w/AAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu Grond gevraagd Vraagkoorts doet de prijzen stijgen! K£M>o»po Directie-vernieuwing bij de K.L.M. Vakbeurs voor koffers en lederwaren en souvenirbeurs geopend Onze grond wordt schaars bij 4 Kinderen brand omgekomen Simofoon als proef in gebruik genomen Korter diensttijd voor marine GEDACHTEN VAN EEN BOUWPASTOOR Kamer van Koophandel te Tilburg I 'n BRIL Vernieuwingen in hei leger Provinciaal nieuws Lederwarenindustrie boekte record-omzet Stramheid en Pijnen vallen van U af met Krnschen. MEER AANDACHT AAN AFWERKING VRIJDAG 11 JANUARI 1963 85e JAARGANG No. 3 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieien Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" In de laatste jaren zijn de prijzen van onroerende goederen snel ge stegen. De oorzaak zullen wij meestal zoeken in de toegenomen waar dedaling van het geld en in de enorm gestegen kosten van de arbeid. De bouwprijzen zijn hierdoor rechtstreeks beïnvloed en zo lang er 'n tendens blijft bestaan om de lonen verder op te trekken, kunnen wij er zeker van zijn dat de prijslijn voor alles wat bouwwerk is zich ver der naar boven zal bewegen. Geldt deze gang van zaken ook voor de prijs van de grond? Op het eerste gezicht plegen wij dan een vraagteken te plaatsen. Bij nader inzien zullen wij echter spoedig de konklusie moeten trekken dat ook de grondprijs aan een verdere stijging niet zal ontkomen. Ook voor dit goed kunnen wij zeggen dat er steeds meer arbeid aan wordt be steed, terwijl er daarnaast nog enkele bijzondere factoren werken. Wanneer ergens een stuk grond ligt, is dit zonder meer nog niet voor gebruik gereed. Voor agra rische doeleinden is er steeds meer sprake van onderzoek voordat de grond in gebruik wordt genomen, maar voor bouwdoeleinden geldt dit nog in veel sterkere mate. Dat blijkt ook uit het rapport van de Commissie Grondkosten, die in 1961 door de minister van Volks huisvesting is ingesteld. Deze com missie wijst erop dat onder meer de prijzen en onteigeningsvergoe dingen voor ruwe grond een ten dens tot stijging vertonen. Het is begrijpelijk dat door de uitbreiding van steden en dorpen de gemeentebesturen steeds verder vooruit moeten zien en dat zij trachten de ring van grond rond hun gemeente zoveel mogelijk on der beheer te krijgen. In de eerste plaats om tijdig grondspeculaties te voorkomen en vervolgens om dat zij doelmatige uitbreidings plannen willen ontwerpen, die de steden van de toekomst een mo dern en ruim aanzien zullen geven. Hoe meer zij echter vroegtijdig op die grond beslag leggen, hoe meer er ook voor lange tijd enorme grondringen buiten een reeks ge meenten buiten de sfeer van de direkte vraag en het onmiddellijke aanbod worden gebracht. Dit doet de schaarste toenemen of op zijn minst wekt het de gedachte dat de grond zeer schaars wordt. STEEDS MEER NODIG Voor Nederland is bovendien die gedachte van toenemende schaarst' beslist geen fictie. Zij wordt voo: bouwgrond bevorderd door groots recreatieplannen. Deze zijn wi nuttig, maar vragen enorm vee; grond. Vader gewond bij reddingspoging Maandagnacht zijn in Nieuw - Vennep bij een felle brand in de ouderlijke woning vier kinderen van de familie Hol, een 11-jarige jongen, een 10-jarig meisje, een 8- jarige jongen en een baby van 6 maanden, om het leven gekomen. De brand werd om half drie ge meld. De brandweer uit Haarlem mermeer, Hoofddorp en Nieuw- Vennep bestreed het vuur dat woedde in het woonhuis annex hor logewinkel aan de hoofdweg in Nieuw-Vennep, maar kon