wAAlwi]kse en UnqstRAAtse couRAnt ledige inspanning van arbeidspotentieel angrijkste knelpunt voor wichtige expansie GROENTIJD voortaan open voor bestuur en universiteit VELE STEDEN HEBBEN NOG VELE GEBREKEN De zaak Erice Peugeot Twintig jaar tegen daders geëist STASSAR Voorlopig geen verdere verlaging van belasting Ontslagen AVRO ingetrokken Faciliteiten eigen woningbezit PRISMA- en Lonen mogen het volgend jaar gemiddeld 2,7 pCt stijgen 15-jarige bestal reisbureau nstige percussies Hulp aan ontwikke lingslanden KRONIEK VAN HET LAND Samenleving is zoek fciging muntpari- te verwachten „FUNCTIONEEL" „BUITEN" WONEN ALLEEN CERTINA HORLOGES WAALWIJK MAANDAG 5 NOVEMBER 1962 84e JAARGANG No. 87 e tcho vAn het Zuióen ine Stoomdrukkerij Antooo Tieler «dacteur: JAN TIELEN fijner 1069687 «herschijnt 2 x per week Abonnement: 3.10 franco p.p. Contract-advertenties: speciaal tarief Advertentieprijs: 10 cent per m.m. per kwartaal 2.85 22 cent per week Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" r,e minister van Financien prof. dr. J. Zijlstra, ziet momenteel geen in blies, die wijzen op een duidelijke achteruitgang van de conjunc- ■flir op korte termijn. Weliswaar geeft het groeitempo van de pro- ^tic sedert 1961, in vergelijking met 1959 en 1960, een daling te :;n, doch dit was, gezien de volledige werkgelegenheid, te verwach- ■i'n. Dit wordt o.m. meegedeeld in de memorie van antwoord op de ;emene financiële beschouwingen over de nota betreffende de toe- jjnd van 's-rijks financiën. deze memorie van antwoord, jde minister dat het hem moei- voorkomt, ten aanzien van de :chtingen omtrent de conjunc te ontwikkeling op langere jjjn, een concrete uitspraak te j. Voorshands is de situatie er een van overspanning dan [recessie. Zij kan derhalve geen ding geven tot een vervroeg- ivoering van een belastingver- tg. liers in deze memorie wordt :=ke nog opgemerkt, dat er xtureel gezien tot einde 1963 2 ruimte aanwezig zal zijn voor "verdere verlaging van de be- jagen. Eerst nadien zal de :imatig beschikbaar4 komende ste in de middelen hiertoe we- Ci de mogelijkheid scheppen, iet betrekking tot de economi- toestand en de vooruitzichten 1963 wordt in de memorie van -oord opgemerkt, dat de volle- inschakeling van het arbeids lied momenteel het belang de knelpunt vormt voor een r>.re, evenwichtige expansie van rroduktie. De spanning op de idsmarkt is tot uiting gekomen iorten aan arbeiders in ver ende sectoren, in lange bouw- a en in loonontwikkeling. Bij zodanige situatie bestaat ge- c voor de totstandkoming van e:e regelingslonen dan volgens oor de gedifferentieerde loon- ;jek gestelde maatstaven toe- dar is, met ongunstige gevol- zvoor het prijspeil en de Neder- concurrentie-positie. Onder huidige omstandigheden ziet iiter Zijlstra derhalve vooral spanning op de arbeidsmarkt sen belemmering voor 'n even- ::ige expansie. idien de stijging van de lonen Nederland zou blijven uitgaan ■en de groei van de produktivi- terwijl in de landen, waarmee •ierland moet concurreren zulks t of in mindere mate zou ge- Éden, zou dit tot ernstige re- passies voor de export kunnen «n. De daaruit voortvloeiende ctmoeilijkheden in het buiten- ai en de vermindering van de Port, die daarvan het gevolg moeten zijn, zouden de econo me groei en de werkgelegen- aantasten. 'mister Zijlstra zegt een groei investeringen in vaste be- i;activa met twee procent, me ieiet op de krachtige groei van bestedingscategorie in de fgaande jaren, gedurende een "etermijn niet verontrustend te -•en. Op de duur, zal een der- groeipercentage echter te s'rijn om een voldoende accrès het nationale inkomen te kun- realiseren, alsmede om de no- 1 arbeidsplaatsen voor de snel «mende beroepsbevolking te «en waarborgen. De investe- >n in vaste bedrijfsactiva (ex- «f woningbouw) worden voor geraamd op ongeveer 7950 -Mn gulden. M betrekking tot de revaluatie - de Nederlandse gulden in «t 1961 wordt in de memorie -antwoord