wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Delft verwacht veel belang stellenden voor de begrafenis van H.K.H. Prinses Wiihelmina Fractie van de Katholieke Unie ernstig ontstemd over plaatsen lantaarnpalen rond Antoniuskerk STASSAR Gemeenteraad Waalwijk CERTINA De ziekte van de Paus 105 Doden in Peru door vliegramp Rouw en dageraad Universiteit schorst ontspoorde ontgroeners MAANDAG 3 DECEMBER 1962 84e JAARGANG No. 95 Uitgever \Vaalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 pit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" 25 tot 30 gulden per plaats De burgemeester van Delft, de heer D. de Loor, heeft tezamen met de directeur van openbare werken, ir. H. Knol, die tevens president kerkvoogd is, geruime tijd besprekingen in de kerk ge voerd. Hierbij waren ook de commandant van de brandweer en enige leden van de kerkvoogdij aanwezig. Naar wij vernamen werd o.a. de uitbreiding van het aantal plaatsen in de kerk be sproken. Het ligt in het voornemen alle banken te verwijderen en een aantal podia te bouwen, waarop stoelen kunnen worden ge plaatst. Het is de bedoeling, dat op de dag van de begrafenis de hoge autoritei ten met hun auto's tot de kerk zullen rijden. Daama moeten de auto's wor den geparkeerd. In verband daarmee wordt voor de gehele binnenstad van vrijdag 7 december des avonds tien uur af een parkeerverbod ingesteld. Alle auto's die niet uit het stads centrum zijn verdwenen zullen dan in de loop van de nacht door de politie worden weggesleept, zodat men de gehele binnenstad vrij heeft. Van een nog nader te bepalen tijdstip af in ochtend tot na de begrafenis zal voorts alle verkeer in de binenstad verboden zijn. De hoofdinspecteur van politie te Delft, de heer W. Bakker, die met deze regeling is belast, zei zich be wust te zijn dat hij van de bewo ners van de binnenstad veel vraagt, doch hij kan geen risico nemen. Het is namelijk niet bekend, hoeveel au to's in het centrum zullen moeten worden geparkeerd. Nog minder idee heeft men van het aantal auto's waar mee belangstellenden naar Delft zul len komen. Als grootste parkeerter rein zal de technische hogeschoolwijk dienen. De mensen zullen dan twin tig minuten moeten lopen naar het stadscentrum waar zij kunnen trach ten een plaatsje langs de route te vinden. Ook aan de beide lengtezij den van de markt zal publiek worden toegelaten. Rekening houdende met de komst van vele belangstellenden zijn in Delft al verschillende gegadigden voor het bouwen van tribunes lanijgs de route. Ook met het verkopen van plaatsen voor de ramen in woningen langs de route en op de markt is al een begin gemaakt. Er worden prij zen van 25 tot 30 gulden per plaats genoemd. De Nederlandse Televisiestichting heeft in de nieuwe kerk diverse op metingen verricht. De koninklijke rouwstoet Na de besprekingen die de eerste stalmeester van de koningin, de heer W. F. K. Bisschoff van Heemskerck, met politie-autoriteiten heeft ge voerd, is bekend geworden, dat de In een officiael communique over de gezondheidstoestand van Paus Jo hannes is medegedeeld, dat de Paus sinds enige tijd Jijdt aan maagstoor nissen, welke tot een „vrij grote ma te" van bloedarmoede hebben geleid. Voor deze symptomen wordt hij sinds enige tijd behandeld, waarbij een dieet werd voorgeschreven. „Alles geeft reden te hopen" dat Paus Johannes spoedig zijn audiën ties zal kunnen hervatten, aldus het communiqué. Uit het wrak van het Braziliaanse straalverkeersvliegtuig van het type Boeiing-707, dat twee dagen geleden in de omgeving van de Peruaanse hoofdstad Lima verongelukte, zijn 105 lijken geborgen. Aanvankelijk had de maatschappij van het toestel verklaard, dat zich 80 passagiers en zeventien bemanningsleden aan