FILMJOURNAAL Smidje Verholen en de rare alchimist Musis Sacrum Luxor „gezondheid' Baby-Paradijs Kinder-Paradijs DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 31 JANUARI 1964 speciaal wiegen en baby-uitzetten speciaal kinderwagens TILBURG Mgr. Bekkers geeft richtlijnen over de biecht BRILLEN VRAGEN SERVICE VAN Wrak van vliegtuig in Nieuw-Guinea gevonden B.B.A. voert op interlocale lijnen nieuwe 6- retour- kaart in Economisch vijfjaren-plan HET LIJK EN DE MAND MACISTE EN DE TIRANNEN In de 13e eeuw wordt het Chi- neese keizerrijk bedreigd door gro te Barbarenhorden en de keizer roept de hulp in van Mongolen. De leider van de Mongolen komt dit uitstekend van pas, want hij krijgt nu een prachtkans om de troon in China te bemachtigen. Wanneer hij op een feest tezamen met de keizer op de verdrijving van de Barbaren klinkt, wordt deze laatste op laag hartige wijze vermoord. De Groot Kahn, leider der Mongolen, laat zich dan als keizer uitroepen. De prinses laat hij naar een ver afge legen klooster overbrengen. Zij weet echter te ontsnappen en Ma- ciste te hulp te halen. Deze gespier de held uit de westerse wereld, gaat zich met de oosterse zaken bemoei en en na een lange zware strijd kan de Groot Kahn worden verslagen en de rust is in China weergekeerd. In de hoofdrol Gordon Scott. Donderdag, vrijdag en zondag voor personen van 14 jaar en ouder. DE INSPECTEUR Naar de roman van Jan de Har- tog, heeft regisseur Philip Dune 'n speelfilm gemaakt. In de film zijn de Nederlandse namen gehand haafd. Het verhaal handelt over 'n jonge inspecteur, die belast is met het schaduwen van een ex-Nazi, die nu in blanke slavinnen handelt. Hij volgt de man die met een meisje naar Zuid-Amerika onderweg is. In Londen vermoordt hij de man per ongeluk, om het meisje, dat hem erg veel doet denken aan zijn ex-verloofde, die in de oorlog ge storven is in een Duits concentra tiekamp. Hij belooft het meisje, dat een Jo din is, naar Palestina terug te bren gen. Via allerlei duistere wegen en smokkelaffaires komen zij in Israël terecht waar het meisje eindelijk veilig is. Zij verwacht, dat haar reisgezel bij haar zal blijven, omdat zij tijdens de reis een grote sym pathie voor elkaar hebben opgevat, die is uitgegroeid tot een liefde. Zij heeft zijn avances echter om ge zondheidsredenen, die zij in 'n con centratiekamp heeft opgelopen af gewezen en wanneer Peter besluit om toch bij haar te blijven wordt hij door Scotland Yard gearresteerd voor de moord op de Duitser. Zaterdag en maandag. Toegang 14 jaar. OVERROMPELING DER VUURDUIVELS De beide broers Bill en Sam May- hew, kunnen elkaar onmogelijk missen. Vooral Sam is enorm op Bill gesteld, omdat hij hem altijd weer helpt, wanneer hij in moei lijkheden zit, en dat is praktisch al tijd. Bill heeft al meermalen het besluit genomen om zijn broer aan zijn lot over te laten, maar telkens weer moet hij hem te hulp schie ten. Als hij hem de zoveelste keer uit de cel heeft gehaald vluchten zij naar elders om daar opnieuw te be ginnen. En Sam begint weer op nieuw met ruziemaken. Nu is bij Bill de maat vol en hun wegen scheiden zich. Bill gaat naar de stad en neemt een baantje aan in een stal terwijl Sam als lijfwacht in dienst treedt bij de grootste schurk van de streek. De beide broers komen zo tegenover elkaar te staan en het lijkt er op, dat Sam zijn eigen broer doodt. Zo ver komt het echter niet, want op het laatste nippertje ziet Sam zijn schuld in en schaart zich weer aan de zijde van zijn broer. Zondagmiddag 3 uur. Toegang 14 jaar. Heuvelstraat 85, Telel. 