wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt levensschool Drunen reikte afgelopen aar 25 getuigschriften uit kaatsheuvel Bedrijfsleven staat positief tegenover levensschoolwerk Prinses Wilhelmina voor de laatste maal in Den Haag Tragisch overlijden Anthony and his Skylarks Vlijmen 24 Drunen 23 Den Bosch 6 Heusden 6 Udenhout 5 Loon op zand 4 Vught 3 Waalwijk 3 Raamsdonksveer 2 Sprang-Capelle 2 Tilburg 2 Beerse (B.) 2 Dussen en Hank 1 Helvoirt 1 Subsidie voor openluchtrecreatie Echtpaar gedood bij botsing Prinses Wilhelmina herdacht door Prov. Staten Noord-Brabant Voor onze invaliden TJVniu Mogen wij U voorstellen: VRIJDAG 7 DECEMBER 1962 84e JAARGANG No. 96 e tcho vAn het Zuióen ■jjjksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Redacteur JAN TIELEN cumnier 1069687 verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief richt 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO' In totaal 25 jongens hebben het voorbije jaar hun getuigschrift van de Levensschool voor Drunen en omgeving in ontvangst mo gen nemen, terwijl aan een viertal jongens een bewijs werd afge geven, dat ze de levensschool hebben gevolgd. De levensschool, waar aan het hoofd de heer W. P. v. d. Heyden staat, telde in 1962 84 deelnemers, waarvan 31 tweede jaars en 53 eerste jaars. Oe metaalindustrie leverde hiervan het grootste percentage name lijk 65 hierna volgde de schoenindustrie met 12 de aanne mersbedrijven met 9 de scheepswerf industrie met 8 en tenslotte de conservenindustrie met 6%. Ingedeeld naar geschoold en ongeschool kan het volgend onderscheid worden gemaakt: on geschoolden 11 en geschoolden 89 ,ORMINGSPLICHT Het werkgebied van de levensschool s Drunen bestaat gerekend naar be- irijven uit drie gemeenten, Drunen, •leusden en Vlijmen. 53 Jongens wo- :en ook in dit werkgebied, terwijl de iverigen er wel werken maar niet nonen. Uit een onderzoek dat is ingesteld, gebleken, dat als er vormingsplicht u bestaan voor de werkende jeugd, ieze school gemakkelijk een leerlin gaantal van 150 zou kunnen tellen. )oordat de leerlingenstelsels de jon- jens ook reeds enige tijd per week peisen, is de bereidheid om de jon- jens naar de levensschool te doen aan niet gestegen. In het jaarverslag 1961 - 1962 tordt er op gewezen, dat een ge- snd samenspel tussen deze beide in- otuten het belang der jongens zal annen dienen. In de wervingsperiode die reeds is egonnen, is in het voorbije school- ür gebleken, dat het aantal mee- •erkende bedrijven, dat in het voor- ::je schooljaar gebleken, dat het aan- •i meewerkende bedrijven, dat in voorbije jaar 9 was, aanmerkelijk al stijgen. Nu reeds heeft men zo- reel resultaat mogen boeken, dat het zetal reeds is gestegen tot 18. iEDRIJFSLEVEN Het contact van de school met de luders wordt gelegd middels huisbe- loek, terwijl daarnaast ouderavonden laats vonden. Deze werden gehou- en in Udenhout, Drunen en in Nieuwkuijk. De algemene ouder- ivond vond plaats in Nieuwkuijk, vaarbij steeds de uitkering van de zetuigschriften door de burgemees- ïrvan Drunen plaats vond. De leiding van de levensschool was over het algemeen zeer tevreden over ie opkomst van de ouders tijdens de- it avonden. Naast de medewerking die de ouders aan de levensschool geven, is ie levensschool uitermate afhankelijk ran het bedrijfsleven. De werkgevers verlenen niet al- een hun medewerking door een jaar- jjkse financiële steun, zij moeten te- eens de jongens onder werktijd met behoud van het loon naar de levens school laten gaan. In het jaaroverzicht wordt dan ook ixt erkentelijkheid en waardering ge- gemaakt van deze medewerking. Oe:e waardering zal nog hoger wor sen aangeslagen, wanneer men weet, in sommige gevallen ook de leer- tingenstelsels een deel van de werk tijd opeisen. Het bestuur van de le vensschool meent hieruit dan ook de conclusie te mogen trekken, dat