waal wij kse en LanqstRaatse couRant Toeneming beroepsbevolking blijft aanmerke lijk achter bij de groei van de totale bevolking Vertrekoverschot in de gemeente Loon op Zand groeide in ongekende mate Troonopvolgings-systeem Huid-handen-lippen De defensie-begroting Prachtig dat navolging verdient 45-urige werkweek in België wettelijk geregeld Ogen vragen brillen van STASSAR Centraal Bureau voor Statistiek constateert: WIJZIGING IN LEEFTIJDSOPBOUW Samenvatting ruw of schraal PU ROL Verdeling Verschuiving van positie binnen het bedrijf DISCUSSIE Gebrek aan woningen de oorzaak Tekort aan woningen Jeugdzorg MAANDAG 28 JANUARI 1963 lt")ö 85« JAARGANG Nr. 8 De tcho vad het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" Op grond van de geleidelijk voor alle afzonderlijke gemeenten gereedgekomen uitkomsten van de algemene volkstelling van 31 mei 1960 zijn momenteel een aantal voorlopige totaalcijfers voor het landals geheel beschikbaar. De getallen welke urij hier heb ben opgenomen, geven een eerste indruk van de totale omvang en samenstelling van de Nederlandse beroepsbevolking op de telda tum, alsmede van de veranderingen, die zich daarin t.o.v. het tijd stip van de vorige volkstelling (31 mei 1947) hebben voorgedaan. Het totaal aantal personen met een beroep bedroeg op de teldatum bijna 4,2 miljoen tegen bijna 3,9 miljoen in 1947. Dit betekent een toeneming van bijna 8 die evenwel aanmer kelijk achterblijft bij de groei van de totale bevolking in deze periode van 19 Was in 1947 nog 40,2 van alle inwoners van ons land werk zaam in een beroep of bedrijf, in '60 bedroeg dit percentage slechts 36.4 Deze ontwikkeling is ten dele een gevolg van wijzigingen in de leeftijds opbouw van onze bevolking. Kinde ren beneden de 14 jaar en bejaarden (hieronder wordt door het Centraal Bureau voor de Statistiek verstaan, de categorie van 65 jaar en ouder) vormden in 1947 tezamen 34,6 van de bevolking, tegen 36,9 in 1960, waartegenover het zogenaam de „produktieve deel" van de bevol king van 14 tot en met 64 jaar ver minderde van 65 4 tot 63,1 Daarnaast geniet met name voor de 14- tot 19-jarigen, een groter aantal dan in 1947, nog dagonderwijs en daalde voor deze leeftijdsgroep het percentage personen met beroep van 57.5 tot 51,4 Voorts wijzen de cijfers op een eveneens verminderde beroepsactivi teit onder de personen van 65 jaar en ouder en wel van 20,3 tot 10,3 Uit de gegeven splitsing naar ge slacht, blijken voor vrouwen enkele afwijkingen van het bovenstaande. Hoewel ook door meisjes van 14 19 jaar meer dagonderwijs wordt genoten, is in vergelijking met 1947 tevens het percentage meisjes met beroep in deze leeftijdsgroep nog toe genomen, hetgeen wijst op een ver mindering van de categorie „thuis zijnde" meisjes. Voorts treedt, wat de vrouwen betreft, niet alleen onder die van 65 jaar en ouder, maar eveneens voor de 20 49 en 50 64-jarigen een lagere beroepsactiviteit aan de dag. Mede daardoor was in 1960, ook in absolute zin, het aantal vrou wen met beroep lager dan in 1947 (928.000 tegen 944.000). duizend tegen 644 duizend) en een belangrijk lager aantal in het gezins bedrijf meewerkende echtgenoten en kinderen (403.000 tegen 198.000), staat een vermeerdering van het aan tal arbeiders (1.868.000 tegen 2.067.000) en een nog sterkere toe neming van het aantal employés (779.000 tegen 1.242.000). Uit de toegevoegde onderscheiding van de beroepsbevolking naar landbouw en visserij resp. overige bedrijfstakken, komt naar voren, dat de reeds ver melde teruggang van het aantal in de landbouw werkende personen ge volg is van aanmerkelijk lagere aan tallen zowel voor bedrijfshoofden als voor meewerkende gezinsleden en landarbeiders. Ook buiten de landbouw is van een daling van het aantal bedrijfshoofden en meewerkende gezinsleden sprake geweest en onder de totale beroeps bevolking, verminderde sinds 1947 't aantal bedrijfshoofden van 19 tot 15 het