w^Alwijkse en LanqstRAAtse couraiu Verzwakking op politiek gebied VAST PRIJSBELEID DIENT GEHANDHAAFD Pauselijke instructie voor Concilie-ceremonie K^'Dampo Papoea's nu onder VN-gezag Sobere plechtigheid in Hollandia 15-jarig bestaan Amsterdams orkest Koninklijk bezoek aan Zwolle Herderlijk schrijven van Episcopaat Prinses Irene voor rust naar Majorca ,ie Stoomdrukkerij Antoon Tielen •fdredacteur: JAN TIELEN ^er 1069687 :blad verschijnt 2 x per week Had Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" Komend jaar zullen er weer ver dingen voor de Tweede Kamer -latsvinden. Een opvallend groot i«J»« heeft nu reeds te mor m jonen gegeven zich niet weer her- t«baar te stellen, sommigen uit sfiijdsoverwegingen, anderen om jjere redenen van verschillende Het is een wat verontrustend mot aantal. Het toont aan, dat de ■«langstelling voor het actieve poli- bleven vermindert. Ook verschil de ministers uit het huidige kabi- hebben reeds laten blijken even wel niet weer voor een ministerspost aanmerking te willen komen, noch het kamerlidmaatschap. Er valt uit deze gegevens op te jaien, dat er in Nederland een da- jde belangstelling is voor de poli ce zaak. Immers, ook ten aanzien on het lidmaatschap van de gemeen- nad is reeds geruime tijd een zelf- lendens te ontdekken. Het wordt door steeds moeilijker om voor vertegenwoordigende lichamen asen van voldoende formaat be- p l te vinden zich beschikbaar te An. Toch vergt juist de grotere ciiwikkeldheid van het maatschap- dijk leven mensen met meer dan iddelmatige kennis, inzicht en be npen vooral ook politieke „feeling" •devertegenwoordigende lichamen. Een van de oorzaken van de min- ie bereidheid zich verkiesbaar te is zeker wel de ongewisheid et politieke leven. Dat is niet tón de schuld van de stembusuit- ijen, maar ook in de politieke par- a zelf wordt er vaak een onder- ::dse strijd gevoerd tussen uiteen- tónde vleugels over de door de ij te volgen gedragslijn en dus tr de personen die de partij zullen r.egenwoordigen. We zien vooral tón een van de punten, die velen mee noopt zich niet als volksverte- ;aïoordiger(ster) beschikbaar te ellen. De evenredige vertegenwoordiging eeft de politieke partijen als het ure tot staatjes in de staat gemaakt, uarin de partijbesturen een over- -eersende rol vervullen. We zullen ïrover niet in details treden, doch «isbekend, dat de strijd in de par- vaak reeds mensen weerhield of «hinderde tot lid van de volksver- tónwoordiging te worden gekozen, bezaten zij daartoe de capaciteiten. :t al bepaalt de Grondwet het fei- tnders, de volksvertegenwoor- gers vertegenwoordigen sinds de tering van het evenredig kiesstel- meer hun partij dan het volk en Mijdiscipline is ook in ons demo- k' een grandioos gala-concert ~:i bet Amsterdams concertge- «*orkest maandagavond" zijn 75- «ncertseizoen ingeluid. Konin- Juliana, sinds juni jl. bescherm- ftwe van Neerlands eerste orkest, eregaste bij dit concert, dat we-d beluisterd door ngeveer Moriteiten, vooraanstaande en trouwe orkestvrienden. 2 bet spelen van het Wilhelmus, achtereenvolgens toespraken en door dr. G. M. Greup, fitter van de Nederlandse orkest- ■'ng (beheerster van het orkest), •e talrijke gasten verwelkomde, c^secretaris van O. K. en W., tój holten, de burgemeester van .am, mr G. van Hall en de "'iter van de raad van bestuur 1 concertgebouw N.V., mr J. n -Ong-Schouwenburg, die als e 'jk een kostbare oud-Italiaan- ®°l aanbood. Een van de concert- rc zal de viool ter bespeling 7« geoffreerd. a. 0n'ngin was in gezelschap van groot-officier in speciale dienst Baron Baud en haar hof- tój0ll W C" E- B- RoëlL Na" -• e koningin