wAAlwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt De gebeurtenissen in de Schoen industrie werden een jaar op de voet gevolgd iSV 'J -8Vi.62.-1Q cc-} CONCENTRATIE VAN PANTOFFELFABRIEKEN VRIJDAG 11 JANUARI 1963 85e JAARGANG No. 3 e tcho va n het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieien Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" op de voet ge Het jaar is al weer bijna twee weken oud en daarom vonden wij het hoog tijd dat we onze blik nog eenmaal terug gingen werpen, om na te gaan hoe het de rubriek „Op de voet gevolgd" in 1962 gedaan heeft. We mogen, naar het ons lijkt, toch echt niet ontevreden zijn. Niet minder dan 52 artikelen werden in 1962 onder deze rubriek opgenomen. In to taal is het aantal artikelen sedert de aanvang van de rubriek op 17 maart 1961 nu gestegen tot het respectabele aantal van 86. Het is niet steeds zonder pijn en moeite gegaan, het viel vaak niet mee, om iedere keer weer opnieuw aan copy te komen, maar dank zij de steun en hulp van velen, hebben we het ook dit jaar weer gerund met de rubriek. Het past ons, een woord van dank te spreken tot al degenen die zich de moeite hebben genomen ons iedere keer weer opnieuw te woord te staan, om zodoende een krachtige steun te leveren. Wij doen voor het komende jaar weer opnieuw een beroep op eenieder, die ons van dienst denkt te kunnen zijn. Copy, tips en raadgevingen over alles wat met de schoenindustrie te maken heeft zullen steeds in dank worden aanvaard. In het „jaaroverzicht van gepubli ceerde artikelen betreffende de schoenindustrie" hebben wij in het begin van 1962 getracht een indruk te geven van wat er zoals in 1961 over de schoenindustrie onder de ru briek „Op de voet gevolgd" was ge schreven. Als vervolg op een artikel dat eind 1961 werd gepubliceerd volgde „Eu- romarkt en de Nederlandse Schoen industrie", waarin duidelijk naar vo ren werd gebracht, dat wil de Neder landse leder- en schoenindustrie straks in het nieuwe Europa een plaats krijgen die haar toekomt, alle mogelijkheden hiertoe zullen moeten worden uitgebuit. Een greep in het verleden deden wij met het artikel „Karakter en aard van de bevolking drukte een stempel op de schoenproduktie"Een bijzon der belangrijk gebeuren voor de schoenindustrie was de „Wisseling van de wacht in het secretariaat van de federatie van Nederlandse Schoen fabrikanten". In het begin nog van het vorig jaar werd aan mr. dr. B. J. M. van Spaendonck, die gedurende 34 jaar secretaris van de federatie is geweest, eervol ontslag ver leend. Hij werd in deze functie opgevolgd door de heer A. J. A. van Gerwen, die ge durende enkele decennia adjunct- se cretaris van de federatie was. F. Leytens pikte „gauw even" een gouden horloge mee. scheidende secretaris. Dat de schoenindustrie aan onze jeugd nog heel wat te bieden heeft, brachten we naar voren in het artikel „Met beide benen op de grond." Het hield tevens een waarschuwing in zich niet al te zeer te laten mis leiden door bijzonder aanlokkend schijnende functies in andere indu strieën. De jaarlijkse personeelsavond bij de firma Kerst en Oerlemans te Sprang-Capelle kende als hoogtepunt de huldiging van vier jubilarissen, waarbij de heer de Roon door bur gemeester van Prooijen een konin klijke onderscheiding kreeg opge speld. Van deze plechtigheid werd eveneens een uitvoerig verslag ge plaatst. Het is dit jaar bij verschillende ge legenheden al vaak gezegd: „Vak mensen, daar komt het op aan". In een gelijknamig artikel werd uitvoe rig ingegaan op de mogelijkheden van te volgen opleidingen en de voor delen die verbonden zijn aan het be halen