het bedrijfsleven bepaald positieg te- ienover het levensschoolwerk staat. De medewerking van het bedrijfs leven moet echter niet worden gezien ds een uitdrukkelijk op zakelijke ttonden gebaseerde geste. Het be drijfsleven is beslist niet in directe rin gebaat met de levensschool, om dat het bedrijfsbelang hooguit op de *eede plaats komt, terwijl de be- angrijkste plaats wordt ingenomen door de jongen zelf, aan wie de meeste aandacht wordt besteed. In het voorbije jaar is tevens con- ■act opgenomen met het bestuur van ds stichting woon wagen werk. Door «middeling van een bedrijf waar jongens van het kamp werkzaam wa- ren, is dit contact kunnen ontstaan. Net heeft geleid tot een experiment met een aantal jongens uit het kamp, waarvoor op hen afgestemde bij eenkomsten werden georganiseerd. Het is evenwel nog te vroeg, om over de resultaten van dit experiment een afgeronde mening te vormen. Er valt dan ook nog niet te zeggen, of en eventueel in hoeverre de levensschool bij dit woonwagenwerk een duidelijke taak zal hebben in de toekomst. Door gespreksavonden is er ook contact ontstaan met de K.A.J., ter wijl door maandelijkse directeursbij eenkomsten contact werd onderhou den met andere levensscholen. ACTIVITEITEN. Niet minder dan 25 jongens namen dit jaar deel aan het festival voor de werkende jeugd in de stads schouwburg in Tilburg, die lezen wij in het hoofdstuk „bijzondere activi teiten". Hierin wordt tevens vermeld, dat de opbrengst van de door de jon gens van deze school verkochte loten f 250 bedroeg. Het volleybal-team, dat deelnam aan een sportdag voor levensscholen in Den Bosch behaalde een eerste prijs en kon daardoor een prachtige beker mee naar huis bren gen. De eerste en tweede prijs met een veldloop werden ook door jon gens van de Levensschool Drunen e.o. in de wacht gesleept. Ook werden door deze school de attributen vervaardigd die nodig wa ren voor het songfestival in de Dru- nense veilinghallen. De baten hiervan waren bestemd voor de in aanbouw zijnde kerk van de aalmoezenier. FINANCIËN Door de werkgevers wordt per jaar per jongen uit hun bedrijf voor 75 gulden bijgedragen in de onkosten vijan de levensschool. De jongens zelf betaalden in het voorbije jaar 14 gulden. De leiding van de school heeft zich genoodzaakt gezien de bij dragen van de jongens, die worden ontvangen in de loop van veertig we ken, te verhogen tot 20 gulden. Deze bijdragen tezamen bedragen ongeveer 20 der totale onkosten. De overige 80 worden bijgedragen door Rijks-, provinciale- en gemeen telijke overheid. De overheid betaalt echter uitslui tend 80 over de kosten die inge volge de daarop betrekking hebbende richtlijnen subsidiaal zijn. In een levensschool die met zoveel uiteenlopende inprovisaties moet werken, wil ze althans levensschool en aanhakende op de actualiteit en interessesfeer der jongens blijven, ontkomt men niet aan een dosis kos ten, die vooral niet te voorzien was. Hierin voorzien de richtlijnen dan ook niet, met het gevolg dat het dik wijls niet eenvoudig is om de ex ploitatierekening sluitend te krijgen. Hier ligt zo lezen wij dan ook de oorzaak van de thans verhoogde bij dragen der jongens. De problemen rond de financiën zullen zich waarschijnlijk in de toe komst, zodra de nieuwbouw gereali seerd is, sterker doen gevoelen. Te gen die tijd zal dringend een oplos sing gezocht moeten worden. De 84 deelnemers van de levensschool Drunen e.o. waren afkomstig uit Vanuit een droevige, grijze mist, beierden dinsdagavond de klokken van alle kerktorens in Den Haag, als laatste welkomstgroet aan een prinses die als koningin zo graag in deze stad verbleef. Vijf minuten over half negen dinsdagavond maakten zich op het Lange Voor hout enkele motorrijders, onmid dellijk gevolgd door een witte wa gen, los uit de mist. Prinses Wil helmina was aangekomen op het kleine