waaLwijIcsg en UnqstRAAtse couRAnt lakopleiding Schoenindustrie leverde 32 cursisten af i FILMJOURNAAL Luxor Musis Sacrum van Mierlo dlSCHÏHK. l GEDACHTEN VAN EEN BOUWPASTOOR DENO tricotnylon overhemden ^haalde voorsprong moet behouden blijven verheugd verdere opleidingen slechts een begin tarnen werken STASSAR Waalwijkse Schoen fabrieken brachten ruim f 43.000 bijeen ALLES IN LUXE VERPAKKING! 13.90 - 15.90 - 17.90 DE VOLMAAKTE BANKROOF Ford van Antwerpen naar Amsterdam? VRIJDAG 30 NOVEMBER 1962 84e JAARGANG No. 94 De tcho van het Zuióen L-er 'jalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen ijofdredacteur JAN TIELEN •-onummer 1069687 blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief -pgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO' op de voet Twee en dertig jongens hebben dit jaar weer eens getoond energie te bezitten. Twee en dertig jongens hebben bewezen iets meer te willen bereiken. Twee en dertig jongens ook, hebben zich voor de toekomst in de industrie en daardoor ook in de maatschappij een zeker heid weten te verwerven, die beslist en al vrij spoedig de voordelen zal tonen, die aan het behaalde resultaat verbonden zijn. Zij hebben 'n prestatie geleverd, die voor henzelf en voor de schoen industrie, een grote betekenis in zich kan bergen, wanneer zij, na deze eerste stap op de goede weg te hebben gezet, de moed en de moeite kunnen opbrengen verder te gaan. Tal van mogelijkheden liggen nog voor lien open. Het is in deze alleen nog maar een kwestie van aangrijpen en aandurven. Gelukkig hebben ook nu weer vele ouders getoond begrip te hebben voor de toekomst van hun zonen. Waarschijnlijk is het vooral ook aan hen te danken, dat dit resultaat, wat geen eindresultaat genoemd mag worden, omdat het slechts een eerste stap betekent op de weg naar een zeker succes, bereikt is kun nen worden. Naast de ouders en de jongens jelf, toont ook het gemeentebe- aiur, dat het belang ziet in de cur- :.?ssen die ieder jaar opnieuw on- ier auspiciën van de Vakopleiding •choenindustrie worden gegeven. Kt op de allereerste plaats door de amvezigheid van de burgemeester in Waalwijk en op de tweede :aat3 door de lof, die burgemees- •r Teijssen uitte, donderdagavond ijdens de diploma-uitreiking aan geslaagden. Uitvoerig ging hij in op de be i-ding van de Vakopleiding, die a 1945 werd opgericht, eerst en vooral om het vakonderwijs ter aid te nemen, door vakonderwijs geven op basis van het leerlin- ;enstelsel. Niet op zijn minst toon- ie de burgemeester zich verheugd jver het feit, dat deze opleiding szeer verspreid was en wortel had •eschoten. De cijfers zijn ook het ieest overtuigende bewijs, dat in derdaad bewaarheid is datgene, wat in 1945 van de stichting werd verwacht. 469 leerlingen verdeeld over 63 bedrijven nemen deel aan vakopleiding Een getal, dat aangeeft, dat deze opleiding inder daad iets te betekenen heeft, dat bet vele jongens die inzien dat ben iets wordt geboden, waarmee nj later vooruit kunnen, trekt. Dit laatste heeft de praktijk trou wens wel bewezen. Door het be halen van het diploma wordt na melijk zekerheid verschaft. Het geeft tevens een zekerheid aan de leiding van het bedrijf, dat deze werknemer kan bogen op enige rakopleiding. school, deze avond het woord tot de jongens voert, dan brengt hij hen onder ogen de belangrijkheid van samenwerking, die niet alleen landelijk, maar ook internationaal nodig is. Samenwerking is nodig wil de Nederlandse industrie kun nen concurreren tegen het buiten land. Daar is nog meer voor nodig, namelijk dat de Nederlandse indu strie en met name de schoenindu strie een goed en degelijk produkt weet te brengen. Aan degelijke produkten komen wij evenwel toe, wanneer de bedx-ijven de beschik king hebben over geschoold per soneel. Wij kunnen nu reeds met een v. zekere voldoening neerzien op de resultaten van de schoenindustrie. Hoeveel buitenlanders lopen er niet met schoenen, die zijn gesierd met het „made in Holland". Wij mogen ons echter niet gaan koes teren in een soort schijnzonnetje, dat wel eens gauw verdwenen zou kunnen zijn achter grauwe uitzicht loze wolken. Wij moeten vooruit en het is gelukkig te mogen consta teren, dat er jongemensen zijn die hebben getoond dit begrepen te hebben, straks zullen zij zelf er de vruchten van plukken. Belangrijk, uitermate belangrijk is het, dat de cursisten door het behalen van dit diploma, de deur naar een verder succes kunnen openen. Zij hebben getoond de ca paciteiten te bezitten. Het zal in hun eigen belang zijn, dat zij hier van gebruik weten te maken. Van pirmair belang is, dat deze 32 ge slaagden van dit jaar inzien dat niet alleen de industrie, al willen wij dat zeer zeker niet uitschake len, gebaat is met een verdere op leiding, maar op de allereerste plaats zij zelf. De heer Nuyten, consul van de vak opleiding, neett er ook op aange drongen, de behaalde voorsprong niet te laten schieten. Er zijn tal van mogelijkheden die een kans te bieden hebben. We noemen hier de algemene ontwikkelingscursus de Hoe mooi het resultaat ook moge •chijnen, toch mag niet uit het oog lerloren worden, dat het behalen van dit diploma, slechts het aller- eerste begin vormt en dat men nog lang niet aan het einde toe is. Integendeel, ook de burgemeester heeft er nog eens nadrukkelijk op lewezen, alvorens hij overging tot bet uitreiken van de diploma's: iedere vakopleiding vraagt een voortdurende studie en ontwikke ling Wanneer burgemeester Teijssen tijdens deze avond zegt, respect te hebben voor de energie en 't door zettingsvermogen van deze jon gens, dan knoopt hij hier direct de hoop aan vast, dat deze jongens dezelfde moed en hetzelfde door zettingsvermogen weer zullen to nen om stap voor stap verder te gaan op de weg die leidt naar een uiteindelijk succes. Het zal een kwestie zijn zichzelf in het maat schappelijk- en industriële leven meer persoonlijkheid te verschaf fen tot nut uiteraard van zichzelf, ®aar ook tot nut van de maat- zchapij. Tijdens de opleiding reeds heb- ben de jongens een voorbeeld kun nen nemen aan het enthousiasme van hen, door wie ze werden opge-. leid. Ze hebben met een scherp oog de goede eigenschappen kun- "en ontdekken. De hoop, die hier aan verbonden mag worden is deze, zij niet alleen gezien en gecon stateerd hebben, maar dat zij ook *ts van dat goede hebben overge nomen. Wanneer de heer van Steende- ren, directeur van de Nijverheids- Burgemeester Teijssen overhandigt een der geslaagden het diploma. Naast de burgm. de heer P. Vloemans, wnd. voorz. Daarnaast de heer S. C. Nuyten, consul van de V.A.S. en de heer Braspenning, bestuurslid SLAVIN VAN ROME Nunzio Malasomma regisseerde dit kleurige, boeiende en opwindende VAN BEN vindi U bij en doe mee mei de Sint Nicolaas prijsvraag schouwspel, dat in totalscope en tech nicolor werd opgenomen. De befaam- O.B.A.O., die tijdens de winter maanden 's avonds op de L.T.S. wordt gegeven. Daarnaast zijn er nog cursussen, die de mogelijkheid bieden zich verder te specialiseren. Sedert enkele jaren wordt de cur sus Industrie-Vorming gegeven, die speciaal is bedoeld, tot opleiding van het kader in de schoenfabrie ken. Dit jaar werd een begin ge maakt met de cursus schoenont- werpen, die op een vrij hoog ni veau ligt. Drie jaar lang zullen 'n aantal mensen zich gaan toeleggen op deze specialiteit. Momenteel bestaat er een grote behoefte aan geschoold personeel, in de toekomst zal deze behoefte beslist nog gaan stijgen, omdat de Nederlandse schoenindustrie het hoofd zal moeten bieden aan de concurrentie van andere buiten landse bedrijven. Er zullen dus re sultaten geboekt moeten worden die alleen mogelijk zijn, wanneer men kan beschikken over geschoold personeel. Het is noodzakelijk dat én de ouders én de jongens gaan inzien dat er niemand mee is ge baat, wanneer men de school gaat verlaten als de leerplichtwet niet meer geldt. De beste resultaten werden ook nu