waaLwij kse en lAnqstRAAtse couRAnt Werkgroep Personeelsvoorziening Schoen industrie kwam in vergadering bijeen 1/ Brabant groeit uit eigen jasje Overlijden van de heer H. J. v. Hest herdacht l Stassar - Waalwijk De Cursus Schoenontwerpers Kandidaten voor tien commissies in Concilie GEDACHTEN VAN EEN BOUWPASTOOR Nederlandse ballon- vaarders in Polen zitting in de werkgroep prijsuitreiking opstelwedstrijd Gero Zilduro Binnenkort start een geheel nieuwe cursus: KRONIEK VAN HET LAND regeringsrapport minder goede kanten VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 84e JAARGANG No. 82 De rcho van het Zuióen Gitgever: ïaalwdkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit biad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" Het ligt in de bedoeling om t.g.v. de opening van het nieuwe Gewestelijke Arbeidsbureau eind december, namens de schoenfa brikanten, die ressorteren onder het arbeidsveld van het G.A.-bu- reau in Waalwijk, een gebrandschilderd raam aan te bieden, welk dan later een plaats zal moeien krijgen in het nieuwe gebouw. De schoenfabrikanten willen hiermee hun erkentelijkheid uit drukken, voor de daadwerkelijke steun die de schoenindustrie van het Gewestelijk Arbeidsbureau Waalwijk heeft mogen ondervinden en nog steeds ondervindt. Dit deelde de voorzitter van de Werk groep Personeelsvoorziening Schoenindustrie, de heer J. de Kort mee, tijdens een vergadering van de werkgroep, afgelopen maan dag. Met een enkel woord wijdde de heer Ie Kort aandacht aan het leven en overlijden van de heer H. J. v. Hest, inleven directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau in Waalwijk, die loen in 1959 de eerste initiatieven werden genomen om te komen tot ge- umeniijke activiteiten in de schoen- iadusme, dit plan enthousiast toe- j'uichte en zich direct bereid ver- Haarde zitting te nemen in een te vormen werkgroep. De schoenindustrie had ook steeds hjnbijzondere belangstelling, hetgeen ,,Moge God hun kracht en troost ge ven, om dit zo zware verlies van een man en vader te kunnen dragen". Tijdens deze vergadering werd te vens de datum vastgelegd waarop de prijswinnaars van de opstelwedstrijd, die is gehouden naar aanleiding van de excursies die diverse scholen naar verschillende schoenfabrieken in Waalwijk, Kaatsheuvel, Drunen en Sprang-Capelle hebben gemaakt, in de achterzaal van hotel Verwiel zul len worden ontvangen, om de behaal de prijzen in ontvangst te nemen. De prijswinnaars, die afkomstig zijn uit Waalwijk, Kaatsheuvel, Vlijmen en Sprang-Capelle, zullen een dezer da gen hiervan in kennis worden gesteld. De prijsuitreiking vindt plaats dins dag 23 oktober a.s. in de achterzaal van hotel Verwiel, 's avonds om half acht. De vergadering, die eveneens de gedachten liet gaan over de weke lijks in dit blad verschijnende rubriek ,,Op de voet gevolgd", was van oor deel, dat deze rubriek voortgezet diende te worden, waarbij tevens een beroep gedaan werd op de schoenfa brikanten hier actief aan mee te wer ken, door het leveren van copy, of het verstrekken van gegevens en ac tualiteiten of bijzonderheden. Tot slot was men algemeen van oordeel, dat excursies, gemaakt door de hoogste klas van de Mulo-scholen naar de M.V.L.S. in Waalwijk, be paaldelijk nuttig zouden kunnen zijn ter oriëntering van de leerlingen van de hoogste klas van deze scholen. De vraag naar kwaliteit-controleurs, per- soneel-chefs, personeel voor plan ning, bedrijfsleiders, vertegenwoordi gers etc., rechtvaardigt zeer zeker dit streven. AVANTI FESTI ROMANTI In memoriam de heer H. J. van Hest, directeur van het gewestelijk -röeidsbureau Waalwijk en tevens lid van de Werkgroep Personeels voorziening Schoenindustrie verklaren is uit het feit, dat