Jeugd- BELEVENISSEN VAN SMIDJE VERHOLEN Nederlands leger neemt proef met nieuw organisatie-systeem -puistjes Enttarieven van honden en katten vastgesteld ill DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 3 DEC. 1962 PUROL-POEDER Het geheimzinnige geval Blythe GELD VOOR „HET DORP" NAAR SPAARBANK en doe mee met de Stassar St. Nicolaas-prijevraag Hra$i' goed en goedkoop wordt gewerkt, en bovendien komen zij, die het hardst om een openbare aanbesteding schreeuwen steeds met de hoogste prijzen uit de bus. GEMEENTE STAAT VOOR 400 GULDEN GARANT Donderdagavond heeft de gemeen teraad goedkeuring gehecht aan het voorstel van B. en W. garantie te verlenen tot een bedrag van maximum 400 gulden. Dit verzoek was uitgegaan van het bestuur van de gecombineerde Pluim vee- en konijnenvereniging Waalwijk en Omstreken, die op 5 en 6 januari in Waalwijk een tentoonstelling or ganiseert voor pluimvee, sierduiven en konijnen. Het is niet de eerste keer dat deze vereniging een derge lijke tentoonstelling houdt. De voor afgaande jaren evenwel werd deze tentoonstelling op provinciaal niveau gehouden, terwijl het volgend jaar voor een landelijke deelname kan worden ingeschreven. In verband met het aan het organiseren van een der gelijke tentoonstelling financieel ver bonden risico, had het bestuur van deze vereniging zich middels een schrijven tot het college van B. en W. gericht. VIER WAALWIJKERS BEZOE KEN MOMENTEEL AVOND LYCEUM IN TILBURG Vierhonderd gulden bedraagt de subsidie die de gemeente Waalwijk aan de vereniging ,,Ons Middelbaar Onderwijs in Noord-Brabant" heeft toegekend ten behoeve van de in standhouding van het avond-lyceum in Tilburg. Omdat in onze gemeente de mogelijkheid niet bestaat een avondlyceum te bezoeken, zijn even tuele leerlingen uit Waalwijk aange wezen op Tilburg. Het gemeentebe stuur heeft het alleszins billijk en verantwoord geacht het avondly ceum, zolang dit nog niet wordt ge subsidieerd uit de kas van het rijk, en zolang leerlingen deze onderwijsin richting bezoeken, financieel te steu nen. Deze steun bedraagt 100 gul den per jaar per leerling uit onze ge meente, die het avondlyceum be zoekt. De heer van Eijl was van mening dat de gemeente ook de gezinnen die studerende kinderen hebben tegemoet kon komen. Dit kwam tot uiting tij dens de gemeenteraad, toen hij bij 't voorstel tot wijziging van de tarieven- verordening voor gas, water en elek triciteit, pleitte, allereerst voor een ruimere reductiemogelijkheid en te vens het college van B. en W. onder de aandacht bracht, dat het z.i. voor sommige gezinnen toch wel zeer wen selijk zou zijn, wanneer deze in aan merking zouden kunnen komen voor een speciale reductie, indien zij stu derende kinderen hebben, waarvoor vaak het laten branden van een extra licht noodzakelijk is. RAAD STOND PRESENTIEGELD AF AAN ACTIE „OPEN HET DORP" De gemeenteraadsleden van Waal wijk hebben donderdagavond bij mon de van de heer van Engelen de wens kenbaar gemaakt hun presentiegeld van deze raadsvergadlering af te staan aan de actie „Open het Dorp", om zodoende een bijdrage te leveren aan de totstandkoming van het dorp voor lichamelijk gehandicapten. RAAD GAAT OP EXCURSIE IN EIGEN GEMEENTE Naar aanleiding van de discussie die in de raadsvergadering was ont staan met betrekking tot het plaatsen van een twintigtal lantaarnpalen rond de Sint Antoniuskerk, merkte de heer van Mosselveld op, dat het misschien wel