waaLwijkse en UnqstPAAtse couRAnt „Dokter Hemy" bleek schoenmaker te zijn Piwamma volksuniversiteit Kaatsheuvel Nieuwe voorzitter bij Katholieke Grafische Bcnd Heiligen, profeten en kwezels gaven de schoen een aparte plaats in een bijgelovige wereld Vooral Egyptenaren dat bijgeloof „Wij schoenmakers zijn voorname heren" Uit de Schoenenwereid Niesen tijdens het schoenen aantrekken krengt ongeluk „Heeft U klachten, ik houd vanavond zitting in het ziekenhuis" GARAGE VAN MOSSEL VERHUUR VAN USB ui Baby-Paradijs Kinder-Paradijs TILBURG AUTO TEGEN BOOM: TWEE DODEN 34e JAARGANG No. 76 VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1962 De tcho vAn het Zuióen ■T-iikse Stoomdrukker^ Antoon Tielen flo0{dredacte JAN TIELEN miner iuo»uoi ^Sld verschijnt 2 x per week Abonnement: 3.10 franco p.p. Contract-advertenties: speciaal tarief 22 cent per week per kwartaal 2.85 Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Telegram-adres „Echo" op de voet Lang voor de mens er aan dacht, de jaren te gaan tellen en op te schrij ven, om zo te weten waar hij aan toe was en ongeveer te kunnen be rekenen hoeveel jaren leeftijd hem, normaal gesproken, nog te wachten konden staan, ivaren zijn gedachten al uitgegaan naar de bescherming en een beschermmiddel voor de voet. weer uittrekken om ze opnieuw aan te trekken, misschien dat er dan nog iets goeds van de eerste uren van de dag te verwachten viel. Maar zeker was dat niet. De dag was wat men noemt verkeerd begonnen. Zo is het een vaststaand feit, dat jal de oude Egyptenaren in - egere jaren buitengewoon goede dioenmakers zijn geweest, zelfs zo, iü hel geen ongewoon gezicht was, s-nneer men op de oude handelswe es die naar oost, west en zuid leid en. kamelen tegen kwam, beladen schoenen, voor stammen en vol zin de omtrek, die deze schoenen jn de Egyptenaren ruilden voor feswaren of andere artikelen. Dat bijzonder de Egyptenaren goed tjis waren in de kunst van schoeisel [■[vaardigen, is te verklaren uit het ii!, dat zij het zijn geweest, die van :ds her met huiden waren omge- pan. Van geslacht op geslacht, had- - zij de doden gebalsemd gn de rid voor vergankelijkheid gevrij- vard. Deze kennis omtrent het bal den - wat eigenlijk inhoudt dat d op bijzondere wijze wordt :eprepareerd - kwam hen büiten- voon goed van pas, toen het er op kwam, de dierenhuiden zo te be reiken, dat er een grote duurzaam- :i ontstond. och hebben de Egyptenaren slechts oitvan deze voorsprong kunnen ge iten. De Grieken en Romeinen, tonden zich al spoedig, nadat zij eenmaal de edele kunst van hun buur- aoten hadden afgekeken, even gro- kunstenaars op dit gebied, zodat jvpte al vrij gauw veel hinder on- ervond van de Romeinse en Griekse schoenmakers en hun produkten. Stoute historici durven zelfs over- te beweren, dat eveneens in (eivroegere jaren, een oorlog heeft woed tussen Egypte en Grieken- tad, omdat de Grieken de gunstige •■tie van de Egyptische schoenma te op de handelswegen en markten ei het bederven waren. Of er om de schoenen ooit een "log is uitgebroken, weten we niet •alt dan ook zeer te betwijfelen, o andere zaak is - en dit staat een paal boven water, - dat de oenen altijd belangrijke voorwer- 0 zijn geweest in het leven van de •3? Het duurde dan ook niet lang le schoen en alles wat er mee te pken had, kreeg een vaste plaats in ^dagelijkse leven. Oe schoen, laars en sandaal, zijn