weer geboekt met die cursisten, die als vooropleiding de L.T.S. geheel hebben afgemaakt. Zij ook komen het gemakkelijkst vooruit in het bedrijf. Zij halen De spontane reactie, die maandagavond en -nacht en dinsdag de hele dag door, bij het Nederlandse volk en het Nederlandse bedrijfsleven door de marathonactie „Open het Dorp" is losgeslagen, heeft ook in de Waalwijkse schoenfabrieken weerklank gevonden. Uiteraard zouden wij willen zeggen. Door het personeel van de gezamen lijke schoenfabrieken werd aangevuld door giften van de directies van de resp. schoenfabrieken, een be drag bijeengebracht van 43.133,30. Bij dit geldbedrag zijn NIET inbegrepen de bedragen die afzonderlijk door het perso neel en directie van de na volgende schoenfabrieken werden overgemaakt: Bloch en Stibbe, Van Haren, Tim- tur en De Kort-Wingels. Deze hebben dus afzonderlijk hun bijdrage geleverd. XXXIX De sociologische gebondenheid, zo die in een parochie aanwezig is, kan een kostbaar gegeven zijn voor de bovennatuurlijke gemeen schapsvorming, ook al is zij geen noodzakelijke voorwaarde of grondslag daartoe. Omgekeerd is de gemeenschapsviering in de Eredienst - mits deze zo geschiedt dat ze de gemeenschap ten volle tot haar recht laat komen - ook van grote betekenis voor de gemeenschapsop bouw in sociologische zin. De eredienstviering zelf immers schept een binding tussen de mensen en vraagt noodzakelijk om een voortzetting in het dagelijkse leven; uiteraard is zij zelfs daarop gericht. Maar dit'veronderstelt weer het scheppen van de mogelijkheid dat die binding ook buiten de eredienst bewaard kan blijven en tot ontwikkeling kan komen. Daaruit vloeit de wens voort dat het parochieleven de kans geeft om de blijvende door de eredienst ge schapen band tot in de gewone dingen van het dagelijkse leven door te zetten. Een geschikt en door de eeuwen beproefd middel daartoe is zeker een gezonde, reële territorialiteit. Altijd zij echter voorop gesteld dat voor de parochiegemeenschap de eredienst van primair en de territorialiteit (en de daarmee samen hangende activiteiten) van secundair belang is. aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa WWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww P. STEVENS, Bouwpastoor St. Thomasparochie, Amatastraat 2, Eindhoven Giro 110.33.79. de moeite en de gemaakte kosten er dubbel en dwars weer uit. Nu er weer een cursus is afge sloten, zijn er natuurlijk woorden van dank te spreken. Dank aan de leraren, aan de examinatoren, aan de heer van Steenderen en aan de werkgevers. Dank ook aan burge meester Teijssen, die door zijn aan wezigheid deze avond heeft ge toond belangstelling te hebben voor wat er in onze schoenindustrie om gaat. En wanneer een van de cursisten na de uitreiking naar voren treedt om zijn dank te betuigen aan allen die wij hier boven hebben genoemd en aan de heer Nuyten voor zijn waardevolle adviezen, dan doet dat warm aan en kunnen wij tevreden zijn over de bereikte resultaten. Wij koesteren de hoop, dat al de vermaningen en raadgevingen door cursisten én ouders van cursisten zijn begrepen en in daad zullen worden omgezet, tot groter voor deel voor hen zelf en tot voor beeld voor anderen. de producer Paolo Moffa, beroemd geworden o.a. door zijn ,,De laatste dagen van Pompeii", liet de opne mingen geschieden bij EI Escorial, in de buurt van Madrid. De arena werd daar omgebouwd tot een Romeinse arena voor de laatste scenes uit de film. Rhonda Fleming speelt de rol van de mooie en grillige Fabiola. Haar echtgenoot in het gewone leven t.v.