waaLwgkse en UnqstRAAtse coupant ONTGROENINGUitwas of opvoeding? Ondanks betere sociale voorzieningen blijft de woningnood een nare zaak ASPRO' Vizier op A mate Slagers treuren niet en blijven filosoof legering van de licht in Duitsland Delft wordt belangrijk centrum van Europees ruimte-onderzoek et^ertneef MAANDAG 22 OKTOBER 1962 84e JAARGANG No. 83 Opnieuw schanddaad itgelopen Bewusteloos in kelder in schandaal "Berisping" IJ Miljoen woningen, maakt derde deel uit van gehele woningvoorraad te weinig aandacht Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: andere gebouwen verhoging van woningpeil De koude (kippen)oorlog" MEER BAK- EN BRAADDEMONSTRATIES Gevulde kip MET HAM f'dfkse Stoomdrukkerij Antooi Antoon Tielen facteur: JAN TIELEN ^Imer 1069687 JÏÏ verschijnt 2 x per week De tcho van het Zuióen Abonnement: 3.10 franco p.p. Contract-advertenties: speciaal tariel Advertentieprijs: 10 cent per m.m. 22 cent per week per kwartaal 2.85 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" De eigenaardige gewoonten van ^mige onderwijsinstituten - eerst uien het alleen de universiteiten, vormingsscholen en middelbare Ctiiuten hebben zich graag bij het ■■[je aangesloten - om nieuwe leer den te „ontgroenen", heeft in Ne erland al dikwijls kritiek ontlokt, ïjj afgelopen groentijd heeft op- ":eoW een schandaal aan het licht ge acht, dat met de term „misselijk" ig zeer zwak is omschreven. Het ge aarde ditmaal in Amsterdam. Eer- kheidshalve moet worden vermeld, men in Amsterdamse studenten kringen ook verontwaardigd is over gebeurde. Wij zullen daarom het Amsterdamse studenten - weekblad Propria Cures aan het woord laten. Daarin stond het volgende te lezen Over de groentijd hebben wij ons alge weken geleden naar jaarlijkse jaditie uitgelaten. Aan deze groen- jjj blijkt een nieuw aspect te zijn redeend door de heer Nico van Baar, jrtases van N.I.A., en uitvinder van de bezigheid „Dachautje spelen". Zijn voorstel Dachautje te spelen -.ekte protest bij de groenen, hetgeen 1 iets zegt, omdat zij zich ge- ioonlijk de ergerlijkste vernederin- kh laten welgevallen. Vijf van de groenen bleken verwanten in Dachau ie hebben verloren. Dezelfde jongens werden door een boegfiguur, Blaisse, voor „vuile-rot- jood" uitgemaakt. Of de corpsleden 3 kwestie echte antisemieten zijn of ^verantwoordelijke bubers doet rauwelijks ter zake. Door dit soort rptreden wordt antisemietisme bon -a bij honderden aankomende stu ken, die dermate gehersenspoeld rijn, de afgelopen drie weken, dat zij voor een groot deel de ongewenste eigenschappen van hun ontgroeners gretig overnemen", aldus het studen tenblad. Wat is er in Amsterdam precies gebeurd? Het is moeilijk om door te 'ringen in de studentenwereld (voor- tlinde groentijd), waar men er een eigen rechtspraak en een eigen code op na houdt. Uit onze informaties ionden wij het volgende destilleren. Tijdens een maaltijd aan het begin ran de groentijd schreeuwde de voor- htter van de sociëteit N.I.A., ene Nico van Baar, de novieten (groenen) toe:„Foeten, houdt je bek, anders De onderhandelingen tussen de Nederlandse en de Duitse regering »er de definitieve toewijzing van «a legeringsplaats in Duitsland an de Nederlandse lichte brigade, verlopen in een zeer prettige stem ming. Welke die definitieve leger- ringsplaats zal zijn is echter nog Jict bekend. Ook over de uitein- Mjke samenstelling van dit on- «rdeel weet men nog niets defi nitief. Dit heeft een woordvoerder van Je legervoorlichtingsdienst mede gedeeld. De Nederlanders zoeken een le- jcring waaraan het voordeel ver- Maden is dat 'n acceptabel oefen- vnein in de omgeving niet ont- mreekt. In verband met het feit dat *t steeds groeiende Westduitse :;cr ook steeds meer kazernes en •venterreinen nodig heeft, is aan p wensen die de Nederlanders :ejben, niet zo gemakkelijk