niet voorkomen, dat het huis nagenoeg geheel afbrandde. Het perceel er naast liep schade op. De ouders van de kinderen zijn gered, de vader heeft echter in een poging om zijn kinderen te redden ernstige brandwonden aan gezicht en rechterarm opgelopen, zodat hij moest worden opgenomen in het ziekenhuis te Haarlem. De PTT is gestart met het simo- foon-proefbedrijf, dat voor de Ne derlandse telefoonabonneés nieuwe mogelijkheden gaat bieden. De si mofoon is een apparaat dat door lichtsignalen boodschappen kan doorgeven. Men kan door de simo foon een viereneenhalve kilo wegend kastje dat aan een tran sistorradio doet denken dus niet spreken. De bezitter wordt alleen op de hoogte gesteld dat een tele- foonabonné hem wil spreken. Het apparaat biedt zes mogelijkheden voor het seinen van tevoren ge maakte afspraken. Als een van de lampjes op het kastje gaat gloeien weet hij wat dat betekent: het is een van de zes afspraken die hij 's ochtends met zijn vrouw heeft gemaakt. Een volgende kostenverhogende factor vinden wij in de vele voor zieningen, die van publieke zijde moeten worden getroffen om de grond als bouwgrond geschikt te maken. Er moeten maten worden aangelegd met veel betere verlich ting dan voorheen om het verkeer van dienst te zijn. Datzelfde ver keer vraagt parkeerterreinen en ruimte voor garages en benzine stations. Aan het wegdek moet alle zorg worden besteed. Aan de watertoevoer en -afvoer worden de hoogste eisen gesteld. Dit vergt enorme sommen, die uit eindelijk door de bewoners moeten worden opgebracht. Of moeten de ze kosten door de gehele gemeen schap worden gedragen? Dit is een nog niet opgeloste vraag. OPWAARTSE DRUK Bij het maken van uitbreidings- en saneringsplannen moet een ge meente dikwijls aanwezige opstal len kopen. Ook deze kosten moe ten er weer uit komen en zij zijn niet gering. Wordt hier wel de no dige zuinigheid betracht? De stem- men hierover zijn nogal verdeeld. Soms ziet men prachtige wijken, die royaal zijn opgezet, maar de grondprijzen zijn er dan ook naar. Als de koper die prijzen hoort, vraagt hij zich wel eens af, of de overheid er nu naar streeft de kost prijs zo laag mogelijk te houden of dat zij zoveel mogelijk winst tracht te maken. In elk geval vormt de door de gemeenschap gevraagde prijs voor bewerkte grond dikwijls een stimulans vqor anderen om ook maar weer de prijs te verhogen. Er zou dus een druk op de grond prijs komen door berekening van overheidsgrond tegen kostprijs en door het betrachten van zoveel mo gelijk soberheid. Genoemde com missie vindt een grondcomplex van betekenis op langer zicht goedko per dan het werken met kleine stukjes. Deze stelling is wel aan vechtbaar, want die grote complex en worden dan zoals gezegd voor lange tijd uit de markt genomen. DUURDER GRONDWERK Wij mogen vanzelfsprekend niet vergeten te vermelden dat aan de grond bestede arbeid ook steeds duurder wordt. Evenmin werkt de zich uitbreidende welvaart bevor derlijk voor een lage grondprijs. Er komen meer liefhebbers voor een eigen stuk grond en als er geld is, kijkt men niet op een meter Vermenigvuldig deze gedachte met zoveel duizend en er is op nieuw een oorzaak gevonden voor de vraagkoorts. Hoevelen 'zijn er niet die een stukje recreatiegrond, al dan niet met vakantiehuisje, privé willen bezitten? Nederland groeit in tal en in grondlasten. Er woont een volk binnen zijn grenzen dat snakt naar ruimte voor industrie en woonge legenheid. Als poort van Europa wordt het een internationaal cen trum, dat vestigingen oproept voor allerlei