aantal meewerkende gezins leden van 10 tot 5 en nam het aantal ondergeschikten toe van 70 tot 80 Tenslotte heeft zich binnen laatst genoemde categorie nog de volgende verschuiving voltrokken. Tegen 42 employés op 100 arbeiders in 1947 zijn thans 60 employés op 100 ar beiders gesteld. Behalve de reeds vermelde rela tieve en ook absolute vermindering van het aantal vrouwen met beroep is, in vergelijking met 1947, ook de sa menstelling van de vrouwelijke be roepsbevolking aanzienlijk veran derd. Het aantal in de landbouw wer kende vrouwen liep terug van 169 duizend tot 41 duizend, overwegend als gevolg van een reeds genoemde daling van het aantal in het agra risch gezinsbedrijf meewerkende echtgenoten en dochters en vrouwe lijke bedrijfshoofden. Voorts vertoonde ook het aantal arbeidsters een, zij het geringe terug gang, namelijk van 362.000 tot 358.000. In deze aantallen zijn ech ter resp. 183.000 en 114.000 in huiselijke diensten werkzame vrou wen begrepen en de belangrijke te ruggang van deze categorie blijkt dus nagenoeg geheel te zijn opgevangen door een vermeerdering van de in fabrieken, ateliers e.d. vrouwen en meisjes. De belangrijkste wijziging onderging de groep employés, die toenam van 246.000 tot 419.000 of wel met 70 Zij vormen thans bij na de helft van de vrouwelijke be roepsbevolking. In de overige be drijfstakken tegen ruim 31 in 1947. Bij vergelijking van de volkstel- lings-uitkomsten van 1947 en 1960 blijkt - dat de vermeerdering van de be roepsbevolking door wijziging in de leeftijdsopbouw, toene mend dagonderwijs en vermin dering van beroepsarbeid onder de bejaarden, achtergebleven is, bij de groei van de totale be volking en het aantal niet pro- duktieven per 100 beroepsbe oefenaren verder is gestegen; - dat de omvang van de agrari sche beroepsbevolking absoluut en t.o.v. de totale beroepsbevol king belangrijk is verminderd, waartegenover een toeneming staat vooral voor de nijverheid, maar ook voor de economische en maatschappelijke dienstver lening; - dat van een verdere verschui ving sprake is, van zelfstandi gen tiaar personen in dienstbe trekking en binnen laatstge noemde groep van handarbei ders naar employés; - dat de grote teruggang van mee werkende echtgenoten en doch ters en van in huiselijke diensten werkende vrouwen, vrijwel is opgevangen door een sterk toe genomen aantal in fabrieken en ateliers en vooral in de admi nistraties werkende vrouwen. Met algemene stemmen heeft de Tweede Kamer de vier voorstellen tot grondwetsherziening goedge keurd: schrapping van de woorden Ne derlands Nieuw-Guinea; verlaging van de leeftijd, waar op men kiezen mag, van 23 tot 21 jaar; verlaging van de leeftijd, waar op men tot Tweede-Kamerlid gekozen kan worden, van 30 tot 25 jaar. een wijziging van het systeem van troonopvolging, waardoor onder andere de eventuele kin deren van prinses Beatrix voor rang zullen hebben op de an dere prinsessen en hun kinde ren, ook als prinses Beatrix eer der zou overlijden dan koningin Juliana. SCHADECLAIMS INDONESIË Vanaf vrijdag j.l. kunnen parti culieren, ondernemingen en instel lingen, die menen van Indonesië een schadevergoeding te kunnen eisen voor in beslag genomen eigendommen, deze financiële claims indienen bij de Nederlandse regering. De overheid heeft een apart bureau ingesteld, waar alle vorderingen worden geregistreerd. Het is 't „Bureau Schadeclaims In donesië", Hooftskade 1, Den Haag, dat ressorteert onder het ministerie van Buitenlandse Zaken. BIJ DE TIJD In zeker dagblad lazen we vorige week onder Langstraatse Notities een vet gedrukt bericht, waarin den volke wordt kond gedaan, dat in Waalwijk e.o. na een artsen- dienst, met ingang van 26 januari ook een tandartsendienst is inge steld en dat deze dienst in de agenda zal worden gepubliceerd. De tandartsen uit deze streek, zowel als de inwoners van Waal wijk, Drunen, Kaatsheuvel, Loon op Zand, Sprang-Capelle