wAAlwi]kse en LanqstRMtse couRAnr Minimale belangstelling BRILLEN weetal ere-doctoraten verleend Arbeidsverbod voor 14 jarige jongens voor jaarvergadering KVP afd. Waalwijk Unie van zeevarende naties? Belangrijke mededelingen Grieks schip op oceaan in brand idens 7e lustrum van K.E.H.S in Tilburg 13.400 Nederlanders overgebracht Romanprijs van Academie Francaise toegekend Verdeling woningen'63 fyPf ar- lankwoord frie auto's tegen elkaar; tweedoden candidaatstelling Weihouder K. v. d. Laak voorlopig candldaat voor Tweede Kamerverkiezingen Diefstal bij Belgische Nationale Bank niet ontevreden cursus afmaken Brabants piano kwartet naar Kaatsheuvel (Volkskr.) K.L.IVI. werkt f 6.5 miljoen van het verlies weg VANMAAPFN Dat is de Zaak voor MAANDAG 19 NOVEMBER 1962 84e JAARGANG No. 91 e tcho van het Zuióen Stoomdrukkerij An toon Tielen facteur: JAN TIELEN iiner 1069687 |lJ(j verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Donderdag vierde de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg haar zevende lustrum. De viering is begonnen met een plechtige hoogmis in de St. Jozefkerk op de Heuvel, opgedragen door de hoogeerwaarde heer F. van Oort, deken van Tilburg. Om twee uur 's middags begon de academische zitting in de aula, die werd gehouden ter viering van de 35ste herdenking van de Dies Natatis van de hogeschool. De Rector Magnificus, prof. dr. F. J. P. van Door en, had voor zijn diesrede tot onder werp gekozen „Spanningen in de top". 'Jierna werd aan de heer Colin G. a (m.a.), het ere-doctoraat in (conomische wetenschappen ver- j Zijn promotor was prof. dr. I j. Dalmulder, hoogleraar in de huidige economie en de econo mie en in de leer van het pro beren. I'trvolgens werd aan mr. C. P. M. urne het ere-doctoraat in de so it wetenschappen verleend. Pro- ïor was prof. dr. F. J. H. M. van hn, hoogleraar in het sociaal it, het arbeidsrecht en de sociale 0ek. iof.v. d. Ven maakte in een uitne- :ade speech duidelijk welke reden senaat hadden bewogen prof. ome het ere doctoraat te verlenen. De doctorstitel in de sociale we gkappen kan nog niet bij ge- xe promotie worden verworven, urens het academisch statuut op- :uw zal zijn vastgesteld, in welk juut immers de examens, die de lis vormen van die promotie zullen den geregeld. Zo het een voorbeeld zou kun- i zijn", zegt de jonge doctor in i dankwoord, „laat de jonge ge nie zich dan ook spiegelen aan kwade kanten die er in waren, rdat met nog meer waarborgen rden omgeven dat deze hogeschool derdaad aan haar doel zal beant- orden". Het is de laatste zin van .geladen dankwoord, dat bijna tot -verfijnd college werd, uitgespro- :imet een stem als een sabel. ,U hebt mij moedig genoemd", $dr Romme. Laat me u dat woord Toggeven door u grootmoedig te :emen, want ik ben na de hoogle- nn Gelissen en Deckers de derde raar geweest die uit heet toen :ine milieu van de hogeschool naar Haagse politieke leven trok. Het uit echter voor mij - zo stelde hij dat ik de weg vrij heb gemaakt t twéé hoogleraren, mr. A. de ck en Fr. van der Ven, die van- ag aan de dag nóg aan de hoge- cool zijn verbonden. De doctor prees zijn promotor als i der gezagvolste en vruchtbaarste oefenaren van de sociale weten- hp in ons land. Dan praat Romme •r zijn leven, waarin toch ook heel •i tegenzin moest worden overwon- tegenzin om naar de politiek te an en het heimwee naar de weten- appelijke functie te voelen, tegen- n daarna om als minister van de te stappen en in het kader van fractie te treden, zonder schijn J de outillage die men eerst had, de schijnwerpers van de openbaar- id.in een functie die andere eigen- gappen eist dan die men juist in -afgelopen jaren het meest heeft gescherpt. Op de Rijksweg Breda - Tilburg, Dorst, zijn donderdagmiddag drie ;I°s met elkaar in botsing geko- Twee Bredanaars, de heer H. 3 Oosterhout en J. Eligh, kwamen Mt