207. Gemeentelijke planologie vraagt voortdurend de volle aandacht MODERNE BRILLEN 1 VERLOVINGSRINGEN Stassar, Waalwijk 7l;4el(Ut jeugdpuistjes Uitbreidingsplan „Centrum9' zal een alzijdig verzorgingsniveau moeten opleveren 10 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 31 JANUARI 1964 10 J. TAUSCH tien ruim tien jaar - in totaal moeten j worden uitgebreid met niet minder dan 22.564 arbeidsplaatsen, waar van 10.500 arbeidsplaatsen in de sec tor van de industriële werkgelegen heid. En dan is met deze cijfers nog voorbij gegaan aan de zeker te ver wachten inkrimping van de werkgele genheid in de traditionele industrie- en schoenen, leder en textiel, welke vermindering van werkgelegenheid in een rapport van 'het Economisch Soci ologisch Instituut te Tilburg voor het zelfde streekgebied Midden-Brabant alleen al tengevolge van de Europese integratie tot het jaar 1975 wordt ge schat op minimaal 1.600 arbeids plaatsen. In het licht van deze beschouwin gen, gegevens en prognoses is het evident, dat het streven naar een be tékend hogere graad van industriali satie niet alleen alleszins verant woord, maar ook klemmend geboden is. Daarom zal elke industriële vesti ging met de grootst mogelijke mede werking behoren te worden begeleid. Een vergroting van het werkgelegen- heidsareaal is in het welbegrepen be lang van de toekomst van stad en streek; een wijziging van de schake ring van het industriële structuurpa troon is van adequaat belang. "In de gegeven en toekomstige de mografische en sociaal-economische situatie", aldus burgemeester Teijs- sen,, "hebben stad en streek een we zenlijke, wellicht tot heden onvol doend onderkende behoefte aan ves tiging van minstens één, niet in de schoen- en lederindustrie geworteld, groot en arbeidsintensief bedrijf, dat enerzijds een dominerende variatie in het industriële beeld kan brengen en dat anderzijds de algehele potentie bezit om, al naar gelang de ruimte van de arbeidsmarkt, een daarmee parallel lopende uitgroei van het aan tal arbeidsplaatsen te bewerkstelli- gen. De havenplannen De verwezenlijking van de grote havenplannen zal ongetwijfeld een aandrijvende en opwekkende kracht tot snelle en sterke industrialisatie van het havengebied veroorzaken. De komende haven zal zeker ook mede het klimaat scheppen voor de vestiging van industrieën in het ach terland. Vanaf hét tijdstip van het totstand komen van de verbinding met de Bergse Maas en daardoor met de overige grote rivieren en met de ka nalen, zullen de industriële vesti gingsfactoren vervlochten zijn met de unieke mogelijkheden van het ver voer te water. Deze haven, die niet alleen als be tekenende transito-haven zal funge ren, maar ook en vooral zal stimule- ren tot belangrijke industrievestigin gen, zal voor Waalwijk een niet te onderschatten additionele vestigings factor blijken te zijn, èn een niet te meten voorsprong zal geven op vele industrialiserende gemeenten. Hier wordt een poort naar nieuwe welvaart geopend ten faveure van Waalwijk. De ontwikkeling van de binnen vaart in Nederland geeft een zwaar accent aan de plaats van het haven- bestel in de Nederlandse infrastruc tuur en daarmee wordt ook het bij zondere belang voor Waalwijk van de komende havenvoorzieningen geka rakteriseerd. De binnenhaven van Waalwijk zal via de sluis toegankelijk zijn voor schepen met een maat van maximaal 1.000 ton. Teneinde een sprekende indruk te geven van het bijzondere belang voor Waalwijk van de komende haven voorzieningen, verschafte burgemees ter Teijssen de officiële cijfers be treffende de samenstelling van de to tale Nederlandse binnenvloot per 1 januari 1963. Uit deze cijfers, gegroepeerd naar laadvermogenklasse in tonnen en ge- specifiseerd naar tankschepen, vrachtschepen