waaLwijkse en LangstRAAtse couRAnt Gemeente Loon op Zand in beroep bij de Kroon ■bi min l Iff j x Bronchi letten DAMPO i aaïtCANO 1 WINTERJASSEN JAN DE COCK STASSAR IHIIMnlIIW"— 1 DINKY TOYS |ISVJ/Y\DI verkouden Boeken voor en van Sint. Nicolaas t «ever: ^kse Stoomdrukkerij An toon Tielen 'dredacteur: JAN TIELEN .-nimmer 106968? d verschijnt 2 x per week Gedeputeerde Staten onthielden tal van goedkeuringen aan uitbreidingsplannen De gemeenteraad van Loon-op-Zand Kaatsheuvel heeft zich ivoensdagavond ernstig beraden over de inhoud van het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant d.d. 31 oktober '62, waarin dit college haar goedkeuring heeft onthouden aan enkele uitbreidingsplannen of gedeelten daarvan. Het college van B. en W. was tot de conclusie gekomen, dat in het belang van de ge meente, in vrijwel alle gevallen, waarin Gedeputeerde Staten hun goedkeuring hebben gemeend te moeten onthouden, het instellen van beroep bij de Kroon noodzakelijk maakt. plan IN HOOFDZAAK Allereerst hebben Gedeputeerde Siaten beperkingen opgelegd, wat be- treft de eerste herziening van het uit breidingsplan in hoofdzaak van de ;emeente en aan de daarbij behoren de bestemmingsbepalingen. Gedepu teerde Staten achten namelijk om ste- debouwkundige reden bebouwing van een gedeelte van het landelijk ge bied, waar dan grote vrijstaande vil la's, landhuizen of dergelijke wonin gen opgericht zouden moeten worden, niet aanvaardbaar, omdat dit het bin nendringen van burgerwoningen in 't landelijk gebied zou kunnen inhou- terwijl het college van mening is, dat bedoeld gebied voor de agrariërs gereserveerd dient te blijven. In de periode van tien jaren, se dert de vaststelling van het vigerend uitbreidingsplan, is van de mogelijk heid tot het oprichten van deze wo ningen slechts sporadisch gebruik ge naakt. Het college van B. en W. is ir namelijk van overtuigd, dat de ho le eisen, waaraan zowel de bouw als bet bouwterrein moeten voldoen, vol doende waarborgen bieden tegen een :etekenend indringen van burgerwo ningen. In deze jaren is tevens dui delijk geworden, dat de enkeling, die in staat blijkt te zijn tot het oprich- ten van een dergelijke woning, de roorkeur blijkt te geven aan bebost ierrein of woeste grond. Stramheid en Pijnen vallen van U af met de kleine dagelijkse dosis Kruschen. De bestemmingsbepaling die door de raad is gelegd op het zogenaamd Bosgebied" en „Natuurreservaat", «aardoor alleen woningen mogen «orden gebouwd ten dienste van het onderhoud en het toezicht hierop, *ordt door G.S. niet voldoende ge- icht, omdat dit kan leiden tot vesti ging van veel normale woningen op lleine bouwpercelen. Gedeputeerde Staten achten het criterium „ten genoege van B. en V." dat wordt gehandhaafd bij de Bouw van vacantiehuisjes, te subjec tief. J. TAUSCH Het college van B. en W. van de Jemeente Loon op Zand is evenwel mening, dat niet volstaan kan 'orden met de algemene bepaling "ver de verspreiding van de gebou- »en over het terrein. Op de situering de gebouwen kan dan in feite ?cen toezicht worden uitgeoefend. Het opdragen van het toezicht hierop burgemeester en wethouders is ^ereenkomstig de normale taak van ®t college ter uitvoering van woning- 'ft en bouwverordening. Het college J°ht het onaanvaardbaar dat G.S. dit ^alificeren met „te subjectief". p, srjrEi" Hlan Kom Loon op Zand Goedkeuring is tevens onthouden, tin de eerste herziening van het uit- ®reidingsplan in onderdelen. „Kom Loon-op-Zand 1959" en de daarbij behorende bebouwingsvoorschriften. Gedeputeerde Staten hebben aller eerst ernstige bedenkingen tegen de bestemming tot industrieterrein van gronden in de direkte omgeving van