wAAlwi]kse en LAnqstRAAtse couRAnt Mogelijkheden en de collectieve problemen research Drietal agenda-punten aangehouden tijdens gemeenteraad in Vlijmen m j „Speuren staat tot sparen als beleggen tot bewaren EB EJB GEDACHTEN VAN EEN BOUWPASTOOR l Raadsvergadering Vlijmen - Klachten over vuilnisbelt en B.B.A. 40-jarig dienstjubileum Collectieve research kan alleen ge pleegd worden, door een groep van ondernemingen, die ieder voor zich, het inzicht en de overtuiging bezitten, dat research noodzakelijk is, en col lectieve research daartoe de beste op lossingen biedt. Deze voorwaarde houdt een sterke beperking van de grootte van een research vereniging in. Met een kleine groep vooruitstre vende ondernemingen is meer te be reiken dan met een grote groep, waar hij de vooruitstrevenden de conserva tieven mee moeten sleuren. De twijfelachtigen oefenen een remmende werking uit, waarover zelfs de vooruitstrevenden hun nek „Speuren staat tot sparen als beleggen tot bewaren"; deze uit spraak is van wijlen prof. ir. D. Dresden, oud-voorzitter van de Nijverheidsorganisatie T.N.O. Bovenstaande uitspraak werd eveneens gebezigd door drs. Da Silva, tijdens zijn causerie, die hij onlangs heeft gehouden voor leden van de research vereniging in de schoenindustriewaarbij hij in het bijzonder de mogelijkhe den en problemen bij de collectieve research onder de loupe nam. worden, die alleen maar collectief kunnen gebeuren, zoals bijvoorbeeld bedrijfsvergelijkingen en tot slot, wanneer collectieve research goedko per is dan individuele research. Dit geldt bijvoorbeeld voor de normali satie van toegeleverde grondstoffen en halffabrikaten. Door als collectiviteit op te treden tegenover verschillende toeleveran ciers staat men sterker en kan men met minder kosten meer bereiken. Een groot probleem dat de vrije weg nog blokkeert, is dat de onder nemers in het algemeen nog veel te bang zijn, dat zij juist dingen weten, die voor andere ondernemers nog on bekend zijn, waardoor zij een voor sprong op hun concurrenten bezitten. Bijzonder belangrijk hierbij is dan ook, dat men begint met schijnbaar onbelangrijke zaken, waardoor suc cessievelijk 't vertrouwen gaat groei en. Om bovengenoemde redenen is het bijzonder belangrijk dat kleine on dernemingen, die individueel niet krachtig genoeg zijn om research te plegen, vaak geïnteresseerd zijn in collectieve research. Drs. Da Silva noemde het uiter mate belangrijk, bij het verrich ten van collectieve research, de leden daadwerkelijk te betrekken bij de uit te voeren onderzoekingen. Betrekt men bedrijfsmensen van meet af aan bij de onderzoekingen, dan zijn zij ook in staat en bereid de resultaten in hun onderzoekingen door te voeren. Het handhaven van de bestaande werkgroepen en het in het leven roe pen van steeds nieuwe werkgroepen is dan ook van essentieel belang bij het verrichten van collectieve rese arch. Het is een overduidelijke zaak ge worden dat Nederland een research- achterstand heeft ten opzichte van het buitenland. Het inhalen van deze achterstand is niet alleen een kwestie van geldmaar tevens een kwestie van tijd. De achterstand van de Nederland se schoenindustrie is niet zó groot, dat met een intensief research-pro- gramma, dat zeer snel zou moeten worden ingevoerd, de mogelijkheid aan Nederland is ontnomen, wellicht gelijke tred te houden met de overige Europese partners. nen bezighouden. Samenwerking met andere instituten, zoals het NIVE, zou beslist niet onbelangrijk zijn. Welke commerciële vraagstukken het eerst voor research in aanmer king komen is niet zonder meer te zeggen. Een gezamenlijke brainstor ming van een aantal commercieel ge richte ondernemers, zal echter ge makkelijk een verantwoord program ma op kunnen leveren. De heer Da Silva merkte op, dat