en schepen voor spe ciale doeleinden, mag blijken, dat van de totale Nederlandse binnenvloot, omvattende 19.675 schepen, een aan tal van 18.648 schepen een tonnen- maat heeft van minder dan 1.000 ton dat is de capaciteit van de bij on ze havenwerken in aanbouw zijnde schutsluis - en slechts 1.027 sche pen een maat boven 1.000 ton heb ben. De geprojecteerde buitenhaven is, zoals bekend, bereikbaar voor sche pen met een maat van 2.000 ton. De ze maximale tonnenmaat geldt voor alle schepen die de Maas bevaren- In deze buitenhaven, die een leng te zal hebben van 750 meter en een breedte van 150 metermet een open bare losplaats aan de zuidzijde over een lengte van 200 meter, zal de wa terstand dezelfde zijn als in de Berg se Maas. De volgende werken zullen tot stand komen a. de gehele binnenhaven met bij behorende werken; b. de schutsluis met brug over 't water; c. de voorhaven en het toelei- dingskanaal, nodig om een verbin ding tot stand te brengen van de sluis met de Bergse Maas; d. de aanleg van bouwrijp indu strieterrein tot een netto-oppervlakte van 54 ha. De huidige plannen bieden de tech nische mogelijkheid om de binnenha ven via haventakken doelmatig en planmatig naar behoefte uit te brei den en in het kader daarvan telkens de nodige verdere industrieterreinen te scheppen. In het licht van de voorgaande beschouwingen omtrent de noodzake lijkheid van betekenende uitbreiding der werkgelegenheid in de eerstko mende jaren, krijgt de directe verwer ving van een netto-oppervlakte van niet minder dan 54 ha. industrieter rein wel een zéér bijzonder accent. Ontwikkeling van het technisch onderwijs De aanwezigheid van voldoende bekwame arbeidskrachten is onge twijfeld één der eerste voorwaarden voor een industriële expansie en ze ker is dit het geval als deze expansie in verschillende bedrijven voor een niet onaanzienlijk deel moet worden gevonden in de productie van kwali teitsgoederen. Het technisch onderwijs moet hier de nodige krachten opleiden. Gelukkig heeft de technische school in onze gemeente met 656 dagleer lingen en 251 avond-leerlingen zich zowel kwantitatief als kwalitatief zéér gunstig ontwikkeld. De opleidingen in de bedrijven op basis van het leerlingenstelsel hebben ook een spectaculaire groei te zien gegeven. Toch blijft - en vooral ook met het oog op de verdere industrialisa tie - de duidelijke behoefte aan rui mere mogelijkheden op 't gebied van het technisch onderwijs voortdurend spreken. Burgemeester Teijssen zei met na me en concreet te denken aan de be hoefte aan een uitbreid-technische school (U.T.S.) een schooltype, dat qua niveau staat tussen de lagere en de hogere technische school. buddemeyer KORTING sen het verkrijgen van meer woonge legenheid genoemd als een hoofd, punt, waarop het kern-beleid dient gericht te zijn en te blijven. De ogenblikkelijke stand van zaken komt hierop neer In afbouw zijn de laatste woning wetwoningen van het continucontract Brabant II - dat zijn dus woningen, die in opdracht en voor rekening van de gemeente worden gebouwd - en grote complexen woningen in de vrije sector in het uitbreidingsplan "Bloe- menoord" - dat zijn dus woningen, die voor rekening van een bouw- en beleggingsonderneming worden ge bouwd. In het plan "Laageinde" is de bouw aangevangen van een complex van 246 woningen in de vrije sector, waarvoor door de Minister v. Volks huisvesting en Bouwnijverheid aan vankelijk een rijksgoedkeuring was verleend ten laste van 'het contingent 1963 tot een aantal van slechs 100, terwijl er alsnog 'n rijksgoedkeuring is afgegeven tot het totale aantal van 246. Voorts zullen in het plan "Laag einde" vóór 31 december 1965 nog 300 woningen tot stand komen - gespreid in de sector woningwetbouw, premiebouw en vrije sector-bouw waaromtrent door de raad onlangs 'n aantal besluiten is genomen. De woningbouw in alle drie secto ren blijft in het bestuursbeleid hoge prioriteit behouden en de activiteiten blijven dan ook bij voorduring ge richt op het verkrijgen van mogelijk heden om nog méér woningen, dan reeds gebouwd kunnen en zullen wor den, tot stand te brengen. 