wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Vliedberg wordt verrijkt met openbare telefooncel fj. A Dit voorjaar nog 11000 inwoners in Vlijmen i Btonchïletten Gemeenteraad Raamsdonk bewm Raadsvergadering te Vlijmen MET ULTRA-WASWERKING Woningbouw blijft zorgenkind B. en W. van Sprang-Capelle verdeelden woningcontingent over de gemeente Wie niet adverteert, wordt vergeten tussen "goed zien" en "goed uitzien" VRIJDAG 31 JANUARI 19G3 86e JAARGANG No. 9 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" STAKING VAN ARTSEN IN BELGIË De Belgische artsen gaan maandag 3 februari voor onbepaalde tijd in al gemene staking. Na vlammende pro testen en massa-meetings hebben de besturen der medische vakorganisa ties dinsdagavond de tienduizend Belgische artsen tot deze algemene staking opgeroepen als laatste ver- zetsmiddel tegen de nieuwe wetgeving op de Belgische ziekteverzekering. De stakende artsen zullen alleen spoedgevallen behandelen. Als maat staf nemen ze daarbij de gevallen, waarvoor de GGD of de wachtdienst in de ziekenhuizen in actie moeten komen. De staking geldt bovendien alle medische beroepstakken, van huisartsen tot specialisten en hoog leraren. SOMBERE TOESTAND OP CYPRUS. Griekenland en Turkije hebben hun troepen in staat van alarm ge bracht voor acties rond Cyprus. Ge neraal Lemnitzer, de opperbevelheb ber van de NATO, is uit Parijs naai Ankara vertrokken om te proberen het gevaar te bezweren. De zaak is uiterst kritiek geworden nu de con ferentie over Cyprus in Londen ho peloos is vastgelopen. De Turkse af gevaardigde, minister van buiten landse zaken Erkin, verklaarde dins dag, geen heil meer te zien in het ge sprek, dat nu al twaalf dagen duurt, en zich terug te zullen trekken. De Britse minister van buitenlandse za ken Butler, heeft in een onderhoud van bijna een uur met zijn Turkse col lega gedaan gekregen, dat de Turken het nog tot donderdag blijven aan zien. Aartsbisschap Makarios heeft laten weten, dat hij geen NATO-troe- pen op het eiland zal dulden. FRANKRIJK EN CHINA. Communistisch China heeft fluks een einde gemaakt aan 't waandenk beeld van de Gaulle, dat Frankrijk diplomatieke betrekkingen met Pe king zou kunnen aanknopen zonder die met Tsjang Kai Sjek van Formo sa te verbreken. Daarmee is een einde gemaakt aan de Franse veronderstel ling, dat dg Gaulle klaargespeeld had Wat Engelsen en Amerikanen nooit hebben kunnen bereiken de erken ning door Peking van het bestaan van twee China's. ACTIE ONDER DE JEUGD TEGEN DE SIGARET. Driehonderdduizend vierdeklassers van lagere scholen kregen dinsdag een anti-rookbrief voor hun ouders. Daarin wijst de leider van de "Actie Roken Jeugd 1964", dr. L. Meinsma te Amsterdam, op de gevaren van si garettenroken voor de jeugd en voor de volwassenen. De onderwijzers zijn in november van het vorig jaar al voorzien van in structie-materiaal over de gevaren van het roken. De actie - met haar fantasieloze naam - omvat - alle scholen. De onderwijzers moeten de leerlingen de gevaren van het roken bijbrengen; - scholen van het voortgezet on derwijs, waarvan de leerlingen zelf voorlichtingsmateriaal krijgen; - de bedrijfsjeugd, sportvereni gingen en jeugdorganisaties en ver moedelijk ook de militairen. .v&Mtaaud "to*. f De tcho van het Zuióen Alvorens over te gaan tot het uitspreken van zijn nieuwjaarsrede, legde in de maandagavond gehouden raadsvergadering het nieuw benoemde lid P. Meerburg in handen van de voorzitter de vereiste eden af. Na de rede werden de agendapunten in een vrij vlot tempo afgewerkt. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van Gedeputeerde Staten met ver zoek om bericht inzake de verhoging van de wethouderssalarissen. SCHRIELE INDRUK Het lid van de Meerendonk maakte de opmerking, dat de 10 loonsverhoging van de ambtenaren een schriele indruk maakte op deze verhoging van bijna 30 Aan J. Verboord was over 1963 een aan slag baatbelasting electrificatie opgelegd tot een bedrag van f 40.18. Hiertegen had hij bezwaren gemaakt, terwijl hij voorheen accoord was gegaan met dit bedrag gedu rende 30 jaren. Op het geschrift werd af wijzend beschikt. Op een schriftelijk door het lid van Bok hoven gestelde vraag of op de begroting 1964 een krediet kon worden uitgetrokken voor asfaltering en riolering van de Kerk straat deelden B. en W. mee, dat' dit een uitgaaf zou vergen van f 45.000, terwijl nog veel meer straten slecht zijn en gerioleerd moeten worden. "Dit alles", aldus de voor zitter, "is niet in één, twee, drie te verwe zenlijken. Er zal evenwel binnenkort een meerjarenplan betreffende de riolering in de gehele gemeente aan de raad worden voorgelegd". In een der vorige vergaderingen heeft de raad besloten om, behoudens goedkeuring van G.S. aan de brug over de Nieuwe Lang- straatweg, de naam Joh. F. Kennedy te verbinden. G.S. hadden hiertegen geen be zwaar, ofschoon zij in overweging hadden gegeven deze naam te geven aan de gehele verbindingsweg over deze brug, omdat in den Bosch ook reeds aan een brug deze naam gegeven is. B. en W. zagen evenwel hierin geen verwarring en stelden voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Met het voorstel tot aankoop van het pand Inlaagdijk 11 en een volgend voorstel om dit pand onbewoonbaar te verklaren, was het lid Pulles het niet eens. De aankoop kon zijn goedkeuring wegdragen, niet evep- wel de onbewoonbaarverklaring, omdat dit huisje volgens mensen uit de bouwwereld, die het ook bekeken hebben, met een f 3000 best is op te knappen. De voorzitter be toogde, dat dit geschiedde op voorstel van de Inspecteur van de Volksgezondheid in Noordbrabant. Het pand is vochtig en slecht en kan niet meer bewoonbaar gemaakt wor den. Raadslid Pulles zei evenwel dat er tientallen slechtere woningen in Vlijmen staan, die niet onbewoonbaar verklaard wor den. Hij stelde voor de onbewoonbaar ver klaring uit te stellen, welk voorstel door de leden Dekkers en Wilgers gesteund werd. Uit de gehouden stemming bleek, dat het voorstel van B. en W. met 11 tegen 4 stem men werd aangenomen. Tegen stemden de indieners van 'het voorstel en het lid Leer- makers. TELEFOONCEL OP DE VLIEDBERG Ook de gemeente Vlijmen zal één publie ke telefooncel krijgen. Deze kon geplaatst worden op de Vliedberg of op het Plein te Vlijmen. B. en W. gaven evenwel de voor keur aan de Vliedberg, omdat in een nieu we wijk de persoonlijke contacten nog niet zo vast zijn als in een oude woonkern, ter wijl in Vlijmen in zekere zin reeds, zij het dan ook slechts in beperkte mate, een open bare telefoongelegenheid op het postkantoor aanwezig is. Burgemeester en Wethouders stelden de raad voor de in 1957 ingestelde commissie voor de gemeentelijke bedrijven op te hef fen, omdat in de praktijk hieraan weinig behoefte bleek te bestaan. Daartegenover is wel behoefte aan een commissie van bijstand voor de financiën. De raad was het hiermee eens. In deze commissie zullen zitting heb ben de leden van den