Schoen- en lederindustrie nam na 1947 relatief minder toe, dan overige bedrijftakken Toerisme in het gebied van de Kamer van Koophandel Voorzitter Kamer van Koophandel pleit voor spoorverbinding mei Waalwijkse haven Posttarieven nog omhoog Industriële groei speelde zich voornamelijk af in enkele gemeenten Langstraatweg Waalwijk-Waspik medio 1964 voor verkeer opengesteld Zes mijnwerkers overleefden instorting 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 3 JANUARI 1964 2 Toename bevolking Industriële ontwikkeling Problemen HET LIJK IN DE MAND Kampeercentra TREIN SLFURT AUTO 50 METER MEE Provinciaal nieuws Het industriële patroon in het ge bied van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Noordelijk Noord-Brabant, is na de oorlog ver schoven. Uit de Nieuwjaarsrede van de voorzitter van de Kamer, de heer J. Timmermans, die hij tijdens de vergadering van de Kamer, die vanmiddag is gehouden, heeft uit gesproken, blijkt verder, dat de traditionele schoen- en lederindus trie, die in 1947 nog 69% van de industriële werkgelegenheid uit maakte, daarna relatief veel min der toenam, dan de andere bedrijfs takken. Eind '62 bezette de schoen en lederindustrie nog 55% van de industriële arbeidsplaatsen. De in dustriële groei in hét gebied van de Kamer is wel groot geweest, maar speelde zich voornamelijk af in enkele gemeenten. - - In de jaren tussen 1947 en 1963 nam de bevolking in het district van de Kamer toe met ruim 30.000 perspnen en kwam daarmee in '63 op 132.500. Dit betekent een groei van 29,5% die ligt tussen de be volkingsgroei van Nederland, bere kend op 24,6% en de bevolkings groei in Noord-Brabant van 34,8%. Voor de westelijke Amerkant werd slechts een groei genoteerd van 14,6%, en voor het Land van Heusden en Altenavan .22,8%. Opmerkelijke groeiy er schillen tre den nog' aan het licht, indien ze per gemeente vergeleken worden. Als gemeenten met een zeer sterke be volkingsgroei kunnen dan genoemd worden: Drunen (65,0), Geertrüi- denberg (45,5), Giêsseft (38,5) Heusden (39,2) en Waalwijk (48,6). Daartegenover kenden een aantal gemeenten, w.o. 's-Gravenmoer, Hoge- en Lage Zwaluwe en Woud- richem bijna geeri bévolkingsgroei. Van de 22 gemeenten, waaruit 't gebied der Kamer bestaat, hadden er in de jaren tussen 1947} 1963 17 een vertrekoverschot. De gunstige tuitzonderingen-wa ren de gemeente Dongen, Drunen, Geèrtruidenberg, Heusden enWaal- wijk. Aangevuld met de gemeenten Giessen en in latere jaren met Loon op Zand zijn het weer dezelf de gemeenten die een inkomend pendelsaldo hebben. De na-oorlogse industriële ont wikkeling heeft met name in het Land van Heusden en Altena en de westelijke Amerkant belangrijke vorderingen.gemaakt. Van 1947 tot 196^ groeide de industriële 'wérk-), gelegenheid in deze gebieden 'met 210 resp. 125%. Het percentage Van 'ffèt' ÊaM van Heusden en Altena verliest echter veel van haar glans indien daaraan wordt toegevoegd, dat 64% van de ze groei plaats vond in Heusden. Ruim 2500 personen,;'dit is 25% van de beroepsbevolking, vinden thans buiten dit gebied hun werk, waar bij pendel op Rotterdam geen uit zondering is. In de Langstraat steeg het aantal industriële arbe^plagtsenipet 25%. Deze kwamen voor 6o% te recht'm Drur.