boord bevonden. De acht overige lijken zijn waarschijnlijk van kleine kinderen die niet op de passagierslijst ston den of van mensen die op het laatste ogenblik voor het vertrek waren in gestapt. koninklijke rouwstoet op zaterdag 8 december van het paleis aan het Lan ge Voorhout in Den Haag zal ver trekken. Zij begeeft zich dan langs de kortste weg naar de Rijswijkseweg en volgt dan de Rijksweg 13 naar Delft. Daar begeeft de stoet zich via de bekende koninklijke route (Noord einde, Oude Delft, Westzijde, Nieuw- straat en Camaretten) naar de Markt. De tijd van vertrek is nog niet bekend gemaakt. Men verwacht dat dit omstreeks half elf des morgens zal zijn. De politie te Delft heeft uitgebrei de verkeersmaatregelen voor de be grafenisdag getroffen. Nader overleg met de politie in Den Haag en Rijswijk heeft reeds plaats gehad. Personeel van.de Ko ninklijke stallen hebben met twee rij tuigen en een auto reeds proef gere den langs de route. Dinsdag overtocht naar Den Haag Zowel op paleis 't Loo, in de ka pel van het paleis, als in Den Haag zal het Nederlandse volk afscheid kunnen nemen van prinses Wilhel- mijina. Dinsdag wordt het stoffelijk over schot naar het paleis Lange Voor hout in Den Haag overgebracht. Hei défilé langs de baar van prinses Wiihelmina. In verband met de grote belang stelling, die er blijkt te bestaan voor het défilé langs de baar van H. K. H. Prinses Wiihelmina, met name ook van de zijde van vele organisaties, is besloten om daartoe naast de reeds vrijdag 7 december - ook op woens dag 5 december gelegenheid te ge ven. Mede in verband met deze grote belangstelling zijn de uren waarop langs de baar kan worden gedefi leerd met één uur vervroegd, dus in plaats van 10 uur des morgens vanaf 9 uur, tot 16 uur des middags. Tijdens het défilé zal de kist ge sloten zijn. Dat was ook het geval bij het overlijden in 1934 van koningin Emma en prinses Hendrik. Voorafgaande aan de begrafenis van prinses Wiihelmina volgende week zaterdag zal begin volgende week op paleis 't Loo een korte plechtigheid worden gehouden, waar alleen de Koninklijke Familie bij aan wezig zal zijn. Normen voor rouwbetoon. Naar aanleiding van vragen over het van officiële zijde niet voorschrij ven van de wijze van rouw, die in acht moet worden genomen als gevolg van het overlijden van H. K. H. Prin ses Wiihelmina, wordt van wel inge lichte zijde het volgende geantwoord. Aan deze wéns van Prinses Wii helmina ligt ten grondslag alle uiter lijkheid en traditie, die niet gedragen worden door innerlijke gevoelens, te vermijden. Iedereen dient op zijn eigen wijze aan deze gevoelens vorm te geven. Het normale leven dient ook normaal voortgang te vinden. Het af gelasten van bijeenkomsten die niet een uitgesproken feestelijk karakter dragen, wordt daarom niet noodza kelijk geacht. Ook besloten bijeen komsten kunnen normaal doorgaan. Het feit dat de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van Prin ses Wiihelmina nog niet heeft plaats gevonden, behoeft geen verhindering te zijn om het Sint Nicolaasfeest met name met de kinderen te vieren. In dit zelfde verband moet - volgens onze zegsman - het feit worden ge zien, dat geen speciale regelingen zijn afgekondigd voor een protocollaire .hofrouw als gevolg van het overlij den van Prinses Wiihelmina. Indonesische deelneming Donderdagavond heeft de Indone sische permanente gedelegeerde naar de Verenigde Naties, M. L. Palar, in de algemene vergadering aan de Ne derlandse delegatie zijn deelneming betuigd met het overlijden van H. K. H. Prinses Wiihelmina. „Zij is een groot koningin geweest", zo zei Pa lar, „en zij was bemind en bekend als de moeder van haar volk". WILHELMINA van Oranje, Moeder onzer koningin Niet