wAAlwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt Koningin Juliana woonde opening aan de katholieke Economische Hogeschool als eerste aanzet zeer zeker geslaagd DIPLOMA-UITREIKING V.A.S, in Tilhnrn hii in i iiuui y uij Wetswijziging Studieduur Historische gebeurtenis Bezoeken De Toekomst van de Televisie Niet alleen zakelijk9 maar ook esthetisch verantwoord Binnenkort ook Juridische faculteit in Tilburg if! J VRIJDAG 16 NOVEMBER 1962 06 '°N ONVOHVVf m .jericht -i\Ji\vjavvi »K8 - Je tcho vad het Zuióen ver wiikse Stoomdrukker;4 Antoon Tieler facteur: JAN TIELEN Nummer 1069687 hlad verschijnt 2 x per week Abonnement- 3.10 franco p.p. Contract-advertenties: speciaal tariel Advertentieprijs: 10 cent per m.m. per kwartaal 2.85 22 cent per week 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Telegram-adres „Echo" op de voet MICRO SHOW 1902 V Maandagmiddag 12 november, rond twee uur, heeft burgemeester v. d. Heijden de Micro Show 1962, die van 12 t.m. 17 november in de boven- en benedenzaal van de Ef te ling wordt gehouden, door een tweetal symbolische handelingen geopend. Liever nog, heeft hij de Micro Show 1962 in werking gesteld, want behalve het feit, dat er zowel de in boven- als in de benedenzaal van het restaurant de Ef- teling het een en ander tentoongesteld is, zal ook op verschillende plaatsen met machines worden gedemonstreerd. Hetgeen het cachet van deze show zeer zeker verlevendigd. Men kan van de Micro Show 1962 :eggen, dat zij niet alleen zakelijk -aar ook esthetisch verantwoord is. Natuurlijk prevaleert hierbij de zakelijke kant, maar daarbij mag men toch niet uit het oog verhe ien, dat de aankleding, de opzet en de afwerking van een derge- ljjke show veel bepaalt aan de in druk die het bij de toeschouwer laakt. Zakelijk gezien heeft men bet zwaartepunt gezocht in een ge zamenlijk oogpunt, waarbij, zoals jat ook door de heer Van Boxtel djdens zijn openingswoord naar voren werd gebracht, het gevaar van concurrentie geheel op het zij - plan is geschoven. Dit is des te verheugender, omdat men op deze manier is kunnen komen tot een krachtige gezamenlijke inspanning, die, hoewel nog voor verbeteringen vatbaar, beslist effectief kan wer ken. Om tot uitdrukking te bren gen, dat men hier niet te doen heeft met negen individuele be drijven, heeft men zijn toevlucht gezocht in een open-systeem, waar bij geen gebruik wordt gemaakt, van stringent afgesloten stands. Hierdoor is een grotere mogelijk heid geschapen nieuwe relaties tot stand te brengen. De Micro Show 1962, die wordt gehouden van 12 t.m. 17 november is geopend don derdag van 1019 uur; vrij- dag van 1022 uur; zater- dag van 1018 uur. De Micro Show 1962 is hoofd zakelijk bedoeld voor de schoen- en lederfabrikanten. De artistieke leiding berust zoals wij reeds schreven bij de heer W. Klijn, Waalwijk, bloemen en planten werden geleverd door Maison van Kempen, Kaatsheuvel, ter wijl bij de aankleding ge bruik werd gemaakt van Bala-Cron van Bala Mundi N.V., Huizen. Esthetisch is, naar wij menen te oogen zeggen, de Micro Show 1962 zeer zeker geslaagd. Wim Klijn, die de artistieke leiding heeft van deze PRINSES BEATRIX IN JAIPOER Begeleid door de 52-jarige maha- adja Sawami Man Sing heeft prinses Beatrix dinsdagmiddag een korte rit gemaakt op de rug van een 65 jaar oude olifant. Zij bezocht een eeuwen oud fort in de heuvels van Jaipoer, ongeveer 250 kilometer ten zuiden T*n de hoofdstad New Delhi. Prinses Beatrix was maandagavond P«r vliegtuig uit Benares in New Del- 'i teruggekeerd en dinsdagmorgen uit tae stad naar Jaipoer gereisd in een ^•3 Dakota, die nog uit de oorlog stamde en eigendom is van de Indi te luchtvaartmaatschappij. Na de landing op het vliegveld van Jaipoer •eed de prinses naar het paleis van •eraaharadja, die dinsdag haar gast heer was. In de morgenuren bezocht prinses neatrix nog een ander paleis van de jnaharadja in Jaipoer zijn „stadspa- ;e'sin