én en Waalwijk. Dus ook hier een sterk plaatselijke con centratie van industriële groei. In tegenstelling mef de schoen en lederindustHé steeg i de positie van de metaalindustrie van 12 tot 21%' van de totale industriële werk gelegenheid! Eén stijging trad ook op in de kleding- en voedingindus trie. De vier genoemde bedrijfs takken schoenen en leder, me taal, kleding en Voeding maken thans ruim 90% van de totale in dustriële werkgelegenheid uit, waaraan nog moet worden toege voegd, dat deze werkgelegenheid, vooral in de 3 laatstgenoemde tak ken van nijverheid voor een be langrijk deel gebonden is aan en kele grote bedrijven. Naast de werkgelegenheid is ook de inkomensvorming in een gebied een belangrijke factor voor de wel vaart. De groéi van het gemiddeld in komen per hoofd in de Langstraat blijft achter bij de groei van het landelijk gemiddelde inkomen per hoofd van de bevolking. Was de achterstand hier in 1946 nog 11%, in 1958 bedroeg deze reeds 14%. Ook de eenzijdigheid van de in dustriële structuur van het gebied neemt af, doch met een verwijzing naar de vertrekoverschotten, de pendel en het relatief lage inkomen kan geconcludeerd worden, dat er nog voldoende problemen op een oplossing wachten. Dat bij een ver dere industrialisatie van het gebied niet in iedere gemeente industrie vestiging behoort te worden gesti muleerd, zal U, uit de eigen aard van de gemeenten, duidelijk zijn. Dat de gemeenten deze proble men reeds lang hebben onderkend en daarbij tot een vorm van samen werking zijn gekomen stemt tot grote voldoening. In West-Brabant, waartoe ook het westelijk deel van het rayon van onze Kamer behoort, zijn de ge meenten verenigd in de Stichting „Welvaartsbevordering West-Bra bant". Deze stichting heeft reeds belangrijk werk gedaan en haar wensen voor de toekomst neerge legd in een industrialisatieplan. Voor het gebied van de Kamer zijn daarin van belang de verdere in dustrialisatie van het mondingsge- bied Roode Vaart en van de Don- gemond. De heer Timmermans zei van me ning te zijn, dat de genoemde ge bieden natuurlijke mogelijkheden hebben tot een verdere industriële ontwikkeling. Hij noemde het feit dat in de achtste industrialisatie nota dit gebied nog steeds gezien wordt als een arbeidsreservoir voor de Randstad Holland alleszins ver werpelijk. „Wil men West-Brabant en de Randstad als een geheel zien, dan zal men dit in tal van factoren, zoals het te voeren woningbeleid en het rechttrekken van bestaande loonverschillen, tot uitdrukking moeten brengen." In zijn Nieuwjaarsrede heeft de voorzitter van de Kamer van Koop handel met nadruk het belang on derstreept van de bouw van de Waalwijkse haven, die binnen en kele jaren gereed zal moeten zijn. Deze haven zal niet alleen voor de gemeente Waalwijk maar ook voor de omliggende gemeenten 'n nieuwe bron kunnen worden van indus triële activiteit. De uitbreiding van het vervoer te water en de daar mee verband houdende accomoda te, staat wel in schrille tegenstel ling tot het ontbreken van een goe de treinverbinding. .1' O De heer Timmermans zei te wil den stellen, dat de in aanbouw zijn de haven dan regionaal van een nog niet te overzien belang kan zijn, wanneer ook de aan- en af- voerwegen even groots worden be oordeeld en uitgevoerd als de ha ven zelf. „Dit zal dan onder meer moeten inhouden, dat het haven complex per rail te bereiken is, aansluitend op de lijn 's-Hertogen- bosch - Lage Zwaluwe." (De heep Timmermans meent dat dat te meer geldt, omdat de haven bevaarbaar zal worden voor zeeschepen tot _;,400 B.R.T., zodat de afvoer van "Éülk-goederen naar het achterland mogelijk wordt. K Sprekende over de infrastructuur die aldus de heer Timmermans, voor de toekomstige industriële ontwikkeling van het gewest on ontbeerlijk is, zei hij te hopen, dat de alarmerende voorspellingen over een ernstige verkeerschaos in Bra bant ter bevoegder plaatse zullen I doorklinken en dat er dienovereen- komstig maatregelen genomen zul len worden. In dit verband moet er opnieuw de aandacht op worden gevestigd dat de verkeersintensiteit op de Brabantse wegen voor een groot deel doorgaand verkeer dermate intensief is, dat een normaal ver loop van de verkeersstromen op tal van punten en wegen praktisch niet meer mogelijk is. Van de 330 km. rijkswegen is er slechts 80 km. of 24% van vol doende capaciteit, 151 km - of 46% is in meer of mindere mate overbelast. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door George Bagby 18 Er viel een korte stilte en ik bad dat hij toe mocht geven. Eindelijk hoorde ik zijn stem weer. „Vooruit dan maar," zei hij. „Maar zei hij. „Maar het is je geraden dat het belangrijk is. De baas zal vast en zeker willen weten wat ik uit gevoerd heb, en als er geen goeie reden is dan Daar liet hij het bij, maar ik wist wat hij bedoelde. Het zöïi hem zijn baan kunnen kosten. „Dat zit wel goed," vertelde ik hem. „Hoe snel kan je hierheen ko men?" „Nou met al die drukte op dit ogenblik van de dageen half uur. Laten we het op veertig mi nuten houden. Ik moet eerst nog iemand vinden die ik kan vertellen wat ik ga doen." „Maak er twintig minuten van," zei ik. „Tien om uit de ambassade te komen en tien om hierheen te kqmen. Je kan met de ondergrond se gaan." SLECHTSTE VAN NEDERLAND De verkeersveiligheid op de we gen van deze eerste industriepro vincie behoort daardoor tot de slechtste van Nederland. Dat pro centueel het grootste deel van de wegen met een maximum-snel heidsbeperking in Brabant voor komt is een teken aan de wand._ De cijfers wijzen uit, dat de uit voering van de bouw van rijkswe gen in Brabant is achtergebleven bij de officiële planning. Van de plannen, welke sinds de oorlog op het gebied van de wegenbouw in Brabant zijn gemaakt, is slechts 65% uitgevoerd; voor het Rijk is dit cijfer 115%. Niet alleen verkeerseconomisch, doch ook bedrijfseconomisch leidt deze ernstiee verkeerssituatie tot een zeer nadelig effect. Voor het rayon van deze Kamer ligt een plan gereed voor een ver dere verbetering van de rijksweg Gorinchem - Breda. Het is de be doeling, dat in de naaste toekomst begonnen zal worden met de om legging van deze weg bij Hank en Raamsdonksveer. Hoewel de realisatie van de voor dit gebied zo belangrijke weg Til- burg-Waalwijk-Gorinchem nog in het verre verschiet ligt, is de ge meente Tilburg reeds begonnen met de bouw van een brug over het Wilhelminakanaal. Verder zijn er tekenen, die erop' wijzen, dat in onderling overleg tussen de gemeentebesturen van Tilburg en Loon op Zand met het gedeelte van genoemde rijksweg tussen deze gemeenten zal worden begonnen. Voor het geprojecteerde gedeelte van deze weg tussen Gorinchem en Waalwijk valt het te betreuren, dat uit de ruilverkaveling in het Land van Heusden en Altena alleen de grond en niet de opstallen zijn vrij gekomen. Gevreesd moet worden, dat onteigening geruime tijd in be slag zal nemen. Het ligt in de bedoeling, dat ter zij nertijd de brug bij Keizersveer overgebracht zal worden naar Waalwijk, om daar de vaste oever verbinding te gaan vormen tussen de Langstraat en het Land van Heusden en Altena. Het zou van 'n slechte coördinatie getuigen, als „Je zit nogal te zweten," mom pelde hij. „Bloed zweet ik," verzekerde ik hem. „En ik weet niet eens of je wel iets voor me doen kan als het twintig minuten duurt." Ik wachtte het antwoord niet af. Als dat niet genoeg was voor hem dan was niets het. Ik kon moeilijk moord gaan schreeuwen door de te lefoon en ik was al dichter bij een zenuwcrisis dan ik me kon veroor loven. Ik gooide de hoorn op de haak en wendde me tot de direc teur. „Senor," hijgde hij, „wat bete kent dit?" Ik vertelde het hem. De wijze waarop hij knikte in de loop van het verhaal, bewees dat de piccolo hem al op alles had voorbereid. „Het is geen grapje," zei ik. „Het is veel te ernstig voor een grap. Eerst dacht ik dat er een vergissing in het spel moest zijn. Maar sinds ik dat ding geopend heb denk ik er niet meer zo over. Iemand kan fouten maken bij behandeling