ook niet verschoond gebleven, "- allerlei bijgelovige verhalen, die 'al spoedig omheen werden gewe- Zo zou een Romein nooit of te ®mer zijn laarzen of sandalen aan een. zonder eerst in de rechter- 05 of sandaal te spuwen. Deed hij Bjet, of overkwam hem het onge uit te vergeten, wis en waarachtig hem die dag enig onheil overko- L )°k binnen onze landsgrenzen, rs het schoeisel een aparte plaats fenen. En nze voorvaderen ble- 5 al niet verstandiger. Zij waren overtuigd, dat, wanneer zij tij- 15 het aantrekken van hun schoe- een niesbui kregen, zij die dag '^geluksdag tegemoet gingen. beste wat zij dan konden doen "e schoenen of rijglaarzen maar Naast het bijgeloof, dat gelukkig in latere jaren aan de laars werd ge lapt, was in die vroegere jaren aan de schoen .ook een zekere macht toe gekend. Zo werd de Egyptische godin van de vruchtbaarheid en de land bouw, symbolisch door twee schoenen voorgesteld. Tot op heden is het in verschillende streken nog het gebruik, dat men de bruid en de bruidegom, 's avonds of 's nachts bij het vertrek uit de familiekring een oude schoen nagooit. De verrassingsgedachte hoort even eens bij de schoen. Het overvloedige gebruik van kinderschoenen voor de kachel, rond de spannende dagen van St. Nicolaas, spreekt boekdelen. De schoenmakers stonden vroeger reeds aangeschreven als voorname heren. En ook zij zelf vonden, dat hun vak meer kunst dan ambacht was. Zo kozen zij dan ook de god van de kunst, Apollo, tot schutpatroon. De looiers werden door de schoen makers angstvallig buiten hun krin gen gehouden. De middeleeuwse schoenmaker meende, dat de looier van een veel lagere stand was. Hij mocht in die tijd trouwens ook niet binnen de stadsmuren komen wonen vanwege de stank die zijn bedrijf te weeg bracht. En toen het eerste schoenmakersgilde in ons land in 1602 tot stand kwam zagen de looi ers zich genoodzaakt zich apart te verenigen er bleef voor hen niets an ders over want de schoenmakers wei gerden ook maar één looier in hun gilde op te nemen. Er was een te groot verschil in werk en stand. Ge- 1 lukkig is dat allemaal veel veranderd, 1 wij weten dat het een zonder het an der niet kan bestaan, en daarom heeft men wijselijk de handen ineen gesla gen om gebroederlijk het produktie- pad te betreden. Wat wij u hiermee wilden vertel len is, dat de schoen altijd een veel besproken voorwerp is geweest, waar heiligen en profeten, maar eveneens veel bijgelovige zielen en kwezels diep, soms al te diep over peinsden. Wie de schort past trekke hem aan, heeft waarschijnlijk de 18-jarige H. v. d. H. met een kleine variant op een bestaand met de schoenindustrie in verband staand spreekwoord gedacht. En de daad bij het woord voegend, gapte hij een witte jasschort uit een van de gangkasten, eigende zich een stethoscoop toe en begon zijn wandel tocht door het labyrint van gangen in het Tilburgse ziekhuis. Ongeveer 14 dagen heeft deze 'enorme vrolijke fan tast zijn dokterscarriére staande we ten te houden, totdat pp 13 septem ber, - uitgerekend 13 september - hij met een ontnuchterende klap te gen de lamp liep. „Als jullie klachten hebben, ik houd iedere avond zitting in het St. Elizabethziekenhuis in Tilburg. Jul lie komen maar, ik weet er wel raad op." Ongelovig haalden zijn collegae in de schoenfabriek de schouders op, wanneer de 18-jarige H. v. d. H. met een gulle glimlach zijn