mee; ■;I160 van de totale werkgelegen- jcid wordt gecreëerd door de schoen- - dustrie en de directe toeleverings- •drijven. De heer van Hest was er 'l'van overtuigd, dat, - wilde de - oenindustrie een belangrijke plaats u de streek blijven innemen, - het noodzakelijk was, dat de handen in- 'n werden geslagen, om zodoende °°r gezamenlijke activiteiten het aT ^'maat *n de bedrijven te ^foeteren of nog verder op te voe- Hierboven plaatsen wij nogmaals de foto, die werd gemaakt, tijdens de intieme viering van het veertig-jarig jubileum van de heren W. Verhoof- stad en Ant. van Weert Dat wij deze foto nogmaals in deze rubriek af drukken is het gevolg van een grote monstermaaltijd, voor niet minder dan 400 personen, die vrijdagavond bij de N.V. de Amstel heeft plaats gehad. De directie van de N.V. had gemeend het gehele personeel bij de viering van dit toch al niet te vaak voorkomend jubileum te moeten uit nodigen. Ook tijdens deze avond, die werd doorgebracht in een van de enorme fabriekshallen van de N.V., die weinig meer weg had van een fabriekshal, omdat zij was omgetoverd in een grote feestzaal, richtte de directeur van de N.V., de heer Gom pen, enkele woorden tot de jubilaris sen en het aanwezige personeel en genodigden. De avond werd verder onder het genot van verversingen en'n hartig hapje, met medewerking van het Confetti Cabaret, op een uiterst gezellige wijze doorgebracht. en <yde waardevolle adviezen H werkelijke steun heeft de werk- [(Pin haar drie-jarig bestaan, van m van Hest mogen ondervinden, tegenstaande het feit, dat een pende ziekte zijn krachten steeds "S! termijnden. Nu, toch nog '"deling, een eind is gekomen aan actief leven, zal zijn nagedachte- 'tus de heer de Kort, „in onze 'n? "i dankbare herinnering blijven tven als een vriendelijke, op- leen behulpzame man". :%n bijzonder liet hij nog even l jachten gaan naar de zwaar roe de echtgenote en de kinderen. Binnen afzienbare tijd start in het gebouw van de Academie voor Beel dende Kunsten te Tilburg de geheel nieuwe cursus Schoenontwerpers, die voornamelijk tot doel heeft ontwer pers-modelleurs op te leiden, die in staat zijn zelfstandig een modieuze collectie dames-, heren- en kinder schoenen te ontwerpen en te model leren. Deze lessen zullen worden ver zorgd door enige docenten van de academie voor Beeldende Kunsten te Tilburg en door enige specialisten uit de schoenindustrie. Het ligt verder in de bedoeling voor bepaalde specialis tische onderwerpen gastdocenten aan te trekken. De cursusduur is gesteld op 3 jaar en is toegankelijk voor hen die in de schoenindustrie werkzaam zijn als modelleur of kennis van mo delleren hebben en minstens 18 jaar, doch niet ouder dan 30 jaar zijn, èn vqor hen, die een kunstnijverheids school hebben gevolgd en zich in de richting van schoenontwerper-model- leur willen bekwamen. Wij hopen hier binnenkort nog uitgebreider op terug te kunnen komen. Terwijl vele, ook Italiaanse bladen de laatste dagen melding hebben ge maakt van een „opzienbarende blok vorming van bepaalde Europese bis schoppen op het Concilie", toont de gemeenschappelijke kandidatenlijst voor de consiliaire commissies, die door deze vaders is ingediend, toch wel overduidelijk het tegendeel. De groep, bestaande uit de episcopaten van Duitsland, Nederland, Frankrijk, België, Oostenrijk en Zwitserland, heeft geenszins alleen maar eigen mensen als kandidaten naar voren ge schoven, doch deskundigen uit de ge hele wereld. Zoals bekend, heeft de paus reeds acht leden voor deze commissies be noemd en moeten de vaders de ove rige zestien leden kiezen. De lijst van de genoemde bisschoppengroep bevat nu voor iedere commissie zes tien kandidaten, zodat zij een brede basis