alleen is rouw gekomen In ons vorstelijk gezin; Uw verscheiden treft ons allen, Ongeacht de rang of stand, U was óók zolang de Moeder Van ons ganse vaderland. U droeg mede onze zorgen, U leed mee in ons verdriet, U was het geliefde centrum Van ons hele rijksgebied; Vijf jaar lang was U gescheiden Van uw kleine volk in nood, Maar hoe was bij uw terugkeer Onze vreugde dubbelgroot. (Nadruk verboden) In uw rijkgezegend leven Spaarde U geen energie, Doch in eenvoud, als het kenmerk Der Oranje-dynastie; Dankbaar willen wij gedenken Voor wat God ons in U gaf, Wanneer wij, of in gedachten, Staan geschaard rondom Uw graf. Uw getuigenissen reiken Over plaats en tijden heen, Want U was, naar eigen woorden, Dikwijls eenzaam, nooit alleen; Wiihelmina, voor U lichte Thans des hemels dageraad Hij, de Vorst van alle vorsten, Was uw steun en toeverlaat JAAP MIJDERWIJK. Raadslid van Engelen trok voorstel weer in Tijdens de gemeenteraad van donderdagavond, heeft de fractie leider van de Katholieke Unie, namens zijn fractie, zijn ernstige ontstemming geuit betreffende de gang van zaken, aangaande de verbetering van de openbare verlichting in de directe omgeving van de Sint Antoniuskerk. De heer van Engelen deelde tijdens deze vergadering mee, dat zijn fractie, gezien de verfraaiing die er door is ontstaanhet betreffende voorstel tot het beschikbaar stellen van het benodigde krediet, niet wilde afstemmen, zodat de verlichting weer afgebroken zou moeten worden, maar wel zei hij graag te zien, dat het benodigde krediet met vijf gulden symbo lisch verminderd zou worden. Het bedoelde voorstel beoogde een krediet van f 10.150 te voteren voor het verbeteren van de openbare licht situatie rond de Sint Antoniuskerk. In het preadvies stond hierover vermeld, dat reeds op de aldaar aan wezige verkeersstrook een tweetal lichtmasten werden geplaatst, bene vens een tweetal masten, van onge veer dezelfde uitvoering, aan de voor zijde van de pastorie. De kosten van deze voorzieningen, omvattende het plaatsen en het aanbrengen van 21 lichtmasten, het wegnemen van de bestaande verlichting en het verzor gen van de bestratingswerken wer den begroot op f 10.150. Onmiddellijk nadat betreffend punt van de agenda aan de orde werd ge steld, spraken de heren van Mossel veld (werknemerslijst) en van Enge len (K.U.) hun verwondering uit over het feit dat de in het preadvies bedoelde lichtmasten in zijn totaliteit reeds waren geplaatst en dit voordat het daartoe benodigde bedrag door de raad was goedgekeurd. Wethouder v. d. Hoven zei dat de lichtmasten reeds waren opgezet, om enigszins een idee te krijgen hoe de verlichting ter plaatse zou voldoen. Gehele senaat en commissie gestraft Het college van rectoren en asses soren van de universiteit van Am sterdam heeft straffen bekend ge maakt voor de betrokkenen bij het ontgroeningsschandaal van het Am sterdamse studentencorps. Aan de student J. V. wordt voor de tijd van zes maanden de toegang tot de universiteit ontzegd; hij heeft een groen met het eind van een pa raplu tegen het hoofd geslagen toen hij probeerde een bekertje van diens hoofd te slaan. Drie maanden ontzeg ging is de straf voor de student I. V. door wiens toedoen een glasscherf verwondingen toebracht in het oog van een groen. De gehele senaat van het Amster damse Studentencorps (ASC) wordt voor de duur van 2 maanden de toe gang tot de universiteit ontzegd. Het zelfde geldt voor de ontgroenings commissie van de sociëteit NIA. Een gelijke straf krijgt ook de student J. V. wegens grove belediging en ver zwijging van het paraplu-incident. De student J. S. A. wordt voor een andere klap voor een maand van de universiteit verwijderd. De studen ten I. E. en J. S. G. K. krijgen een