wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt IS ORLANE y Menselijke trekjes op concilie DIT WERK WERELD WIJD WERK AMERIKA LEGT MILITAIRE BLOKKADE ROND CUBA Wat willen deze mensen eigenlijk Vizier op Am ate B AU ME GELEE ROYALE 3000 Amerikanen in Berlijn op oefening Den Haag verheugd over „duidelijk beleid" soms vijandig gezind Het nieuwe, 1 doeltreffende en volkomen onschadelijke middel, dat rimpeltjes en kraaienpootjes doet verdwijnen. Verhoogde paraatheid afgekondigd voor Amerikaanse militairen Schakeerde Zwoorden thuis gordijnen bedreiging van de veiligheid paars of geen paars VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 84e JAARGANG No. 84 De rcho v^n het Zuióen - j Kiikse Stoomdrukkerij Antoon Tieler -oidredacteur: JAN TIELEN ^nummer 1069687 ifblad verschijnt 2 x per week Abonnement: f 3.10 franco p.p. Contract-advertenties: speciaal tarief Advertentieprijs: 10 cent per m.m. per kwartaal 2.85 22 cent per week ygericht xS'JS Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167- 2002 Telegram-adres „Echo" DE KERN VAN DE ZAAK De missionerende kerk heeft door alle eeuwen heen haar blik gericht op alle volkeren tot de uiteinden van de aarde. Heel de dynamische kracht die de kerk in Christus en in hem alleen bezit, heeft altijd de apostelen doen doorstoten tot waar de grenzen van deze we reld gedacht werden. De wil om alle mensen zalig te maken, om alle mensen van heel de mensen-familie bijeen te brengen, onder het hoofd van Christus, heeft Paulus aangedre ven, toen hij een kort leven lang alle ongemakken van de primitiefste vervoersmogelijkhe den gaarne aanvaardde, om telkens weer opnieuw Klein-Azië door te trekken tot getuige nis voor Christus. Dezelfde onweerstaanbare kracht dreef Franciscus Xaverius in een nieuwe tijd tot de nieuwe uiteinden van de toen ontdekte wereld. Nu in onze tijd de wereld wer kelijk aan onze voeten ligt, nu wij elk moment waar ook ter wereld, aanwezig kunnen zijn, nu ons woord werkelijk kan doorklinken tot ieder oor dat luisteren wil, krijgt het missie werk voor het eerst gelegenheid uit te groeien tot een alleszins wereldmissiewerk. hun offers, zij proberen u een idee te geven van wat het zeggen wil in een vreemd land onder vreemde stammen te moeten werken, om de kerk van Christus de haar toeko mende maat te doen bereiken. In die gebieden woont ongeveer een derde deel van heel de mens heid. Er zijn ongeveer 800 miljoen mensen en daarvan zijn er 30 mil joen al gedoopt. Er zijn ongeveer evenveel doopleerlingen die een nieuw geslacht voor Christus zul len vormen. Maar de missiegebie den zijn enorm groot en de missio narissen zijn lang niet talrijk ge noeg. Zij roepen tot ons om hulp en zij bedoelen hierbij allereerst leef zo dat in uw gezin een sympathie gaat leven voor die landen en voor die mensen die daar werken. Een ander derde deel van de mensheid leeft in het gebied waar de krk thuis is, waar zij op een bevolking van weer 800 miljoen ongeveer 350 miljoen leden telt. Dat is vooral Amerika en Europa en verder Australië, de Philippij- nen en hier en daar nog kleine an dere groepen. Maar ook in die gro te vrije wereld vindt men de Kerk in vele schakeringen. Zij staat daar temidden van een wereld die soms een bedreiging vormt, die soms vij andig gezind is, zij is daar soms verstrooid als een kleine minder heid tussen grote groepen anders denkenden. Zij staat daar oog in oog met 200 miljoen andere chris tenen en 100 miljoen orthodoxe christenen, die wij allen voor Christus willen bezitten in de een heid van de grote schaapstal. Het is ook duidelijk dat heel die grote groep van 350 miljoen katholieken in verschillende landen met grote moeilijkheden te kampen heeft. In Zuid-Amerika bijvoorbeeld is er 'n verschrikkelijk groot gebrek aan priesters. Daar zult u ook een stand over vinden op de tentoonstelling. ren gordijn en het bamboegordijn, we kunnen wel zeggen het gordijn der verschrikking, van ons afge scheiden. Hier en daar werkt nog een vreemde priester, hier en daar doen de eigen priesters hun uiter ste best behouden te worden en al les in te zetten om hun gelovigen tot steun te zijn in de vervolging. En aan de rand van dit gordijn zijn nog enkele gebieden waar 200 mil joen mensen wonen die eenvoudig geen missionarissen toelaten en waar tot op heden het woord van Christus nauwelijks gehoord werd. De gebieden waar de Kerk ver volgd wordt, en speciaal China, zult u ook op de tentoonstelling te zien krijgen, om u een beeld te ge ven van wat het betekent het kruis van Christus te helpen dra gen. Altijd heeft de Kerk vervol gingen gekend, altijd zijn de chris tenen bereid geweest het kruis te dragen. Vandaag bewijst dat ka tholiek China. HERSTELT SOEKARNO DIPLO MATIEKE BETREKKINGEN MET NEDERLAND In kringen van de Papoea-dele gatie is men van mening dat Soe- karno binnen niet al te lange tijd Nederland „een vriendenhand" toe wil steken. Verschillende leden van de Papoea-delegatie, hebben namens het Nationale Congres een bezoek gebracht aan Djakarta. Men kreeg daar de indurk dat pre sident Soekarno de diplomatieke betrekkingen met Nederland na 1 januari 1963 wil herstellen. A LA PARIS NEW YORK SALON Stationsstr. 