21625 Jul. v. Stolbergstraat 10 Telefoon 32909 LAND ZONDER WET Als jongen wordt Jim Aherne door de Sioux geadopteerd en hij groeit onder de Indianen op tot 'n volwaardig krijger. Wanneer hij juist in de kring van de dappersten van de stam is opgenomen, komt het bericht, dat de blanken de wet ten geschonden hebben en weer tegen de Indianen vechten. Ook de Sioux komen in de strijd terecht en zo komt het, dat de blanken be streden worden door een man, die eveneens van hun afkomst is. Dit komt de kapitein in het fort ter ore en Krijgstooi, zoals Jim nu heet wordt uitgenodigd voor een bezoek aan het fort. Krijgstooi gaat op het verzoek in en al spoedig is hij ver liefd op Tally, de dochter van de kapitein, waarmee hij zich de haat van een luitenant op de hals haalt. Zijn halfzusje, de dochter van het opperhoofd der Sioux, is echter door blanken gevangen genomen, en woedend verlaat Krijgstooi het fort om haar te redden. Dit lukt hem niet, want wanneer hij haar vindt is zij dood. Het is nu zijn plicht haar te wreken, maar in plaats van dat te doen redt hij en kele blanken, waardoor hij weer in conflict komt met het opper hoofd. Alles komt echter goed en in vrede gaan Jim en de Sioux uit een. Met Tally, die zijn liefde be antwoordt, gaat hij een nieuwe toe komst tegemoet. In de hoofdrol Charlton Heston. Maandag en dinsdag. Toegang 14 jaar. GELD SPEELT GEEN ROL Jerry Lewis is de man, die in de rol van een onnozele jongeman, die met alle geweld detective wil wor den, voor de taak staat om het pu bliek weer een paar bijzonder vro lijke uren te bezorgen. Lester, zo als deze detective in spee heet, blijkt de verloren geraakte zoon van een miljonair te zijn, die nu wordt gezocht. Degene die de zoek geraakte miljonairszoon vindt zal beloond worden met een geldbe drag van 100.000 dollars. Daar Les ter nog al eens in geldmoeilijkhe- den verkeert besluit hij, om samen met de beroemde detective Flint naar het zoontje op zoek te gaan. Zo komt het dan dat Lester op zoek is naar zichzelf. Dat dit verwarren de situaties met zich meebrengt, is duidelijk en Lester zal er zeker in slagen om U te doen bulderen van het lachen. Vfijdag t.m. zondag. Alle leeftijden. Voor hij naar de tweede zitting van het Vatikaans Concilie is ver trokken, heeft Mgr. Bekkers, bis schop van Den Bosch, in zijn bis dom een diocesaan concilie geor ganiseerd, waarin hij aan ongeveer 600 -gespreksgroepen, die bestonden uit priesters, fraters, broeders en zusters, de Biecht als gespreksstof heeft voorgelegd. Er is voor deze groepen over dit onderwerp druk gediscussi eerd en er is een lange reeks wen sen uit te voorschijn gekomen, waaruit Mgr. Bekkers zijn richlij- nen, inzake beleid in de bicht, be paalde. Niet alleen de gelovigen, maar ook de priesters hebben hieromtrent voorlichting nodig. Het biechten wordt veelal gezien als een fijn „uitpraten" waardoor men zich weer bevrijd voelt. Mgr. Bekkers heeft vrijdag en za terdag in Nijmegen, Den Bosch en Eindhoven aan de deelnemers aan de gesprekken bekend gemaakt waaruit de verlangens van de pries ters en leken in hoofdzaak bestaan. 1. Meer aandacht voor het sacra ment van boetvaardigheid in de predicatie. 2. De biechtvader moet meer een vader zijn, dan een rechter van in structie. 3. Gebruik van de volkstaal. 4. Samen bidden van gebed na de absolutie. 5. Betere biechttijden en betere gelegenheden om te biechten. 6. Bepaling van de kinderbiecht. 7. Duidelijkheid over zondeverge ving in- en buiten de liturgie. 