vormt voor iedereen. Wat voor al opvalt is de mondiale kennis, die de lijst kenmerkt. De 160 voorgestelde kandidaten zijn afkomstig uit dertig verschillen de landen of groepen van landen. Uit Latijns Amerika worden 10 deskun digen voorgedragen, uit „Zwart" Af rika 16, uit Frankrijk 14, uit Noord- Amerika 12, uit Duitsland 11, uit Italië 10, uit Spanje 10, uit Enge land 8, uit Nederland 5, uit Polen 5, uit Zuid-Slavië 4, uit Canada 5, uit Australië 5, uit Noord-Afrika 2, uit Zwitserland 4, uit Oostenrijk 3, uit Zuid-Afrika 3, uit India 7, uit Chi na 2, uit Syrië 3, uit Ierland 4, uit Japan 2 en voorts één kandidaat uit landen als Luxemburg, de Oekraine, Egypte, Indonesië, de Filippijnen en Portugal. XXXIII De Parochie is een gemeenschap, niet omdat zij een sociale een heid zou zijn (meestal is zij dat zelfs niet), maar omdat zij een zichtbare lokale verwerkelijking is van de Kerk als gemeenschap. De Parochie kan immers alleen gemeenschap genoemd worden op basis van de Kerk als gemeenschap. In deze zin is de parochie het meest „gemeenschap" in de ere dienst, met name in de viering van de Eucharistie. Dan toch treedt zij op heel bijzondere wijze op als gemeenschap van Christus. Met elkaar onder leiding van de hiërarchie verenigd in de eredienst, representeert zij op primaire wijze de verloste mens heid. Dan is zij op de hoogst mogelijke wijze het werkelijke en werk- dadige teken van de verloste mensheid. In dat teken staat zij enerzijds gekeerd naar de Vader; door Christus tot een eenheid gesmeed, richt zij zich tot de Vader om Hem te verheerlijken. Anderzijds staat zij gekeerd naar de mens heid; zij is dan het teken Gods in deze wereld; in haar heeft het heil van God gestalte gekregen. Daarom mogen wij zeggen, dat wij nooit meer Kerk en dus ook nooit meer Parochie zijn dan in de eredienst; daarin toch leeft en wordt de Kerk. Dit inzicht, nl. de Parochie in bovennatuurlijke zin, wordt ge constitueerd door de eredienst, leidt er vanzelf toe, dat de eredienst de eerste zorg zal hebben èn van priester èn de parochiaan. P. STEVENS, Bouwpastoor St. Thomasparochie, Stratumseind 4, Eindhoven. Giro 362716. Noord-Brabant is in de jaren na de oorlog snel opgerukt naar de tweede plaats op de ranglijst van de industrieprovincies. Na Zuid- Holland, met industriële centra zoals Rotterdam en het Nieuwe Waterweggebied volgt, met ongeveer vierduizend arbeidsplaatsen achterstand, de rijk bedeelde zuidelijke provincie. Uit een recent rapport van het Economische Technologisch Instituut voor Noord- Brabant blijkt, dat men in het land van Prins Carnaval overi gens goede hoop heeft zelfs Zuid-Holland, centrum van de Rand stad Holland, voorbij te streven. Verwacht wordt, dat het inwo nertal van Noord-Brabant tot 1980 met 600.000 mensen zal stijgen, hetgeen een jaarlijkse uitbreiding van het aantal plaatsen in de industrie met 9.500 noodzakelijk maakt, alleen al om de eigen groei te kunnen opvangen. Vergaande industrialisatie is dus een levensbehoefte geworden voor de provincie, die al in de jaren 1950 tot 1960 het leeuwendeel van de in dustriële uitbreiding voor zich op eiste. Dat blijkt tenminste uit het vermaarde regeringsrapport, de no ta inzake de ruimtelijke ordening, waarin staat vermeld, dat Brabant in deze periode 30,4% van de lan delijke uitbreiding voor zijn reke ning nam, tegen Groningen, Fries land en Drente gemiddeld nog geen vier procent. Niet voor niets telt Brabant met Philips een van de grootste indus triële reuzen ter wereld. De pro vincie kan niet, zoals de drie noor delijke provincies, worden be schouwd als een traditionele agra rische landstreek. Vóór men zich in Nederland realiseerde, dat snel een eigen industrie moest worden op gebouwd