FILMJOURNAAL Totstandkoming E.E.G.-zuivelverordening zaak van hoge prioriteit Musis Sacrum VERS VAN DE PERS Luxor DE KLOOF Matige seizoenstijging van de werkloosheid KONGO Optica Bogaerts BELEVENISSEN VAN SMIDJE VERHOLEN I4u id-handen-lippen 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 11 JANUARI 1963 2 NEDERLANDSE BANK VERLAAGT RENTE ruw of schraal? PUROL „EL C1D" Eindelijk dan wordt deze grootse film van Samuel Bronston ook in Waalwijk vertoond. El Cid is de naam van de glorieuze vrijheids strijder uit de Spaanse geschiede nis, die eens zijn land beschermde tegen de invallen van de Moren. El Cid is echter niet alleen een epos, waarin een kleurrijke avon tuurlijke tijd met duels en veld slagen op grandioze wijze herleeft, El Cid is bovenal een film, die een liefdesverhaal vertelt zoals de ge schiedenis maar zelden heeft ge kend. Charlton Heston vertolkt de rol van El Cid, terwijl Sophia Loren een voortdurend ontroerende Chi- mene speelt. Anthony Mann voer de de regie over deze unieke film. De aanvangstijden zijn: vrijdag en zaterdag 8 uur; zondag om 4 en 8 uur; maandag, dinsdag en woensdag om 8 uur. ECHT IETS VOOR CONNY „Echt iets voor Conny" is weer een filmpje zoals er dertien in een dozijn gaan. Conny zingt in deze film weer enkele liedjes zoals „Wer wird der Erste sein" en „Sunshine". Verder werken o.a. mee: Rex Gildo, Fred Bertelman en Jack Finey. Zondagmiddag 2 uur. Toegang alle leeft. Stella Teratogen Utta Danella. Zuid-Hollandsche Uitgeversmij. „Stella Termogen" is het verhaal van een veel bewogen leven van een jonge begaafde vrouw in haar rusteloos zoeken naar het geluk. Het is een diep indringend en ons geheel opeisend levensbeeld, dat de talent volle schrijfster, ons in deze omvangrijke en rijk geschakeerde roman biedt en dat een verhelderend inzicht geeft in de innerlijke onrust, die ook in ons is. Naast een intens boeiend tijdsbeeld, is dit boek een spiegel waarin velen zichzelf zullen tèrugkennen. Wij bevelen dit boek gaarne aan aan de volwassen lezer. Een geur als van kruidnagels. Norah Lofts. Zuid-Hoilandsche Uitgeversmij. In deze nieuwe historische roman van Norah Lofts, die reeds door haar eerder ge schreven roman bij vele lezers zo geliefd werd, voert zij de lezer een tijdperk binnen dat voor velen een grote aantrekkelijkheid bezit. Op uiterst spannende wijze weet de schrijfster te boeien in dit veel bewogen le vensverhaal. Op treffende wijze weet zij te vens de sfeer op te roepen van het boeiende plantersleven in het oude Indië van Jan Pietersz. Coen. Duncan Childers Chirurg, Frank Yerby. Zuid-Hollandsche Uitgeversmij. In zijn ongeëvenaarde krachtige en span nende verteltrant, die hem bij zeer veel le zers geliefd deed worden, brengt Frank Yer by ons nu een doktersroman, die door zijn bijzondere inhoudt sterk boeit. De grootse schildering van dit dokters leven in zijn diepste roerselen, - de tal loze verwikkelingen en de harde strijd waar in Duncan Childers wordt betrokken, - houden ons tot het eind toe gevangen in dit intens boeiende boek. Het Orakel. Margaret Kennedy. Zuid-Hollandsche Uitgeversmij. Deze Engelse schrijfster die in haar land een grote populariteit geniet betrekt de le zer in deze boeiende roman in het leven van Conrad Swann, een modern, dus abtract beeldhouwer, die een Apollo beeld voor een tentoonstelling heeft gemaakt. Dit op zich zelf niet zo bijzondere feit, wordt evenwel het middelpunt van een kostelijke satire. Ondanks alles is dit boek geen bespotting van de abstracte kunst, maar biedt het ons op uiterst geestige en gewoon menselijke wijze een verhelderend inzicht in de ver dwazing waartoe zij kan leiden. Vooral dit is het wat ons zo bijzonder van het boek deed genieten. FEUILLETON ROMAN VAN EEN KANTOORBEDIENDE door Jan van Maasdorp 6) Karei de Hoog had niet het minste benul, bij alles wat hij voor