Burgemeester wijst in zijn nieuwjaarsrede op de premieregeling woningverbetering Vooruitzichten voor het jaar 1963 zijn gunstig DE KLOOF BTonchï letten Gemeenteraad Waspik Aankoop autobus en credieten voor bejaardenzorg en Du Pont hoofdschotel in Waspikse raad Drunen hoopt dit jaar haar 9000ste inwoner te begroeten DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 28 JANUARI 1963 Hoe«tdronk lntabl«tvorm.95ct GEMEENTE SPRANG-CAPELLE Van deze mogelijkheid wordt te weinig gebruik gemaakt Burgemeester Stieger in Nieuwjaarsrede 'n BRIL?? zullen komen. Zoals bekend, on afgelopen jaren werden bereikt op het gebied van de jeugdvorming en vrije-tijdbesteding. „Naast de voortreffelijk werkende vormingsinstituten voor de leer- plichtvriie jeugd, kwamen er pa rochiële jeugdraden tot stand in Loon op Zand en in de parochies St. Jozef en St. Jan in Kaatsheu vel. Deze instellingen ontplooien 'n groeiende activiteit," aldus de bur gemeester, „met name op het ter rein van opleiding van deskundige leiders en leidsters en een goede huisvesting voor ontspanning." Hij noemde het tot slot vanzel- sprekend, dat de gemeente in het verleden aanvullende steun heeft gegeven waar dat nodig en verant- woord was, daarbij tevens wijzend op de noodzaak om dit in de toe komst te blijven doen. Momenteel zijn in de gemeente Sprang-Capelle 46 woningen in aan bouw; 16 woningwetwoningen van het bouwplan 1961 en 18 woning wetwoningen van het bouwplan 1962 en tevens 12 premiewoningen 1961, die voor rekening van de woningbouwstichting worden gebouwd. Daar naast werden in het afgelopen jaar 8 premiewoningen gebouwd en 4 woningen in de vrije sector. Aan de uit 1922 daterende 28 woningen aan de Korte Nieuwstraat, werd voor een bedrag van ruim 80.000 voorzieningen, betreffende uit gesteld onderhoud en verbeteringen, getroffen. Negen woningen werden onbewoonbaar verklaard, terwijl in totaal in het afgelopen jaar 129 bouwvergunningen werden verleend. In zijn nieuwjaarsrede attendeer de burgemeester v. Prooijen de in- woners van de gemeente Sprang- Capelle er op, dat vele oudere wo ningen met toepassing van de pre mieregeling woningverbetering, dus met belangrijke financiële steun van rijk en gemeente, weer in een zeer behoorlijke toestand gebracht kunnen worden. Van deze mogelijkheid wordt in de gemeente Sprang-Capelle veel te weinig gebruik gemaakt. De moge lijkheid om op zeer korte termijn deze premie te verkrijgen, is ruim schoots aanwezig. In het belang van de volkshuisvesting en in het be lang van de woningbezitters, wekte burgemeester v. Prooijen de bewo ners op van deze mogelijkheid te profiteren. Nog juist voor het beëindigen van het jaar, werden door de gemeente raad een tweetal uitbreidingsplan nen in onderdelen vastgesteld, n.l. een uitbreidingsplan voor Vrijhoeve- Capelle en een voor Sprang. Het aantal inwoners in deze ge meente steeg met 28 en kwam hier door van 6315 op 1 januari 1962, te staan op 6343 op 1 januari 1963. Er vestigden zich in Sprang-Capelle 189 inwoners, terwijl 227 de gemeente weer verlieten. De stijging van het aantal inwoners wordt dan ook ge heel gevormd door een geboorte overschot. De brandweer, die in 1962 niet voor grote branden hoefde uit te rukken, kreeg in het afgelopen jaar nog niet de beschikking over een nieuwe motorspuit met watertank en nevelspuit. Ook de rijksgoedkeu ring voor de bouw voor een brood nodige brandweergarage liet in 1962 op zich wachten. Burgemeester v. Prooijen merkte naar aanleiding van het feit dat de Rijkspolitie in de gemeente in 470 gevallen proces-verbaal