wAAlwijkse en UnqstRAAtse couratu Culturele samenwerking tussen België, Nederland en Luxemburg op komst t Nederland Volledig begrip voor blokkade van Cuba Concilie-penningen openen nieuwe serie Vizier op Amate Schoenindustrie kende in 1961 'n stijging van de invoer BRILLEN Karige Belgische prins De Russische strijdmacht an" MAANDAG 29 OKTOBER 1962 84e JAARGANG No. 85 bat) luiers AL derm tierie ENS JUR Van 19 tot 23 november Nederlandse Universitaire week in Leuven Jl Roij in nog door iKER ■RT D ik MDE Uitgebreide samenwerking Bijeenkomst van Belgische en Nederlandse rectoren en directeuren Paus doet oproep vrede te redden Volksontwikkelingswerk Kanker-genezingen in Amerika leFjOP-'] SSr** 1 VANMAAREN Dat is de Zaak voor ie"tekor, corner v kinds ninen ts eeft e rcho YAn het -r v SStfkse Stoomdrukkerij ffaa Antoon Tieler Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 blad verschijnt 2 x per week Dit Abonnement: 3.10 franco p.p. Contract-advertenties: speciaal tarief Advertentieprijs: 10 cent per m.m. per kwartaal 2.85 22 cent per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Telegram-adres „Echo" !S iUPPftj 5 - tel 3 vijk in schot s nieut ijk 125 Kaatsi lonten j 'istenrijt zondag u ij Robk 'an 9.30-lJ Café Bï; an 10.15.] oedkope OED- 'INGE IZENHTJ 0 Waiïi 2497 :e bij: keuze aalwijk De Belgisch-Nederlandse culturele samenwerking De gemengde commissie voor de uitvoering van het Belgisch-Ne derlandse cultureel verdrag is in Den Haag in vergadering bijeen geweest. De commissie heeft zich beraden over de reactie van de raadgevende interparlementaire Beneluxraad op het jaarverslag van de drie regeringen inzake de culturele samenwerking tussen de drie landen, welke reactie is neergelgd in het verslag van de raads commissie voor de culturele aangelegenheden. Hangende de be raadslagingen in de plenaire zitting van de raad, die binnenkort de Luxemburg zal worden gehouden, over deze vraagstukken, heeft de gemengde commissi e onderzocht in hoeverre de voorstel len inzake de samenwerking tussen de drie Benelux-landen in concreto verwezenlijkt kunnen worden en in hoeverre de Belgisch- Nederlandse commissie zich daarbij actief betrokken kan achten. Hierbij wordt onder meer gedacht aan 't gemeenschappelijk bestuderen en uitgeven van geschiedkundige ar chiefstukken, de organisatie naast de cursussen in de Franse letterkunde aan de Vrije Universiteit va nBrussel, van een cursus in de Franse om gangstaal, de versteviging van de sa menwerking van de drie landen in het Europees Seminarie voor oude mu ziek te Brugge, instelling van een Benelux-Zomercursus over de ge meenschappelijke problemen op het gebied van cultuur, literatuur, beel dende kunsten, muziek, aardrijks kunde, openstelling van de tot dus ver Nederlands-Belgische componis- lendagen voor deelname uit Luxem burg. Het organiseren in Luxemburg van tentoonstellingen die tot nu toe alleen in België en Nederland werden gehouden, het opstellen van een vol ledig overzicht waarin ten gerieve van de studenten van de Benelux alle gegevens worden verstrekt over de in de drie landen overeengekomen ge lijkstelling van diploma's van mid delbare scholen voorzover die toe lating geven tot universitaire examens en van universitaire getuigschriften, en nadere bestudering van de kwes tie van de aan deze diploma's ver bonden elfectus civilis, gemeenschap pelijke bijdragen door de drie lan den aan een in het kader van de Raad van r.uropa genomen initiatief tot oprichting van een Cultureel Centrum to Delphi, vestiging in Nederland v. een Europese School en samen- we: king van de landen der Benelux in Europese en internationale orga nen. De