wAAlwi]kse en LanqstRAAtse cour An t „Economische teruggang in niet te vermijden" 1965 20.000 Bouwvakkers trotseren de vorst 207 JEUGD ACTIEF Weer breuk Panam- V. S. „Defensielasten zullen niet zoveel stijgen als men denkt' 66 Generaals niet teveel Prof. Witteveen: Nederland bevindt zich in een gevaarlijk psychologisch klimaat „Een avontuur" Inflatie Toestand van overspanning KORTING MINISTER DE JONG: Geruchten uit Spanje over Prinses Irene Laatste passagiers schepen van Nederland weg Zo was het Provinciaal nieuws Levensonderhoud niet veel duurder C.A.O Bouwvakarbeiders OOK BELGIE GAAT ROKEN TE LIJF MAANDAG 20 JANUARI 1963 86e JAARGANG No. 6 De ïcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieler Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) ƒ1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24+ let. inc.k.) ƒ0.25 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160 -2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO" De minister van financiën, prof. dr. H. J. Witteveen, meent dat een economische teruggang in 1965 onvermijdelijk is. Indien deze terug gang niet kan worden opgevangen zal Nederland worden geconfron teerd met economische moeilijkheden gedurende vele jaren. De mi nister zei dit op een lunch van de buitenlandse persvereniging in Den Haag. De minister ziet grote gevaren voor de Nederlandse economie in '64 als de loonsvehogingen hoger worden dan nu overeengekomen. De Nederlandse concurrentiekracht zal ernstig worden aangetast als de lonen verder stijgen, aldus minister Witteveen. De Nederlandse lonen zijn gedurende jaren meer gestegen dan de productiviteit, zodat Nederland geleidelijk aan zijn moeilijk veroverde economische successen moet opofferen. Hij schatte de stijging van de productiviteit in Nederland in 1964 viereneenhalf procent zal bedragen bij een stijging van lonen van der tien procent. gen 300 miljoen gulden zullen ei sen. De eerste winsten uit de aard gasleveringen zijn niet te verwach ten voor 1966 of '67. Een vermindering van atoombe wapening zal geen vermindering van defensielasten met zich mee brengen, omdat men van Europa verwacht dat het in het kader van de NAVO meer doet voor de con ventionele strijdkrachten. De uit gaven zullen eerder stijgen dan da len, aldus minister Witteveen. Prof. Witteveen verklaarde dat hij zijn causerie zou kunnen noe men „op de drempeli van 1964" Men zou kunnen spreken van „een avontuur", omdat een avontuur ver onderstelt gevaar, „en dit jaar heeft zeker gevaren". Sprekend over de dat men moest erkennen dat het moeilijk was en op de duur onmo- gelijk de lonen stabiel te houden omdat de arbeidsmarkt zo gespan nen was en de vakverenigingen hebben over een lange periode zelf beheersing getoond, zo merkte mi nister Witteveen op. De hoop op een zekere ontspan ning in 1963 werd niet gerealiseerd, temeer omdat de inflatie zich uit breidde in de buurlanden. Een aan passing van het loon- en prijspeil was dus niet alleen gewenst, maar onvermijdelijk. Inflatie in naburige landen be- invloed de Nederlandse economie, zo merkte de minister op bij zijn prog nose dat in 1965 een economische terugslag niet te vermijden is. Prof. Witteveen legde er sterk de nadruk op, dat de loonsverhogingen gezien moet worden als een in greep voor één keer om een even wichtsherstel te bereiken. Men kan zich echter niet blijven aanpassen, anders komt er een moeilijke situ atie. Hij sprak over een „gevaarlijk psy chologisch klimaat" bij het publiek. Er heerst te veel de indruk, dat er een enorme ruimte is, die de prijs stijgingen konden opvangen. Wan neer de verwachtingen ten opzich te van de prijsstijgingen bij de pro ducenten niet in vervulling gingen, werd men ontevreden, en wilde men nog meer. Hij was bezorgd omdat men de reële mogelijkheden overschatte en omdat men daardoor buiten de werkelijkheid stond. Hij ontkende dat prijsstijgingen in wezen ver slechtering betekenen. In december was de index voor het levensonder houd 110, of maar één punt hoger dan in november. De loonstijgingen komen niet