praktijk aan prees. Maar wat niemand voor waar hield, gebeurde. Iedere avond rond tien uur, ging hij bij zijn tante, bij wie hij inwoonde de deur uit, om zich Ongeveer 100 leden van de Kamer van Koophandel, heb ben dinsdag en woensdag een bezoek gebracht aan het Cen trum van de Nederlandse schoenindustrie, Waalwijk. De heren brachten een bezoek aan de schoenfabrieken A. en J. de Kort „Troked" in de Stations straat 'en aan de kinderschoen fabrieken Schuwer N.V. „Jim- my Joy" aan de Eerste Zeine. Tevens werd een bezoek ge bracht aan het Museum voor de Schoen- en Lederindustrie. Vrijdag 28 september zal de heer Leytens, die als overleer- snijder bij de schoenfabriek van Bladel in de Wilhelmina- straat in dienst is, zijn zilveren jubileum vieren. Eveneens vrijdag hopen de he ren Willem van Weert en An- toon Verhoofstad de dag te herdenken dat zij veertig jaar X geleden in dienst traden bij Amstel N.V. met veel flair naar het ziekenhuis ie begeven. Daar gaf hij zich uit voor een nieuwe assistent, verbonden aan het medisch centrum. Gehuld in zijn witte jasschort, gewapend met ste thoscoop en oproep apparaat, wat iedere dokter in het St. Elizabethzie kenhuis bij zich draagt, waardoor hij steeds kan worden opgeroepen, begaf hij zich naar de kamers en zalen van de patiënten, om ieder van hen een bemoedigend woordje toe te spreken. Met de aanwezige zusters en ver pleegstertjes maakte hij meermalen 'n gezellig praatje en zelfs doktoren ontzag hij niet aan te spreken. Als 'n waarachtige kenner van „het vak" hanteerde hij stethoscoop en oproep- apparaat, totdat dit laatste hem nood lottig werd. Toen op een gegeven ogenblik het oproep apparaat van dr. Br. geneesheer-directeur van het zie kenhuis, begon te werken, bleek dit bij een oplettende zuster een onmoge lijkheid te zijn, omdat dokter Br. niet in het ziekenhuis kon zijn. Onmiddel lijk werden de portiers gewaarschuwd om een oogje in het zeil te houden. Bovendien werd nog argwaan ge wekt, toen de pseudo-dokter, in ge sprek met een zaalzuster niet goed antwoord wist te geven op een me dische vraag - zijn medische kennis scheen niet boven zijn schoenmakers- kunde uit te gaan. De recherche werd gewaarschuwd en al spoedig was de zaak tot klaar heid gebracht. „Dr. Henry", die al zoveel sympathie had gewonnen bij de verpleegstertjes, moest zijn witte- jasschort weer aan de kapstok han gen; hij bleek contrefort-inzetter te zijn op een Tilburgs schoenfabriek. Ter verkrijging van een gemakke lijk en duidelijk overzicht, geven wij hieronder ten behoeve van onze lezers zowel in als buiten Kaatsheuvel, het programma van de Volksuniversiteit aldaar. OPENINGSAVOND, donderdag 18 oktober, voor alle deelnemers, in de Gilden bond. Optreden van Rob Geraerds met Hildebrand's Camera Obscura. Solo-toneel, waarin deze voor drachtkunstenaar verschillende typen uit dit bekende boek van Nicolaas Beets uitbeeldt. I. DE BIJBEL door dr. Venan- tius de Leeuw, Cap., Udenhout. 1. dinsdag 23 oktober 1962 Wat zegt de Bijbel over Paus en Bisschopsambt? 2. vrijdag 14 december 1962 De Leek in de Kerk. 3. vrijdag 25 januari 1963 Christus' Gebed om Eenheid. Ge dachten aan het einde van de Int. Bidweek. II. LEVENSBESCHOUWING 4. vrijdag 19 oktober 1962 Humanisme, door dr. N. Wildiers, Cap., Antwerpen. (De Humanisten wensen b.v. de geestelijke verzor ging van de buiten-kerkelijken) 5. dinsdag 18 december 1962 Rome-Constantinopel-Moskou. (Katholicisme - Islam - Commu nisme) door dr. W. Theunissen te Den Bosch, in een omlijsting van muziek en lichtbeelden in kleuren. 