organen. En al deze activi teit mondt uit in vraag naar grond. Zal er ooit een kentering komen in de prijsbeweging? Het lijkt er nog niet op, maar zodra de inves teringen in bouwwerken afnemen, de koopkracht schaarser wordt, zal er ook matiging worden betracht in de vraagprijs voor grond. Dan ebt de speculatiemarkt, die nog al tijd bestaat, snel weg. Op dit ogen blik zullen velen zich plotseling afvragen wat ze toch met al die ruimte moesten. Wellicht komt er dan enige rust in de prijzen met een neiging tot dalen. Voorlopig lijkt het er nog niet op. De grond wordt steeds duurder en wie zal deze beweging stuiten PASSEND BIJ UW UITERLIJK! VOOR 'n PRIJS DIE U LIGT!! MET 'n VERGAANDE SERVICE VAN MAAREN'S BRILLENZAKEN N V. DEN BOSCH TILBURG B R E D A Vughterstraat 25 Markt 32 NwrGinnekenitr. 23 UW BRIL MEESTAL ,IN' 1 UUR KLAAR! De duur van de eerste oefening van dienstplichtigen kan nog niet teruggebracht worden tot die van vóór de Berlijnse crisis. Wel zijn de uiterlijke tekenen van een cri sis vervaagd, maar de bedreiging zelf bestaat nog steeds. De geza menlijke verdedigingsinspanning van de NATO moet hierop het ant woord zijn. Minster Visser (Defen sie) zegt dit in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Wel is per 1 januari de duur van de eerste oefening voor sommige categorieën dienstplichtigen bij de marine teruggebracht tot 21 maan den. Ook kan beroepspersoneel weer ontslag aanvragen. Bij een deel van de landmacht wordt een proef genomen met een kortere diensttijd voor sommige dienst plichtigen, maar dit experiment zal eerst in NATO-verband moeten worden besproken voordat een be slissing kan worden genomen. De Centurions zullen rond 1966 geleidelijk moeten worden vervan gen, proeven met nieuwe zware tanks worden nu gevolgd. De afle vering van amx-tanks zal sneller kunnen plaatsvinden dan werd verwacht. Dit jaar zullen nu amx- voertuigen worden geleverd voor drie (in plaats van twee) gemecha niseerde infanterie-bataljons en drie (in plaats van twee) gemecha niseerde afdelingen veldartillerie. Definitief is nu besloten, twee van de drie infanteriebataljons van de pantserinfanteriebrigades uit te rusten met gepantserde DAF-perso- neelsvoertuigen. Eigenlijk zouden dit rupsvoertuigen moeten zijn. Vóór eind volgend jaar zal Neder land in staat moeten zijn, in totaal vijf brigades te leveren aan de NATO. Daarna zal gezorgd moeten worden voor de oprichting van een zesde, van modern materiaal voor ziene brigade, wil Nederland vol doen aan de NATO-plannen. Ongeveer 2000 jeeps, die nog uit de tweede wereldoorlog stammen, zullen dit jaar worden vervangen door DKW-jeeps. Ook oudere GMC-trucs zullen worden vervan gen door ongeveer 340 DAF-drie- tonners. Er is nog geen beslissing tienomen over de aanschaf van he- iikopters. Een parochie is uit haar aard verzorgend en behoudend, nl. hen die reeds geloven. Zij is uit haar aard ook wervend of missionair, d.w.z. door de beleving van haar christelijk bewustzijn is zij een getuigenis voor de anderen en roept zij deze op zich voor Christus en Zijn Kerk open te stellen. Daarom ook moet een parochie in missionair opzicht doen wat zij kan. Want als Kerk is zij niet alleen geestelijk verantwoordelijk voor de reeds gelovenden, zij is het ook voor allen die op haar grondgebied wonen, dus ook voor hen die de Kerk nog niet of niet meer kennen. Niemand mag zij uit haar belangstelling stoten, nie mand mag zij beschouwen als „afgeschreven". Integendeel, zij richte haar belangstelling bijzonder op de zwakken en de ontrou wen en