w/AAlwnkse en UnqstRAAtse couRAnt De „spooktrein" wordt spoedig werkelijkheid PRINSES BEATRIX 26 JAAR College van B. en W. van Waalwijk brengt nota inzake de verkoop van niet woning wetwoningen aan de huurders HM. de Koningin bezoekt de Tilburgse stadsschouwburg BEZOEK AAN TONEELSTUK „DE KLAPLOPER" Akkoord over nieuwe C.A.Ö. Controleurs stalen cacaobonen Zwitserland neemt maatregelen tegen inflatie Houdt Bogaerts voor ogen Optica BOGAERTS Restant boekwaarde Twee hoofdpunten Engeland en Indonesië Tekort op betalingbalans Goedkeuring van B. en W. De Nederlandse eierexport bedreigd Afrika in gevaar VRIJDAG 31 JANUARI 1963 86e JAARGANG No. 9 e tcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) ƒ1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) f 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 -2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" De expresse-trein zonder machi nist en met een snelheid van 200 km per uur is voor de Europese spoor wegdirecties geen utopie, maar een zonder meer te realiseren project. Dat verklaarde de president van de Duitse Bundesbahn professor dr. Heinz Oeftering in München tijdens een vergadering van de UCI (Union des Chemins de Fer Internationale), die dezer dagen gehouden werd. Experts uit twintig Europese lan den, waarbij ook vertegenwoordigers van de Joego-Slavische Staatsspoor wegen en van het Oostblok kwamen in de Beierse hoofdstad bijeen, ten einde hier actuele problemen van de Europese spoorweg- en verkeerspoli- tiek te bespreken. In eerste instantie hield men zich bezig met kwesties op het gebied van de produktiviteit, de investeringspo litiek, het forensenverkeer, alsmede verkeersprognoses voor de toekomst. Behalve de posterijen zijn het de spoorwegen, die tegenwoordig zonder rekening te houden met politieke en ideologische grenzen het Europese continent als één geheel beschouwen. De dienstregelingen van de afzonder lijke staten worden al sinds lange tijd op elkaar afgestemd. Thans echter wordt ook aan de unificatie van de intensievere technische vooruitgang in heel Europa gewerkt, opdat de continentale treinen in alle deelne mende landen sneller en veiliger kun nen rijden. Opgelost. Een wezenlijke voorwaarde daar voor is de voortschrijdende verkeer. En juist op dit gebied is het ontwik kelingsproces het meest gevorderd, zoals men in München vernam. Zui ver technisch is thans het probleem van een trein zonder machinist reeds opgelost. De electronica verschaft de mogelijkheid tot dit technische won der. Daarbij wordt een in de lobomo- tief ingebouwd „electronisch brein" met de commando's voor vertrek, ac celeratie, remmen en stoppen, rijden H.M. Koningin Juliana heeft op zaterdag, 25 januari j.l. een bezoek gebracht aan de Stadsschouwburg te Tilburg ter bijwoning van het toneelspel „De Klaploper" („Nach- le'onik") van Toergenjev, welk stuk de avond daarvoor door de toneel groep „Ensemble" eveneens te Til burg in première werd gebracht onder regie van Prof. Peter Scha- roff. Tot de medespelenden behoren o.a. Mar ja Habraken, Magda Jans- sens, Jan Retèl, Max Croiset en Alex van Royen. Toen de koningin op 13 novem ber 1962 een werkbezoek bracht .-aan Tilburg en daarbij tevens de Stadsschouwburg bezocht, sprak zij de wens uit in dit fraaie theater 'ns een voorstelling bij te wonen. Het is bijzonder verheugend dat de ko ningin die het toneel in Neder land met bijzonder veel belangstel ling volgt thans haar voornemen .ten uitvoer heeft gebracht. Rond 20.00 uur arriveerde H.M. de Koningin bij de schouwburg in gzelschap van haar hofdame Jkvr. C. E. B. Röell en de kamerheer in buitengewone dienst Jkhr. Mr. J. Th. M. Smits van Oyen van Eek- art. De hoge bezoekster werd ver welkomd door de burgemeester van Tilburg, Mr. C. J. G. Becht; de voor zitter van de Stichting Exploitatie 'Tilburgse