WAALWIJK Stichting vakopleiding bouwbedrijf leverde 30 geslaagden af Gemeenteraad Drunen Gemeenteraad Geerfruidenberg Kampeercentrum „DE KLINKAERT' boekte nadelig saldo van ruim achtduizend gulden 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 5 NOV. 1962 19 timmerlieden en 10 metselaars ontvingen diploma's Raad besloot tot verhoging van huur op „De Klinkaert" Het geheimzinnige geval Blythe Belangstelling: was er zeker tijdens de diploma-uitreiking van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. Belangstelling van gemeente wege, belangstelling van de examinatoren, van de Stichting zelf en van de Nijverheidsschool, belangstelling uiteraard van de geslaag den zelf. Maar helaas geen belangstelling van de ouders, die tijdens deze avond bij uitstek betrokken hadden kunnen worden bij het werk en de prestaties die door hun zoon waren geleverd. De heer Mahieu, voorzitter van de examencommissie, stak zijn teleurstelling hierover dan ook niet onder stoelen of banken in zijn kort felici tatiewoord tot de geslaagden. BIJZONDER GUNSTIGE RESULTATEN Het is overigens een waardevolle avond geworden voor de 30 jongens die in het kader van de Vakoplei ding Bouwbedrijf uit handen van wethouder v. Heeswijk het diploma timmeren of metselen mochten ont vangen. Wethouder v. Heeswijk wees er op, dat ook de gemeente meeleeft met het doel en het stre ven van de Stichting. Hij vond het prettig te mogen ervaren dat de re sultaten dit jaar bijzonder gunstig waren. Hij wees er in dit verband op, dat de bouwwereld grote behoef te heeft aan vakkundig geschoolde werknemers. Hij zei het bijzonder prettig te vinden dat er zo'n gun stige wisselwerking bestond tussen patroons en werknemers, waardoor het geheel op een hoger niveau werd gesteld. Hij sprak hierbij de hoop uit dat de resultaten in de praktijk even gunstig zouden uit vallen als tijdens de gehouden exa mens op 27, 29, 30 en 31 oktober. Tot slot bracht wethouder v. Hees wijk dank aan de patroons die ten nauwste betrokken waren geweest bij de uitslag van dit examen, aan de heren examinatoren, aan de con sul van de stichting, de heer Wau- ters uit Tilburg, dank ook aan de directeur van de Nijverheidsschool, die het gebouw bereidwillig ter be schikking had gesteld. De heer Mahieu, die na het uit reiken van de diploma's nog 'n kort woord tot de geslaagde richtte, be nadrukte dat de geslaagden niet moesten denken dat ze nu helemaal klaar waren. „In de praktijk komt er nog heel wat anders kijken", zo meende hij. „Ik doe derhalve dan ook een beroep op de ouders en spoor de geslaagden aan, verder te leren om zodoende gezel, meester of misschien wel leraar te worden". Hij meende dat er in deze tijd een enorme behoefte bestaat aan ge schoolde arbeidskrachten. VERKEERDE PAD „Het is mij altijd een groot genoe gen te mogen constateren dat aan het eind van een cursus of school jaar weer enige tevreden gezichten gevoegd zijn aan die mensen, die 'n bepaalde prestatie geleverd hebben, die in zijn soort zijn betekenis niet kan missen", aldus de heer v. Steen deren, directeur van de Nijverheids school, in zijn woord tot de geslaag den. „Met het begrip van: „laat hem maar een vak leren", is de maat schappij op het verkeerde pad. Het lijkt voor een buitenstaander vaak eenvoudig, terwijl het dat toch he lemaal niet is", zo meende de direc teur. Hij benadrukte in dit verband de grote vraag die er in deze tijd bestaat, naar vakkundige mensen. Hij vergeleek de resultaten van de ze cursus en van de werkstukken met de resultaten in andere plaat sen, waar dezelfde examens zijn af genomen en dezelfde werkstukken zijn gemaakt. Zo werden er in een bepaalde plaats van de 51 candida- ten 19 afgewezen