heeft staatssecreta- c °'ten aan twee orkestleden en bitter van de Raad van be- 0Q"erscheidingen uitgereikt. cratisch bestel reeds geen uitzonde ring meer. De ingewikkeldheid van de moder ne maatschappij en haar wetgeving veroorzaakt, dat het kamerlidmaat schap nauwelijks meer een bijbaantje kan zijn. Bij de grootste fracties kan nog een zekere specialisatie op ver schillende gebieden worden doorge voerd, bij wier oordeel de andere le den zich zonder meer aansluiten, bij de kleinere fracties moeten de leden zich op een te breed terrein oriënte ren om nog veel vrije tijd te kunnen overhouden. Het salaris van een ka merlid, nu f 15.000, is echter voor velen nu niet zo aanlokkelijk om zich, met hun capaciteiten, alleen daartoe te bepalen. Ook dat werkt er dus toe mede, dat in deze moderne maat schappij velen de actieve politiek niet meer ambiëren. Ten aanzien van de gemeenteraden, waarvoor alleen een presentiegeld voor vergaderingbezoek geldt, speelt dit nog veel sterker, temeer daar het beslissingsrecht van de gemeenteraad sterk is beknot in vergelijking met vóór de oorlog. Deze verschijnselen betekenen in tussen een bedreiging van ons demo cratisch bestel; veel erger dan men zo ogenschijnlijk wel zou denken. De verminderde bereidheid deel te willen uitmaken van een vertegenwoordi gend lichaam, doet het aanzien hier van uiteraard ook dalen; het is er een automatisch gevolg van. En dat brengt weer mede, dat in het alge meen gesproken de belangstelling voor de binnenlandse politieke zaken vermindert. Hoe meer dit doorwerkt, hoe meer een volk rijp wordt voor een zekere mate van dictatuur. We zien dat ook reeds in andere democratische landen. Het democratisch bestel in ons land is al van vrij oude datum. Het maat schappelijk leven heeft in die tijd een enorme verandering ondergaan. Maar onze politieke instellingen zijn nog vrijwel hetzelfde gebleven; door de druk der tijden misschien zelfs wat verwaterd. Die ontwikkeling en dat achter blijven gaat verder en men realiseert zich hier en elders in de westelijke wereld nog niet voldoende waarheen men bezig is af te glijden. (Nadruk verboden)H. v. W. Hare Majesteit de Koningin heeft, naar wij van officiële zijde vernemen, het voornemen op donderdag 8 no vember a.s. in Zwolle aanwezig te zijn bij de middagbijeenkomst die ge houden wordt in verband met het ge reedkomen van de miljoenste na de oorlog gebouwde woning. „Ook in 1963 zal voortzetting van het stringente prijsbeleid ge boden zijn", aldus lezen mij in het uitvoerig overzicht van de eco nomische positie van Nederland, zoals dat door de minister van economische zaken, exc. de Pous, is gevoegd bij de begroting van zijn departement voor 1963. ARBEIDSKOSTEN MOGEN NIET VERDER STIJGEN Naar de mening van de minister is thans het punt bereikt, dat verder gaande stijging van de Nederlandse arbeidskosten boven die van het con currerende buitenland de Nederland se uitvoerontwikkeling ernstige scha de kan berokkenen. Indien de op waartse druk op de lonen en op de prijzen, alsmede de spanningen op de arbeidsmarkt niet voldoende worden beteugeld, zullen ook externe versto ringen niet uitblijven. De minister constateert, dat de handhaving van het externe even wicht overigens in 1962 nog geen verdere maatregelen vereist. Daaren tegen zijn de interne spanningen ver geleken bij 1961, nog verder toege nomen. De arbeidskosten zullen, na de stijging in 1961 met bijna 5 pet., in 1962 nog eens met 5,5 pet. ho ger komen te liggen. De druk op het prijspeil blijft daar door zeer groot. Voor 1963 wordt weliswaar verwacht, dat de produktie zich niet meer langs de uiterste