moest op maken wegens verkeersovertredin gen, op, dat aan de verkeersmenta- liteit in de gemeente nog heel wat te schaven viel. Hij achtte het dan ook van groot belang dat in 1962 een nieuwe vereniging werd opge richt van het Verbond voor Veilig Verkeer. In 1962 namen 178 kinde ren deel aan het verkeersexamen, waarvan er 132 het diploma be haalden. WEGENVERBETERING Naast het gereedkomen van de aanleg van riolering in de Hoofd straat, de Wendelnesseweg Oost en de Schoolstraat, werd de uitmonding van de Schrevelstraat op de Nieu we Vaart verbeterd. De sloot langs de Julianalaan werd gedempt, ge- rioleerd en van een fietspad en trottoir voorzien. In Sprang werd de Burgemeester Meijerstraat door getrokken en de Jan de Rooijstraat gerioleerd, verbreed en van trot- toirs voorzien. Eveneens werden de Hendrikus Chabotstraat, de Toren- straat en de Burgemeester Meijer straat van trottoirs voorzien. Ook de laatste fase van de open bare verlichting kon in 1962 wor den afgesloten, terwijl het uiterlijk aanzien van de gemeente werd ver fraaid door het planten van bomen en het aanleggen van groenstroken. Voor de vervanging van de twee bijzondere scholen kwam ook in 62 geen urgentieverklaring af. De landbouwschool moest in april 1962 definitief worden opgeheven. De bij- zondere IJ.L.O.-school kon haar nieuw gebouw in gebruik nemen. ANDERE VOORZIENINGEN Verheugend was ook, dat voor 't beëindigen van 1962 het bejaarden huis „Achter de Hoven" in gebruik kon worden genomen. De officiële opening zal in het voorjaar plaats hebben. Het tehuis is geheel volge boekt, terwijl reeds een bescheiden wachtlijst moest worden aangelegd. Op het gebied van maatschappelijke zorg werden in de loop van 1962 nieuwe steunnormen vastgesteld, waardoor een aanmerkelijke verbe tering in de ondersteuning van be- -hoeftigen werd bereikt. Ook wat de actieve recreatie aan gaat, heeft het gemeentebestuur niet stil gezeten. In het voorjaar van '62 kon het sportterrein met kleedka mers in Sprang in gebruik worden genomen. Het sportterrein van SSC werd met nieuwe kleedkamers ver rijkt, terwijl een begin werd ge maakt met de verbetering van de sportvelden in Capelle. De bouw wan het dorpshuis wacht nog steeds op de vereiste rijksgoedkeuring. Burgemeester v. Prooijen zei er op te vertrouwen, dat in 1963 met de bouw zal kunnen worden begon nen. Naast de talrijke verbeteringen aan en voor het industrieterrein van de gemeente, kwam ook het agra risch streekverbeteringsplan in een verder stadium van uitvoering. Bur gemeester v. Prooijen zei te hopen, dat velen het belang van dit ver beteringsplan zouden inzien, even als van de werkzaamheden aan het ruilverkavelingsobject „Het Zuider afwateringskanaal", dat nagenoeg de gehele gemeente omvat. In de nieuwjaarsrede werd tevens de verwachting uitgesproken dat spoedig een begin zal kunnen wor den gemaakt met 'n regionale tuin- bouwstichting. Tot slot werd melding gemaakt dat in 1962 58 schepen de haven van Capelle aandeden en 30 sche pen de haven aan het Labbegat. De raad van de gemeente Waspik toonde zich woensdagavond bijzonder geïnteres seerd en was wèlbespraakt bij de behande ling van een drietal agenda-punten. Niet dat het de wijn deed, welke ter gelegenheid van het nieuwe jaar werd geserveerd, maar feit is dat burgemeester Van Erp al zijn redenaarstalent moest aanwenden om Was- piks bestuurderen achter de voorstellen van B. en W. te krijgen. BUSDIENST. Vooreerst betrof dit het voorstel tot aan koop van een autobus voor groepsvervoer. Nu de vestiging van de constructie-werk