van de bagage, maar niet met dit soort bagage." Inspecteur Schmidt kwam hel pend tussenbeiden. „Tóch kan 't een vergissing zijn", zei hij. „Veronderstel dat die bezorger 'n hele wagen vol spul heeft gehad. Dan kan hij een vergissing hebben gemaakt door twee dingen te ver wisselen. Hij weet niet beter of het zijn gewone bestellingen. Dat zijn ze ook voor hem, zolang hij niet weet wat er in zit. De directeur zuchtte. „Ik zal de politie moeten waarschuwen," ze hij spijtig. Hij keek ons aan met iets smekends in zijn uitdrukking. Hij wist dat het hopeloos was maar toch hoopte hij nog op een of ander wonder dat hem zou bevrijden van die verschrikkelijke noodzaak de politie erbij te halen. Ik dacht er precies zo over. Ik keek de inspec teur aan. Mischien zag hij kans op een wonder. Vastberaden knikte hij. „Ja," zei hij. „De politie, en wel onmiddellijk. Er zal genoeg te vragen zijn buiten het ene: waarom hebt U ons niet ogenblikkelijk gewaarschuwd?" Wéér zuchtte de directeur en knikte. „Maar niet alleen de poli tie," zei hij met een rilling. „Het zal de Guardia Civil moeten zijn." „Nee," zei de inspecteur stellig. „Niet de Guardia Civil. Alleen de politie." „U heeft het zelf gezien, senor. Die man was van Guardia." dan behoorlijke voortgang Was ge maakt met de aan- en afvoerwegen van deze belangrijke rivierover- gang. Deze brug zal niet alleen voor het gebied een verdere ontsluiting en rechtstreekse verbinding met 't noorden betekenen, doch 'is ook noodzakelijk voor ontlasting van de reeds bestaande bruggen. In 1964 zal de weg Heusden-An- del verder worden afgebouwd, die bij laatstgenoemde gemeente aan sluiting moet krijgen op de rijks weg van Gorinchem naar Waalwijk. Teneinde een goede verbinding te garanderen met het noorden wordt de aanleg van het traject Gorin chem-Andel urgent. Dit 'jaar zal ook verder worden gegaan met. de bouw van de provinciale weg van Eethen, langs Meeuwen naar Hank. LANGSTRAATWEG Sprekende over de Langstraat- weg betoogde de heer Timmer mans: „In mijn vorige jaarrrede heb ik mijn teleurstelling uitge sproken over de trage gang van za ken bij de aanleg van de Lang straatweg. Van enkele zijden wer den hierop toen meer optimistische uitspraken gedaan, als zou het ge deelte Waalwijk-Waspik in de zo mer van 1963 voor 't verkeer wor den opengesteld. Deze verwachtin gen werden niet verwezenlijkt, doch zonder onvoorziene tegenval lers bij de bouw kan thans zeker worden aangenomen, dat dit ge deelte midden 1964 gereed zal ko men." Het gedeelte van de weg Was- pik-Raamsdonk wordt in 1964 aan besteed en de uitvoering zal zeker nog 2 jaar in beslag nemen. Voor het gedeelte Raamsdonk-Wa- genberg is men in december j.l. be gonnen met de procedure om de gronden te verkrijgen. Deze trans acties zullen, naar mag worden ver wacht, minstens nog anderhalf jaar in beslag nemen. Over het tijdstip van aanbesteding der werkzaam heden kan derhalve nog niets wor den gezegd. Eenzelfde gang van zaken doet zich voor bij het gedeelte van de Langstraatweg achter Nieuwkuijk en Drunen. De onteigening van de ze gronden zal ook hier de uitvoe ring nog wel enkele jaren in de weg staan. Ook de toeristische ontwikkeling in het gebied van de Kamer kreeg in het afgelopen jaar nieuwe perspec tieven. In dit verband is het van be lang geweest dat het college van Ge deputeerde Staten voor Noord Bra bant op 15 mei een recreatie commis sie voor de Biesbosch heeft ingesteld. Deze commissie is inmiddels begon nen met de voorbereiding van een ontwerp van een recreatieplan voor de Brabantse Biesbosch. Een aantal nationale en provincie - ale instanties, waaronder de Kamer van Koophandel in deze belangrijke werkgroep vertegenwoordigd. Inmid dels zijn de moeilijkheden rond de aanleg van