wAAlwi]kse en UnqstRAAtse coupAnt Vier „Misters" en één „Miss" waren te gast bij de Werkgroep Schoenindustrie Raad werkte in record-tempo door 22 agendapunten heen ONMISBAAR WINTERJASSEN Jan die Cock Gemeenteraad Waalwijk o an Naast „de fabrikage van gebakjes" ook „het bezichtigen van filmsterren" de prijswinnaars meer openstellen niet om zieltjes te winnen mogelijkheden in de schoenindustrie attractieve functies 25 jaar voorzitter van R.K. Handelsreizigers vereniging "St. Cristoffel" afd. Langstraat Zelfs gemeente bode kon het met koffieschenken niet bijhouden VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 84e JAARGANG No. 84 De tcho van het Zuióen SSijkse Stoomdrukker^ Antooii Tieler Hoofdredacteur: JAN TIELEN gironummer 1069687 Jit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Abonnement: f 3.10 franco p.p. Contract-advertenties: speciaal tarief Advertentieprijs: 10 cent per m.m. per kwartaal 2.85 22 cent per week Tel. 04167- 2002 Telegram-adres „Echo" Je hebt nooit geweten dat je dat zou kunnen. En dan plotseling, als je eigenlijk helemaal niet meer aan die ene dag denkt, omdat de school je gehele aandacht opeist, staat daar 'n meneer voor de deur die je, zei het dan ook indirect, komt vertellen, dat je het wél gepresteerd hebt, al die anderen, die met net zoveel ijver aan het schrijven zijn geslagen, over de schoenindsutrie, de machines en vooral over de mensen die er werken, net even te overtroe ven. Vanaf dat moment mag je je voor één jaar „Miss Waalwijk" o. „Miss Kaatsheuvel" noemen, in die niet onbelangrijke we reld van de schoenindustrie. geen vruchteloze uren Dat die wereld van de schoenin- iuitrie niet onbelangrijk is, maar :elfs enorm belangrijk, hebben onderden jongens en meisjes mo gen zien en horen, toen zij enkele Baanden geleden, met hun broeder o! meneer naar de verschillende •boenfabrieken in de Langstraat :,n getogen om eens een kijkje te :-jnen wat er nu eigenlijk daar- :.nnen allemaal afspeelt. Wij, die al die opstellen met ge fronste wenkbrauwen en/of met een glimlach hebben doorgenomen, -.ogen achteraf konstateren, dat 't :;en vruchteloze uren zijn geweest, de jongens en meisjes op de iibrieken hebben doorgebracht. Iet moet ons eerlijk van het hart, dat het wel eens prettig is van de ,:iigd te mogen horen, eerlijk te mogen horen, hoe zij er over denkt. Zo zijn er verbazingwekkende din gen naar voren gekomen. Wij wis- ::n allemaal, dat men zich in een •rhoenfabriek bezig houdt met de produktie van dames- of heren schoenen, maar dat er schoenfa brieken bij zijn waar men naast schoenen ook nog gebakjes fabri ceert, nee, dat is onze kennis te loven gegaan. „We zagen een rijke afel met schoteltjes en theelepels" ïaar is dat voor? Na tien minuten aren we allemaal bij elkaar en ham een bediende met lekkere gebakjes van de fabriek. Ik zei te gen mijn vriend: „Ze maken hier hjne schoenen maar ook lekkere gebakjes!" Een ander ziet in de stikkerij een soort van romantisch paradijs vol met filmsterren. Hij schrijft als volgt: „Nadat we in een •ertrekje waren geweest waar een zat met hagelwitte tanden en gitzwart haar, gingen we de ro mantische stikkerij binnen, waar rc een heleboel filmsterren te zien --gen, o.a. Brigitte Bardot. Men -ft ons het stikken zien en Brigitte jjardot, Cliff Richard en Conny •roboess." Als outsider die deze tennis en wetenschap uit de op- opdoet lijkt dit een aller vlugste fabriek, waar het pret- •6 werken schijnt. Uit al deze opstellen, uit al deze verhalen, hebben wij na diep den ken, wikken en wegen, strepen en schrappen, de beste uitgekozen. Het is geen gemakkelijke zaak ge weest, maar uiteindelijk zijn zij dan toch uit de bus gekomen. Voor Waalwijk was dat Theo Damen, Putstraat 127, leerling van de St. Pctrusschooï, voor Vlijmen Jan de Groot, Voorstraat 9 en leer ling van de Aloysiusschool, Koos Timmermans voor Sprang-Capelle uit de Kerkstraat 3 en leerling van de Lagere Christelijke school en tenslotte uit Kaatsheuvel Sjef Heijs Hoofdstraat 106 van de St. Jan- school en Maria van Wanrooij van de Herman Jozefschool. Het feit, dat Maria eveneens tot de geluk kigen behoort wil zeggen, dat wij voor het jaar 1962-'63 in de schoen industrie een „miss" rijk zijn. Voor de eerste maal. Overigens