1962 was voor de meeste gemeenten bepaald geen ongunstig jaar Itassar BRILLEN BETERE BRILLEN DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 31 DEC. 1962 wijk een felle strijd gestreden. Er is geschopt en getrapt, er is gejoeld en gejuicht door de leerlingen van de scholen die in juni deelnameen aan de schoolvoetbalcompetitie. Na 2 da gen doorzetten en verbeten vechten was het lot beslist Petrus trad uit het strijdperk als de kampioen 1962. Het heeft Waalwijk ook dit jaar weer niet ontbroken aan hoog be zoek. Vooral kerkelijke autoriteiten hebben Waalwijk voor een of meer dere uren aangedaan. Op 21 juni kwam mgr. Bekkers persoonlijk naar Waalwijk, om het gebouw van de Jongeren Cursus aan de Taxandria- weg in te zegenen. Zaterdag 16 en zondag 17 juni, het weekend van Blanca Hoffmans, die tijdens het tweedaags zwemfeest in het Hoefsven, zowel zaterdag als zondag twee individuele titels op haar naam wist te brengen. Donderdag 21 juni reikte burge meester Teijssen aan talrijke Mater Amabilisschool-meisjes het diploma uit. Een teken dat ze op de M.A.S. hun mannetje wel staan en mocht dit nog niet genoeg zijn, laat dan de re vue ,,'t Wordt altijd weer lente" maar spreken. Zaterdag 23 juni, twee dagen na dat Mgr. Bekkers in Waalwijk is ge weest,kwam Mgr. Bluyssen naar de schoenenstad, om daar het nieuwe kerkgebouw van de St. Antoniuspa- rochie te consacreren. Tijdens de kermisdagen werd op het raadhuis een bijzondere bijeen komst belegd; een tweetal kermisex ploitanten stonden dit jaar voor de 75e maal achtereen op de kermis in Waalwijk. Dit was reden genoeg voor het gemeentebestuur om deze twee ex ploitanten, de heten Vermolen en Giessen, eens even in het zonnetje te zetten. Opnieuw bracht mgr. Bekkers een bezoek aan Waalwijk. Dit keer om pater C. Klerkx c.o.c.rtot pries ter te wijden in de Sint Jan van Waalwijk. Dat was zaterdag 14 juli. Datzelfde weekend boekte de Waalwijkse zwemvereniging weer goede resultaten tijdens de zwem- kampioenschappen in het zwembad „Molenwijk" in Boxtel, met 5 le, 1 tweede en 1 derde plaats op de per soonlijke nummers 'en 2 eerste plaat sen in de estafette, keerden zij van uit Boxtel in Waalwijk terug. Medio juli nam broeder Theodo- sius, na acht jaar als hoofd van de school aan de St. Michael MULO verbonden te zijn geweest, afscheid van deze school. Pater Theodosius zal een nieuwe taak krijgen in Nyassa- land in Oost-Afrika. Een directrice nam afscheid na 24 jaar als zodanig werkzaam te zijn ge weest op de r.k. huishoud- en indu strieschool. Het was mej. van Slob be, die op 24 juni door talrijke spre kers voor haar kundig werk de lof- scepter kreeg toegezwaaid. Er is er één geweest die zich bij zonder gelukkig heeft gevoeld tij dens de diploma-uitreiking op de M.V.L.S. en dat was de heer J. T. A. Pullens uit Waalwijk, die, omdat hij in de afdeling lederbewerking het hoogste aantal punten had weten te behalen, een gratis veertiendaagse reis naar Zwitserland kreeg aangebo den. Opnieuw een neomist in Waal wijk. 30 Juli werd frater Jesualdus de Ronde, kapucijn in Udenhout, door mgr. Bekkers tot priester ge wijd. Tijdens de raadsvergadering van ju livernamen we dat een zevental be zwaarschriften waren ingediend op het City plan, dat door de gemeente raad van Waalwijk tijdens de raads vergadering van juni werd aangeno men. De reclamanten op dit voorstel tot sanering van een gedeelte van de binnenstad, konden allen worden te