wAAlwijkse en UnqstPAAtse couRAnt CUBAParadijs werd duivelseiland DE PAUW N.A.V.O. DEFENSIE ONMISBAAR I WINTERJASSEN Jan de Cock Koningin Juliana bezocht Tilburg .£oP%ffi Jeugd ruggegraat van revolutie Stichting van de Arbeid zat C.X.O.'s beoordelen 180.000 Joden in gaskamers Nieuw geval van hondsdolheid Houdt Bogaerts voor ogen Optica BOGAERTS BVIgr. SVSutsaerts bediend Concilie wordt pas na Pasen heropend K.L.M. mag landen in Djakarta Waalwijk VRIJDAG 16 NOVEMBER 1962 84e JAARGANG No. 90 j - - - uig jrvrnvvjnnvj iw. JU De rcho van het Zuióen fSükse Stoomdrukkerij Antoon Tieler Hoofdredacteur: JAN TIELEN ■■ronummer 1069687 pit blad verschijnt 2 x per week Abonnement- 3.10 franco p.p. Contract-advertenties: speciaal tariel Advertentieprijs: 10 cent per m.m. per kwartaal ƒ2.85 22 cent per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167- 2002 Telegram-adres „Echo' Het langgerekte - bijna negen honderd kilometer lange, maar smal- |f eiland Cuba, dat niet geheel onverwacht aanleiding is geworden iot een ernstige wereldcrisis, was tot ,001 enkele jaren bij de Amerikanen jlleen bekend als een aards paradijs. Koele winden van over de diepblauwe Atlantische Oceaan verfristen de iadgasten op de brede, witte stran- kn De bergen, rivieren en langge- ifkte valleien van Cuba oefenden een grote aantrekkingskracht uit op de Amerikaanse toeristen. Havanna werd een wereldstad, met iars en nachtclubs, die volledig op de dollar waren afgestemd. Weinig hiervan is overgebleven na Je vier jaren, waarin Fidel Castro, „de baardige student", aan het be- »ind is. „Cuba is een tropisch 1984 geworden", zo schreef onlangs een Amerikaanse journalist, een van de weinigen, die na de revolutie het eiland konden bezoeken. Hij herin nerde daarbij aan het sinistere toe komstbeeld, dat George Orwell de mensheid voorschotelde in zijn we reldberoemde en inmiddels verfilmde roman „1984". De romanfiguren le ren in een staat, waarin ieder spoor- ije van individualisme wordt ver- aoord. Het gehele leven wordt be- beersd door „big brother", de grote dictator. Cuba is, aldus de verslag eer, overladen met dergelijke big brothers. Vanaf muren, schuttingen tn vlaggen in iedere stad, in ieder dorp over het gehele eiland staren de jezichten van Lenin, Mao Tse Tung Fidel Castro. Het baardige gezicht ran de student-president verschijnt overal naast het glimlachende voor komen van Nikita Chroestsjov. De lange rijen voor vuile etalages nn lege winkels, die de straten van Havanna kenmerken, horen telkens veerde twee kreten van de revolutie: Venceremos" (we zullen overwin- cen) en „Patria o Muerte" (Vader- of dood). Maar de dood schijnt te overwinnen op het rampzalige eiland. Arbeiders, die zich voort- basten over de Malécon, de brede Wevard van Havanna, kunnen de geweersalvo's horen, die weerklinken i La Cabana, het grimmige, door de Spanjaarden gebouwde stenen fort, Li de haven overheerst. Vrijwel da ks sterven hier, bij de el parédón, i?executiemuur, Cubanen. Maarnie- 1 op de boulevard draait er zijn Soofd om. De mens went aan geweld. Honger is het woord, dat voorlo pig, ondanks de Russische schepen, ke voortdurend de Cubaanse havens :innenlopen, de revolutie kenmerkt, oedsel is schaars op Cuba. Het ge- •mcht, dat ergens kippen te koop zijn Opnieuw is in het Wilhelmina- psthuis in Amsterdam een slachtof- :ervan de hondsdolheid opgenomen. Het is de 30-jarige Rijkhof, die op juli werd gebeten door een klein rit hondje