een hele eer! Om al deze gelukkigen de prij zen te overhandigen was dinsdag avond in hotel Verwiel een korte bijeenkomst belegd, waarbij waren uitgenodigd natuurlijk allereerst de prijswinnaars met hun ouders en de verschillende hoofden van de scholen, onder wie broeder Hen drik uit Waalwijk, broeder Rome- aius uit Kaatsheuvel, de heer Pe ters uit Vlijmen, de heer Overweel uit Sprang-Capelle en het hoofd van de Herman Jozefschool uit Kaatsheuvel. De heer De Kort, voorzitter van de Werkgroep, heette de aanwe zigen van harte welkom, waarbij hij het streven van de werkgroep, die drie jaar geleden op initiatief van de gezamenlijke schoenfabri kanten uit de gehele Langstraat in het leven werd geroepen, naar vo ren haalde. Hij wees er in dit ver band op dat de werkgroep niet alleen de bedoeling heeft meer bekendheid te geven aan de schoenindustrie, maar ook om deze industrie meer open te stellen. De schoenindustrie vormt in de Langstraat de belangrijkste indus trie. Dat ondanks dat, deze indus trie niet steeds een goede naam heeft weten te behouden, lag vol gens de heer De Kort aan het feit, dat de schoenindustrie is gegroeid uit de kleine bedrijven, waaraan langzamerhand, en niet zonder te genslagen, een industrieel patroon is gegeven. Vooral de dertiger ja ren heeft de schoenindustrie in deze streek geen goed gedaan, om dat door de eenzijdigheid van het industrieële patroon de bevolking van de Langstraat alleen de slechte gang van zaken in de schoenindus trie kon waarnemen, terwijl het elders in andere industrieën even slecht was of vaak nog slechter. Vooral in die jaren is er een zekere aversie tegen de schoenin dustrie ontstaan. De heer De Kort benadrukte de aanwezigen, dat er sinds die tijd heel wat in de schoenindustrie is veranderd. De bedrijven zijn gemoderniseerd, so ciale voorzieningen zijn stukken beter geworden, de zorg voor het personeel kreeg meer aandacht, er kwam bedrijfskleding, kantines etc. etc. Het was eveneens de schoenindustrie waar het eerst de bedrijfschappen werden ingesteld, de schoenindustrie ging medewer king verlenen aan Mater Amabilis- en Levensscholen. Er werden op leidingen voor hogere functies in gesteld. „Wanneer de schoenindustrie deze excursies in het leven heeft geroepen, dan heeft zij dit niet ge daan, om zieltjes te winnen, maar vooral om bij de jeugd meer be kendheid te geven aan de schoen industrie, zodat zij kunnen zien dat er in deze industrie plaats is voor flinke jongens en meisjes die willen werken. Ook in die functies waar hogere opleidingen voor no dig zijn, zoals planning, personeels beleid, arbeidsanalist, planning pro duktie, en orderadministratie staan nog plaatsen open." De heer De Kort dankte tot slot de verschillende hoofden van de scholen voor de medewerking die zij hadden verleend, zonder welke het beslist onmogelijk zou zijn ge weest deze excursies tot een goed einde te brengen. i SI D I - nu jr De heer Nuyten gaf na de uit reiking van de prijzen nog een korte uiteenzetting over de ver schillende cursussen die in het ka der van de schoenindustrie gevolgd kunnen worden. Hij schetste het ontstaan en de ontwikkeling van de Stichting Vakopleiding Schoen industrie, die op initiatieven van de federatie van schoenfabrikanten in 't leven werd geroepen met 't doel jongelui, die de Nijverheidsschool met goed gevolg hebben doorlopen een gedegen vakopleiding te geven onder toezicht van de VAS. Zij worden dan tewerkgesteld onder rijkstoezicht, terwijl zij daarnaast cursussen volgen. Naast dit leerlingenstelsel be oogt de VAS eveneens jongens van 20, 21 jaar op te leiden in de cur sus Industrievorming, waartoe in Tilburg één avond in de week les wordt gegeven. Hier wordt hun inzicht verstrekt in de Euromarkt en haar aspecten, algemene be drijfseconomie en de economie in het algemeen. Dit vooral omdat bij vele jongens die van normale werknemer via cursussen waren opgeklommen tot chef, de behoef te ging ontstaan, een beter inzicht in deze zaken te krijgen. Voor jon gens met een Mulo B-diploma of (minstens) 3-jarige HBS bestaat bovendien de mogelijkheid in Waalwijk een opleiding te volgen aan de Middelbare Vakschool. Vooral voor deze jongens worden mogelijkheden geboden tot het ver krijgen van hogere functies