paleis. Onmiddellijk nadat de lijkwagen, die werd gereden door Frits Loois, die 38 jaar lang deel uit heeft gemaakt van de hof houding en de laatste vier jaar fungeerde als particulier chauffeur van de prinses, vlak voor paleis had stil gehouden, traden acht obs- wachters aan, die de kist langzaam het paleis indroegen. In Apeldoorn op het paleis 't Loo had, alvorens prinses Wilhelmina naar Den Haag werd overgebracht, een korte rouwdienst plaats ge vonden, die door de hele konink lijke familie en door het voltallig personeel van het paleis en de kroondomeinen werd bijgewoond. De dienst werd geleid door de hof prediker ds. J. L. Berkel. Na' afloop van de dienst werd de kist met het stoffelijk overschot naar buiten gedragen waar de witte lijkwagen reeds stond te wachten. Alvorens prins Bernhard in de volgwagen stapte nam hij af scheid van koningin Juliana, die zichtbaar ontroerd was. Langzaam reed de wagen langs een haag van boswachters, pach ters, jachtopzieners, houtvesters, etc. Zoals prinses Wilhelmina het zelf gewenst had speelde het fan farekorps van de Limburgse Ja gers het volkslied van Waldeck. Toen de wagen eenmaal de hekken genaderd was blies een soldaat het taptoe-signaal. Langs een erehaag van militairen, die aan weerszij den stonden opgesteld met bran dende fakkels, vervolgde de droeve stoet de weg via de Naald naar de grote kerk in Apeldoorn, vanwaar de weg richting Den Haag werd voortgezet. f 150.000. - voor Brabant In de begroting van O.K. en W. voor 1963 is een bedrag opgenomen voor voorzieningen voor openlucht recreatie. Minister Cals heeft de Tweede Kamer thans een overzicht gegeven van de verdeling van deze post groot f 2.275.000.-. Daaruit blijkt o.m. dat aan de provincie Nrd.- Brabant f 150.000. - is toegezegd, in de eerste plaats bestemd voor de aanleg van wegen in het Oisterwijkse recreatiegebied en eventueel voor de aanleg van rijwielpaden. Voor aanleg c.q. verharding van de weg Giersbergen - Achterste Distel- weg ten N.O. van de Drunense Dui nen en ten Z. van de Helvoirtse heide is f 35.000. - uitgetrokken. Bij een botsing op de rijksweg in Dussen is dinsdagavond het echt paar Zoutkamp uit Arnemuiden om het leven gekomen. Hun auto botste op een trekker met aanhan ger en werd daarna van achteren aangereden door een truck met op legger. De personenauto werd ver nield. De bestuurder van de trek ker is opgenomen in het zieken huis te Raamsdonksveer. Het ver keer moest gedurende anderhalf uur worden omgeleid. Ten tijde van het ongeval was het wegdek glad, bovendien hing op de plaats van de botsing een mistbank. Provinciale Staten van Noord- Brabant hebben dinsdag in een buitengewone ziting het overlijden van H.K.II. Prinses Wilhelmina herdacht. De commissaris der Ko ningin, dr. C. Kortmann, heeft in zijn toespraak de vele feiten geme moreerd, die tijdens het bewind van koningin Wilhelmina hebben gewezen op de sterke band, die tus sen haar en Brabant heeft bestaan. Hij herinnerde onder meer aan de intense belangstelling die ze als landsvrouwe toonde bij haar be zoek aan het overstroomde gebied rond Cuyk in de twintiger jaren en aan het verblijf van de vorstin op „Anneville" in Ulvenhout in de eerste maanden na de bevrijding. „Haar landsmoederschap", aldus de commissaris, „heeft ze allerminst gemakkelijk verworven door ge zochte populariteit of aangeboren charme, of door oppervlakkig ver toon van modieuze praal, of in de imponerende praal, of in de im ponerende uitoefening van konink lijke gestrengheid, die haar ove rigens niet ontbrak. Het werd een moederschap dat in een van prille meisjestijd tot oude dag totaal ingezet vrouwen leven werd veroverd en gewon nen." Met een dankgebed tot God voor wat hij ons in koningin Wil helmina heeft geschonken en een bede voor koningin Juliana en haar gezin besloot de commissaris zijn toespraak. Namens de Staten werd een adres van rouwbeklag aan H.M. de Koningin gezonden. Zonder stemming heeft de Twee de Kamer dinsdagmiddag de inte rimregeling voor invaliditeitsren- tetrekkers aangenomen. Minister Veldkamp (Soc. Zaken) had een belangrijke toezegging ge daan. De nieuwe uitkeringsbedra gen die veel hoger komen dan de oude, zijn f 3900.