van vakdiploma's. In een onderhoud met de heer A. J. A. van Gerwen, dat wij in '62 met hem mochten hebben, bleek duidelijk dat de Nederlandse schoenindustrie door samen te werken, tot belangrij ke resultaten in staat is. In het arti kel „Op de Europese markt maakt de Nederlandse schoen een goede kans", vertelden wij U hier een en ander van. Naar aanleiding van de gehouden kwaliteitsdag op de Efteling plaats ten wij een tweetal artikelen, verband houdende met deze bijeenkomst. Tijdens de Europese biljartkampi oenschappen Driebanden ontving de schoenindustrie de biljartcracks van Europa binnen haar industriële mu ren. Het ging er allemaal bijzonder gezellig naar toe en uiteraard ver trokken de gasten niet zonder een of ander geschenk. Ondanks alle vreugdevolle gelui den, die er dit jaar weer waren te horen op het gebied van de schoen industrie, kwamen ook de problemen om het hoekje kijken. Bijzonder nij- ti ;s I pend was het vraagstuk of Mina het wel of niet zou doen. Medio maart werd Mina feestelijk geïntroduceerd, een half jaar later bleek, dat de voorkeur nu niet speciaal naar de ronde typisch asymetrische leest, die door de Italianen de veelbelovende naam van Mina was meegegeven, uit ging. Het is nodig dat de Nederland se schoenindustrie tot samenwerking komt. In het artikel Bedrijfsorga nisatie in de schoenindustrie en de mogelijkheden tot samenwerken" werd hier nog eens uitgebreid op in gegaan. Afscheid nemen valt niet mee. Dat meende ook de heer Jan Rombouts, die het bedrijf van Van Haren, na meer dan 30 jaar als chauffeur dienst gedaan te hebben ging verlaten. Ne derland leefde mee met de resultaten van Sjoukje Dijkstra. Talrijke ge schenken mocht de Nederlandse schaatsster ontvangen. Natuurlijk bleef de schoenindustrie hierbij niet achter. Jac. Bergmans Holland N.V. Schoenen mode-atelier bood haar een paar waardevolle laarsjes aan. Waalwijk en de Waalwijkse schoen industrie in de belangstelling van een groot Belgisch ochtendblad, *dat maar liefst een drietal pagina's aan Waal wijk en de Waalwijkse schoenindu strie besteedde. Medio april konden wij melding maken van een niet onbevredigend re sultaat bij de avondcursussen voor de Middelbare vakschool voor de leder en schoenindustrie, die rond die tijd werden beëindigd. Eveneens in april naijl de directie en het personeel van A. en J. de Kort afscheid van hun zwikmeester de heer G. van Rijen, die de pensioengerechtigde leeftijd had bereikt. „5e Internationale schoenenbeurs in nieuwe omgeving"wij richtten de schijnwerpers op de beurs in Utrecht, die zoals wij een week later moch ten melden, een overgrote belangstel ling genoot. Natuurlijk werd ook dit jaar weer aandacht besteed aan de schoenen- mode voor herfst en winter 1962 - 1963. Over „voetsteun", „afgekeurde voeten" en „kindervoetjes in gevaar" konden we dit jaar een en ander pu bliceren dank zij de medewerking van de Jimmy Joy fabrieken Schuwer N.V. Dit bedrijf heeft dit jaar een belangrijke steun geleverd aan onze rubriek, waarvoor wij nogmaals gaar ne onze dank uitspreken. De Waal wijkse en Kaatsheuvelse schoenindu strie kreeg bezoek uit IJsland, „waar de „Kerst-„man" schoenen draagt uit Kaatsheuvel." Ook het Nationaal museum voor de schoen- en lederindustrie kreeg dit jaar weer de nodige aan dacht in het artikel „Het is goed toe ven in het Waalwijkse schoenmu seum". Naast het artikel „Waalwijk heeft een kip die gouden eieren legt", publiceerden wij op vrijdag 8 juni een verslag over de huldiging van Nelly Henkelman, die 25 jaar in dienst was bij schoenfabriek „Prin- sess". Op 15 juni gaven wij een over zicht van