eens dienstig zou zijn dat de ge meenteraadsleden een excursie hiel den in eigen gemeente. Zowel wet houder van den Hoven als de voor zitter spraken zich beiden uit voor een dergelijke excursie, zodat de le den van de raad binnenkort zelf bij avondlicht hun gedachten kunnen la ten gaan waar en hoe verbetering no dig en mogelijk is op het gebied van straatverlichting. De excursie zal plaats vinden onder leiding uiteraard van een deskundige. Sinds 1 november wordt bij het depot cavalerie in Amersfoort een proef genomen met een gewijzigd sy steem van opbouw van het leger, het zogenaamde onderdeelsaanvullings- systeem (afgekort „Ondas"). Het is daar in de plaats gekomen van het sinds '53 in gebruik zijnde „Filler"- systeem. Een consequentie voor het dienstplichtige personeel dat bij de proef is betrokken is een wat kor tere werkelijke diensttijd. Als de proef slaagt zal het systeem worden ingevoerd voor de gehele landmacht. Dat zal een beslissing zijn waaraan de huidige minister van defensie zijn opvolger niet zal willen binden en die dus door die opvolger genomen zal moeten worden. Veel bezwaren tegen oude methode De chef van de generale staf, lui tenant-generaal A. V. van den Wall Bake, die over het nieuwe systeem woensdag in Den Haag mededelin gen heeft gedaan, heeft er het volste vertrouwen in dat de proef zal sla gen. Omdat het huidige „Filler"-sy- steem vele bezwaren had, is reeds ja ren geleden (o.a. toen een tweede parate divisie werd gevormd) ge zocht naar een oplossing welke die bezwaren kon ondervangen. Men meent die oplossing gevonden te heb ben in het „Ondas", dat onderdeels- gewijs in een aanvulling voorziet en waarvan „de voordelen zijn dat on derdelen meer een team gaan wor den, dat de „administratieve onrust" welke voortvloeit uit het „Fillqr"- systeem grotendeels gaat verdwijnen en dat er een betere mogelijkheid ontstaat om het onderdeel in zijn pa rate periode aan een systematisch progressief oefenschema te onder werpen. Nieuw opleidingsschema Het nieuwe opleidingsschema gaat er schematisch als volgt uitzien. Dienstplichtige soldaten krijgen als eenheid (bijvoorbeeld als compagnie of eskadron) een basisopleiding van zes maanden. Uit een voorgaande lichting is twee maanden eerder reeds het dienstplichtige kader voor dat on derdeel gerequireerd. Na de basisop leiding wordt het gehele onderdeel paraat en blijft dat gedurende twaalf maanden. Na een totaal van achttien maanden gaat het gehele onderdeel met klein verlof. De klein verlof-pe riode duurt dan voor de dienstplich tige soldaat nog zes maanden (de wet telijke totale diensttijd is immers 24 maanden) en voor het kader en de specialisten (die twee maanden eerder FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Een oorspronkelijke speurders roman door J. F. VAN NUGTEREN 65) De commissaris trok zijn ene wenkbrauw op en maakte een nogal linkse buiging. „Wel, meneer Clifton, dat was bepaald fijngevoelig van u, maar u zult twee passagiers van de lijst moeten schrappen. We zullen u zo weinig mogelijk last bezorgen als 't niet nodig is, behoeft de po litie in uniform het vliegtuig niet in. Zullen we gaan, heren?" Het drietal liep snel het veld over tot de startbaan. Hoewel alle passagiers aan boord waren, was de trap nog niet weggehaald. De eerste steward stond bij de ingang en keek uit naar de directeur, die de passagierslijst had meegenomen, waarom wist hij niet. De commissaris