Meerendonk, van Son, Leermakers, Wilgers en Pulles. Met betrekking tot de gronden rondom de Ekelaarlaan hadden B. en W. een kost prijscalculatie laten maken. De prijs was in niet onbelangrijke mate beïnvloed door hoge verwervingskosten en door de verhou dingsgewijze geringe bebouwingsmogelijk heid. Ofschoon deze prijzen wel 'hoog zijn, meenden B. en W., dat zij toch wel aan vaardbaar waren. Met de voorgestelde prij zen van gedeeltelijk f 26.40 en f 22.30 per meter kon de raad zich verenigen, alsmede met het voorstel om van deze gronden aan de firma J. v. Bokhoven te Vlijmen een bouwterrein te verkopen voor de bouw van 10 woningen. De verkoopprijs bedraagt f 43481.40. De grote behoefte aan gronden voor de aanleg van wegen en de verkrijging van bouwterrein noodzaakte de raad in oktober 1963 te besluiten tot voorlopige goedkeu ring van het plan tot onteigening van een aantal percelen in het uitbreidingsplan Vliedberg 2. Dit plan heeft ter inzage ge legen en hierop is slechts één bezwaarschrift binnengekomen en wel van Th. v. d. Wiel. Deze wilde op zijn perceel zelf gaan bou wen. In het plan is het evenwel grotendeels bestemd voor wegaanleg en zonder dit per ceel kan een zeer groot gedeelte niet ge realiseerd worden. B. en W. hadden even wel goede hoop ook dit perceel nog langs minnelijke weg te verkrijgen, doch uit oog punt van zekerheid, wilden zij tot onteige ning overgaan, waarmee de raad zich kon verenigen. Na zich accoord verklaard te hebben met het voorstel van B. en W. om over te gaan tot aankoop van het perceel Peperstraat 16 werd de openbare vergadering gesloten. Burgemeester Schweitzer van de ge meente Vlijmen heeft in zijn Nieuwjaars rede, die hij tijdens de raadsvergadering vao maandagavond 27 januari heeft uitgespro ken, de verwachting geuit, dat dit voorjaar nog de gemeente Vlijmen de 11.000e inwo ner kan verwelkomen. Het aantal inwoners in de gemeente Vlij men bedroeg in 1960: 9568, dn 1961: 9781. in 1962: 10137, in 1963: 10625 en op 1 januari 10917. Het geboorteoverschot in 1959, 1960, 1961, 1962 en 1963 bedroeg respectievelijk 190, 171, 184, 225 en 229, terwijl het ves tigingsoverschot voor deze jaren 69, 44, 172, 263 en 63 bedroeg. Het geboorteoverschot in 1963 overtrof nog het recordcijfer van 1962, terwijl het vestigingsoverschot slechts bescheiden bleef. Burgemeester Schweitzer meent naar aan leiding hiervan te mogen opmerken, dat dit mede veroorzaakt wordt door het feit, dat de woningbouw in de gemeente Vlijmen door beperkende maatregelen van hoger hand de laatste jaren onvoldoende armslag heeft gekregen. In cijfers verliep de woningbouw de laat ste vijf jaren als volgt In 1959 kwamen in totaal 76 woningen gereed waarvan 51 woningwetwoningen (ww woningen), 23 premiewoningen (pr. wonin gen), 2 vrije sector (vt. sect.); dn 1960 kwa men er 126 woningen gereed waarvan 24 ww woningen, 85 pr. woningen en 17 wo ningen in de vr. sect. In 1961 lagen de ge tallen als volgt: totaal aantal gereedgeko men woningen 152, waarvan 11 ww wo ningen, 72 pr. woningen en 69 woningen in de vr. sect.; 1962 156 gereedgekomen wo ningen, 22 ww woningen, 9 pr. woningen en 125 in de vr. sect. In 1963 tenslotte 91 gereedgekomen woningen, waarvan 24 ww woningen 19 pr. woningen en 48 woningen in de vr. sect. Op de eerste dag van 1964 waren er in Vlijmen slechts 73 woningen in aanbouw als volgt verdeeld: ww. woningen 18, pr. wo ningen 25 en woningen in de vr. sect. 30. Laag uitvoeringsniveau. In grote delen