commissie heeft voorts diep- gaande aandacht besteed aan de kwestie van de Belgisch-Nederland se culturele samenwerking in de naaste toekomst, zoals die in het door ile commissie gepubliceerde advies aan de beide regeringen aan de orde is gesteld, en met name de reacties daarop in de beide landen bestu deerd. Op grond van deze onderzoe kingen zullen nadere adviezen aan de beide regeringen worden voorgelegd. In dit verband is met name ook depositie van de Nederlandse taak in fruopa en in de wereld, en onder De tweejarige zoon van prins Albert en prinses Paola van België, prins Filip, heeft m Brugge geweigerd te dóen, fflf van hem werd verwacht. Dij zou in deze stad een lint doorknippen, waarmee symbo lisch een nieuw, naar hem ge noemd, industriecomplex werd ingewijd. Ondanks de ouder lijke aanmaningen bleek hij tot deze eerste officiële daad in djn leven niet bereid. De bur gmeester, de heer van Damme, nam zijn taak toen maar over. Dij mocht toch zijn geschenk in ontvangst nemen een prach- '!£e teddybeer. meer de kwestie van het onderwijs in de Nederlandse taal aan de univer siteiten buiten de beide landen aan de orde geweest. Voorts is gesproken over de acti viteiten van de subcommissie inzake effectus civilis en de op dit punt te nemen maatregelen. Op initiatief van de commissie zal van 19 tot 23 november een Neder landse Universitaire week te Leuven ivorden gehouden, gedurende welke, - naast een aantal colleges door Ne derlandse hoogleraren - Nederland se culturele manifestaties zullen plaats vinden, zoals concerten, to neelvoorstellingen en een boekenten toonstelling. Op soortgelijke wijze zal aan de Landbouwhogeschool te Wageningen een Belgische Universitaire week worden gehouden in het voorjaar van 1963. Van 26 november tot 1 decem ber is er in Amersfoort een bijeen komst, eveneens op initiatief van de commissie, waaraan een kleine vijftig Belgische inspecteurs en inspectrices van het lager onderwijs en een kleine 20 Nederlandse collega's zullen deel nemen. Grote aandacht zal worden besteed met name aan het buitenge woon lager onderwijs. Het ligt in de bedoeling een soortgelijke bijeen komst in tegenovergestelde verhou dingen volgend jaar in België te houden. Eveneens in november zal een bij eenkomst worden belegd van Belgi sche en Nederlandse rectoren en di recteuren van scholen voor Voorbe reidend Hoger en Middelbaar Onder wijs. Het onderwerp van de bespre kingen zal zijn de onderwijs-struc- Paus Joannes de 23ste heeft in een oproep in het Frans via de Vaticaan se Radio er bij alle regeringen op aangedrongen „alles te doen wat in hun vermogen ligt om de vrede te redden'. Daardoor zullen zij de we reld de verschrikkingen besparen van een oorlog welke onvoorzienbare rampzalige gevolgen zou hebben. De paus refereerde niet met name aan de Cubaanse crisis. „Laat de wereldleiders blijven on derhandelen, want een dergelijke ro yale en openhartige houding is van grote waarde als getuigenis voor het geweten van een ieder en ten over staan van de geschiedenis", aldus de paus. „Het bevorderen en begunsti gen van en instemmen met besprekin gen, op alle vlakken en te allen tijde, is een regel van wijsheid en voorzich tigheid die de zegen van de hemel en van de aarde afroept." Het Sowjetrussische Persbureau Tass heeft verscheidene passages uit de door paus Joannes via de radio gedane oproep voor de vrede „aan de mensen van goede wil" aangehaald. Met name hetgeen de paus zei over het positieve karakter van onderhan delingen „op elk vlak en te allen tijde". tuur in de beide landen. In totaal zullen er een 50-tal deelnemers zijn. Plannen voor de uitwisseling van