Uitgebreide agenda leverde weinig problemen op voor de raad Gemeenteraad Gemeenteraad Loon op Zand Gemeenteraad Drunen Gemeenteraad Sprang-Capelle Waalwijk Behandeling van de begroting 1963 Nieuwjaarsrede Burgemeester Stieger Garantie voor zelfbouwers Belangstelling voor het jeugd werk 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 28 JANUARI 1963 3 Verbetering Korte Nieuwstiaat en zijstraten Jan Jan- nenstraat. Bouwrijp maken industrieterrein. Vaststelling nieuwe verordening vermakelijkheidsbe lasting - Prestatiebeloning gemeentewerklieden - Aankoop grond met opstallen (Kerkstraat 28-30) Agenda en pre-adviezen zeer spr. dit vraagstuk. Jok urgent achtte kon hij zijn stem niet aan 't voorstel geven. Ook de heren Savelkouis, IJpelaar, Tim- mers en Kools waren niet erg gelukkig met deze keuze, terwijl zij tevens vonden dat het aantal recreatie-dagen tot 3 of 4 dien de te worden uitgebreid. Zij stelden daarom voor de aan te kopen inrichting in eigen dom van de gemeente te houden om deze mettertijd in een meer geschikte ruimte on der te kunnen brengen. Burgemeester van Erp antwoordde hierop dat het bestaande gemeenschapshuis in Was pik-Beneden als zaal niet bruikbaar was wegens verwarming, bediening, voor- en nazorg etc. Ook kon hier moeilijk een bil jart worden geplaatst, omdat het daardoor voor andere doeleinden niet meer geschikt zou zijn. We hebben daarom een andere mogelijkheid moeten zoeken. Op deze wijze dienen we tevens de zgn.open bejaarden zorg en kan het dringende vraagstuk van de integratie mede worden opgelost. Het bejaardentehuis biedt zelf voor haar eigen bewoners ook te weinig ontspanningsmoge lijkheden. Zonder tariefverhoging is dit niet op te lossen. Ook op dit punt kan op deze wijze geholpen worden. Hierop kreeg ook dit voorstel het fiat van de raad. Credict harmonie. Bij de ingekomen stuk ken was een schrijven van G.S. dat o.m. een bezwaar inhield betreffende de voorwaar den waarop destijds een lening aan de har monie was verstrekt. G.S. achten het on juist dat de gemeente zich voor langere tijd zou binden jaarlijks een subsidie aan de harmonie uit te keren ter delging van de instrumentenschuld. Dit diende jaar op jaar, afhankelijk van de financiële posities van de gemeente en de harmonie, te worden beke ken. Als waarborg voor de harmonie sprak de raad zich nu uit het vaste voornemen te hebben deze post elk jaar op de begroting op te nemen. Voorts werd een crediet beschikbaar ge steld van f 4327.50, zijnde de helft van de netto, aanlegkosten om het perceel Raven- bos 1 op het electrische net aan te sluiten. Een voorstel tot vaststelling van een ver ordening, regelende de toekenning van een vergoeding in de vervoerskosten t.b.v. stu denten aan het voortgezet lager onderwijs, werd zonder stemming aangenomen. In 't uitbreidingsplan Noordelijk gedeel te werd 0.98.70 ha grond aangekocht van de heer Klijn uit Waalwijk voor de prijs van f 10.770. Aan pachter A. J. Kamp zal f 5527 bedrijfsschade worden uitgekeerd. Hiermee is alle in dit uitbreidingsplan ge legen grond in eigendom van de gemeente. De heer L. Verduyn tenslotte werd ge kozen als bestuurslid van het GIMZ. Bij de rondvraag bleek dat de mogelijk heid zal worden onderzocht om de aange kochte bus mettertijd in te schakelen voor het schoolzwemmen. De nieuwjaarsrede, waarin burgemeester van Erp enkele interessante zaken belichtte en waaruit over het algemeen een optimis tisch geluid was waar te nemen, zullen wij in een volgende editie uitwerken. Schoolstraat 8.560.Pr. Bern- hardstraat 3.424.Prot. Chr. school 1.635.20; Elshout ƒ3.294.72. AANKOOP EN VERKOOP Van het waterschap De Hei of Meerdijk en Polder van Drunen, werd voor 5259.aangekocht het boezemgebied, dat jarenlang ge bruikt is voor de bevloeiing, liggend aan de Hoge Schijf. Dit gebied kan straks door de gemeente gebruikt worden voor roei vijver bij 't nieuwe zwembad en 's winters voor ijsbaan. Voor de som van 16.387.werd aan de heer v. Gooi verkocht de premie-woning Pr. Bernhardstr. 