-star Lang Jeffries, speelt de rol van haar toegewijde slaaf Vibio. Toegang 18 jaar. CONGO DESPERADO'S Omdat het geen uitleveringswetten heeft is Congotanga, een armzalig stukje Afrikaans oerwoud, grenzend aan de Congo, een fantastische schuilplaats voor moordenaars, die ven en andere vluchtelingen van de justitie. Het decadente landje wordt op lusteloze wijze geregeerd door de „politie-chef" kolonel Aragas, in wie we Peter Lorre herkennen. Ook on der elkaar zijn de zogenaamde be woners ook nog niet veilig. Er be staan zelfs plannen om iemand te vermoorden. Kortom, een boeiend verhaal uit Congotanga, waar de mis daad het enige paspoort was en de dood de enige uitweg bood. Verdere medewerking verlenen o.a. Kleren maken de man Mannen kopen bij SOKKEN SHAWLS it HANDSCHOENEN it ZELFBINDERS it OVERHEMDEN it PULLOVERS, enz. enz. EXCLUSIEVE HERENKLEDING WAALWIJK Gr 1 92 Tel. 2507 Virginia Mayo, George Nader en re gisseur Joseph Pevney. Zondag 3 uur. Toegang 14 jaar. STUDS LONIGAN Studs Lonigan is het verhaal van een soort nozem uit de twintiger ja ren. De geschiedenis speelt zich af in Chicago. Studs wekt voortdurend de woede van zijn vader op, die hem bij zich in de verf zaak wil hebben. Zijn moeder, die altijd had gewild dat hij priester werd, tracht hem zo als altijd tegen zijn vaders woede te beschermen. Hoewel zijn vader hem een nietsnut vond en zijn meisje hem in de steek liet, werd Studs Lonigan een man. Maandag en dinsdag. Toegang 18 jaar. „De volmaakte bankroof" is geba seerd uit politiedossiers, officiële stukken en gesprekken met deelne mers aan de meest sensationele roof overval aller tijden. Het was een roofoverval die zo perfekt georganiseerd was, dat hij onoplosbaar leek voor de sterke arm. Met griezeliege maskers op, zodat ze onherkenbaar zijn, wordt de overval gepleegd. De buit is 2 miljoen Medespelenden zijn o.a. Robert Gist, Jay Barney en Tom Duggan. De regie is in handen van Jerry Hopper. Vrijdag t.m. zondag. Toegang 14 jaar. De WERELD VAN SUZIE WONG Over deze film met William Hol den en Nancy Kwan in de hoofdrol len hoeven wij eigenlijk niets te zeg gen. Een tedere en ontroerende liefdes geschiedenis tussen een Oosters meisje en een Westerse man. Zij stelde alles in het werk om zijn vast vriendinnetje te worden, maar... hij maakte haar tot zijn vrouw! Een nieuwe wereld gaat voor U open in deze fantastische film. Toegang 18 jaar. In de totale verkoop van nieuwe automobielen in Nederland in 1962 vertoont het Ford-percentage een stijgende lijn. Van het aantal in Nederland verkochte automobielen van Engelse oorsprong is bijv. het aandeel van „Ford" in 1962 geste gen tot circa 50 pet., hetgeen be langrijk meer is dan in 1961. Het moet niet onmoge.lijk worden ge acht dat (een gedeelte van) de huidige assemblage van „Antwer pen" t.z.t. naar Amsterdam zal worden overgebracht, aldus een zegsman van de Nederlandse Ford Automobiel Fabriek in Amsterdam. DE LAATSTE TROEPEN UIT NIEUW-GUINEA Het troepentransportschip „Wa terman" arriveerde zondagavond om 10 uur voor de kade van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, na een zeer voorspoedige reis en een door de dichte mist vertraagde ont scheping: om 7 uur lag het schip reeds voor Hoek van Holland. Om technische en vervoersredenen kon het debarkeren echter pas maan dag om 8 uur een aanvang nemen. Zoals men waarschijnlijk wel zal weten, waren laatst terugge keerden in hoofdzaak personeel van het 17e bataljon infanterie, dat onder commando van luitenant-lo- lonel I. G. J. Horsthuis in Hollan- dia en Biak dienst heeft gedaan. Evenals de andere keren waren er zeer veel afhalers en belang stellenden. Er was aan de kade 'n groot enthousiasme onder jongens, ouders, familie en verloofden. Maar liefst 60 procent van de troep ging met eigen vervoer huis waarts. Russisch Persbureau BESTE WINTERTARWE UIT NEDERLAND De Nederlandse tarwesoort „Fe lix" is de beste wintertarwe van West-Europa, zo is door Russische deskundigen in de Zemgal-vallei in Letland vastgesteld, aldus een bericht van het persbureau Tass. De „Felix"-tarwe leverde een re cord-oogst op van 64,7 centenaren per ha., ondanks het uiterst slechte weer van dit jaar. Het gewicht van duizend korrels bedraagt 64 gram, vergeleken bij 40 tot 50 gram van andere variëteiten, aldus Tass.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 5