49, Waalwijk. Tel. 2294 Maandagnacht 12 uur Nederlandse tijd, heeft president Kennedy bekend gemaakt dat Amerika een blokkade zal leggen rond het eiland van Fidel Castro: Cuba. Op alle schepen, onverschillig van waar zij komen en aan welk land zij toe behoren, zal voortaan controle worden uitgeoefend. Dit geldt in het bijzonder voor Rus sische schepen, die alle op wapens (niet op handelsgoederen) zullen worden doorzicht. Reden van deze blokkade is, dat Amerika zich bedreigd voelt door de aanwezigheid van raketten met middelmatige reikwijdte, die een kernbom over een afstand van 1600 kilometer naar Was hington, het Panamakanaal, en andere streken in het Caraïbische j litairen deelnemen, gebied kunnen vervoeren. President Kennedy maakte de blokkade, die hij als „quarantai ne" betitelde bekend, in een rede voor radio en televisie. In Berlijn heeft maandagavond een deel van het Amerikaanse gar- nizoen bevel gekregen zich voor te bereiden op een veldoefening die vier dagen zal duren. Een woord voerder in Berlijn zei dat deze oefening niets met Cuba te maken heeft. Hij motiveerde dit door te zeggen dat deze oefening al we ken Van tevoren was voorbereid. Op de vraag of in Berlijn 'n staat van paraatheid is afgekondigd ant woordde de woordvoerder omzei lend: „Wij zijn hier altijd in staat van paraatheid." Aan deze veld oefening zullen ongeveer 3000 mi- tenslotte is er ook nog een ander deel van de mensheid dat recht heeft op onze aandacht ifoto belangeloos ter beschikking g esteld door Nrd. Hollands dagblad) eerste vraag die het missie- steit is deze: waar wonen de tensen en hoe staat het onder hen de boodschap van Christus? «ze heel algemene vraag wordt ■antwoordt na het uiteenvallen in andere vragen die alle ge beerde antwoorden nodig heb- *n. Willen wij werkelijk iets meer a de missie begrijpen, willen we achter komen, welke motieven drijft tot dat jagende rei- f- van haar moderne apostelen, dienen wij ons eerst te bezin- op het werkelijke doel van 't -■^loneringswerk. Wat willen de nmensen nu allr iaal _Juist daarom vlagen wij in dit -se! even uw aandacht voor de ';:rn van de zaak. Het gaat er om «rk van Christus over heel de nreld en onder alle volkeren in P-anten. Of om het nog concre- v ?eggen' ^et &aat erom d0 rozenfamilie te verzadigen en 5> zodoende te brengen, tot een eid van verlossing. Het spreekt -zelf dat deze wereldomvatten- opdracht van de kerk een werk n§zame groei en gestadige jjk' van veel gebeden en grote sPreekt ook vanzelf dat opbouw van de Christelijke ge meenschap in heel verschillende stadia verkeert. In grote trekken kunnen we als volgt dit beeld schilderen. Er zijn gebieden waar de kerk van Christus volop aanwe zig is, waar zij groeit en bloeit en waar Christus zijn invloed heeft in het openbare leven, waar de kerk haar eigen aandeel vormt, waar kloosterlingen van geslacht op ge slacht hun aandeel nemen in het werk van de kerk en waar men de getuigen der vruchtbaarheid als missionarissen uitzendt naar die andere wereldgebieden, waar de kerk nog niet aanwezig is, waar 't zaad heel langzaam een boom be gint te worden, waar her en der verspreid tussen grote groepen an dere mensen Christenen leven, en waar de buitenlandse missionari- sen onmisbare helpers zijn om de kerk vaste vormen te doen aanne men. Er zijn gebieden waar de kerk missioneert en waar de kerk thuis' is. Dat is het grote onderscheid, waaraan we voor alle andere aan dacht moeten geven. De tentoon stelling gaat vooral over die mis- sioneringsgebieden. De missiona rissen die in diverse missionerings- gebieden werken, vertellen u van hun ervaringen, van hun werken, Tenslotte is daar nog een ander deel van de mensheid waar op een bevolking van 800 miljoen mensen ongeveer 80 miljoen geloofsgeno ten wonen. Zij zijn door het ijze- Kennedy verklaarde, dat deze actie van Cuba, een duidelijke be dreiging van de vrede en veiligheid van alle