8. Verbetering purisdictie-regeling, OPTICIÈN WAALWUK vooral in de zusterkloosters. Op deze wensen heeft de Bisschop antwoord gegeven dat een serie richtlijnen langzamerhand in prac- tijk zullen worden gebracht. Over de kinderbiecht zei de bis schop dat vooral de zonderijtjes niet meer mogen worden bijge bracht, maar dat het kind moet komen tot 't persoonlijk besef, ver keerd gehandeld te hebben. Op het verzoek van veel vrouwe lijke religieuzen heeft Mgr. Bek kers haar vraag tot vrije keuze van biechtvader voorgelegd aan 'n stich ting van vrouwelijk religieuzen. De bisschop overweegt, een pa storaal oriëntatie centrum op te richten ten behoeve van priesters op studiedagen en zomercursussen. Pater Steltenpool van de missie in West-Irian (voormalig Neder lands Nieuw Guinea) heeft, op zes zware dagreizen van zijn basis aan de Wisselmeren, een wrak gevon den van een vliegtuig, dat zo goed als zeker de Nederlandse militaire Dakota moet zijn geweest, die in juni 1962 met 8 inzittenden spoor- loos verdween op een vlucht tussen Merauke en Biak. De missionaris maakte de jungletocht op aanwij zing van een Papoea-dorpshoofd, die tijdens de jacht op een wild var ken de resten van een verongelukt vliegtuig had ontdekt. Van 2 februari a.s. af zal op de interlokale busdiensten een nieuwe 6-retourkaart worden ingevoerd, welke in de plaats komt van de be staande weekkaart. De 6-retourkaart biedt, behalve een flinke reductie op het basista rief nog andere belangrijke voor delen. De nieuwe kaart, welke niet per soonlijk is en dus niet „op naam" staat, geeft één persoon recht op 6 ritten heen en 6 ritten terug, us- sen wee plaatsen. De kaart blijft tot 14 dagen na het eerste knipteken geldig. Hierdoor wordt men dus in staat gesteld, de 6 ritten heen en terug te spreiden over twee weken. Ongebruikte ritten zullen derhal ve in het algemeen niet meer voor komen. Dit is in tegenstelling tot de weekkaarten, welke waren geba seerd op het gebruik van 6 ritten heen en terug per week. Restituties voor niet gebruikte ritten kan dan ook niet gegeven worden. De nieuwe kaart is ook op zondag geldig en kan op elk gewenste dag bij de chauffeurs of op één der B. B.A.-kantoren worden gekocht tij dens de kantooruren. De B.B.A. hoopt hiermee te berei ken, dat de tijdrovende afgifte van van enige tijd over de gehele week de huidige weekkaarten na verloop zal worden gespreid. De 6-retourkaarten zijn van 31 januari a.s. af in voorverkoop ver- vkrijgbaar. De regering zal in overleg met werkgevers, werknemers en onafhan kelijke deskundigen een economisch vijf-jaren-ontwerp opstellen. Zweden heeft daartoe als voorbeeld gediend. Minister Andriessen (Economische Zaken) die dit in een toespraak ter gelegenheid van de opening van de Zweeds-Nederlandse Kamer v. Koop handel in Den Haag meedeelde, voegde er aan toe, dat Nederland „zeer grote belangstelling" heeft voor de experimenten, die op dit terrein in Zweden zijn gehouden. Bij de opstelling van het eerste vijf-jaren-ontwerp zal het Centraal Planbureau een coördinerende taak krijgen. De minister legde er de na druk op, dat op geen enkele manier de „ontwerpen" gebruikt zullen wor den om er „druk" mee uit te oefenen. De ontwerpen betreffen dan ook geen streefdoelen. „Zij zullen slechts een achtergrond van inlichtingen ver schaffen, waarmee alle betrokken partijen bij het nemen van beslissin gen op lange termijn gebaat zullen zijn", zo verduidelijkte minister An driessen. De werkgevers zullen op de ze manier meer en betere inlichtingen over toekomstige ontwikkelingen in hun eigen en andere sectoren krijgen. De minister verwacht, dat de ont werpen zullen bijdragen tot een meei rationele investeringspolitiek, de han del tot voordeel zullen strekken en de economische groei zullen bevorderen. Ook de werknemers zullen beter in gelicht worden over de te verwachten toekomstige ontwikkeling. De rege ring zelf ten slotte zal een veel beter, uitgangspunt krijgen voor haar be slissingen aangaande de investerin gen. NATUURZUIVER jC OPWEKKEND VERKWIKKEND COPYRIGHT STUOKj AVAN 70. Ja, dat bespuiten van die le vensmiddelen had een vreemde in vloed op de gedragingen van de mensen. Maar aan elke dag kwam een eind, dus ook aan deze. We kun nen dus nog net een kijkje gaan ne men in de smidse van Sterke Stef, die