wAAlwrjkse en lAnqstRAAtse couRAnr Er is veel gebeurd het afgelopen jaar in ons dierbaar Waalwijk teveel om op te noemen Een jaar vloog voorbij en met het jaar de weken en de maanden J. TAUSCH Pull es- H eesbeen MAANDAG 31 DECEMBER 1962 84e JAARGANG No. 102 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Over enkele uren lieve mensen, is het voorgoed gedaan met het jaar 1962, dat ons - wanneer we eerlijk zijn - toch wel dierbaar is geworden ondanks de tegenslagen die we soms te incasseren kre gen. Er is veel gebeurd in dat jaar, dat door het menselijk vernuft het getal 1962 heeft meekegre- gen. Misschien zouden we, wanneer we al het lief en leed nog eens overdenken, waarmee het jaar 1962 ons in deze twaalf maanden verraste, sommige dingen anders en beter gezien willen hebben, misschien zijn we zelfs blij dat over enkele uren de laatste slag van twaalf heeft geklonken, zodat het jaar 1962, dat we twaalf maanden geleden zo luidruchtig hebben begroetvoorgoed heeft afgedaan. Nog enkele uren, beste mensen, en dan zal het nieuwe jaar zijn koude handen vergeeflijk op de schouders van het oude jaar leggen, want ook hier geldt er is een tijd van komen, maar ook een tijd van gaan. Opnieuw zullen wij ons vergrijpen aan al wat knalt, gilt en sist, opnieuw zullen we elkaar de hand drukken en met de beste bedoelingen anderen een gelukkig en voorspoedig nieuw jaar toewensen, om straks, na twaalf maanden, na een koude en natte zomer misschienook weer afscheid te nemen van het jaar dat nu nog komen moet, het jaar 1963. Maar voor we zover zijn, voor de klok haar laatste slag van twaalf heeft laten horen, voordat we de doos met rotjes en vuurpijlen open doen, voor we zelfs de hand strekken naar het gevulde glas, om de wensen te beklinken, die we elkaar hebben toegesproken, past het, dat we even terug blikken, op januari, februari en al die maanden, op de lente en de zomer, die ons misschien voor de zoveelste keer achter elkaar, niet gunstig gestemd was, op de vreugde en het ver driet dat we samen als Waalwijk crs gebroederlijk hebben gedeeld en waarvan wij u naar best vermogen op de hoogte hebben gehou den. Het valt niet mee, u een jaar lang deugdelijk en oprecht, dat gene te brengen wat ieder in de smaak valt. Maar wanneer wij het mozaïek van het voorbije jaar overzien, dan mogen we toch niet on tevreden zijn, wij hebben gedaan wat wij naar best vermogen heb ben te mogen doen, net zoals u allemaal hebt gedaan, beste mensen van Waalwijk. BANKETBAKKERIJ wenst haar klanten vrienden en kennissen zalig nieuwjaar Het jaar was nog maar nauwelijks twee weken oud, en we werden reeds geconfronteerd met het feit, dat mo derator P. Stevens, zijn laatste weken in Waalwijk had geteld. Vooral voor de Dr. Mollergemeenschap betekende dit heengaan van moderator Stevens, die door de bisschop van Den Bosch was benoemd tot bouwpastoor in Eindhoven, een groot verlies. Niet minder dan 16 jaar was moderator Stevens verbonden geweest aan het Dr. Moller-college. Een andere taak werd hem opgelegd, n.l. de zielzorg voor zijn paröchieanen in het uitbrei dingsplan „Oude Gracht", waar in de toekomst 8000 zielen zullen ko men wonen, waarvan naar schatting 5000 katholieken. De Nederlands Hervormde Ge meente in Baardwijk werd verblijd met de intrede van vicaris van 't Kruis, die de zielzorg voor deze gemeente kwam behartigen. Eind januari sloeg Waalwijk de handen ineen om bij te springen in de hachelijke situatie waarin pater van der Sanden, door de liquidatie van de Argentijnse luchtvaartmaat- maatschappij, was geraakt. Een actie, die werd ingeluid door de Echo van het Zuiden, bracht redding en dank zij de medewerking van talloze Waal- wijkers en niet-Waalwijkers, kwam 't benodigde bedrag bijeen. Het eind resultaat bedroeg f 2.474,15, genoeg om pater v. d. Sanden met het vlieg tuig weer naar zijn missie terug te kunnen laten keren. Een ander vermeldenswaardig feit deed zich begin februari voor, toen Henny de Ruyter het presteerde om voor de derde maal in successie de ti tel Nederlands kampioen driebander. op zijn naam te brengen, waardoor hij zich tevens veilig stelde voor deelm.