Amerikaanse volkeren op levert. Hij maakte een plan van zeven punten bekend, om aan deze ontwikkelingen het hoofd te bie den. Amerika zal allereerst een eind maken aan de offensieve opbouw door een strenge quarantaine op alle offensieve militaire uitrustin gen, die onderweg zijn naar Cuba. Vervolgens zal Amerika overgaan tot een voortgezette en opgevoerde bewaking van Cuba en zijn mili taire opbouw. Elke kernraket, die vanaf Cuba, tegen enig land op het westelijk halfrond wordt gelan ceerd, zal worden beschouwd als een aanval van de Sowjet Unie op de Verenigde Staten, die een vol ledig vergeldend antwoord aan de Sowjet Unie vereist. Amerika zal bovendien overgaan tot verster king van de militaire basis in het zuid oosten van Cuba, Guantana- mo. De gezinsleden van het mili tair personeel aldaar zullen wor den geëvacueerd. De Amerikaanse president zei letterlijk: „Op pre mier Kroetsjef doe ik een beroep om aan deze klandestiene, roeke loze en provocerende bedreiging van de wereldvrede een eind te maken en de betrekkingen tussen onze beide landen te stabiliseren. Voorts doe ik een beroep op hem om deze politiek van wereldover heersing op te geven en zich aan te sluiten bij de historische poging om de bewapeningswedloop te stuiten en de geschiedenis der mensheid te veranderen." Ofschoon de blokkade van Cuba zich tot nu toe beperkt tot het con troleren van wapenladingen, zal zij zo nodig worden uitgebreid tot con trole op andere goederen, mochten de militaire voorbereidingen op Cuba toch doorgaan dan zullen an dere middelen ter hand worden genomen. In Den Haag deelde men dinsdag ochtend vroeg mee, dat de rege ring zich verheugd toont over het duidelijk beleid dat door president Kennedy inzake Cuba wordt ge voerd, zodat iedere partij precies weet waaraan zij zich dient te hou den. Men erkende dat Amerika zich in een situatie bevindt waarin handelend moet worden opgetre den. Het geschil tussen de Minister van Defensie, de heer Visser en kolo nel Kremer van de Generale Staf is weer in den minne geschikt. Het betekent dat de procedure voor het ambtenarengerecht ver der wordt geschrapt. Kolonel Kre mer zal weer in dienst terugkeren. Het leven van het Rome rond de Sint Pieter staat in het teken van de Concilievaders, in al hun menselijkheid. Wanneer de alge mene vergadering sluit, ziet men langzaam maar zeker een paar se vlek. Maar wanneer allen dan uiteen gaan, komt er tekening. zij proberen u te vertellen stammen in een vreemd land te m (foto belangeloos ter beschikking g wat het zeggen wil onder vreemde oeten werken esteld door Nrd. Hollands dagblad) De aandachtige toeschouwer ziet menige bisschop in zijn zak tasten om er een sigaret of pijp uit te halen. Als de zitting een paar uur geduurd heeft, is het voor vele excellenties een echte behoefte eens te roken, want in de Sint Pieter zelf is dat uiteraard niet geoorloofd, maar ook in de aangren zende vertrekken mag niet gerookt worden.. Men ziet echter nog veel meer dat boeit. Rechts van de St. Pieter staan de tientallen autobussen, waarmee de „blokken" (om met zekere kranten te spreken) worden vervoerd. Het idee om autobussen te charteren is uitgegaan van de Amerikanen en la ter door vele episcopaten overgeno men. Van de kant van het Concilie secretariaat ontstond aanvankelijk oppositie tegen deze manier van ver voer, omdat dit beneden de waardig heid van de bisschoppen werd ge acht. Toen heeft men als tegenargument aangevoerd, dat Koningin Juliana van Nederland bij de viering van haar zilveren jubileum haar vorste lijke gasten per autobus heeft laten vervoeren naar de Keukenhof. Dit argument is beslissend geweest. Het vervoer per autobus mocht doorgaan. De Belgen en Nederlanders zijn te gering in aantal. Zij kunnen wel in twee personenauto's. De personen auto's staan aan de overkant van het plein, bewaakt door de chauffeurs, die in de heerlijke najaarszon zo af en toe een uiltje knappen. De chauf feurs zijn vaak monniken, soms ook secretarissen van bisschoppen, zoals bij de Nederlanders. Paars of geen paars, menige bis schop keert ook te voet terug naar het hotel of het pension, waar hij een onderkomen gevonden heeft. Ook dan spelen zich weer van die echt menselijke gevallen af. Zo waren er een paar bisschoppen, die zich haas tig voortrepten om op tijd in de St. Pieter te zijn. Zij letten niet op de verkeersagent en wilden dwars door het verkeer oversteken. De agent ver wees de excellenties beleefd terug naar de stoeprand, paars of geen paars.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1