wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRant Binnen- en buitenhaven met aanliggend industrieterrein, zuilen grote rol gaan spelen verdere ontwikkeling van Waalwijk bij BELANGRIJK 1UHDIS 8 GYR1 In het kader van industriële ontwikkeling is U.T.S. onontbeerlijk ?ls Een gericht kern-beleid .mi De structuur van de streek Verdere industrialisatie Inderdaad, belangrijk nieuws voor inwoners van WAALWIJK EN OMGEVING en dan speciaal voor die mensen, welke belangstel ling hebben voor een werkkring in een bedrijf, waar men meet- en regelapparatuur vervaardigt welke in deze tijd van automatisering in toenemende mate wordt toegepast. Laat hen zelf eens vertellen waarom zij bij ons wer ken, misschien gaat u dan binnenkort ook wel tot één van hen behoren, want, MENSEN DIE ER PRIJS OP STELLEN IN EEN STEEDS GROEIEND EN MODERN INGERICHT BEDRIJF 'N GOED BETAALDE BAAN TE VINDEN ZIJN ONZE TOEKOMSTIGE MEDEWERKERS. Komt u, vrouwen zowel als mannen, meisjes zowel als jongens eens met ons praten en wij zullen u ver tellen welke funktie in ons bedrijf voor u het meest geschikt is. Een bezoek verolicht u tot niets, maar 't geeft u wel de kans om het bedrijf eens te bezichtigen en u over het werk te laten voorlichten. Mocht u niet in staat zijn om tijdens onze werktijd te komen, dan stellen wij u graag in de gelegenheid om, na tevoren gemaakte afspraak in de avonduren te komen. Telefoon 04160-3141, toestel 008. VRIJDAG 31 JANUARI 1963 86e JAARGANG No. 9 De tcho VAD het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (1.00 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" De, naar inwonertal gerekend, vijftiende gemeente van Noord-Brabant, de gemeente Waalwijk, zal zich in de rij der 141 gemeenten van de provincie zéér spoedig kunnen presenteren als gemeente met méér dan 20.000 inwoners. Een vlotte en voorspoedige groei van het inwonertal viel vooral sedert 1950 van jaar tot jaar uit de bevolkingscijfers af te lezen. Toen op 1 januari 1922 de gemeente Waalwijk werd gevormd door samenvoeging van de tot dan bestaande gemeenten Besoijen en Baard wijk met de oude gemeente Waalwijk, telde de nieuw gecreëerde ge meente 9.015 inwoners, waarvan 5.549 inwoners afkomstig waren van de oude gemeente Waalwijk, terwijl de opgeheven gemeente Besoijen 1.802- inwoners inbracht en de opgeheven gemeente Baardwijk met 1.664 inwoners haar leven besloot. Aanvankelijk vond de toeneming van het inwonertal der nieuwe gemeen te zeer geleidelijk plaats, 't geen te illustreren valt met de vermelding, dat de gemeente op de volgendedata de volgende inwonertallen had 1 januari 1930: 9.731 inwoners; 1 januari 1935: 10.806 inwoners; 1 januari 1940: 11.429 inwoners; 1 januari 1945: 12.694 inwoners en 1 januari 1950: 13.823 inwoners. Vanaf 1950 tekenen zich in het verloop van het inwonertal een stij gend geboorte-overschot én vooral een stijgend vestigings-overschot af. De stijging van het geboorte-overschot valt te verklaren uit de sterke vermeerdering van het aantal jonge gezinnen, terwijl de stijging van het vestigingsoverschot goeddeels voortspruit uit de industriële groei van de gemeente. Beide overschotten konden ontstaan, omdat de omvangrijke woning bouw voortdurend in staat stelde om aan velen een woning te verschaf fen. Het aantal inwoners vermeerderde in 1963 met 557, terwijl de ver meerdering in 1962 467 bedroeg en in 1961 510. In 1963 bedroeg het vestigingsoverschot - dat is het verschil in aan tal tussen gevestigde en vertrokken personen - 199, terwijl in 1962 dit aantal 118 bedroeg. Het aantal geboorten in 1963 was 22 méér dan in 1962, terwijl het aantal overlijdens in 1963 13 méér was dan in 1962. ui in het gegeven weliswaar steeds wis selt, maar die naar de aard steeds aanwezig blijft. "De metamorfose is niet als bij to verslag te verwezenlijken. Er is een steeds opschuivend vertrekpunt, maar nimmer een eindpunt in het streven naar