zij trede hen die van Christus en Zijn Kerk nog geen kennis hebben, met grote welwillendheid tegemoet. Wil een parochie deze wervende of missionaire mentaliteit akti- veren, dan zal het zaak zijn om de parochianen te vormen tot apos tolisch bewuste christenen. De hier beroelde ontplooiing is immers de taak van heel de parochie, d.i. van priester en gelovige tesamen. De priester is krachtens zijn ambt op deze missionaire aktiviteit ge richt, de gelovigen zullen daartoe gevormd moeten worden. Zij zul len de medewerkers moeten worden voor die instituten en instellin gen die zich bijzonder op het apostolaat toeleggen. Zo moet het mogelijk zijn aan een parochie een echte apostoli sche inslag te geven. P. STEVENS, Bouwpastoor St. Thomasparochie Amatastraat 2 „Oude Gracht" Eindhoven Giro 110.33.79 Bij de eerste jaarvergadering die in ons land door de Kamers van Koophandel is gehouden, n.l. die te Tilburg, heeft de voorzitter drs. P. Pessers o.m. gezegd, dat voor de Tilburgse industrie 1962 niet slecht is geweest. Voor de schoenindus trie meende hij een lichte verbete ring te mogen constateren. In het gebied van de Kamer is De voorzitter van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer, de heer J. A. Risseeuw, heeft maandag in Utrecht de tiende vakbeurs voor koffers en lederwaren en de vijfde souvenir- beurs geopend. De beurzen worden gelijktijdig gehouden en wel tot en met 11 janu ari Aan de kofferbeurs nemen ongeveer 110 exposanten deel op een oppervlakte van 2000 vierkante meter. Zij presenteren er hun nieuw ste collecties voor het komend voorjaar. De souvenirbeurs telt 120 deelnemers en beslaat een oppervlakte van 1800 vierkante meter. De heer Risseeuw memoreerde in zijn openingsrede, dat de opbrengst van het toeristenbezoek aan ons land in 1962, vergeleken bij 1938, meer dan honderdmaal zo groot was. Nederland heeft zich een ste vige plaats veroverd in de rij van Nadat de Raad van Commissarissen van de KLM dezer dagen had vergaderd, werd eindelijk het langverwachte communiqué bekend ge maakt. Daarin viel ondermeer te lezen, dat de heren Mr L. H. Slote- maker, Mr. J. van de Wiel en J. C. van der Kloot hun lidmaatschap van de directie der KLM beschikbaar hebben gesteld en hun onslag hebben aangeboden, en dat aan een op 24 januari te houden algeme ne vergadering van aandeelohuders zal worden voorgesteld de heer E. H. Larive, directeur van Shell Thnkers N.V., te benoemen tot lid der directie van de KLM. king, van het personeelsbeleid en van commerciële aangelegenheden, in een adviserende functie ter be schikking van de KLM te stellen. De directie zal als de algemene vergadering van aandeelhouders de benoeming van de heer Larive bekrachtigt, per 1 april 1963 wor den gevormd door de heren: Ir. F. Besangon, Mr. L.de Block en E. H. Larive. Zoals reeds eerder medege deeld zal de presidentcommissaris der KLM, dr. ir. F. Q. den Hollan der, in afwachting van de benoe ming van een president-directeur, tijdelijk het voorzitterschap van de directie-vergadering bekleden. „De directie van de KLM zal zich onder het voorzitterschap, van dr. ir. Den Hollander onmiddellijk zetten aan de verdere reorganisatie van het bedrijf, die door de huidige omstandigheden geboden is en die de mogelijkheden moet scheppen de toekomst van onze nationale luchtvaart te verzekeren", aldus het communiqué. De heer R. J. Vogels, onderdirec teur der maatschappij, hoofd der afdeling public relations, deelde zaterdagmiddag mee, dat t.a.z het personeelsbestand der maatschap pij nog geen enkele