toneelvoorstellingen verkeren in een vergevorderd stadium, als resultaat van de geschapen financiële moge lijkheden, zullen zodanige uitwisse lingen in groter getale dan voorheen kunnen plaats vinden. Op 6 november zal te Brussel on der auspiciën van de commissie een tentoonstelling worden geopend van Nederlandse schilderkunst, gititeld „Twintig Nederlandse Schilders Van Nu". Andere plannen voor tentoon stellingen over en weer zijn in voor bereiding. Veel aandacht is ook besteed aan de bestudering van de mogelijkheden tot uitbreiding van de uitwisseling en de samenwerking op het gebied van de muziek. -•Ki -inifiimniiw i Voorts heeft de commissie studie gemaakt van de voorstellen die de subcommissie voor het volksontwik- J kelingswerk en het culturele grens- verkeer heeft geformuleerd inzake de te ondernemen activiteiten en de wij ze van subsidiëring daarvan. De commissie zal deze adviezen aan de beide regeringen voorleggen en daar bij verzoeken om tot dit doel geld middelen beschikbaar te stellen in het kader van de uitvoering van de re sultaten die geboekt zijn op het ge bied van de samenwerking tussen de Belgische en Nederlandse radio- en televisie-instanties. Tussen de betrok ken organisaties bestaat een vorm van regelmatig overleg die in de praktijk reeds tot tastbare en zeer verheugende resultaten heeft geleid en die ook voor de toekomst veel be looft. Naast de reeds genoemde onder werpen heeft de commissie tal van andere vraagstukken en plannen in zake de culturele samenwerking tus sen beide landen besproken. Tijdens het concilie zal de kerk zich tevens gaan bezinnen over de vervulling van haar Goddelijke zending in de wereld van de toe komst. De aanpassing van haar opdracht aan de veranderde tijd zal het voornaamste onderwerp uitmaken van het beraad, dat de bis schoppen gaan houden en de grote zorgen van allen, die het zullen volgen. Ook hier zal de aandacht zich weer sterk op de missielanden samentrekken. Daar immers, is de verandering van het beeld het meest radicaal. Daar ligt op de vervulling van de zending van Christus de grootste urgentie. Want daar ook, is de nood, die ge leden wordt, het grootst. Die miljoenenmassa, die in beweging is gekomen, lijdt honger in lichaam en geest en schreeuwt om brood. De hulpprogramma's die als antwoord hierop zijn ingezet, hebben een omvang gekregen, zoals de geschiedenis nog nooit heeft gekend. Machtige organisaties, die de beschikking hebben gekregen over de meest capabele mensen en kapitalen aan geld, hebben zich ingezet om de honger van de volken te stillen. Maar het voedsel dat zij brengen, is veelal brood alleen, waarvan de Schepper zelf al gezegd heeft, dat de mens daarvan ALLEEN niet leven kan. Paus Joannes heeft er al eens de nadruk op gelegd, dat de geeste lijke steun aan het missiewerk het meest belangrijke punt is. Laat ieder dat voor ogen houden en er voortdurend aan denken dat deze geestelijke bijstand de sleutel is voor het welslagen van het werk van de talloze missionarissen. Bij veel christenen heeft zich de ver keerde opvatting verbreid, dat steun aan de missie alleen bestaat, in een bijdrage van materiële hulp en middelen. Hierdoor wordt het missiewerk gedegradeerd tot een gewoon menselijk probleem, terwijl het toch in wezen een bovennatuurlijk probleem is en de stoffelijke middelen - hoe noodzakelijk ook - niet de voornaamste en ook niet de enige vorm van steun is. Van 17 t.m. 2 november worden wij in de gelegenheid gesteld onze interesse 'en belangstelling voor dit werk, dit wereldwijd werk, zoals wij vorige week donderdag schreven, te tonen. Worden wij in de gelegenheid gesteld iets meer aan de weet te komen