plaats van Du Pont de Nemours Ned. N.V. is gerealiseerd, is het vervoersprobleem van de fabriek naar de bushalte in de Raad huisstraat tot een nijpende kwestie gewor den. De fabriek ligt twee km uit het cen trum en dagelijks arriveren 30 van de 58 hier werkende arbeidskrachten per lijndienst in de gemeente. De BBA adviseerde de ge meente Waspik in deze een autobus op dit traject te gaan exploiteren, eenmaal rijden de 's morgens en eenmaal 's avonds. De BBA stelt tegen een bedrag van f 6000 een dienstbus ter beschikking van 12 m lengte en 2.20 m breedte, bevattende 47 zit- en 11 staanplaatsen. Het blijkt mogelijk een der werknemers van Du Pont de Nemours de bus te doen besturen. Bij een ritprijs van 50 cent en een bezetting van 25 personen is dit vervoer rendabel te achten. Het ligt in de bedoeling hetzij de exploitatie moge lijkheden uit te breiden, hetzij het daar heen te leiden dat deze door de firma t.z.t. wordt overgenomen. Het inwoneraantal van de gemeente Drunen is in 1962 gestegen met 5"92T dat wil zeggen met 7,37%. Hiermee kwam het totaal aantal inwoners van deze gemeente per 1 januari 1963 op 8626. Het ge boorte-overschot bedroeg 179 (5,9 terwijl er een vestigingsover schot was van 5,14%). Het aantal ingeschreven wonmgzoekenden bedroeg per 1 januari 132. De gemiddelde mannelijke beroepsbevolking van deze gemeente nam toe van 2150 tot 2240. Hierbij zijn inbegrepen 750 vrouwen, waarvan circa 100 thuiswerksters. De totale werkgelegenheid steeg van 3070 tot 3170 mannen. De werkgelegenheid bedraagt 141% van de gemid delde beroepsbevolking. De inkomende pendel in 1962 bedroeg 1038, waarvan 209 vrouwen en 52 Belgen. bedrijven goed van orders waren BEDRIJFSLEVEN Bij de N.V. Lips konden de om zetten in 1962' vrijwel op peil ge houden worden. De resultaten lie pen echter terug tengevolge van de ingekrompen marges. De perso neelsbezetting liep af, hetgeen bij een enigszins overspannen arbeids- markt geen moeilijkheden baarde. Het bedrijf biedt thans nog werk gelegenheid aan ongeveer 1300 per sonen. In 1962 kwamen voor de stichting Lips' Woningbouw 90 wo ningen gereed, terwijl er nog 36 in aanbouw zijn. De stichting zal dan over 400 woningen beschikken. Bij Vissers' Wegenbouw en Aan nemersbedrijf nam de omzet in '62 met 20 procent toe d.w.z. van 10 naar 12 miljoen. Het personeels bestand bedroeg ongeveer 400 man. Bij dit bedrijf zijn een aantal or ganisatorische maatregelen in voor bereiding, die een verhoogde effi ciëntie bij de uitvoering van wer ken mogelijk maken. De in Drunen gevestigde schoen industrie heeft het eerste half jaar te lijden gehad van een algehele depressie. Na augustus kwam hier in een verandering ten goede, ter wijl de laatste 34 maanden alle voorzien, waardoor het verlies ge heel of gedeeltelijk kon worden gecompenseerd. De plaatselijke le- derwarenindustrie heeft een be trekkelijk gunstig jaar achter de rug gehad. OPENBARE WERKEN In het afgelopen jaar ontvingen 11 leerlingen het eindgetuigschrift van de gemeentelijke technische school voor de schoenindustrie. De geringe bezeting van deze school (30 leerlingen per 31 december) was er de oorzaak van dat per 1 augustus een van de leerkrachten ontslag moest worden verleend. Ten behoeve van ontsluiting van landbouwgronden werd in het af gelopen jaar in de gemeente 3,5 km. nieuwe wegen aangelegd, ter wijl nog een aantal wegen in aan leg zijn. Met boerderij verplaatsing werd in 1962 een aanvang genomen. Ten aanzien van het verplaatsen van boerderijen en tuinderijen in de uitbreidingsplannen zal in de loop van