héél tevreden was over de pres taties van zijn nieuwe knecht Z. Zemelmans. „Waar woon je eigen lijk?" vroeg hij aan Zemelmans Verholen. „Je bent vandaag zomaar bij mij in dienst gekomen, heb je al een kamer?" „Nee, die moet ik nog zoeken," antwoordde de smid. „Dan trek je maar voorlo pig bij mij in," besloot Stef. „Ik heb nog een zolderkamertje vrij," „Graag, Stef" lachte smidje Verholen verheugd. Hij bracht dus zijn spulletjes gauw naar het ka mertje, dat Stef hem wees, en ver klaarde toen, dat hij erg moe was en gauw naar bed wilde. Vervol gens wachtte hij een poosje tot al les rustig was in huis. Daarna woeps daar ging die lastige kriebelsnor. Weg met dat ding. „Nu de revolver onder de kamferballe- tjes en veters vandaan halen," grinnikte hij. „Jonge, jonge, die boef Platvink-Jantje moest eens weten, dat zijn blaffer voor goede doelen gebruikt zal\ worden. Hij zou er een rolberoerte van krijgen, denk ik. Ai. kijk 'es! Daar ligt nog een sterke zaklantaarn ook! Da's gemakkelijk! En zelfs een bos valse sleutels! Nou, nou een com plete inbrekersuitrusting! Wel be dankt, Jantje!" Smidje Verho len sloot nu het koffertje en keek op de tikkende wekker. Kwart voor twaalf was het. Voorzichtig sloop hij het huis uit om te verdwijnen in de stille straatjes van het dorp. En iedereen begrijpt natuurlijk al waar hij heengaat. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door George Bagby 25. „Dood of levend, dat maakt in dit geval niets uit," merkte Schmitty even kalm op. „Die man kón dood eenvoudig zijn knopen niet vastheb ben. Daar is hij te groot van pos tuur voor. Hij zou zijn tuniek niet eens dicht kunnen krijgen." Een verwensing mompelend boog de kolonel zich naar de dode. Hij pakte de tuniek vast en probeerde de knopen vast te maken. Het luk te hem niet. Het ding was zeker vijf centimeter te nauw. De kolonel richtte zich op en keek Schmitty aan, terwijl zijn ogen zich vernauwden. „U begrijpt eveneens," zei hij, „dat ook ik ambtshalve geïnteres seerd ben in deze man. Wat weetu van hem? Heeft u het lichaam on derzocht?" Schmitty schudde het hoofd. „Ik bemoei me nooit met andermans zaken," zei hij. „In uw plaats ech ter zou ik het zeker gedaan hebben. Ik zou bijvoorbeeld graag meer ge weten willen hebben van het kogel gat in zijn rug." „Dus u hebt hem wél onderzocht!" g:romde de kolonel. „Ik kon u dat wel zonder onder zoek verteld hebben," antwoordde Schmitty met zoveel mogelijk auto riteit in zijn stem. „Toevallig ben ik deskundige in moordzaken. U- zelf beweegt zich meer op het al gemeen terrein, naar ik vermoed kolonel?" De kolonel maakte een lichte bui ging. „Inderdaad, inspecteur," zei hij. „Ik heb wel geluk profijt te kunnen trekken uit de waarnemin gen van een specialist op dit ge bied." Ook inspecteur Schmidt wist een kleine buiging op te brengen. „Ik wens me nergens in te mengen," zei hij, „maar ik ben blij u van dienst te kunnen zijn." De kolonel dankte hem. Hij wend de zich van Schmitty af en blafte de arme politieman aan, die met gesloten ogen tegen de muur stond geleund. Het water droop hem uit zijn uniform en hij stond te trillen op zijn benen. „Hé jij daar," beet de kolonel hem toe. „Sta daar niet zo onwijs te kijken en help me liever eens een handje." Hij scheen het toch nodig te vin den dat zijn eigen mannen een wa kend ook op ons hielden. Gehol pen door de politieman onderzocht hij 't lichaam. Toen bleek hem iets in te vallen. Hij stak zijn hand in de borstzak van de dode en haalde er een goedkoop uitziende kleine portefeuille uit. Hij ritste hem open en haalde een bedrukte kaart te voorschijn. „Valdez," mompelde hij. „Enri que Juan Valdez." Met een klap sloot hij de portefeuille weer. „Die man is al drie jaar dood," zei hij. Schmitty maakte een bezwerende beweging. „Ik spreek