14f PUROL-POEDER wmmmm—mm—m—mm f160 - ftr Ten behoeve van het te volgen wo- ningbeleid is het van belang om enig inzicht te hebben in de intensiteit van het gebruik van alle woningen in de gemeente, of zo men wil van de sa menstelling en grootte der huishou dens. Onderstaande cijfers zijn ont leend aan de gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Per 31 mei 1960 (datum van de algemene volkstelling) waren in de gemeente woonachtig 756 echtparen zonder verdere ge zinsleden; 689 echtparen met een verder ge zinslid; 719 echtparen met 2 verdere ge zinsleden; 595 echtparen met 3 verdere ge zinsleden; 389 echtparen met 4 verdere ge zinsleden 231 echtparen met 5 verdere ge zinsleden; 152 echtparen met 6 verdere ge zinsleden; 73 echtparen met 7 verdere gezins leden; 86 echtparen met 8 of meer ver dere gezinsleden. Volgens verdere gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de gemiddelde woningbezet ting in onze gemeente - dat is dus het gemiddeld aantal bewoners van alle woningen, die de totale woning voorraad in de gemeente uitmaken, en dit gemiddelde wordt ook provin ciaal en landelijk gebruikt - op 1 januari 1945 5,3; 1 januari 1956: 4,8; 1 januari 1962: 4,3. Dit betekent dus in ruim 15 jaren tijds een vermindering van gemiddeld één bewoner per woning. De voortschrijdende industrialisatie en de massale woningbouw beïnvloeden naast andere factoren, bijzonder indringend de stedebouwkundign ontwikkeling De voortschrijdende industrialisatie én de massale woningbouw beïn vloeden naast andere factoren, bijzonder indringend de stedebouwkun- dige ontwikkeling van de gemeente en daarom vraagt de gemeentelijke planologie, zoals deze in de uitbreidingsplannen tot uitdrukking wordt gebracht, voortdurend alle aandacht", aldus burgemeester Teijssen in zijn nieuwjaarsrede. In de raadsvergadering van 26 september 1963 werd door de raad een nieuw uitbreidingsplan in hoofdzaak met bijbehorende bestem mingsbepalingen vastgesteld. Dit nieuwe plan zal het thans rechtens nog geldende plan, vastgesteld in de raadsvergadering van 31 januari 1957 en goedgekeurd door ge deputeerde staten bij besluit van 7 augustus 1957, gaan vervangen, zo dra de goedkeuring van gedeputeerde staten is verkregen. Het plan van 1957 is door de elkaar in snel tempo opvolgende ont wikkelingen voor een groot deel gerealliseerd en na zes jaar was de noodzaak aanwezig om een nieuw stramien voor de stedebouwkundige groei te scheppen. De uitgébreid-technische scholen hebben een niet-specialistisch karak ter. Het onderwijs is in sterkere mate dan bij het lagere technische onder wijs het geval is, gericht op theore- tisch-technische vorming en op het geven van inzicht in de bouw en het gebruik van technische constructies, waarbij de ontwikkeling van de hand vaardigheid minder op de voorgrond staat. Deze vorm van technisch on derwijs verkeert nog in het ontwikke lingsstadium, maar hij meende te mo gen veronderstellen, dat er vanuit het bedrijfsleven in stad en streek vol doende vraag zal zijn en komen - en zeker in geval van voortschrijdende industrialisatie - naar leerlingen, die de U.T.S. hebben doorlopen en dat er voldoende aanbod en interesse van leerlingen voor deze opleiding zal zijn. "Het verdient daarom alle aanbe veling om ten deze de nodige initia tieven te ontwikkelen en te pogen om Waalwijk een plaats te geven in het spreidingsplan voor de totstandko ming van