vreden gesteld. Tijdens de Groot-Kempische Cul- tuurdagen, werd aan Bert Stevens in Waalwijk de literatuurprijs toege kend. Waalwijk - en speciaal de paro chianen van de parochie Sint Jan - werden medio juli opgeschrikt door het bericht, dat deken van den Hurk, die in Afrika verbleef, was getrof fen door een hartaanval. Gelukkig kon kort daarop worden gemeld dat de toestand van deken v. d. Hurk aan het verbeteren was. Naast de MAS en de Jongeren- Cursus neemt de Levensschool een grote plaats bij ons in. Vandaar dat wij hier even vermelden dat op deze school dit jaar aan 40 deelnemers een diploma kon worden uitgereikt. Na de uitreiking ook hier een denderend cabaret programma Gusta Vesters heeft dit jaar din gen gedaan, die zij eigenlijk niet had mogen doen, zij heeft namelijk op 19 augustus, Blanca Hoffmans, die meende zeker te kunnen zijn van haar titeleven op het achterplan gedrukt of gezwommen, net zoals u het noe men wilt. Ja, het is een raar jaar ge weest dat 1962. Ten westen van de Waalwijkse ha ven werd dit jaar een begin gemaakt met de vestiging van een grote indu strie, namelijk Polyvinyl Chemi Hol land N.V. Waalwijk. Inmiddels kreeg ook het nieuwe ziekenhuis, dat aan de Kasteellaan moet komen te staan, (waar blijft ons mooie uitzicht), een adjunct-directeur Het is dokter H. C. L. R. Verhoe- ven. Een kwart eeuw Cowa, uitgebreid feest in Baardwijk, waar de Waal wijkse Confectie Industrie, met aan het hoofd de heer v. d. Ven, haar zilveren jubileum vierde. Het werd een schier onafzienbare rij van belangstellenden en deputaties van verenigingen, die op zaterdag 1 september, na de speciale raadsver gadering van de gemeenteraad van Waalwijk, afscheid kwam nemen van de scheidende wethouder Smolders. Burgemeester Teijssen had voor de heer Smolders, die meer dan 35 jaar als wethouder de belangen van de ge meente had gediend, nog een bijzon dere verrassing achter de hand. Naast 't zelfportret, geschilderd door Theo van Delft, werd wethouder Smolders door de gemeenteraad van Waalwijk het ereburgerschap van onze stad aangeboden. Op 3 september nam het voltallig gemeentepersoneel afscheid. Waalwijk wordt steeds meer en meer stad. Daarvan getuigen niet al leen de uitbreidingsplannen, de ster ke groei van de industrie, maar ook de uitbreiding van het aantal wet houders. Kon de gemeente het voor heen nog af met twee wethouders, tijdens de eerste raadsvergadering van de nieuwe raad werd het voorstel aangenomen het aantal wethouders uit te breiden tot drie. Tot wethouder werden gekozen de heren J. J. M. van Heesbeen, K. J. van Laak en C. P. v. d. Hoven. Zaterdag 15 september is een vreugdevolle dag geworden voor de voetbalclub R.W.B. Het clubhuis aan het sportpark Elzenhoven werd door burgemeester Teijssen officieel over gedragen aan het bestuur van de voetbalvereniging. Op woensdag 26 september vond tijdens een speciale gemeenteavond de ingebruikneming plaats van het gerestaureerde orgel van de Neder lands Hervormde gemeente in Baard wijk. Drie dagen nadien schalde door het avonddonker trompetgeschal en werd de diepzware lucht (gelukkig geen wolken en geen regen) openge reten door de felle tromslagen van de deelnemers van de lustrum taptoe 1962 op het Vredesplein. Moest in het begin van het jaar de dr. Mollergemeenschap een zwaar verlies lijden door het afscheid van moderator Stevens, op woensdag 17 oktober waren het vreugdeklanken die door de gangen van