waalwijkse en UncjstRAAtse couRant o H.J. Molegraaf 40 jaar in dienst bij „Koninklijke Amstel" PRINSES IRENE KATHOLIEK WASPIK Jgmpe Jubilaris onderscheiden met ere medaille in brons A. Hombergen - afdelingschef nam afscheid van PeHaVe gemeenschap M.W. Fijneman 40 jaar bij A.H. v. Schijndel Vervolg Nieuwjaarsrede burgemeester Teijssen Stassar - Waalwijk Gouden Munten U belt 2971 li' 4 Sp Borduren Pliseren Stofknopen Stofceintuurs Knoopsgaten Stoppen Verkorten van rokken en mantels Damesmode TILBURG CULTUREEL EN MAATSCHAPPELIJK KLIMAAT HET ONDERWIJS ZIEKENHUIS Vlijmen EEN AVOND UIT IN i e BAR VRIJDAG 31 JANUARI 1963 86e JAARGANG No. 9 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: p. week (0.24 -f 1 et- inc.k.) 0.25 p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) ƒ1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" de voet Dinsdagmorgen is in tegenwoordigheid van directie en stafpersoneel bij de Koninklijke Chroomlederfabriek „De Amstel" de heer H. J. Molegraaf uit Sprang-Capelle gehuldigd in verband met zijn veertig jarig dienstverband bij deze N.V. Voor zijn langdurige trouw en zijn betoonde werklust en werk kracht, werd hem diezelfde morffen door burgemeester J. Teijssen de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, opgespeld. De jt+ilaris werd tijdens deze plechtigheid als eerste toegesproken door de heer J. Gompen, die een korte terugblik gaf vanaf 1924, het jaar waarin de heer Molegraaf in dienst trad bij „De Amstel". De heer Gompen noemde 1924 een van de vroegste jaren waarin het bedrijf als producent van de kalfs- eigen plaats had weten te verove ren. In de jaren 19231924 nam dit bedrijf als producent van de kalf- suède een belangrijke positie in op de wereldmarkt, mede waardoor Nederland ver-uit als grootste le verancier van kalfssuède aan Ame rika stond aangeschreven. De heer Gompen zei verder dat slechts weinigen konden terugzien 'op een 40-jarig dienstverband. „Wij zijn hier bijeen om u hiervoor te danken en lof toe te zwaaien en wij doen dat in gezelschap van oud-ju bilarissen en ondernemingsraad". De heer Gompen benadrukte dat de continuïteit in het bedrijf niet mo gelijk zou zijn geweest zonder die medewerkers, die onder alle om standigheden klaar stonden, 't Werk dat de jubilaris steeds had verricht de heer Molegraaf is bij De Am stel werkzaam geweest als splijter en later als meter noemde de heer Gompen een van de meest ty pische functies in het bedrijf. Hij zei verder te menen, dat in de af gelopen 40 jaar een band was ge groeid, die als een kostbaar goed beschouwd diende te worden. „Het past ons", zo besloot de heer Gompen, „om u hier voor het forum van uw collega's te danken voor de 40 jaar trouw, de 40 jaar steun en de 40 jaar verbondenheid aan an deren in ons bedrijf". Hij bood de heer Molegraaf een cadeau onder couvert aan. Mevrouw Molegraaf mocht een bloemenhulde in ont vangst nemen. Burgemeester J. Teijssen zei uit de woorden van de heer Gompen te hebben mogen concluderen, dat de jubilaris in het bedrijf steeds een bijzondere plaats had ingenomen. „Gij zijt een voorbeeld geweest van werklust en werkkracht en een toonbeeld voor anderen", spreker. Verder betoogde hij, dat, wanneer een bedrijf het predicaat „Konink lijk" krijgt toegekend, daarin tevens besloten ligt dat het bedrijf niet al leen nationaal, maar ook internatio naal iets te betekenen heeft. „Gij hebt een positieve bijdrage geleverd. Gij zijt een steunpilaar van het be drijf geweest". Hierna werd de jubilaris de bron zen ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, opgespeld. Namens het staf- en kantoorper soneel werd het woord gevoerd door de heer E. Stassen, die de jubilaris prees voor zijn grote plichtsbetrach ting, terwijl de heer P. van Vugt, namens de ondernemingsraad, dhr. Molegraaf feliciteerde met zijn ju bileum. Hij bood eveneens een ca deau onder couvert aan. Het laatste woord was aan de heer Molegraaf, die dank bracht voor de ontvangen blijken van waardering. Mevrouw Molegraaf bekijkt de onderscheiding, die haar man kort tevoren door burgemeester Teijssen kreeg opgespeld. c -v.