2. Door de heer v. Venrooy werd de vraag gesteld waarom ook geen wo ningwetwoningen verkocht werden; spreker meende te weten dat hier voor ook diverse aanvragen zijn. De voorzitter beaamde dit. Voor de verkoop van een woningwetwo ning is echter de toestemming van de minister nodig, na taxatie van het pand door de minister. Enerzijds is de verkoop van woningwetwonin gen toegestaan, maar anderzijds worden door het ministerie bijna geen vergunningen afgegeven. GEMEENTE-REKENING 1959/'60 Door de commissie van onderzoek werd bij monde van de heer v. Lam- De gemeenteraad van Waalwijk komt op donderdag 31 januari des avonds om half acht op het ge meentehuis bijeen voor 't houden van een openbare raadsvergadering. AGENDA 1. Vaststelling van de notulen der openbare vergaderingen, gehou den 27 en 31 december 1962. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot het nemen van een besluit, bedoeld in art. 36, vier de lid, der woningwet, houdende be paling dat de vaststelling van een uitbreidingsplan in hoofdzaak en de herziening van een zestal uitbrei dingsplannen in onderdelen wordt voorbereid. 4. Voorstel tot wijziging der ge meentelijke subsidieregeling voor 't uitvoerend algemeen plaatselijk maatschappelijk werk. 5. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet ten behoeve van de rabiesbestrijding. De totale onkosten hiervan bedragen 4.243.15 terwijl de inkomsten zijn gesteld op ƒ2.650. 6. Voorstel tot wijziging der raadsbesluiten van 27 december '62 tot het voorstellen van garantie op de voet van het besluit bevordering eigen woningbezit ten behoeve van particuliere woningbouw. 7. Voorstel tot toekenning van premiën op de voet van de premie regeling woningverbetering en wo ningsplitsing. 8. Voorstel tot het aangaan van een nieuwe stroomleveringsovereen- komst met de N.V. Provinciale Nrd.- Brabantse Electriciteits-Maatschap- Pij- 9. Voorstel tot het verlenen van medewerking overeenkomstig art. 50 der kleuteronderwijswet voor de aanleg van een zandbak en de aan bouw van een berging ten behoeve van de r.k. kleuterschool „St. An- tonius" te Waalwijk. Onkosten voor aanschaf van zandbak en de bouw van een bergruimte voor - materiaal achter het gymnastieklo kaal van de Sint Antoniusschool, worden geraamd op 15.200. 10. Voorstel tot vaststelling der exploitatievergoeding over 1963 ten behoeve van bijzondere scholen. 11. Voorstel tot aankoop van grond ten zuiden van de Groene- woudstraat van R. van Loon. 12. Voorstel tot aankoop van grond aan de Ambrosiusweg van M. Trommelen. 13. Voorstel tot aankoop van een stukje grond aan de Mercator laan, van de Hervormde Stichting voor Verzorging van Ouden van Dagen te Waalwijk. 14. Voorstel tot aankoop van grond ten oosten van de haven, van Th. M. Brabers en de „Stichting St. Antoniushof' te Waalwijk. 15. Voorstel tot verkoop van grond ten westen van het Hollands Steegje, aan J. G. A. C. van den Hoven. 16. Voorstel tot verkoop van bouwterrein aan de Forestierlaan, aan Mr. A. M. J. v. Oldenbeek. 17. Voorstel tot voorlopige goed keuring van een plan tot onteige ning van grond, gelegen ten oosten van de Sprangseweg, in verband met de aanleg van het industrieter rein „Zanddonk". 