van die mensen die werken en zwoegen voor DE KERN VAN DE ZAAK. In de ateliers voor edelsmeed- en penningkunst van de Koninklijke Begeer te Voorschoten zijn dezer dagen de eerste Concilie-pennin gen geslagen, waarmede de nieuwe serie, gewijd aan gebeurtenissen welke voor de wereldgeschiedenis en -cultuur van grote betekenis zijn, is geopend. Deze penningen zijn geslagen naar ontwerpen van de beeldhou wers Jan Snoeck te Voorburg en Niel Steenbergen te Oosterhout. Zij zullen in brons, zilver en goud uit gevoerd worden. De beeldhouwer Jan Snoeck geeft op de voorzijde van zijn penning (1.) de idee weer waarvan hij is uitgegaan: uit alle delen der we reld is men met zuivere bedoelin gen naar het Concilie gekomen om op spirituele wijze de problemen te bespreken die de mensheid be zig houden. De vertegenwoordigers der landen heeft de ontwerper in één kop symbolisch samengebracht. Aan de keerzijde van deze pen ning zijn de zeven heuvelen van Rome afgebeeld met de „ster der wijsheid" en het kruis als teken voor de mensheid. Het opschrift aan de voorzijde luidt: „Oecumenisch Concilie", op de keerzijde staat „Rome MCMLXII". De Brabantse beeldhouwer Niel Steenbergen heeft in zijn ontwerp (r.) uitdrukking willen geven aan het feit, dat wanneer het in de na tuurlijke orde mogelijk is, dat twee elkaar tegengestelde dieren samen kunnen leven in vrede en alle ge schilpunten oplossen dit zeker in de geestelijke orde mogelijk zou moeten zijn. De voorzijde van deze penning draagt als middenmotief Paus Johannes XXIII met de kar dinalen, omringd door de bisschop- Het Amerikaanse kankerinstituut heeft bekendgemaakt, dat 1.200.000 personen in de V.S. van kanker zijn genezen en dat naar schatting in '63 wederom 177.000 lijders kunnen worden gered. In de bekendmaking brengt het in stituut voorts onder de aandacht dat 75 pet, van het aantal longkankerge vallen voorkomen zou kunnen worden als men geen sigaretten rookte. pen en vertegenwoordigers der landen. Tussen duif (H. Geest) en baldakijn met engelen: „Vaticaans Concilie 1962, Vaticanum II". Op de keerzijde twee dierfiguren, wolf en lam, met als randschrift de tekst van Isaïas voorspelling: „Lu pus en Agnus Pascentur Simul Dan Zullen Wolf en Lam Samen Grazen." Op min of meer verontrustende wijze is voor de Nederlandse schoen industrie de invoer van alle soorten schoeisel gestegen, terwijl de export slechts een geringe stijging mocht ondergaan. De invoer van alle soorten schoei sel steeg van 6.251.388 paren in '60 tot 7.714.869 paren in 1961, dit is dus met ruim 23 Bij de lederen dames en herenschoenen steeg de in- vier in paren met zelfs .nim 49 en bijna 53 De uitvoer van lederen dames en herenschoenen steeg in '61 resp. ruim 50 en slechts ca. 2 Vi ten opzichte van 1960, maar de uit voer van alle andere schoenen steeg met nog geen 2 Aldus lezen wij in het jaarverslag 1961 van de Ka mer van Koophandel en fabrieken voor Noordelijk Noord-Brabant te Waalwijk. Het verslag waar wij aan De Nederlandse regering zal de Amerikaanse regering steunen bij het beleid om met geëigende maatregelen te voorkomen, dat de Sovjet-Unie van Cuba een offensieve basis maakt. In een regerings-verklaring deelt minister-president De Quay, als mi nister van Buitenlandse Zaken ad in terim, schriftelijk aan de voorzitter van de Tweede Kamer mee, dat de regering volkomen begrip heeft voor de jongste besluiten van de Ameri kaanse regering. De tekst van de regeringsverklaring luidt als volgt De wijze waaroD en het tempo waarmee, vooral in de afgelopen maanden, Cuba door de USSR mili tair werd versterkt, waren aanwijzin gen dat niet uitsluitend defensieve, doch ook offensieve