wAAlwijkse en LanqstRMtse couRAnt Najaarsvergadering Waalwijks Belang 1 BINNEN- EN BUITENLAND EH2H3 van JAGO SHAWLS TOPHITS van St.NICOLAAS VRIJDAG 16 NOVEMBER 1962 84e JAARGANG No. 90 12 ID ituur, ijden. 'itgever: raalwdkse Stoomdrukkerij An toon Tielen hoofdredacteur: JAN TIELEN gironummer 1069687 git blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertentiesspeciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk TeL 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 TeL 04167-2002 Telegram-adres „Echo' waalwijks belang zal een nieuwe gids van waalwijk uitgeven Het ligt in de bedoeling van het bestuur van Waalwijks Belang om binnen niet al te lange tijd een nieuwe gids van Waalwijk te doen uitgeven, waarin allerlei gegevens over de gemeente staan opgenomen. In deze gids, die voor het laatst in 1947 werd uitgegeven en die reeds lang is uitver kocht en door de snelle groei van de gemeente uiteraard sterk is verou derd, zal een zogenaamd introductieboekje worden opgenomen, t.b.v. de nieuw ingekomen bewoners van Waalwijk aan wie deze gids o.a. zal wor den toegezonden. Het gemeentebestuur, dat inmiddels van deze plannen op de hoogte is gebracht toonde zich niet alleen erg ingenomen met dit initiatief maar heeft onmiddellijk alle medewerking - ook op financieel gebied - toegezegd. gedeelte ten gehore te brengen, omdat de volledige notulen, die de af scheidswoorden bevatten van diverse sprekers, die tijdens de laatst gehou den voorjaarsvergadering het woord hebben gevoerd t.g.v. het afscheid van de voorzitter Jud. Timmermans, te veel tijd in beslag zou nemen. De penningmeester, de heer E. Weijers, kon in zijn kasverslag mel ding maken van een voordelig saldo van f 183,61, dat evenwel betrekke lijk genoemd moet worden omdat er nog enkele betalingen te doen zijn. De commissie voor kascontrole die was samengesteld uit de heren Brou wer en van Iersel kon zich accoord verklaren met de door de penning meester gedane boekingen. Dit deelde de voorzitter van Waal wijks Belang, de heer J. de Kort mee tijdens de najaarsvergadering, dins dagavond in Hotel Verwiel gehouden. De heer de Kort, die voor de eerste keer deze vergadering als voorzitter leidde, noemde het een vreemde ge waarwording, nu, na meer dan dertig jaar, een ander dan de heer J. Tim mermans 't woord voerde. Hij drukte er tevens zijn spijt over uit, dat zo weinig mensen belangstelling toonden voor hetgeen er tijdens de vergade ring van Waalwijks Belang werd be handeld. Hij meende dat allen, die inderdaad belangstelling hebben voor wat er in Waalwijk om gaat, aanwe zig hadden moeten zijn, temeer omdat Het bestuur van Waalwijks Be lang verzoekt belanghebbenden opgave te doen van eventuele pension-gelegenheid. Zij kun nen hun adres opgeven bij de secretaris van Waalwijks Be lang, per adres Grotestr. 205, Waalwijk, telefoon 2621. deze vergaderingen slechts tweemaal per jaar plaats vinden. „Het is bui tengewoon belangrijk, dat het bestuur opmerkingen en kritiek toegeschoven krijgt van kringen buiten het bestuur zelf. „Een groep, die ik hier toch niet had mogen missen is de middenstand. Nu we hebben kunnen lezen dat dit I jaar met St. Nicolaas geen enkele ac- i tiviteit op touw wordt gezet in de kringen van de middenstanders, vraag ik mij af, waarom de middenstand dit probleem niet samen heeft besproken I met Waalwijks Belang", zo bena drukte de voorzitter. Als tweede groep noemde hij depu taties van de verschillende Waalwijk- se verenigingen, omdat het voor de vereniging zelf toch ook belangrijk is, dat aan hun werk wat meer be kendheid wordt gegeven. De heer de Kort vroeg zich af, waarom de men sen wel naar politieke debatten stroomden tijdens de verkiezingsda gen, maar voor een