Schouwburg, Mr. J. F. M. Molkenboer en de directeur van de Stadsschouwburg, Wim Bary. Daar na werd aan de koningin een fraaie corsage van orchideeën aangeboden door Marjan Molkenboer, de zeven tienjarige dochter van de voorzit ter. In de bovenzaal van het schouw burgrestaurant gebruikte Hare Ma jesteit gedurende de pauze de kof fie. Tijdens deze pauze werden nog aan de koningin voorgesteld de overige bestuursleden van het da gelijks bestuur van de schouwburg: wethouder J. C. Baggerman, Mr. Th. Taminiau; Karl Guttmann, di recteur van de toneelgroep „Ensem ble" en prof. Peter Scharoff, regis seur van „De Klaploper", en de wethouders P. Vriens en F. J. M. Mannaerts. met een snelheid van X km per uur „gevoed", zodat deze machinistloze „spooktrein" alle bevelen nauwkeu rig en volautomatisch uitvoert. Omschakeling. Een omschakeling van het Euro pese spoorwegverkeer op dit volauto matische bedrijf zal volgens de me ning van professor Oeftering toch nog zeer grote investeringen vereisen. Want een veilig bedrijf van deze „spooktreinen" kan slechts gewaar borgd worden, als men zich op de seconde nauwkeurig houdt aan de dienstregeling en overeenkomstige automatische signaalinstallaties en controle-apparaten, eventuele afwij kingen in het tijdschema direct re gistreren en via eveneens electro nisch gestuurde „impulsgevers" com mando-veranderingen aan de machi nistloze lokomotieven kunnen door geven. Ook deze problemen zijn tech nisch reeds opgelost. „Daar de personeelskosten bij de spoorwegen ongeveer 60 van de bedrijfsuitgaven uitmaken, zullen de miljarden-investeringen op den duur lonend zijn. In de concurrentiestrijd trein - auto hebben de Europese spoorwegdirecties vólgens de in München gepubliceerde resultaten van onderzoek een gedeeltelijk succes kunnen boeken. Hieruit viel namelijk te concluderen, dat 't lange-afstands- verkeer per trein van jaar tot jaar toeneemt. Alleen in het stads en beroepsverkeer won de auto nog meer veld. Veelbelovend. De vooruitzichten van de spoor wegen als belangrijkste transportmid del op de lange afstand en bij het vervoer van goederen, zijn echter naar de mening van de experts, die in München bijeen waren, veelbelovend, als een algemene verhoging van de snelheid in heel Europa bereikt kan worden. De Duitse Bundesbahn be proeft op het ogenblik nieuwe elek trische lokomotieven die een snelheid van meer dan 200 km per uur kunnen bereiken en reeds zonder machinist rijden. Experts voor „spooktreinen" uit geheel Europa hebben het plan opgevat deze maand in Parijs bijeen te komen, teneinde hun plannen uit te werken. Rest nog slechts de psy chologische kant van het probleem Hoe zullen de reizigers reageren, als zij weten, dat hun trein zonder ma chinist rijdt? GRAFISCH BEDRIJF Werknemers en werkgevers in 't grafisch bedrijf hebben maandag avond overeenstemming bereikt over 'n nieuwe CAO. De contractu ele uurlonen zullen met 10 procent worden verhoogd. Hierbij inbegre pen zijn de 5 procent van 1 januari. De ruimte voor bovenminimale be loning wordt in het kader van de ondernemingsgewijze differentiatie vergroot met 5 procent. De nieuwe CAO moet op 3 februari ingaan en heeft een looptijd van een jaar, al dus deelt het Centraal Bureau voor de grafische bedrijven mee. Behalve het bovengenoemde is verder overeengekomen: uitbrei ding van de vakantie tot minimaal 3 weken; de vierde gemeenteklas se vervalt; de leeftijd waarop het volwassen loon wordt beperkt wordt teruggebracht van 25 op 24 jaar; opneming van een minimum inko mensgarantie; verdere realisering van gelijke beloning van mannen en vrouwen. Twee controleurs, die toezicht moesten houden in de Amsterdamse haven om diefstal te voorkomen, zijn zelf voor de verleiding bezwe ken. Een routinecontrole van een vrachtauto, geladen met cacaobo nen, heeft de recherche op 't spoor gebracht