en tot betere salariëring. Tot slot gaf de heer Nuyten nog 'n korte explicatie over de onlangs in het leven geroepen cursus voor schoenontwerpers. „Er bestaat in de Nederlandse schoenindustrie grote behoefte aan eigen ontwer pers, die de Nederlandse schoenin dustrie stevig kunnen stellen, te genover de buitenlandse schoenin dustrie. Vooral door het volgen van deze cursus, waarbij tevens les ge geven wordt in boetseren, kunst schilderen, bedrijfs-economische aspecten van ontwerpen en buiten landse vaktermen, kan men bijzon der attractieve functies in de schoenindustrie bereiken." Het wordt kouder en daarom is een WINTERJAS „onmisbaar". Voor vader en zoon brengen wij een enorme kollectie in alle prijzen. KOESTRAAT 151 (vlak bij de Heuvel) - TILBURG HET OUDE VERTROUWDE ADRES Vrijdagavond 19 oktober vond in de bovenzaal van hotel „De Twee Kolommen" de opening plaats van het winterprogramma bij welke gelegenheid tevens het feit herdacht werd dat de heer Th. van Dongen, 25 jaren het voorzitterschap van de afd. Lang straat van „St. Christoffel" had waargenomen. In aanwezigheid van zijn echt genote en kinderen, de heer v. d. Ing en echtgenote uit Nijmegen als afgevaardigde van het hoofdbe stuur, alsmede vele leden met hun dames, bracht de heer J. van Hees- wijk als voorzitter van het huldi gingscomité zijn gloedvolle felici tatierede, waarin hij de jubilaris kenschetste als een actieve per soonlijkheid, die niet alleen als voorzitter vele verdiensten ver worven heeft doch ook zeer dik wijls als persoonlijk leidsman voor vele leden een daadwerkelijke steun was geweest.' Uit een korte bloemlezing, ge trokken uit het notulenboek vanaf de bevrijding van ons land tot he den, kwamen de belangrijkheid en activiteiten van de jubilaris tref fend naar voren. Namens alle le den van de afdeling dankte de spreker de zilveren jubilaris voor alles wat hij voor de afdeling heeft gedaan en sprak de hoop uit dat hij de functie van voorzitter, welke hij in de afgelopen 25 jaar zo goed heeft verricht nog geruime tijd zal mogen voortzetten. Als blijk van waardering werd de jubilaris een cadeau in de vorm van twee antieke tinnen bekers overhandigd. Ook mevrouw van Dongen werd in de huldiging betrokken en kreeg een fraaie bloementuil aangebo den. VAKGROEP SCHOENEN EN LEDER De heer v. d. Ing memoreerde In een record-tempo heeft de gemeenteraad van Waalwijk zich gisteren - woensdagavond - door een fikse agenda heen ge werkt. Niet meer dan 24 min uten had de raad nodig om de 22 agendapunten onder de hamerslag van de voorzitter door te laten gaan. Met de opening mee, betekent dit, dat ieder agendapunt iets meer dan één minuut de aandacht van de geachte raadsleden ge noot. Deze snelle gang van zaken verwekte op de publieke tribu ne, die werd gevuld door leerlingen van de r.k. Ulo-school Maria- Koningin, enige consternatie, waarschijnlijk omdat zij een iets andere gang van zaken hadden verwacht. Consternatie ook bij de gemeentebode, die zich na afloop van de raad zag toebedeeld met een tiental koppen koffie. Ook hij was niet berekend op een zo voortvarende raad 'an rm,sters" en een ..miss". Het zijn de gelukkige prijswinnaars üik ®Pstelwedst|,Üd die werd gehouden naar aanleiding van de ex- scWf i!e. leer"ngen van de lagere scholen naar verschillende Sief H -ken in de Langstraat maakten. Van links naar rechts: lend S kaatsheuvel, winnaar van een fietslantaarn en aanvul- Jniw,'SMdp-r^s' Koos Timmermans uit Sprang-Capelle, passerdoos; Maria van Wanrooij, Kaatsheuvel, vulpen en vulpotlood; Theo en, Waalwijk, 2 geschiedkundige boeken, en Jan de Groot, Vlij- Waardebon voor vulpen. „HAMERSTUKKEN" De agenda, die werd gevuld door een indrukwekkende reeks van agen dapunten, scheen echter weinig in druk op de raadsleden te maken. Het woord was en bleef dan ook nage noeg de gehele raadsduur bij de voorzitter, die zijn werkzaamheden kon beperken tot het aankondigen van de agendapunten en het hanteren van de hamer. Zonder enige op- of aanmerkingen werden de door het college van B. en W. voorgestelde wijzigingen van de legesverordening, de toekenning van een subsidie aan het bestuur van de „Stichting Gereformeerde Gezins zorg" te Sprang-Capelle in de ge zinsverzorging ten behoeve van een gezin