berisping. De studenten kunnen bin nen tien dagen tegen hun schorsing beroep aantekenen bij curatoren van de universiteit. (Volkskr.) GEEN PLAATS VOOR COMMU NISTEN IN ALGERIJE De Algerijnse regering heeft de communistische partij in het land of ficieel tot een verboden vereniging verklaard. Dit is door de minister van- Voorlichting, Mohommed Hadj Hamo, meegedeeld. „Het besluit is reeds enige dagen eerder genomen. Het verbod geldt ook voor het com munistisch weekblad „El Houriya" (Vrijheid)", zo voegde hij er aan toe. De lantaarnpalen die daar zijn ge plaatst bleken afkomstig te zijn uit de voorlopige magazijnvoorraad. Wethouder v. d. Hoven meende aan zijn uiteenzetting de conclusie te mo gen verbinden, dat het geheel buiten gewoon fraai voldoet. De heer van Engelen zei moeilijk aan te kunnen nemen, dat deze lanta renpalen afkomstig waren uit de aan wezige magazijnvoorraad van de ge meente. „Ik heb bepaald de indruk, dat deze lantaarnpalen niet uit de normale voorraad komen", aldus de heer van Engelen. Hij meende tevens, dat de data op de tekeningen die ter visie hadden gelegen waren gera deerd en door andere data waren vervangen. Ook de heer van Eijl (K.U.) zei dezelfde mening te zijn toegedaan. „Deze tekening is minstens 'n jaar oud, terwijl ze helemaal niet is bij gewerkt." Als voorbeeld hiertoe haalde de heer van Eijl aan, dat on der de tekening zou staan „a.s. kerk" „Ik heb de indruk dat het college van B. en W. heeft gedacht, dat de ge meenteraad het wel zou slikken", zo betoogde de heer van Eijl, die tevens meende, dat op deze manier ernstig afbreuk werd gedaan aan het recht van de gemeenteraad. Wethouder van den Hoven meen de, dat de eerste correspondentie die over de hetreffende verlichting was gevoerd gedateerd was op vijf no vember, iedere twijfel toch wel kon wegnemen. Zich richtend tot de heer van Eijl, zei wethouder v. d. Hoven „Wan neer U spreekt van „aanstaande", dan zou dit toch afgekort moeten zijn met „a.s.", dit is op mijn tekening niet het geval. Hier staat S.A., het geen volgens mij betekend „Sint An toniuskerk". De heer van Eijl ver klaarde evenwel nadrukkelijk, dat op de tekening die ter visie had gelegen de afkorting a.s. voorkwam en niet Voorzitter Teijssen zei in een en kele beschouwing, dat het college van B. en W., gehoord het advies van de commissie van bijstand van de licht gas- en waterbedrijven, besloten had te komen tot een totaal plan tot ver betering van de verlichting. Hij her innerde er de raad tevens aan hoe aan het begin van dit jaar door de raad een krediet van f 98.000 was gevo teerd voor verbetering van de straat verlichting. „Dit krediet", aldus de voorzitter, „is nog lang niet overschreden, on danks de aangebrachte verlichting rond de Antoniuskerk. Er heeft zich enkel een verschuiving voorgedaan in de planning tot het verbeteren van de straatverlichting. Een gedeelte van het krediet van f 98.000 was bestemd voor de verbetering van de verlichting rond het industrieterrein aan de Elzenweg. Dit plan is naar een later tijdstip verschoven, terwijl het gebied rond de Antoniuskerk voorrang heeft gekregen. De heer Brouwer deelde hierop mee, geen enkel bezwaar te zien in de aanleg van deze proefverlichting. De heer van Seters meende dat deze aanleiding van agendapunt 6, waarin door het college van B. en W. een krediet groot f 60.000 werd ge vraagd, voor de aanleg van een ver bindingsriool tussen de mr. v. Cooth- straat en de Eerste Zeine West. De heer Smits zijn belangrijkste bezwaar was, dat er nooit een normale open bare aanbesteding plaats vond. Hij zei het gezonder te vinden wanneer het concurrentie-beding niet werd uitgeschakeld, terwijl hij er van over tuigd was, dat wanneer dergelijke werken