en op een andere plaats van de 50 niet minder dan twintig. „Ik geloof dat ik jullie bij zonder gelukkig mag prijzen wan neer ik zie, dat er van de 22 tim merlieden slechts 3 zijn afgewezen en van de 10 metselaars geen enke le". Hij benadrukte het nut van de vakopleiding, waarmee sociale en economische belangen gebaat zijn. Vooral in het kader van de E.E.G. zal het een zaak zijn dat Nederland mee kan concurreren, waarbij het er om gaat dat we een behoorlijke prestatie leveren. Hij noemde het geen toevalligheid dat Nederlandse vaklieden in het buitenland met open armen ontvangen worden. Ook in het kader van de emigratie blijkt dit telkens weer. Daarnaast meende hij te mogen beweren, dat met goe de vaklieden niet alleen de school en het land gebaat zijn, maar ook de betreffende mensen zelf. „Door energie en doorzettingsvermogen hebben jullie getoond iets meer te willen. Ik ben er dan ook van over tuigd dat velen van u de weg zul len vinden die leidt naar de positie van uitvoerder, opzichter en mis schien zelfs tot aannemer. Het gaat er hierbij om dat u, hetgeen geleerd is, in de praktijk weet te brengen". Sprekend over de veiligheidsvoor schriften, sprak hij de hoop uit, dat ook in de praktijk deze geëerbiedigd zouden worden. „Ik hoop dat u met uw kennis niet alleen u zelf zult helpen, maar ook elkaar. Ik geloof dat ik dan mag zeggen „het zal waarachtig wel gaan". STIMULEREND OPTREDEN De heer de Jong, lid van de exa mencommissie, zei liever als oud collega tot de geslaagden te willen spreken, zodat zij dan dichter bij elkaar zouden staan. Hij wees er op dat zij het diploma niet cadeau ge kregen hadden, maar dat zij er iets voor hadden moeten presteren. Hij benadrukte de materiële waarde van het behaalde diploma, omdat in de C.A.O. voor hen een hoger loon is vastgelegd. Tot slot liet hij de waarschuwing horen het diploma niet te overschatten, omdat de prak tijk zou uitmaken dat er nog heel wat te leren valt. Tot slot voerde de heer Wauters, consul van de stichting, het woord. Hij feliciteerde de geslaagden met het resultaat en vroeg hen straks stimulerend te willen optreden te gen de jongeren die naast hen zou den komen werken, waardoor ook zij het nut van de vakopleiding zou den gaan inzien. De geslaagden Afdeling TIMMEREN P. J. v. Assen, M. P. C. Laros, W. A. M. v. d. Lee, J. de Leeuw, P. F. Verhoeven, J. Vrijhoeven en T. M. v. d. Wiel, allen uit Waalwijk. J. J. M. Broeders, W. Damen, A. L. v. Kuyk, J. v. Laarhoven (2de prijs), allen uit Kaatsheuvel. J. Damen, J. H. Knippels, P. H. M. Knippels en A. A. M. Verhoeven (lste prijs, boekwerk), allen uit Drunen. D. J. v. Helden, J. C. A. Hoefna gel en D. P. v. Tilborgh, allen uit Capelle. W. H. Mimpen uit Elshout. Afdeling METSELEN M. M. W. v. Helvoirt (lste prijs) en J. F. Moonen, beiden uit Waalwijk. J. G. F. J. v. Corstanje, A. J. G. Damen, A. M. A. M. v. Gooi, A. M. F. Schaafstra en G. P. M. Span, al len uit Kaatsheuvel. M. G. A. IJpelaar uit Loon op Zand. C. N. Lambrechts uit Drunen. J. E. C. de Haan en B. H. J. van Son, beiden uit Elshout. De raad van Drunen was vrijdag j.l. in openbare vergadering bijeen en had een lijvige agenda van 23 punten af te werken. Naast de ver schillende hamerstukken waren er ook punten van zeer grote beteke nis, o.a. de voorlopige vaststelling van het uitbriedingsplan Eenden kooi, welk plan voorziet in de bouw van een zestiental villa's, de ver koop van grond in het uitbreidings plan Elshout voor de bouw van 24 woningen in de vrije sector, en de verkoop van grond in het uitbrei dingsplan West voor de bouw van 16 woningen in de vrije sector. Ver der had ook de aanbieding plaats van de rekeningen van het kam peercentrum de