te vol den, Pas als een oplossing voor dit Probleem is gevonden, zal men °®nen gaan uitzien naar een re- |dng die het mogelijk maakt dat ieden van de vaste kampstaf leze brigades hun gezinnen Duitsland laten overkomen en jf* Ws daarna zal worden beslist de gezinnen van de Duitse mi- die in de Nederlandse le- =crpiaats Budel onderdak gaan 'tffcrygen, ondergebracht worden. de Nederlandse militairen hun •^Knen eenmaal in Duitsland «°ben 2ai 2ich echter nog een ^öleem voordoen, nl. dat van het ;-aerwijs. Vooral die militairen 'kinderen hebben die een mid- bare school bezoeken zien voor 1 probleem niet zo gauw een "flossing. gaan we beneden in de kelder Da chautje spelen". Een van de groenen werd dit te erg en hij vertelde, dat tijdens de oorlog zijn beide ouders in Dachau waren omgekomen. „Niets mee te maken, vuile-rot-jood", riep daarop een ander corpslid, Blaisse. Dat het dreigement met de kelder geen loze uitlating was, bleek uit het relaas van een Haagse leraar, wiens zoon tot de groenen behoorde. Hij vertelde, dat ongeveer 200 groenen in de veel te kleine kelder opeen weiden geperst, waarna de deuren en de ramen werden gesloten. Een aan tal van de opeengepakte novieten viel al meteen flauw. Zij werden bijge bracht met emmers water. Toen er echter teveel bewusteloos vielen, liet men dat maar na. Wat zich verder nog in de kelder afspeelde, zal altijd wel verborgen blijven achter het ont- groeningsscherm, maar zeker schijnt, dat enkele sociëteitsleden met schoe nen aan over de hulpeloze groenen hebben gelopen. „Om hen goed te laten voelen wie de bazen zijn", zo luidde het commentaar. Het openbaar worden van dit schandaal heeft de Senaat genood zaakt in te grijpen. Een commissie van drie oud-senatoren moest een onderzoek instellen en „straf" uit delen. Die straf bestond uit een „be risping". Commentaar van de Se naat „De senatoren zijn van me ning, dat beide leden tekort zijn ge schoten in hun besef van fatsoens normen en spreken hun ernstige af keuring uit over het optreden van de twee corpsleden". Was de zaak door een gewone rechtbank behandeld, dan was voor mishandeling en belediging een straf van enkele maanden ge vangenis opgelegd. Maar een recht bank kan pas ingrijpen als er een aanklacht is en de studentencode ver biedt een dergelijke stap. Wandaden in de ontgroeningstijd zijn niet nieuw. De krijgsraad be handelde nog niet zo lang geleden een zaak van een militair, die was weggelopen uit een opleidingsinsti tuut van de marine. De jongeman bleek op een dermate onmenselijke manier tijdens de „ontgroening" te zijn behandeld, dat hij volkomen over stuur 's nachts de straat op was ge rend. De afgelopen weken werd ons uit Leiden gemeld Een groene, die als gevolg van een aframmeling door twee sociëteitsleden in het ziekenhuis moest worden opgenomen zal waar schijnlijk een oog moeten missen. De traditie van het ontgroenen is al oud. Verdedigers wijzen op de „opvoedende waarde" van een derge lijk systeem. Bij dit soort uitwassen kan men echter moeilijk de pedago gische betekenis ontdekken. De heren-sociëteitsleden zijn zelf nauwlijks volwassen als zij hun toe vlucht nemen tot „Dachautje spelen". In de normale maatschappij zouden dergelijke uitwassen direct worden afgestraft. De moeilijkheid bij de ont groening - en de studentencorpsen ontkennen dat niet - is het gebrek aan voldoende toezicht door socië teitsleden, die wel volwassen genoeg zijn. Het aantal studenten neemt steeds meer toe. De ontgroening wordt daardoor een massale bezig heid, waarbij onder veel koren ook veel kaf kan schuilen. Het is de taak van de studentenorganisaties - en als zij het niet kunnen van anderen - om bijtijds het kaf van het koren te scheiden. Delft zal in de toekomst een zeer belangrijk centrum van Europees ruimte-onderzoek worden. Zodra de conventie van