- per jaar voor 80-100 pet. invaliditeit en f 3168.- voor 66 2/3 - 80 pet. invaliditeit. De Kamer wilde ook rentetrekkers met 55 - 66 2/23 pet. invaliditeit bij de interimregeling invoeren en de bewindsman deed die toezegging. Begin 1964 zal dat gebeuren. De nieuwe bijslagregeling kost f 225 miljoen; daarvan zal de staat f 75 miljoen betalen, de rest komt ten laste van het bedrijfsleven. 'n Amendement-Suurhoff (P.v.d.A) wilde 50 pet. door de staat laten betalen, maar zijn desbetreffend amendement werd afgewezen met 61—63. Dokter J. P. M. Vercauteren (65 jaar) uit Breda, tot voor kort direc teur van de Bredase G.G. en G.D. en pas gepensionneerd, is zondag j.l. te Tilburg tegen het einde van de voet balwedstrijd Willem II - Ajax plotse ling onwel geworden en later in de avond overleden. Tegen het einde van bovengenoem de ontmoeting werd de heer Vercau teren, die vergezeld was van twee zoons, onwel. Achter de tribune ge komen zakte hij ineen. Ijlings werd er medische hulp opgeroepen. Drie doktoren, onder wie z'n vriend dok ter Schuerman, voorzitter van Willem II, verleende het slachtoffer eerste hulp, terwijl pastoor Van der Waar den, geestelijk adviseur van Willem II, hem de absolutie gaf. Dokter Ver cauteren werd daarna opgenomen in het beademingscentrum van het St. Elisabethziekenhuis te Tilburg, doch overleed hier circa half tien in de avond. Dit plotselinge verscheiden heeft velen in Kaatsheuvel met stomheid geslagen. Josephus Petrus Marie Vercaute ren, geboren op 3 mei 1897 te Clinge in Zeeuws Vlaanderen, kwam name lijk in 1927 als arts naar Kaatsheu vel, waar hij tot oktober 1948, dus ruim twintig jaren, 'n drukke prak tijk uitoefende. Alleen zijn meest in tieme kennissen zal het vermoedelijk bekend zijn geweest, dat z'n gezond heid dit zware en onregelmatige werk niet langer verdroeg, toen hij in 1948 z'n praktijk in Kaatsheuvel beëindig de om deze te verwisselen voor een functie bij de schoolartsendienst te Breda, waar hij later benoemd werd tot directeur van de G.G. en G.D. Wanneer we hier enige woorden wijden aan de nagedachtenis van dok ter Vercauteren, dan is dit niet alleen omdat hij als zodanig in Kaatsheuvel een bekende en gewaardeerde figuur was, maar mede vooral op grond van zijn belangstelling voor alles en voor al het plaatselijk verenigingsleven. Als dokter was hij op de eerste plaats nauw betrokken bij het werk van de E.H.B.O. Nog maar enkele weken geleden, op 4 november, toen de E.H.B.O.-vereniging „Damiaan" haar 10-jarig bestaan vierde, memo reerde haar voorzitter het bezielende werk van de thans ontslapene, toen in Kaatsheuvel voor het eerst met dit menslievende werk gestart werd, en hij de eerste docent was. Natuurlijk was dokter Vercauteren ter receptie aanwezig, en zichtbaar geroerd deed hij nog eens een greep uit die eerste jaren en de bloeidige oorlogsdagen, toen iedereen op z'n post was om z'n plicht als EHBO-er te doen, 'n be wijs hoe z'n hart nog naar de EHBO van Kaatsheuvel uitging. Groot voetballiefhebber, was hij een enthousiast supporter en trouw bezoeker van de wedstrijden van de RKVV DESK. Ook al werd er niet gewonnen, dan toch had hij nog altijd een waarderend en bemoedigend woordje voor de'spelers. Wanneer een dezer op zondagmorgen voor een wedstrijd nog even een medische be handeling nodig had, dokter Vercau teren stond altijd gereed om de be trokkene zo goed mogelijk voor de strijd te prepareren. Ruim vijftien ja ren was hij ook de plaatselijke con sul van de Kon. Ned. Voetbalbond. Mogen wij U voorstellen Bertus van Heyst 17 jaar basguitarist, Kees Steenbergen 16 jaar solo guitarist, Caesar Post 17 jaar slag werker, Frans Verhaar en 16 jaar zang en tenslotte de leider van de band, tevens accordionni st en slagguitarist de 16-jarige An toon Krijnen, de man die de touwtjes in handen houdt. 