dit jaar door de ruilverkave ling met de gemeente contact wor den opgenomen, zo deelde burge meester Stieger mee. Tengevolge van bijzondere om standigheden, kon het contingent woningwetwoningen 1961 slechts met grote vertraging worden afge bouwd, terwijl tevens door het vroegtijdig invallen van de win ter in 1962 slechts drie woningwet woningen voor bewoning gereed kwamen. De resterende 28 (waar van 10 in Elshout) zullen spoedig na het einde van de vorstperiode opgeleverd kunnen worden. In de Passend bij Uw uiterlijk Voor een prijs die U ligt Met 'n vérgaande „Service". VAN MAARENS Brillenzaken N.V. Den Bosch, Vughterstraat 25 Tilburg, Markt 32 Breda, Nwe Ginnekenstr. 23 Uw bril meestal in 1 uur klaar MM premiesector kwamen 64 wonin gen gereed. De grootste activiteit heerste in de niet gesubsidieerde bouw. 150 woningen kwamen hier gereed. Er werden in totaal 131 bouw vergunningen afgegeven, waaron der een voor de bouw van een en een industriegebouw. Het grootste gedeelte van de we gen, riolering, straatverlichting en plantsoenen in uitbreidingsplan „Braken West" kwam gereed, als mede de aanleg van wegen en riool in het uitbreidingsplan Els- hout, de reconstructie van Schans- wijk en het laatste gedeelte van de werken in „Braken Oost". De riolering en reconstructie van de Torenstraat kwam eveneens ge reed. De gemeenteraad van Drunen nam in het afgelopen jaar enkele belangrijke besluiten. Vastgesteld werden de uitbreidingsplannen Noulanden, Vennen Oost en Een- dekooi. De gemeente trad tevens toe tot de Streekraad MiddenlBra- bant. De raad verleende voorts medewerking aan de totstandko ming van een ULO-school en be sloot grond in erfpacht te geven aan de stichting Levensschool voor Drunen e.o. PLANNEN VOOR 1963 De kleuterschool in de Prins Bernhardstraat, voorlopig bestaan de uit twee lokalen, werd in ge bruik genomen. Begonnen werd met een semi-permanente 2-klas- sige kleuterschool in Elshout. Voor de verbouw en modernisering van de gemengde lagere school in Els hout kwamen de plannen gereed. In Drunen kwam een nieuwe 5- klassige school voor protestants- christelijk onderwijs gereed. Even eens werd vorig jaar begonnen met een Mater Amabilisschool. In december werd de bouw van een nieuwe huishoudschool aanbesteed. Burgemeester Stieger maakte in zijn nieuwjaarsrede ook enkele plannen voor dit jaar bekend. Op onderwijs gebied zullen de volgende projecten gerealiseerd moeten worden: de bouw van 2 lo kalen voor kleuteronderwijs. Even eens voor 2 lokalen voor lager on derwijs en de verbetering van de lagere school in Elshout. Burge meester Stieger hoopte voorts dat de bouw van de ULO-school in september zal kunnen starten en dat de rijksgoedkeuring voor de huishoudschool op zeer korte ter mijn afkomt. Ook de bouwplannen van het be stuur van de Levensschool zullen door het gemeentebestuur krachtig gesteund worden, zo deelde de bur gemeester mee. Het sportpark aan de Duinweg Hoge Schijf zal zijn voltooiing dit jaar ver naderen en misschien dat voor 1963 ook de rijksgoedkeu ring voor een nieuw zwembad wordt verleend. De burgemeester besloot met de hoop uit te spreken, dat de ge meente dit jaar de 9000ste inwoner kan begroeten. Burgemeester van Erp verklaarde naar aanleiding van dit preadvies zeer geaarzeld te hebben dit voorstel te doen, omdat het inderdaad een vreemde aangelegenheid is. Het was bij de directie van Du Pont echter niet weg te praten, aldus de voorzitter, dat de overheid voor het openbaar vervoer diende te zorgen, zoals ook in de grote ste den door middel van een uitgebreide