18. Voorstel tot voorlopige goed keuring van een plan tot onteige ning van grond, gelegen ten westen van de Zomerdijkweg, in verband met de uitbreiding van het indus trieterrein in de nabijheid van de haven. 19. Voorstel tot wijziging van 't onteigeningsplan Laageinde, vastge steld bij raadsbesluit van 1 februa ri 1962. 20. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een aanvullend krediet voor het verbeteren van 141 wo ningwetwoningen. 21. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet, groot 9.200 voor de aanschaffing van een zand- strooier, ten behoeve van bestrij ding van gladheid. 22. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet, groot 3050. voor de aanschaffing van 'n sneeuw ploeg, ten behoeve van gladheidbe strijding. 23. Voorstel tot het aangaan van feen geldlening. 24. Voorstel tot het verstrekken meren verslag uitgebracht. Het na delig saldo bedroeg 48.726.04. Het nadelig saldo ad 48.726.04 wordt verrekend met de nog aan wezige reserve batige saldi van vo rige dienstjaren ad 209.925.27. Er werd in 1960 69.000.extra afge schreven en 25.000.bestemd voor de aankleding van het ge meentehuis. De extra-afschrijvingen zullen uiteraard de volgende dien sten gunstig beïnvloeden. ALGEMEEN Aan 15 personen werd krachtens het besluit bevordering eigen wo ningbezit door de gemeente garantie verleend tot een bedrag van 90% van de stichtingskosten van een door hun te bouwen woning. In de commisise van toezicht voor de vak school voor schoenmakers werd met algemene stemmen gekozen de heer Fortuyn. In de commissie gemeen telijke maatschappelijke zorg werd herkozen de heer H. Brok. In de commissie tot wering van school verzuim werden gekozen mej. A. Verdiesen en de heren P. Jansen, Th. Jehoel, H. Portier en W. v. d. Velden. Ir. v. Lammeren stelde zijn plaats beschikbaar en voorgesteld Iwerd om in de eerstkomende ver gadering in deze vacature een can- didaat voor te dragen van de Ned. Herv. Gemeente. van een rentedragend krediet aan een lid van het gemeentepersoneel voor aanschaffing van een personen auto in het belang van de dienst uitoefening. 25. Wijziging begroting. VERBETERINGSWERKZAAM HEDEN AAN 141 GEMEENTEWONINGEN Aan 141 woningen van het ge meentelijk woningbedrijf, gelegen aan de St. Antoniusstraat, Tweede £eme, St. Crispijnstraat, Putstraat, Schotsestraat en Victoriestraat, zul len in de loop van enige tijd de no dige voorzieningen worden getrof fen. Deze zullen onder meer bestaan in het vervangen van de aanwezige privaten door toiletten met water spoeling, aansluiting op het riole- rmgsnet en plaatsing van water meters. Het vernieuwen of verzwa ren van gas-binnenleidingen en het aanbrengen van een douche-gelegen heid, met aanleg van bijbehorende aan- en afvoermogelijkheid. Wanneer in de bergingen douche- bakken worden aangebracht en de toiletten van waterspoeling worden voorzien, zullen eveneens in deze beide ruimten lichtpunten moeten worden aangelegd. De door sommi ge bewoners zelf aangelegde ver lichting, die niet aan de voorschrif ten voldoet, zal moeten worden op geruimd. Bij een onderzoek naar de toe stand van de dienstleidingen, is te vens gebleken dat vernieuwing van de oude leidingen dringend geboden is. De leidingen bevinden zich aan de achterzijde van de woningen. De nieuwe leidingen zullen in de trot toirs aan de voorzijde moeten wor den gelegd, met aansluiting via te metselen meterputten nabij de voor deuren. GROND AAN- EN VERKOPEN Tijdens de gemeenteraad