ongeluk om het leven, het weer was slecht en er was :n'g zicht, toen een kleine perso- sauto, bestuurd door Van Ooster- :,lt< even voorbij het nieuwe via- ■ct over de Rijksweg op een tegen- pr botste, die bestuurd werd door oit Breda. Een eveneens uit de -tuig Breda komende auto, be- ,J1Jrd door Van de W. uit Moerges- botste daarna tegen de perso- -nauto. Deze kwam tegen een boom •'ftht. Visie moeten beiden bezitten, de minister en de parlementariër. Maar de minister is in de eerste plaats be stuurder, de parlementariër moet in eerste instantie contructief-kritisch kunnen controleren. Daarbij kunnen slagvaardigheid en brille genoegens zijn, zij zijn niet essentieel. „Wat had ik", aldus Romme, „met in mijn we zen de hunkering naar doen en toe passen, dan mooier kunnen wensen dan dag aan dag mijn dienst te kun nen verlenen aan het algemeen be- lag, in kameraadschap en fundamen tele eensgezindheid van visie, met anderen mee-vorsende en meegenie tende. Ik heb mij steeds het meest aange trokken gevoeld tot werken aan de geestelijke zelfverheffing van de mens, opdat hij komen zal tot het dragen van de volle maat van zijn verantwoordelijkheid. Dat geldt van daag - de sociale kwestie is nog niet opgelost ook is ze door de ver anderde omstandigheden in voortdu rende staat van beweging - dat gold ook in de jaren van het ministerschap vóór de oorlog, met het verschrikke lijke leed der werkeloosheid, de tijd ook van het „verguisde spaarkwart- je". Toen moest gewerkt worden om naast de materiële afgrond óók iets van een geestelijke afgrond te dem pen, een kloof die geslagen werd door de vernederende werkverschaf fing en het stempelen. Dezelfde in spiratie voerde mij later, zegt dr. Romme, tot mijn belangstelling voor de structuur van de onderneming. Na afloop werd een receptie ge geven. De lustrumviering werd 's avonds voortgezet met een fakkeloptocht door Tilburg en besloten met de uit voering in de stadsschouwburg van „The Beggar's Opera" door cursis ten en oud-cursisten van de Katho lieke Leergangen en het Brabants Conservatorium. het door de penningmeester ge voerde beleid en gedane boekingen. Wat betreft de candidaatstelling voor de Tweede Kamer, deelde de voorzitter mee, dat door het be stuur van de KVP was besloten, dat de candidatuur van mr. van Heivoort, burgemeester van Box tel, volledig gesteund werd. Door de heer van Engelen, werd aan het bestuur voorgesteld, de heer K. v. d. Laak, wethouder van de gemeente Waalwijk, als candi- daat voor de Tweede Kamer ver kiezing op 15 mei volgend jaar op te willen nemen. De aanwezige le den hadden hiertegen geen enkel bezwaar. Als (voorlopige) candi- daat voor de groslijststemming werden nog genoemd, dr. mr. van den Heuvel (Den Bosch), mr. van Thiel (Den Bosch), de heer van Buel (Oss), drs. Gijssels, mej. van Kessel, mr. R. Nelissen en mr. Win- tels. De vacature die was ontstaan door vertrek van de heren van Kol en Duyvelaar jr. werd, gezien het geringe aantal aanwezige leden niet voorzien. Het bestuur besloot te wachten tot het volgend jaar, wanneer het gehele bestuur zou af treden, zoals dat iedere keer na 'n Tweede Kamer-verkiezing de ge woonte is. Tijdens de rondvraag legde de heer v- Heeswijk namens de werk. nemersgroep een verklaring af, waarin hij benadrukte dat tijdens de Tweede Kamer-verkiezingen, deze groep geheel achter de KVP zou staan, om zodoende de belan gen van de KVP effectief te on dersteunen. De heer van Heeswijk voegde hieraan toe, dat hij hoopte, dat bij ue bevolking door deze ver klaring alle misversanden uit de weg zouden worden geruimd. Bij de Staien-Generaal is een wetsontwerp ingediend, waardoor de arbeidswet zodanig wordt gewijzigd, dat 14-jarige jongens voor taan slechts voorwaardelijk tot het arbeidsproces worden toege laten. Zoals bekend geldt reeds sinds 1955 een arbeidsverbod voor 14-jarige