research en de informatie over de daarmee behaalde resultaten aan de aangesloten ondernemers min of meer onafscheidelijk met elkaar zijn ver bonden. Het is niet mogelijk om de relatief kostbare research, door een beperkt aantal grote bedrijven te la ten verrichten en de informatie over de resultaten hiervan, voor relatief veel minder geld aan de kleine be drijven over te dragen. Geheel anders ligt dit bij de VE RIS. Hier betaalt iedereen naar draagkracht, d.w.z. naar rato van het door de onderneming verloonde be drag. Voor de VERIS is het probleem om de grotere bedrijven van de nood zaak te voorzien van collectieve rese arch te overtuigen niet zo groot als wel het overtuigen van de kleinere bedrijven. De kleine bedrijven kunnen volgens de heer Da Silva ingedeeld worden in drie categoriën in verge lijking met kleine mensen KLEUTERS deze zijn nog klein, omdat zowel mensen als ondernemers klein moeten beginnen en een ont wikkeling naar volwassenheid door moeten maken. Een dergelijke kleine onderneming zal op een gegeven ogenblik zelf ontdekken, wanneer 't stadium om aan collectieve research te gaan deelnemen, bereikt is. PYGMEEËN dit zijn mensen en ondernemingen, die door en door ge zond zijn, maar om natuurlijke reden klein behoren te zijn. Het zijn bij voorbeeld schoenfabrieken die een sterk gespecialiseerd produkt maken, waarvoor slechts een kleine markt aanwezig is. LILLIPUTTERS het zijn die mensen en ondernemingen, die niet verder groeien, omdat er iets man keert aan hun moderne secretie. Voor bedrijven wil dit zeggen dat er iets mis is met hun interne organisatie. Als deze bedrijven die gebreken weer weten op te heffen, dan gaan ze weer groeien. Het is voornamelijk deze laatste categorie bedrijven, die de grootste moeilijkheden hebben om tot een re- search-vereniging toe te treden. In verband met de door de heer Da Silva gesignaleerde achterstand t.o.v. het buitenland, wordt nog op gemerkt, dat VERIS er belang bij heeft, met Europese zusterorganisa ties samen te werken. Deze samen werking is voor organisaties uit an dere landen alleen acceptabel als de Nederlandse research vereniging een volwaardige gesprekspartner vormt en dus zelf ook iets op research-ge- i bied te bieden heeft. Europees denken staat uiteraard op hoger plan dan nationaal denken. Eerst dient op nationaal plan gezond gedacht en gewerkt te worden, wil men op Europees plan mee denken en mee werken. XL De eredienst staat in het centrum van het parochieleven. Van hieruit en hierop gericht krijgen ook andere waarden hun betekenis. Als wij de viering van de eredienst als hoogste waarde stellen, dan is dat geen supernaturalisme (lett.boven-natuurlijkheid), dat buiten de sociologische realiteit staat. Integendeel, zij staat er midden in en bevordert de gemeenschapszin in de zeer ruime be tekenis van het woord. Wanneer echter de viering van de eredienst vergroeit tot het houden van kerkelijke diensten" en men zou daarmee volstaan, dan zou dit een supernaturalisme zijn; en dit zou grote schade be rokkenen niet alleen aan het bovennatuurlijke, maar ook aan de gewone dagelijkse verhoudingen die geheel en al doortrokken moe ten zijn van het Christendom. Eveneens worden in een parochie de werkelijke verhoudingen scheef getrokken, als het voornaamste accent zou komen te liggen op de territorialiteit en allerlei bindingen die daarmee samenhangen, terwijl de viering van de eredienst alleen maar als een, zij het dan belangrijke, uiting van die gemeenschapsgeest gezien zou worden. Elke overdrijving, hetzij naar de bovennatuurlijke hetzij naar de sociologische kant, benadeelt de totaliteit van het parochieleven. P. STEVENS, Bouwpastoor St. Thomasparochie Amatastraat 2 Eindhoven Giro 110.33.79 kunnen breken. Daarom hoeft men niet bang te zijn