-ui ta. Tijdens een bijzonder sfeervolle plechtigheid heeft de heer A. Hom bergen, afdelingschef bij P. H. Vloe mans Schoenfabrieken N.V., defini tief afscheid genomen van directie en personeel als werknemer bij dit bedrijf. De heer Hombergen, die geduren de 1^4 jaar gehandicapt werd door een niet onbetekenende ziekte, kon zich de laatste weken weer verheu gen op een verbeterende gezond heid. De heer Roest, personeelschef bij PeHaVe, getuigde tijdens zijn toe spraak van de volledige inzet van al de krachten van de scheidende chef gedurende de ruim YlVz jaar dat de heer Hombergen bij dit bedrijf werkzaam is geweest. „In uw func tie van chef van de zwikkerij, hebt u steeds uw beste beentje voorge zet", zo betoogde hij. De heer Roest bracht de scheiden de chef hulde voor het feit, dat hij, ondanks zijn handicap, steeds het beste humeur had weten te behou den. Hij zei het in het bijzonder te betreuren dat de heer Hombergen zich ongeveer 1% jaar geleden ge noodzaakt had gezien zijn functie te moeten neerleggen. Nadat namens de directie door de heer J. Vloemans een cadeau onder couvert was overhandid, bood de heer C. v. d. Mortel namens het per- soneelfonds de heer Hombergen 'n tafelkleed aan. Hierna werd ook het overige personeel in de gelegenheid gesteld afscheid van de afdelings chef te nemen. en het wordt besteld. Slijterij - Wijnhandel DE LANGSTRAAT Grotestraat 200 - Waalwijk De Wijnhandel met uitsluitend kwaliteitsdranken Het particulier secretariaat van prinses Irene deelt, naar aanleiding van een bericht uit Madrid over een daar lopend gerucht als zou de prin ses in de zomer van het vorig jaar tot de rooms-katholieke Kerk zijn toegetreden, mee, dat de prinses verleden jaar, na lang en rijp be raad, inderdaad uit overtuiging dit besluit heeft genomen. Zij is sterk geïnteresseerd in oe cumenische toenadering. Zo erkent zij een gemeenschappelijke basis van christelijk geloof in alle christe lijke kerken. Daarbij is haar voor keur uitgegaan naar het R.K. chris tendom in oecumenisch licht gezien. De opname van de prinses in de JAARVERG. WILLIBRORDUS Vrijdag 31 januari zullen de werknemers en werkneemsters in de industriële bedrij ven St. Willihrordus afd. Waspik in het gemeenschapshuis bijeenkomen voor de alg. jaarvergadering. Naast de traditionele ver slagen van penningmeester en secretaris vermeldt de agenda nog: benoeming kas controlecommissie (aftredend en niet her kiesbaar d'hrn. R. van Dongen en J. Smits), bestuursverkiezing, aftr. J. L. de Wit, her kiesbaar en J. v. d. Made niet herkiesbaar; huldiging van twee zilveren jubilarissen en voorts eqn aangename verrassing voor alle aanwezigen. De heeir J. Rijnhardt, districts bestuurder, zal enkele actuele onderwerpen behandelen. Zo zal hij o.m. spreken over de nieuwe structuur van de vakbonden onder het Ned. Kath. Vakverbond, de voormalige K.A.B., alsmede over de huidige loonpoli tiek en de geldende CAO. Stof genoeg dus voor een bezoek aan deze jaarvergadering. ENTRE NOUS GEEFT UITVOERING. De moeilijkheden rond de bezetting van diverse rollen in