40 KUNSTWERKEN WORDEN VERLOOT VOOR „HET DORP" Onder het motto „Wij bouwen door" worden in Eindhoven op 19 december a.s. in de grote zaal van hotel „Cocagne" 40 werken van be kende beeldende kunstenaars uit geheel Nederland verloot. De ge hele opbrengst gaat naar „Open het dorp". Er komen 1000 loten a f 10.-. De waarde van de gratis beschikbaar gestelde kunstwerken ligt vrij hoog, de organisatoren twijfelen er dan ook geen moment aan of de loten zullen snel zijn uit verkocht. Onder de 40 kunstenaars die spontaan werken voor de actie „Open het dorp" afstonden, beho ren o.a. Pieter Wiegersma, Jef Die deren, Pieter de Vesche, Gerrit Benner, Lucebert, Couzijn, Latas- ter, Theo Wolvecamp, Jan Steke lenburg, Jaap Min en Charles Eyck. Uiteraard doen ook vele Eindho- vense schilders en beeldhouwers mee. De beschikbaar gestelde werken zijn te zien in de de tentoonstel lingszaal „De Krabbedans" (tot en met 11 december). Het is vandaag precies twee jaar geleden dat de eerste grondslag werd gelegd voor het orkestje zoals het nu in vorm is gegoten. Of eigenlijk nog iets eerder. Het begon zo heel ge woontjes. Antoon Krijnen had een instrument en Kees Steenbergen ook. Zonder veel poespas zijn die twee begonnen samen te gaan spelen, maar kwamen eigenlijk al heel gauw tot de ontdekking dat er een drummer aan te pas diende te komen, wilde het klinken, zoals men zich dat had voor gesteld. Caesar Post verklaarde zich, toen hij werd gevraagd, onmiddellijk be reid mee te spelen. Dat gebeurde alle maal vlak voor het St. Nicolaasfeest in 1960. Op 6 december vond er op de R.K. U.L.O. in Kaatsheuvel, waar de jongens naar school gingen, een Sint Nicolaasfeestje plaats, dat - en wie zou dat beter kunnen doen - verzorgd werd, door dit zo pas gevormde trio. Het optreden werd meteen al een denderend succes. Hoe het toen precies gegaan is weten de jongens eigenlijk zelf niet meer zo goed. Het trio viel uit elkaar en daar mee was voorlopig een eind gekomen aan hun optreden. Precies een jaar later, weer rond de dagen vol Sint Nicolaas-verrassingen, werd op die zelfde school opnieuw een feestje gegeven en ook toen weer werd be sloten, dat de muziek verzorgd zou worden door Antoon, Kees en Cae sar. Inmiddels hadden Frans Verhaa- ren en Bertus van Heyst ook getoond belangstelling voor het musicerend trio te voelen, zodat nog voor het te verzorgen feestje op school het aantal was uitgegroeid tot vijf. Vanaf dat moment is de band eigenlijk officieel blijven bestaan. De jongens kozen hun leider en er werd een passende naam gezocht. De reacties op het tweede verzorg de schoolfeestje waren zo denderend, dat al spoedig daarna een optreden mogelijk was in de Gildenbond. Van af dat moment is het gaan lopen als een fluitje. Het ene bal volgde het andere op. Er werd meegedaan aan songfestivals in Loonopzand, Kaats heuvel en Heeswijk, waar verschil lende eerste prijzen werden behaald. Verzoeken kwamen binnen om in Kaatsheuvel, Waspik, Vlijmen, Nieuwkuijk, Haarsteeg etc. bals te komen verzorgen. In totaal heeft de band Anthony and his skylarks nu 75 speelavonden op hun naam staan, waaronder een 35-tal balavonden, 15 songfestivals, 10 gesloten balavon den, 5 shows en 10 matinées. Een respectabel aantal, zeker wanneer men weet dat deze activiteiten zich hebben afgespeeld in een jaar tijd. Het enige waar de band nu nog op hoopt is, dat er nog eens een gram mofoonplatenmaatschappij zal ko men, die in een plaatje met Anthony and his Skylarks wel geld ziet.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 9