Klinkaert over de jaren 1960 en 1961, welke rekenin gen sloten met een nadelig saldo van resp. 8478.en 3677.Ver der werden nog aangekocht 't pand Kleinestraat 8 en 't pand Stations straat 6. Ingekomen stukken. Bij de ingekomen stukken was ook een schrijven van het raadslid Mijnen, betreffende het houden van Auto-Ralley's en Oriëntatieritten in de uitbreidingsgebieden en dicht bevolkte woonwijken. De heer Mij nen stelde in zijn schrijven dat a) het gevaar voor ongelukken in dergelijke wijken veel grotar werd, omdat niet altijd precies vol gens de wettelijke regelingen wordt gereden; b) dat de zondagsrust in hoge mate wordt gestoord; c) dat met evenveel moeite een andere route kan worden uitgezet, waar door de punten a en b komen te vervallen. Door b. en w. waren deze punten reeds bestudeerd. Het is natuurlijk niet bevorderlijk om dergelijke ralley's te verbieden, daar het vol gens b. en w. nog niet tot bepaalde uitwassen is gekomen. In 1961 zijn er in Drunen 13 ralley's gehouden, waarvan 6 op zondag. Het zal van het gemeentebestuur speciaal de aandacht krijgen om de routes zo mogelijk te verleggen buiten de druk bezochte wijken. Onderwijs. Voor het onderwijs werden weer verschillende bedragen toegekend. De Prot. Christelijke Kleuterschool kreeg een voorschot van 576. de Kleuterschool te Drunen ƒ21031 en die te Elshout 2893.—. Voor aankoop van meubilair en ontwik kelingsmateriaal werd aan de Kleu terschool te Elshout 8719.— toe gekend. IStraatnamen. Onlangs werden aan enkele stra ten in uitbreidingsplan Braken WestI namen gegeven. In aanslui ting op de reeds ter plaatse gebe zigde namen werd door b. en w. voorgesteld de volgende straatna men in te voeren: Lindestraat, El zenstraat, Hazelaarstraat, Prunus straat, Vlierstraat, Ribbestraat, Klimopstraat en Essenplein. Bovenvermelde straten komen uit op de Dokter Akkermansstraat en Acacialaan. Het Essenplein is even eens aan beide laatstgenoemde stra ten gelegen. Ook zullen in de diverse uitbrei dingsplannen borden worden ge plaatst met een plattegrond, waarop de diverse straten duidelijk zullen worden aangegeven. Grondruil en grondverkoop. In verband met de aanleg van de nieuwe provinciale Langstraatweg, is het noodzakelijk dat het tuin- dersbedrijf van Th. Jehoel, Wolfs- hoek 8, verdwijnt. De provincie heeft naarstig naar een oplossing voor dit geval gezocht en is er na langdurige onderhandelingen in ge slaagd een alleszins redelijke oplos sing te bewerkstelligen. Jehoel heeft zich bij de onder handelingen bereid verklaard zijn bedrijf over te brengen naar de Ma- riëndonkstraat in Elshout. Aan de noordzijde van deze weg heeft de gemeente een aantal percelen lig gen, welke voor dit doel geschikt zouden zijn. Hiermee ging de raad, waar het in dit geval de gemeente geen grond kost en de aanleg van de nieuwe provinciale weg bevordert, accoord. Aan de orde was dan de verkoop van grond. De navolgende personen hadden een verzoek ingediend tot verkoop van bouwterrein: G. C. v. d. Aa, Kapelstraat 49 te Elshout, die bouwgrond vroeg langs de zuidzijde van de Norbertijner straat in Elshout. Hij is voornemens ter plaatse 24 woningen te bouwen. De benodigde oppervlakte bedraagt 4733 m2. A. Smits, aannemersbedrijf, Van Leeuwenhoekstraat 42 te 's-Herto- genbosch, die de nodige bouwterrei nen wil kopen voor de bouw van 16 woningen met garages in uitbrei dingsplan „Braken West". Het be treft een totale oppervlakte van 4026 m2, gelegen langs de Dokter Akkermansstraat en Esdoornstraat. Voorts is nog een verzoek inge komen van E. C. J. Voeten, Beemd straat 8 te Nijmegen. Deze vraagt een bouwterrein ter grootte van 400 m- voor de bouw van een bun galow langs de Kastanjelaan, tegen