voor een te kleine collectiviteit, als de leden van de ge vormde groep het maar met elkaar eens zijn, dat research noodzakelijk is. Bij het kiezen van onderwerpen voor het verrichten van collectieve research doet zich het probleem voor, dat technische research eigenlijk al leen maar interessant gevonden wordt, door de technici, die zich daadwerkelijk met de onderzoekingen bezig houden. Bijzonder nuttig is het daarom behalve technische proble men, ook commerciële moeilijkheden op het research-programma te zetten. Als voorbeeld kan genoemd worden een onderzoek naar wat men kan doen aan het ontwikkelen en het voorspel len van mode. Bijzonder gewenst kun- kunnen zijn, cursussen in verkoop techniek en verkoop-organisatie Er kunnen een drietal redenen wor den aangehaald, waarom collectieve research te preferen is boven indivi duele research. Wanneer het onderzoek over een bepaalde tijd zo duur is, dat het voor een individuele ondernemer alleen financieel niet gedragen kan worden. Bit geldt bijvoorbeeld, voor het ont wikkelen van geheel nieuwe produc tieprocedures en de daarvoor beno digde utillage. Vervolgens wanneer er onderzoekingen verricht moeten De veertig-jarige jubilaris, onderscheiden met de bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, gezeten naast zijn echt genote, mevrouw Damen, die van de directie van schoenfabriek „De Horizon", uit handen van de heer Brekelmans, staande links op de foto, een bloemenhulde mocht ontvangen. Naar aanleiding van het boven staande kan worden benadrukt, dat T.N.O. instituten, zoals bijvoorbeeld het lederinstituut, zich uiteraard die nen te beperken, tot het verrichten van onderzoekingen op het produk- tie-technische vlak, waarbij natuurlijk raakpunten met produktie-organisa- torische problemen ontstaan. Commerciële research, ligt niet op het terrein van deze instituten. Drs. Da Silva meende wel, dat een rese- arch-vereniging als het VERIS zich met dergelijke onderwerpen zou kun- Vrijdag j.l. herdacht de heer J. Da- men de dag dat hij veertig jaren ge leden in dienst trad bij de C.V. Schoenfabriek „De Horizon" te Kaatsheuvel. Het lag voor de hand dat betrokkene daarvoor gehuldigd diende te worden, hetgeen dan ook plaats vond ten huize van zijn werk gever, de heer Jac. Brekelmans. Ook burgemeester Mr. R. J. Th. van der Heijden gaf bij de huldiging acte de presence, en de bedoeling hiervan kwam naar voren, nadat hij de bete kenis van 't veertig-jarig dienstver band had geschilderd en de jubilaris had gecomplimenteerd, toen deze werd medegedeeld dat H. M. de Ko ningin hem had onderscheiden met de eremedaille in brons verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De heer Brekelmans dankte mede namens de jubilaris H. M. de Konin gin voor deze onderscheiding. Hij noemde het een eer voor het bedrijf iemand te hebben die bewezen heeft dat samenwerking tussen werkgever en werknemer nog werkelijk vruchten kan afwerpen. De afgelopen veertig jaren hebben ook veel moeilijke tij den gekend, maar de liefde voor het schoenenvak en het doorzettingsver mogen van de jubilaris hebben er toe geleid, dat dit jubileeum kon plaats vinden. Hij feliciteerde de heer Da- men met z'n onderscheiding en bood hem als stoffelijk blijk van waarde ring en dank een rijwiel en een kist sigaren aan. Ook mevr. Damen liet hij in de hulde van haar man delen door haar een fraaie ruiker bloemen aan te bieden. 