enz. zul len wel een beetje vreemd opkij ken, waar deze tandartsendienst voor deze streek al ongeveer een jaar bestaat en men deze al die tijd vrijdag prompt in ons blad heeft kunnen lezen. Het enige verschil is, dat in plaats van 's morgens het spreekuur nu in de namiddag valt. Men kan zich in al te grote ijver ook wel eens vergissen, dat is men selijk. De leiding van de vormings-instituten, jongerencursus (voor meisjes) en die van de levensschool, hadden een geslaagde bij eenkomst met de personeel-chef, chefs en bandleiders van de Ned. Schoenindustrie Bloch en Stibbe, Hollandia. Mej. H. van Erp, leidster van de jongerencursus, trad in de Ma ter Amabilisschool (Taxandriaweg, naast de meisjes-mulo) op als gastvrouw. Rond haar gezellige tafel troffen we de heer A. Varossieaumede personeelschef van Hollandia, en de chefs van dit grootbedrijf. Het onderwerp van bespreking was hoe kunnen wij met de jon geren in ons bedrijf op de meest verantwoordelijke wijze'omgaan? Welke ervaringen hebben de mensen uit 't bedrijfsleven met deze jeugd, en benaderen liedsters en leiders van de vormings-instituten genoemde jongelui? sen-wording. Hoe hierbij de voor waarde was liefde, d.w.z. begrip voor hun onvolkomen zijn. En, wat geldt voor de mensen in 't vormingswerk en voor de chefs De verdeling van de beroepsbevol king, over de afzonderlijke bedrijfs takken, heeft sinds 1947 belangrijke wijzigingen ondergaan. In de landbouw en visserij waren in 1960 nog slechts 477.000 perso nen werkzaam, tegen 728.000 in '47. Dat wil zeggen een teruggang van bijna 19 tot bijna 11 van de ge hele beroepsbevolking. Ook de groep huishoudelijke diensten liep terug. Daar tegenover stond een belangrijke toeneming voor de bedrijfstakken nij verheid van 35 tot 42 handel-, bank- en verzekeringswezen en ver voer van 20 tot 23 en voor over heid, maatschappelijke en zakelijke dienstenverlening van 17 tot 19 De teruggang van de restgroep komt geheel voor rekening van een gerin ger aantal personen in tijdelijke mi litaire dienst dan in 1947. De boven vermelde verschuivingen hebben zich zowel onder de mannelijke, als onder de vrouwelijke beroepsbevolking voorgedaan, ook al is de omvang van deze verschuivingen voor mannen en vrouwen sterk verschillend geweest. Ook heeft er een aanmerkelijke verandering plaats gehad in de posi tie in het bedrijf. Tegenover een ge ringer aantal bedrijfshoofden (720 De KVP-woordvoerder, vice-ad- miraal H. C. W. Moorman, heeft bij de behandeling van de defensie begroting gevraagd, de toestand van verhoogde paraatheid op te heffen. Daardoor zal de diensttijd van het meeste dienstplichtige per soneel weer tot 18 maanden kun nen worden verminderd. Hij meen de, dat dit kan gebeuren zonder afbreuk te doen aan de Nederland se internationale verplichtingen. Bovendien is het de dringende Op 'n overzichtelijke wijze zette juffr. van Erp 't doel uiteen van de jongeren-cursus. Zij liet zien, dat - gezien de leeftijd, lichamelijke groei en geestelijke instelling, het voor 't jeugdige meisje moeilijk moet zijn zich in te passen in 't arbeidsbestel. Dat 't niet verwonderlijk is, noch alarmerend, dat dit slechts stroef en strubbelig gaat. Door middel van de jongeren-cur sus wordt er begeleiding gegeven bij de groei naar volwassenheid, zodat 't kind, meer mens geworden, het ge makkelijker heeft in 't bedrijf, haar of zijn superieuren beter verstaat en gaat begrijpen wat de maatschappij mag en kan verwachten. Op zijn beurt vertelde de heer P. Broek, directeur van de levensschool in Waalwijk, over zijn ervaringen met de jongen, en over de aanpak bij het levensschoolwerk. Hij wees op de buitengewone waarde die er lag in de samenwer king van vormings-instituut en be drijf. En hoe hiervan nu al resultaten waren aan te wijzen bij de opgroeien de jongeren. 