dergelijke verga dering als deze geen belangstelling aan de dag konden leggen. Teleurstellende belangstelling De heer de Kort zei tevens, dat het in de bedoeling lag om voor de vol gende voorjaarsvergadering in een persoonlijk schrijven verschillende personen en verenigingen nog eens aan te schrijven. ,Komt er dan nog niemandaldus de heer de Kort, „dan dienen wij ons ernstig te beraden of we nog verder noeten gaan, of het dan nog zin heeft dat Waalwijks Belang blijft bestaan. Het zwaartepunt van Waalwijks Be- lang ligt niet in het naar buiten tre den tijdens recepties, die worden ge geven ter gelegenheid van jubilea etc, dit vormt slechts een ondergeschikt gedeelte". Hij benadrukte, dat Waal- tdjks Belang gaarne gezamenlijk met de op de vergadering zijnde aanwezi gen wilde praten over de punten op de agenda en over nieuwe activitei ten die ontplooid kunnen worden in de komende maanden. Hij sprak hier- de hoop uit, dat de volgende voor- iwrsvergadering meer in de belang stelling zou staan van middenstanders e" deputaties van verenigingen etc. Bij het voorlezen van de notulen ^perkte de secretaris, de heer A. Tielen zich er toe, alleen het zakelijke Taptoe Waalwijk De heer de Kort deelde hierna mee dat door Waalwijks Belang 5000 fol ders worden uitgegeven, die zijn uit gegaan van het streek VVV in Til burg. Hij maakte melding van de ge houden zomerfeesten, in het kader waarvan de motor-polo-wedstrijd Ne derland - België is gespeeld. De kleine entreeprijs die hiervoor was gevraagd had in totaal 420 gulden in kas gebracht. De heer Brouwer merk te op, naar aanleiding van een vraag van de voorzitter of op de te betalen entreeprijs reacties waren gehoord, dat de meeste mensen met wie hij er over had gesproken, gaame bereid waren geweest voor dit sportevene ment te betalen, waarbij zij over het algemeen de hoop uitspraken, dat in de toekomst nog meer van dergelijke evenementen georganiseerd zouden worden. De voorzitter meende dat het tijdens de avonduren gegeven concerr in het wandelpark van Waalwijk door de harmonie St. Caecilia, uitkomende in de vaandelafdeling, uitstekend ge slaagd genoemd mocht worden, zodat dit gebeuren echt wel voor herhaling vatbaar zou zijn. De taptoe in september zal ook het volgend jaar weer terugkeren. Tijdens WARENHUIS WAALWIJK de rondvraag merkte de heer Brou wer hierover op, dat het beter zou zijn de repetities eerder te beginnen en ook de Taptoe zelf vroeger in het jaar te laten vallen. Moeilijkheden die hierbij rezen waren o.a. dat, wanneer de taptoe vroeger in 't jaar zal plaats vinden men met het nadeel zit dat het langer licht is en juist een taptoe gehouden tijdens de donkere avonduren geeft het mooiste effect. Een en ander zal nog worden bespro ken tijdens de bijeenkomst van be stuur van drumbands, harmonieën en de heer Gerrits. De voorzitter deelde verder nog mee dat het bestuur acte de presence had gegeven bij de opening van het sportpark Elzenhoven, het afscheid van wethouder Smolders, het 40-ja- rig jubileum van rector van Laarho ven van het Dr. Mollercollege en het zilveren jubileum van Cowa. Kindercarnaval Een vraagstuk dat al eens meer de aandacht van Waalwijks Belang heeft gehad vormde de carnavalsviering. Het bestuur van Waalwijks Belang heeft reeds eerder getracht in contact te komen met verenigingen die wel carnaval vieren, maar dit was zoals de voorzitter opmerkte faliekant uit gelopen. De kinderoptocht van het vorig jaar was door Waalwijks Be lang zelf op poten gezet en werd, dank zij de medewerking van de jeugddrumband Ons Genoegen, een groot succes. Ongeveer 800 rollen drop werden aan de deelnemende kin deren uitgereikt, een teken dat dit evenement, zeker bij de jeugd wel was ingeslagen. i Door