grens van de capaciteit zal bewegen, maar de stijging van de arbeidskosten zal zich voortzetten. Volgens de ramin gen van het centraal plan bureau zul len de arbeidskosten in 1963 n.l. een verdere stijging te zien geven, n.l. met ca. 3,5 pet. Volgens de verwachtingen van het centraal plan bureau zal de betalings balans in 1963 een groter overschot laten zien dan in 1961 en 1962. Die verwachting is echter gebaseerd op de veronderstelde groei van de Ned. ex port met 7 pet., waaraan weer ten grondslag ligt dat de relatieve con currentiepositie van Nederland niet verder achteruitgaat. In de jaren 1961 en 1962 is deze sterk in het nadeel van ons land ver anderd, hetgeen onze uitvoer kwets baar heeft gemaakt. De arbeidsmarkt De minister is van oordeel dat de realisatie van de gestelde doeleinden van de economische politiek door enige ontspanning op de arbeids markt zou worden vergemakkelijkt. Tegen deze achtergrond dient de lichte ontspanning die voor 1963 wordt verwacht, te worden be schouwd. De consument De minister schenkt vervolgens aandacht aan de economische positie van de consument. Het ondoorzichti ger worden der markten vraagt naar de mening van de minister om meer informaties voor de consument. De reclame voorziet hierin in belangrijke mate. Zij is echter in het algemeen gesproken eenzijdig, omdat zij niet dient voor pure algemene voorlich ting aan de consumenten. Niet onverantwoord Overigens heeft de minister de in- j druk, dat de reclame in ons land in i het algemeen gesproken niet onver antwoord is. Hij is echter wel gevoe lig voor de opvatting, dat de huidige wettelijke bepalingen de consument slechts op beperkte wijze bescher ming bieden tegen eventuele notoir misleidende reclame of deszelfs ge volgen. In verband hiermede heeft hij over leg geopend met zijn ambtgenoot van justitie, teneinde na te gaan of en op welke wijze een aanvullende wettelij ke voorziening kan worden getroffen. Afgelopen weekeinde is de pause lijke instructie verschenen waarin het ceremonieel voor het Tweede Vati caanse Concilie wordt vastgesteld, zo meldt het Katholieke Nederlandse Persbureau. Daarbij is bepaald, dat de kardi nalen zich op 11 oktober, de dag van de opening van het concilie, in het vertrek Borgia in het Apostolisch pa leis moeten verzamelen en de patri archen en andere bisschoppen in de aangrenzende vertrekken. Na de aan komst van de paus aldaar, trekken zij in plechtige processie naar de St. Pieter. 12 algemene vergaderingen in oktober De instructie bevat ook de agenda voor de maand oktober. In de eerste maand van het concilie zullen 12 al gemene vergaderingen gehouden wor den, en wel 13, 16, 18 en 20 ok tober en van 22 tot 31 oktober iedere dag, behalve op donderdag en op zondag. De vergaderingen beginnen 's morgens om 9 uur. De instructie die nog niet letterlijk is bekendgemaakt bevat behalve deze aanwijzingen, ook nog een reeks be palingen over de openbare bijeenkom sten, over de algemene vergaderingen en over de sluitingsbijeenkomst. Als aanhangsel bevat de instructie de tekst van de gebeden, bij de verschil lende vergaderingen. Voor zowel de eerste als de laatste bijeenkomst van het concilie is be paald, dat pausr kardinalen, patriar chen en bisschoppen gezamenlijk in processie naar de St. Pieter vertrek ken. De instructie vermeldt tenslotte dat reeds in de eerste zittingen de leden gekozen moeten worden voor de 10 gespecialiseerde concilie-commissies. Daar deze elk uit 24 leden bestaan en de paus er elf aanwijst, moeten nog 160 leden gekozen worden. Ter inleiding en voorbereiding op het oecumenisch concilie, dat 11 ok tober wordt