arbeid moest doen, wat hij eigenlijk ver richtte. Hij draaide werktuigelijk aan de copieerpers, legde er een dik boek tussen, om dan later vellen geschre ven papier er uit te halen. Dat waren dan de copies van de brieven dei „Rheinische". En toen... op een drukkend hete julidag gebeurde 't. De jongste be diende De Hoog zat op zijn hoge kruk aan zijn bruingeverfde lessenaar en tuurde op lange scheepslijsten, waaruit hij de namen van de schepen der „Rheinische" moest zoeken. Op 't laatst zag hij geen namen meer van schepen, doch enkel maar zwarte strepen. De directeur had al een tijd lang met zijn bijziende ogen van ach ter de glazen van zijn lorgnet zijn jongste aanwinst met wantrouwen zitten bestuderen, totdat hij zekerheid had. De directeur wist natuurlijk niet, dat zijn jongste bediende daar niet enkel maar in slaap was gevallen. SAMAR, HET DUIVELSEILAND Deze film neemt de bioscoopbe zoeker mee in een vermetel avon tuur in de door koppensnellers be volkte binnenlanden van de Filip pijnen. De Filippijnen waren in 1870 al driehonderd jaar 'n Spaan se kolonie. De opstandige bewoners werden verbannen naar het straf- eiland Samar. Het leven is er ech ter niet zo bar slecht, maar in de binnenlanden wonen nog woeste koppensnellers, en zijn dodelijke moerassenToch maken de bannelingen een plan om er dwars doorheen te trekken, naar een le gendarische vallei, „Het dal van goud". Vrijdag t.m. zondag. Toegang 14 jaar DRIFT EN BEGEERTE „Drift en begeerte" is een ver haal van een jongen, wiens leven op de grens der volwassenheid be heerst werd door drie vrouwen. Op de plantage van Sala Post in Connecticut trachten drie meisjes de 19-jarige Parrish het hof te ma ken, doch hij voelt zich slechts aangetrokken tot Paige. Dit brengt natuurlijk de nodige consequen ties met zich mee onder andere een verwoede vechtpartij. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. In de maand december nam de ge registreerde arbeidsreserve van mannen toe van 28.788 tot 43.834. De bezetting van aanvullende werkgelegenheidsobjecten steeg met rond 1.000 en bedroeg 2.429, zo dat het aantal werkloze mannen met ongeveer 14000 steeg tot 41405. Het voor dit seizoen gecorrigeerde cijfer van de geregistreerde ar beidsreserve daalde in december met 3.000 en bedroeg aan het einde van de maand 30.000. Met bovengenoemd cijfer is het jaargemiddelde van de geregistreer de arbeidsreserve van mannen ge komen op 28.500, hetgeen ongeveer 3.000 lager is dan het overeenkom stige cijfer over 1961. De stijging van de geregistreerde arbeidsreserve in de december maand werd beperkt door een 3- tal oorzaken: 1. Een deel van de seizoenstijging van de werkloosheid, welke anders in december optreedt, heeft zich dit jaar onder invloed van de bij zondere weersomstandigheden al in november voorgedaan; 2. Door het invallen van de vorst in de tweede helft van de maand werden vele arbeiders in de vorst- verletregeling opgenomen, van wie een aantal anders in de geregis treerde arbeidsreserve zouden zijn terechtgekomen 3. De geleidelijke nivellering van de seizoenfluctuaties in de werkge legenheid, met name in de land bouw. De stijging van de geregistreerde arbeidsreserve in de december maand deed zich voor het grootste deel voor in de beroepsgroepen De Nederlandse Bank heeft haar bankdisconto met ingang van dins dag j.l. met een half percent ver laagd. Het is daarmee gekomen van 4 op 3% percent. Gelijktijdig heeft de centrale bank ook al haar ove rige tarieven met een half percent verlaagd. Deze zijn thans als volgt vastgesteld: wisseldisconto 3V2 per cent; promessendisconto 4 percent; rente voor voorschotten in reke ning-courant en beleggingen voor particulieren 5 percent; idem voor anderen (banken, spaarbanken, enz.) 4 percent. GELD BIO-VAKANTIEOORD UIT HAAGSE BIOSCOOP GESTOLEN In de nacht van zondag op maan dag