stads dienst gebeurt. In het belang van de werk verruiming in de gemeente en de daarmee gepaard gaande ontwikkeling van Waspik besloot de raad met 8 tegen 3 stemmen het benodigde crediet beschikbaar te stellen. Tegen stemden de heren Op de Weegh, Kools en Smits. GARANTIES. Het voorstel om garant te blijven voor een hypothecaire geldlening van i 120.000, door de eigenares van het fabriekscomplex waarin het wereldconcern Du Pont is ge vestigd, aangegaan, deed de heer Op de Weegh opmerken: „Welke zekerheid heeft de gemeente? Als de firma verdwijnt, wat dan? Is het gezien de huuropbrengst van het complex voor de eigenares niet moge lijk een lening aan te gaan met minder ga rantie? Als Du Pont werkelijk definitief haar domicilie in Waspik zoekt, kan zij dan niet voordeliger voor f 180.000 kopen dan f 20.000 huur te betalen? De heer Op de Weerh stelde daarom voor met de garantie niet verder te gaan dan destijds aan de fa. Solleveld is geboden, n.l. f 90.000. De burgemeester gaf hierop de verzeke ring dat Du Pont de innige bedoeling heeft zich hier definitief te vestigen, juist alsof de firma zelf gekocht had. Onze informaties in deze zijn bijzonder gunstig, ook t.o.v. de eigenares, mevr. Kuys-v. d. Kloette. Uit breidingen van de fabriek, die nu al worden overwogen, zullen ook door Du Pont zelf worden gefinancierd. De firma weigert ech ter ten enenmale, om uiteenlopende rede nen, te kopen. Onze zekerheid is de waarde van het gebouw, dat met deze garantie nog een overwaarde van 20 heeft. Het ver meende risico is het gebrek aan eigen ge loof dat, als Du Pont zou vertrekken, het fabriekscompleen nóg f 120.000 waard is. Na een erg uitvoerige toelichting van de voorzitter, die daarna duidelijk de beteke- nic voor Waspik schetste, kon de raad zich accoord verklaren. BEJAARDENZORG. Teneinde de recreatie-mogelijkheden voor bejaarde ingezetenen te vergroten, heeft het comité Tocht voor Bejaarden, besloten haar activiteiten te verruimen. In het gemeen schapshuis van het Rectoraat H. Theresia, zowel als in dat van de parochie H. Bar- tholomeus, zal enige malen per week, ge durende de middag aan de bejaarden van alle gezindten gelegenheid worden gegeven tot ontmoeting en gesprek, tot het leggen van een kaartje en het beoefenen van het biljartspel. Op gezette tijden zal tegen mi nimale vergoeding koffie en thee worden geschonken. De moeilijkheid is echter dat het gemeenschapszaaltje van de par. H. Bartholomeus slechts zeer tijdelijk en onder bezwaarlijke omstandigheden beschikbaar is. Nu is de gedachte gerijpt om de recreatie mogelijkheid voor de bepaarden, niet wo nend in het St. Jozefhuis, te scheppen bin nen het bejaarden tehuis, opdat tot weder zijds genoegen pensiongasten en anderen met elkaar kunnen omgaan rond spel en bezigheid waar bezoek en wandeling uit voort kan vloeien. Men beoogt op deze wij ze dus tevens het vraagstuk van de integra tie van de bejaarden van het tehuis met de overige inwoners nader tot een oplossing te brengen. Zo is een begroting gemaakt voor het inrichten van een qua oppervlakte en hoogte zeer geschikte ruimte in het sous- terrain. Deze begroting omvat het leggen van een vloerbedekking, het bekleden van wanden en plafond, schilderen en verlichten en voorts de inrichting, zoals 6 tafels, 30 stoelen en een biljart. Hiermee zal een be drag van f 7700 gemoeid zijn. Het maxi mum bedrag dat door het bestuur van het tehuis zonder tariefsverhoging kan' worden gefourneerd is te stellen op f 4000. Het tekort van f 3700 neemt de gemeente nu voor haar rekening. Hierdoor