uitgebreid-technische scho len in het land en in de provincie. Gezien in het perspectief van de industriële ontwikkeling van Waal wijk, is een U.T.S. voor Waalwijk onontbeerlijk." De woningbouw Naast het scheppen van meer werk gelegenheid werd door de heer Teijs- Plan Laageinde De ogenblikkelijke stedebouwkun dige ontwikkeling concentreert zich in het partiëel plan "Laageinde". Het ligt in de bedoeling om dit plan met een aanzet van een bouw van 246 en 300 is 546 woningen en met de mo gelijkheid tot een bouw van in totaal 1016 wooneenheden (710 laagbouw- woningen en 306 flat-woon-eenhe- den), in een periode van ongeveer vijf a zes jaren geheel uit te voeren. Dan zal een riante woonwijk van niveau verkregen zijn en tevens de verbin ding van de bebouwing van Waalwijk centrum met de bebouwing van Baardwijk tot stand zijn gekomen, hetgeen ook betekent en dat is een bijzonder belangrijk aspect - dat de integratie van de bebouwing in de ten noorden van de spoorlijn ge legen delen der gemeente voltooid is. Alle voorbereidingen worden mo menteel getroffen voor de aanvang van de uitvoering van het partiëel plan "Bungalow- en villapark Meer- dijk", zoals dit in de vergadering van 30 november 1961 werd vastgesteld. Dit zeldzaam fraaie plan, waarin groen en water essentiële onderdelen vormen, zal met zijn groenmotieven een overgang brengen van de dich tere bebouwing naar de recreatiege bieden en bosterreinen. Het groen is als een scheidend element tussen de geplande bebouwingen in het gehele plan verweven. Weldra zullen de raad voorstellen bereiken inzake het bouw rijp maken van dit plan, dat van de zijde der aspirant-bouwers zoveel waarderende belangstelling heeft en dat een capaciteit heeft van 7 59 wo ningen. Het partiëele plan "Bloemenoord" nadert zijn gave afbouw en de na tuurlijke voortzetting daarvan is het gebied, dat gelegen is tussen de oos telijke grens van dit plan en de Ak- i kerlaan; een gebied, dat zal worden, gevat en bestemd in een in voorbe reiding zijnd plan "Groenewoud", dat naar karakter zal aansluiten op het plan "Bloemenoord". In het plan "Laageinde" is een winkelcentrum geprojecteerd, be staande uit een ring van winkels en een winkelgalerij, en dit als geheel gegroepeerd aan en rond een win kelplein. Het plan "Bungalow- en villapark Meerdijk" bevat als bijzondere voor ziening de planning voor de totstand koming van enige winkels en dag- winkels aan een plein, dat als tref punt van de wijk kan worden gezien, terwijl aan dit plan ook een kerkelijk centrum is geprojecteerd. De geprogrammeerde winkelvoor ziening in het plan "Laageinde" is van veel méér allure en van bedui dend grotere omvang, dan de bedoel de winkelvoorziening in het plan "Bungalow- en villapark Meerdijk". Daarnaast bevat het partiëel plan "Centrum", vastgesteld in de verga dering van 24 augustus 1962 de planning voor een veelomvattend en geaccentueerd winkelcentrum. Om enerzijds de nodige coördina tie in de uitvoering der plannen te bewerkstelligen en anderzijds de nu anceringen in het komende winkel bestand duidelijk te bepalen, is het van primair belang voor de gemeente een algehele winkelplanning op te stellen. Met deze algehele winkelplanning voor de gemeente wordt globaal be oogd een inzicht ten aanzien van hoeveelheid, differentiatie en sprei ding der winkels te motiveren en te concretiseren. Deze planning zal dus - wat in stedebouwkundige termen genoemd wordt - een survey moeten opleve ren. Uitbreidingsplan „Centrum" De winkelstructuur vormt in het partiëel uitbreidingsplan "Centrum" een dominant. In dit plan krijgt het gehele oity- deel der gemeente een planning. Het plan "Centrum" omvat het deel van de gemeente, dat wordt be grensd door ten noorden de Gratestraat vanaf de Mr. van