een grote nieuwe jachtha ven in Drimmelen opgelost en is een aanvang gemaakt met de bouw van dit reusachtige project. Een rijkssub sidie van bijna anderhalve ton is hier voor toegekend. De gemeente Duss'en is met haar plannen voor verbetering v. d. water- sportaccomodatie in Hank op moei lijkheden gestuit. Het is overigens verheugend dat ook in de lokale sfeer de toeristische perspectieven thans de volle aandacht hebben. Ook in Heusden is de verbetering van de pachthaven krachtig ter hand genomen door het gemeentebestuur. Er is een speciale werkgroep inge steld, die zich met dit project bezig houdt. Intussen is in dit stadje een acieve VVV met haar werkzaamhe den gestart. De eerste resultaten daar van werden reeds geboekt. De vanouds bekende grote touris- tencentra in de streek mochten zich ondanks de slechte weersomstandig heden in het seizoen 1963 in een gro te belangstelling verheugen. Het Na tuurpark de Efteling in Kaatsheuvel noteerde wederom een miljoen bezoe- wers, waarvan een belangrijk percen tage uit het buitenland. Kampeercentrum De Klinkaert in Drunen boekte ruim 74.000 over nachtingen bungalowpark 't Kraan ven in Loon op Zand 20.700. Ook de heinde campings in Kaatsheuvel noteerden wederom grotere aantallen bezoekers. Door snel en vindingrijk ingrijpen zijn zes Duitse mijnwerkers die don derdagmiddag rond 5 uur ingesloten raakten in de mijn Gouley-Laurweg te Würselen hij Aken gered. De man nen waren op de 530 meter-verdie ping bezig met het opruimen van de resten van een „hanglaag", toen ach ter hen het stenen dak over een leng- té van ongeveer zeven meter instort te. Ze raakten totaal ingesloten. Tot hun geluk bleef bij de instorting een persluchtleiding van ongeveer tien centimeter doorsnee intact. Daar door konden zij met de buitenwereld in verbinding blijven. De mannen lieten voortdurend weten, dat ze alle vertrouwen hadden dat ze er we$r goed uit zouden komen en dat ze zich best voelden. Ze dachten de lucht in hun gedwongen nauw verblijf zeker een dag goed te kunnen houden. Het jonge uit drie personen be staande gezin Rood uit Nijmegen is donderdagmiddag verongelukt op een onbewaakte overweg nabij Groes- beek. De bestelauto, waarin het ge zin zat, werd om drie uur gegrepen door een met volle snelheid rijdende sneltrein uit Kranenburg. Gedood werden de 36-jarige heer P. Roor, zijn 37-jarige echtgenote, mevrouw A. Roor-Keuning en hun vierjarig dochtertje Jacqueline. De wagen werd 50 meter meegesleurd. De posterijen zullen dit jaar nog met belangrijk verdergaande tariefs verhogingen moeten komen, dan de optrekking van sommige posttarieven, die 1 januari is ingegaan. De direc teur-generaal van de PTT, prof. ir. G. H. Bast, waarschuwde donderdag in zijn nieuwjaarsrede, dat anders „aanzienlijke verliezen" te verwach ten zijn. De resultaten van de PTT over 1963 zullen ongeveer gelijk zijn aan die van 1962. Dat wil zeggen, dat de uitgaven en inkomsten tegen elkaar opwegen. Vóór 1962 heeft de PTT winsten van veertig tot honderd mil joen gulden per jaar kunnen maken. Vorig jaar zou nog een aanzienlijk verlies zijn geleden als niet een 'be langrijke stijging van de omzet was geboekt. Bovendien is over 1963 een ander afschrijvingspercentage toege past, wat de lasten met ongeveer 12 miljoen gulden heeft verminderd. VERDELING BRABANTS WONINGCONTINGENT 1964 i;i Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant hebben aan de gemeentebe sturen medeleling gedaan van de door minister Bogaers genomen be slissing ten aanzien van de woning contingenten voor het jaar 1964. De gemeente Waalwijk kreeg 44 woning- wetwoningen toegewezen en 30 pre miewoningen. De gemeente Loon op Zand Kaatsheuvel 43 woningwetwoningen en 18 premiewoningen, Drunen 16 