'n zeer groot vertrouwen iA de toe komst, die geweldig is. Hoe gelukkig dat directies in gaan tien dat 't bedrijfsleven meer en meer behoefte zal gaan krijgen aan men sen, d.w.z. aan mensen die meer mens zijn. Hoe gelukkig dat 't bedrijf meer en meer gaat zijn, niet alleen 'n plaats waar geproduceerd wordt, maar waar ook de omstandigheden zo zijn, dat er ook gewerkt kan worden aan 't mens-zijn. Een goede samenvatting van de avond gaf een van de chefs in de ver zuchting „Wat zijn wij vroegere veel tekort gekomen; maar ik ben niet jaloers. Gelukkig dat er voor dit alles nu wel aandacht is." De heer J. Swartz, lid van het stichtingsbestuur van levensschool en Mater-Amabilisschool, sloot de bij eenkomst. Hij hoopte dat dergelijke gesprekken meer zouden plaats vin den, eventueel in 't kader van 't be- drijfsapostolaat. Hetgeen hier begon nen was, zou dan vruchtbaar blijken voor de mens in de industrie èn voor 't Waalwijkse bedrijfsleven zelf De Belgische minister van arbeid, Servais, heeft bij het Departement een wetsontwerp ingediend, waarbij officieel de wekelijkse arbeidsduur wordt teruggebracht van 48 tot 45 uur. Het wetsontwerp heeft zowel be trekking op de werkweek in de openbare als in de particuliere sec tor. In het wetsontwerp is het be ginsel van de werkdag van 8 uren gehandhaafd. In een toelichting verklaart mi nister Servais, dat ongeveer 90 pro cent van de Belgische arbeiders al een 45-urenweek hebben. In de Ver enigde Staten bestaat de werkweek van 40 uren, in Frankrijk van 45 uren, in Zwitserland van 46 uren en in Japan van 50 uren. Het wetsontwerp vervangt de wet van 1922. Geregeld wordt ook o.m. de vergoeding voor overuren, die 50 procent moet gaan bedragen voor die uren, die de dagelijkse of we kelijkse arbeidsduur met meer dan twee uren overschrijden. wens van de KVP, dat de vrijstel ling wegens broederdienst niet meer voor de vierde, maar voor de derde en volgende broers zal gel den. De heer Moorman had zeer ernstige bezwaren tegen het ver minderen van het korps mariniers van 4000 tot 3000 man. De heer Moorman meende, dat Nederland ten aanzien van de mi litaire verplichtingen de nadruk moet leggen op de offers, die door de dienstplichtigen in het persoon lijke vlak worden gebracht. Finan cieel kan men tegen de defensie begroting nauwelijks bezwaar ma ken nu het aandeel is teruggelopen tot 4,7 procent van het nationale inkomen. Dit was o.m. mogelijk door het wegvallen van de ver plichtingen in Nieuw-Guinea. De heer Roosjen (A.R.) viel de heer Moorman bij, terwijl de PvdA het corps mariniers gewoon wenste op te heffen. Dan volgde een levendige discussie. Beide partijen, de chefs van het be drijf en de leiders in 't vormingswerk, leverden hun ervaringen uit. Het bleek al gauw dat men niet van partijen kon praten, want al spoe dig werd de bezorgdheid duidelijk wat kunnen wij, chefs en mensen v. h. vormingswerk, samen, als bondgeno ten, doen voor de opvang van deze jeugd? Hoe gaan we dat bekijken, in 't be lang van de jeugd, in 't belang van 't werk? Immers, ofschoon de mens centraal moet staan in 't bedrijf, heeft de we reld van de industrie eigen structu ren, waaraan niet straffeloos kan worden voorbij gezien. Want dat zou weer niet ten goede komen aan de mens. Hierop wees in de loop van de avond de heer Janssen, bedrijfsaal- moezenier. Hij wees er op dat het een daad van eenvoudige rechtvaardigheid was om jongelui te helpen in hun volwas- Het vertrekoverschot voor de gemeente Loon op Zand-Kaatsheuvel is in 1962 opgelopen tot niet minder dan 123 personen. Dit terwijl het vertrekoverschot, over de laatste tien jaren, op gemiddeld 30 ligt. In 1960 kende men in deze gemeente een vertrekoverschot van slechts 17 personen en in 1961 van 25. Het totale aantal inwoners, dat op 1 januari 1962 15.618 bedroeg, was aan het einde van het jaar opgelo pen tot 15.731. Dit betekent een stijging van 113 personen. In percen tages uitgedrukt 0,71 tegen 1,52 in 1961 en 1,45 in 1960. De toename van de bevolking blijkt dus uitsluitend te worden