de ESRO, de Europese Organisatie voor Ruimte- Onderzoek waaraan elf landen deelnemen, is getekend en dat gebeurt zeer binnenkort zullen er definitieve plannen worden op gesteld voor de bouw van het Euro pese Technologische Centrum voor Ruimteonderzoek een groot labo ratorium in Delft. Dit betekent volgens prof. dr. C. de Jager van de Utrechtse Sterrewacht, dat de beste ruimte-onderzoekers van Eu ropa naar Nederland zullen ko men. JUSTITIEEL ONDERZOEK NAAR MISHANDELING TIJDENS ONTGROENING De Procureur-Generaal te Am sterdam, mr. H. R. de Zaaijer, heeft een justitieel onderzoek gelast naar de mishandeling, tijdens de laatste ontgroening bij het Amsterdams studenten corps, van de jonge stu dent die door een slag met een hoc- key-stick ernstig aan zijn hoofd werd gewond. JUWELIER-HORLOGER HEUVELSTRAAT 99 TILBURG Over een maand zal Waalwijk een groot opgezette missietentoon stelling binnen haar muren hebben, die behalve voor Waalwijk, ook bestemd zal zijn voor Waspik en De Moer. Deze AM ATE (Alge mene Missie Actie TEntoonstelling) wordt georganiseerd door de Verenigde Missionarissen, zodat hierin alle 29 in Nederland ge vestigde missiecongregaties samenwerken. Het bijzondere van de AM ATE is, dat hier niet - zoals bij alle andere tentoonstellingen - hetgeen tentoongesteld is de bezoeker moet aanspreken, maar het woord van de sprekers. De Verenigde Missionarissen beschikken over 17 stands, maar door gebrek aan ruimte zullen er waarschijnlijk 12 geplaatst kunnen worden. Niet minder dan 20 paters, 4 zusters, 2 broeders en 3 leken zullen aan deze Amate hun medewerking verlenen. Het ligt in de bedoe ling dat de medewerkenden aan deze tentoonstelling bij particu lieren kunnen worden ondergebracht. Ofschoon de tentoonstelling eerst op zaterdag 17 november wordt geopend, komen de paters enkele dagen vóór de tentoonstelling naar Waalwijk, om daar op alle scholen over het missiewerk te gaan praten. In dit kader vond l.l. maandag in de achterzaal van hotel Verwiel een lezing plaats door pater Verschuure, die op bijzonder interes sante wijze het een en ander aan de ongeveer 70 aanwezigen kwam vertellen. Wanneer hier in Waalwijk een tentoonstelling ivordt gehouden, dan wil dat eigenlijk zeggen, dat wij ons zelf voor een paar dagen gaan verdiepen in het werk van de talrijke missionarissen, die in de achtergebleven gebieden werkzaam zijn en die voor dit werk, familie en kennissen hebben verlaten. Het is juist dit werk dat maar zelden in de openbaarheid komt, of althans die aandacht krijgt die het verdient. Met enthousiasme wordt er nu al in Waalwijk door verschillende mensen gewerkt aan de „op bouw" van deze missietentoonstelling, om althans op deze manier enkele dagen het volle licht te werpen op die mensen en op dat werk. Op 8 november zal in Dieze Oost, een wijk van Zwolle, het mil joenste huis, dat na de oorlog in Nederland is gebouwd, worden betrokken. Welk huis het zal zijn weet nog niemand, onderling zullen de bouwers in Zwolle dat wel uitmaken, maar het feit dat het miljoenste huis weldra gereed is, vormt voldoende aanleiding het woningbouwvraagstuk in Nederland nog eens publiekelijk te belichten. Dit gebeurt o.a. door middel van een tentoonstelling die onlangs in Rotterdam door de minister van Volkshuisvesting en Gezondheid, mr. J. van Aartsen, is ingeleid. „Ik ben er mij van bewust, dat heel velen met gemengde gevoe lens kennis genomen zullen heb ben van 't feit, dat 't aantal na de oorlog gebouwde woningen bin nenkort het miljoen ongetwijfeld zal overschrijden. Het respect dat het getal van een miljoen onge twijfeld zal inboezemen, zal bij ve len worden verdrongen door het welhaast permanente gevoel van onbehagen over het zo lang voort duren van het woningtekort en de daaruit voortvloeiende narigheid. Ik heb voor dat gevoel van on behagen volledig