de schoenindustrie in 1961, waaruit duidelijk bleek dat Vergro ting van export een zaak van belang blijft en tevens, dat de Nederlandse schoen in Groot-Brittanriië gretig af trek vindt. Rationalisatie is voor de schoen fabrikant een zaak van belang, waar bij verbeterde werkmethoden ook voor de werkgever talrijke voordelen bieden. In de rubriek „Op de voet ge volgd" werd hierover het een en an der verteld. Ook Loon op Zand deed dit jaar van zich spreken. Schoenfabriek J. v. Esch nam de nieuwe kantoren in ge bruik. Donderdag 12 juli was een hoog tijdag voor de schoenstiksters. Niet minder dan 54 meisjes mochten uit handen van mej. van Slobben het di ploma schoenstikken in ontvangst ne men. Jimmy Joy wist dit jaar op nieuw een zeer aantrekkelijk plaatsje op de Duitse kinder-modebeurs te veroveren, waarbij de Nederlandse schoentjes buitengewoon in de smaak vielen. In de stadsschouwburg in Tilburg vond medio juli aan 8 candidaten de uitreiking van het diploma industrie vorming plaats. Schoentjes uit de Langstraat ble ken bron tot inspiratie te zijn, waarbij de vraag naar voren trad, of Dr. Si mon Wikler, een voetkundige uit Florida, misschien plagiaat had ge pleegd. Schoenvisie, maar ook de ru briek „Op de voet gevolgd" besteed de er de nodige aandacht aan. „Omdat Amerikaanse vrouwen Eu ropese schoenen prefereren" heette 't op vrijdag 27 juli. Ook de mode experts kwam dit jaar weer eens aan het woord en bepaalden de kleuren voor de schoenen voor herfst en win ter. In de rubriek van 7 september heeft u hier uitgebreid over kunnen lezen. Vrijdag 14 september „Vraag naar hogere hakken herstelt zich". Het modecentrum deed weer een boekje open over de te verwachten mode- Aan het eind van het jaar werd het hij P. H. Vloemans Schoenfabrieken in Kaatsheuvel nog even beklonken. grillen. Kaatsheuvel kreeg dit jaar 'n eigen vakopleiding voor schoenstik- ster en modinettes onder auspiciën van het leerlingenstelselDinsdag 19 september vond de officiële opening van de cursus plaats. Dat niet alleen de bevolking een stempel op de schoenindustrie zet, maar dat zelfs heilige profeten en... kwezels de schoen een aparte plaats gaven - althans in 'n bijgelovige we reld - was te lezen op vrijdag 28 september. Acht jubilarissen onder één en de zelfde rubriek.. Amstel N.V. huldig de de heren Willem van Weert en Antoon Verhoofstad, beiden veertig jaar in dienst. De N.V. Schoenfabriek H. J. v. Bla- del zette de heer C. Leytens, zilve ren jubilaris in de bloemetjes, terwijl Vrijdag 1 februari viert de heer J. Vloemans zijn zilveren jubileum. De heer Vloemans is op die dag 25 jaar in dienst bij PeHaVe in Kaatsheuvel. Vrijdag 9 augustus is de heer M. Zeebregts 50 jaar in dienst bij P. Vloemans Schoenfabrie ken in Kaatsheuvel. Op beide jubilea komen wij in de rubriek „Op de voet ge volgd" nog uitgebreid terug. tot slot de Fa. J. A. Ligtenberg de heren Piet Weterings en Balther Ver hulst eveneens zilveren jubilarissen, huldigde. Een niet al te vaak aangeroerd onderwerp was de herenschoen daar om besloten we in de rubriek „Op de voet gevolgd" van 12 oktober op dit produkt van de schoenindustrie eens het licht te laten vallen. Een uitgebreid verslag ook ver scheen er van de vergadering die de Werkgroep Personeelsvoorziening Schoenindustrie hield. Tevens werd 't overlijden van de heer H. J. van Hest, in leven directeur van het gewestelijk arbeidsbureau herdacht. Eind oktober kreeg de werkgroep vier misters en een miss te gast. Het waren de ge lukkige prijswinnaars van de opstel wedstrijd gehouden naar aanleiding van de schoolexcursies in de verschil lende