-' me aan de Europese kampioenschap- pen Drie Banden in de Efteling, dat eveneens in 1962 zijn verloop zou krijgen. De schoenindustrie bleef dit jaar niet gespaard voor vele praatjes, die meestal geen enkele grond von den. Zo werd de Timtur N.V. in het begin van dit jaar in een niet ge wenste publiciteit gebracht door al lerlei hardnekkige geruchten, waar aan geen eind scheen te komen. De heer Knoek, directeur van het bedrijf, verschafte ons in die dagen de ge ruststellende zekerheid, dat de Tim tur N.V., die door al de lange jaren heen, met de naam van Waalwijk was verweven, niet zou worden opgehe ven en dat hier slechts sprake was van enkele incidentele ontslagen. De schoenindustrie in het alge meen is in het afgelopen jaar al te veel een „bijna slachtoffer" gewor den van de meest wilde geruchten. Achteraf bleek dat alles niet zo erg was als de man in de straat beweerde. nen, dat deze belangrijke en zeld zaam genoeg is even te memoreren. De heer W. van Heesbeen werd benoemd tot ridder in de orde van de heilige Gregorius de Grote. De on derscheiding, die hem werd toege kend vanwege zijn grote verdiensten zowel voor het bejaardencentrum als voor de Deken van Riel Stichting, kreeg hij opgespeld door deken van den Hurk. 35 Jaar lang heeft oud-wethouder Smolders zijn taak naar best vermo gen vervuld. Op 26 februari maakte hij tijdens de gemeenteraad van Waalwijk bekend, dat hij zich bij de komende verkiezingen niet meer be schikbaar zou stellenvoor een wet- houderstitel. De reden die wethouder Smolders hiervoor naar voren bracht was o.m. de hoge leeftijd van de wet houder. Er is weinig ruchtbaarheid aan ge geven omdat het eigenlijk geen speci fiek jubileum was. Maar tevens was het een dag die niet onopgemerkt voorbij mocht gaan. Burgemeester Teijssen was op 16 maart tien jaar burgemeester van Waalwijk. De dag van zijn installatie viel negen dagen later en wel op 25 maart. In die tien jaar hebben wij burgemeester Teijssen leren kennen als een harde werker, die steeds voor alles en iedereen, ivanneer het maar enigszins mogelijk ivas, klaar stond. Vandaar dat wij hem toch zeker niet mochten vergeten te noemen in dit jaarverhaal van lief en leed. Wij wensen U een voorspoedig 1963 WAALWIJK Uurwerken - Goud - Zilver Optiek - Keltum pleet Groots was de huldiging die broeder Romualdus bij zijn jubileum ten deel viel. Een „kast van 'n T.V." als blijk van waardering, aangeboden door zijn oud-leerlingen. Inmiddels waren enkele oud-leer lingen van broeder Romualdus be gonnen met de eerste voorbereidin gen op de viering van het zilveren ju bileum van broeder Romualdust die in april de dag zou herdenken waarop hij 25 jaar lang onafgebroken zijn derde klassertjes de nodige wijsheid had meegegeven. De viering in april is inderdaad groots geworden. Nadat de bevolking van Waalwijk in het Terpgebouw de gelegenheid had ge kregen, broeder Romualdus met dit jubileum te feliciteren, boden de oud-leerlingen de jubilaris een unie ke avond aan. Als geschenk mocht broeder Romualdus o.a. „een kast van een T.V." ontvangen. Het was nog in februari, toen in Waalwijk een bijzondere onderschei ding terecht kwam, waarvan wij me- 1962 was ook voor Waalwijk een jaar van komen en gaan. Zo nam de heer Jud. Tim- Timmermans afscheid als voorzitter van Waawlijks Belang. De heer J. de Kort volg de hem in deze functie op. De dagen draaiden voorbij. 7 April, pastoor Lam, bouwpastoor van de nieuwe Antoniuskerk, nam deze kerk plechtig in gebruik. Het prachtige bouwwerk aan de Wethouder Smol- dersstraat zou later nog pontificaal geconsacreerd worden. Een grootse huldiging viel de heer van Seters ten deel op de dag waarop hij 25 jaar de voorzittersfunctie van de r.k. werk nemersbond bekleedde. In zaal Ou- werkerk vond op 9 april een grootse huldiging plaats. talrijke jubilea, dan zien wij dat op 27 maart de heer J. N. Gerssen ko ninklijk werd onderscheiden, ter ge legenheid van zijn 40-jarig jubileum aan het T.N.O. in Waalwijk. Voor het vele werk dat de heer Gerssen voor de Schoenindustrie heeft ver richt kreeg hij door burgemeester Teijssen de versierselen, verbonden aan het ridderschap van Oranje Nas sau, opgespeld. Eind april. Vreugde in de gelede ren van R.W.B. De thuiswedstrijd op R.W.B. leefde zich dit jaar uit in een behaald kampioenschap in de 3e klas. Helaas geen promotie naar de 2e Juffrouw P. C. M. van Slobbe, di rectrice van de r.k. huishoud- en in dustrieschool ging met de pensioen gerechtigde leeftijd de school