heeft een inbreker naar schat ting 10.000 gulden bestemd voor het BIO-vakantieoord, gestolen uit het Passagetheater in Den Haag. Van 20 dec. tot 2 jan. is in de Haagse bioscopen gecollecteerd voor het BIO-vakantieoord. De col lectebussen werden, met hangslo ten afgesloten, verzameld in afge sloten kisten, die in de kelder van het Passagetheater stonden. Er wa ren 31 kisten met in totaal 200 bus sen, waarin zich, afgaande op de opbrengst van vorig jaar, ongeveer 10.000 gulden moest bevinden. Kennelijk heeft de dief zich laten insluiten en is hij door de nooduit gang verdwenen. Moeilijk kon de machtige man ver moeden, dat zijn onderhorige juist met een jampotje aan een touwtje - het was immers vakantietijd - over een sloot op Beukelsdijk gebogen stond, gereed om een stekelbaarsje te verschalken met zijn schepnetje. Doch het kwam niet tot uitvoering van die daad, want op dat moment werd Karei de Hoog ruw in zijn nek gegrepen door een politie-agent. Ver dwaasd en ontzet staarde hij in het rood aangelopen gezicht van zijn di recteur, die hem toebulderde „Dacht jij op mijn kosten, op mijn kantoor, in mijn tijd, lekker te kun nen slapen? Ben jij vergeten, jong mens, wat daar boven mijn privé-kan- toor staat?" De worstvinger van de patroon wees naar de spreuk uit de handels-catechismus van de „Rheini sche": TIME IS MONEY. „Tijd is geld op mijn kantoor, jong mens. Je bent op staande voet ontsla gen. Je bent een vergissing!" Die avond, alleen op zijn matras, op de vloer van de donkere zolder, lag een kleine jongen, weggedoken onder de dekens en huilde hete tra nen van schaamte en leed. Hij was een vergissing. Alleen Dora bleef haar broer trouw. Dora was de enige geweest, die hem, na zijn smadelijk ontslag bij zijn eerste werkgever, bemoedigênd en troostend had toegesproken landbouw, bouw, losse arbeiders en overig verkeer en moet aan sei zoenoorzaken worden toegeschre ven. De werkzaamheden in de landbouw zelf liepen geheel ten einde. Voorts werden de campag nes in de suikerfabrieken, in de aardappelmeelfabrieken en in de dorsbedrijven, waar eveneens veel landarbeiders werkzaam waren grotendeels beëindigd. In de bouwnijverheid liep de werkgelegenheid onder invloed van het winterseizoen eveneens belang rijk terug. Wat de beroepsgroep „overig verkeer" betreft nam de werkgelegenheid bij de vervoers bedrijven onder invloed van het seizoen eveneens af. Het aantal ingeschreven gerepa- trieerden nam met ongeveer 100 toe en bedroeg aan het einde van de decembermaand 900 mannen. De daling van het aantal open staande aanvragen is voor 'n deel seizoenmatig van aard, terwijl voorts bij het indienen van aan vragen om personeel door het be drijfsleven hier en daar van enige terughoudendheid sprake is. Als gevolg van het beëindigen van de seizoenwerkzaamheden nam de seizoenwerkloosheid toe, ter wijl ook de structuurwerkloosheid om deze reden is toegenomen. De wrijvingswerkloosheid is gestegen daar het bedrijfsleven in december in verband met de feestdagen in trager tempo personeel aanneemt. Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten bleef practisch on gewijzigd. Het jaargemiddelde van de werkloosheid van vrouwen be droeg in 1962 rond 5000, hetgeen bijna 1000 hoger ligt dan in 1961. De vraag naar vrouwelijk perso neel nam als gevolg van het einde der feestdagen iets af. De Minister van Landbouw en Visserij, mr. Marijnen geeft in de memorie van antwoord op 't voor lopig verslag der Tweede Kamer op de Landbouwbegroting 1963 de verzekering, dat hij het totstand komen van een Zuivelverordening der E.EG. het ontwerp, dat een zeer ingewikkelde materie beoogt te regelen, is bij de Raad van Mi nisters der Europese Economische Gemeenschap in behandeling 'n zaak van hoge prioriteit acht. De bewindsman verklaart bovendien, dat zijn medewerking aan de tot standkoming van verordeningen