Coothstraat tot aan de Wilhelminasraat; ten oosten de Wilhelminastraat; ten westen de Mr. van Coothstraat en enten zuiden een gebroken lijn, lo pende vanaf de Wilhelminastr. naar de Mr. van Coothstraat. Dit deel van de gemeente wordt ge zien als de toekomstige city, waar de mogelijkheid geschapen moet wor den voor de uitoefening van een aan tal centrale functies in het leven der gehele Waalwijkse gemeenschap. Het plan "Centrum" geeft aan het omschreven gebied een algehele ste debouwkundige bestemmingwaarin domineren het cultureel centrum en andere gebouwen voor culturele acti viteiten, een verzamelflatgebouw voor kantoren, een winkelcentrum en woonflats. "Hier wordt", aldus voorzitter Teijssen, "de onmisbare grondslag geboden voor een doelbewust plano logisch beleid, waarbij zeker geen sprake is van overschatting van be hoeften en nog veel minder van over schatting van mogelijkheden. De voortschrijdende ontwikkeling van de gemeente in al haar delen dient meer en meer in groter verband en in samenhang te worden gezien en ook met een verder perspectief te worden beschouwd. De naoorlogse tijd bracht een gro te expansie voor de gemeente Waal wijk. In het kader van de stedebouw kundige vormgeving werd de tot standkoming van unieke woonwijken, imponerende sportparken, aantrekke lijke plantsoenen en fraaie recreatie gebieden met vaart verwezenlijkt. Het industriële potentiëel groeide in korte tijd veelzijdig en veelomvat tend. Het onderwijs schoot in weinige jaren in alle vertakkingen uit. 'Het winkelbestand toonde grote vooruitgang en de warenhuizen kre gen reeds een plaats in het winkel beeld. Het inwonertal van de gemeente liep snel op. Nieuwe plannen staan op stapel en voorspellen een veelbelovende toe komst en fascineren door omvang en betekenis. Binnen het raam van deze aanwe zige en te voorziene groei krijgt het centrum een geheel nieuwe waarde." In het grondpatroon van de naaste ontwikkeling is een sprekende en tastbare behoefte te constateren aan versterking, vernieuwing en vooral karakterverandering van het centrum. De functie van het centrum wordt voortdurend méér actueel en urgent en deze functie krijgt een aan belang rijkheid steeds winnend accent in de stedebouwkundige structuur. De verschillende delen hebben elk een eigen woonfunctie en een ver zorgende taak, doch in de functionele hiërarchie zijn zij gesubordineerd aan de centrale functie van het centrum. Het uitbreidingsplan "Centrum" zal 't nodige hogere en alzijdige ver zorgingsniveau moeten opleveren en daarin zal zich ook de schaalvergro ting van de gemeente moeten mani festeren. Bovendien is het centrum tot heden - gezien de openliggende terreinen tussen Julianastraat, Mr. van Cooth straat, Grotestraat en Stationsstraat onvoldoende verstedelijkt. Ruimtelijk gezien, zal de gemeente met de uitvoering van het plan "Cen trum" een modern en onmisbaar hart ontvangen, na eerst in de ruimtelijke spreiding over de verschillende delen met vitale longen te zijn uitgerust. Het college van burgemeester en wethouders zal op zóór korte termijn met de raad besprekingen openen over de aanvang en vooral de wijze van verwezenlijking van dit ingrij pende plan, waarbij weliswaar een verwezenlijking in étappes, maar dan in snel tempo en in samenhangend verband voor de geest staat. Grondverwerving en onteigening De mogelijkheden tot realisering van de diverse uitbreidingsplannen worden voor een deel, soms zelfs ge heel bepaald door de mate van ver werving van de nodige gronden en gebouwen. Het beleid van burgemeester en wethouders is en blijft er op gericht om zoveel mogelijk - en dan op redelijke financiële voorwaarden - gronden in de gemeente te verwerven, ongeacht de vraag of deze gronden al dan niet in een uitbreidingsplan