van aan staande donderdag, zal de raad haar uw M\m Kaatsheuvel, 23-1 1963 Geachte Lezers, Daar we al 4 weken in de sneeuw zitten, wou ik vragen of plan-West niet bij de gemeente Loonopzand hoort, daar er maar weinig aan de straten gedaan wordt, zoals rond de school Berndijk - Leliestraat - Rozen straat, die zijn toch al zo smal en als er dan nog bergen sneeuw liggen, dan weet je niet waar je met je fiets moet blijven, als er een auto aan komt. Maar het ergste is wel het Pr. Mauritsplein, dat aansluit aan de Zwijgerlaan, daar lag zaterdag zoveel sneeuw dat er geen auto door kon. Toen kwam zondagmorgen de Ge meente met drie auto's; er werd drie maal geschaafd en nog niets, want als er een auto aankwam, moest er een schop aan te pas komen; dat was m.i. niet nodig geweest als er twee man met een schap de sneeuw op het plein hadden gegooid, dan was het in een uur klaar geweest en nu zitten we er nog mee te kijken. En vooral de bakkers, melkboer en iedereen die er door moet. Hartelijk dank voor de plaats ruimte, Een Maurits-Plein-bewoner. gedachten laten gaan over verschil lende grond aan- en verkopen. Zo zal grond worden aangekocht van R. van Loon, ter uitvoering van het partieel uitbreidingsplan „Bunga low en villapark Meerdijk". Het per ceel grond heeft een oppervlakte van 60 aren. Van de heer M. Trommelen zal een perceel weiland, groot 1.36.40 ha. worden aangekocht. Deze aan koop geschied ter verkrijging van gronden, begrepen in het uitbrei dingsplan Laageinde I. Aan de Mer- catorlaan zal van de Hervormde Stichting voor verzorging ouden van dagen een stuk grond van ongeveer 60 m2 worden aangekocht. Dit stuk je grond is nodig voor de bouw van een transformatorhuisje. Met een tweetal eigenaren van grond, is overeenstemming verkre gen, zodat de gemeente tot aankoop kan overgaan. Deze grond, in ei gendom van de heer Th. M. Bra bers uit Loon op Zand en de Stich ting St. Antoniushof, is nodig voor de aanleg van de haven en ten oos ten van de haven geprojecteerde in dustrieterrein. Aan de heer J. G. A. C. van den Hoven zal een perceel grond, groot 572 m2, gelegen aan de westzijde van het Hollands Steegje worden verkocht. Aan mr. A. M. J. v. Ol denbeek zal aan de noordzijde van de Forestierlaan een perceel van 1065 m2 worden verkocht. Tot slot krijgt de raad door het college van b. en w. een plan voor gelegd tot onteigening in het be lang van de volkshuisvesting voor de aanleg van het industrieterrein Zanddonk, van grond ten westen van de Zomerdijkweg, eveneens voor aanleg van industrieterrein, en van onroerende goederen in het uitbreidingsplan Laageinde I en en Laageinde II. De raad van de gemeente Loon op Zand-Kaatsheuvel heeft er weinig tijd voor nodig gehad om zich door een indrukwekkende agenda heen te werken. Op één voorstel na, vonden de agendapunten allemaal vlot hun weg onder de hamer van de voorzitter. De nieuwjaarsrede van de voorzitter, burgemeester van der Heijden, vormde hierdoor wel het voornaamste onderdeel van de vergadering. Het enige voorstel dat op enige tegenstand stuitte, betrof de vast stelling van het voorschot op de vergoeding, bedoeld in art. 101 van de lagere onderwijswet 1920 en art. 73 van de kleuteronderwijswet. De opmerkingen ten aanzien van dit agendapunt kwamen van de zijde van de heer Bossers, die zich met 't door b. en w. vastgestelde bedrag van 46.- niet kon verenigen. Het aan de besturen van de bij zondere lagere scholen te verlenen voorschot op de exploitatie-vergoe ding over 1963, wordt vastgesteld aan de hand van 't gemiddelde aan tal leerlingen over 1962. Door b. en w. was vastgesteld, het bedrag per leerling voor het lager en uitgebreid onderwijs te bepalen op respectie velijk 46.