Hoestdrank in tabletvorm.95ct de geprojecteerde rijksweg 62, omdat deze de dorpsbebouwing zou bedrei gen en te dicht bij deze bebouwing is geprojecteerd. Het industrieterrein wordt als veel te klein aangetekend, terwijl het niet voor uitbreiding vat baar is. De „ernstige bedenkingen" van G. S. tegen de bestemming tot industrie terrein van deze gronden, zijn, aldus het college van B. en W. niet ter za ke dienende, omdat deze bestemming rust op het vigerende goedgekeurde uitbreidingsplan. Het enige dat momenteel is ge schied, is, dat een deel van het indu strieterrein is opgenomen in het tracé van rijksweg 62 en een ook vroeger al geprojecteerde parallelweg, die thans langs dit trace is gelegd. Het college van B. en W. geeft toe dat het geplande industrieterrein wel wat klein van omvang is, maar dit terrein is dan ook gedacht als indu strieterrein voor kleinere bedrijven. Eventuele uitbreiding is mogelijk door het industrieterrein aan de oostzijde van rijksweg 63 middels een tunnel met bedoeld industrieter rein te verbinden. Gedeputeerde Staten maken tevens bezwaar tegen de bestemming „Agra risch Gebied zonder bebouwing" dat gepropecteerd is in het zuidelijk deel van het plan. Het bezwaar is gegrond op het feit, dat de bestemming is ge projecteerd, om hier de toekomstige uitleg van de bebouwing mogelijk te maken, terwijl het college van G.S. tegen bebouwing bezwaren heeft, om dat dit agrarisch belangrijk is, een natuurschoongebied is en bebouwing bovendien een bedreiging vormt voor het kasteel en omgeving. In antwoord op dit bezwaar delen burgemeester en wethouders mee de porté van dit bezwaar niet in te zien, omdat de op dit gebied gelegde be stemming de toestand consolideert. De kwalificatie .agrarisch belang rijk" en natuur schoon gebied", dat zoveel mogelijk moet worden ontzien, komt het college sterk overdreven voor. Wat betreft de bebouwing in de ^onmiddellijke nabijheid van het kas teel, zegt het college moeilijk in te kunnen zien, van welke kant deze be dreiging moet komen, wanneer er geen bebouwing is geprojecteerd. Ook de bebouwing van de noorde lijke rand van het plan acht het col lege van G.S. niet aanvaardbaar, om dat deze de entree naar de Drunense Duinen ale een scherm zal afsluiten. Het college meent dat hier een be bouwing dient te worden geprojec teerd, welke een openheid waar borgt. Vooreerst zij opgemerkt dat het vi gerende uitbreidingsplan een gesloten bebouwing toelaat, terwijl de raad bij de herziening van het plan er juist naar gestreefd heeft een grote re openheid tot het natuurschoonge bied te handhaven. Hiertoe was aan de noordzijde van de van Hornestraat bungalobouw geprojecteerd op bouw percelen met een minimum breedte van 30 meter. Tenslotte toont het college van G. S. nog bezwaar tegen de geprojec teerde villabebouwing, ten oosten van de Venloonstraat, omdat het bos en natuurschoongebied onnodig zou worden aangetast, wat volgens het college van G.S. door een ocst-weste- lijke projectie had kunnen voorkomen worden. Het gemeentebestuur van de ge meente Loonopzand noemt deze mo tivering onbegrijpelijk, omdat de vil lawijk is gedacht in een gebied dat is geprojecteerd in een terrein, dat behalve enige kleinere landbouw bedrijven, grotendeels bestaat uit woeste grond (een soort vuilnister rein). Plan Kom Kaatsheuvel Gedeputeerde Staten maken be zwaar tegen de uitbreiding van het industrieterrein ten noorden van de Hoofdstraat en de Roestenbergstraat omdat hierdoor de mogelijkheid tot is met het oog op de verkeersveilig heid. B. en W. van Loonopzand zijn van mening dat de Hoofdstraat en zeker de Antoniusstraat tot een achteraf- buurt zal vervallen, als deze niet