meisjes, van welk verbod door de arbeidsinspectie in dividuele ontheffingen kunnen worden verleend. Met een minimum aan belangstelling van de zijde der leden er waren precies geteld een vijftal leden naar Thalia gekomen heeft de K.V.P. afdeling Waalwijk, donderdagavond haar jaarvergadering gehouden. Deze minimale belangstelling stond wel in schrille tegen stelling met het vorig jaar, toen heel wat meer leden blijk hadden gegeven belangstelling te tonen, voor hetgeen op de agenda stond vermeld. Ondanks deze sombere onder toon, kon de voorzitter, de heer Smolders gewagen van een geluk kige vooruitgang wat betreft, het aantal katholieke kiezers in de Statenkieskring Heusden, waaron der ook Waalwijk behoort, dat met 8,1% was gestegen, terwijl Tilburg slechts 'n stijging van 0,9% mocht boeken. Het ligt in de bedoeling van het bestuur om bij de volgende verkiezing voor de Provinciale Sta ten, samen te gaan met Den Bosch. De heer Smolders voelde zich te vens verplicht om even aandacht te schenken aan deg ang van zaken bij de gemeenteraadsverkiezingen van dit jaar. „Wat in mijn langdu rige voorzittersperiode nog nooit is gebeurd, is dit jaar voorgeval len. De KVP nam niet deel aan de gemeenteraadsverkiezingen". Hij gaf in het kort een overzicht van de gang van zaken bij de KVP sedert 1953, toen bij de groslijst stemming een lid van KVP met 'n eigen lijst was gekomen. Vervol gens stipte de heer Smolders de reglementswijzigingen, aan waarbij wat betreft een onderdeel geen al gehele overeenstemming bereikt kon worden. Ondanks dat werd in de betreffende ledenvergadering 't reglement aangenomen, waarop verder van de zijde der leden geen bezwaren werden vernomen. Toen op zaterdag 24 februari de werknemers hun besluit kenbaar hadden gemaakt, dat zij met een eigen lijst uit wilden komen, vond de volgende dag, op zondag, een spoedeisende vergadering plaats, waarin werd getracht de eenheid te herstellen, hetgeen evenwel geen enkel resultaat opleverde. Uit de kluizen van de Nationale Bank van België in Brussel zijn ef fecten tot een waarde van 700.000 Belgische frank gestolen. De waar depapieren werden vermist bij een periodieke controle. Waarschijnlijk is de diefstal al enkele maanden gele den gepleegd. Een aantal effecten bleek al in Brussel van de hand te zijn gedaan. Tot de zaal, waar de kluizen zich bevinden, hebben ongeveer dertig functionarissen van de bank toe gang. Zij zijn allen ondervraagd. De dader is nog niet gevonden. Op die vergadering ook besloot de KVP eenparig niet aan de ge meenteraadsverkiezingen deel te nemen. De heer Smolders meende even wel dat de KVP, gezien het ver loop van de verkiezingen toch niet ontevreden mocht zijn over het re sultaat. „Laten wij het verleden achter ons liggen en vooruitzien naar de toekomst", aldus besloot de heer Smolders deze korte terug blik op deze voor de KVP zo be langrijke gang van zaken. De heer Kees bracht hierna uit voerig de notulen van de vorige vergadering en het jaarverslag van de KVP ten gehore. De penningmeester, de heer Duy velaar, kon gewag maken van een voordelig saldo van f 698,18. De totale inkomsten over het afgelo pen verenigingsjaar bedroegen f 5.245,41. Door de gehouden ver kiezingen en de grotere uitgaven die hier automatisch mee gepaard gingen, was het voordelig saldo van dit jaar ongeveer honderd gul den lager dan dat van het vorig jaar. De heer van Heeswijk bracht namens de kascommissie bestaande uit de heren van Heeswijk, van Mill jr. en Meijs verslag uit over Aan zulk een ontheffing wordt door de districtshoofden steeds een aantal voorwaarden verbonden, zoals geneeskundige keuring, een korte werktijd en de verplichting in be drijfstijd een aantal uren part-time onderwijs te volgen, of aan een cur sus van een vormingsinstituut voor de leerplichtvrije jeugd deel te ne men. Dergelijke voorwaarden