- en 70.- De heer Bossers ging van 't stand punt uit dat het bedrag van 46.- te laag was gekozen. Hij zei naar aanleiding van het voorstel, contact te hebben opgenomen met de in specteur van het lager onderwijs, die zich in gelijkluidende zin zou hebben uitgesproken. De heer Bos sers was van mening, dat dit bedrag van 46.- ten minste verhoogd dien de te worden tot 55.-. Hij moti veerde dit bedrag, door aan te ha len dat de onkosten werden be paald door de posten: onderhoud 14.-, leermiddelen 14.-, verwar ming en licht 20.- en overige uit gaven 7.-. De voorzitter zei, dat de begro tingen nu eenmaal niet bepaald konden worden aan de hand van kleinere scholen, zoals de Wilhelmi- na-school, waarvoor, zo zei hij te menen, de heer Bossers pleitte. Van de 25 gemeenten, in grootte ongeveer overeenkomend met de ge meente Loon op Zand, waren er niet minder dan 13, die minder dan 45 gulden beschikbaar stelden, 3 ge meenten van 46.- en enkele ande re die een hoger bedrag per leer ling uitgaven. „Wij zijn er van over tuigd", aldus de voorzitter, „dat dit bedrag van 46- ten volle verant woord is en dat wij niet hoger mo gen gaan. Er zijn een drietal fac toren waarop dit bedrag van 46.- is gebaseerd: het advies van de in specteur, de verhoging van de kos ten en de vergelijking met de an dere gemeenten". De heer Annegarn informeerde of het niet mogelijk was de bedragen af te stemmen op de door de scho len ingediende begroting. Uit het antwoord van de voorzit ter bleek, dat er van geen enkele school een begroting was binnenge komen, alleen een verzoek om een bijdrage. Uit de rekeningen van 1961, die onlangs bij het gemeentebestuur zijn binnengekomen, bleek, dat ver schillende scholen, wat betreft ge noemde onkosten, beneden het be schikbare bedrag bleven. „Iedere gulden verhoging", aldus de voor zitter, „kost de gemeente 5 a 2600 zodat, wanneer wij er toe overgaan de bijdrage te verhogen, de ge meentebegroting op geen enkele wijze meer kloppend is te krijgen". De heer Bossers bracht nog naar voren, dat onder geen enkel beding de kinderen tekort gedaan mochten worden. „Ik heb ernstig bezwaar tegen deze uitdrukking", interrum peerde hem de voorzitter, „wij doen de kinderen op geen enkele manier tekort. Wanneer u meent in uw recht te staan, kunt u in beroep gaan bij het college van G.S. De gemeenteraad hechtte vervol gens goedkeuring aan het voorstel een krediet van 23.165 beschik baar te stellen voor het aanschaffen van een boekhoudmachine, een aan vullend krediet werd ter beschik king gesteld voor het treffen van enige voorzieningen t.b.v. 't streek- woonwagenkamp in Tilburg. Mede werking werd verleend aan art. 50 van de kleuteronderwijswet, terwijl een woning (Akkerstraat 12, Kaats heuvel) onbewoonbaar werd ver klaard. De raad hechtte eveneens goedkeuring aan het voorstel van 't college om over te gaan tot 't voe ren van een rechtsgeding, om op deze wijze de beschikking te krij gen over enkele percelen grond, nodig voor het uitbreidingsplan in onderdelen, kom Loon op Zand. Een schenking van de vereniging van oudstrijders, groot pl.m. 700.