met een blauwe halsband. De man is inmiddels overleden. Pas op 19 oktober meldde hij zich BJ He GGD, die hem adviseerde zich vrstond te laten inenten. Hij voelde 'yr eerst niets voor, maar na enige ^dringen wist men hem van de wdzaak te overtuigen. De volgende ■'i verscheen hij bij de GGD, maar "*n hij van patiënten hoorde hoe Mjk de inenting is, ging hij weg Milder zich te laten behandelen en -ridde zich ook nadien niet meer, zo -:ehhet bureau Voorlichting van de gemeente mee. Saterdag meldde de man zich bij rijn huisarts, toen de arm, waarin de ;JQd had gebeten, stijf werd. Nog ;tZe|fde dag is hij opgenomen in de Heling besmettelijke ziekten van 't dhelmina Gasthuis. Hij had pijn 1 de arm en sterke watervrees, het- op rabies duidt. Men heeft hem berende middelen moeten toedie nen. I is genoeg om een lange rij slordig ge klede huisvrouwen te verzamelen. Bo nen en rijst zijn wel verkrijgbaar, maar het is moeilijk om een winkel te vinden, waar men het maandelijks voorgeschreven rantsoen van drie pond vlees, 2 ons boter en vijf eieren verkoopt. Eieren zijn er helemaal niet meer. Wel kan men in ieder winkel tje de nieuwste boekjes van Mao Tse Tung kopen. Twintig kilometer buiten Havanna, bij een stadje met de oude Spaanse naam Torrens, is een groot tenten kamp ingericht voor de Russische mi litairen - officieel „technici" en „deskundigen" - die in grote getale op Cuba zijn aangekomen. De Russen dragen geen uniformen. Zij worden in overdekte vrachtwagens van de ha venstad Mariel naar het kamp ge bracht. Cubaanse militaire politie be waakt het kamp. Machinegeweren zijn opgesteld langs de toegangswe gen. Schattingen van Westerse diplo maten op het eiland zeggen, dat er ongeveer zesduizend Russen op Cuba zijn aangekomen. De militaire ondersteuning van Rusland gaat nog verder. Naast de nu hevig omstreden raketbasis heeft Castro van Rusland zware tanks en supersonische Mig-straaljagers ge kregen. De Jets zijn van 't type Mig- 21, die het kunnen opnemen tegen de nieuwe Amerikaanse jachtvliegtui gen- De stemming op het eiland is vol gens Westerse diplomaten en journa listen moeilijk te peilen. De guajiros (boeren) schijnen ontevreden te zijn. Russische agrarische deskundigen zijn naar het eiland gekomen om te vertellen hoe zij het land moeten be werken. Maar de suikerproductie - suiker is het voornaamste exportpro duct van Cuba - is dit jaar met 30 procent teruggevallen en de verwach tingen voor 1963 zijn niet gunstig. Ook heeft Castro zijn belofte, iedere Cubaanse boer een eigen stuk land te geven, niet ingelost. De arbeiders zijn evenmin tevreden. De lonen zijn niet gestegen, maar gedaald. Het ab- centeïsme in de bedrijven neemt vol gens „Ghé" Ghuevara, de commu nistisch geschoolde economisch ad viseur van Castro, „onrustbarende vormen aan". Op straatmuren, was bakken, fabrieksschoorstenen en schuttingen staat soms in slordige krijtletters het „Abajo Fidel" - „weg met Fidel". Dagelijks vluchten 200 middenstanders en oudere vak lieden naar Miami in Florida. In de ze Amerikaanse staat bevinden zich al 235 duizend Cubaanse vluchtelin gen. De ruggegraat van de revolutie wordt echter gevormd door de jeugd. De jongeren komen gemakkelijk on der de invloed van de stormachtige leuzen en de beloften van Castro tij dens de uren-durende televisie-rede voeringen. Zeventigduizend teena gers zijn uit de dorpen van Cuba's platteland naar de steden overge bracht, waar zij staatsonderwijs vol