's Avpnds was de jubilaris met z'n echtgenote in hotel Euphonia het middelpunt tijdens een gezellige bij eenkomst van het voltallige personeel van „De Horizon", dat hem bij de huldging een fraaie vogelstandaard met toebehoren aanbood, waarvoor hij zeer erkentelijk was. De heer Brekelmans deelde op de ze avond mede, dat er in het bedrijf in de loop der laatste jaren verschil lenden waren geweest, wier 12V£-ja- rig jubileum ongemerkt voorbij was gegaan. Dat waren H. de Man, M. van Wanrooij, Th. Sins, D. Zijlmans, Jaca van Wanrooij, M. Damen, H. Damen, J. Couwenberg, J. van Box tel en Jacoba v. d. Pas te Kaatsheu vel, Th. Blom en G. Voor de Poorte te Sprang-Capelle en J. Klerkx te Waalwijk, alsmede de thuisstiksters M. van Esch-v. d. Wouw, A. Kete- laars-v. Wanrooij, J. Hooijmaijers- Damen en J. van Woensen. Hij stelde er prijs op deze werk- nemers(sters) alsnog te danken voor alles wat zij in deze jaren voor het bedrijf hadden gedaan en bood hen 'n geschenk onder couvert aan. VRIJDAG 7 DECEMBER 1962 84e JAARGANG No. 96 3—2 2-2 2-3 3-2 0-2 1-1 3-2 0-2 2-1 2-0 1-4 4-2 4-1 0—0 1-0 1-0 1-0 1-1 1 eningen 0-1 0-0 2-1 e tcho vAn het Zuióen .,ever Jl^yksehe Stoomdrukkerij Antoon Tielen jfdredacteur JAN TIELEN ■onuxnmer 1069687 blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief ■rericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" op de voet gekomen, wil geven ip die het aangeslj- vereniging jur, aldus ewust, dat moet ge- leel te ne- vereniging ag geziene :n zeer ge- jn. Het is itmaal een m de heer e persoon- se van het te komen t dit kam end, waar van harte prak hier- ook in de ibant-Zee- vereniging wijze zal vereniging k met het hij hoopte :t de leden t het distr. len, waar- is gebaat. )rzitter tot BV KOT het distr., ens zater- voorzitter a goed lid haar har de beste de distr.- e de heer oorden tot KOT ge- )T aan de n souvenir dank voor e verzeke- or het ge- om de eer iet district a nam het klonk als de kleine O Tijdens de raadsvergadering van de gemeenteraad van Vlijmen, maandag avond, hebben verschillende raadsleden hun klachten geuit over de vuilnis belt in Nieuwkuijk; hierover was bij het college van B. en W. een schrijven binnengekomen van de heer A. C. van Bokhoven. Tijdens dezelfde raadsvergadering, hebben diverse raadsleden hun ernstig misnoegen uitgesproken ten aanzien van de B.B.A. STEVIGE AANPAK Voornamelijk de heer Broere, van wie ook een schrijven was binnengekomen, waar in hij zijn verontwaardiging uitsprak over de behandeling die de B.BA. er op na houdt, pleitte tijdens de vergadering voor een ste vige aanpak van deze kwestie. In zijn schrij ven aan de voorzitter van de raad. bracht de heer Broere naar voren, hoe het reeds verschillende malen is gebeurd dat de lijn dienst van de B.B.A. tijdens de piekuren in Vlijmen alle passagiers liet staan. Hij drpng er bij de voorzitter op aan, met de directie van de B.B.A. in onderhandeling te treden en hierbij de mogelijkheid te bespre ken om tijdens de piekuren een extra lijn dienst in te lassen, die vanuit Den Bosch via Nieuwkuijk over de Vliedberg retour Den Bosch gaat. De heer Broere zei, dat het nu eindelijk maar eens afgelopen moest zijn, met deze uitermate grove B.B.A.-pe rikelen. Hij meende, dat de ALAD gaarne bereid zou zijn deze dienst op zich te ne men. Zich richtend tot de voorzitter, be toogde de heer Broere: „U moet er bij de directie van de B.B.A. ten sterkste op aan dringen binnen afzienbare tijd verandering te brengen in de thans heersende situatie. Ik ben er van overtuigd, dat wanneer wij inderdaad van plan zijn de ALAD in te schakelen, de directie van de B.B.A. wel maatregelen zal nemen. Wij moeten deze zaken nu eens scherp gaan stellen. De toe stand laat beslist te wensen over." VESUVIUS. Een nog sterker riekend probleem was dat van de vuilnisbelt in Nieuwkuijk. De heer van Bokhoven die zich in een schrij ven tot de voorzitter van de raad had ge wend, vroeg hierin de verbrandingen bij de vuilnisbelt stop te zetten, omdat deze voor de omliggende bewoners een ondragelijke stank verspreidde. Mevrouw Martens meende eveneens dat aan deze hoogst ongezonde toestand een eind moest