de school klonken. Dr. Ir. van Laarhoven, di recteur van het dr. Mollercollege, herdacht de dag waarop hij veertig jaar aan het onderwijs was verbon den. Tweemaal koninklijk brons voor twee veertig jarige jubilarissen, bij de Amstel, het waren de heren P. Ver- hoof stad en Willem van Weert. Ook de bouwvereniging Baardwijk moest dit jaar een verlies incasseren. De heer J. A. Thijssen, nam na 38 jaar deel te hebben uitgemaakt van deze vereniging als secretaris-pen ningmeester, afscheid van deze ver eniging. Een geheel eigen tehuis voor pater Janssen, bedrijfsaalmoezenier voor Waalwijk en directe omgeving. Boven de Boerenleenbank beschikt pater .Janssen over een gezellig homedat door velen al vaak is bezocht. Mgr. Rooijakkers kwam op 13 oktober zelf naar Waalwijk om de inwijding te verrichten. Een wel zware slag kreeg het ge westelijk Arbeidsbureau in Waalwijk te incasseren, toen de directeur van A.A dit bedrijf de heer van Hest, die al geruime tijd ziek was, eigenlijk toch nog onverwacht kwam te overlijden. Een Belgisch bedrijf kwam dit jaar naar Waalwijk, om zich hier voor goed te vestigen. Op 20 oktober vond aan het Laageinde de grootse opening plaats van Hocké N.V. Harmonie Sint Crispijn vond dit jaar in de heer J. Maiburg een nieu we beschermheer. De VAS-bouwbedrijven reikte dit jaar aan 30 geslaagden het diploma uit. Burgemeester Teijssen kon op 3 november, tijdens een introductie bij eenkomst van dr. Verhoeven, meede len, dat in mei 1963 kan worden ge start met de bouw van het nieuwe ziekenhuis aan de Kasteellaan. Schuwer schoenfabrieken N.V. maakte bekend, dat het ging samen werken met een van de grootste schoenfabrieken in Italië, de „Ital- nord". Ook de krachtsport kwam dit jaar in het nieuws, door het kampioen schap van Zuid-Nederland 2e klasse van de heer Bruurmijn in Bantamge- wicht. Hij kreeg het gewicht van 125 kg op zijn naam. Opening van de Amate. Mgr.. Oo- mens kwam 11 december naar Waal wijk, om na een officiële ontvangst door het gemeentebestuur op het ge meentehuis van alle missiepaters, zus ters en broeders, de opening van de tentoonstelling die in zaal Jan de Nijs werd gehouden, te openen. In totaal iverd de tentoonstelling door 6073 personen bezocht. De Stichting Vakopleiding Schoen industrie bereikte dit jaar weer een record aan geslaagden. Niet minder dan 32 leerlingen van het leerlingen stelsel mochten uit handen van bur gemeester Teijssen hun diploma ont vangen. Ferry Leytens, de beste cursist van het jaar werd tijdens een speciale bijeenkomst van de VAS welkom ge heten in hotel Ver wiel, waar hij voor deze prachtige prestatie uit handen van de voorzitter van de VAS een gouden horloge met inscriptie mocht ontvangen. Verschenen de Rianta's dit jaar o.m. weer eens voor de televisie, van het trio Remie werd o.a. onlangs een nieuwe plaats geperst, terwijl ook zij goede hoop hebben, binnen niet al te lange tijd, bij de mensen via de t.v. in de huiskamer te verschijnen. Oefening en Vermaak huldigde een viertal jubilarissen, te weten J. W. v. d. Griendt en G. J. Sars, veer tig jaar, en H. van Oudheusden en A. van Iersel, 50 jaar, terwijl de heer A. van Iersel tevens het feit herdacht 40 jaar als secretaris zijn beste krach ten aan de vereniging te hebben ge geven. Natuurlijk een groot Lieder tafel-feest en uiteraard passende ca- deau's. De heer J. Oirbans uit Waalwijk ging dit jaar wel bijzonder prettig af sluiten door een ideetje