begrip en ik geef grif toe, dat er reden toe bestaat. Het is een nare zaak, dat in deze tijd van groeiende welvaart en steeds beter wordende sociale voorzieningen in de behoefte aan huisvesting van ons volk nog niet op bevredigende wijze kan worden voorzien. Hoe onjuist het zou zijn over de ze toestand al te luchthartig te denken, even onjuist is het met 't oog op die toestand, de houding aan te nemen alsof er in de afge lopen jaren op het gebied van de woningvoorziening niets bijzonders is gebeurd. Het zou bepaald on juist zijn en ook onrechtvaardig. Het nu en dan nogal eenzijdige ka rakter van publikaties betreffende woningbouw en vaak ook de op zienbarende vorm, waarin zij zijn gegoten, dragen niet alle bij tot 'n verantwoorde voorlichting van ons volk over een zo belangrijk en in gewikkeld vraagstuk als de volks huisvesting. Wat daarbij in het bijzonder te betreuren is, is dat de vele posi tieve factoren, waarop in de ont wikkeling van de volkshuisvesting kan worden gewezen, meestal niet de aandacht verkrijgen die voor 'n juiste beoordeling van deze ont wikkeling in ruime kring nodig is. Verkoud heid Men moet zich er dus niet al te zeer over verwonderen, dat het gereedkomen van de miljoenste woning aanleiding heeft gegeven om die positieve resultaten op het terrein van de volkshuisvesting in het licht te stellen, maar vooral ook om de negatieve factoren te verklaren. Van deze negatieve fac toren weegt het woningtekort wel het zwaarst. In volkshuisvestings kringen is het begrip „gezinsver dunning" algemeen bekend en wordt het veelvuldig gehanteerd. In bovengenoemde tentoonstelling wordt dit begrip voor leken ver klaard en aangewezen als de wer kelijke oorzaak van het voortbe staan van het woningtekort ook na de periode, waarin de achterstand van de oorlog in de woningvoor ziening was ingehaald, (hetgeen in 1954 het geval was) Een betere kennis van de wer kelijke oorzaken van het zolang voortduren van het woningtekort en begrip voor de middelen, die ter opheffing daarvan ten dienste staan, zal bij de leek een wat ob jectiever en minder emotioneel ge laden oordeel over de bestaande situatie teweeg brengen. In dit verband wordt er op ge wezen, dat in de na-oorlogse jaren behalve een miljoen woningen, ook nog voor miljarden aan andere gebouwen tot stand is gekomen. Dat we nu al sinds een reeks van jaren twee maal zoveel nieuwe woningen per jaar bouwen als voor de oorlog en dat het miljoen nieuwe woningen een derde deel uitmaakt van onze totale woning voorraad. Dat de Nederlandse bouwbedrijvigheid zich, vooral in de laatste tien jaren, zeer snel heeft ontwikkeld. Aan al deze fei ten kan men niet voorbijgaan met de opmerking, dat het allemaal toch nog niet voldoende is. Een zaak, waarop bij een terugblik wel eens speciaal de aandacht mag worden gevestigd, is de in de loop der jaren bereikte verhoging van het woonpeil. Wat dit betreft, valt allereerst te wijzen op de moderne stedebouwkundige vormgeving der woonwijken in steden en dorpen, die zoveel bijdraagt tot een pret tig woonklimaat. Als een gunstige ontwikkeling ten opzichte van de na-oorlogse woningbouw zien we ook de veel grotere verscheiden heid in woningtypen, in woonvor men. Meer dan vroeger wordt in de woningbouw rekening gehou den met de woonbehoeften van verschillende groepen. De ontwikkeling op het gebied van de volkshuisvesting heeft niet stil gestaan. Integendeel, er is voortdurend beweging in geweest, mede doordat met het groter wor den van de financiële en econo mische mogelijkheden meer arm slag aan de woningbouw werd ge boden. Ten aanzien van de woningvoor ziening wachten nog een aantal gerechtvaardigde wensen op ver vulling. We denken hierbij aan v/at meer ruimte in de woningen, een betere geluids-isolatie, centrale verwarming, en soortgelijke. Maar de vervulling