het bestuur van Waalwijks Belang is deze week een schrijven uitgegaan waarin een 40-tal mensen worden gevraagd maandag 19 novem ber in hotel De Twee Kolommen ten vergadering te verschijnen, om het een en ander te bepraten over de ko mende carnavalsviering. De voorzit ter benadrukte echter, dat het beslist niet in de bedoeling ligt van Waal wijks Belang, zelf een carnaval te or- J ganiseren. „Wij willen alleen hiertoe een initiatief nemen en andere ver- enigingen er toe aan zetten iets in die richting te organiseren", aldus de voorzitter. „Indien deze poging mis lukt, dan zijn wij genoodzaakt het er verder maar bij te laten." De heer Brouwer getuigde met groot enthousiasme, dat het vorig jaar de grondslag gelegd was van een kindercarnaval. „Wij zullen blij zijn, wanneer we maandag 19 november weten of we er de komende carnaval viering weer alleen voor staan." Zich tot de voorzitter richtend zei hij: „U kunt gerust zijn, dat wij wanneer wij onverhoopt voor financiële moeilijk heden komen te staan, wij geen be roep zullen doen op Waalwijks Be lang. Wij zullen trachten de Waal- wijkse gemeenschap voor dit evene ment te interesseren en tevens bij het gemeentebestuur van Waalwijk een verzoek indienen om een loterij op te zetten." Deelname K.A.J.-drumband De heer de Kort wees er echter op, dat carnaval een feest is dat door tra ditie moet groeien. „Wij hebben een poging gedaan de kindercarnaval in bepaalde banen te leiden. We moeten echter niet de idee krijgen dat het binnen enkele jaren zo groots zal zijn als elders. Hierbij wees hij op de ge meente Dongen, waar de kindercar naval jaar na jaar zich langzaam uit breidde. De heer Brouwer deelde nog mee, dat hij reeds van het bestuur van de KAJ-drumband had mogen verne men, dat de gehele KAJ-drumband tijdens de kindercarnaval-optocht zal meetrekken. Gilde-feesten Sprekende over het programma voor de komende maanden zei de voorzitter, dat er nog weinig mee te delen viel omtrent het te houden zo merfeest. Een belangrijke rol zal in ieder geval het 125-jarig bestaans- feest van het gilde St. Crispijn en St. Crispinianus gaan spelen. Hij hoopte dat dit evenement er een zou worden, waaraan de gehele Waalwijkse bevol king zou meewerken. Van het ge meentebestuur was reeds voorgesteld om samen met het bestuur van het gilde, het bestuur van Waalwijks Be lang en het gemeentebestuur een be spreking te houden over de viering van dit feit. De heer de Louw, hoofdman van het gilde, deelde mee dat het in de bedoeling lag om aan de kringdagen op 12, 13 en 14 mei, een kermis te verbinden, die, wanneer dit mogelijk is, gehouden zal worden op het voor malig Slem-terrein aan de Kasteel laan. Hij deed verder mededeling dat men aanvankelijk nog had gedacht om een landjuweel te organiseren, maar gezien de bar hoge kosten die hieraan verbonden zijn, was men daar van afgestapt. De heer de Kort zegde het bestuur van het Gilde alle moge lijke medewerking toe. Eenzijdig Het streekblad, uitgegeven door 't streek VVV in Tilburg, was, volgens de mening van de heer de Kort al te eenzijdig op Tilburg georiënteerd. Hij noemde de kosten die aan 't ont vangen van dit blad waren verbonden, te hoog, terwijl de inhoud voor Waal wijk minder interessant zou zijn. Dit was de reden waarom het bestuur van Waalwijks Belang had besloten, zelf een maandelijkse folder uit te geven, waarin dan alle, voor de volgende maand komende gebeurtenissen zou den worden opgenomen. Vanzelfspre kend is hiervoor de medewerking van de middenstand, horecabedrijven, alle verenigingen van Waalwijk, Kultu- rele Kring, bioscoop-exploitanten etc. onontbeerlijk. Het ligt in de bedoe ling dat deze folder voor de eerste maal verschijnt voor de maand janua ri 1963. Deze