van het land is het aantal in aanbouw zijnde woningen zeer groot, ter wijl de bouw slecht opschiet. In de gemeen te Vlijmen is dit net andersom. Het uitvoe- ringsniveau ligt laag, terwijl er behoorlijk is doorgewerkt. Van de 80 woningen die ei op 1 januari in aanbouw waren, zijn er slechts 5 nog niet gereed, terwijl 16 van de in 1963 begonnen woningen op 31 decem ber reeds bewoond waren. In het kader van het nieuwe woningbe- leid zou er dus rede zijn voor de verwach ting van een ruimere toewijzing in 1964. Deze verwachtingen zijn tot dusver niet ver vuld. Het toegewezen aantal woningwetwo ningen voor 1962 bedraagt 22 inclusief 6 voor krotopruiming, terwijl de gemeente Vlijmen in totaal slechts 12 premiewonin gen kreeg toegewezen. In 1963 kreeg de ge meente 18 woningwetwoningen plus 15 pre miewoningen te bouwen door een bouwver eniging en 12 premiewoningen te bouwen door particulieren, 'n Contingentsachteruit gang dus in deze sectoren van 45 op 34. Hoewel het college zegt begrip te hebben voor de moeilijkheden, die G.S. heb ben gehad bij de verdeling van het provin ciaal contingent, kan het dit toewijzingsbe leid niet begrijpen. "Immers", aldus burge meester Schweitzer, "heeft onze gemeente niet alleen, buiten de reeds genoemde fac toren, een hoog statistisch woningtekort en een groot geboorte-overschot, maar buiten dien is het aantal bewoonde nood- en krot- Woningen nog steeds zeer aanzienlijk". Het totaal aantal van deze woningen bedroeg op 1 januari 1964 243, tegen 253 op 1 jan. 1963. In de loop van 1963 werden er in totaal 9 noodwoningen plus 1 krot afge broken. Op het ogenblik heeft de gemeente nog 67 noodwoningen, waarvan 13 ge meente-eigendom en 176 krotwoningen, ge tallen die relatief hoog liggen. Ook de werk gelegenheid -is bepaald niet een argument voor inkrimping van het contingent in de woningwet- en premiesector. Het gemeentebestuur stelt zich daarom ook voor terzake contact op te nemen met het provinciaal bestuur c.q. het ministerie. Het aantal geregistreerde woningzoeken den, exclusief de bewoners van nood- en krotwoningen steeg in 1963 van 146 tot 175. Het totaal aantal woningbehoevenden liep op van 400 tot 418. Onderwijs. Medio 1963 werd de rijksgoedkeuring verleend voor de bouw van de 12 klassige school op de Vliedberg. Daar het riiet mo gelijk was het lokalentekort per september j.l. op andere wijze op te vangen, werden in de zomer van 1963 met medewerking van de raad twee houten noodscholen gebouwd. In een van die scholen werd in december 1963 een Prot. Christelijke lagere school gegeopend. Op de Vliedberg is inmiddels ook de tweede Kath. kleuterschool aldaar gestart, die t.z.t. de 'beschikking over een der houten noodscholen, die in feite zeer behoorlijke semi-permanente scholen zijn, zal krijgen zo mogelijk in sept. a.s. Het gemeentebestuur hoopt, dat binnen kort de vergunning voor de bouw van een nieuwe kleuterschool in Vlijmen dorp zal afkomen. Eveneens verwachten wij dit jaar de goedkeuring voor de bouw van een gym nastieklokaal op de Vliedberg. Hoestdrank in tabletvorm.95ct De gemeente Sprang-Capelle heeft voor het jaar 1964 het woningcontingent toege wezen gekregen. Het contingent omvat 20 woningwetwoningen en 18 premiewoningen, waarvan 12 premiewoningen zullen worden gerealiseerd door de Woningbouwstichting. Het college van B. en W. heeft na uit voerige besprekingen besloten het bouw programma als volgt te realiseren. De 20 woningwetwoningen zullen als een