bij Lips te lanceren dat hem maar even f 1500 opbracht. Tenslotte vierde de R.K. Gezins zorg Langstraat en omgeving haar 15-jarig bestaansfeest. En zoals het oude jaar met een klap op de vuurpijl afgesloten dient te worden, zo deed ook de gemeente Waalwijk. Het betekende voor de ge meente een niet te onderschatten ver lies. Gemeente-secretaris N. Vlaar, ruim tien jaar in dienst van de ge meente werd bij Koninklijk Besluit tot burgemeester van de gemeente Didam benoemd. Tweede Kerstdag trof Waalwijk een waarlijke ramp. Zes personen kwamen door gasverstikking om het leven. Vader, moeder en 3 kinderen; een nichtje dat als logé de nacht bij de familie Trimbach doorbracht, werd eveneens door de dood getroffen. Zo deden wij weer een greep uit de talrijke gebeurtenissen waarmee 't jaar 1962 ons bezig hield. Het is uiteraard onmogelijk alle voorvallen en gebeurtenissen te memoreren, het was daarom ook dat wij „slechts" een greep deden Er hebben zich weinig schokkende en buitensporige gebeurtenissen voorgedaan in 1962. De gemeen ten bleven gespaard voor alles wat men rampzalig mag noemen. Natuurlijk bleef hier 'en daar nog al wat te wensen over, vooral wanneer het ging over te bouwen woningen of het aantrekken van indu strie. Maar over het algemeen mag gezegd worden, dat 1962 bepaald geen ongunstig jaar was. De ge beurtenissen rijgden zich met de regelmaat van de klok aaneen 'en vormden zo dagen, weken en maan den, totdat het jaarboek werd gesloten, al of niet met een gunstige balans. Het jaar 1962 staat op zijn laatste poten. Straks slaat de klok van twaalf en zullen wij weer vooruit moeten zien naar nieuwe problemen die ons gaan bezig houden. Wij willen daarom deze laatste uren nog even besteden aan hetgeen achter ons ligt, aan hetgeen ons 12 maanden heeft beziggehouden. Kaatsheuvel Kaatsheuvel zou Kaatsheuvel niet zijn, wanneer het al vrij spoedig na het verwelkomen van 1962 het jaar niet had ingezet met feesten. Wij sympathiseren met Kaatsheuvel, om dat wij zelf ook van feesten houden. Bovendien ligt Kaatsheuvel ons ook nog op een ander vlak dierbaar aan het hart, maar wanneer wij dat zou den moeten uitduiden kwamen we in familievetes terecht en wij menen nu weer oprecht, dat we aan het einde van dit lieve jaar daar beter niet aan kunnen beginnen. Zoals gezegd voelt Kaatsheuvel wel iets voor feestelijk vermaak en het is daarom tevens dat wij met een feestelijke opening aanvangen. Begin januari maakte de Coöpe- ratie zich op, om mej. van Tilborgh in de bloemetjes te zetten en dit waarachtig niet zomaar. Veertig jaar trouwe dienst voor een dame, mag een opmerkelijk feit genoemd wor den, dat dan ook opmerkelijk gevierd is. Onmiddellijk daarop werd een dom per op al die feestvreugde gezet, door het overlijden van J. Muijzelaar, in leven werkend lid en erelid van het Koninklijk Muziekgezelschap Eupho- nia. De heer Muijzelaar, die onge veer 58 jaar lid van deze vereniging is geweest, nam op 75-jarige leeftijd afscheid van de vereniging, maar kon zelfs toen niet zijn activiteiten ge heel stopzetten. Een jaar nadat hij afscheid had genomen riep de Heer hem tot een hoger leven. Op 11 februari organiseerde de tafeltennisvereniging N.V.R. in de Gildenbond een denderend songfesti val, waarvan bij uitstek door tieners, volop is genoten. 