het toneelspel "Als je maar geld hebt", waarmee de toneelver. Entre Nous dit seizoen op de planken komt, zijn In onze editie van maandag 27 januari namen wen een uitgebreid verslag op, betreffende de huldiging die de heer M. W. Fijneman ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum bij schoenfabriek A. H. van Schijndel N.V. ten deel viel. Ter gelegenheid hiervan werd de jubilaris door burgemeester J. Teijssen de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, opgespeld. Bovenstaande foto geeft een beeld van de bijzonder sfeervolle bijeenkomst op het be drijf. De jubilaris met zijn familie rond de tafel verenigd, wordt toegesproken door burgemeester Teijssen. opgelost. Voor hen die zich genoodzaakt za gen zich ter elfder ure terug te trekken werden geschikte vervangers gevonden. Re gisseur P. de Hond ziet de uitvoeringen van zaterdag 1 en zondag 2 febr., in de zaal van hotel v. d. Schoot, dan ook optimistisch te gemoet. "Als je maar geld hebt" is een pennevrucht van Willy Wroost. KERKDIENSTEN. Ned. Herv. Kerk, zondag 2 februari a.s., 9.30 uur en 14.30 uur ds. Heiboer uit 's-Gravenmoer. MEDISCHE DIENST. Tijdens 't a.s. weekend zal de medische dienst in Waspik en Capelle worden waar genomen door dokter Wijffels, tel. 04168- 250. WASPIKSE BILJARTBOND. Uitslagen laatst gespeelde wedstrijden KOT 2-HGL 1 4-6; Uitkijk 2-Vr. Kr. 18-2; Alt. Raak 2 - KOT 16-4; NGD 1 Fotsers 2 6-4; Fotsers 1 - Uitkijk 7 - 3; WK 1 - NGD 2 8-2; Ver. Kr. 2-Altijd Raak 1 0-10; Huidige stand: 1 Alta Raak 1 98 pt. uit 15 wedstr.; 2 Uitkijk 8 94-15; 3 Fotsers 1 90 - 15; 4 Alt. Raak 2 88 - 15; 5 HGL 2 80-15; 6 NGD 1 81 15; 7 KOT 1 77 - 15; 8 HGL 1 71 - 15; 9 NGD 2 69 - 15; 10 Vr. Kr. 2 66 - 15; 11 Vr. Kr. 1 65 - 15; 12 Uitkijk 1 65 - 15; 13 KOT 2 62 -15; 14 WK 1 58 14; 15 Fotsers 2 56-15. NIEUWS VAN WHITE BOYS. In februari zal de White Boys jeugdt.oto van start gaan. Elke week zullen formulie ren worden verspreid en opgehaald. Het bestuur doet een beroep op alle sportvrien den in het belang van de jeungd aan deze actie deel te nemen. VERENIGINGEN NAMEN AFSCHEID VAN DS. VERPLOEG. In de bovenzaal van de Ned. Herv. Kerk namen de Prot. Chr. Verenigingen afscheid van Ds. Verploeg. De bijeenkomst stond on der leiding van de 'heer A. Bosman. Ds. en mevr. Verploeg mochten diverse cadeautjes in ontvangst nemen, o.m. van de zondag school, de kerkeraad, het kronenfonds, de meisjesverenigingen, de leerlingen van de Prot. Chr. school, van O.K.K. en van de herv. gemeente als zodanig. Er klonken woorden van afscheid, o.m. van mej. D. Verduijn, van kerkvoogd C. de Rooij, van de heer Bouman, van mej. S. v. d. Broek en de heer A. v. d. Broek en van de heer Kwetter, hoofd der school. De bijeenkomst had het karakter van een gezellig onder onsje. ZILVEREN DIENSTJUBILEUM De Derby schoenfabriek telt weer een zilveren jubilaris meer onder haar per- Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 R.K. Kerk is inmiddels geschied door kardinaal Alfrink. De particulier secretaris van de koningin deelt naar aanleiding hier van mee, dat de koningin en de prins der Nederlanden geheel staan achter de vrijheid van keuze voor ihun kinderen en dus deze keuze van hun dochter, prinses Irene, vol ledig respecteren. De reacties in de Kamer en Pers zijn over het algemeen dat ieders vrijheid van geloof moet worden gerespecteerd, maar de wijze waar op het bericht via Madrid werd ge publiceerd en niet officieel recht streeks aan het volk werd meege deeld, afkeuring gewekt. soneel. Ditmaal was het de heer J. van der Velden, die merendeels als zwikker 25 jaar