steeds uit hogere wintsen. In de scheepsbouw zijn de lonen omhoog gegaan, ondanks het feit dat men met verlies werkt. De Nederlandse economie ver keert op het ogenblik in een pa radoxale toestand van overspan ning op de arbeidsmarkt en poten- tieële teruggang. Als er verdere loonstijgingen komen, zal er terug slag ontstaan bij investering en uit voer en onvoldoende winstmarges voor de uitvoer. Als gevolg daarvan zullen marginale industrieën niet meer mee kunnen met de ontwik keling. Andere gevolgen zullen zijn een betalingsbalanstekort dat zal door werken in de monetaire situatie in de vorm van deviezenverliezen. Het grootste gevaar is dat onze kosten zo ver stijgen, dat wij op langere termijn niet kunnen concur reren op de exportmarkt. De moei lijkheid is dat wij niet kunnen uit rekenen waar precies de grens ligt. Het gevaar is groot dus laten wij ons zoveel mogelijk beheersen," al dus prof. Witteveen. Gevraagd naar de inkomsten uit de aardgasvondsten antwoordde de professor dat de eerste investerin- BUDDEMEYER chemisch reinigen. grotestraat 95 waalwijk Er wordt deze winter voor het eerst sedert 1956 door 't gehele land weer een serieuze proef genomen om het werk in de bouwvakken ook bij vorst doorgang te doen vinden. De Stichting Vërletbestrijding Bouwnijverheid heeft de beschik king gekregen over een bedrag van meer dan tien miljoen gulden voor 't toekennen van doorwerktoeslagen aan aannemers, die op hun werken de vereiste maatregelen treffen. Het rijk heeft voor deze experimenten zeven miljoen gulden gereserveerd de res terende drie miljoen komen uit de ri sicofondsen voor het bouwbedrijf. Op meer dan 600 bouwprojecten verspreid over het gehele land wordt sedert begin december, toen de vorst enige omvang ging krijgen, l" Er gaan in Spanje geruchten, dat prinses Irene niet, zoals ze zelf ver telde, naar dit land gekomen is om haar uitspdaak van 't Spaans te ver volmaken, maar dat deze derde reis naar het Iberisch schiereiland meer een privé-karakter draagt. De Prinses zou haar hart verloren hebben aan een jonge adellijke Span jaard, die ze verleden zomer enkele keren ontmoette en waarmede zij een boottocht maakte op de Middellandse Zee. De jongeman, van wie de naam streng geheim gehouden wordt, is de telg van een adellijke familie, die in het centrum en aan de noordkust van Spanje grote landgoederen bezit. In Barcelona vermoedt men, dat de prin ses dezer dagen naar La Molina zal gaan, het bekende Catalaanse win tersportplaatsje in de Pyreneeën op ongeveer 120 km van Barcelona. Prinses Irene zal tot het einde van deze maand in Spanje blijven. DRS. GIJZELS BURGEMEESTER VAN HEERLEN. Oud-staatssecretaris drs. F. W. Gij- zeis is met ingang van 1 februari a.s. benoemd tot burgemeester van Heer len. Hij volgt dr. Ch. van Rooy op, die nu commissaris van de Koningin in Limburg is. De heer Gijzeis is se cretaris van de Kamer van Koophan del voor oostelijk Noord-Brabant, del voor oostelijk Noord-Brabant, en was eertijds secretaris van sociale za ken. De minister van defensiede heer P. J. S. de Jong, heeft in een vraag gesprek voor de televisie onder meer verklaard, dat er in de toekomst ze ker een toeneming van de defensie- lasten zal zijn, echter "niet zoveel als men wel eens denkt". Hij zei, dat in zijn ambtsperiode ongetwijfeld een beslissing zal moeten worden geno men over de vervanging van de hui dige middelbare tanks. "Of die tanks ook al meteen daadwerkelijk vervan gen dienen te worden, is de vraag" aldus de bewindsman. De minister zei verder dat in deze vier jaar van zijn bewind ook beslist moet worden wat de toekomstige ver vanger van de "Starfighter" zal zijn. "Ik kan nog niet zeggen, of er na de "Starfighter" uitsluitend de raket of nog een vliegtuig zal komen", aldus de minister, die echter ook zei, zelf sterk in het vliegtuig te geloven en van mening te zijn, dat er "altijd ruimte zal zijn voor het bemande vliegtuig". Minister de Jong zei in antwoord op vragen, de Nederlandse vloot niet te groot te vinden; "zeker niet ten opzichte van de