voor andere produkten mede zal worden beïnvloed door de voort gang bij de totstandkoming van 'n Zuivelverordening. De Nederlandse Minister van Landbouw en Visserij heeft er voor gepleit in de zuivelregeling de marktinterventie niet te beperken tot boter. Hij is n.l. van mening, dat bij gebleken behoefte aanvul lende regelingen voor andere pro dukten dan boter mogelijk moeten zijn, om te voorkomen dat de pro- duktie zich te eenzijdig zou rich ten op het zwakkere produkt bo ter, waarvoor zich bovendien af- zetproblemen voordoen. Zonder deze aanvullende regelingen is geen maximale valorisatie te be reiken, noch een daarbij behoren gewenste spreiding van de melk- verwerking. De bewindsman denkt daarbij aan opslagvergoedingen aan de particuliere handel, ex porttoeslagen en verruiming van de afzet voor speciale bestemmin gen. Bij de voornaamste problemen, die bij de behandeling van de ont werp - zuivel-verordening op de voorgrond staan, doet zich aller eerst de vraag voor in hoeverre er sprake is van een samenhang tussen de zuivel en de oliën- en vetten. Nadat nauwkeurig, mede aan de hand van een Werkdocu ment van de Europese Commissie, was nagegaan of er technische mo gelijkheden zijn voor een eventuele koppeling van het gemeenschappe lijke zuivelbeleid aan het voor oliën en vetten te voeren beleid, bleek dat de meningen niet onaan zienlijk uiteenlopen. Ook moet als hoofdprobleem worden genoemd de vraag: op wel ke wijze dient het evenwicht tus sen de produktie en de afzet in de zuivelsector te worden hersteld wanneer dit evenwicht is ver stoord? De Europese Commissie is van mening, dat een prijsverlaging van alle boter nadat zowel het opvangen van seizoensschommelin gen in de produktie als de normale extra verkoop van koelhuisboter resp. gesmolten boter niet voldoen de zouden zijn gebleken de goedkoopste oplossing is. De aandacht van de Raad van Ministers concentreert zich op dit ogenblik op het eerste hoofdpro bleem. Hoewel derhalve nog veel moeilijkheden moeten worden op gelost, acht de Minister het, zonder hiervoor enige zekerheid te kunnen geven, niet onmogelijk dat de Zui velverordening alsnog per 1 april 1963 in werking zal treden. DUIZENDEN VLUCHTELINGEN; VERKEREN IN GROTE NOOD Zweedse UNO-troepen hebben de plaats Kaniama, een belangrijk knooppunt van verbindingen in Katanga en een nabijgelegen vlieg veld ingenomen. Zij ontmoetten geen tegenstand, aldus is maandag in Leopoldstad bekendgemaakt. De troepen, afkomstig van de militaire basis van de UNO in Kamina in Midden-Katanga, waren 195 kilo meter naar het noordwesten opge rukt. Kaniama beheerst de hoofd- ELASTIEKEN KOUSEN STEUNZOLEN Grotestraat 220 WAALWIJK brug over de rivier de Loebilasj, aan de Katangese zijde van de grens met Kasai. President Tsjombe van Katanga is volgens Britse inlichtingen van plan spoedig naar Elisabethstad te rug te keren. Er staat in de buurt van Kolwezi een Belgisch vliegtuig voor hem klaar. Tsjombe zou in Elisabethstad de UNO-afgevaardig- de Bunche kunnen ontmoeten, maar deze heeft al te kennen ge geven, dat hij niets met Tsjombe te bespreken heeft. Premier Adoela van Kongo heeft een plan bekend gemaakt voor de hereniging van Katanga met zijn land. Volgens dit plan zullen de Katangezen op hun posten kunnen blijven, evenals de buitenlandse adviseurs in Katanga, maar Leo poldstad zal voorlopig een aantal bestuursambtenaren naar Elisa bethstad sturen. De Katangese gendarmerie zal gelegenheid krij gen zich aan te sluiten bij het Kon golese leger. De gendarmes zullen hun rang behouden. DOODSTRAF IN RUSLAND In de Prawda van de Oekraine van 5 januari, die nu in Moskou is aangekomen, wordt gemeld dat in twee processen 9 Oekrainers ter dood zijn veroordeeld. Zeven van hen zijn joden. Het eerste proces speelde zich af in Ivanovo-Frankofsk. Hier ston den 8 mensen terecht wegens