verla ten. Voor het zover was moest voor zien worden in de vacature die zou ontstaan door haar vertrek. Op 23 maart werd bekend, dat mej. H. H. J. M. Gedde, directrice van de huis houd- en industrieschool St. Angela in Kaatsheuvel, benoemd was tot op volgster van mej. van Slobbe. Eind maart, het liep zo stilaan naar april, verscheen in de Echo van het Zuiden weer een traditionele april grap. Niemand minder dan Conny Froboess zou Waalwijk bezoeken. Tientallen tieners schreven naarstig brieven (met of zonder foto's) om Conny deze dag te mogen vergezel len, zich te laat realiserend hoe dicht we eigenlijk al bij 1 april zaten. In april toonde R.K.C. haar acti viteiten door het vrij geven van een door haar gehouden sportenquête, die overigens geen aprilgrap bleek te zijn. Zonder er doekjes om te win den, spraken de geënquêtteerden zich uit, dat zij weinig heil zagen in een fusie van voetbalverenigingen. Daar entegen werd wel de wens uitgespro ken dat er een overkoepelend orgaan in het leven zou worden geroepen. Kort daarop namen inderdaad enkele personen het besluit de mogelijkheid te bestuderen om te komen tot een zo genaamde sportraad. Dinsdag in de goede week, moest de Waalwijkse gemeenschap voor goed afscheid nemen van H. van En gelen, die op 64-jarige leeftijd naar een beter leven overging. Wij ver melden dat verscheiden hier, omdat de kleinkunstenaar H. van Engelen behoorde tot die categorie mensen, die het anderen zo naar de zin kun nen maken. Zo ook stond hij steeds klaar, om daar, waar het mogelijk was met een lach en een traan vreug de in het leven te scheppen, daarom een groot verlies. Op Koninginnedag was in Waal wijk een nieuw geluid te beluisteren. De K.A.J. drumband trok voor het eerst, uitgerust met jachthoorns, door de Waalwijkse straten. Wanneer wij een greep doen uit de het oude voetbalveld van Rood-Wit- Blauw kon de eindstrijd, die uitliep op een 3-1 zege voor R.W.B., be vochten worden. Een dolle vreugde over het resultaateen druk bezochte receptie met veel bloemen en ca- deau's, maar helaas ook een niet be haalde promotie, want de laatste wed strijd tegen Sint Michielsgestel, ging op eigen terrein verloren met 3-0. De heer J. Timmermans nam af scheid als voorzitter van Waalwijks Belang, na 35 jaar zitting te hebben gehad in het bestuur, waarvan 30 jaar als voorzitter. Vanzelf bereidde Waalivijks Belang een groots af scheid. De verkiezingsmaand bij uitstek werd de maand mei. Een felle strijd aaide in de laatste weken op na de af scheiding van de katholieke werkne mers uit de K.V.P. Zij lieten de K. VP. voor wat zij was en kwamen zelf met een eigen werknemerslijst uit. De K.V.P. besloot niet aan de gemeenteraadsverkiezingen deel te nemen, terwijl de Katholieke Unie met een eigen lijst kwam. Talloze polemieken verschenen in de Echo van het Zuiden, waarin over en weer beschuldigingen werden ge uit. Het hoogtepunt werd gevormd door een politiek debat in zaal Jan de Nijs, tussen de heer van Engelen (K.U.) en de heer van Seters (werk nemerslijst). Op 30 mei werd de eind strijd gestreden. De Katholieke Unie trad als de grote overwinnaar uit de strijd en wist bijna de helft (4176) van het totaal uitgebrachte aantal stemmen (9360) op haar naam te brengen. Bij de verdeling van de ze tels werden aan de Katholieke Unie 8zetels toegekend, de werknemers- lijst 5, (een totaal van 2721 stem mende Prot. Chr. Groep 2, de P. v. d. A1 en de lijst partij Brouwer eveneens 1. Zes nieuwe gezichten deden hun intrede in de raad. Door de verhuizing van Thor ex peditieonderneming van de haven naar de Elzenweg kreeg het industrie terrein „Elzenweg" begin juni nog meer het aanzicht van een werkelijk industrieterrein. Tekenen dat Waal wijk ook in 1962 weer vooruitgang heeft geboekt op het gebied van in dustrialisatie en verbetering van ac comodate voor de reeds gevestigde industrieën. Eveneens begin juli, om precies te zijn, de vierde, eerde de zangvereni ging „Hallelujah" uit Besoijen in Adrianus Kuijsten een trouwe pen ningmeester, die een halve eeuw lang als zodanig de vereniging heeft ge diend. Ook dit jaar weer is er in Waal- Er is hard gevochten in Waawlijk tijdens het school-voetbaltournooi. Het slot was een begeerlijk kijken naar de al of niet behaalde prijzen.

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 5