koopvaardijvloot". In de vier jaar van mijn ambtstermijn zal ook beslist moeten worden, waardoor de "Karei Doorman" vervangen moet Woensdagmorgen hebben de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd en de in Amsterdam gevestigde Stoomvaart maatschappij Nederland het geteken de contract ontvangen, waarin de ver koop wordt geregeld van de passa giersschepen Willem Ruys en Oran je, aan de rederij Flotta Lauro in Na pels. Beide directies weigeren, op grond van een afspraak met de ko per, de prijzen bekend te maken, waarvoor de schepen zijn verkocht. Naar in scheepvaartkringen ver luidt, zou Lauro voor de Oranje 17 miljoen en voor de jongere Willem Ruys 25 miljoen gulden hebben be taald. worden. Daarover wordt nog gestu deerd, ook in Navo-verband, aldus de heer de Jong. De bewindsman zei verder nog dat de Nederlandse strijdkrachten dit jaar nog 60 miljoen dollar hulp krij gen (reeds toegezegd voordat de Amerikanen het besluit namen geen hulp meer te verlenen). Dat de finan ciële situatie bij defensie "niet zo ernstig is als men wel wil doen voor komen". Dat een aantal van 66 ge neraals toch voor ons land niet bui tensporig veel is, omdat we net zo goed als de grotere landen bijvoor beeld vertegenwoordigingen in het buitenland hebben en dat er bij de fensie een voortdurende strijd ge voerd moet worden om de exploita tiekosten te drukken, omdat de wa pens steeds duurder worden. doorgewerkt. Ongeveer 300 van deze projecten hebben betrekking op de woningbouw, waarvoor ruim zeven miljoen gulden gaan deze win- gen wordt toegekend. De overige drie gen wmiljoen gulden gaan deze win ter naar andere bouwprojecten, zoals scholen, kantoren, etc. Naar ruwe schatting zijn ongeveer 20.000 bouwvakarbeiders betrokken bij deze proefnemingen, die voor hen de plezierige bijkomstigheid hebben, dat zij aan het einde van de week met het volle loon naar huis gaan, inplaats van de ongeveer tachtig gulden, die zij bij vorstverlet uitgekeerd krijgen. Volgens de Stichting Verletbestrij- ding Bouwnijverheid zijn de sedert 1956 genomen proeven om in de win ter door te blijven werken min of meer mislukt. Ook de tot 1962-1963 betrekkelijk zachte winters vormden geen stimulans, om die proeven op werkelijk grote schaal aan te pakken. Het vorstverlet beliep 's winters een kleine vier weken, maar door de afgelopen zeer strenge winter is dit aantal verletdagen gestegen tot een gemiddelde van meer dan een maand. Omdat dit aantal ongeveer een- tiende van de totaal beschikbare jaar lijkse werktijd uitmaakt, acht men het alleszins de moeite waard het enige jaren geleden bijna geruisloos stop gezette experiment weer voort te zet ten. Minister Bot (O, K en W) zal geen maatregelen nemen tegen de VARA na de omstreden uitzending van het tv-programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer". In een brief aan het hoofdbestuur van de VARA verklaart de bewinds man het wel ernstig te betreuren dat de socialistische omroep als verant woordelijke zendgemachtigde het kwetsende gebeuren niet heeft kun nen voorkomen. Mr. Bot vertrouwt erop dat het hoofdbestuur van de VARA in de toekomst herhaling zal weten te vermijden. Naar verwachting minstens 5000 Nederlandse jongeren van alle ge zindten, in leeftijd variërend van 12 tot 24 jaar, zullen in de Paasweek in 's-Hertogenbosch deelnemen aan "Jeugd Actief", een door de Bossche Jeugdraad op touw gezette actie voor de ongeorganiseerde jeugd. „Jeugd Actief" omvat 28 wedstrij den, concoursen en tournooien, zowel op cultureel gebied, als op het ter rein van sport en spel. Ook willen de organisatoren de Jeugd met elkaar in contact brengen. In de culturele sector staan op het programma een nationaal jeugdorgel- concours voor amateurs, dat op 2 en 3 april gehouden wordt in de Gere formeerde Kerk aan de Korte Haven straat en een concours voor gezins ensembles op het gebied van serieuze muziek en/of zang, waaraan kinde ren uit eenzelfde gezin, eventueel met een of beide ouders, kunnen deelne men. Ook is er een nationale wed strijd "Beeldende Expressie". De