beslissing ge- Volgens de tekst van 't communi qué was de Raad tijdens zijn lang durige beraad tot de conclusie ge komen, dat onder de huidige om standigheden aan een directie van vier leden de voorkeur dient te worden gegeven. De heren Slotemaker, van der Wiel en van der Kloot hebben, al dus het communiqué, teneinde het de raad van commissarissen moge lijk te maken een reconstructie van de directie van vennootschap tot stand te brengen, in overleg met deze raad besloten, hun lidmaat schap van de directie beschikbaar te stellen en hun ontslag als zoda nig aangeboden. De raad van com missarissen zal aan een op 24 jan- 1963 te houden algemene vergade ring van aandeelhouders voorstel len het ontslag van genoemde he ren per 31 maart 1963 te aanvaar den onder betuiging van bijzonder- e dank voor de grote verdienste, lie elk hunner gedurende vele ja ren aan de KLM heeft bewezen. De heren Slotemaker, Van der Wiel en van der Kloot hebben zich op verzoek van de raad bereid ver klaard hun kennis ervaring onder- scheidelij k op de gebieden van luchtvaartpolitiek en samenwer- nomen. Een eventuele beslissing hierover staat aan de nieuwe dire ctie ter beoordeeling. DE NIEUWE DIRECTEUR De 47-jarige Etienne Henri Lari ve, de nieuw benoemde directeur van de KLM en thans directeur van Shell Tankers N.V., is bekend geworden als commandant van de Nederlandse motortorpedoboten in Want Kruschen's zes minerale zouten jagen de onzuiverheid uit Uv bloed en daarmee ook de oorzaak van uw lijden en pijn. Het klinkt haast ongelofelijk, maar duizenden Rheumatiek-lijders in binnen- en buitenland kunnen U enthousiast bevestigen, hoe wél ze zich bevinden met de kleine do sis Kruschen iedere dag. de tweede wereldoorlog. Deze MT B's opereerden, als onderdelen van het zgn. „Dover Command" in het kanaal. Enkele van de avonturen die de opvarenden van deze MTB's hebben beleefd, komen voor in het boek van Larive „Vannacht varen de Hollanders". De heer Larive is ridder Militai re Willemsorde derde klasse, dra ger van het bronzen kruis (hij ont ving deze onderscheiding zelfs 2x), heeft de Engelse onderscheiding „distinguished Service Cross" met „bar en is ridder in de orde van Oranje Nassau met zwaarden. De zaterdagmiddag gehouden vergadering van de raad van com missarissen werd niet bijgewoond door Z.K.H. de prins der Nederlan den, mr. H. Albarda, plaatsvervan gend voorzitter van de raad, prof. mr. P. Lieftinck (die vrijdag naar de V.S. is vertrokken) en prof. dr. J. Tinbergen. favoriete vakantielanden. De toe ristische ontvangsten beliepen in de eerste drie kwartalen van het vorig jaar 534 miljoen gulden, 71 miljoen meer dan in de overeen komstige periode van 1961. Hierte genover stonden de uitgaven van het uitgaand verkeer ad 510 mil joen gulden. Het centraal planbu reau verwacht, dat binnen- en bui tenlandse toeristen in 1970 rond twee miljard gulden in Nederland zullen uitgeven. De heer P. L. van der Pluym, voorzitter van de adviescommissie lederwaren van de jaarbeurs, zei bij de opening, dat de Nederlandse koffer- en lederwarenindustrie in 1962 zeer waarschijnlijk een omzet van 100 miljoen gulden heeft be reikt, bijna 35 miljoen gulden meer dan in 1958. Van de totale produk- tie werd voor 17 miljoen gulden meer geëxporteerd, de import in deze sector had een geldswaarde van 28 miljoen gulden. De heer van der Pluym liet een waarschuwend woord horen tegen de neiging in schoenenwinkels le ren damestassen te gaan verkopen. Hij ziet hierin geen enkel econo misch belang en meent, dat de con sument er evenmin