komen. Mevrouw Martens ver geleek de vuilnisbelt met een 60ort Vesu vius, die inwendig steeds maar door blijft branden en smeulen. De voorzitter van de raad betoogde dat bij het college van Gedeputeerde Staten een hinderwetvergunning was aangevraagd, waarmee mischien binen afzienbare tijd een einde zou komen aan dit probleem. De heer Leermakers meende dat men de be slissing van het college van G.S. niet af hoefde te wachten, want ook al zou dit col lege inzake deze vuilnisbelt een negatief antwoord geven, dan zou dit probleem toch opgeruimd moeten worden. Verschillende raadsleden drongen er bij de voorzitter op aan de vuilnisbelt meer te verwijderen van de bebouwde kom. In een schrijven had de heer Pulles het nijpend tekort aan sportvelden in de Haar steeg naar voren gebracht. Hij betoogde dat dit probleem al meer dan een jaar geleden aanhangig was gemaakt, maar dat er tot op heden weinig aan was gedaan. In ant woord hierop deelde de voorzitter mee dat besprekingen hadden plaatsgevonden met de stedebouwkundige dienst van de gemeen te, zodat binnen niet al te lange tijd een ontwerpplan dienaangaande tegemoet ge zien kon worden. Vragen waren er bij de heer Pulles even eens gerezen over de gang van zaken rond het onteigeningsplan van het pand van van Bladel. „Hierover is al veel te doen ge weest, maar er is nog nooit iets concreets uit de bus gekomen". De heer Pulles had van de heer van Bladel de mededeling ge kregen, dat enige tijd geleden bij de heer van Bladel een zekere heer Verhoeven ge weest was, die de heer van Bladel had mee gedeeld, dat zijn pand binnen een half jaar ontruimd diende te zijn en dat hij dan voor 80.000 gulden elders een nieuw pand mocht bouwen. De heer Pulles vond deze gang van zaken maar bijzonder onaangenaam voor de betrokken persoon. De voorzitter deelde in antwoord hierop mee, niets af te weten van deze kwestie. „Wij zijn totaal onbekend in deze gang van zaken. Ik kan u wel medede len dat deze persoon niet in opdracht van het college van B. en W. is gestuurd." De heer Pulles, die meende dat rondom een onteigening steeds getracht moest wor den een vertrouwensfeer te scheppen, drong er bij de voorzitter op aan maatregelen te treffen, die een dergelijk voorval in de toe komst zou buiten sluiten. „HET HOOGH". De voorzitter deelde aan de raad mede, naar aanleiding van de uitgebreide discus sie, die er tijdens de vorige raadsvergade ring is gehouden aangaande de isolering van ,,'t Hoogh", dat de kosten van een voet gangerstunnel onder de nieuwe Langstraat- weg op een half miljoen werden geschat, terwijl een verkeerstunnel 8 ton zou gaan vragen en een viaduct eveneens een half miljoen. De heer van Son meende, dat, ondanks deze hoge kosten, alles gedaan diende te worden, om een isolering van ,,'t Hoogh" tegen te gaan. Ook de heer Pulles stemde voor dit voorstel van de heer van Son. De voorzitter deelde hierop mee dat de ge meentelijke planologische dienst in samen werking met de kuituur-technische dienst gelast zou worden een onderzoek in te stel len naar de noodzaak van een onderdoor gang. TWEEDE PACHTER. Nieuws voor het college van B. en W. bracht de raad naar voren tijdens het voor stel tot aankoop van grond van de heer H. M. J. v. d. Besselaar voor de realisering van het uitbreidingsplan in onderdelen voor de kom Nieuwkuijk. Hiervoor behoefde de gemeente de beschikking over een gedeelte groot 43600 m2. Dit perceel grond was volgens het college in gebruik bij de eige naar zelf en bij de heer van Huiten in Vlij men. Het college stelde voor om de heer v. d. Besselaar, eigenaar van de grond, een vergoeding van f 16.832 toe te kennen,ter wijl met de pachter van een gedeelte van de onderhavige grond een minnelijke re-

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 1