opgemerkt, dat voor revaluatie de Nederlandse beta- rhalans een fundamentele on tuchtigheid vertoonde. De re- :jj? kan geen concrete cijfers ■'eggen omtrent de voor- en Wen van de revaluatie, evaluatie moet een matigende wd hebben gehad, zonder wei- je spanningen, die met de hoog- Jinctuur gepaard gaan, groter -en zijn geweest. Over de omvang van de „kapi- taalvlucht uit Nederland" in de laatste drie jaar zegt minister Zijl stra o.m. niet over terzake recente gegevens te beschikken. Hij laat thans een nader onderzoek instel len. Meegedeeld wordt, dat de minis ter in beginsel voornemens is de politiek om de Nederlandse kapi taalmarkt in beperkte mate open te stellen voor de emissie van bui tenlandse guldensleningen te hand haven, zulks met het oog op het verloop van de betalingsbalans en de toestand op de markt voor risi co-mijdend kapitaal. In zijn antwoord op de vraag, of niet het gevaar aanwezig is dat de psychologische werking van het praten over recessie en geboden waakzaamheid zal leiden tot het nemen van maatregelen, die later blijken overbodig te zijn geweest en die juist daardoor een versto rende invloed op de economie zul len hebben, zegt minister Zijlstra o.m. dat het wijzen op de noodzaak van waakzaamheid in de miljoe nen-nota 1963 is bedoeld als een waarschuwing tegen een overschat ting van het economisch mogelijke. Met het oog op het interne en ex terne evenwicht van de economie meende de minister een dergelijk geluid in de miljoenennota niet achterwege te mogen laten. Het geraamde voordelige saldo van de gewone dienst voor 1963 is geen maatstaf voor de beantwoor ding van de vraag of verlaging van de belastingdruk in dat jaar mo gelijk zou zijn. De vraag, of de re gering zal pogen in het lopende parlementaire jaar de verhouding tussen de druk van de belastingen op inkomen, winst en vermogen en die van de kostprijs verhogende belastingen te wijzigen wordt ont kennend beantwoord. Naar verluid hebben de 38 AVRO- medewerkers die dezer dagen hun ontslag hadden ingediend, deze aan vrage ingetrokken na het besluit van de AVRO-voorzitter Jhr. Th. Roëll, zijn functie neer te leggen. In de memorie van antwoord wordt nog meegedeeld, dat aan de „voorlopige raad voor de volks huisvesting" advies is gevraagd over de wenselijkheid in de onge subsidieerde sector voor het eigen- woningbezit zekere faciliteiten te verstrekken, alsook omtrent de wijze waarop zulks zou moeten ge schieden. Het advies is nog niet uitgebracht. In het hoofdstuk over de uitga ven voor de verschillende onder werpen van staatszorg wordt in de memorie van antwoord opgemerkt, dat voor de bouw van zuiverings installaties voornamelijk door de lagere overheden nog een bedrag van meerdere honderden miljoen guldens moet worden geïnvesteerd. Tenslotte wordt nader ingegaan op o.m. de hulp aan ontwikkelings gebieden. Minister Zijlstra merkt hieromtrent o.m. op, dat uit de miljoenennota niet zonder meer kan worden afgeleid, dat de hulp uit de algemene middelen aan ont wikkelingsgebieden in 1963 in to taal 211 miljoen zal bedragen te gen 294 miljoen in 1962. Aan een vergelijking van de geraamde uit gaven ten behoeve van hulp aan de ontwikkelingsgebieden in 1963 met de vermoedelijke uitkomsten over 1962 kleeft het bezwaar, dat 1962, voor wat deze uitgaven be treft, een toevallige piek vertoont. In dat jaar is namelijk met uit gaven betreffende de toepassings overeenkomst van het ontwikke lingsfonds van de Europese Econo mische Gemeenschap een bedrag van 97,6 miljoen gemoeid, dat be langrijk uitgaat boven het gemid delde over de jaren 1958-1962. In 1962 heeft de laatste storting ad 25 miljoen plaatsgevonden op de deelneming van Nederland in de internationale bank voor herstel j en ontwikkeling. Voorts is in de j vermoedelijke uitkomsten voor '62 met betrekking tot de Nederlandse bijdrage in het kapitaal van de in ternationale ontwikkelings-associ- atie 36 miljoen meer opgenomen dan in '63 is geraamd. Dit