zal bereikt worden dat de bejaardenzorg in het pension een uitstekend sluitstuk krijgt en voorts dat een aanvang wordt gemaakt met de zgn. open- en bejaardenzorg en wel op een goed niveau, terwijl tevens de integratie van het huis in de dorpssamenleving in belangrijke mate wordt gediend. De heer van den Broek kon zich niet onttrekken van de idee dat hier geholpen werd om zichzelf te helpen. Hij achtte deze oplossing niet bevredigend en vond het sous- terrain niet de plaats voor recreatie. Hoe van FEUILLETON „De Echo van het Zuiden" ROMAN VAN EEN KANTOORBEDIENDE door Jan van Maasdorp 12) „Nee", klonk het hard uit de mond van de dochter. „Toen hokten we maar zo'n beetje in een smerige straat." Alles had Dora geregeld. Dit prachtpunt van nieuw gebouwde ar beiderswoningen, aan de rand van de stad, had zij bepaald. Op geen tien pas afstand houdt de straat op en be gint de weg naar Terbregge, het naastbij gelegen dorp. En langs die weg stroomt de Rotte, die eerst uren ver uitmondt in de Rottemeren, waar heen motorboten en zeiljachten va ren - langs hun huis. Misschien had Dora, toen ze, bij het zoeken naar een woning, op dat punt was aangeko men, wel gedroomd zelf nog eens op een jacht te varen. Zoals juffrouw de Hoog, toen ze voor het voldongen feit was geplaatst, waarschijnlijk stil bij zichzelf dacht als ze naar de over zijde van de rivier keek; „Hoe lang zal het nog duren, dat ik daar naast mijn man kom te liggen?" Want recht tegenover het nieuwe huis, aan de an dere zijde van de rivier, is de be graafplaats Crooswijk. „Karei!" had Dora uitgeroepen, toen ze beiden het huis bezichtigden. „Karei, odat is gewoon een droom. Geen overburen!" Dora had in een volmaakte toneel houding naast hem gestaan toen ze dit uitriep - haar vingers met ge punte nagels hadden zijn arm om kneld, zodat hij „au" riep. Maar toch was ook hij overweldigd geweest. Dat Dora juist dit huis had ontdekt. Geen overburen! „Wat zullen we de dame van de overkant missen uit de Zwar te Paardenstraat, had hij kwasi-spij- tig gezegd, waarna ze beiden hadden gelachen. Met een gemaakte rilling had Dora haar afschuw van bedoelde „dame" gedemonstreerd. „O, Karei, alleen al omdat we dat vieze wijf nooit meer zullen zien, voel ik me hier gelukkig." Zelf had Dora, na de huiskamer, de grootste kamer opgeëist als zit- slaapkamer. Dora had, als eerste ver koopster een behoorlijk loon en be taalde het leeuwenaandeel in de huur. Ze richtte de kamer vrij luxueus in, zodat haar moeder het oude hoofd schudde. Steeds meer verwijderde haar dochter zich van haar. Karei was meer dan tevreden met het smalle ka binet dat overbleef. Per saldo was het voor hem noodzaak dat hij rustig kon studeren. Des avonds, na het eten, nam hij een half uur voor zichzelf, moe van de drukke kantoordag. Dan lag hij achterover in de oude, wanke le leustoel, erfstuk van zijn vader, toen deze nog, als hoofd van het ge zin, daar in troonde. Ondanks de ouderdom zou Karei het kaduke meu belstuk toch niet willen missen. Nee, die stoel van zijn vader was hem lief. Die eerste mooie vóórzomeravond, toen de zuster en de broer in het nieuw gebouwde huis voor het opge schoven venster in dat kleine kamer tje stonden, voelden beiden het nieu we, tevoren nimmer gekende geluk der ruimte als een weldoende stroom. Samen keken ze, met een zekere devotie, naar de overzijde der rivier, waar, naast het stille kerkhof, de schapen en koeien vredig liepen te grazen. „O, Karei", zei Dora, en een lich te trilling in haar stem verried haar ontroering, die haar broer zich niet