efficiënt bouwplan worden uitgevoerd, even als het complex van 14 woningwetwoningen behorende tot het contingent van 1963. Dit houdt onder meer in, dat voor deze wo ningen een extra rijkspremie wordt toege kend van f 175 per woning per jaar. Deze woningen krijgen zeven slaapplaatsen. Ook de 12 premiewoningen zullen gelijk aan de vorig jaar gebouwde 25 premiewo ningen, worden gerealiseerd. Deze wonin gen gaan negen slaapplaatsen tellen. De verdeling van deze 38 woningen kan, rekening houdend met de in 1963 gebouwde woningen en tevens met het op het ogenblik beschikbare bouwterrein als volgt geschie den. De 20 woningwetwoningen zullen een plaats krijgen aan de Emmastraat (6) en aan de Oranjestraat (14). De 12 premie- woningen worden aan de Oranjestraat, Christinestraat en Margrietstraat - in iedere straat 4 woningen - gebouwd. De woningwetwoningen zullen evenals dat het vorig jaar het geval is geweest, gerea liseerd worden door de Woningstichting SprangJCapelIe, aan wie de nodige grond zal worden overgedragen, terwijl bovendien de grond- en bouwvoorschotten zullen wor den verleend. VOORLICHTINGSWONING VAN DHR. ELSMAN PRIMEUR. Doelmatig ingericht. Efficiënt en sfeerrijk is de nieuwe voor lichtingswoning in Sprang-Capelle, die dins dagmiddag door burgemeester M. van Prooijen werd geopend. Het ruim 6000 in woners tellende Sprang-Capelle heeft met deze woning een primeur, want het is de eerste voorlichtingswoning voor tuinders in Nederland. Het huis is het eigendom van de heer C. Elsman, op de bouw waarvan door de landelijke commissie inzake voor lichtingswoningen in Den Haag slechts een kleine f 2000 subsidie is verstrekt. Na aan vraag bij de huishoudconsulente mej. A. den Engelse, Wendelnesseweg 124 te Sprang- Capelle, tel. 04168-585, kan de woning door eenieder worden bezichtigd. Het huis zal gedurende 2 jaar gelden als voorlichtings- woning. Het is geen specifieke tuinderswoning. Het huis is aangepast aan het bedrijf, maar in deling en inrichting zijn zodanig dat het ook voor burgers een zeer geschikte woning zou kunnen zijn. De woning 'heeft 'n eet-keuken een grote kamer, een hall, een kelderkast, een bijkeuken met douchecel, een toilet en een werkkast; en boven 4 slaapkamers en een centrale wasgelegenheid plus toilet. „Centrumfunctie". Burgemeester van Prooijen noemde het 'n wijs besluit van de heer Elsman een derge lijke woning te bouwen, want een eigen huis is een waardevaste geldbelegging. Volgens spr. ziet men te veel voorbij aan 't genoe gen van een eigen woning. Het verheugde spr. dat er nu in Sprang-Capelle zo'n wo ning is, gezien de belangrijke plaats die de tuinbouw hier inneemt. „Sprang-Capelle beschikt over goed geleide bedrijven. Het aantal is echter nog te klein", meende de heer van Prooijen. Het gemeentebestuur heeft het plan te komen tot een tuinbouw- stichting, zodat op de duur de „centrum functie" van Sprang-Capelle op tuinbouw gebied versterkt wordt. Det burgemeester hoopte tenslotte dat veel van zulke doel matig ingerichte woningen in Sprang-Ca pelle zouden verrijzen. Model. Ir. Koeslag, rijkslandbouwconsulent te Ze venbergen, legde er de nadruk op dat deze voorlichtingswoning nu niet als dè woning moet worden gezien. Het is een model dat kan dienen als uitgangspunt voor andere modellen. Het wonen en de hygiëne zijn op het platteland achter gebleven bij de stad. Maar deze achterstand wordt nu snel inge lopen, aldus de heer Koeslag. De woning zag hij vooral ook als een middel de huis houdelijke voorlichting bij de bevolking meer ingang te doen vinden. De secretaris van de Brab. 