over de uitmonding van de Acacia straat in het uitbreidingsplan „Bra ken West". Alle bouwplannen voldoen aan de gestelde eisen, zodat tegen verkoop naar de mening van b. en w. geen bezwaar bestaat. Tenslotte had de N.V. Provinciale Noordbrabantse Electriciteits-Maat- schappij te 's-Hertogenbosch 'n ver zoek ingediend tot Verkoop van een stukje grond voor de bouw van een transformatorhuisje in de Toren- straat, gelegen achter de noodwo ning Torenstraat 71, bewoond door P. Lommers. Dit transformatorhuisje is nood zakelijk voor een ongestoorde stroomvoorziening in die omgeving. De raad keurde dit goed en toon de zich vooral verheugd over de bouwactiviteit in Elshout. Grond werd gekocht van: a. J. B. Schapendonk, Torenstr. 17, een strookje grond ter grootte van 32 m2. b. W. A. Pullens, Torenstraat 19, een strookje grond ter grootte van 77 m2. c. A. J. v. Rooij, Torenstraat 42, een strookje grond ter grootte van 196 m2. d. L. van Rooij, Torenstraat 76, een strookje grond ter grootte van 37 m2. e. G. v. d. Leest, Torenstraat 114, een strookje grond ter grootte van 76 m2. f. A. P. J. Willemse, een hoekje grond ter grootte van 5 m2. In totaal voor ca. 2.494. Het betrof hier voornamelijk zeer kleine stukjes, die voor aanleg en verbreding van straten noodzakelijk waren. De gronden waren bij de be trokkenen niet in gebruik als voor tuin, maar als moestuin of bedrijfs- erf. De heer de Veer maakte be zwaren tegen een te hoge prijs, wel ke zou moeten worden betaald, maar dit bleek bij nadere toelichting niet het geval. Uitbreidingsplan Eendenkooi. Dit plan is bestemd voor de bouw van een 16-tal villa's, inhoud pl.m. 700 m3, grondoppervlak pl.m. 5000 meter, en is gelegen ten oosten van de Duinweg en ten noorden van de Heidijk. Het ontwerp van het uitbreidings plan „Eendenkooi" heeft vanaf 17 september j.l. gedurende 4 weken voor eenieder ter gemeentesecreta rie ter inzage gelegen. Binnen de vereiste termijn zijn twee bezwaarschriften ingekomen, te weten van: C. van Wezel, Bos- scheweg 7 en van de heer C. Pel- ders, Badhuisstraat 20. B. en w. echter waren van oordeel dat deze gronden voor de stedebouwkundige opzet van het plan niet gemist kun nen worden, waardoor hun bezwaar schriften ongegrond verklaard dien den te worden. Verder waren nog een viertal be zwaarschriften na sluiting van de termijn binnengekomen, te weten van M. van den Bosch, Bosscheweg 70, J. van den Bosch, Kasteeldreef 42, C. van Drunen, Kasteeldreef 23 en Th. van den Bosch, Bosscheweg 131. Aangezien deze bezwaarschriften na de voorgeschreven termijn wa ren ingediend, werden reclamanten in hun verzoek niet-ontvankelijk verklaard. Na enige besprekingen keurde de raad het voorstel van b. en w. goed, waarbij vooral gesteld werd dat ook i in deze gevallen grondcompensatie nergens als regel kan worden ge steld. Grondcompensatie is een zaak van b. en w., gehoord de pachtcom- missie die in feite buiten deze za ken staat. DIVERSEN Goedgekeurd werd het verlenen van huurcompensatie en kindertoe slag volgens de algemene richtlij nen van het ministerie aan ambte naren en gemeentewerklieden, het geven van auto-vergoeding, even eens volgens de algemene regels aan burgemeesters, het aangaan van een geldlening bij de Bank van Neder landse Gemeenten tot een bedrag van 335.000.conform de ge meentelijke regeling aan de ge meente-arbeiders M. v. Wezel en P. de Wit een hypothecaire geldlening te verschaffen voor de bouw van 'n premiewoning. Aan de gemeentelijke instelling Maatschappelijke Zorg werd een subsidie gegeven van 7575.zijn de verpleeggeld voor 12 bejaarden in het bejaardenhuis St. Jacobus- hof. Verder werd aangekocht het pand Kleinestraat 8; het is de bedoeling