geopend, hebben de bis schoppen zondag een brief doen voorlezen. Zij schrijven daarin o.m.: Ook uw bisschoppen gaan naar Rome om deel te nemen aan het con cilie. Temidden van alle bisschoppen van de wereldkerk zullen zij het aan deel van de Nederlandse geloofsge meenschap inbrengen. Zij zullen er uw stem doen horen en zij zullen er de getuigen zijn van uw geloof, van uw verlangens en van uw noden, niet alsof de bisschoppen alleen maar af gevaardigden zijn van hun gelovigen om namens hen te spreken. In de hiërarchische orde van de Kerk zijn de bisschoppen geen man daat-hebbers, die in opdracht van hun gelovigen naar het concilie gaan om er op te treden als spreekbuis van hun opdrachtgevers. De Heilige Geest heeft de bis schoppen gesteld om de Kerk te be sturen en het is de Paus, die als hoofd van de Kerk de bisschoppen oproept naar een algemene kerkver gadering. Op het concilie spreekt de bisschop zijn eigen woord en geeft hij zijn eigen oordeel. Maar dat oordeel van de bisschoppen is medebepaald door het geloof van hun Kerk; en daarin is rekening gehouden met de noden en verlangens van hun gelovi gen, die zij als herders van hun kudde kennen, omdat er zovele wegen zijn, Op medisch advies H.K.H. Prinses Irene zal op me disch advies enige tijd rust moeten nemen. Daartoe is de prinses naar Majorca vertrokken, waar zij enkele weken hoopt te verblijven. In aan sluiting daarop zal de prinses nog enige tijd bij familie in Engeland doorbrengen. Het vertrek van Schiphol geschied de zondag in alle stilte. Met uitzon dering van een vertegenwoordiger der K.L.M. en een lid van de marechaus see was vrijwel niemand er getuige van. H.'de Koningin kwam zelf met de prinses in de hofauto mee naar Schiphol en nam daar afscheid van haar dochter. De prinses, die incognito reisde, nam om half elf plaats in het nor male K.L.M.-lijnvliegtuig, dat via Nice naar Palma vloog. waarlangs deze noden en verlangens tot hen komen. Die noden en ver langens, die zij in hun hart dragen en dagelijks aan God aanbevelen, ne men zij naar Rome mee om daarover samen met geheel het wereldepisco paat onder leiding van de heilige Va der te gaan beraadslagen. Dit alles is een moeizame en zware taak. Daarom willen wij allen in de dagen van voorbereiding, maar ook tijdens het concilie zelf, blijven bid den om de verlichting van de heilige Geest, van wie wij - naar Christus' woord - geloven dat Hij met de Kerk is om haar alles in herinnering te brengen wat de Heer van de Kerk heeft gezegd. Er is zondag een eind gekomen aan het Nederlandse gezag over N.- Guinea; 367 jaar nadat Cornelis De Houtman voor de kust van Bantam het anker liet vallen, hebben Neder landse militairen voor het laatst het rood-wit-blauw gestreken en hebben Nederlandse burgerambtenaren de beeltenis van koningin Juliana ver wijderd uit het gouvernementsgebouw te Hollandia, dat zaterdag nog werd opgeschrikt door het afbranden van de „Jachtclub", het enige gouverne mentsgebouw van de stad. De officiële overdracht van het be stuur aan de VN geschiede zondag morgen tijdens een korte plechtig heid, waarbij het woord werd gevoerd door de tijdelijke gezaghebber van de VN, de Guatemalteek Rolz-Bennett en de Nederlandse wnd. gouverneur, de heer Veldkamp. Men heeft bij de VN afgezien van meer vertoon, omdat men dan moei lijkheden vreest van de zijde van de Papoea's. Deze hadden gewild, dat er bij de overdracht naast de vlaggen van Nederland en de VN, ook de vlag van West-papoea zou worden gehesen. Nu is bij de officiële over dracht geen enkele vlag gehesen. Wel zal de Nederlandse driekleur tot 1 januari van het volgend jaar naast de vlag