gen. Het onderwijs is doordrenkt met politiek. In plaats van zinnen, zoals „de pijp van mijn oom ligt op tantes tafel", leert men zinnen zoals „de held van Vietnam stierf in zijn strijd tegen het imperalisme". De defensiestrategie van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie in Europa heeft een belangrijke „stap vooruit" gemaakt. Bij een eventuele aanval van het Oostelijk blok zullen namelijk de langs het IJzeren Gordijn gelegerde NAVO-eenheden zich niet terugtrekken op de hoofdmacht langs de Rijn - zoals tot nu toe de op dracht heeft geluid - maar zal die hoofdmacht juist oprukken in de rich ting van het IJzeren Gordijn. Deze strategie van de „vooruitgeschoven defensie" is mogelijk geworden door de jongste inspanning der NAVO- landen, maar alleen nog op een „mi nimum basis" en op voorwaarde dat ook aan de eisen van de huidige NA- VO-programma's zal worden vol daan. Een en ander is gisteren verteld door de NAVO-opperbevelhebber in Europa, generaal Lauris Norstad op de parlementaire NAVO-conferentie te Parijs, waarbij hij de tweehonderd parlementariërs uit vijftien landen liet kennismaken met zijn opvolger gene raal Lemnitzer. Norstad, die op 1 januari zijn taak zal neerleggen, verklaarde nog, dat de Europese NAVO-landen in de 12 jaar dat hij opperbevelhebber is ge weest, achter het geleidelijk sterker wordende NAVO-schild hun vrees voor Russische agressie hebben over wonnen en een periode van ongeken de economische welvaart zijn inge gaan, die wellicht duidelijk het einde van de communistische ideologische Die nieuwe BRILLEZAAK in de GROTESTRAAT 220 daar ga ik mijn BRIL kopen Doet zoals velen BRILLEN SPECIALIST GROTESTRAAT 220 - tel. 3560 - WAALWIJK Leverancier voor ALLE Ziekenfondsen De regering heeft zich met het SER-advies verenigd en in hoofdzaak komt het hierop neer Loonsverhogingen voor bedrijfs takken of afzonderlijke ondernemin gen zullen niet meer afhankelijk zijn van de stijging van de produktiviteit in bedrijfstak of onderneming. Over de hele linie genomen moeten de loonsverhogingen echter binnen een tevoren afgesproken raam blijven. De Sociaal Economische Raad zal tweemaal per jaar rapport uitbrengen over de economische mogelijkheden. Daaruit zullen de mogelijkheden blij ken voor de loonontwikkeling in de naaste toekomst. Dit zal het uitgangs punt worden voor de gehele (natio nale) loonontwikkeling. De Stichting van den Arbeid zal de bevoegdheid krijgen CAO's goed te keuren. Deze bevoegdheid lag tot nu toe bij het College van Rijksbemidde laars. Het College krijgt een toezicht houdende taak. Het kan CAO's on verbindend verklaren, wanneer ze in strijd zijn met het algemeen belang. Wanneer de loonontwikkeling uit de hand zou gaan lopen, of wanneer, om welke reden dan ook, de econo mische toestand overspannen zou ra ken, kan de regering voor korte tijd (een of twee maanden) een loonstop afkondigen („loonpauze"). Intussen wordt dan overleg gepleegd met het georganiseerde bedrijfsleven. Als geen overeenstemming kan worden bereikt tussen regering en be drijfsleven over de mogelijkheden voor loonsverhoging, kan de regering het College een aanwijzing geven, dat maar zienswijze moet worden ge volgd. expansie zal markeren. „Binnen de grenzen van de opdracht, die de poli tieke NAVO-autoriteiten hebben ge steld, kan Europa nu verdedigd wor den. Er zijn nog leemtes, maar die kunnen zonder veel moeilijkheden worden overwonnen", zo concludeer de Norstad. Zondagavond