dat deze woning, nadat de huidige bewoner deze heeft verlaten, te slo pen. De aankoopsom bedroeg 3000 gulden. Verder werd aangekocht pand Stationsstraat 6, eigendom van de stichting Lips Woningbouw. Hiervoor heeft de gemeente nog geen directe bestemming. In de commissie van onderzoek gemeenterekeningen, werd gekozen de heer v. Venrooy. Voorts werd beslist dat het oor spronkelijk geplande rijwielpad, dat de verbinding moest vormen tussen Schanswijk en de Veilingstraat, in overleg met de ruilverkavpr worden uitgebreid tot een ^mg weg. De kosten hiervan 7?,mplet« niet geheel bekend. Het wlBol worden uitgevoerd door doTm kaveling. ^uver. De Klinkaert Aangeboden werden op dezo dering de jaarrekeningen iqï?®- 1961 van het kampeercenfi en Klinkaert. terwijl ook de"Sï D* gen werden vastgesteld en S*" keurd. Bij dit laatste P' de heer De Veer de onmÏÏ^1® dat vooral gelet moest word! g' het doel van het kampeSS, n.l. sociale recreatie. Dit werd h de voorzitter eerder gezipn ,r kader dat de gemeente dit centn exploiteerde met niet als vnoIÜ m zet doel winst maken, maar Ha l6" dient men direct aan te sSdfifï* het zeker ook niet de bcdoouïp om verlies te blijven boeken Het prae-advies zegt over h zaak: De rekening I960 vertoont eï nadelig saldo van 8.478.66 en®3 van 3.677.84. Bij de aanhfi- van de rekening 1959 werd deeld dat de bezoeken aan%n ot zetten van het kampeercenw steeds groter werden en verwacht werd, dat de cijfers voor de volgen" de jaren een verbetering z0£ vertonen. B. en w. meenden dit ook thans positief zo te mogen steinï Mocht over 1961 nog een tamS gering verlies geleden zijn, voor' en volgende jaren wordt een bet» resultaat verwacht. Aan inventaris werd tot Pn 1961 geïnvesteerd 119.038 64 In gebouwen en installaties wert geïnvesteerd tot en met iqS 467.694.23. 1961 De onderhoudsfondsen bedroegen op 31 december 1961 2354745 Bovenstaande verhoging iS Vonr gesteld door het bestuur van Stichting. Bij de beoordeling van de verhoging is het bestuur uitee gaan van bij andere kampeercentra geldende huurprijzen. tra Kampgeld voor tenten van 060 /Per6Persoon Per overnachting tot Kampgeld voor caravans van 75 Per persoon per overnachting tot 0.80. Het tarief voor kinderen beneden 6 jaar van 0.30 per kind per over nachting tot 0.40. Voor het kamperen door jeugd groepen van tenminste 15 personen bestond tot heden een speciaal ta rief van 0.30 per persoon per over- nachting. Voorgesteld wordt dit ta rief te verhogen van 0.30 tot 040 en dit tarief eerst toe te passen bij groepen van tenminste 36 personen Bij het verblijf in een bungalow wordt door de huurder boven de huur een vast bedrag betaald als vergoeding voor gebruik van gas en electriciteit. Deze vergoeding be droeg 6.— en 4.— per week voor respectievelijk een 6- en 4- persoons bungalow. Aan de hand van de tarieven zoals die elders gel den, zou ook deze vergoeding kun nen worden opgetrokken en thans zonder bezwaar kunnen worden ge bracht op resp. 7.50 en 5.- De raad van de gemeente Geer- truidenberg zal woensdag 7 novem ber a.s. 's avonds om half acht in openbare vergadering in het Wit- Gele Kruisgebouw bijeenkomen. Agenda 1. Goedkeuring notulen 8 aug. 1962 en 4 sept. 1962. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling legesverordening. 4. Vaststelling verordeningen in gevolge Drankwet. 5. Verkoop bouwgrond aan: a. N.V. Provinciale Noord-Brab. Electriciteits Maatschappij b. A. A. v. Dijk te 's-Bosch; c. G. Akkermans te Wagenberg; d. B. Dirven te Geertruidenberg; e. M. M. Jooren te Geertruiden berg. 6. Onbewoonbaarverklaring Mei straat 2. 7. Vaststelling voorbereidingsbe- sluit herziening uitbreidingsplan in hoofdzaak (4e herziening) en in on derdelen (2e herziening). 