oogmerken wer den nagestreefd. De Nederlandse regering moest hierover bezorgdheid gevoelen. Thans is, in strijd met de nog zeer onlangs door de Sovjet-Russische regering gegeven verzekeringen, geconsta teerd dat duidelijke aanvalswapenen op Cuba zijn gestationeerd en dat de aanleg plaats vindt van afvuurbases voor raketten van grote draagwijdte. Deze recente ontwikkeling vormt op onmiskenbare wijze een bedreiging van de vrede en de veiligheid op het westelijk halfrond en kan de vrije wereld niet onberoerd laten. De door president Kennedy op 22 dezer af gekondigde „quarantaine" beoogt, een einde te maken aan een verdere aanvoer van offensief wapentuig overzee naar Cuba. De Nederlandse regering heeft volkomen begrip voor het besluit van de regering van de Verenigde Staten om door daartoe geschikte maatregelen het streven van de Sovjet-Unie om van Cuba een of fensieve basis te maken, tegen te gaan en aldus te voorkomen dat de spanning en onrust in het betreffen de gebied toenemen. Zij zal de Ame rikaanse regering bij dit beleid steu nen. RUSSISCHE DICHTER OVER AMERIKANEN In het Sowjetrussische Communis tische Partij-orgaan Prawda, is een gedicht van de jonge Russische dich ter Jeftosjenko opgenomen, waarin deze zegt, dat het Amerikaanse volk „in wezen goed" is, maar zijn groot heid zelf te gronde richt. Jeftosjen ko, die bekend werd door zijn felle aanvallen op Stalin, zou dit gedicht \anuit Havana hebben doorgebeld. Hij zegt voorts over de Amerikanen „minderwaardige acties van zo'n groot land kan ik maar moeilijk, en met bevreesd gemoed, begrijpen. U zelf doet uw eigen grootheid teniet. het begin van dit jaar ruime aandacht aan besteedde, is onlangs in boek vorm uitgegeven in een geheel nieuw en fraai geslaagde omslag. In het boekwerk dat een keurig verzorgde indruk maakt, wordt tevens herdacht het overlijden van de heer G. M. A. M. Verwiel, lid van de Kamer, die op 26 januari 1961 op 62-jarige leef tijd plotseling kwam te overlijden. De heer Verwiel werd met ingang van 1 januari 1951 benoemd tot lid van de toen wederom zelfstandig ge worden Kamer van Koophandel. Hij was in de kring van de Kamer en vei daarbuiten een zeer graag gezien per soon. In- en Uitvoer van schoeisel 1960 en 1961. De invoer van rubberlaarzen in '60 bedroeg 660 (waarde maal 1000 gul den), in 1961 1.123. Huisschoeisel in 1960 5.458, in 1961 6.313. Werk schoenen en laarzen 65 tegen 68 in 1961, kinderschoenen 1.099 tegen I.755, herenschoenen 9.167 tegen II.493, damesschoenen 16.276 te gen 23.263, en het overig schoeisel 4.759 tegen 5.418 in 1961. De uitvoer geeft eveneens een stij ging te zien, die evenwel ver beneden de stijging van de invoer blijft. Rubberlaarzen 2.995 (waarde maal 1000 gulden) in 1960 tegen 3.735 in 1961, huisschoeisel 3.996 tegen 4.430, werkschoenen en laarzen 584 tegen 404, kinderschoenen 8.275 te gen 7.355, herenschoenen 10.180 te gen 10.747, damesschoeisel 10.939 tegen 15.352, en tenslotte het overige schoeisel 7.646 tegen 4.953. DEN BOSCH VUGHTERSTRAAT 25 TILBURG MARKT 32 BREDA Nwe GINNEKENSTR. 23 De Russische minister van defensie, maarschalk Rodion Malinovski, heeft op een bijeenkomst van legerofficie ren verklaard, dat de Sowjet-Unie 't vraagstuk van de vernietiging van vijandelijke raketten tijdens hun vlucht heeft opgelost. Malinovski zei voorts, dat de kern wapens in Rusland voortdurend ver beterd worden. De Sowjet-Unie had een grote sortering van deze wapens, vanaf kleine raketten tot kernbommen van 60 en meer megaton. De Russi sche strijdkrachten waren nu in een staat van hoogste gevechtsparaatheid gebracht.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1