-, werd door de raad aanvaard. Grond werd aangekocht van A. W. Spoor uit Kaatsheuvel en van de Staat der Nederlanden, terwijl grond werd verkocht aan de firma S. J. Pepping en Zn. Ook aan het voorstel tot rui ling van grond met de Stoomfabriek Neerlandia te Loon op Zand, hecht te de raad zijn goedkeuring. De raad besloot eveneens over te gaan tot verkoop van enige woningwetwo ningen aan de daarvoor in aanmer king komende bewoners. F 30.127 werd beschikbaar gesteld voor het overbouwen van een rol- trommel op een nieuw chassis. Zon der enige opmerking ging het voor stel tot het beschikbaar stellen van een krediet, groot 6000.voor 't plaatsen van lichtmasten langs de Zuid-Hollandse dijk oner de hamer door, evenals het voorstel, eervol ontslag te verlenen aan mr. R. J. Th. v. d. Heijden als ambtenaar van de burgerlijke stand. Bij het voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van een belasting op toneelvertoningen en andere vermakelijkheden, waar bij het percentage vermakelijkheids belasting van 25 op 20% werd te ruggebracht, stelde de heer van Nieuwstad voor, ook het percentage dat betaald moet worden voor het vertonen van kulturele en Neder landse films, te verlagen van 25 op 10%. De raad was het met dit voor stel volkomen eens. Tot slot werd goedkeuring ge hecht aan het voorstel tot het be schikbaar stellen van een krediet, nodig voor het treffen van voorzie ningen t.b.v. de sportterreinen langs de weg Kaatsheuvel-De Moer. Vrijdag had in Drunen de eerste algemene vergadering plaats in 1963 van de raad. Burgemeester Stieger hield bij deze gelegenheid zijn Nieuwjaarsrede, welke U elders in dit blad vindt afgedrukt. De raad had verder een vrij grote agenda, welke pas om half twaalf was afgewerkt. Hierbij kwamen aan de orde gemeentebegroting, grondaankoop, toekenning van subsidies, verlenen van garantie voor zelfbouwers in het kader bevordering eigen woningbezit, en verkiezing van diverse commissies. BEGROTING De behandeling van de begroting nam zeer veel tijd in beslag. In de cember 1962 heeft b. en w. deze be groting aangeboden en in de nota van aanbieding werd speciaal ge steld dat, ondanks dat de begroting sluitend is, met de post onvoorziene uitgaven van 38.767.de grotere investeringen welke in de komende jaren in Drunen nodig zijn om het normale verzorgingspeil te hand haven, nog wel enige zorgen hierbij werden gesteld. Ir. v. Lammeren was het eerste raadslid dat een algemene beschou wing gaf over de aangeboden be groting. De heer v. Lammeren ging speciaal in op de verhoging van in komsten en uitgaven van totaal 9%, terwijl op de verschillende hoofd stukken de inkomsten en uitgaven een geheel ander procent te zien ga ven. De voorzitter gaf een uiteen zetting omtrent de samenstelling van de begroting, waardoor de pro centen soms geheel anders kwamen te liggen. De heer v. d. Wiel wees in zijn algemene beschouwing op de inves- teringcijfers, zowel in de rendabele als onrendabele sector en vroeg in verband met het feit dat niet het totale investeringsplan zal kunnen worden uitgevoerd, of er een be paalde urgentielijst is opgesteld. De voorzitter wees er op, dat geen bepaalde urgentielijst is opgesteld en dat een en ander in de loop van 't jaar van geval tot geval bekeken zal moeten worden. Gedacht is, dat in totaal 200.000.— in 1963 geïn vesteerd zal kunnen worden. De heer Mijnen wees in de alge mene beschouwing op het feit, dat de investering in de komende jaren enige zorg zal baren en sprak de hoop uit en ook het vertrouwen in b. en w., dat zij de nodige stappen zullen ondernemen om dit probleem op te lossen. De heer v. Lammeren gaf hierna nog een aantal opmerkingen om trent de diverse punten van de be groting, alle van technische aard. De heer v. d. Wiel vroeg naar de stand van de bouw van woningwet woningen. Burgemeester Stieger merkte op, dat de bouw van de toe gewezen