clan destiene handel in tule en gordij - nen, zaken die schaars zijn. Drie van hen zullen worden terechtge steld door de kogel. Zij zouden de Sovjet-Unie voor 232.900 roebel ongeveer een miljoen gulden) be nadeeld hebben. In het tweede proces werden we gens onwettige handel in goud en juwelen zes anderen ter dood ver oordeeld. Zij hadden 330 goudstuk ken, platina, zilver en 48 horloges een een grote hoeveelheid diaman ten op de vreemdste plaatsen ver borgen zoals onder trottoirstenen, achter tegels in keukenmuren en zelfs in een graftombe. De staat zou hierbij voor ongeveer een mil joen roebel (vijf miljoen gulden) zijn benadeeld. 103 En eens op een winteravond liep smidje Verholen van de HOL- SJAK-fabriek naar zijn oude huid je bij de smidse toe. Hij droeg een gevulde actetas in zijn hand en sta pte stevig over de hardbevroren weg, want het was bitter koud. Ih zijn tas had hij allerlei gewichtige papieren, die bestudeerd moesten worden. Dat waren namelijk de uitbreidingsplannen voor de HOL- SJAK auto- en aanhangwagenfab- riek. Sjaakie en de smid zelf had den die plannen opgesteld en ze toen aan de ingenieur gegeven, die ze verder had uitwerkt en op pa pier gezet. En toen smidje Verho len thuis kwam, zette hij zich met een aan de arbeid. Hij trok zijn ge makkelijk werkpakje en zijn slof fen aan, stak een pijp op een gloednieuwe zoals jullie zien en pookte de kachel op. Nu ging de dikke actetas open en werd met 't werk begonnen. Weldra lag de hele tafel vol papieren en de smid be gon ze ijverig te bestuderen, ter wijl hij af en toe met een potlood enkele aantekeningen maakte. Maar plotseling schrok hij op uit zijn werk, want buiten op straat klonk een naargeestig en akelig stem. En die stem zong het volgen de liedje: Fleisa, hoort ge, smitje Verholen? Hebt ge er dan niet aan gedacht? Voor zeven jaar ijzer, lood en kolen, Hebt ge mij Uw ziel verkocht De smid vloog overeind, rende naar het raam en rukte de gordijn en opzij. „Dat moet de duivel zijn," steunde hij. „Ach lieve he meltje! Zijn die zeven jaar nu al voorbij?" Maar hoe de smid ook keek buiten was niets of niemand te zien. „Zou ik het me dan verbeeld hebben?" mompelde smidje Verho len. ,Nee, nee, m'n waarde vriend!' mekkerde toen opeens een stem. „Je hebt het je niet verbeeld. Ik ben gekomen om mijn rechtmatig deel op te eisen. De zeven jaar zijn voorbij, je ziel is voor mij!" Smid je Verholen draaide zich snel om en waaratje! Daar stond het oude heertje! Daar stond de duivel! „Ehehgoeienavond dui vel," zei smidje Verholen. „Kerel, kerel, wat zie je er goed uit. Mijn compliment, hoor! Het lijkt wel of je er met de dag jonger op wordt!" „Je bent een kletsmajoor," zei de duivel. „Maak je maar gauw ge reed. Ik heb geen tijd voor misse lijke kletspraatjes. Ga met me mee en vlug een beetje." „Wat duvelt 't, dat je op dat snert- kantoor de bons hebt gekregen? Je moest er tien uur per dag werken voor een gulden per week. Je werd er uitgezogen door die dikke vent met zijn kale kop. Jó, treur d'r niet om, je krijgt heus wel een ander en een beter kantoor. Jij bent geen vergis sing, moeder heeft zich vergist, toen ze je voor een gulden per week aan die vette kerel verhuurde. Zoek een ander kantoor." Maar ook bij een tweede kantoor bleken de vruchten van zijn kopeloos pogen niet tot rijpheid te kunnen bloeien. Steun bij zijn broers - Ge rard, de stucadoor, Henk, de expedi tieknecht en Bas, de loopjongen - vond hij niet. Hij ging gebukt onder de honende pesterijen van Gerard en Bas - Henk was meer de sul, die hem met rust liet. In het midden der week konden ze hem attent maken op zijn vuile boord. „Een nette kantoor bediende, je mag wel een schoon boordje omdoen". Ze wisten maar al te goed, dat alleen zondags een scho ne boord beschikbaar werd gesteld. Ze vonden hem een verwaande kwast, te lui om zijn handen