heeft de bisschop van Den Bosch, mgr. W. Bekkers, zijn voorganger mgr. W. Mutsaerts uit voorzorg het H. Oliesel toegediend. Maandag was de gezondheidstoestand van mgr. Mutsaerts weer zodanig ver beterd, dat geen levensgevaar meer aanwezig was. Mgr. Mutsaerts is 73 jaar. De 2185 patres, die maandag de 17e assemblé van het concilie bij woonden, kregen van mgr. Felici aan gezegd, dat ze na de sluiting van de eerste periode op 8 december voor de tweede serie zittingen weer op 12 mei van het volgend jaar in Rome verwacht worden. Deze tweede reeks zal tot de feestdag van Petrus en Pau- lus, dus tot 29 juni 1963 duren. Dat zijn nog eens zeven weken, volgens insiders zeker niet toereikend om alle schemata af te handelen. Het wordt kouder en daarom is een WINTERJAS „onmisbaar". wC Voor vader en zoon brengen wij een enorme kollektie in alle prijzen KOESTRAAT 151 (vlak bij de Heuvel) - TILBURG HET OUDE VERTROUWDE ADRES Dinsdag bracht H. M. Koningin Juliana een werkbezoek aan Tilburg. Om 10 minuten voor half elf arri veerde de Vorstin aan de grens van de gemeente in gezelschap van L. A. J. Baronesse de Smeth geboren Ba ronesse van Pallandt, dame du palais van Hare Majesteit, mr. E. L. H. Ba ron Speyarth van Woerden, kamer heer in buitengewone dienst en mr. J. v. d. Hoeven, particulier secretaris van de Koningin. Ter verwelkoming waren aanwezig mr. dr. C. N. M. Kortmann, commis saris van de Koningin in de provincie Noord-Brabant, mr. C. J. G. Becht, burgemeester en de heer G. J. C. G. Eissens, hoofdcommissaris van poli tie. Om half elf arriveerde het gezel schap bij het Paleis Raadhuis, waar de 5-jarige Monique van den Akker, dochtertje van wethouder van den Akker, Hare Majesteit bloemen aan bood. Vervolgens werden de wethou ders N. H. Pontzen, P. J. Vriens, J. C. Baggerman, J. W. M. v. d. Akker, P. van Zon, F. J. Mannaerts, alsmede de gemeente-secretaris drs. L. J. G. de Mast voorgesteld, waarna de ko ningin in de ontvangstzaal zich korte tijd met het gezelschap onderhield. Het eerste bezoek gold de Stads schouwburg, waar de voorzitter van het dagelijks bestuur van de Stichting Exploitatie Stadsschouwburg, de heer H. F. van Dullemen, de secretaris mr. J Molkoenboer en directeur Wim Ba- ry aan de Landsvrouwe werden voor gesteld. Na de foyers en het onder de grote zaal gelegen studiotheater te hebben bezichtigd, woonde Hare Ma jesteit een werkrepetitie bij van een 10-tal leerlingen van de hoogste klas van de „Ecole de Ballet" onder lei ding van Els Mulders. Vervolgens werd een rondgang ge maakt langs de technische installaties op het toneel, waarbij mevr. Els Mul ders aan de Vorstin werd voorgesteld. Hare Majesteit toonde bij dit be zoek een bijzonder grote interesse en liet zich uitvoerig voorlichten. Om vijf over half 12 vertrok het gezelschap voor een rondrit door de stad, waarna een lunch op het stad huis. De Indonesische regering wenst eerder overdracht van het bestuur over Nieuw-Guinea dan 1 mei 1963. Dat hebben Indonesische functiona rissen in Djakarta meegedeeld aan de UNO-beheerder voor Nieuw-Guinea, dr Abdoh. Andere berichten uit Dja karta verluiden, dat tegenover de snellere overdracht Indonesië eerder de diplomatieke betrekkingen met Nederland zou willen herstellen. Of mededelingen van deze aard ook zijn gedaan aan dr. Van Konijnenburg van de KLM-directie, die maandag is te ruggekeerd van besprekingen in Dja karta, kon gisteravond niet bevestigd worden. Wel maakte