6. dinsdag 12 februari 1963 Communisme, theorie en praktijk, door dr. Zacharias, Cap. te Nijme gen. 7. vrijdag 15 maart 1963 Het Evangelie. Ook hier: theorie en praktijk? door dr. Venantius, Udenhout. III. TONEEL, POËZIE, MU ZIEK EN CABARET. 8. dinsdag 6 november 1962 „Ik ben een neger". Voordrachts programma door Otto Sterman, de bekende neger-voordrachtskunste naar. 9. vrijdag 11 januari 1963 Vindt U moderne gedichten ook zo onbegrijpelijk? „Moderne Poëzie" door dr. J. Sta rink, Tilburg. 10. vrijdag 22 februari 1963 Muziekavond bij gelegenheid van het 125-jarig bestaan van het Pro vinciaal Genootschap van Kunsten te Den Bosch, door Brabants Piano Kwintet: Elisabeth Cooymans, pi ano, Hein Pauwels, viool, Jan Kras, altviool, Anton Satijn, cello, Louis Brondgeest, contrabas. 11. dinsdag 5 maart 1963 „Kleinkunst", door Leo Nelissen, de man, die bekendheid verkreeg door zijn uitstekend verzorgde ra dioprogramma's „Vreemd", „Kop stukken" enz. IV. ONZE GROTERE KIN DEREN. 12. dinsdag 20 november 1962 Godsdienstige Beleving van de Moderne Jeugd, door dr. J. Nieu- wenhuis O.P. te Nijmegen, schrij ver van het bekende Jeugdboek „JIJ", een boek voor jongens. 13. vrijdag 8 februari 1963 Problemen met onze volwassen wordende kinderen, door A. Buys, directeur Levensschool, Nijmegen. V. TELEVISIE EN FILM. 14. vrijdag 7 december 1962: Televisie en Gezin. Schept de tele visie in Uw gezin ook problemen? door J. C. B. Annegarn. 15. dinsdag 15 januari 1963 Kijkje achter de schermen van de televisie, door Siebe van der Zee, een naam, welke U voldoende be kend in de oren zal klinken om een interessante avond te waarborgen. Met dia's en geluidsfilm. 16. vrijdag 22 maart 1963 De artistieke waarde van de film, door Piet van der Ham, die reeds twee jaar voor onze Volksuniversi teit avonden overfilm verzorgde. Vertoning van de film: „Prijs der Zee". VI. LIEFDE EN HUWELIJK, door dr. J. Holt te Bilthoven, de de Nederlandse Katholieke sexuo- loog met een internationale faam. 17. vrijdag 23 november 1962 Door dr. Holt zelf aangeduid als „Voor iedereen belangrijk". 18. dinsdag 29 januari 1963 „Voor gehuwden en verloofden". VII. ARBEID EN ONTSPAN NING. 19. vrijdag 16 november 1962: Eu- romarkt en Schoenindustrie, door A. J. A. van Gerwen, secretaris van de Federatie van Ned. Schoen fabrikanten te Tilburg. 20. vrijdag 29 maart 1963 „De kunst van het reizen", door dr. L. v. Egeraat, overbekend door zijn lezingen voor de televisie. SLUITINGSAVOND dinsdag 16 april 1963, 3e paasdag, voor alle deelnemers, WAALWIIK TEL 04160 2519 PERSONENWAGENS KAMPEERWAGENS 8 PERSONEN BUSJES in de Gildenbond. Optreden van Bert Brugman's Ned. Marionettentheater met „De Barbier van Sevilla" van Rossini. DE VERLOOFDEN-CURSUS, welke de Volksuniversiteit dit jaar voor het eerst organiseert en waar voor naar we vernemen van de zijde van verschillende verloofden veel be langstelling bestaat, wordt op vijf achtereenvolgende woensdagen, des avonds om 8 uur, in de Levensschool, Mgr. Völkerstr. 