folder zal huis aan huis worden verspreid. De heer de Kort sprak de hoop uit, dat de besturen van de verschil lende verenigingen, eigenaars van ho- reca-bedrijven en bioscopen het eigen belang in deze folder ook zouden in zien. De heer Timmermans, die tijdens deze vergadering voor het eerst aan de andere kant van de tafel zat, haakte in op de opmerking van de voorzitter, dat het streekorgaan van het streek V.V.V. te eenzijdig ge oriënteerd zou zijn. Hij was de me ning toegedaan, dat het blad overal wel de nodige belangstelling onder vond en hij verwonderde zich er dan ook over, dat dit in Waalwijk niet 't geval was. Hij zei ook tijdens de na jaarsvergadering van het Streek- V.V.Vdeze klacht niet vernomen te hebben. Hij spoorde het bestuur van Waalwijks Belang aan, om, indien 't kritiek of suggesties had, deze door te geven, om op zijn beurt dit weer te berde te brengen aan het streek- V.V.V. in Tilburg. Hij meende, dat het misschien wel nuttig kon zijn een enquête te houden onder de leden van Waalwijks belang die dit blad ont vangen. Ook de heer Spijkerman was van mening, dat het streekorgaan van het V.V.V. te eenzijdig was georiënteerd. De heer Bergmans stelde voor om of wel de contributie van Waalwijks Belang met een gulden te verhogen of wel de leden zelf het blad te laten betalen. Hij was er van overtuigd dat het bestuur van Waalwijks Belang dan meteen op de hoogte zou zijn hoe groot de belangstelling is voor be doeld orgaan. Tentoonstellingen Wat betreft de activiteiten van Waalwijks Belang voor de komende winter en voorjaar, deelde de voor zitter tenslotte nog mee, dat het in de bedoeling ligt in het gemeente huis een schilderijen-tentoonstelling te houden. Bovendien wordt door het bestuur de mogelijkheid bekeken een tentoonstelling van enkele dagen te houden over Oud- en Nieuw Waal wijk. Contact zal worden opgenomen met de gemeente-archivaris de heer Couwenberg en de dienst Gemeente: werken. 2 Successen uit onze Discobar! 95 H.M. de koningin te Tilburg In vervolg op een bericht elders, ontlenen we aan de N.T.Ct. nog een en ander omtrent dit bezoek. Aan de grens werd H. M. de Ko ningin begroet door mr. dr. C. N. M. Kortmann, commissaris van de Ko ningin in Noord-Brabant, de burge meester van Tilburg, mr. C. J. G. Becht en de hoofdcommissaris van Politie, de heer G. J. C. G. Eissens. Bij de ingang van het Paleis Raad huis werd Hare Majesteit door de 5- jarige Monique van den Akker (doch tertje van een der wethouders) een BRILLEN VRAGEN DE GROTE ST. NICOLAAS- VERRASSINGEN VAN STASSAR boeket rose en gele orchideeën aange boden. In de hal werden de wethou ders N. Pontzen, P. Vriens, J. Bag german, J. v. d. Akker, P. v. Zon, F. Mannaerts, alsmede de gemeente secretaris drs. L. de Mast, aan de Koningin voorgesteld. In de ont vangstzaal werd door de burgemees ter een kort exposé gegeven van de ontwikkelingsplannen voor Tilburg, die in uitvoering zijn. Om even over elf vertrok Hare Majesteit naar de Stadsschouwburg, waar het Stichtingsbestuur, de heren F. v. Dullemen, mr. J. Molkenboer, drs. Jaspers, burgemeester J. Meu- wese, mr. Th. Taminiau, J. Strik en directeur W. Bary werden voorge steld. Nadat H. M. de stadsschouwburg had bezocht, volgde een rondrit door de stad, met een bezoek aan de stich ting Charlotte-oord, waar Zij werd rondgeleid door de geneesheer-direc teur H. F. W. te Riele. De lunch werd gebruikt in 't pa leis-raadhuis. Het geschenk der gemeente Til burg bestond der traditie-getrouw uit speciaal ontworpen en geweven lin nen tafelstel, bestaande uit 3 tafel lakens en 24 servetten, vervaardigd door de fa. Hoogerman te Boxtel en bestemd voor H.M.'s landhuis in Italië. SOFTENON-PROCES IN LUIK De binnen- en buitenlandse pers