vuil te maken, zoals zij. Juffrouw De Hoog, die in haar geestelijke armoe de tragiek bij haar jongste zoon niet vermocht te peilen, had inmiddels ook haar vertrouwen in de uitzonderlijke kennis van haar jongste zoon verloren. Zij sprak niet meer zo devoot over de baan van „kantoorheer", zoals zij in de aan vang deed. Ook vergezelde zij Karei niet meer om een ander kantoor te zoeken - de avondschool werd er ook aangegeven. Ook al omdat een beginnende „kantoorheer" zo weinig geld thuis bracht, wist juffrouw De Hoog het tenslotte klaar te spelen, dat Karei zijn diensten aanbood bij een schoen winkel. Juffrouw De Hoog kende de schoenwinkel - het was een „def tige" zaak, haar vroegere mevrouw kocht er al haar schoenen. De chef van de gerenommeerde zaak-van- standing prees de zaon van juffrouw De Hoog. Het loon was hoger dan Karei tot dusver had verdiend en de ze, overrompeld door de waardering van zijn fatsoenlijke uiterlijk door de prettige chef, stemde toe. Als hij zijn best deed, zou de chef hem later op leiden tot winkelbediende in de zaak. Maar voorlopig moest hij, naast het magazijnwerk, ook de schoenen rond brengen. Het duurde niet lang, of Karei merkte nu zijn eigen vergissing. Op een keer sjokte hij achter de grote hand-bak-wagen op de Hoogstraat. Het was een vuurrood gelakte wa gen, waarop met grote witte letters de naam van de firma en de aard van haar artikel was geverfd. Toen gebeurde het de fatale ontmoeting met Carla. Carla, dat knappe, blonde meisje op school, die altijd een bijzondere aandacht voor hèm had gehad. Toen Carla haar vroegere schoolvriendje daar achter die rode handkar zag lopen - ver baasd, omdat ze wist, dat Karei de Hoog toch naar kantoor zou gaan - had zij, na hem met opgetrokken neusje te hebben aangezien, haar nuffige hoofdje afgewend. De over gevoelige Karei had zich, daar mid den op de drukke Hoogstraat, tot in zijn jonge hart vernederd gevoeld. Carla wilde hem niet meer zien. Om die rode handwagen! Diezelfde avond nam hij Dora in vertrouwen. Timide klaagde hij haar zijn leed. „Jij begrijpt me toch wel, Dora? Wat moet ik doen?" Maar Dora begreep hem niét. In felle bewoordingen deed zij een aan val op zijn daadloosheid „Je hebt alles aan jezelf te wijten. Je had nooit van kantoor moeten gaan. Je moest je schamen, om met een vuurode handwagen met schoe nen door de stad te sjokken." „Ik heb 't toch een paar maal ge probeerd", was zijn apatisch verweer. „Onzin, je was veel te jong om iets van een kantoor te begrijpen. Je krijgt nu pas je verstand. Je bent nu zestien en je hebt al vier jaar ge werkt, maar je zou nu pas voor school moeten gaan. Dat is de vloek van de armoe. Ik heb dat zelf ook ondervon den, net als jij, daarom moet ik ook nog steeds vechten om er boven uit te komen. Maar ik vècht tenminste. Ik ben toch ook geen dienstbode geble ven? Bah! Ik heb een hekel aan dwei len en schrobben. Moeder begrijpt ons niet, ze begrijpt mij ook niet, omdat ze zelf haar leven lang niets anders heeft gedaan dan dweilen en schrob ben. Ze was, vóór haar trouwen, zelf ook dienstbode en keukenmeid. Bij haar gaat alles om geld, daar worden jij en ik aan opgeofferd. Waar woon den we vroeger en waar wonen we nu, al zijn we dan naar een wat be tere straat verhuisd?? Als meisje word je gewoon nagejauwd door het schorem." „Vader was toch wel anders", pro beerde Karei haar fel betoog te on derbreken. „Vader..." „Ik heb 't niet over vader", viel ze bruusk in. „Van vader had ik ook niets te verwachten, hij had een hekel aan me. Ik zal niets kwaads van de man zeggen, nu hij dood is, maar hij en moeder hebben ons nooit anders dan armoe en ellende bezorgd. Als hij werkte hadden we armoe en ook als hij staakte of werkloos was. En toen hij gestorven was moesten we ondersteund worden door de kerk. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 2