sprak zo zacht mogelijk, hetgeen niet belette, dat alle hoofden naar het drietal ge wend waren, toen de aanwezigen de diepe basstem van Bloombury hoorden. „U bent het echtpaar Scarati?" vroeg de commissaris, die regel recht op het hem bekende tweetal was toegestapt. Met een zelfverzekerdheid, welke de procureur en Jefferson frap peerden, richtte Scarati zijn don kere ogen op het voorovergebogen gelaat van de commissaris en daar na op de andere heren, die er bij stonden. Hautain keek hij van de een naar de ander en vroeg dan enkel met een geaffecteerde stem: „U wenst? Wie bent u?" De aandacht van Jefferson was voornamelijk op de wed. Champion nu de vrouw van die sinistere schurk geconcentreerd. Hij zag hoe zij beefde, ze keek alleen maar naar Scarati met haar grote, blau we ogen, alsof die zichzelf en ook haar kon redden. Geprikkeld door de hooghartig heid van de Italiaan, antwoordde Bloombury, cynisch: „Wat ik wens meneer Scarati? Ik kan, helaas, deze trip van u en uw vrouw niet goedkeuren. Pardon, ik vergat me aan u voor te stellen ik ben de commissaris van Scotland Yard en heb een bevel, om u beiden voor te geleiden voor de officier van justitie." in werkelijke dienst kwamen) nog 4 maanden. Om het teamverband te be houden zal echter aan het kader ge vraagd worden op basis van vrijwil ligheid zijn klein verlof-periode ook op die zes maanden te stellen. 100 sterkte Een groot voordeel bij het nieuwe systeem acht men ook, dat onderde len onder de wapenen steeds voor 100 op sterkte zijn. Bij het „Fil- ler"-systeem bestond die sterkte slechts uit 7/9. Na de Berlijn-crisis van vorig jaar, toen de klein verlof periode gehalveerd werd uit 8/9 van het totaal. Een ander voordeel acht men ge legen in het feit dat het jonge dienst plichtige kader reeds twee maanden in dienst is als „de troep komt" en daardoor een eerlijker kans zal krij gen om zijn gezag te vestigen. Bij het „Filler"-systeem is het immers zo dat bij de parate onderdelen veelal jonge officieren en onderofficieren bij een onderdeel komen waarvan het perso neel reeds veel langer in dienst is dan het arriverende kader. AANVAL OP JOEGOSLAVI SCHE MISSIE IN GODESBERG De Zuidslavische handelsmissie in Mehlem (bij Bonn) is overvallen en met bommen vernield door Kroati sche emigranten. Het drie etages ho ge gebouw vloog in brand, een der plafonds stortte naar beneden. Tussen het puin vond men de zwaargewonde conciërge van het di plomatieke huis. De man was neer geschoten, toen hij probeerde de in dringers tegen te houden. Kort na de overval kon de Duitse politie 19 jonge Kroaten in hun kraag grijpen. De terroristen hebben geen moeite gedaan te ontkomen. De meesten van hen waren direct na de aanslag de dichtbijgelegen herberg binnengestapt om een glas bier te drinken. De minister van landbouw en vis serij heeft de bijdrage, die van re geringswege voor de enting tegen hondsdolheid in het kader van de ge organiseerde entcampagnes zullen worden geheven bepaald op f 2 per hond en f 1 per kat. Ieder die een hond of kat houdt, zo zegt het ministerie van landbouw in een communiqué, is vanzelfspre kend bereid en in staat de kosten van voeding en verzorging op zich te ne men, zodat deze entingsbijdragen, no dig om het huisdier tegen hondsdol heid te beschermen, voor niemand 'n penning met nummer uitgereikt. Op het entbewijs wordt het penningnum mer vermeld. Een ieder dient, die zich op straat bevindt met een