deelnemers daaraan zullen in 's-Her togenbosch werkstukken maken uit veelsoortige materialen, naar een 3- tal opgegeven onderwerpen. De werk stukken zullen terstond na beoorde ling door de jury geëxposeerd wor den. Ook deelnemers aan de natio nale jeugdfotowedstrijd krijgen deze zelfde onderwerpen voorgeschreven, doch zij dienen hun foto's twee we ken tevoren in te zenden. Andere punten uit het programma zijn een nationaal jeugddanscon- cours voor ballroom-dansers op 30 maart in de Casino-schouwburg, een nationaal jeugddrumbandconcours op zaterdag 4 april, voordrachtwedstrij den voor leerlingen van vierde klas sen van middelbare scholen, wedstrij den in het bloemschikken voor meis jes van vormingsinstituten en een na tionale jeugdpostzegeltentoonstelling in de hal van het stadhuis. Daarnaast zijn er sport-tournooien, rally's voor auto's, scooters en bromfietsen en een nationaal concours hippique voor pony's. De officiële opening van "Jeugd Actief" geschiedt op maandag 30 maart, 2e Paasdag, in de hal van het Bossche stadhuis. De officiële slui ting is op zaterdag 4 april in de Ca sino-schouwburg. Panama heeft de diplomatieke be trekkingen met de Verenigde Staten weer verbroken en zijn personeel van de ambassade in Washington terug geroepen. Tevens werd van de Ver enigde Staten geëist het Amerikaanse personeel van de ambassade in Pana ma terug te roepen. Panama heeft deze maatregel genomen na de wei gering van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken om over een nieuw kanaalverdrag te onder handelen en nadat besprekingen over het huidige vedrag waren afgewezen. Panama beschouwt dit verdrag als de oorzaak van de recente onlusten. Vele uren voor de nieuwe breuk met de V.S. bekend werd, protesteer- MILJOENEN-ORDER VOOR PHILIPS. De rijksuniversiteit in Groningen heeft bij de N.V. Philips in Eindho ven een isochrone cyclotron besteld, een aankoop, waarmee ettelijke mil joenen guldens gemoeid zijn. Hoewel men zich bij de universi teit in Groningen in vaagheden hult rond het juiste bedrag, mag aangeno men wordendat de bouw van een voor deze cyclotron benodigde bun ker met twee meter dikke betonmu- ren, een versneller-instituut, alsmede de vervaardiging van deze cyclontron zelf, een bedrag zal vergen dat tus sen de vijftien en twintig miljoen gulden ligt. Het zal ook de grootste cyclotron zijn die Philips ooit bouw- de. DRONKEN CHAUFFEURS NAAR PSYCHIATER. De recidivisten onder de chauf feurs, die in Rotterdam onder in vloed van alcohol een auto besturen, zullen worden verplicht zich te on derwerpen aan een psychiatrisch on derzoek onder verdenking van psy chische gebreken. Wordt zo'n onder zoek geweigerd, dan kan het rijbe wijs ongeldig worden verklaard. De Rotterdamse politie heeft de mogelijkheden hiertoe door artikel 18 van de wegenverkeerswet te hanteren. Dit artikel geeft de bevoegdheid ie mand op vermoeden van lichamelijke of geestelijke ongeschiktheid voor 't besturen van motorrijtuigen medisch te doen onderzoeken. Een van de psychische gebreken zou kunnen zijn het gebrek aan weerstand tegen de verleiding alcoholische dranken te gebruiken. In Rotterdam verwacht men, dat de politie in andere steden eveneens op een dergelijke wijze zal gaan optreden. In het laatste halfjaar van 1963 heeft de Rotterdamse verkeerspolitie in dertig gevallen een medisch onder zoek gevorderd. Van 13 gevallen is inmiddels de uitslag bekend - twaalf chauffeurs werden op psychische gronden ongeschikt bevonden voor 't besturen van motorrijtuigen. Hun rij bewijzen werden ongeldig verklaard en ingenomen. In een geval werden niet voldoende termen aanwezig geacht de onder zochte af te keuren. De 17 overige gevallen zijn nog in onderzoek. Uit de eerste resultaten meent de Rotterdamse verkeerspolitie te mogen afleiden dat onder de 6000 mensen die in 1961 in Nederland werden ver oordeeld wegens een verkeersmisdrijf waarbij de alcohol een rol had ge speeld, ongeveer 1800 ricidivisten schuilen die voor een onderzoek in aanmerking komen. Dr. J. J. VAISSIER DIRECTEUR H.B.S. TE TILBURG. Per 1 september a.