vol ledig worden opgenomen in de be bouwing. Naar hun mening zijn de geprojecteerde verbindingsstraten no dig om aansluiting te geven op de nieuwe wijken en de daar tot stand- komende voorzieningen. Gedeputeerde Staten hebben even eens goedkeuring onthouden aan de ten westen van de Heikant gepro jecteerde woonwijk, omdat zij niet kunnen beoordelen in hoeverre deze bestemmingsbepalingen zullen passen bij de stedebouwkundige opzet van 't gebied ten zuiden van de Gasthuisstr., waarop een agrarische bestemming zonder bebouwing is gelegd in af wachting van het opnemen "daarvan in de bebouwing. Naar de mening van B. en W. is deze negatieve benadering niet juist. Gedeputeerde staten onttrekken zich zonder meer aan een beoordeling en onthouden op grond daarvan goed keuring, omdat het alternatief het verlenen van goedkeuring is. Trou wens door de onthouding van goed keuring blijft het bestaande uitbrei dingsplan ongerept. mm»»»„.a* l IMIIIIIIIIIIIIJIIII WARENHUIS uitbreiding van het woongebied tot de grens van Sprang-Capelle uitge sloten zou zijn, waardoor de toch al eenzijdige uitbreiding van de bebou wing in zuidelijke richting zou wor den bevorderd. Bovendien zou de in dustrievestiging te dicht bij de woon bebouwing zijn geprojecteerd. Tegenover de uitbreiding van het industrieterrein staat het vervallen van het industrie-terrein ten zuiden van de Vaartstraat, waar thans sport terreinen zijn geprojecteerd. Het ge meentebestuur acht het een gemeen tebelang dat de mogelijkheid tot in dustrie-vestiging niet geringer wordt. Het is van mening dat het industrie terrein, zoals dat thans is geprojec teerd, gunstig is gelegen. Het sluit aan bij het industrieterrein dat onder de gemeente Sprang-Capelle is ont worpen en komt zeer gunstig te lig gen ten opzichte van de ontworpen provinciale weg, vanaf de weg Til burg - Langstraat in westelijke rich ting. Uitbreiding van het woongebied tot aan de grens van Sprang-Capelle zou het aaneengroeien van Kaatsheu vel met het dorp Sprang met zich kunnen brengen. Het college van B. en W. is van mening dat dit om di verse klemmende redenen niet moet worden gestimuleerd. Gedeputeerde Staten hebben aan 'n drietal uitmondingen van geprojec teerde verbindingsstraten tussen de Vossenbergselaan en de Hoofdstraat en Antoniusstr. goedkeuring onthou den, omdat zij van oordeel zijn dat het aantal geprojecteerde uitmondin gen te groot is, hetgeen bezwaarlijk Op hetzelfde motief als hierboven hebben Gedeputeerde Staten goed keuring onthouden aan de geprojec teerde toegangswegen vanuit de Gasthuisstraat tot het daarachter ge legen gebied. B. en W. achten deze onthouding van goedkeuring niet in het belang van de gemeente, omdat de toeganke lijkheid van dit gebied gewaarborgd dient te worden en deze ook hier het gevolg is van de negatieve wijze van benadering door Ged. Staten. Gedeputeerde staten hebben goed keuring onthouden aan artikel IV van de bebouwingsvoorschriften, waarbij aan b. en w. bevoegdheid is gegeven nadere eisen te stellen t.a.v. de nok- richting der daken ten opzichte van de weg, omdat daarbij geen beroep op de raad is toegelaten. Deze bevoegdheid van B. W. is beperkt tot de gevallen waarin, in verband met het ruimtelijk aspect, het stellen van nadere eisen gewenst is. Bovendien staat voor belanghebben den tegen 't weigeren van een bouw- voor Vader en Zoon TILBURG vlak bij de Heuvel Het oude vertrouwde adres de ge vergunning beroep open op meenteraad. Gedeputeerde staten hebben goed keuring onthouden aan artikel II, lid 1, sub a en b van de bebouwingsvoor schriften, omdat B. W. daarbij de bevoegdheid is gegeven om de bouw van vrijstaande woningen toe te