8. Beschikbaarstelling krediet voor het aanbrengen van straatverlich ting aan de Rivierkade. 9. Beschikbaarstelling krediet voor het egaliseren van de vuinisbelt 10. Beschikbaarsteling krediet voor het treffen van voorzieningen aan de gemeentelijke sportvelden. 11. Beschikbaarstelling krediet voor het inmeten van gronden in 't uitbreidingsplan. 12. Beschikbaarstelling krediet voor de aanschaffing van gereed schappen voor de Dienst Gemeente werken. 13. Beschikbaarstelling krediet voor het opspuiten van het Noorde lijk Industrieterrein. 14. Beschikbaarstelling krediet voor de bouw van 'n dienstwoning. 15. Vaststelling 6e wijziging kin dertoelageverordening. 16. Salarismaatregelen in ver band met compensatie huurverho ging- 17. Benoeming leden commissie van onderzoek begrotingen -963. 18. Medewerking ex artikel 50 der Kleuteronderwijswet, voor de eerste inrichting van de nieuwe r.k. Kleuterschool in de Burgemeester Allardstraat. 19. Rondvraag. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Een oorspronkelijke speurders roman door J. F. VAN NUGTEREN 57) Ze stonden hand in hand, boven op een der vleugels van het vliegtuig, dat de naam droeg van „Metropolitan U.S.A." De propellers draaiden reeds, zo aanstonds zou het zich in het lucht ruim verheffen, kennelijk met het doel: Amerika. Het echtpaar lachte hem vrolijk toe en wuifde ten afscheid. Daarna zag hij hoe ze elkaar los lieten en iets ontrolden. Het was een lang doek, Scarati liep naar de top van de vleu gel - lachend en dapper, volkomen zeker. De lange kerel liep met het ene einde van het doek tot het uiter ste puntje van de vleugel, aan de andere zijde, veilig geleund tegen de romp stond zijn mooie, blonde vrouw en hield het andere einde vast. Ver bijsterd staarde Jefferson nu naar het doek, waarop met grote roodvlam mende letters stond Binnenkort wederoptreden van het gevierde paar de Blonde Engel en sign or Scarati En toen... was 't vliegtuig plotse ling ten hemel gestegen en verdween het in de wolken... Het was half twee toen de tele foon rinkelde. Het was Harry Brown van de immigratiedienst. „Meneer Jefferson", klonk de stem van Brown, nogal bedrukt, „ik bel u even op voor een bericht, dat waar schijnlijk voor u van belang is." De jonge man aarzelde blijkbaar, want opeens was het stil. Daarna: „U be grijpt, meneer Jefferson, het is eh..." „Natuurlijk Harry", onderbrak Jefferson de jonge secretaris, „strikt vertrouwelijk. Zeg 't maar, jongen." En Harry Brown gaf toen het be richt door. „Het echtpaar u-weet-wel vertrekt straks met het vliegtuig van vijf uur veertig van Croydon naar Amerika. De passen zijn vanmorgen al afge stempeld." Jefferson legde, na een zacht „dank je, Harry," de telefoon op de haak en bleef als versteend voor zich uit staren.. Dat was dus zijn vrees ge weest, waarmee zijn onderbewustzijn hem vannacht had gekweld de vlucht! En met de vlucht van 't echt paar de enige bewijsvoering voor de juistheid van zijn hypothese. Zijn droom was de verklaring en tevens de bevestiging geweest van zijn vrees. Nu was alles verloren. Om half drie rinkelde de telefoon opnieuw. Het was commissaris Bloombury. Ook diens stem klonk dof en toonloos. „Hoe is 't, Jef?" „Beroerd, Bloom. Slecht nieuws." Een korte pauze, de commissaris schraapte zijn keel. „Kun je nog een beroerdigheid er bij hebben, Jef?" „Kom maar op, Bloom, maar ik vermoed, dat ik er niet eens van kan schrikken. Ik ben al knock out." „Wel, de concierge van de flat op Victoria Road vertelde een van mijn mannetjes zoeven dat mevrouw be slist geen stofzuiger of wasmachine nodig had, omdat het echtpaar van daag nog naar Amerika afreist. De koffers staan al klaar