bedrag betreft bijdragen in het kapitaal, welke in voorgaande jaren werden geraamd, doch vermoedelijk eerst in 1962 zullen worden voldaan. het nu begonnen parlemen- )aar, is de indiening van een fntverp, waarin de bevoegd- tot wijziging van de muntpa- waarin de daarbij te vol- Procedure wordt geregeld, te échten. Het moderne recept voor een „ide ale" woonwijk geeft lang niet het wondermiddel, waarvoor men het voortdurend heeft aangezien. Er mankeert heel wat aan onze moderne steden, welke zijn opgebouwd volgens de nieuwe planologische principes. Dit is de voornaamste conclusie van een artikel, dat is verschenen in een periodiek van het Economisch Technologisch Instituut voor Zuid- Holland. Bij dit ETI houdt men zich om begrijpelijke redenen in het bij zonder met het woonkarakter van steden bezig. In Zuid-Holland vindt men immers het hart van de Rand stad Holland, waar over enkele jaren een onafzienbare huizenzee dreigt te ontstaan.. De tegenwoordige stedebouwkun digen brengen gewetensvol de nieu we woonidealen en wooneisen in praktijk, maar deze worden teveel als een altijd zaligmakend recept be schouwd, zo stelt het ETI. De voor naamste klacht is, dat men teveel met de schema's werkt en de bewoners van de nieuwe wijken zelf vergeet. Nederland heeft na de oorlog één miljoen woningen gebouwd. Een on voorstelbaar aantal. Zou men de wo ningen bij elkaar hebben neergezet, dan was er een stad ontstaan groter dan Tokio of New York, Peking of Moskou, de huidige wereldsteden met de grootste bevolkingsconcentraties. Geen wonder, dat na de oorlog met een dergelijke expansie van de bouw de deskundigen gingen bekij ken of men bij het neerzetten van de huizen moest vasthouden aan die oer degelijke Nederlandse tradities of nieuwe wegen moest zoeken. Dat laatste is gebeurd. De stedebouwkundigen zijn geko men met een nieuwe stad, waarvoor men snel de term „functioneel" heeft uitgevonden. Het principe van de „functionele stad" is duidelijk sche matisch er moeten aparte gebieden komen om te wonen, te werken en voor ontspanning. Er ontstonden in dustriegebieden, die als magneten op de bevolking werkten. De aangetrok ken arbeiders werden ondergebracht in woongebieden, omdat volgens het nieuwe recept de arbeiderswijken in de buurt van fabrieken zoveel mo gelijk moesten worden vermeden. Grotendeels is dat ook juist. Ieder een weet welke tergende omstandig heden ontstonden in de zgn. „arbei derswijken" van voor de oorlog, waar de huizen grauw, de mensen grijs en de straten groezelig bleven. De „oude stad" was „vervlochten". Dat wil zeggen, dat woon-, werk- en ontspanningsgelegenheden, naast en door elkaar te vinden waren. Het hart van de stad was de kerk met het plein, waaraan men ook'het stadhuis kan vinden. In de onmiddellijke om geving kronkelt een warnet van stra ten en stegen met winkels en werk plaatsen, woonhuizen en café's. De nieuwe stad kan men duidelijk in vakken indelen. In het centrum staan de grote steenpaleizen van de bankinstellingen, de overheidsgebou wen, daar vindt men ook de biosco pen, schouwburgen en ontspannings zalen, de warenhuizen en de grote, dure winkels, de restaurants en de café's. Rondom het centrum, maar duidelijk daarvan gescheiden, liggen de woonwijken, waar het veel rustiger is dan in het bruisende centrum. Nog verder naar buiten liggen de indu strieterreinen, gescheiden van de rest van de stad door een brede strook van groen gras en bomen. Eveneens op een afstand vindt men de recrea tiegebieden. Naar dit voorbeald zijn vele uit breidingen in Nederland tot stand gekomen. Woonwijken hadden hun eigen regels veel groen, geen lange rijen woonhuizen langs verkeerswe gen, maar grote afstanden tussen de gebouwen, die steeds hoger werden om het verlies aan grond goed te ma ken, veel licht en ruimte. Niemand zal de voordelen van deze bouwme thode kunnen ontkennen. Ondanks de kleine flatkamertjes heeft men toch het gevoel dat men „buiten" woont. Men