bij is gebaat. Aan de afwerking van de artikelen zal, volgens hem, nog meer aan dacht moeten worden besteed, evenals aan de industriële vormge ving. De heer A. Bosman, lid van het nieuwe bestuur van de vereniging van souvenirfabrikanten, ging nog nader in op de vaak negatieve waardering die het Nederlands souvenir ten deel valt. De buiten landse toerist heeft, volgens hem nu eenmaal een bepaalde indruk van ons land, een indruk, die vaak nog wordt bevorderd door de pro paganda van derden. Ook meent hij, dat bepaalde voorwerpen, zo als klompen en molens, de toerist meer aanspreken dan bijvoorbeeld de Nederlandse industrieën of de Deltawerken. De heer Bosman zei, dat de fa brikant van souvenirs in de eerste het noodzakelijk dat andere dan de daar monopoliserende textiel-, schoen- en lederindustrieën worden aangetrokken. Om het juiste in dustriële klimaat te scheppen zal voorts een evenwichtiger samen stelling van het bedrijfsleven, naast een ontwikkeling van de dienstver lenende sector moeten worden be werkstelligd. Dit laatste kan gerealiseerd wor den door het bouwen van moderne kantoorpanden en opslagruimten, de aanleg van ruime parkeerterrei nen en het verbeteren van de nog steeds gebrekkige infra-structuur. Van een ruime spreiding van de industrie, tengevolge van het ruim teprobleem, is men langzamerhand afgestapt, aldus drs. Pessers. Te genwoordig wordt meer aangeslo ten op bestaande industriële cen tra, en in probleemgebieden tracht men kernen tot ontwikkeling te brengen met steun van de regering in de vorm van premies en prijsre ductieregelingen. Het nieuwste streven is echter om deze recht streekse steun te stoppen en alle middelen te concentreren op de regionale infra-structuur. Hij noemde tot slot de Stichting Ontwikkeling Brabantse Industrie, de „OBI", die zich in het bijzonder bezighoudt met de industrialisatie en met het vraagstuk van de in fra-structuur in de provincie Noord-Brabant. Hij stelde dat de verschillende facetten van deze in fra-structuur, zoals woningbouw, onderwijs en recreatie, zullen wor den betrokken in het grote struc tuurplan dat door de Streekraad wordt opgesteld. Hij sprak tenslotte de hoop uit dat de Streekraad een weloverwo gen plan zal ontwerpen. BURGEMEESTER WOUTERS f Te Rijswijk overleed de edel achtbare heer K. L. J. Wouters, oud-burgemeester van Dongen. De heer Wouters is 67 jaar oud geworden. In 1931 kwam hij van Vinkenveen naar Dongen. In zijn ambtsperiode in deze gemeente, die tot 1940 duurde, heeft hij veel voor deze gemeente en haar uit breiding gedaan. Hij was ook lid van het algemeen bestuur van 't Middenstandsborgstellingsfonds te Waalwijk. Na 1940 was de heer Wouters burgemeester van Val- kenswaard en Monster. Na zijn pensioengerechtigde leeftijd woon de de heer Wouters met zijn gezin in Rijswijk. De 22-jarige mevr. Schneider, moeder van een kind en wonende aan de Vlijmense weg (Woonwa gen-centrum) is zondagavond in Boxtel dodelijk verongelukt, door dat de auto, die door haar man werd bestuurd in botsing kwam met een andere auto uit Boxtel. Dr. Kerssemakers uit Veghel (56 jaar) is maandagavond in Den Bosch plotseling overleden. plaats zakenman is en slechts op zeer beperkte schaal kan proberen, een verandering te brengen in zijn artikelen zonder al te zeer tegen de wensen van het grote publiek in te gaan. Over een langere peri ode gezien valt er echter, volgens de heer Bosman, toch een verbete ring van het assortiment in de sou venirbranche te constateren.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1