zullen nu volgens het ontwerp ook voor 14- jarige jongens gelden. Deze voor waarden zullen echter in de wet zelf worden opgenomen, zodat niet voor iedere 14-jarige jongen afzonderlijk, voorafgaand aan de tewerkstelling, een ontheffing zal behoeven te wor den aangevraagd. Indien ook voor de 14-jarige jongens het systeem van de individuele ontheffingen werd geko zen, zou dit voor de arbeidsinspectie, wier wettelijke taak de laatste jaren toch reeds voortdurend is uitgebreid, een te zware belasting betekenen. De arbeidsinspectie zal zich, voor de 14-jarige jongens betreft, nu kunnen beperken tot het controleren of in de bedrijven aan de wettelijk gestelde voorwaarden is voldaan. Het wetsontwerp behelst tevens 'n bepaling, die bedoelt te voorkomen, dat een partiële onderwijs- of vor mingscursus tussentijds wordt onder broken. Er wordt namelijk voorge schreven, dat 15-jarige arbeiders de Het Brabants pianokwartet maakt ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van het provinciaal genoot schap van Kunsten en Wetenschap pen in Noord-Brabant een tournee door de provincie. Daarbij werd 15 november opgetreden in Helmond. Verder zullen concerten gegeven wor den in Kaatsheuvel, Oudenbosch en Geldrop. cursus, die zij als 14-jarige begin nen, moeten afmaken. De voor de 14-jarige meisjes reeds bestaande en de volgens het ontwerp in te voeren regelingen tezamen ko men dus hierop neer, dat 14-jarige jongens en meisjes, die willen gaan werken, gedurende een jaar, aanslui tend aan de leerplichtwet, partieel vakonderwijs of een vormingscursus moeten volgen. Op jeugdige arbei ders, die hun 15de verjaardag af wachten, alvorens hun intrede in het bedrijfsleven te doen, hebben de voorgestelde maatregelen echter geen betrekking. Ook blijft de bestaande toestand gehandhaafd, dat 14-jarige, leerplichtvrije, meisjes zonder ver gunning in de huishouding mogen werken. Met de aankomst van de KLM DC-7v „Zwarte Zee" met 84 mili tairen aan boord is de evacuatie door de lucht van Nederlandse burgers en militairen uit Nieuw-Guinea vrijwel voltooid. Het betekent tevens, dat de drukgebruikte luchtbrug tussen Schiphol en Biak wordt opgeheven. Het toestel is het laatste, dat de Nederlandse regering op deze lange- afstand-luchtbrug van de KLM heeft gehuurd. Volgens de KLM mag men zelfs spreken over de langste lucht brug uit de geschiedenis van de bur gerluchtvaart (de route Biak - Am sterdam is over de Noordpool bijna 17.000 en over de zuidelijke route 15.000 km lang). Binnen 3 Yi maand heeft de KLM met 105 lijnvluchten en 74 extra vluchten 13.400 Nederlanders (7751 burgers en 5649 militairen) van Nw.- Guinea naar Nederland gebracht. De romanprijs van de Academie Francaise is toegekend aan Michel Mohrt voor zijn werk „La Prison Maritime". Mohrt die nu 48 jaar is, kwam in de tweede wereldoorlog in het uitge versvak. Na de oorlog ging hij naar de V.S., waar hij college heeft gege ven aan de Yale-universiteit en an dere instellingen voor hoger onder wijs. Sinds 1952 leidt hij de vertaal- afdelingen van de „Nouvelle Revue Francaise". Voor zijn thans bekroonde roman schreef hij o.a. „Mon ro-aume pour un cheval" en „Le serviteur fidele". Minister Veldkamp deelt in zijn memorie van antwoord o.a. mede Vóór de verkiezingen van volgend jaar zullen de AOW-uitkeringen niet opnieuw aanzienlijk (zoals dit jaar) verhoogd worden. Gezien de spanningen op de ar beidsmarkt en de bestaande econo mische omstandigheden, verdient het geen aanbeveling de werktijd verder te verkorten. Per 1 januari van het volgend jaar zullen (als de Kamers akkoord gaan) de kinderbijslagbedragen worden verhoogd en aangepast aan de loon stijging siiMs 30 september 1960. Er dient te worden voorkomen, dat de loonontwikkeling al te zeer zal uitgaan boven de nationaal-econo- mische produktiviteitsstijging. Naar het oordeel van de