bij haar werkzaam was. Om half elf werd de jubilaris met zijn echtgenote aan huis afgehaald en daarna op het kantoor door de heer en mevr. Brokx ontvangen. In bij zijn van meerdere personeelsleden, w.o. al len die ook meer dan 25 jaar bij Derby werkzaam zijn, werd de heer v. d. Velden gehuldigd. De heer Brokx prees vooral het plichtsgevoel en het evenwichtige in de per soon van de jubilaris en sprak onder het overhandigen van een cadeau onder couvert de hoop uit dat deze nog vele jaren bij Derby mocht blijven. Ook mevr. v. d. Vel den werd een cadeau aangeboden en in de hulde betrokken. Namens de zwikkerij sprak de heer L. van Diem, die de jubilaris de gelukwensen van zijn afdeling aanbood en hem dankte voor de prettige samenwer king. Een mooie lamp was het tastbaar be wijs van collegialiteit. Daarna volgde een receptie voor alle werknemers. RAADSVERGADERING Vrijdag 31 januari zal de raad der ge meente Waspik in openbare vergadering bij eenkomen. Aanvang 20 uur. De agenda telt slechts een 6-tal punten die weinig of geen stof tot discussie zullen geven. De vergoe dingen en toeslagen van het brandweerper soneel zullen worden verhoogd; de wonin gen 't Vaartje 22 en Havendijk 96 staan op de nominatie om onbewoonbaar te worden verklaard; er is een voorstel tot het aan gaan van overeenkomst met de bank voor Ned. Gemeenten inzake opneming gelden in rekening courant; de gemeentebegroting zal ter nader onderzoek in handen van 'n com missie worden gegeven; 'n perceeltje grond zal worden verkocht en 'n ander worden te ruggenomen. Loco-burgemeester J. v. Don gen zal zijn nieuwjaarsrede uitspreken. Sprekende over het cultureel en maatschappelijk klimaat meende bur gemeester Teijsen als algemeen be ginsel te moeten stellen, dat het cul tureel en maatschappelijk beleid van het gemeentebestuur, met als uit gangspunt de erkenning van het pri maatschap van het particulier initia tief, tot uitdrukking moet komen in een actieve participatie - zowel ma terieel als tinanciëel - in de meest gevariëerde vormen en op vele ter reinen. "Het patroon verandert steeds", zo betoogde hij. "De sectoren van on derwijs, kunst, opvoeding, sport, re creatie, maatschappelijk werk, volks gezondheid, ziekenhuiswezen, gezins zorg, jeugdwerk enz. zijn voortdurend in beweging en verkrijgen telkens an dere dimensies. Er is een andere leef-ruimte groei ende en de gemeentelijke overheid moet daarvoor niet alleen openstaan, doch de weg daarheen mede banen Deze gemeentelijke werkzaamheid van sociaal-culturele aard verbijzon dert zich in een reeks van voorzienin gen, die in een aantal jaren zijn te treffen, nu eens in deze sector, dan weer in een andere sector. Hoofdzaak is, dat als richtsnoer wordt aanvaard - en burgemeester en wethouders hebben daarop hun be leid steeds gefundeerd het doel- wuste streven om het sociale en cul turele leven in de meest uitgebreide zin voor alle geledingen der bevol king zoveel mogelijk en in toenemen de mate waardevoller te maken. In het afgelopen jaar kwam de nieuwe katholieke school voor bui tengewoon lager onderwijs in het uit breidingsplan Waalwijk-Noord ge reed, die wel een toonbeeld van een moderne en geëigende school voor de ze categorie leerlingen mag worden genoemd. c. een r.k. lagere school in het uitbreidingsplan Bloemenoord. Op korte termijn zullen enige nood voorzieningen met betrekking tot de huisvesting van scholen worden ge troffen. Door burgemeester en wethouders wordt er naar gestreefd om in het ge heel van deze noodvoorzieningen ook de huisvesting van een openbare kleu terschool te bewerkstelligen. De