in de gemeente Waalwijk, als mede de goedkeuring van de reke- ningcourantovereenkomst 1963 goed gekeurd. Vervolgens werd door de raad goedkeuring verleend, aan het voor stel tot onbewoonbaarverklaring van pand Grotestraat 243 a, dit naar aan leiding van een advies uitgebracht door de hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting en de bouwnijver heid, waarnemend inspecteur van de volksgezondheid te 's-Hertogen- bosch. Aan de heer M. G. van Zeist, Besoijensestraat 12, werd een premie toegekend op grond van de premie regeling woningverbetering en -split sing 1953. Naar aanleiding van het voorstel om aan het bestuur van de St. Ber- nadetteschool een aanvullend krediet van f 19.316,33 toe te kennen, stel de de heer van Engelen (K.U.) de vraag, waarom eerst nu goedkeuring aan dit aanvullend krediet verleend moest worden. De heer van Engelen zei dat ook zijn politieke vrienden van mening waren, dat dit krediet ge voeglijk eerder aangevraagd had kun nen worden. De voorzitter deelde in antwoord hierop mee, dat indertijd aan het bestuur van de school, - die in 1960 in gebruik is genomen - opvraag van de stichtingskosten was gedaan. Toen reeds bleek dat op f 19.316,33 na, voldoende krediet aanwezig was. Niet aanwezig was het bedrag dat nodig was om de aankoop van de grond te financieren. Overi gens, zo deelde de voorzitter nog mee, zou, wanneer deze speelplaats niet voor verkeersonderwijs gebruikt werd, voldoende krediet aanwezig zijn. AAN- EN VERKOPEN. Voor het aanbrengen van de de coratieve versiering aan de Pastoor van Haarenschool verleende de raad een aanvullend krediet van f 1.967. Vervolgens werd goedkeuring ver leend aan het voorstel tot aankoop van onroerend goed van mevrouw H. M. Musters-Pullens, omvattende de woningen aan het Laageinde 42 en heer van Hees wijk de jubilaris voor nog dat de jubilaris ook de oprich ter was van de Vakgroep Schoenen en Leder en dat de heer van Don gen hoog stond aangeschreven bij het hoofdbestuur en wel vooral omdat hij zo goed georiënteerd was in zijn vakgroep. De geestelijk adviseur, de wel- eerw. heer F. v. Gastel, bracht hierna nog zijn gelukwensen over en sprak erover dat de jubilaris in zijn medeleden niet voornamelijk organisatie-leden zag, maar vooral hen als mens zag en hiervoor ook buiten het organisatieleven steeds op de bres stond. Na de huldigingsdronk op de ju bilaris, bracht deze de sprekers van deze avond, mede namens zijn vrouw en kinderen hartelijk dank en verzekerde, dat hij steeds graag het werk voor de afdeling Lang straat had gedaan en was deze hul diging een bijzondere verrassing voor hem geweest, waarvoor hij zeer dankbaar was. Na nog geruime tijd gezellig bij een te zijn geweest, werd dit ge slaagde huldigingsfeest in de kleine uurtjes gesloten. 42a, aankoop van grond voor de uit voering van het partieel uitbreidings plan „bungalow en villapark Meer- dijk" van H. W. Klerks en van A. J. van Huiten, tezamen voor een bedrag van f 168.209,75. Aan H. Leijtens Handelmaatschappij N.V., Wilhelmi- nastraat 30 werd overgegaan tot uit gifte van erfpacht een oppervlakte van 4710 m2, gelegen aan het indu strieterrein op de hoek van de Zand- donkweg en de Graaf Willem I-weg. Verkocht werden een tweetal perce len bouwterrein aan de heren P. M. Mutsaers en M. J. Steenbergen, gele gen aan de Burgemeester v. Heijst- laan, voor een totale waarde van f 6.502,50. Een zestal percelen bouwterrein werden verkocht aan de heren C. J. Scholt, J. P. Pulles, P. W. M. Heemskerk, G. Kampen, Th. F. Trimbach en M. G. Timmermans. De percelen zijn gelegen aan de west zijde van de Burgemeester Smeele- laan. De totale opbrengst hiervan be draagt f 20.541, - Een krediet van f 6.200 werd be schikbaar gesteld voor aankoop van machines t.b.v. de centrale admini stratie. Tenslotte keurde de raad het voorstel van het college van B. en W. goed een krediet van f 10.500,- uit tc trekken voor taxaties van eigen dommen van de gemeentebedrijven en een krediet groot f 5000 t.b.v. de vervanging meet- en schakelappara- tuur van het gemeentelijk waterbe drijf. Bij de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenteenten werd een geld lening aangegaan van f 243.000. -

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 9