schoenfabrieken. De toeleveringsbedrijven van de schoenindustrie besloten zich te ma nifesteren in een Micro Show 192. Op 2 november gaven wij een indruk hoe de micro show gedacht werd het moest worden. Naar aanleiding van een vergade ring van de leden van de research- dit jaar hadden we vier misters en een miss vereniging publiceerden wij een arti kel over de research. Op 16 novem ber volgde de opening van de Micro Show, die als eerste aanzet zeer ze ker geslaagd genoemd mag worden. Tijdens de vergadering van het Be drijfschap, uitte de voorzitter de heer Mannaerts, zijn ernstige bezwaren ten aanzien van het beleid van de minister van Economische zaken wat betreft de compensatie transacties met Oost Europese landen. De Vakopleiding kende in 1962 een recordjaar. Niet minder dan 32 leerlingen kon het diploma worden overhandigd. Dubbel goud bij P. H. Vloemans N.V.". Het werd een uniek jubileum - twee broers t.w. Jan en Piet Kern- meren - 50 jaar in dienst bij PeHa- Ve in Kaatsheuvel, dat op even unie ke wijze werd gevierd. F. Leytens, die zich als de beste leerling in het kader van het leerlin genstelsel had getoond, mocht uit handen van de voorzitter van de stichting een gouden horloge met in scriptie ontvangen. Ons naar waarheid opgetekend kerstverhaal „De Kerstklokken waren zijn rechterswerd gepubliceerd op vrijdag 21 december. Het jaar werd met een grap en een grol afgesloten door het artikeltje Schoenen in sprookjes en grappen". Vol goede moed beginnen we weer aan een nieuw jaar, waarvan wij ho pen dat het ons veel goeds mag bren gen. Met Uw medewerking, uw op- of aanmerkingen, zullen wij ook dit jaar weer in staat zijn de gebeurte nissen in de schoenindustrie op de voet te volgen. DE VOORZITTER VAN DE KA MER VAN KOOPHANDEL TE TILBURG OVER DE SCHOEN INDUSTRIE Drs. P. Pessers heeft in zijn nieuwjaarsrede voor de Kamer van Koophandel in Tilburg ook uitvoe rig stilgestaan bij de situatie in de schoen- en lederindustrie, zoals die zich in 1962 heeft ontwikkeld. De zoollederproduktie is met on geveer tien percent gedaald, waar voor als voornaamste oorzaak kan worden aangegeven de verminder de produktie van schoenen met le deren binnenzolen. De import van schoeisel met lederen zolen is aan merkelijk gestegen. Over de eerste negen maanden van 1962 was er in de schoenindustrie een produk- tiedaling van ongeveer drie percent maar de laatste maanden is er ge lukkig een grote verbetering inge treden, zodat de totale produktie van 1962 die van 1961 wel zal eve naren. De teruggang in de produk tie was het sterkst in de categorie dames- en meisjesschoenen. Oorzaken: terughoudendheid bij de handelaren, onzekerheid omtrent de mode, het slechte weer, een sterk toenemende import en een achterblijvende export. Vergeleken met begin 1961 is de import begin 1962 gestegen met maar liefst 22 percent. Het aan deel van de Nederlandse schoenin dustrie in de binnenlandse markt daalde van 91 percent in 1960 tot 82 percent in 1962 voornamelijk tengevolge van Italiaanse en Bel gische concurrentie. De buitenland se afzet omvat 12 percent van de totale omzet van de Nederlandse schoenindustrie. Er moesten enke le exportmarkten worden afgesto ten. Er zijn initiatieven genomen om door samenwerking de concurren tiepositie van de Nederlandse schoenindustrie te verstevigen. Overigens kampt de schoenindus trie nog steeds met een tekort aan vakbekwame krachten. Naar wij vernemen hebben de fabrikanten van twee van de oud ste Nederlandse merk-pantoffels n.l. Cosyfort en Wielcos (resp. van de Rhoer N.V. te Breda en N.V.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5