mist stof, de stank en zwarte rook van de industrieën en de wegen zijn minder druk, zodat in de woongebieden de verkeersveiligheid groter is. De nadelen zijn echter, aldus het ETI in Zuid-Holland, eveneens zon neklaar. Door de scheiding van woon-, werk- en ontspanningsgebied zijn de contacten tussen de bewoners uiterst los - als ze al aanwezig zijn. En juist die contacten zijn onmisbaar als men van een groep woningen ook een wijk of een stad wil maken. Zij zijn onontbeerlijk om een mens zich gelukkig te doen gevoelen. De stads bewoner is geen dier, dat alleen leeft in het midden van de woestijn, met niets anders om zich zorgen over te maken dan het naakte bestaan, hij wil gezelligheid en kennissen. Onderzoe kingen hebben aangetoond, aldus het ETI, dat voor het leggen van contac ten gezamenlijke voorzieningen, zo als trappenhuizen, winkelcentra, bi bliotheken, gemeenschappelijke tui nen en zelfs scholen en kerken on voldoende zijn. Het samenwonen in een flatgebouw zorgt niet automa tisch voor stevige vriendschaps- of „kennissen"-contacten. De mens in een moderne stad blijft een eenzaam wezen, zo kan dan slechts de conclu sie luiden. De enige oplossing is, vol gens het ETI een combinatie van de oude en nieuwe schema's. Met be houd van de moderne bouwprincipes - veel licht en ruimte - moet men komen tot een nieuwe combinatie van woon- en werkgebied, waarin dan ge noeg plaats moet zijn voor ontspan ningsgelegenheden, zoals sportvel den, kegelbanen enz. Er zijn genoeg fabrieken te vinden, die tussen de woonhuizen kunnen worden opge steld, doordat zij geen stof en stank produceren. (Nadruk verboden) Dat deze herzieningen ook werke lijk moeten worden doorgevoerd is de taak geworden van de nieuw inge stelde novitiaatcommissie, die de da gelijkse leiding van de groentijd zelfs geheel overneemt van de commissie van de sociëteit NIA. Deze commis sie moet er op toezien, dat een gees telijke ontgroening wordt verwerke lijkt en een lichamelijke ontgroening achterwege blijft. „Wij hebben uit de perspublikaties in de afgelopen weken de les geleerd, dat het Amsterdams Studentenkorps in de huidige maat schappij geen afgezonderde en ommuurde groepering meer is en dat gebeurtenissen in het A S C wel degelijk de hele maatschappij aangaan. Daarom kan de groentijd ongelijkheid van de groen te genover de oude jaar s slechts gehandhaafd ivorden, wanneer de normen van behoren, zoals de-maatschappij deze algemeen aan vaardt, in acht genomen zullen ivorden. De eigen corpsnormen en corps gebruiken, die van deze algemene maatschappelijke normen afwijken, zullen in het vervolg met de grootst mogelijke omzich tigheid moeten worden toegepast." Aldus betoogde de voorzitter van de corpscommissie ter herziening van de corpsgroentijd, de zesdejaarsstu- dent rechten en oud-rector van het ASC, P. C. van den Hoek, woensdag morgen om 4 uur na afloop van een stormachtige corpsvergadering, die over de hervormingen in de groentijd heeft beslist. Als teken van de nieuwe openheid van de groentijd heeft het Amster dams Studentencorps via een wetswij ziging besloten het presidium en de curatoren van de universiteit uit te nodigen te allen tijde de gang van zaken in de groentijd ter plaatse in ogenschouw te nemen. Het is niet nodig om in 1963 loons verhogingen tijdelijk onmogelijk te maken door een „loonpauze" in te stellen. Wél moet er de nodige voorzichtigheid betracht worden. Daarom mogen de loonsverhogin gen volgend jaar gemiddeld de 2,7 procent niet overschrijden. Aldus het oordeel van de Sociaal-Econo mische Raad, neergelegd in een ad vies aan de minister van Sociale Zaken, dr. Veldkamp. Minister Veldkamp had op Prins jesdag aan de SER gevraagd hem zo mogelijk vóór 1 november te adviseren over de „begrenzing van de stijging der loonkosten gedu rende 1963, dit in het licht van de economische verwachtingen". Reeds in de afgelopen zomer had de regering in een gesprek met de Stichting van de Arbeid de ge dachte geopperd om een loonpauze in te stellen. Dit zou kunnen ge beuren door de cao's, die per 1 ja nuari aflopen, met enige maanden te verlengen. Deze gedachte is nu door de SER eenstemmig en duide lijk afgewezen. .