het hart van de stad, dat al- oen aangehouden wordt, voor 't ver ben van officiële plichten. show, kan neer zien op een pracht werkstuk, een geheel, met wat men noemt een sfeervolle inhoud. Wat heeft deze Micro Show 1962 de schoenfabrikanten te bieden Niets meer en niets minder, dan een overzicht van hetgeen de toe leveringsbedrijven de schoen- en lederfabrikanten kunnen leveren. Het karakter en de bedoeling van de show, wordt nauwgezet om schreven in het programmaboekje „Deze show heeft namelijk een ander karakter en een andere bedoeling dan wat er op dit ge bied voorheen is gebeurd. Het is geen groots opgezette interna tionale tentoonstelling. Het is in zijn eerste opzet, zeker nog niet algemeen genoeg. Maar het is een serieuze poging om U, in de periode, waarin U over het sei zoen najaar 1963 begint te den ken, een eerste indruk te geven van de richting die de mode aan geeft. De organisatie zelf zegt ervan over tuigd te zijn, dat deze eerste po ging nog zeer onvolledig is en voor vele verbeteringen en uitbreidin- I gen vatbaar. Dan is het evenwel verheugend dat wij hier aan toe kunnen voegen, dat dank zij de be langstelling, die er nu reeds ge toond is voor de Micro Show 1962, het vast staat, dat volgend jaar deze sohw zal terugkeren in een nog grootsere omvang. In zijn openingswoord drukte de heer Van Boxtel zijn vreugde uit over het gelukkige feit, dat tijdens de voorbereidingen reeds zovelen de organisatie d.m.v. belangstelling en daadwerkelijke steun, hulp ver leenden. „Door gezamenlijke in spanning, willen wij op het vlak van samenwerking de nodige re sultaten boeken. De belangstelling voor deze Micro Show 1962, die wij nu mochten ondervinden, hebben tot gevolg gehad dat het zeker is, dat wij het volgend jaar in een Macro Show terug zullen komen met een volledig programma van hetgeen de toeleveringsbedrijven van de schoen- en lederindustrie aan deze industrieën te bieden hebben." Burgemeester v. d. Heijden zei, dat de opmerking die in het voor woord wordt geplaatst „Alwéér een of andere tentoonstelling" bij hem ook was gerezen. Hij bena drukte evenwel al spoedig begre pen te hebben dat 't woord „ten toonstelling" hier niet paste, omdat er sprake is van een beurs van het geen de toeleveringsbedrijven te bieden hebben. Hij zei zich tevens afgevraagd te hebben of, nu ver schillende bedrijven over 'n eigen showruimte beschikken, de Micro Show wel noodzakelijk was. Hij voegde hier echter onmiddellijk aan toe, dat bij de toeleveringsbedrij ven een behoefte bestond gezamen lijk datgene te showen wat voor 't najaar 1963 bepalend kan zijn in kleur en lijn. „Ik wens U allen ge luk en meen, uit hetgeen ik heb gehoord, te mogen concluderen dat U vrij spoedig terug zult keren in een Macro Show." Burgemeester v. d. Heijden hoopte, dat het succes van de Micro Show 1962 zodanig zou zijn, dat het aan de verwach tingen van de deelnemers kon be antwoorden. Vervolgens maakte hij een rond gang over de show, waarbij hij een van de tentoongestelde zwikmachi nes bediende en een volautoma tische „Heidelberger" stempelma- chine in beweging zette. Burgemeester v. d. Heyden bekijkt tijdens de opening van de Micro- Show 1962 een door hem gezwikte damesschoen. Donderdag 22 november zal bur gemeester J. L. P. M. Teijssen, des avonds om acht uur in de aula van de Nijverheidschool voor Waalwijk en Omstreken de diploma's uitrei ken aan de leerlingen die geslaagd zijn voor het praktijkexamen van het onder auspiciën van de Stich ting Vakopleiding Schoenindustrie staande leerlingstelsel. De geslaagden aan wie het Rijks- nijverheidsdiploma en vakdiploma zal worden uitgereikt zijn af komstig uit Waalwijk, Kaatsheuvel en Drunen, terwijl zij hun (^lei ding onderscheidelijk hebben ont vangen bij N.V. Ivo van Haren, Waalwijk N.V. Ivo van Haren, Den Bosch Firma H. Greve, Waalwijk N.V. Timtur, Waalwijk N.V. J. H. Vesters, Waalwijk Firma Anton van Bladel, Waalwijk