woningwetwoningen voor 1962 enigszins was vertraagd, maar dat thans alles gereed is, zodat di rect na de vorstperiode kan worden gestart. De 32 woningen voor 1963 zullen naar alle waarschijnlijkheid ook in 1963 worden gebouwd. De heer Brok vroeg om een gro tere subsidie voor de Politiehonden vereniging, of tegemoetkoming in de belasting. De voorzitter zou dit in overweging nemen. De heer Mijnen vroeg, waarom bepaalde instellingen van subsidie werden verstoken. Dit lag aan het subsidie-beleid zoals b. en w. dit thans voeren, aldus de voorzitter. De begroting werd verder zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. EXTRA SUBSIDIES Verder werden nog een aantal ex tra subsidies goedgekeurd, welke nog niet op de begroting voorkwa men (de subsidielijst van de inge diende begroting had voor 1963 een totaal van 70.980.Het betrof een bedrag van 610.aan de car naval voor Drunen en Elshout, een subsidie van 500.voor de R.K. Instuif en Jongeren Sociëteit, elk van 250.met een restrictie van algemeen vormende en culturele aard, en dan nog voor een bedrag van 50.per geval. KREDIET VOOR JEUGDWERK SPECIAAL GEBOUWEN Bij de in november 1962 gehou den informele vergadering, waarin door de heer v. Eijndhoven een uit eenzetting werd gegeven van het voor Drunen opgezette recreatie plan, bleek dat de huisvesting van het intensieve jeugdwerk een van de problemen was dat een spoedige oplossing zou eisen. De blokhut achter de Hoge Bra ken is niet erg geschikt voor dit soort jeugdwerk. Bovendien is dit in de toekomst wellicht voor andere doeleinden beter te gebruiken. Reeds verschillende jaren zijn di verse jeugdverenigingen van 't ene noodgebouw naar het andere ge trokken. B. en w. meenden dan ook dat het beter zou zijn dat de ge meente voor enkele nieuwe onder komens zorgt. Deze gebouwen blij ven eigendom van de gemeente en kunnen ter beschikking worden ge steld aan elk .van de verenigingen. Momenteel is nog niet precies be kend waar en op welke wijze een en ander gerealiseerd zal worden. Uiteraard zal realisering geschieden in nauw overleg met jeugdbeweging en jeugdcentrale en allereerst daar waar de grootste behoefte blijkt te zijn. Met de investering van 18.000. zullen nog niet alle huisvestings problemen zijn opgelost. De raad keurde dit krediet niet alleen goed, maar was vol lof over de snelle wijze, waarop het rapport van de heer v. Eijndhoven was ge reageerd. De voorzitter deelde nog mee, dat binnenkort het tweede rapport van de heer v. Eijndhoven aan de leden van de raad zal worden toegezon den. In dit rapport, aldus de voor zitter, worden de zaken nog al groots en zeer ideaal opgezet. Het gemeentebestuur zal zich bij haar beleid zeker moeten laten leiden door de realiteit. Verder werd nog een krediet be schikbaar gesteld voor meubilair directiekeet gemeentewerken 7910 en aanleg van waterleiding in laat ste gedeelte plan west 9555. ONDERWIJS Het bestuur van de r.k. Meisjes school in Drunen kreeg 517. voor aanschaf van blokfluiten. Voor de kleuterscholen werden voor 1963 de volgende voorschotten vastgesteld: De gemeenteraad van Sprang-Capelle kwam j.l. vrijdagavond onder voorzitter schap van burgemeester M. van Prooijen in openbare vergadering bijeen. Na- opening deelde de voorzitter mee dat het lid de heer de Raat wegens ziekte ver hinderd was de vergadering bij te wonen. Verder mocht de voorzitter met blijdschap constateren dat voor het eerst na een lange tijd van ziekte de heer A. Ros weer aan wezig was. Spr. noemt het een wonder dat de heer Ros hier weer op zijn plaats zit