het bereiken van de optimale voorzieningen", aldus burgemeester Teijssen. Mocht burgemeester Teijssen in zijn vorige nieuwjaarsrede opmerken, dat het zich liet aanzien dat het inwo nertal van 20.000 in 1963 zéér dicht zou worden benaderd, nu kan worden vastgesteld, dat de vermeerdering van de bevolking in 1963 zó groot is ge weest, dat het inwonertal van 20.000 weldra zal worden bereikt. Daarmee en daardoor wordt dan geheel en al ter zijde geschoven een in een rapport betreffende de ontwikkelingstenden ties van Waalwijk in 1950 gestelde prognose, welke hierop neerkwam, dat bij de meest gunstige ontwikke ling in het jaar 1970 een inwonertal van 20.000 vermoedelijk te verwach ten viel. Het feit, dat de gemeente reeds zó spoedig 20.000 inwoners zal tellen, bewijst haar leefkracht, want een voortdurende en snelle groei van het inwonertal is ondenkbaar, indien be heersende factoren, zoals werkgele genheid, woongenoegen, maatschap pelijk klimaat e.d., waarin zich het leven van een gemeente weerspiegelt, zich niet in bijzondere mate doen gel den. Hoe sterker de leefkracht der ge meente is, des te groter en sneller zal ook de toeneming van het inwonertal zijn. Voor een doelmatig en doelbewuste activering en injectering van deze leefkracht, is een gericht beleid on misbaar. Het is nuttig en nodig om de kern van dit beleid nog eens indringend aan te duiden. In relatie daarmee meende de heer Teijssen te mogen stellen, dat de ge zichtkring beslist tè beperkt is, in dien er geen oog is voor onmisken bare schaalvergrotingen - hij zei hierbij met name te denken aan het inwonertal van 20.000, waardoor in het kader der toekomstige voorzienin gen een andere schaal-verhouding zal moeten worden gehanteerd - en wanneer er voldoende begrip is voor de noodwendigheid van de onderlin ge samenhang der voorzieningen. Dit kernbeleid dient - naast steeds voortgaande revidering en renovering van verworvenheden - gericht te zijn en te blijven op méér werkgelegen heid, méér woongelegenheid en een beter cultureel en maatschappelijk klimaat. Zij betreffen een problematiek, die De toekomstige ontwikkeling van Waalwijk kan niet geïsoleerd gezien en voorzien worden, omdat het wer ken, wonen en leven van de plaatse lijke gemeenschap naar en in verhou ding steeds méér geïntegreerd is en wordt in de verbanden van streek, provincie en land, van Europa en de wereld. De heer Teijssen zei zich hier te willen beperken tot het verband van de streek, omdat de gemeente in dit verband de meest directe raam vlakken heeft. Het is bekend, dat de opstelling wordt voorbereid van een streekstruc- tuurplan, waarin de structurele mo gelijkheden en wenselijkheden van de toekomstige ontwikkeling van de re gio Midden-Brabant in grote lijnen zal worden neergelegd. Dit structuur plan zal, na aanvaarding door de ge meentebesturen, een grondslag en leidraad zijn voor het planologisch beleid in elk der afzonderlijke ge meenten; anders gezegd de gemeen tebesturen zullen de in het plan tot uitdrukking komende visie op de so ciaal-economische structuurontwikke ling van de streek moeten doen spre ken uit en in de gemeentelijke uit breidingsplannen. De streekraad, gevormd door de burgemeesters van 24 gemeenten - bijgestaan door wetenschappelijke en technische deskundigen - heeft zich diepgaand beraden omtrent de pro blematiek, die de snelle demografi sche, technische en sociale ontwikke ling met zich meebrengt en in de na bije toekomst in versterkte mate met zich mee zal brengen. Deze problema tiek omvat hoofdonderwerpen als werkgelegenheid voor een snel groei ende bevolking, verdere industrialisa tie, verstedelijking, spreiding van de welvaart in de streek, veranderingen in het leefpatroon van de bevolking enz.. Uitgangspunt voor het onder kennen van deze problematiek is ge weest een raming van de omvang van de bevolkingsaanwas, die in de eerst- Burgemeester Teijssen komende 