van een reeks diefstallen, die het duo al bijna 3 jaar achter elkaar heeft gepleegd. De vracht wagen vervoerde 80 balen cacaobo nen. Toen de rijkspolitie te water de zaak verder uitploos, kwam aan het licht, dat de beide controleurs sinds 1961 ruim vijf ton cacaobonen gestolen en verkocht hebben. De waarde wordt op 100.000 gulden ge schat. Zwitserland, van oudsher het mekka van financieel vaandelvluch- tigen, heeft maandag een aantal maatregelen moeten aankondigen om 'n dreigende muntontwaarding het hoofd te bieden. Reeds meerde malen is in de raad het beleid, te voeren bij de verkoop van gemeentewoningen aan de bewoners aan de orde geweest. Achter eenvolgens op 30 juli 1959 en 26 oktober 1961 werden ter zake uitvoe rige besprekingen gehouden aan de hand van door B en W uitgebrach te nota's. Het komt het college voor aldus wordt in een uitvoerige nota gezegd, dat hetgeen bij voorgaande gelegenheden omtrent de verkoop van wo ningwetwoningen werd verhandeld, thans niet weer uitvoerig aan de orde behoeft te worden gesteld, daar, gezien de grote mate, waarin het rijk in de financiering en de financiële exploitatie dezer woningen is geïnteresseerd en de daaruit voortvloeiende bevoegdheden van het rijk verkoop van dit soort woningen toch slechts kan geschieden overeen komstig door de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid stringent vastgestelde richtlijnen. Voor wat betreft de verkoop van woningwetwoningen is het college dan ook voornemens, van geval tot geval voorstellen aan de raad voor te leggen, waarbij de prijsbepaling en de op te leggen voorwaarden ei genlijk reeds tevoren vast liggen en 't dus slechts voornamelijk gaat over het principe van al of niet ver kopen. De vraag van al of niet ver kopen kan zich bv. voordoen tegen de achtergrond van de stedebouw- kundige bedoelingen der gemeente op langere termijn of in het kader van de noodzaak, voldoende goed kope volkswoningen voor de wo- ningdistrubutie beschikbaar te heb ben en te houden. Na aldus het terrein van het te behandelen onderwerp te hebben verkleind, meent het college, mede ter voldoening aan eerder gegeven toezeggingen, de raad een uiteen zetting te moeten geven van de hoofdpunten, welke bij de verkoop van diverse gemeentewoningen, niet woningwetwoningen zijnde, in acht genomen zouden behoren te wor den. Het college, zo wordt gezegd, zou zich voorts daarbij voorlopig willen beperken tot 'n 19-tal geval len waarin de gemeente van de huurders een verzoek heeft bereikt tot verkoop der door hen bewoonde woning. Voor een beter inzicht zullen wij een korte uiteenzetting van hetgeen tot nu toe te dezer zake te doen is geweest, hieraan vooraf willen la ten gaan. In de raadsvergadering van 8 augustus 1959 werd behandeld een onder dagtekening van 20 juli 1959 door het college uitgebrachte nota waaruit een beleid resulteerde op de hoofdpunten hierop neerkomen de: a. vaststelling van de prijs op de restante boekwaarde; b. een verbod, met boetebeding, om de woning binnen 10 jaren aan anderen dan aan de gemeente Waalwijk over te dragen en dan nog slechts tegen 'n op annuïteits basis berekende restant-boekwaar de. Op basis van het aldus uitgestip pelde beleid werden een 11-tal wo ningen aan de Van Assendelftstraat en eveneens een 11-tal woningen aan de Thorbeckelaan aan de bewo ners verkocht. Onder dagtekening van 8 febru ari 1961 verscheen een circulaire van de Minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid inzake de overdracht van woningwetwonin gen aan de bewoners. Hierbij wer den nieuwe richtlijnen vastgesteld inzake de bepaling der verkoopprij zen van over te dragen woningwet woningen. Daarbij werd bepaald, dat voortaan in alle gevallen tax atie zou moeten plaats vinden, en wel voor vooroorlogswoningen op de zgn. verkeerswaarde van de wo ning in bewoonde toestand en