steeds door een en dezelfde firma voor de gemeente werden uit gevoerd, de positie aannemer-op zichter onmogelijk objectief kon blij ven. Hij zei zich er ook over verbaasd te hebben, dat de begroting, die naar aanleiding van het bestek wordt ge maakt, bij geen enkel bouwwerk te vinden was, zodat ook geen enkele controle mogelijk bleek. Tot slot vroeg de heer Smits, of de buizen, die bij rioleringswerken werden ge bruikt steeds bij een en dezelfde fa briek besteld moesten worden. Wethouder van Heeswijk bena drukte, dat de gegevens en prijzen n.a.v. het bestek steeds precies wer den samengesteld. Wat betreft de onderhandse aan bestedingen, deelde wethouder van Heeswijk mee, dat in de voorafgaan de jaren steeds opnieuw tijdens open bare aanbestedingen was gebleken, dat een en dezelfde aannemer zich iedere keer weer als de laagste in schrijver had weten te plaatsen, ter wijl de andere inschrijvers hier ver boven lagen. Het feit dat we nu zo te werk gaan is gegrond op ervaring, ofschoon ik bereid ben hier no geens uitgebreid over te praten, alhoewel en een wonderlijk precies horloge doe mee met de STASSAR prijsvraag s.a. Inhakend op het gezegde van de heer van Engelen, waarbij deze zijn twijfel uitsprak over de aanwezige voorraad lantaarnpalen in de maga zijnen, deelde wethouder v. d. Hoven mee, dat onlangs het systeem geheel was gewijzigd, waardoor men op een andere en vlottere manier tewerk zou kunnen gaan. Hiervoor was het nood zakelijk gebleken, de aanwezige voor raad lantaarnpalen in de magazijnen aanzienlijk uit te breiden. soort van politiek die door de K.U. nu werd gevoerd, niet meer paste in een gemeente als Waalwijk. Hij zei er zich over te ergeren, dat over der gelijke zaken in de gemeenteraad van Waalwijk gediscussieerd moest wor den. Ook de heer Duijvelaar zag in de gang van zaken geen enkele on rechtmatigheid, omdat het college van B. en W. 't krediet van f 98.000 nog niet hadden overschreden. Tot slot betoogde de heer van En gelen, dat het er helemaal niet over ging of er nu 2 of 22 lantaarnpalen stonden, het knelpunt, aldus de heer van Engelen was, dat er een werk was uitgevoerd alvorens het beno digde krediet door de raad gevoteerd was. Hij zei 't voorstel, het benodig de krediet met vijf gulden symbolisch te verminderen, terug te zullen trek ken, onder restrictie, dat deze soort aangelegenheden in de toekomst nauwgezet door de fractie in het oog gehouden zouden worden. Alvorens dit debat over het zetten van lantaarnpalen aan de Sint Anto niuskerk in de raad was ontstaan, vond er een andere discussie plaats, die werd ingeleid door een opmer king van de heer Smits (K.U.) naar hiertoe geen enkele aanleiding be staat. De heer Smits evenwel betoogde dat de gemeente Waalwijk in deze een uitzonderingspositie innam. „Ik vind het uit den boze, dat steeds een en dezelfde aannemer op een en de zelfde plaats werkt, aldus besloot de heer Smits. De heer van Engelen merkte op, dat bij de burgers de rechtszekerheid als een belangrijk punt gold. Hij zei dat deze monopolie-positie hem geen behaaglijk gevoel verschafte, zodat hij mede omwille van de rechtszeker heid aandrong op een openbare aan besteding. De heer van Seters was een andere mening toegedaan. Hij zei er van overtuigd te zijn dat door het feit dat steeds een en dezelfde aannemer het werk voor de gemeente uitvoerde, een betere samenwerking en een vlottere opeenvolging van werken zou plaats vinden. Wethouder van Heeswijk zei toe, dat, wanneer het krediet door G.S. goedgekeurd zou zijn, in de raad nog eens uitgebreid besproken zou wor den de wijze van uitvoering. B. en W. hebben de indruk dat er momenteel De tcho vAn het Zuióen WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1