van deze wensen is direct afhankelijk van de moge lijkheid om de daaraan verbonden kosten uit de woninghuren te be strijden." Meer comfort kost nu eenmaal meer geld." Voor een van de laatste schoten in die „oorlog" heeft een grootwin kelbedrijf gezorgd, dat nu met een braadkuikën van f 2.79 per kilo aan de markt komt. Voorzitter Burger sprak in de bestuursvergadering ook over de vleesprijzen. In de grossiersprijzen voor vlees kent men fluctuaties zowel naar boven als naar bene den van 30, 40 cent per kilo. Pas je daar als slager maar eens bij aan, zo merkte hij op. De slagers volgen de prijsbewegingen wel traag, maar 't volgen van de prijs verhogingen gaat trager dan het volgen van de prijsverlagingen. Toen indertijd de groothandelsprij- zen omhoog gingen vroegen de vakbladen ook die van de boe- De Nederlandse vestiging van het diepvriesconcern FIN DUS, dat van Scandinavische oorsprong is, heeft in navol ging van een Brabants Pluim- veebedrijf besloten haar diep vrieskip beschikbaar te stellen tegen een prijs die neerkomt op een kleinhandelsprijs van iets beneden 3per kg., zo deelt het bedrijf mee. Het be drijf verklaart met nadruk, dat deze prijs onvoldoende is voor diepvrieskip van goede kwaliteit die onder strenge controle staat, en die bij de consument terechtkomt via een tussenhandel die er op in gesteld is deze kwaliteit ook te handhaven. Het wil echter, nu dit product op het punt staat als massavoedsel te wor den geaccepteerd, zijn gros siers en winkeliers niet in een positie brengen, waardoor zij de aansluiting met de markt zouden verliezen. „Men dacht dat wij in zak en as zouden zitten, maar dat doen we niet, we zijn filosoof. Maar we zul len ons inspannen om te houden wat we hebben". Aldus reageerde de voorzitter van het bedrijfsschap voor het slagersbedrijf op het alom ter markt verschijnen van goedko pe braadkuikens en eenden. Hij vond het zaak voor de slagers, nu mee te werken aan de al van voor de goedkope braadkuikens date rende vleespropaganda de „4 V's", een lichaam waarin landbouw, en vleesgrossiers, vleeswarenfabrikan- en slagers zijn opgenomen. De heer Burger, die dit zei in de openbare bestuursvergadering van het bedrijfsschap, kreeg bij zijn propaganda voor de vlees-pro- paganda steun van de voorzitter van de „4 V's", de heer Habold, die ook bestuurslid van het pro- duktschap is. Wat de kippetjes be treft moeten we ons niet kwaad maken, zei de heer Habold, een gevulde kip met ham smaakt ook uitstekend. Naar in deze vergadering bleek wordt bij het bedrijfschap ook ge dacht aan uitbreiding van de bak en braaddemonstraties die door de stichting opleiding slagersbedrijf worden verzorgd. Daarvoor zou 't produktschap voor vee en vlees de grootstebijdrage moeten leveren. Ook deze gedachte van het bedrijf schap dateert al van voor de „braadkuikenoorlog". ren niet waar de slagers met hun prijsverhogingen bleven. Nu er sprake is van een neergaande markt maakt men wel aanmerkin gen op de slagers. De verkoop van vlees in andere bedrijven dan slagersbedrijven kwam ter sprake naar aanleiding van een geval van volgens het be drijfschap niet faire concurrentie door een supermarket. De voorzit ter zei, zich te realiseren dat de ontwikkeling in de voedingssector niet is te stuiten en dat er nog wel heel wat andere dingen kunnen, gaan gebeuren. Voor de slagers is dat geen aanleiding om bescher ming te vragen, maar wel vroeg de heer Burger zich af of het voor de overheid geen zaak is, aandacht te besteden aan de economische machtsconcentraties. Het bestuurslid mr. F. E. Oskam deed de suggestie, een wijziging van het instellingsbesluit van het bedrijfschap te vragen, waardoor dit in staat zou zijn, zijn cadeau- en kortingenverbod ook voor vlees verkopende niet-slagers te doen gelden.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1