aangelijnde hond welke ouder dan drie maanden is, dit entingsbewijs bij zich te hebben, terwijl de hond de entpenning aan zijn halsband moet dragen. Voor kat ten wordt wel een entingsbewijs ver strekt. Voor honden die reeds geënt zijn kunnen na afloop der entcampagne de officiële entbewijzen en zo nodig de enntpenningen worden uitgereikt. Nadere bijzonderheden volgen hier over volgen te zijner tijd. Slechts indien deze enting met „flury vaccin HEP" is geschied, moeten deze dieren tijdens de ent campagne weer worden ingeënt. Alle gelden voor „Het Dorp" die gedurende de Marathon t.v.- en ra dio-uitzending in kisten, dozen, em mers en op velerlei andere manieren verpakt, in het RAI-gebouw zijn be zorgd - slechts een deel daarvan kon Mies Bouwman persoonlijk wor den overhandigd - zijn dinsdag avond met twee militaire trucks naar LAAT UW WENSEN VERVULLEN bezwaar kunnen zijn. De enting van honden is twee jaar geldig en voor katten zes maanden. Geen gevolgen voor hondenbelasting Het deelnemen aan de enting heeft zoals door minister Marijnen uitdruk kelijk in een televisietoespraak on langs is gezegd, geen gevolgen voor het heffen van gemeentelijke honden belasting, zo deze niet zou zijn be taald, daar de administratie geheel en uitsluitend ter beschikking van 't ministerie van landbouw is. Entbewijs op zak Bij de enting van honden worden zowel een officiëel entbewijs als een de kluizen van de spaarbank voor de stad Amsterdam aan de Singel over gebracht. Nagenoeg het gehele personeel van deze spaarbank - 120 hebben zich al gemeld - en 15 man van de AVRO zijn vrijdagavond 6 uur be gonnen met het uitpakken, sorteren en tellen van deze gelden. Enkele koks en een deel van het bedienend personeel van een nabijge legen hotel hadden er, te beginnen met een „snert-souper" om elf uur, voor gezorgd, dat de tellers de kracht en de moed behouden voor de uitvoe ring van die karwei. HANDEN INEEN! Ongelooflijk is het, wat één Ne- derlandse vrouw kan presteren als ze één dag en één nacht voor microfoon en camera gaat staan in een lege hall van het RAI-gebouw met een blanco scorebord en een nog onwetende Ne derlandse bevolking... om dan na al die dagen (en nachten) voorbereiding zo fris en zo monter, zo charmant en zo spontaan, zo lief en zo zakelijk miljoenen guldens uit de nog gesl0. ten huizen te toveren en een kolossa le zaaloppervlakte van 62000 vier kante meters weet te doen vollopen met mensen en deputaties, die hele kleine en hele grote bedragen komen aandragen. Met één televisieshow waren alle zuilen weggevallen en kwam een heel volk in een nimmer verwachte, want nimmer vertoonde gezamenlijke geef- actie, waarbij als in één slag alle ver schillen van stand, religie en politie- ke overtuiging wegvielen. Zelfs een gift van radio-Veronica bleek bij de organiserende omroep, al dan niet bij de genade van „onze" Mies Bouw man, van harte welkom Twee punten zijn thans van natio naal belang dat de AVRO de ont wikkeling van dit gelukkige initiatief kan bijhouden en tijdig alle gelden kan inzamelen, die nu beschikbaar komen, vóór de animo zakt. En dat Nederland zich in de komende we- ken niet opnieuw verdeelt in zuilen en groepjes, als het gaat om liefda digheid, medeleven, culturele en ar tistieke prestaties en amusements manifestaties. Wij zijn nu zo langza merhand toch wel tot het inzicht ge komen, dachten wij zo, dat versplin tering van krachten verspilling van „opbrengsten" betekent. En de over tuiging is nu wel doorgebroken, dat eenheid óók bereikbaar is, indien men in principieel opzicht eigen stand punten wil blijven huldigen. Als nu ook de omroepverenigingen eens het voorbeeld van hun eigen en van de niet-leden volgden en ook de handen ineen sloegen, wat zou er dan een geweldige actie voor goede en nuttige doeleinden kunnen worden ontketend. N.Tilb.Crt. copyright avon te; 94. Mijnheer pastoor liep met smid- je Verholen het fabrieksgebouw en het kantoor binnen, waar ook Sjaa- kie al ijverig zat te werken op een knots van een typemachine. „Móge, eerwaarde," zei Sjaakie, want hij wist wel hoe het hoorde. Smidje Verholen gaf de pastoor 'n stoel en zei: „Wel, wel, dat is een verrassing. Ik had nooit gedacht dat u mij nog eens in deze fabriek zou komen opzoeken." „Mis schien heb de eerwaarde een HOL- SJAK-wage nodig," merkte Sjaa kie op. „Nee, nee, beste man," lachte mijnheer pastoor. „Ik heb geen HOLSJAK-wagen nodig. Wat zou ik daar nu mee moeten doen?" „Nou u zou d'r de koster voor ken- ne spanne om de kerkgangers, die van ver komme, weer naar huis te late brenge," vervolgde Sjaakie. „Hahaha! Ik denk niet, dat onze koster daar veel voor zou voelen!" lachte mijnheer pastoor smakelijk. „Jammer!" zuchtte Sjaakie. „Dan gaat de koop dus niet door." Nu nam smidje Verholen weer het woord. „Waarmee kan ik u dan eigenlijk van dienst zijn, mijnheer pastoor?" vroeg hij. „Ja, dat zal ik eens gauw vertellen," antwoordde mijnheer pastoor. „Laat ik om te beginnen even zeggen, Verholen, dat het mij oprecht verheugt, dat je weer regelmatig de kerk bezoekt en je plichten waarneemt. Maar nu dan waarvoor ik eigenlijk kwam. Ik heb enkele reparaties aan de kerststal voor onze kerk te doen. Ik zou echter niet weten aan wie ik in het dorp moest vragen die reparaties voor me uit te voeren. Er zit namelijk wat ijzerwerk aan en dat kan een schilder of een tim merman niet maken. Zou je dat willen doen, Verholen? Of kun je je als fabrikant van aanhangwa gens niet bezig houden met zulke kleine karweitjes?" „Netuurlijk doet-ie dat!" zei Sjaakie Yzermeier toen. „Ik zou het hem zelfs kwalijk neme as-ie net niet dee! Ik vin, dat een gelovig mens iets voor zijn ge loof mot overhebbe! Wij in de sy nagoge kenne netuurlijk geen kerststalle. Maar as we ze wel kende en as.de rabijn mijn vroeg om ze te rippereere, dan zou ik het doen!" „Braaf gesproken, beste man," zei mijnheer pastoor. Maar smidje Verholen viel quasi- boos uit: „Ach jij! Denk je soms, dat ik het niet zou doen? Loop nou gauw naar de pomp! Natuurlijk doe ik het! Ik kom vanmiddag nog, mijnheer pastoor!" Hoewel de commissaris op zijn hoede was, begreep hij wel, dat Scarati geen ongeoorloofde dingen zou doen. Die zou natuurlijk tot het uiterste trachten zijn rol te spelen. Hij moest opkijken, nu Sca- ,rati was gaan staan en, hevig ver ontwaardigd protesteerde: „Wat heeft dit te betekenen, als ik vragen mag? Mijn vrouw en ik zijn Amerikaanse staatsburgers. Ik eis een verklaring!" Met half toegeknepen ogen loer de de commissaris naar Scarati, trok het arrestatiebevel uit zijn zak en hield dit voor de vlammen de ogen van Scarati. „Wilt u, dat ik het voorlees, sig- nor Scarati," vroeg de commissaris sarcastisch, „of is het u zó duidelijk genoeg?" De drie mannen van Scotland Yard hadden slechts één gedachte, toen Scarati na het arrestatiebevel snel te hebben doorgelezen, het document