minister moet de mening, dat de adviesaan vrage betreffende het in 1963 te voe ren beleid inzake de loonkosten te be perkt is gehouden, op een misver stand berusten. Het gaat er immers niet om, te ko men tot een zodanige inperking van de loonontwikkeling, dat de daarvoor beschikbare productiviteitsruimte - rekening houdend met wat verder op sociaal gebied moet worden verwe zenlijkt - niet of niet geheel zou worden besteed. De verdeling van de 76.150 wo ningen over de provincies is als volgt Groningen 3.500; Friesland 2.750; Drente 33.000; Overijssel 6.800; Gelderland 9.800; Utrecht 4.700; Noord-Holland 11.000; Zuid-Hol land 17.600; Zeeland 1.500; Noord- Brabant 10.100; Limburg 5.400. Staatssecretaris Stijkel wil behal ve een „vliegende Euromarkt" in de vorm van de Air Union ook een „va rende" soortgenoot in het leven ge roepen zien. Om de concurrentie strijd het hoofd te bieden en de be schermende maatregelen van het bui tenland te beantwoorden, moeten de traditionele scheepvaartlanden van Europa - niet alleen de Euromarkt- partners van nu - gaan samenwer ken. Er zijn tussen tien zeevarende na ties van Europa al vier besprekin gen op ministemiveau gehouden om onderling na te gaan in hoeverre samenwerking mogelijk is. Allerlei maatregelen - van de voorgenomen verdrievoudiging van de Russische staatsvloot tot de sub sidies van jonge landen aan hun eigen scheepvaart toe - dreigen het rederen op commerciële grondslag onmogelijk te maken. De hoeveel heid goederen, die met toepassing van vlagdiscriminatie wordt ver voerd, bedraagt 100 tot 150 miljoen ton per jaar; dat is 20 tot 30 percent van de totaal vervoerde droge lading. De Amerikaanse kustwacht meldt dat men op de Oceaan, bijna 600 km ten N.W. van Bermuda, 5 man van het brandende Griekse vrachtschip „Captain George" heeft weten te redden. De vijf werden donderdag avond in een reddingsboot neergela ten en daarna op zee opgepikt. Donderdagmorgen vroeg was brand aan boord van de met explosieve stoffen geladen Griek uitgebroken. Aan de brand was een ontploffing voorafgegaan. Volgens de laatste berichten zou het schip langzaam op- stomen naar Bermuda. De ruim 7000 ton metende „Captain George" heeft 400 ton explosieve stoffen en een lading olie aan boord. Gebleken is dat de kaptein van het De K.L.M. heeft in het derde kwartaal een deel van het, in het le halfjaar opgelopen, verlies weten in te halen. In het derde kwartaal werd nl. een winst geboekt van f 6,5 min. tegen een verlies van f 4,2 miljoen in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Daarmee is het ver lies over de eerste negen maanden tot 50,1 min. teruggebracht. De vervoersinkomsten geven voor het derde kwartaal een stijging te zien van f 164,4 tot f 172 min. De kosten tonen verheugenderwijs voor diezelfde periode een daling. Griekse schip, de 36-jarige George Karemeziz, nadat hij een deel van de lading dynamiet over boord had laten gooien, met zijn mannen een heroisch gevecht heeft geleverd tegen de vlam men, maar hun inspanning was te vergeefs. Een vliegtuig heeft gemeld dat een reddingsboot met 4 of 5 men sen verloren is gegaan. - Op de Hollandse kust een een Nederlands schip met hout gestrand. De bemanning is gered. DEN BOSCH VUGHTERSTRAAT 25 TILBURG HARKT 32 BREDA Nwe GINNEKENSTR. 23 V.S. NEGEREN DREIGEMENT VAN CASTRO De Cubaanse premier Fidel Castro heeft de Verenigde Staten (via Oe Thant) gedreigd, dat zijn afweerge schut het vuur zal openen op Ame rikaanse verkenningsvliegtuigen „die doorgaan de Cubaanse saevereiniteit te schenden". De Amerikaanse regering heeft reeds laten weten, dat zij dit dreige ment negeert. De verkenningstoe stellen zullen in het vervolg worden begeleid door gevechtsvliegtuigen, die niet zullen aarzelen het vuur van Cu baans afweergeschut te beantwoor den.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1