u niet graag tegen, kolonel," zei hij stijfjes, maar gezien de toestand van dat lichaam wilt u toch niet beweren dat. Hij liet de vraag onaf. De kolonel keek verstoord. „Nee natuurlijk nietIk bedoel de man aan wie dit uniform heeft toe behoord." „Dus het was van iemand die u kende?" vroeg Schmitty deelne mend. De kolonel richtte zich hoog op. „Veel mensen verliezen we niet, inspecteur," zei hij stijfjes. „En als we er een verliezen, dan veroorlo ven we ons niet hem te vergeten. Valdez ging drie jaar geleden van uit het Escorial zijn ronde doen. Sindsdien heeft niemand meer iets van hem gehoord of gezien." Schmitty knikte. „Zoiets is ook óns wel overkomen," zei hij. „Als je maar lang genoeg wacht, komt elke zaak tot 'n zekere klaarheid. Nu heeft u klaarheid in de zaak- Valdez. Ik hoop dat U me op mijn woord wil geloven als ik verklaar dat drie jaar geleden meneer Bagby met mij in New York was. We werkten toen samen aan 'n bepaald geval. De bewijzen daarvoor zijn overigens gemakkelijk te leveren, maar intussen hebt U mijn woord daarvoor." De kolonel aarzelde, maar het was slechts een ogenblik. „Mijnheer Bagby heeft zelf toegegeven dat hij in Madrid was toen déze man werd vermoord," zei hij. „U hebt zelf trouwens mijn aandacht gevestigd op de conditie van het lichaam. Het is hier zelfs geen kwestie van da gen, maar van uren." Schmitty knikte. „Natuurlijk hebt U hier de leiding, kolonel. Ik zou er zelfs niet over peinzen me met deze zaak te bemoeien. Maar U moet goed begrijpen dat meneer Bagby mijn vriend en medewerker is. Daarom zult U mij geenszins kwalijk nemen dat ik elke poging te zijnen gunste te baat neem. Slechts met het oog daarop bied ik U mijn diensten aan." De kolonel trok met zijn mond, maar hij had zich zelf weer ogen blikkelijk onder bedwang. Het was duidelijk wat er in hem omging. Hij had verschillende slechte beur ten gemaakt. Hijzelf had niets ge merkt van de te nauwe tuniek,even min was hij op het idee gekomen de man te onderzoeken op een mo gelijke schotwond. En wie weet wat voor meer belangrijks hij over het hoofd had gezien! Dan stond hij er niet zo mooi voor als die buiten landse expert, met zo'n machtige aanbevelingsbrief, het in zijn hoofd zou halen het hogerop te zoeken. En hoe hoogdat mocht de hemel weten. Dan stond de kolonel er niet zo mooi op. Nee, als de inspecteur ging praten, dan moest hij, de kolo nel, ervoor zorgen dat hij tegen nie mand anders praatte dan tegen hem. Eindelijk verbrak de Spanjaard het stilzwijgen. „Gaarne zal ik van uw diensten gebruik maken, inspecteur," zei hij. „Met de belofte van de ambassade en bovendien met uw woord, zal het niet nodig zijn meneer Bagby vast te houden." Hij wendde zich tot de man die me nog steeds vast hield en schakelde over op het Spaans. Hij schold de man uit voor stommeling en gaf hem bevel mij los te laten. Tot dan toe was er uit sluitend in het Engels geconfereerd, dus het was volkomen te verklaren dat de kerel er niets van had ver staan. En ook al had hij dat gedaan, dan had hij toch zeker een uitdruk kelijk bevel moeten afwachten. De man wachtte zich echter wel tegen te sputteren. Als ik witgloeiend was geweest, had hij niet sneller zijn handen van mij af kunnen trekken. Het was duidelijk dat ze er aan ge woon waren de klappen op te moe ten vangen voor de domheden van hun chef. „En die lui van het hotel?" vroeg Schmitty. De kolonel schudde het hoofd. „Die moet ik eerst ondervragen," zei hij. Schmitty haalde zijn schouders op. „Dan zie ik niet hoe ik U nog van enige dienst kan zijn bij het onderzoek,, kolonel zei hij snel. De kolonel bond haastig in. „Na tuurlijk kunt U bij het verhoor aan wezig zijn, inspecteur," zei hij snel. „Het spijt me kolonel, maar (wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 2