bouw van het nieuwe r.k. zie kenhuis - een belangrijk instituut van sociaal-medische zorg en een niet te veronachtzamen element in de ont wikkeling der gemeente - ving aan op 1 oktober 1963, toen de eerste spade grond werd verzet voor de bouw van de verpleegstersflat, waar voor even eerder rijksgoedkeuring was verleend. Zéér onlangs is rijks goedkeuring verleend voor de bouw van het zogenaamde energiegebouw en gehoopt wordt, dat de rijksgoed keuring voor de bouw van de behan del- en verpleeggebouw nu ook spoe dig zal volgen. In ieder geval zal Waalwijk bin nen enkele jaren in het bezit zijn van een modern ingericht en toegerust ziekenhuis. CARNAVAL VLIJMEN GROOTS OPGEZET. De Vlijmense Carnaval zal ook dit jaar ongetwijfeld een succes worden. Vooral ge zien de enorme medewerking die het car navalscomité van alle zijden krijgt. Zo werd de Prinsenwagen dit jaar geschonken door de N.V. Mommersteegs Zaadhandel, die door dit cadeau de gehele Vlijmense Ge meenschap mee laat delen in de feestvreug de ter gelegenheid van haar 40-jarig be staan. Daarnaast werd in het afgelopen jaar de nieuwe protestants-christelij ke school aan het Oranjeplein in het uitbreidingsplan Laageinde- in ge bruik genomen. Ook in 1964 zal de scholenbouw worden voortgezet, omdat de rijks- goedkeuring is ontvangen voor de bouw van een vijfklassige kleuter school in Waalwijk-centrum. Spoe dig zal de bouw kunnen aanvangen, zodat het vooruitzicht bestaat, dat de huidige gebrekkige en beperkte huis vesting zal kunnen worden verlaten. Op dit ogenblik zijn nog drie bouw plannen in procedure bij het departe ment van onderwijs, kunsten en we tenschappen, n.l. de volgende plan nen, waarvoor wel een urgentie-ver klaring, maar geen rijksgoedkeuring is verleend a. een nuts'-ulo-school in het uit breidingsplan W aalwijk-noord; b. een openbare lagere school in Waalwijk-zuid en Om de financiële zijde die de voorberei dingen voor de carnaval met zich mee bren gen wat te verlichten hebben de leden van de carnavalsvereniging zondag 19 januari 600 loten huis-aan-huis verkocht. De loten kostten 1 gulden en de hoofdprijs bestaat uit een centrifuges. Er vielen met deze lo terij ook vedscbillende andere waardevolle prijzen te verdienen, waarvan er een gedeel te door Vlijmense middenstanders ter be schikking werd gesteld. Het is algemeen bekend dat tijdens de carnaval in Vlijmen de zieken vooral in het middelpunt van de belangstelling staan. Ieder jaar wordt er een aktie georgani seerd, waarvan de opbrengst geheel wordt gebruikt ten bate van de zieken, die tijdens de carnavalsdagen blij worden verrast met een carnavalsverrassing. Dit jaar bestaat de aktie uit de verkoop van Knotwilligendam- speldjes. De verkoopadressen zijn: Kapsalon W. Loos, Rijwielhandel Den Huih, Kapsalon W. Sars en nog enkele andere adressen. Vlijmen heeft dit jaar twee "carnavals jubilea". Het is namelijk Bertus Bruur- mijn, van de Kwasten, gaat voor de elfde achtereenvolgende maal op alle program ma-onderdelen meedraaien. Ook W. Hees- reen, beter bekend als "de Paffe" van de 'Parels van Carnaval" viert deze keer zijn 3e lustrum als leider van deze groep. Voor de betreffende carnavalsgroepen zijn deze jubilea zeker aanleiding om de bloemetjes eens speciaal buiten te zetten. Ook de optocht zouden wij gaarne onder de aandacht willen brengen. We zouden iedereen aanraden aan de optocht en/of de groepenwedstrijden mee te, doen, om een gooi te dwoen naar de le prijs van f 200.-. Wij wensen iedere deelnemer veel succes en vooral veel plezier.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 13