleiding van een schrij ven van de stichting open kerk om de kerkgebouwen ook op weekse dagen open te stellen, sprak de sy node uit, dat deze zaak hoort tot de competitie van de plaatselijke ker keraden. De synode ging niet in op het verzoek van een der kerkele- den om zich uit te spreken over de moderne evolutieleer, zulks in ver band met wat ter zake in de mid delbare scholen vaak wordt geleerd. De synode was van gevoelen, dat deze zaak wel actueel is, maar dat zij niet in behandeling kan worden Een sieraad voor het gelaat en een weldaad voor de ogen Zorgt dat U er (óók) een van ons draagt zo'n mooie sterke briL BRILLENSPECIALIST Grotestraat 220 Tel. 3560 Waalwijk HOUDT BOGAERTS VOOR OGEN De leverancier voor alle Ziekenfondsen de kredietverlening voor het uit breiden en verbeteren van de hotel- lerie soepeler. Drs. Gij zeis gaat er namelijk van uit, dat het toerisme bijzonder veel voor ons land bete kent. Kwam voor de oorlog zes mil joen gulden binnen van het buiten lands toerisme, in 1960 was dit be drag opgelopen tot maar liefst 500 miljoen gulden. De staatssecretaris verwacht, dat de totale inkomsten uit de „toeristen-industrie" in 1970 zeker twee miljard gulden zullen bedragen. De grote levensmiddelenbedrij- ven, die huishoudelijke artikelen en speelgoed annex aan hun levens middelenverkoop voor dumping prijzen aan de consumenten be schikbaar stellen, doen het voorko men alsof op de verkoop van le vensmiddelen geen winsten worden gemaakt. Aldus dinsdagmiddag de heer C. Fischer, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Bond van Handelaren in porselein, aardewerk glas, huishoudelijke artikelen, luxe artikelen, speelgoed en aanverwan te artikelen, in zijn jaarrede tijdens het congres van deze bond in Mi- rabelle te Breda. Met hun verwijzingen naar de „normale winkelprijzen", aldus de voorzitter, wekken zij bij het pu bliek de indruk alsof detailhande laren in huishoudelijke artikelen en speelgoed veel te hoge prijzen be rekenen, met andere woorden: de consument zouden oplichten, ter wijl overigens iedereen wel weet, dat deze levensmiddelenbedrijven voor hun stuntartikelen geen nor male commerciële calculatie han teren. In dit licht bezien, zouden zaken als die van Albert Heijn en De Gruyter de consument beter te gemoet komen, indien zij een ge deelte van hun millioenenwinsten zouden besteden aan verlaging van de prijzen van levensmiddelen. Dergelijke voorstelling van zaken door deze levensmiddelenbedrijven is zonder meer een vorm van on eerlijke reclame en moet derhalve in de huid gezondheid en zuiverheid als deloyale concurrentie worden gezien. Het is dan ook de hoogste tijd, dat de overheid ingrijpt en or dening van de concurrentie wette lijk gaat vastleggen, zo zei de heer Fischer. genomen, omdat zij niet langs de kerkelijke weg op het agendum is gekomen. Ook op een schrijven van het verbond van veilig verkeer om op zondag 14 oktober in de predi king aan de zaak van het veilig verkeer aandacht te schenken, ging de synode niet in, waarmee zij niet wilde uitgesproken zien, dat zij niet achter het streven van veilig ver keer zou staan. Van het moderamen van de Generale Synode van de ge- reformeex-de kerk was een schrijven ingekomen, verzoekende deel te willen nemen aan het intermodera- mineel overleg, zoals het ook met het moderamen van de Generale Synode van de Nederlands Her vormde kerk het geval is. De syno de kon dat niet doen, omdat als zij gesloten is, men ook geen modera men meer kent. Zij verwees de zaak naar het deputaatschap voor overleg met de kerken, welke de putaatschap ter zake overigens geen enkele bevoegdheid heeft. Naar dit zelfde deputaatschap ging ook een schrijven van deputaten van de Gereformeerde kerken voor de publiciteit, die verzochten om te komen tot federatieve samenwer king bij het te stichten bureau. Het deputaatschap zal op de volgende synode over deze zaak van rapport dienen. Langdurig heeft de synode van gedachten gewisseld over de in structie van de particulere synode van het noorden, over wijziging van de regelen van het peremptoir exa men waaraan de kandidaat, als hij een beroep heeft aangenomen, zich dient te onderwerpen. Dinsdagmid dag en -avond heeft de synode ge heel in besloten zitting vergaderd. NIJMEGEN ONTKENT OPLICHTING VAN IIET RIJK. De burgemeester van Nijmegen, Mr. Ch. M. J. Hustinx, heeft dins dagmiddag op een persconferentie ten stadhuize de berichten in een landelijk ochtendblad, als zou de gemeente Nijmegen het rijk voor vele tonnen hebben opgelicht, cate gorisch ontkend. Volgens deze pu- blikatie zouden hoge Nijmeegse ge meente-ambtenaren in het kader van de afwikkeling oorlogsschade op grond van opzettelijk vervalste stukken grote extra uitkeringen voor hun gemeente hebben verkre gen. De projecten waarmee op deze wijze zou zijn geknoeid, omvatten onder meer de schouwburg, het stanhuis, het hoofdbureau van po litie en de St. Stevenstoren. De pu- blikatie gerust op mededelingen van een niet meer in dienst zijnde gemeente-ambtenaar, die bij de of ficier van justitie in Den Haag, Mr. Dr. J. C. Maris, een aanklacht over deze zaak heeft ingediend.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1