tussen duim en wijsvin ger aan de commissaris terug gaf, met een spottend glimlachje. In één* woord meesterlijk! Steeds nog op dezelfde hautaine toon zei Scarati: „Ik waarschuw u, meneer de commissaris, Scotland Yard maakt zich onsterfelijk be lachelijk. Het is mij niet duidelijk wat u van mij wilt weten. We zul len met u meegaan, maar ik eis dat u onmiddellijk de consul van Amerika met mij in verbinding stelt. Het gaat om de eer van Ame rikaanse staatsburgers." De commissaris had schoon ge noeg van de blufferige comedie van de pedante kwast. „Wel, me neer de imitator," zei hij cynisch, „ik geloof, dat u misschien voor het eerst in uw leven in uw roem ruchte kunstenaarsloopbaan uw rol niet helemaal goed hebt gespeeld." Daarna wendde hij zich met een ruk tot Scarati's vrouw: „Mevrouv Scarati, ook u bent mijn arrestante. U wordt beschuldigd van moord op Lawrence Blythe." De mooie ogen van de vrouw werden, toen ze in het grimmige gezicht van de commissaris keken, eerst heel groot, daarna sloten ze zich. Haar prachtige lichaam zakte slap ineen, ze sloeg voorover tegen de leuning van de stoel vóór haar. Jefferson schoot toe en ving haar op in zijn sterke armen. Het gezicht van Jefferson vertoonde geen spoor van grimmigheid, eerder verraadde het een groot medelijden met de vrouw. „Steward," beval de commissaris, „laat de ambulancewagen van het vliegveld komen voor deze vrouw." Even later was de ambulancewa gen al voor het vliegtuig gereden. De steward en Jefferson droegen samen het slappe lichaam van de schone blonde op de brancard naar buiten. „Wilt u maar vóórgaan, signor Scarati," nodigde de commissaris met een handgebaar de Italiaan. „U en uw vrouw zijn mijn arres tanten!" Jefferson onthult 't geheimzinnige geval Blythe Jefferson zat in zijn grote werk kamer, lui in zijn fauteuil, voor zijn bezoeker half onzichtbaar door de grote wolken rook die hij uit zijn pijp putte, zijn lange benen uitgestrekt. Cleopatra lag, uiterst tevreden, naast haar meester op het Oosterse kleed, haar mooie ogen richtte zij beurtelings op de bezoeker en op haar meester, zon der haar fraaie kop te bewegen, Zo was het leven goed, dacht Cleo patra. In overmaat van plezier had Jefferson de knop van zijn radio toestel omgedraaid; het was een licht muziekprogramma. James kwam binnen met een fles champagne en twee glazen. Hij plaatste het blad op het bu- reau van zijn meester. I „Dank je, James, ik zorg zelf wel voor de ceremonie." De butler boog en verliet de kamer. „Hé, wat is dat toch voor een deun", mompelde Jefferson die de melodie uit de luidspreker zacht mee neuriede. Hij ontkurkte met een knal de fles, zodat Cleopatra verschrikt opsprong. Met een pret tig geluid liet Jefferson het mous serende vocht in de glazen stromen. „Op je erfenis, Harold", zei hij, terwijl hij zijn bezoeker boven het opgeheven glas olijk een knipoogje gaf. „Eigenaardig, dat die radio nu juist die mop moet afdraaien, hè? De Dollarprinses. Toepasselijk nietwaar? En vreemd". „Hm, toeval.wat een storm, hè?" De ramen rammelden door de ruk winden. „Maar hier binnen, bij het haardvuur is het wel uit te houden." „U hebt heel knap werk verricht, meneer Jefferson. Ik brand van nieuwsgierigheid, van u te horen, hoe u alles hebt ontdekt." „Toeval, mijn waarde". „Kom, meneer Jefferson... toeval, u gelooft toch niet aan toeval in uw wetenschappelijk werk?" (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 2