heeft zich intens bezig gehouden met het „niet schuldig" in het Softenon- proces te Luik, waarin een gehele fa milie terecht stond wegens moord op een misvormd pasgeboren kindje. Over 't algemeen waren de commen taren zeer afwijzend, alleen de socia listische en liberale pers in België keurden de uitspraak goed, de katho lieken daarentegen veroordelen ze. Ook in Italië en Frankrijk was men zeer afwijzend. Of de betrokken doctoren nog voor het gerecht der doctoren moeten te recht staan is nog niet bekend. VERDELING DER WONINGEN OVER 1963 De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid heeft de verdeling van het in 1963 in aan bouw te nemen aantal woningen ter kennis van de provinciale be sturen gebracht. Het bouwprogram ma 1963 voorziet in de bouw van 90.000 woningen, t.w. 40.000 wo ningwetwoningen, 25.00 premiewo ningen en 25.000 ongesubsidieerde woningen. Van deze aantallen zijn thans resp. 35.8000, 23.350 en 17.000 woningen over de provincies ver deeld; in totaal 76.15. Het restant is voor bepaalde doeleinden o.m. ter bevordering van arbeidsbespa rende bouwmethoden, gereserveerd en wordt in de loop van het vol gend jaar toegewezen. Zeeland krijgt in totaal 1500 wo ningen, Noord-Brabant 10.100. De totalen voor de overige pro vincies zijn: Groningen 3500, Fries land 2750, Drente 3000, Overijssel 6800, Gelderland 9800, Utrecht 4700 Noordholland 11.000, Zuidholland 17.600 en Limburg 5400. Van het totaal van 10.100 voor Noord-Brabant zijn 472 woning wetwoningen, 3090 premiewonin gen en 2290 ongesubsidieerde wo ningen. Wat Zeeland betreft: van het totaal van 1500 zijn 830 woning wetwoningen, 470 premiewoningen en 200 ongesubsidieerde woningen. UITBREIDING GEMEENTELIJK BELASTINGGEBIED Nog voor het einde van deze par lementaire rit dat wil zeggen voor de komende kamerverkiezin gen van mei 1963 zullen door 't kabinet De Quay wetsvoorstellen worden ingediend inzake de uit breiding van het gemeentelijk be lastinggebied. Dit heeft minister Toxopeus (Binnenlandse Zaken) in de Tweede Kamer meegedeeld. Zoals gemeld, wordt met de uitvoe ring van het gemeentelijk belas tinggebied beoogd meer inhoud te geven aan de gemeentelijke auto nomie. TILBURG IN PROCES MET BETONFABRIEK De Tilburgse Betonfabriek had via haar raadsman, mr. v. d. Mor tel, een beroep gedaan op de mi nister om krachtens art. 22 van de Wederopbouwwet ontheffing te verlenen van het vestigingsverbod. Wanneer hier goedgunstig over be slist zou worden kon de betonfa briek (maximaal) tien jaar op het Lijnsheike in Tilburg blijven staan. Herhaalde malen had de ge meente Tilburg gelast het bedrijf te verwijderen op de plaats, waar het tien jaar geleden, zonder ver gunning werd geplaatst. De ge meente Tilburg wilde gemeente arbeiders opdracht geven de ge bouwen te slopen, de directeuren van de betonfabriek, de heren Zeg veld en Ketelaar, hadden toen een beroep gedaan, via hun raadsman op de minister om ontheffing te verlenen. Dit beroep werd echter afgewezen. Thans zal het een civiele proce dure gaan worden, aldus de heer Zegveld van de betonfabriek. Op 11 december komt deze affaire voor de rechtbank in Breda. De tcho vad het Zuióen DEN BOSCH 45 toeren Discofoon plaat met een potpourri van 9 bekende St. Nicolaas liedjes zoals: Zie ginds komt de stoomboot - Hoor de wind Zie de maan schijnt door de bomen etc. Gezongen door een kinderkoor met leuke orgelbegeleiding. Slechts waait - 45 toeren Langspeelplaat, merk Artone met een potpourri van 16 bekende Nederlandse St. Nicolaas- liedjes, gezongen door het bekende kinderkoor De Amsterdame Zwaantjes met leuke O60 muzikale begeleiding. Slechts EINDHOVEN - TILBURG - HELMOND OPTICIEN - WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 15