^. is eervol ont slag verleend aan drs. Jos van Vroon hoven, directeur van de Kon. Rijks H.B.S. Willem II in Tilburg, wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Met ingang van diezelfde datum is benoemd tot directeur aan deze HBS dr. J. J. Vaissier (Hertogstraat 57 te Tilburg). De heer Vaissier is thans adjunct directeur en sinds 1945 aan de Wil lem II H.B.S. verbonden. De nieu we directeur is dr. in de letteren, wijsbegeerte en in de Engelse taal. den naar schatting twee- tot driedui zend Panamese studenten en scho lieren op ordelijke wijze bij het pre sidentiële paleis tegen de voorgeno men hervatting van de diplomatieke betrekkingen met de Verenigde Sta ten. De fractieleider van de Ameri kaanse democraten in de senaat, Mike Mansfield uit Montana, heeft voor gesteld, dat een waterweg zal worden gegraven door'Zuid-Mexico, als alter natief voor „het verouderde Panama kanaal". Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het C.B.S. wordt samengesteld (basis 1959-1960 100), is tussen half november en half december 1963 met één punt geste gen tot 110. Deze stijging deed zich in hoofdzaak voor in de sector voe ding, waarvoor het indexcijfer op liep van 108 tot 110. Binnen deze sector stegen de indexcijfers voor aardappelen, groenten en fruit, ter wijl voorts o.m. prijsstijgingen wer den geregistreerd voor vlees, vlees waren en koffie. Voor eieren werd een prijsdaling waargenomen. Het to taal-indexcijfer, inclusief sociale ver zekeringen en loonbelasting steeg van 107 per medio november tot 108 me dio december. De onderhandelingen over de nieu we collectieve arbeidsovereenkomst voor de kwart miljoen Nederlandse bouwvakarbeiders zijn compleet mis lukt. Na zes dagen vergaderen - verspreid over een maand - gingen de werkgevers en werknemers in de bouw donderdagmiddag in Den Haag uit elkaar, zonder dat zij het ook maar over een van de belangrijke punten van het nieuwe contract waren eens geworden. Werkgevers „Onze voorstellen hielden waarborgen in voor een verhoogde inspanning in onze be- drijf tak. De werknemers-voor stellen leidden niet tot dit doel". Werknemers „De voorstellen, die de werkgevers gedaan hebben, vol doen niet aan de eisen van sociale rechtvaardigheid en rechtszeker heid". NEDERLANDSE PLOEG VOOR WINTER-OLYMPIADE Het Nederlands Olympisch Comité heeft vrijdagavond de Nederlandse deelnemers aangewezen voor de 9e Olympische win terspelen die van woensdag 29 januari tot en met zondag 9 februari in Innsbruck in Oostenrijk worden gehouden. De Nederlandse deelnemers zijn: (Hardrijden heren: 500 meter: Henk van der Grift; 1500 meter: Rudi Liebredhts; Cees Vefkerk en Ard Schenk. 5000 meter: Rudi Liebrechts, Cees Verkerk en Peter Nottet. 10.000 meter: Rudi Liebrechts en Cees Verkerk. Hardrijden dames: 1000. 1500 en 3000 meter: Willy de Beer. Kunstrijden dames: Sjoukje Dijkstra. Kunstrijden heren: Wouter Toledo. Ten aanzien van Ard Schenk en Wouter Toledo geldt dat hun inschrijvingen niet ge stand zullen worden gedaan wanneer bij de komende wedstrijden zou blijken dat de op gaande lijn in hun prestaties zich niet heeft voortgezet. De ploeg wordt begeleid door de volgen de officials: Chef de mission: Cees Kerdel. Coach hardrijders: Jan Charisius. Trainer hardrijders: Henk Lamberts. Coach-trainer kunstrijden: Arn. Gersch- willer. Arts: A. A. M. F. Pannekoek. Een studiecommissie van het Bel gische ministerie van Volksgezond heid heeft de regering voorgesteld de prijs van sigaretten te verhogen, alle reclames voor sigaretten op scholen en in openbaren aangele genheden te verbieden en de pre mieaangelegenheden te verbieden en d premie van rokers voor le vensverzekeringen te verhogen. De studiecommissie heeft een on derzoek ingesteld naar de gevolgen van het roken. Volgens de commissie verdient 't aanbeveling om op de scholen te wijzen op de gevaren die aan het roken verbonden zijn. Zij stelt vast det olngkanker meer voorkomt bij rokers dan bij niet-rokers.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1