de KLM in een com muniqué melding van de officiële me dedeling van minister Soebandrio aan dr Van Konijnenburg, dat de Indone sische regering geen bezwaar heeft de KLM weer landingsrechten in Dja karta te verlenen. Over de beginda tum en de frequentie zal nader van gedachten worden gewisseld, aldus de KLM. Proces tegen 13 bewakers van vernietigingskamp In de Westduitse hoofdstad is j.l. maandag een begin gemaakt met de berechting van 13 voormalige bewa kers van 't vernietigingskamp Kulm- hof, in Polen, die ervan beschuldigd worden 180.00 joodse mannen, vrou wen en kinderen in mobile gaskamers om het leven te hebben gebracht. Drie van de 13 beklaagden waren na de oorlog in dienst bij de Westduitse po litie, totdat zij werden gearresteerd. Een andere was, tot zijn arrestatie in 1960, als burger-chauffeur bij het Britse leger in West-Duitsland werk zaam. De slachtoffers waren afkomstig uit het Getto van Lodz, van waaruit vanaf december 1941 dagelijks groe pen joden werden overgebracht naar het dodenkamp, een oud kasteel bij het dorp Kulmhof, 70 km ten noord oosten van Lodz. Volgens de tenlastelegging zouden de kampbewakers de gevangenen bij aankomst hebben verteld, dat zij na een bad en medisch onderzoek naar Duitsland zouden worden gezonden om daar te werk te worden gesteld. Sommigen vari de bewakers droegen witte doktersjassen. Geheel naakt volgden mannen, vrouwen en kinderen de met bordjes aangegeven richting „Naar de dou ches". Daar werden zij echter in een op een vrachtauto gemonteerde gas kamer gedreven. Er zijn 2 overlevenden. JAMMER, GEEN ZEESLAG Commandeur R. Roedono heeft uiting gegeven aan zijn leedwezen, dat de Nederlan ders Westelijk Nieuw-Guinea op vreedzame wijze hebben overgedragen. Hij zei„Wij waren gereed en voelden ons in staat om een zeeslag tegen de Nederlanders met succes aan te gaan. Mijn gevoelens van spijt werden ook gedeeld door leden van andere wa pens." Hij deelde nog mee dat de In donesische marine 120 sche pen, daarbij inbegrepen een aantal gemilitariseerde koop vaarders, voor de aanval sa mengebracht had in Oost-In- donesië. „Met behulp van de luchtmacht en het leger zouden we Nieuw-Guinea in een week bevrijd kunnen hebben", meen de Soedono. Het plan voorzag in een landing van 7000 man van de marine op de kust van westelijk Nieuw-Guinea, die gevolgd zouden worden door 8000 man van het leger. Als deze aantallen ontoerei kend mochten blijken stond een reservekorps van 6000 para chutisten van de stoottroepen gereed om te landen bij de voornaamste militaire basis van Biak. De Indonesische lucht macht hield op dat tijdstip on geveer honderd gevechts- en transportvliegtuigen gereed voor de beraamde aanval. Aldus commandeur Soedono. J** Vakkundig OBBUUU 0 Lij reinigen CQ zorgvuldig behandelen is onze specialiteit DIT WEEKEINDE VIER DODEN IN HET VERKEER Zondag omstreeks 16.30 uur heeft op de rijksweg bij Kruiningen 'n aanrijding tusen twee auto's plaats STATIONSSTRAAT 120 TELEFOON 2457 gehad, welke aan twee personen het leven heeft gekost. Namelijk de 56-jarige echtgenote van de bestuurder van de ene auto mevr. Rothuizen-De Jager uit Mid delburg en de 29-jarige echtgenote van de andere bestuurder, mevr. De Jager uit Zwijndrecht. Het verkeer in ons land eiste dit weekeinde nog twee doden t.w. in Deersum (Fr.) de 47-jarige onge huwde bromfietser A. v. d. Meer, en onder Nieuwe Schans de heer D. Jager.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1