van de wereldorganisatie blijven wapperen. Een van de eerste maatregelen van het VN-bestuur was de vrijlating van de politieke gevangenen. Op een persconferentie zei Rolz-Bennet een officiële Papoeavlag niet te kunnen aanvaarden omdat het akkoord hier in niet voorziet. Hij verklaarde echter geen maatregelen te zullen nemen te gen het niet-officieel vertonen van de Papoea-vlag. Tenslotte dankte hij de Nederlandse ambtenaren die zich be reid hebben verklaard tijdelijk in VN- dienst te zullen blijven, die nog een groot tekort hebben aan burger-die naren. Het stelde hem teleur dat vele ambtenaren hadden geweigerd dit voorbeeld te volgen. De heer Veldkamp zei in een toe spraak bij de overdracht: „Het lijkt MEER DAN 185.000 LEERLINGEN BIJ HET V.H.M.O. Blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cij fers telde het VHMO op 10 septem ber 185.000 leerlingen tegen 178.400 een jaar tevoren (toeneming 4 Het verschil in omvang van de ge boortegeneraties, waaruit de toegela- tenen resp. vertrokkenen in hoofd zaak afkomstig waren (toegelatenen uit de generaties 1949 en 1950 met gemiddeld 233.000 levendgeborenen, vertrokkenen uit de generaties 1943 en 1944 met gemiddeld 215.000 le vendgeborenen), speelt uiteraard hierbij een belangrijke rol. Het aantal toegelatenen liep met ruim 900 of 3 terug van 35.700 tot 34.800. Van de gemiddelde generaties 12- en 13-jarigen, waartoe de toegelate nen in 1961 en 1962 in hoofdzaak behoorden, ging in beide jaren ruim 15 naar het VHMO. Dit zou wij zen op een vrijwel gelijkblijvende re latieve deelneming aan het VHMO. mij (daarbij) een gelukkige omstan digheid, dat de voorbereiding van deze bestuursoverdracht in goede harmonie tussen alle daarbij betrok kenen is verlopen." Dit doet ver wachten, dat tijdens de komende maanden de UNTEA steun zal krij gen van allen wier medewerking on ontbeerlijk is voor het voeren van een geordend, goed en doeltreffend be stuur. Dit zal van het grootste belang zijn voor hen die het nauwst bij de overdracht zijn betrokken, de inwo ners van dit land. De Papoea's houden zich tot nu toe voorbeeldig rustig. Nergens heb ben zich nog moeilijkheden voorge daan, al zijn er berichten, dat de Pa poea's de bewoners van een Indone sische dessa bij Hollandia hebben be dreigd vanwege de steun die zij in het verleden aan Indonesië hebben gegeven. De Indonesische dessabe- woners hebben zich tijdelijk onder de hoede van de volkerenorganisatie ge steld. Stramheid en Pijnen vallen van U al met Kruschen. Want Kruschen's zes minerale zouten jagen de onzuiverheid uit Uw bloed GEEN FOTOTOESTELLEN VOOR DE GRUYTER Bij de president van de rechtbank in Den Haag is aanhangig gemaakt een kort geding tussen het Levens- middelenbedrijf de Gruyter en de N.V. Kodak. Kodak zou de Gruyter een grote partij fototoestellen leveren, bestemd voor verkoop via een spaarzegel- systeem. Kodak heeft de Gruyter echter laten weten dat de zaak niet doorgaat. Uit de kringen van de fo to-detailhandelaren zijn namelijk be zwaren tegen deze levering gekomen, f. Meer gezellige warmte met 'n Kolen-radiator „MAJORCA" ƒ495.- cap. 16800 Nootjes V cap. 18800 Nootjes IV Ook andere bekende merken, o.a. ETNA, FABER, BOCAL Piet van Woensel Grotestraat 325 Waalwijk Telefoon 2157 e rcho VRIJDAG 5 OKTOBER 1962 84e JAARGANG No. 78 van het Zuióen MÜOiwlféK en daarmee ook de oorzaak van uw lijden en pijn. Het klinkt haast ongelofelijk, maar duizenden Rheumatiek-lijders in binnen- en buitenland kunnen U enthousiast bevestigen, hoe wél ze zich bevinden met de kleine do sis Kruschen iedere dag. Prijs

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1