staan, waar het uitbreidingsplan gesloten bebouwing voorschrijft en dat de mogelijkheid zou openen voor een wezenlijke wijziging van de bestem ming. Gedeputeerde staten achten dit ontoelaatbaar, omdat de woningwet alleen de raad aanwijst voor het vast stellen c.q. wijzigen van bestemmin gen in uitbreidingsplannen. Overigens is ook goedkeuring onthouden aan de bepaling waarbij burg. en weth. machtiging is ver leend voor het toestaan van een klei ne afwijking van de rooilijnen. Gedeputeerde staten hebben ver der nog goedkeuring onthouden aan de bepaling van art. III, lid 3, van de bouwingsvoorschriften, dat grond bestemd voor eigen stoep moet wor den verhard op een wijze minstens gelijkwaardig aan het aangrenzend voetpad, omdat deze niet in de be bouwingsvoorschriften zou thuisho ren. Tenslotte hebben gedeputeerde sta ten nog goedkeuring onthouden aan de btpaling van art. III, lid 3, van de bebouwingsvoorschriften, waarbij het oprichten van garages als aanbouw aan de zijgevels van woningen, uit sluitend mag geschieden als deze be stemd zijn ten dienste van de bewo ners van de betrokken woning; dit zou een regeling zijn van het gebruik van garages, welke niet in de bebou wingsvoorschriften thuishoort. B. en W. zijn van mening dat deze bepaling niet het gebruik van garages regelt, doch een onderdeel vormt van de regeling voor het oprichten daar van. Teneinde de opzet van het uit breidingsplan zoveel mogelijk tot gel ding te laten komen, dient, op grond hiervan, bij het oprichten van aan bouwen aan de zijgevels van wonin gen te worden nagegaan, of deze wer kelijk garages zijn ten dienste van de bewoners van de woningen waaraan de aanbouw wordt aangebracht. v «ewn wurwnwi Laat uw wensen vervullen en U kunt tevens meedoen met de prijsvraag. Doe het vandaag nog VRIJDAG 30 NOVEMBER 1962 84e JAARGANG No. 94 tcho vAn het Zuióen Jicht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 0416G-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 TeL 04167-2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.8* 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" Ja, met Kruschen drijft U die ondragelijke ;ijnen uit Uw ledematen. Dat doet de aan sporende werking op de bloedzuiverende organen van Kruschen's zes minerale zou- ïa. Onzuiverheden uit het bloed worden rsgemaakt en langs natuurlijke weg afge loerd. Neem óók Kruschen, van vandaag op morgen en iedere dag weer. Allengs 'oelt ge Uzelf weer de oude wordén, vief en fit en vrij van pijn. GOUDEN RINGEN ook BRILJANT WAALWIJK m -11111 in alle kleuren en modellen gegarandeerd voordelig KOESTRAAT 151 - i Lit Sihl w üi? ii Het geheim van de panters. Victor Can ning. Zuid-Holiandsche Uitgeversmij, Den Haag. Victor Canning, de auteur bij uitstek, die de lezer aan zijn boek weet te binden totdat hij het verhaal in een adem heeft uitgelezen, heeft ook nu weer met zijn boek „Het ge heim van de panters", een grote spanning weten op te roepen. Een Engels Ingenieur heeft tot taak, twee zwarte panters van Italië naar Parijs te voeren. Onderweg maakt hij kennis met een geheim agente, die twee belangrijke micro films in haar bezit heeft. Dit vormt de bron van een reeks adembenemende avonturen, die hun climax vinden, op het moment dat de twee panters losbreken. Een spannend boekwerk, dat velen zal kunnen boeien. Telemachos, de zoon van Odysseus. Me vrouw D. A. Cramer-Schaap. Hollandia Baarn. Dit is het verhaal van de zoon van Odys seus, die zonder zijn vader opgroeit en zijn moeder heeft te troosten, die veel lijdt onder het feit dat haar man steeds van huis is. Mevrouw D. A. Cramer-Schaap geeft in dit boek de lotgevallen weer, waar bij zij uitvoerig ingaat