89a, gehouden. Deze grote interesse verwondert ons ove rigens niets. Immers de belangrijke onderwerpen, welke hierbij ter spra ke zullen komen, hangen ten nauwste samen met en zijn van grote invloed op het toekomstig levensgeluk van hen, die zich serieus op het huwelijk willen voorbereiden. De kosten, ad f 5. per verloofd paar, welke hiervoor betaald moeten worden, zijn met het oog daarop dan ook praktisch te verwaarlozen. De volgende onderwerpen komen ter sprake 1. woensdag 17 oktober 1962 „Het huwelijk, een van de zeven Sacramenten. De zin van het hu welijk", door kapelaan J. Pas. 2. woensdag 24 oktober 1962 „Man en vrouw schiep Hij hen", door dokter P. Wijtenburg. 3. woensdag 31 oktober 1962 „Passen wij bij elkaar", de keuze van een partner, door mevrouw G. Ubachs. 4. woensdag 7 november 1962 „Omgangsvormen in de verloving' door J. Annegarn. 5. woensdag 14 november 1962 Forumavond over praktische pro blemen. Bespreking van schriftelijk gestelde vragen. Heuvelstraat 85, Telef. 21625 Jul. v. Stolbergstraat 10 speciaal wiegen en Telefoon 32909 baby-uitzetten speciaal kinderwagens Tijdens een buitengewone alge mene vergadering hebben de leden van de Nederlandse Katholieke Grafische Bond in Utrecht afscheid genomen van voorzitter, de heer W. L. de Zwager. Deze legt zijn functie neer, omdat hij de pensioengerech tigde leeftijd heeft bereikt. Tot opvolger werd de heer B. J. van Werkhoven benoemd. De heer van Werkhoven was tot nu toe secretaris van de bond. De aftredende voorzitter, de heer de Zwager, heeft de bond negen jaar geleid, in totaal is hij gedurende ruim 28 jaar in dienst van de Katholieke Grafische Bond geweest. In zijn afscheidsrede zei de heer de Zwager, dat de bond in 1934 on geveer 5100 leden telde, sindsdien is het ledental gestegen tot ruim 14.000. Hij memoreerde de vorde ringen die in de loop der jaren zijn gemaakt op het gebied van de so ciale verzekering. Waardering had hij voor de resultaten op het ter rein van de oudedags-voorziening en de zorg voor weduwen en we zen. Volgens de heer de Zwager is het met de verwerkelijking van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie echter bepaald niet best gesteld. Hij sprak de hoop uit, dat zijn op volger in zijn ambtsperiode de in stelling van bedrijfschappen voor voor het grafisch bedrijf zal mogen beleven. De heer J. A. Gilbers, Rotterdam, werd benoemd tot lid van het hoofdbestuur en de heer J. A. Hae- senbos, Utrecht, tot gesalarieerd be stuurder. Bij een auto-ongeluk in Schijn- del zijn dinsdagmiddag twee men sen om het leven gekomen en werd een derde zwaargewond. De namen van de omgekomenen zijn de 40- jarige heer M. Vugts uit Schijndel en de 53-jarige mevrouw B. Schee pers uit St. Oedenrode. De 59-ja- rige echtgenoot van mevr. Scheel pers werd bij het ongeluk zwaar gewond. De heer Vugts was gehuwd en vader van drie kinderen. Het echtpaar Scheepers uit St. Oeden rode heeft 9 kinderen, waarvan het jongste negen jaar is. VELE SLACHTOFFERS DOOR OVERSTROMING IN SPANJE. Als gevolg van h ezlge regen val gedurende bijna twaalf uur zijn in de nacht van dinsdag op woensdag ten noorden van Bar celona de rivieren de Rippoll en de Riera buiten hun oevers ge treden, waarbij volgens een be kendmaking van de Spaanse ra dio 242 mensen zijn omgekomen. 395 mensen zouden worden ver mist. Het water is met geweldige snelheid de dorpen in de omge ving van de stad Sabadell bin- Barcelona de rivier de Besosi buiten de oevers trad, waardoor ernstige overstromingen ontstond- den.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 9