'Mij. v. Land bouw, de heer A. Korteweg, merkte op dat Sprang-Capelle thans naast 'n Chr. streek- huishoudschool over 'n tweede belangrijk ob ject beschikt dat kan bijdragen tot een goe de voorlichting. Verder spraken: de directrice van de huishoudschool mej. P. J. Rijken, namens de werkgroep huish. voorlichting; mej. van Moorsel van de werkgroep voorlichtingswo ningen van het ministerie van landbouw; mevr. van Buren uit Meeuwen als presiden te van het prov. bestuur van de bond van plattelandsvrouwen ;de huishoudconsulente mej. A. den Engelse en de eigenaar van de woning de heer C. Elsman. Burgemeester J. Prinssen heeft in zijn nieuwjaarsrede o.m. gezegd Per 1 januari 1964 is het inwonerstal van de gemeente gekomen op 9158. Dat bete kent dat de bevolking vorig jaar met 109 personen toenam, hetgeen met name te dan ken was aan een geboorteoverschot van 132. Het vestigingsoverschot van 11, dat Raams- dank in 1962 nog kon noteren, werd in '63 weer omgebogen in een vertrekoverschot van 23. Het geboorte-overschot was 15 min der dan in 1962. In de gemeente Raamsdonk hadden het vorig jaar niet minder dan 148 aanrijdingen plaats, waarbij 5 personen werden gedood, 4 personen zwaar en 42 licht werden ge wond. Het totaal aantal woningzoekenden is momenteel 290 (uit eigen gemeente). Te genover 1962 betekent dat een stijging van 55 personen. Bovendien zijn uit andere, ge meenten nog 77 personen als woningzoe kend ingeschreven. "De woningbehoefte is dus nog altijd zeer groot', aldus burgemees ter Prinssen. De woningvoorraad is het vo rig jaar met 35 uitgebreid. De goedkeuring van Ged. Staten op de uitbreidingsplannen Nieuwe Polder II en Nieuw Sandoel, plaats biedend resp. voor de bouw van 200 en 270 woningen, wordt spoedig verwacht. Burgemeester Prinssen zei ook dat het sportveldencomplex met atletiek accomoda- tie zijn voltooiing nadert en in 't begin van de zomer ingebruik zal kunnen worden ge nomen. De burgemeester verklaarde dat de be groting nog sluitend is kunnen gemaakt wor den, maar dat in de toekomst wel hogere belastingen zullen komen, door de grote investeringen die nog te wachten staan. De heer Kops c.s. wezen op 't lage cijfer dat voor 't lager onderwijs werd uitgetrok ken in vergelijking met het landelijk ge middelde en andere gemeenten. De burge meester hoopte in de toekomst verdere ver hoging te bezien. Over 't al of niet handhaven van de rondvraag werd druk gediscussieerd. Nadat de voorzitter had toegezegd de beantwoor ding der vragen op de agenda te plaatsen en aan de pers te verstrekken en dat men over de schriftelijke antwoorden in de raad kon beraadslagen, kon de meerderheid er zich mee verenigen. De harmonie De Eendracht kreeg een rentedragend voorschot van maximum 3500 gulden voor het uniformenfonds, waarvoor door particulieren reeds f 4000 was bijeen gebracht. Beide muziekverenigingen ter plaatse kregen nog een extra subsidie toe gekend van f 750. ♦♦♦4 Een VAN MAAREN-brilmontuur. Het mon tuur dat U past, financieël en uiterlijk... modieus... sportief... zakelijk... elegant... naar verkiezing. Achter elk VAN MAAREN- bril de spreekwoordelijke VAN MAAREN- service... de persoonlijke behandeling waar U op (in)gesteld bent. BREDA N. Ginnekenstraat 23, tel. 38370 TILBURG Markt 32, tel. 25253 DEN BOSCH* EINDHOVEN*HELMOND VENLO

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5