op de jeugd van Telemachos, de avonturen die hij beleeft tij dens zijn tocht naar koning Nestor in Py- los en naar Menelaos in Sparta. De lezer maakt in dit boek tevens kennis met de talrijke vrienden van Telemachos. De Enkeling. Peter Jaspers. Hollandia Baarn. Peter Jaspers heeft in haar boek voor oudere meisjes „De Enkeling" geheel haar eigen weg gekozen. Zij heeft in dit boek figuren beschreven, zoak zij meende dat ze in bepaalde situaties zouden zijn. In dit boek is ernstig gewaakt voor moraliserende, opvoedende strekkingen. Peter Jaspers heeft niets anders beoogd, dan een gulle lach te plooien om de mond van degenen, die haar boek willen lezen. Het boek „De Enkeling" zal menig meisje een prettig uur bezor gen en ook door menig meisje worden her lezen, daar zijn wij van overtuigd. Groen land, zwarte mensen. Dr. P. K. Huibregtse. Forum Boekerij, Den Haag. Afrika, dat de laatste jaren zo in het middelpunt van de belangstelling staat, van wege het streven van de talrijke volken naar zelfstandigheid, heeft in „Groen land, zwar te mensen" een eerlijke beschrijving gekre gen. Dr. Huibregtse, docent aan een mid delbare school, heeft alvorens een beschrij ving over Afrika te geven, dit onmetelijke land eerst zelf geheel afgereisd. Zijn beschrijvingen zijn treffend en in zijn boek spreekt steeds de liefde van de auteur voor deze tropische landen. Deze liefde heeft hem bij zijn schrijven bezield, waardoor dit boek, dat is voorzien van tal van fraaie foto's, een waardevol bezit is ge worden. I En boven ons de sterren. Paul Stanton. Zuid-Hollandsche Uitgeversmij. Den Haag. Adembenemend is de beschrijving van Paul Stanton, die hij geeft, wanneer een lange afstands V-bommenwerper genood zaakt is in de lucht te blijven, omdat, wan neer dit toestel lager komt dan 5.500 m., de aan boord aanwezige atoombom ont ploft. In een adembeklemmende spanning leven wij met John Falkner en zijn mannen mee, als zij door hun vliegbasis in verschil lende richtingen worden gezonden, op zoek naar een streek waar dit verschrikkelijke werktuig losgelaten kan worden. Het is een meeslepende roman, die met grote kennis van zaken en uiterst boeiend is geschreven. De vertaling van dit boek is in zeven landen verschenen, terwijl een filmmaatschappij de filmrechten er reeds van heeft opgekocht. Verloren voetstappen. Silvia Craciunas. Forum Boekerij Den Haag. Wie dit boek van Silviu Craciunas leest, zal op bepaalde momenten een huivering niet kunnen onderdrukken. De uren, dagen, weken, die hij beschrijft van zijn gevangen schap in communistische handen, zijn weer zinwekkend onmenselijk. Silvia Craciunas is zelf dokter in de rechten en economie, te vens oud-industriëel. Hij voert ons op span nende wijze het Roemenië van na de oorlog binnen. Op uiterst gespannen wijze zal de lezer hem op zijn illegale tocht, waarbij zijn leven voortdurend aan een zijden draadje hangt, blijven volgen. Het is een boeiend geschreven feiten-boek, dat voor alles een felle aanklacht werd tegen de ontrechting en de vernietigingsdrang van een door haat gedreven regime. Eros op vier wielen. John Coates. Zuid- Hollandsche Uitgeversmij. Den Haag. Een uitermate geestig boek en een men selijke en blijde roman, zonder ernstige complicaties, maar hartveroverend door de zo uiteenlopende typen die door John Coa tes in zijn „Eros op vier wielen" worden beschreven. Zij worden humoristisch en met fijne spot getypeerd. „Eros op vier wie len" is de antieke 8 cilinder auto, waarin Dit zijn de tien horloges van STASSAR St. Nicolaas- prijsvraag. Zo'n prachtige CERTINA- of PRISMA- horloge is iets voor U. 11

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 9