om naar het vliegveld vervoerd te worden." Jefferson kon nog de moed op brengen iets dat op een glimlach leek te produceren. Goeie, brave Bloom. Had zich ook nog verdien stelijk willen maken. Listig bedacht - jammer, Bloom, dat je nu met die stofzuiger en die wasmachine blijft zitten. Of hij dat telegram van Hack nog niet had ontvangen?" „Nee, Bloom, en het interesseert me niet meer ook, want als het komt, komt het te laat. Lollig, hè? Nadat hij de commissaris had ge zegd hem de volgende dag nog wel eens te zullen bellen, had hij ook toen weer de verbinding beëindigd. „Nee, vandaag niet meer, Bloom, tenzij..." ...„het wonder gebeurt, Jef", had de commissaris, erg droefgeestig en ditmaal met een zweem van spot, nog gezegd. Het wonder.Welk wonder? En vanwaar moest dat wonder komen? Van New York? Jefferson lag slap en futloos ach terover in zijn stoel. Onwillekeurig gingen zijn gedachten naar Harold Launders, die nog niets wist van de ontluisterende finale. Er zou wel niets anders opzitten dan Harold zijn nederlaag bekennen en dat zou stellig zeer pijnlijk en ontstellend zijn voor Launders. Om drie uur belde Jefferson de Royal Club op. Het was weliswaar onzinnig en kansloos, maar iets - niet precies te definiëren wat voor iets - ergens diep in zijn hersens of zijn zenuwcentrum, in ek geval er gens in zijn geest, broeide en giste daar en klopte als 't ware om te worden bevrijd uit zijn kluisters. Werktuigelijk nam hij de telefoon van de haak en draaide het nummer van de club, waarna zich het volgen de werkwaardige en verrassende ge sprek ontspon „U spreekt met Royal Club, goe- denmiddag." Het was de stem van de juffrouw aan de telefooncentrale. „Juffrouw, wilt u mij direct ver binden met de gérant?" Even daarna klonk een mannenstem „Goedenmiddag, u spreekt met de chef van de Royal Club. Waarmee kan ik u van dienst zijn?" „Ja, u spreekt met Spark - advo caat. Ik wilde graag iets van u weten, meneer." „Ik hoop u van dienst te kunnen zijn, meneer Spark. Wat wenst u te weten?" „Wel, u herinnert zich zeker nog wel uw gesprek met mij in uw club, vorige week dinsdag? We hadden het toen over uw overleden clublid, Law rence Blythe." „Gesprek?" klok het verbaasd van de andere kant van de lijn. „Met u, over meneer Blythe? Het spijt me zeer, meneer Spark, maar ik kan me dat gesprek niet herinneren." Opnieuw verbazing, doch nu bij Jefferson. „Maar, meneer, u riep die oude bediende, Philip, er nog bij, die u aan mij voorstelde." „Het spijt me werkelijk, meneer Spark, maar..." „Maar, meneer Harrish!" liet Jef ferson horen, die nu op zijn beurt uiterst verbaasd was. „Ah!" klonk het nu vanuit de Royal Club, „nu begin ik het te be grijpen - er is blijkbaar een misver stand. Ik ben namelijk niet meneer Harrish. Neemt u me niet kwalijk. Mijn naam is Shelford, ik ben de chef de reception en niet de gérant." „O, juist, dat is dan inderdaad een misverstand. Wel, meneer Shelford, wilt u dan zo vriendelijk zijn, meneer Harrish even voor mij aan de tele foon te roepen? Het is nogal belang rijk." „Het spijt me heel erg voor u. Me neer Harrish is voor niemand te spre ken." „Maar meneer!" riep Jefferson nu, vrij luid en ongeduldig. „Ik zei u toch dat het zeer belangrijk is!" „Het spijt me ontzettend, meneer Spark", klonk het weer, steeds nog voorkomend, „maar meneer Harrish is niet te bereiken. Meneer heeft na melijk zijn enige vrije avond in de week en dan is hij voor niemand te bereiken. Ik zou trouwens niet eens weten, waar ik hem zou kunnen pro heren te bereiken. Ik neem altijd zijn dienst waar op woensdag. Altijd om zes uur, maar door omstandigheden vandaag al om half drie." (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 2