woningwetwoningen en 6 premiewo ningen, Sprang-Capelle 20 woning wetwoningen en 18 premiewoningen, Vlijmen 22 woningwetwoningen en 12 prem-iewoningen, Waspik 12 wo ningwetwoningen en 10 premiewo ningen. Vervolgens aan Breda 365 woning wetwoningen en 220 premiewonin gen, Dongen 30 woningwetwoningen en 15 premiewoningen, Dussen 12 woningwetwoningen en 3 premiewo ningen, Eethen resp. 19 en 2, Geer- truidenberg 12 en 22, 's-Gravenmoer 9 en 1, 's-Hertogenbosch 350 en 195, Heusden 18 en 2, Made c.a. 14 en 7, Oisterwijk 42 en 10, Oosterhout 96 en 65, Oss 100 en 65, Raamsdonk 36 en 16, Tilburg 445 en 225 en Udenhout 11 en 15. „Dat moet de politie maar uitzoe ken," zei Schmitty. „Als het een van hun mensen is," weersprak Guitterez, „dan zal de Guardia nooit toestaan dat anderen de zaak behandelen." „U waarschuwt de politie," hield de inspecteur vol. „Dan kan de po litie er de Guardia Civil bijroepen. Dit is een moord, en in geval van moord moet de gewone burger de autoriteiten waarschuwen. Dat moet hij doen op de snelste en meest voor de hand liggende wijze. U dénkt, en in zaken als deze mag een burger niet denken. Dat maakt hem ver dacht De gedachten alleen dat iemand hem ook maar verdacht zou kun nen vinden deed de arme directeur sidderen. „Ik verdacht?" jammerde hij. „Ik wist nergens van totdat se nor Bagby me door die jongen liet halen. Zeg toch alsjeblieft niet dat ik er maar iets van wist, senor." „Roep de politie," hield Schmitty aan, „dan zal het zelfs lijken of u er nog minder van afwist. Het is heus het beste voor U." „Neemt U me niet kwalijk, me neer, maar ként U Spanje?" Ik mengde me in het gesprek, ik kende Spanje. „Dit is inspecteur Schmidt, senor Guitterez," zei ik. „Het is de vriend waarvoor ik de kamer bestelde, mijn vriend is een belangrijk functionaris van de New Yorkse politie." De uitwerking ervan was zoals ik had verwacht. Voor een Spanjaard is een poli tieman een politieman en daar dis puteer je niet mee. De fijne kneep jes van jurisdictie komen bij een Spanjaard zelfs niet op. Zelfs het punt dat hij had proberen duidelijk te maken en waarover ik het al met Schmitty had gehad, dat de Guar dia Civil haar eigen boontjes wilde doppen, had niets te maken met de kwestie van jurisdictie. Hij had het geopperd eenvoudig omdat hij wist hoe de Guardia Civil was. Als zij zich met iets zou willen bemoeien zou niemand het in zijn hoofd ha len nee te zegen, en in het geval van een dode Guardia was het on vermijdelijk dat ze zich met het geval zouden bemoeien. Mijn onthulling over inspecteur Schmidt echter maakte alle ver schil ter wereld. Senor Guitterez wendde zich tot de jongen en droeg hem op een politieagent te gaan ha len op de José Antonioboulevard. „Zeg maar dat er hier een dode Guardia Civil in een mand is af gegeven," zei hij. Deze instructies waren in het Spaans gegeven, en Schmitty hield de jongen vast totdat ik hem ver teld had wat er was gezegd. „Nee," zei Schmitty. „Dat is ver keerd. Veel te veel bijzonderheden. Er wordt hier weer te veel gedacht. Zeg de jongen dat hij een politie man moet halen zonder meer. Hij moet niets anders zeggen dan dat hij hier in het hotel nodig is omdat er een dode is. Dus niet wie er dood is en evenmin iets over een mand. Die jongen weet niets. Hij wordt gewoon voor een boodschap ge stuurd en hij weet niet meer dan hem is gezegd. Vragen moet hij niet beantwoorden en hij mag ner gens over uitweiden. Alleen maar 'n politieagent halen, verder niets." Guitterez luisterde nauwkeurig en toen Schmitty uitgesproken was, gaf hij de jongen nieuwe instruc ties. Hij deed het precies zoals in specteur Schmidt het wilde. Ik knikte goedkeurend en de inspec teur liet de jongen gaan. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 2