herinnerde ooit te hebben opgemerkt. „O, Karei, wat is het hier mooi... Kijk eens naar al dat groen en het water... En daar, die blauwe lucht en de zon..." Zwijgend knikte hij, geen woorden vindend zijn diepe ontroering ken baar te maken. Ja, Dora had gelijk, dat was mooi, die groene weiden en die blauwe hemel met de in-goud ge dompelde zon. „Weet je," hoorde hij Dora zeg gen en nu had haar ontroering van daarnet die zo heel anders waa dan de zijne, weer plaats gemaakt voor haar energieke, bijna vinnige toon „dit hadden wij nodig, jij en ik. Ik weet heus wel, dat we nu niet in een villa wonen, maar het is toch al een hele verbetering, vergeleken bij die gribus in de Zwarte Paardenstraat. Later ko men wij allebei nog wel beter te wonen, heus. Dit is maar een be gin." Geluk.Het geluk zoekt je niet op en klopt evenmin aan ie mands deur. Voor geluk moet wor den gestreden. En strijden moest ook Karei de Hoog. Slechts onder broken door de zondagen studeer de hij in zijn kleine kamertje tot diep in de nacht. Met grimmige wil had hij zich vastgebeten in zijn leerstof, die hij, door gemis aan algemene kennis, vanaf het begin in zich moest opnemen. Hij moést slagen, zijn toekomst stond op het spel. Hij studeerde tot hij er bleek en afgemat uitzag en tenslotte, me de door oververmoeidheid op kan toor, ziek werd. En toen hij dan, door zenuwkoortsen gesloopt, aan zijn bed gekluisterd was, storte z'n ganse toekomstdroom in. In zijn ijlkoortsen beleefde hij opnieuw zij nj eugdmisére. Zijn zuster Dora, die hem tot steeds meer energie had aange spoord, wist eigenlijk al evenmin hoe ze haar broer moest opbeuren. „Straks komt alles wel weer goed," luidde haar conclusie. Je zult al leen wat kalmer moeten werken we zijn nu eenmaal niet zo sterk in ons gezin." Maar zijn energie leek voorgoed verlamd. Mistroostig schudde hij het hoofd. „Nee Door, het gaat niet meer. O, die ver schrikkelijke dromenze waren net eender als vroeger." Hulpeloos stond ook Dora bij z'n bed. Ze vond het allemaal ellendig, temeer waar zijzelf op een keerput ten goede in haar leven stond. Sinds enkele maanden had zij ken nis aan een man. Omdat ze toch niets kon uitrich ten om Karei te helpen en van zijn kant geen neiging toonde een ge sprek te beginnen, maakte Dora aanstalten het kamertje te verla ten. Maar bij de deur keerde ze te rug. Ze nam resoluut een stoel en ging bij zijn bed zitten. „Veel belangstelling heeft die meneer Volders ook niet voor je," zei ze bruusk en vinnig. „Je kan toch wel merken, dat hij geen echte vriend van je is." Karei kleurde hevig bij het uit spreken van. het woord vriend Waar wilde ze nu ineens heen. Vriend? Natuurlijk had Dora dat zelf gefantiseerd. Haar hebzucht ergerde hem. „Heb ik ooit beweerd, dat meneer Volders een vriend van me is? Hij gaat vriendschappelijk met me om, maar tenslotte is hij ex officier en ben jij maar een doodgewone soldaat." „Doe niet zo gek Door," sprak hij geprikkeld, „wat zou ik „Laat maar, Karei," onderbrak Dora hem. „Er zijn nu eenmaal standen. Ik heb je al meer gezegd wij zitten, zelfs in dit huis, nog vast aan onze proleten-afkomst." Ze trok hooghartig haar dunne lip pen op, die zij sinds kort, tot stil le ergenis van haar moeder, verfde. Ze lachte schamper een lach, welke haar nog halfzieke broer door diens ontvankelijke ziel sneed. „Hier bezoek van een officier hoonde ze verder. Er ligt niet eens een loper op de trap. En dan moe der! Ik zie haar al converseren met 'n luitenant, met haar bonte schort voor." (wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 2