voor na-oorlogse woningen op basis van de vervangingswaarde op het mo ment van de taxatie. Tot dan toe had ook bij de verkoop van woning wetwoningen als basis gegolden de restant-boekwaarde op het moment van de verkoop. Déze ministeriële circulatie was voor het college van B. en W. mede aanleiding zic(i opnieuw te beraden over het bij de verkoop van andere Die nieuwe BRILLEZAAK in de GROTESTRAAT 220 daar ga ik mijn BRIL kopen I Doet zoals velen BRILLENSPECIALIST GROTESTRAAT 220 - tel. 3560 - WAALWIJK Leverancier voor ALLE Ziekenfondsen Vrijdag, 31 januari, hoopt onze kroonprinses H.K.H. Prinses Beatrix haar 26e verjaardag te vieren. Wij wensen haar, die als kroonprinses in de bijzondere belangstelling staat bij de Nederlandse bevolking, nog vele jaren 'n goede gezondheid toe. (foto: Max Koot) dan woningwetwoningen te voeren beleid. In een tijd van alom optre dende stijging van de nominale waarde van onroerend goed waar door een steeds grotere divergen tie ontstond tussen boekwaarde en reële verkoopwaarde, drong zich nl. de vraag op, of de boekwaarde nog wel als uitgangspunt te hante ren viel. Het resultaat van hun nadere overwegingen werd door de burge meester en wethouders neergelegd in een nieuwe nota d.d. 19 oktober 1961, welke in de raadsvergadering van 26 oktober 1961 werd behan deld. Als resultaat hiervan werd door de raad als beleidslijn aan vaard bij verkoop de prijs te bepa len op de restant-boekwaarde, ver meerderd met 50% van het verschil tussen de boekwaarde en de markt waarde, welke laatste dan zou wor den getaxeerd door de gemeentelij ke taxatiecommissie. Daarbij werd tevens gesteld, dat de koper de wo ning 5 jaren zelf zal moeten bewo nen en gedurende deze termijn de woning niet aan anderen dan de ge meente Waalwijk zal mogen verko pen. Een nieuwe ontwikkeling kwam, toen gedeputeerde staten van Nrd. Brabant ter kennis van de gemeen tebesturen brachten, dat bij de ver koop van woningen, niet woning wetwoningen zijnde, de boekwaarde in het algemeen geen uitgangspunt meer zou kunnen zijn, en werd aanbevolen, als basis te nemen de gedragslijn, voor woningwetwonin gen voorgeschreven. Reeds eerder, hadden Gedeputeerde Staten meer incidenteel deze zienswijze naar vo ren gebracht naar aanleiding van de raadsbesluiten dd. 20 april 1961 tot woningverkoop aan G.L. de Leij - er en J. P. van der Mei. Uit met 't provinciaal bestuur ge voerde besprekingen is gebleken, dat verkopen, waarbij de verkoop prijs gebaseerd is op de boekwaar de, niet voor goedkeuring in aan merking zullen worden gebracht. De omstandigheid, dat eerder wèl de boekwaarde als uitgangspunt werd aanvaard, waardoor er dus in de toekomst een ongelijke be handeling zal ontstaan, blijkt voor het provinciaal bestuur geen aanlei ding, van dit standpunt af te stap pen. De gemeente staat dus op het ogenblik voor de strikte noodzaak, een en ander opnieuw te bezien. Het gaat hier om twee hoofdpun ten: allereerst de bepaling van de prijs en vervolgens de eventuele bijzondere voorwaarden, aan ver koop te verbinden. Er van uitgaande, dat verkoop zal behoren plaats te hebben op basis van de taxatiewaarde heeft het college, om tot een prijsbepaling te raken, de bij deze materie betrok ken woningen doen taxeren door 'n tweetal beëdigde taxateurs bijge staan door de dienst gemeentewer ken. De taxatie heeft plaats gehad op basis van verhuurobject, reke ning houdend met de huurprijzen. Het college is van oordeel, dat de ze taxaties een geschikt uitgangs punt zijn voor verkoop. Het komt het college verder voor, dat indien tot verkoop wordt over gegaan, bijzondere voorwaarden dienen te worden opgelegd ter voor koming van speculatie. Het voornaamste element hierbij zou dienen te zijn een voorkeurs recht van de gemeente tot koop der woning gedurende 10 jaren na de datum van het transport, en