N.V. A. J. de Kort, Waalwijk N.V. Van Drunen's Schoenfabriek, Drunen Firma Van de Putten, Drunen Firma C. van Riel, Drunen Schoenfabriek Martino, Kaatsheuvel N.V. v/h H. v. Mierlo, Kaatsheuvel Firma Schoenmakers, Kaatsheuvel Firma P. H. Vloemans, Kaatsheuvel Firma A. Wennekes, Kaatsheuvel ga g g m Dinsdagmiddag is in Tilburg, in aanwezigheid van Koningin Ju liana, het nieuwe gebouwencomplex van de Katholieke Econo mische Hogeschool aan de Hogeschoollaan geopend. Daarbij heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. M. L. Th. Cals, een rede gehouden. Hij zei o.m.: „Zoals een volk, dat leeft, bouwt aan zijn toekomst, zo zal een volk, dat aan de toekomst denkt, bouwen aan zijn onderwijs". Mr. Cals wees er op, dat ook de overheid aan het onderwijs bouwde, de laatste decen nia in steeds sterker mate. pen bewaard en door een voortdurend contact met het maatschappelijk leven nog weten te bevestigen en uit te breiden. In dit verband wees de mi nister op de organisatie van de eco nomisch sociologische richting in de studie voor het doctoraat examen in de economische wetenschappen en de gedurfde vorming van een zelfstan dige afdeling sociale wetenschappen De bewindsman herinnerde er aan hoe 35 jaar geleden de R.K. Han delshogeschool werd opgericht. Na 5 jaar werd de naam gewijzigd in Ho geschool voor Economische en Socia le Wetenschappen. Ondanks een latere naamsverande ring heeft, aldus mr. Cals, Tilburg het karakter van een hogeschool voor economische en sociale wetenschap- in 1946. De bewindsman herinnerde er aan dat deze week aan mr. C. P. M. Romme, oud-docent aan de hoge school, het eerste Nederlandse Ere doctoraat in de sociale wetenschap pen zal worden uitgereikt. Ook Prof. Colin Clark zal een eredoctoraat in de economische wetenschappen ont vangen. „Uw hogeschool bezit reeds leer stoelen voor bestuurswetenschappen en voor staats- en administratief recht en spoedig is een wetswijziging te verwachten, waardoor zij ook nog een juridische faculteit zal kunnen om vatten. De commissies, die mij de afgelo pen jaren hebben geadviseerd over de uitbreiding van het wetenschappelijk onderwijs in ons land, zijn tot de con clusie gekomen dat de behoefte, zo wel aan natuurwetenschappelijk ge- vormden als aan afgestudeerden in de maatschappijwetenschappen, zal toenemen. De uitgevoerde berekenin gen wezen er op, dat in deze laatste sector de belangstelling voor de juri dische studie nog enige stimulering kon verdragen, zodat een uitbouw van de economische hogescholen met een juridische faculteit reeds uit dien hoofde verantwoord is." Van de grote problemen, waarvoor het wetenschappelijk onderwijs zich algemeen gesteld ziet, noemde de mi nister de studieduur en het studie rendement. Voor de meester studie richtingen is, zo wijzen de statistieken uit, de normale studieduur een jaar langer dan voor de oorlog. Ook blijkt het studierendement van de fa culteit der (politieke en) sociale we tenschappen en der economische we tenschappen bijzonder laag te zijn. Gerekend over alle instellingen slaagde in elf jaar in deze beide fa culteiten nog niet de helft van het aantal oorspronkelijk ingeschreven mannelijke studenten. Mr. Cals be toogde echter dat paal en perk is ge steld aan het zogenaamde „eeuwig student zijn". De minister besloot: „Met mijn op rechte gelukwensen bij de ingebruik neming van dit imposante bouwwerk spreek ik gaarne de verwachting uit, dat de sfeervolle rust van deze archi tectonische schepping aan docenten en studenten de gelegenheid geve tot zoal niet onrustig, dan toch rus teloos denken, tegen van bezinning, maar ook en vooral tegen van een verheugend geestelijk leven. Gij zult dan - onder Gods zegen - niet al leen meegewerkt hebben aan de ver wezenlijking van de spreuk, waarmee ik mijn rede aanving een volk, dat leeft bouwt aaan zijn toekomst, maar ook bewezen hebben dat een hoge school, die aan haar toekomst bouwt, leeft. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gebouw van de Ka tholieke Economische Hogeschool in Tilburg en de 35e Dies Natalis, heeft de Rector-Magnificus van de hoge school, Prof. Dr. F. J. P. van Doo- ren een rede gehouden, waarin hij ge waagde van een historische gebeur tenis en stelde, dat „door het bezit van een eigen huis de mogelijkheid is geschapen meer zichzelf te worden, zich duidelijker af te tekenen voor de buitenwereld en een meer eigen sfeer en geborgenheid te bieden aan hen, die bij haar thuis willen zijn. De contouren van het gebouw wek ken associaties op aan een bastion - een citadel - ergo aan een sterke woning, een tehuis bij uitstek. Geze ten in een dergelijk gebouw, dat sterkte en geborgenheid symboliseert, zullen wij ervoor dienen te waken, dat wij niet tot de „gezetenen" wor den. Wij zullen derhalve zorg moeten dragen voor intensivering van de in- ter-academiale contacten, vooral met de zusterfaculteiten. Onze hogeschool mag geen ge ïsoleerd bastion worden van waaruit ongemotiveerde zelfgenoegzaamheid straalt. Hij zal een betrouwbare post moeten zijn in de academische linie, van waaruit de wetenschappelijke waarheid wordt veroverd en verde digd, aldus Prof. van Dooren. De koningin, die de plechtigheden j op de Katholieke Economische Hoge school tot het eind bijwoonde, bracht hieraan voorafgaand nog een bezoek aan het revalidatiecentrum Charlotte Oord aan de Dongenseweg, waar jeugdige poliopatiëntjes worden ver- pleegd. Twee patiëntjes, de negenja rige Cockie Janssen en de zevenjarige Rineke de Geus, boden Hare Majes teit bloemen aan. Na de verwelko ming door het bestuur van Charlotte Oord, maakte de koningin een rond gang door het revalidatiecentrum, waarbij de geneesheer-directeur de heer H. F. W. te Riele een toelichting gaf. Omstreeks half een werd dit be zoek beëindigd. Door een aantal nieuwe stadswij ken is de koningin vanaf de Dongen seweg teruggekeerd naar het raad huis. De koningin had al eerder be zoeken afgelegd aan oude en nieuwe stadswijken in de stad, terwijl tevens de industrieterreinen en uitbreidings plannen in ogenschouw werden geno men. De koningin, die was gekleed in 'n bruine bontmantel, een bruin bont hoedje en een gebloemde deux-pièce maakte de rit door Tilburg in een miezerige regen. „De contouren van het gebouw wekken associtaties op aan 'n bastion - 'n citadel - 'n tehuis bij uitstek dat geborgenheid en sterkte symboliseert" i j De regering blijft vasthouden aan commerciële televisie. Zo blijkt uit de memorie van antwoord op de „nota reclame-televisie", die door de staats- secrtarissen Scholten (OKW) en Gij- zels (Ec. Zaken) aan de Tweede Ka mer is gezonden. In deze memorie wordt enigszins tegemoet gekomen aan de wensen van de NTS. Op het tweede TV-zender- net zou aan de commerciële conces sionaris 20 uur zendtijd kunnen wor den gegeven en aan NTS en omroep verenigingen b.v. 10 uur, totdat een derde zendernet in 1969 gereed zou zijn. Daarna zou het tweede net ge heel vrij komen voor de commerciële concessionaris en het derde net aan NTS en omroepverenigingen kunnen worden toegewezen. Het tijdelijke aandeel van NTS en omroepverenigingen in het tweede net zou wellicht uit kijkgelden kunnen worden bekostigd. De bewindslieden zijn niet van plan het kijkgeld te ver hogen. Zij menen, dat een volledig tweede programma van 30 uur niet uit het kijkgeld zal kunnen worden betaald. De voorstellen der regering vervat in de Memorie van Antwoord op de nota inzake reclametelevisie zijn in strijd met een juiste rechtsbedeling. Zij moeilijken een verantwoorde ver dere ontwikkeling van de T.V. en zijn gespeend van werkelijkheidszin. Zij zullen het kijkende publiek niet die nen maar schaden. Dit is het oordeel van de besturen van de Nederlandse Televisie Stich ting en de omroeporganisaties over de voorstellen der betrokken staats secretarissen.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 11