24 Februari was een grote dag voor de Pius X-U.L.O. Op die dag kon men de nieuwbouw in gebruik gaan nemen en werd het oude nood- schooltje voorgoed een vaarwel toe gewuifd. In begin maart reeds werden de heuvel, om nog even precies te zijn, in een van de dienstgebouwen van het natuurpark De Efteling. Ook 28 april was een grote dag in de geschiedenis van De Efteling. Voor de eerste maal in de geschiede nis van het natuurpark landde er een eerste voorbereidingen getroffen op grote schaal, voor het aanstaande Europese kampioenschap Drieban den, dat, hetgeen uiteraard eerst later zou blijken, gewonnen werd door de Belg Raymond Ceulemans. Het ieder jaar weer terugkerend schoenrally-festijn, werd ook dit jaar weer - gehouden op 14 april - een groot succes. Talrijke sportieve auto mobilisten waagden een kansje naar een van de prijzen. I De 80.000e aansluiting in het tele- foondistrict Den Bosch viel in Kaats- heuse helicopter, die in de verdere weken en maanden van het seizoen, de lucht boven de gemeente onveilig bleef maken door serieuze rondvluch ten. Wilt U weten wie de eerste pas sagiers waren Jonker Fris, de bur gemeester van Kaatsheuvel, de voor zitter van de Kamer van Koophandel in Waalwijk en... de heren journalis ten. Vergeeft U ons dit schoonheids foutje, wij vonden het zo heerlijk hier nog eens aan terug te dénken... Op 17 juni werden bij de biljart vereniging „Het Groene Laken", de bloemetjes nog eens flink buiten ge zet. De vereniging herdacht name lijk het feit dat het 25 jaar was aan gesloten bij de Kon. Ned Biljart Bond en tevens dat ze veertig jaar bestond; alle reden dus om eens flink met de keuen te zwaaien. Een heel ander feit vond een week later plaats in de Berndijk. Daar vier de zuster Maria Kostka (75 jaar oud) als zuster van liefde, haar gouden kloosterjubileum. Als moeder-overste van het Herman Jozef-gesticht in de parochie Berndijk, ontving zij op die dag talrijke sympathiebetuigingen. Zilveren jubilea worden nu niet speciaal zeldzaamheden genoemd en wij zouden die dan ook hier niet vér- melden, wanneer het niet een zilveren jubileum betrof van een kraamver pleegster. Dit jaar jubileerde mevr. van Meeuwen-van Boxtel, als zilveren kraamvrouwe bij het Wit-Gele Kruis in Kaatsheuvel. Bep de Vries hield dit jaar de naam van Kaatsheuvel groot en hoog toen zij tijdens het te Bergen op Zoom gehouden accordeonconcours naar vo ren trad als kampioene van Brabant. Kaatsheuvel huldigde dit jaar ook nog een neomist, de heer W. v. Dijk, die op die dag door zijn oud-klasge noten een fiets kreeg aangeboden. Kaatsheuvel kende dit jaar nog an dere hoogtij-dagen. Een ervan, was de dag waarop de heer A. J. Wenne- kes door zijn vrouw, mevrouw Wen- nekes-Nass, de versierselen kreeg op gespeld van de orde van de heilige Gregorius de Grote. Dit ter gelegen heid van zijn aftreden als voorzitter v. de Huishoud- en Mater Amabi- lisschool. Ook voor pastoor Simkes werd 1962 een bijzonder jaar. Op 26 aug. werd het orgel van de Sint Jozefkerk in Kaatsheuvel, op plechtige wijze in gebruik genomen. Het orgel is een geschenk van zijn parochinaen, aan- I kreeg sfeervol onderdak, waar iedereen welkom is Het was een dag waarop boeken dicht bleven en „de wijsheid' geschoven aan de kant werd (foto de Bont) Waalwijk werd in 1962 ook een manége rijk met de opening van „Vlaend'ren Hof' Langstraatse gemeenschap bleef gespaard voor schokkende en buitenspnrige gebeurtenissen Duitse brandweermannen kwamen naar Kaatsheuvel om brandjes te blussen, inwendige uiteraard

Echo van het Zuiden | 1962 | | pagina 6