en de regering industrie vestiging met rijke hand ging aan moedigen, had Brabant al een ze kere welvarende productiesector opgebouwd. In de na-oorlogse groei spelen de gevestigde industrieën dan ook de allergrootste rol. 75% van de ontwikkeling mogen zij op hun debet schrijven. In feite is de industriële ontwik keling van Brabant al in de loop van de vorige eeuw begonnen. Men Het Nederlandse ballonechtpaar Boesman neemt op het ogenblik deel aan een wedstrijd voor ballonvaarders in Polen, de eerste ballonwedstrijd in Oost-Europa waaraan ook ballon vaarders uit het Westen deelnemen. Er bleek zich hierbij een technische moeilijkheid voor te doen - het gas dat in Polen voor het vullen van bal lons beschikbaar is, was zwaarder dan het gas dat men in Nederland ge bruikt. Mevrouw Nini Boesman moest daarom wat niet de bedoe ling was - alleen opstijgen. Haar tocht werd nog bemoeilijkt omdat er een mist kwam opzetten die het haar moeilijk maakte zich te ori ënteren. Dicht bij de Tsjechoslowaak- se grens landde zij toch veilig in het bergland, waarbij zij een hoogspan ningsleiding kon ontwijken. De plaatselijke bevolking moest een aantal bomen wegkappen om de ballon zonder scheuren te kunnen bergen. De race werd gewonnen door de Pool Krasicki. kon toen gebruik maken van een zeer ruime en relatief goedkope ar beidsmarkt. De industrie concen treerde zich vooral in de grote cen tra, zoals Tilburg, Eindhoven, Bre da en Den Bosch. Uit de cijfers, welke de nota over de ruimtelijke ordening geeft, blijkt wel de sterke oriëntering van Brabant op de in dustrie. De beroepsbevolking was namelijk bij het optellen van de cijfers in de jaren vijftig voor 59% in de industrie werkzaam, voor 33% in de landbouw en voor 8% in de dienstensector. Voor de noorde lijke provincies waren deze cijfers veel ongunstiger: daar werkte nau welijks een kwart (28%) in de in dustrie, meer dan de helft (59%) in de landbouw en 13% in de dien stensector. De voorspoedige groei van Bra bants industrie wil nog niet zeg gen, dat alles in het zuiden rozen geur en maneschijn is. Het ziet er naar uit, dat Brabant langzamer hand uit het eigen jasje groeit en dat men intussen eens moet gaan kijken naar een goede kleermaker, die het kostuum weer de juiste maat kan geven. Op dit punt mag Brabant tegelijk als voorbeeld en als waarschuwing dienen voor andere gebieden, die hard bezig zijn hun industrie uit te breiden. Men kan soms wel eens wat al te hard van stapel lopen. Industrialisering is een uitgebalan ceerd proces, waarin talrijke facto ren een belangrijke rol spelen. Men kan niet zomaar een fabriek uit de grond stampen waar eens de koeien liepen en dan maar op een afstand blijven kijken of er nog rook uit de schoorsteen komt. De arbeiders moeten woonhuizen heb ben, ze moeten zich kunnen ont spannen en gmuseren. In Brabant zit men nu met het probleem, dat de verschillende pro- vinciedelen zich ongelijk hebben ontwikkeld. Cenrtaal Brabant, met Tilburg als centrum, blijft duidelijk achter op de rest. West-Brabant kan ook niet bogen op record-cijfers. Dat is wel het geval met zuid-oost- Brabant, dat met dertig procent van de bevolking voor 48% van de industrialisatie zorgde. Eindhoven is wel het hart van de nijvere bijen korf met 50.000 arbeidsplaatsen. Tilburg komt nog niet aan de helft. Hoopgevend is, dat de vijf kernge meenten goed hebben geboerd. De kleinere industriecentra zoals Oss, Waalwijk. Oosterhout e.a. ontwik kelen zich voorspoedig. In West- Brabant wacht men nu op de gi gantische delta- en europoortwer- ken en het Schelde-Rijnaccoord met België, waaruit men de nodige arbeidsvitaminen hoopt te halen voor een sterke expansie.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 9