en wenst hem hiermee van harte geluk en spreekt daarbij de hoop uit dat het herstel van lange duur mag zijn. Daar de heer Ros door zijn ziekte nog niet als raadslid was beëdigd, legt deze in handen van de voorzitter vervolgens de bij de wet voorgeschreven eden af, waarna de voorzitter hem geluk wenst met zijn instal latie als lid van de raad der gemeente. Hierna spreekt burgemeester van Prooijen de gebruikelijke nieuwjaarsrede uit, waarin hij de beste wensen voor 1963 uitspreekt tot de raad en de inwoners der gemeente en verder een overzicht geeft betreffende de toestand der gemeente en besluit met de bede dat Gods zegen op de arbeid van de gemeente moge rusten. (Verder verwijzen we voor de nieuwjaarsrede naar een uit treksel elders in dit blad). Als nestor van de raad, dankt de heer Ros de voorzitter in de eerste plaats harte lijk voor de tot hem gerichte woorden; mede namens zijn vrouw dankt hij allen voor het medeleven tijdens zijn ziekte. Verder dankte hij de burgemeester en het college voor hun werk tot welzijn van de gemeente; hij dankte voor de prettige samenwerking met de raad en hoopte dat men elkander zal blijven respecteren en sprak de wens uit dat men in 1963 geza menlijk de belangen der gemeente Sprang- Capelle met hart en ziel zal begunstigen. Hij wees er op dat er nog veel te doen is, vooral wat betreft de oplossing van de Woningnood en dankte tenslotte in 't bijzonder het ge meentepersoneel voor hun werk, nacht en dag, bij koude en ontbering verricht, bij het sneeuwvrij maken der straten, wat door de voorzitter nogmaals wordt onderstreept. De notulen van de vorige openbare ver gadering werden goedgekeurd en de inge komen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Bij punt 4 Reconstructie Korte Nieuw- straat, dankte de heer van Peer het dage lijks bestuur voor de snelle wijze waarop de slechte toestand van de Korte Nieuw- straat zal worden verbeterd. Hij vroeg nog of rioolbuizen van 25 cm doorsnede niet te klein zijn, waarop de voorzitter ontken nend antwoordde. Het voorstel van B. en W., waarvoor een krediet van f 77.000. - werd gevoteerd, werd z.h.st. aangenomen. Bij het voorstel tot reconstructie van de zijstraten van de Jan Jannenstraat, vroeg de heer Kuijsten of de bebouwing hier wel ge lukkig gekozen was; hij meende dat men daar te dicht op elkaar zal komen te zitten, maar de voorzitter meende dat dit wel zou meevallen; de bebouwing wordt volgens het uitbreidingsplan uitgevoerd. Door een groen-beplanting zullen de bewoners niets zien van de achterburen en men zal er op letten dat het hier prettig wonen wordt, zei de voorzitter. Bij een opmerking van de heer Dekkers, dat straatjes van 3V2 m breed te nauw zijn om te passeren en zulks naar zijn mening brokken zou veroorzaken, antwoordde de voorzitter dat deze woonstraatjes niet be doeld zijn voor het gemotoriseerde verkeer. Om verlies van bouwterrein te voorkomen is een en ander hier zo gepland; anders zou aan de Jan Jannenstraat gebouwd zijn, maar omdat het terrein hier zo diep is, werden deze zijstraatjes geprojecteerd. Toch wilde de voorzitter een en ander nog wel eens be kijken. Het voorstel werd aangenomen, waarmee een bedrag van f 36.000 gemoeid zal zijn. Ten bate van het bouwrijpmaken van het industrie-terrein dat zal aansluiten aan het industrieterrein aan de Dick Flemming- straat, met aanleg van een toegangsweg, werd een krediet toegestaan van f 112.000. Door de raad werd voorts een nieuwe verordening vastgesteld op de heffing van

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 3