„Wanneer de wijzigingen in de groentijd, zoals deze nu zijn goedge keurd door de corpsvergadering, ook werkelijk worden toegepast, dan kun nen wij met een gerust hart al onze groentijdoefeningen aan de universi taire overheid laten zien." Van de lichamelijke ontgroening blijven alleen het kaalscheren en lich te lichamelijke oefeningen gehand haafd. Verboden zijn het slaan, het opstapelen van groenen, het indikken van groenen in een te kleine ruimte, 't vernielen van kleding van de groe- ding van de groenen en het kikkeren, het voortdurend hurkend op en neer springen. NIEUWE SFEER De NI A-nacht en de insmijt in de sociëteit - twee groentijdsonderde len, die als zware lichamelijke groen tijdsonderdelen gelden - zullen aan de nieuwe sfeer worden aangepast en een nieuwe vorm krijgen. De groenen zullen bovendien een verplichte rust periode van 10 uur moeten hebben en in redelijke rust de maaltijden moe ten kunnen gebruiken. Borden met soep omkeren over de hoofden van de groenen is verboden. De nieuwe maatregelen zijn door 't corps goedgekeurd, onder voorbe houd, dat de commissie-Stibbe, inge steld door de rector-magnificus hier over geen ongunstig advies uitbrengt. Dat rapport zal de rector-magnificus een dezer dagen worden aangeboden. Naar de rector-magnificus venvacht, zal de inhoud van het rapport niet voor publikatie worden vrijgegeven, maar wel zal de uitspraak worden openbaar gemaakt, die de rector mag nificus krachtens het hem toekomen de tuchtrecht zal doen. In Valenciennes (Frankrijk) is een vijftienjarige koksmaat uit Wormer gearresteerd, die 6 oktober bij een reisbureau te Amsterdam, onder nog niet geheel opgehelderde omstandig heden, een bedrag van 9250 gulden heeft gestolen. De jongeman wilde naar de V.S. In Valenciennes wilde hij de trein naar Parijs nemen. In afwachting van het tijdstip van vertrek bestelde hij in een café een glas cognac. De café houdster weigerde hem dit, met het oog op de leeftijd van de jongen en waarschuwde, daar zij zijn houding verdacht vond, de politie. De jongen spreekt geen woord Frans. Bij de politie te Amsterdam is ove rigens door geen enkel reisbureau aangifte gedaan van vermissing van f 9250.... Op de laatste dag van het proces tegen Larcher en Rolland, die twee jaar geleden de kleine Eric Peugeot ontvoerd zouden hebben, heeft de aanklager tegen beiden twintig jaar gevangenisstraf geëist. Dit is de hoogste straf die volgens de wetsbe palingen inzake ontvoering van kin deren mogelijk is ingeval het ont voerde kind in leven is gebleven. Elk der beschuldigden poogde zijn rol bij de ontvoering te bagatellise ren. Voordat het hof zich terugtrok om zich over een vonnis te beraden, ver klaarde Rolland hartgrondig berouw te hebben. Hij vroeg de familie Peu geot hem vergiffenis te schenken. Larcher die blijkbaar zeer onder de indruk was, zei niets. In de volle rechtszaal klonk „O"- geroep op toen het vonnis werd uit gesproken. Larcher boog zich voorover uit de beklaagdenbank om zijn vriendin te kunnen kussen. Hij werd echter door zijn bewakers weggeleid. Rolland barste in snikken uit. Roland Peugeot, de vader van Eric, verklaarde tegenover de pers, dat hoewel het hem niet paste commen taar te leveren, hij wel van mening is, dat vele ouders zich nu een beetje veiliger zullen voelen. Het hof heeft de familie Peugeot „smartgeld" voor een symbolisch be drag van 1 nieuwe frank toegekend en teruggave gelast aan de familie van wat over is van het losgeld. (Achterhaald is naar schatting een bedrag van 60.000 nieuwe frank in contanten, dan zijn er nog een bank rekening van 25.000 nieuwe frank, een buitenhuis en vier met het los geld gekochte auto's).

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1