wel op basis van een prijsbepaling door 3 deskundigen, waarvan één aan te wijzen door de gemeente, een door de koper en een derde door beide aldus aangewezen deskundigen ge zamenlijk, met dien verstande, dat de maximumprijs, waartegen de ge meente zal kunnen kopen niet meer zal bedragen dan de prijs, waarte gen de woningen thans worden ver kocht, verminderd met 2% voor elk vol jaar, verstreken sedert de datum van het transport. Het col lege is van oordeel, dat door een dergelijk beding het maken van overmatige speculatie-winsten in redelijke mate wordt tegen gegaan. Verkoopwinst wordt hier immers gedurende 10 jaren uitgesloten. Om te verzekeren, dat deze beper king in de bevoegdheid tot ver- De bemiddelaar Robert Kennedy schijnt de Britse leiders er niet van overtuigd te hebben, dat Soekarno bereid is, zijn strijd tegen de feder atie Maleisië op te geven. De Ame rikaanse minister heeft bijna twee dagen in Engeland besprekingen gevoerd, maar heeft het Britse pes simisme over een ronde tafelcon ferentie tussen Indonesië en Ma leisië niet weg kunnen nemen. De Britten vertrouwen de bedoelingen van Soekarno niet, al hebben zij dat niet met zoveel woorden gezegd. Het Centraal Planbureau ver wacht voor dit jaar een tekort op de betalingsbalans (lopende reken ing) van een miljard gulden. Dit staat te lezen in een eerste concept voor het centraal economisch plan, dat ieder jaar door het Planbureau wordt ontworpen. De laatste keer, dat de Nederlandse betalingsbalans een tekort vertoonde, was in 1967. Sinds 1958, dus zes jaar lang, ver toonde de balans steeds een over schot. vreemding geen moeilijkheden zal opleveren bij het aantrekken van hypothecair krediet door de kopers, ware daarbij te bepalen, dat het voorkeursrecht van de gemeente niet geldt ingeval executoriale ver koop. Het lijkt evenzeer gewenst dat bedongen wordt, dat gedurende be doelde termijn van 10 jaren verhu ring of enigerlei andere vorm van in gebruikgeving goedkeuring van B. en W. zal behoeven. Voorts lijkt het aanbeveling te verdienen, dat in de daarvoor in aanmerking komende gevallen voorwaarden worden gesteld ter verzekering van goed onderhoud, buitenschilderwerk, onderhoud tui nen e.d. Het college is verder van oordeel, dat een leeftijdsgrens om een woning te kunnen kopen niet stringent behoort te worden gesteld. De nakoming der diverse op te leggen voorwaarden ware zal wor den verzekerd door een boetebe ding. De Nederlandse eierexport naar Duitsland ruim tachtig procent van de totale export met een waar de van 2,5 miljoen guld. per week - is rnstig in gevaar. Dr. S. L. Mans- holt, vice-voorzitter van de Euro pese Commissie heeft maandag in Den Haag de vrees uitgesproken, dat de Westduitse regering dezer dagen een beroep zal doen op de ontsnappingsclausules van het E.E. G.-landbouwbeleid om de invoer stop te zetten. De eierprijzen zijn in Nederland sterk gdaald: ze zijn op het ogenblik zo laag als in ja ren niet geweest is. Verleden jaar januari was de prijs nog f 2.60 per kilo, nu f 1,32 per kilo, wat neer komt op 8,25 cent per stuk. De Ne derlandse huisvrouw kan op het ogenblik dan ook voor een gulden acht of meer eieren kopen, terwijl zij verleden jaar om deze tijd voor een ei ongeveer 22 cent moest be talen. Intussen is het bericht over ex port naar Duitsland weer tegenge sproken. President Nyere van Tanganjika heeft alle Afrikaanse Staten uitge nodigd deel te nemen aan een spoedconferentie in Dar es Salaam om de „Kritieke toestand in Oost Afrika die een ernstig gevaar voor het gehele continent vormt, te be spreken". Nyerere verzocht alle staatshoofden hun ministers van buitenlandse za ken en defensie naar Dar es Salaam af te vaardigen voor een spoedge- sprek dat, indien enigszins moge lijk reeds op 2 februari moet be ginnen.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1