be grepen zijn. Daarmee is het belang van onze snel uitgroeiende gemeente voor nu en de toekomst het meest en het best gediend. Voor zover de noodzakelijke grond verwerving niet langs minnelijke weg kan worden tot stand gebracht, moet noodgedwongen gebruik worden ge maakt van het rechtsmiddel der ont eigening. Door de raad zijn sedert 23 april 1959 -de datum, waarop voor de eerste maal een raadsbesluit met be trekking tot onteigening van gron den werd genomen - een aantal be sluiten genomen, welke hebben ge voerd tot in totaal negen onteige ningsplannen. (Vervolg op pag. 13) Vlijmen WAALWIJK s> chemisch reinigen grotestraat 9 5 waalwijk iamx iAf»u»»»vij'W'^nv»v*kw'i,wrrri-w*iVaVriVf*M^ri*i'wrrrrB*i'i' *w"i**V -» KRUISBOOGSPORT Kampioenschap van Groot Vlijmen. Zaterdag 1 febr. a.s. zal in café Gevers de laatste wedstrijd worden gehouden van de kruisboogezelschappen van Groot Vlij men. Dat bet er spannend zal zijn bewijst de stand met het kleinst mogelijk verschil. Wie zal de grote kampioen worden? De stand na 2 wedstrijden is: Corps A: 1 Ro- zenjacht, 2 Willem Teil; Corps B: 1 Ro- enjacht 2, 2 Willem Teil 2. Persoonlijk kampioenschap: 1 W. van Engelen 89 pt., 2 J. van Beijnen 87; 3 H. Verhagen 87; 4 Sj. van Beijnen. Koningskruis: 1 G. v. d. Hout 89 pt., 2 P. van Engelen 87 pt. VOLLEYBALCLUB EVER READY. De Volleybalclub Ever Ready speelde voor de hoofdklasse in Eindhoven tegen Madjoe. De Vlijmense jongens waren weer in grootse vorm en de le set was spannend, het werd 12-15 voor Ever Ready; ook de 2e set eindigde met 12 15; de 3e set was ook voor Ever Ready, dat er steeds beter in kwam, het werd 9-15, waardoor Ever Ready met 3-0 won en zich mede in de kopgroep plaatste. Ever Ready 2 doet het in de overgangsklasse ook niet sledht en neemt de 3e plaatse in op de ranglijst. DE REISDUIF. Zaterdag 1 febr. maandvergadering van de Reisduif in café H. Boom-v. d. Wiel. De agenda bevat o.m.: benoeming klokkenstel- lers en -lichters; inkorven, enz. Aanv. 8 u. CARNAVAL Deelnemende Carnavalsgroepen, vereni gingen enz.: De Kwasten; Con Brio; KM 6; Jeugdzorg De Vijfhoeven; Jeugd vraagt ruimte; De historische en moderne ratten vanger van Hamelingen; Tanzmadchen; Nooit genoeg; De Nortjes; De Paljassen, 2 wagens in optodht; De parels van Carnaval; Voordijk, ook jeugdoptocht; Ponnyclub De Favorietjes; De Piassen; De kleine Paljas sen; Ruiterclub St. Norbertus; Harmonie Concordia inch drumband. Pl.m. 600 ouden van dagen, feestavond in café Centrum; 800 kinderen filmvoor stelling in Lido Theater; 130 chronische zie ken zullen tractatie ontvangen. Deelnemende gelegenheden: café's H. Boom-v. d. Wiel; H. van Bijnen; P. Enge len; Jos Gevers; A. Pijnenborg 't Centrum; A. Klerks; hotel Prinssen; hotel Het zwarte schaap; Cafétaria's: B. Verbunt, H. Koks, v. d. Donk Cromio-bar. MUZIEKCONCOURS. In Princenhage werd een federatief mu ziekconcours gehouden, waaraan de gez. Henny en Leny van de Wiel deelnamen en met succes; met 120 punten werd een le prijs behaald in afdeling A. VOETBAL. Berghem Sport - Vlijmense Boys. Volgens ontvangen inlichtingen gaan de Boys zondag naar Berghem Sport. Vooral thuis een gevaarlijke tegenstander. Daar de ploegen na een gedwongen rust zich direct weer voor honderd procent zullen presente ren, zal men af moeten wachten. Laat ons hopen dat de wedstrijden eindelijk eens doorgang mogen vinden. Vlijmense Boys I - Dongen 1-4. De Vlijmense Boys speelden zondag een vriendschappelijke wedstrijd tegen Dongen en verloren met 1 4. De Boys waren in het begin sterker en namen eerst de leiding, ttièar toen gooide Dongen er een schepje op en pakte beter aan en overrompelde de Boys en maakte 4 goede doelpunten en wonnen verdiend.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 10