veroor zaakt door een geboorte-overschot, dat zoals uit bovenstaande blijkt, sterk wordt beïnvloed door een groot vertrekoverschot. gemeente, ondanks deze ruime toe wijzing, slechts met 15 vermeer derd zal worden. Dit aantal werd niet voldoende genoemd om in de normale behoefte aan woningen ten behoeve van nieuwe uit de eigen bevolking voortgekomen ge zinnen te voorzien. Hierbij werd opgemerkt, dat de kwaliteit van de woningvoorrrad wel een be langrijke verbetering ondergaat. De bouw van premiewonigen en woningen in de vrije sector onder vindt nog steeds ernstig hinder van het in 1961 ingestelde verscherpte systeem van rijksgoedkeuring. „Het is een droevig verschijnsel, dat in een gemeente als de onze, waar de bestaansmogelijkheid bijna uitsluitend steunt op de industrie en waarvoor nog een dagelijkse in komende pendel van niet minder dan 1200 arbeiders nodig is, van 'n dergelijk vertrekoverschot moet worden gesproken", aldus burge meester v. d. Heijden in zijn nieuw jaarsrede, tijdens de raadsvergade ring van vrijdag j.l. De oorzaak van dit vertrekover schot, zou, volgens de burgemees ter, zijn gelegen in het grote ge brek aan woningen. Het jaar 1962 bracht geen noe menswaardige verandering in de nog steeds zorgwekkende woning- sitüatie. Hoewel voor 1963 een be langrijk groter contingent woning wetwoningen werd toegewezen, be tekent dit nog niet, dat hiermee 't woningvraagstuk van de gemeente dichter bij een oplossing gekomen is. Burgemeester v. d. Heijden wees er in dit verband op, dat een be langrijk deel van de totale toewij zing voor 1963 van 56 woningwet woningen, besteed moet worden, ter vervanging van de af te bre ken noodwoningen en oude wo ningwetwoningen. Dit heeft tot ge volg, dat het aantal woningen in de dervindt 't uitbreidingsplan „Loon op Zand Oost" vertraging, maar 't gemeentebestuur hoopt, dat spoe dig over de nodige gronden kan worden beschikt, waarna ook de Doelen, de Strieckenlaan en de van den Hummelstraat kunnen worden aangelegd. Een verbetering van 't uitgebreide net van buitenwegen blijft ook voor 1963 een belangrijk punt, aldus burgemeester v. d. Heijden. In Kaatsheuvel zal in een aantal straten, de sterk verouderde riole ring moeten worden vervangen en aangesloten dienen te worden op het nieuwe stamriool. Het leggen van een persleiding vanaf het riool gemaal aan de Sweensstraat naar een door het waterschap „De Be neden Donge" te bouwen zuive ringsinstallatie, noemde burge meester v. d. Heijden zeer urgent. „Verwacht moet worden, dat de gemeente de hiermee verband hou dende investeringen zonder steun van het rijk niet zal kunnen doen Voor 1963 wordt verwacht, dat 46 woningwetwoningen en 67 wonin gen in de premie- of vrije sector voor bewoning gereed zullen ko men. Burgemeester v. d. Heijden merkte op, dat het woningbouwbe leid in de toekomst mede gericht zal moeten zijn, op het bouwen van goedkope woningen, waardoor vol gens hem ook de minder draag- krachtigen aan een menswaardige woning kunnen worden geholpen. Het uitbreidingsplan „Kaats heuvel West" en het westelijk ge deelte van het uitbreidingsplan „Prins Bernhardplein en omge ving" naderen hun voltooiing. Ver wacht mag worden dat in de loop van 1963 ook de resterende gron den voor bebouwing beschikbaar Op het gebied van onderwijs be staat nog dringend behoefte aan de bouw van een drietal nieuwe kleu terscholen, terwijl de vervanging van de Herman Jozefschool steeds dringender wordt. De burgemeester sprak zijn grote vreugde uit over de vernieuwing en verdieping die op gang is ge bracht op het gebied van het cul turele leven. In Kaatsheuvel is het de Volksuniversiteit, die een groot succes is gebleken, in Loon op Zand staat een groot plan op tafel, dat in de schreeuwende behoefte aan verantwoorde accomodatie zal voorzien. Bijzonder verheugd toonde hij zich over de verbetering, die in de

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1