15 a 30 jaren in Midden- Brabant de middelen van bestaan en de voorwaarden voor een harmonisch werk- en leefmilieu zal moeten kun nen vinden. De streekraad is thans tot een aantal conclusies gekomen, waar in de visie is neergelegd, die de streekraad zich heeft gevormd om trent de wenselijke toekomstige ont wikkeling van Midden-Brabant. Deze conclusies, die als basis moeten die nen voor een ruimtelijk structuurplan, zullen spoedig ter kennis worden ge bracht van de raden der 24 gemeen ten in een interim-verslag omtrent de stand van de werkzaamheden van de streekraad met betrekking tot de op stelling van een streekstructuurplan. In dit rapport zal achtereenvolgens aandacht worden geschonken aan de toekomstige omvang, samenstelling en spreiding van de bevolking en van de werkgelegenheid, aan enige con sequenties van deze bevolkingssprei ding op sociaal-cultureel terrein, aan recreatieve voorzieningen en aan het verkeer. Het behoeft geen betoog, dat de gemeente Waalwijk, met haar sterke basis in de streek en haar vele poten ties met betrekking tot de streek, in dit stramien van de toekomstige streekstructuur bepaaldelijk zal op vallen. De gemeente Waalwijk is bij deze streekstructuurplannen dan ook bijzonder nauw betrokken en daarin in hoge mate geïnteresseerd. In het kader van het door het ge meentebestuur te voeren kern-beleid behoort de actieve bevordering van verruiming der werkgelegenheid - dus de verdere industrialisatie - te domineren. "Wij mogen ons niet blind tonen ten opzichte van dit oude, maar ook altijd weer nieuwe desideratum", zo betoogde burgemeester Teijssen. In de huidige periode van uitzon derlijke hoogconjunctuur, uitlopend in een situatie van vrij ernstige krapte op de arbeidsmarkt, wordt de actuali teit van dit veelomvattende desidera tum zo gemakkelijk onderschat, het geen als het ware ongemerkt leidt tot een oppervlakkige vereenvoudiging van het de gehele gemeenschap regar derende vraagstuk van de werkgele genheid. Het is goed er nog even aan te herinneren, dat in 1952 en daarna in 1957 de industriële productie teke nen van een dalend verloop te zien gaf en dat in overeenstemming daar mee de werkeloosheid vrij snel in trad. In beide gevallen was de aarze ling in de economische ontwikkeling echter slechts van betrekkelijk korte duur. Reeds vrij spoedig trad weer een herstel in, gevolgd door een snel le en krachtige conjuncturele op gang. De gebeurtenissen van 1952 en 1957 hebben bewezen, dat een over spanning op de arbeidsmarkt gemak kelijk en op korte termijn in haar te gendeel kan omslaan. 'Ook mag niet worden voorbij ge gaan aan het vooral de laatste tijd meer zichtbaar wordende verschijn sel, dat, ondanks nieuwe industriële vestigingen, de toeneming van de werkgelegenheid ten achter blijft. Hoewel dit verschijnsel ook kan wor den toegeschreven aan de overspan nen arbeidsmarkt, waardoor een aan tal arbeidsplaatsen in de industrie onbezet is, spelen daarbij bepaalde structurele factoren ook een belang rijke rol. Er heeft zich namelijk bij de industriële investeringen een zeke re verschuiving voorgedaan van breedte- naar diepte-investeringen. Deze moderne technische ontwikke ling leidt onmisbaar in de richting van steeds meer arbeidsbesparende kapitaalintensieve productie-technie ken. Dit komt o.mh. tot uiting in 't in- toenemende mate toepassen van ge heel of gedeeltelijk geautomatiseerde productiemethoden en deze toepas sing valt waar te nemen in vele be drijfstakken, die, naar verhouding, vrij sterk kapitaalintensief zijn of zijn geworden. Telkens zal duidelijker blijken, dat nieuwe industriële vesti gingen de richting van meer kapi taalintensieve productiemethoden kie zen door aanwending van arbeidsbe sparende investeringen. Het werkge legenheidseffect zal beperkter zijn dan aan de hand van traditionele nor men tevoren was verondersteld. Het blijvend streven naar de ver krijging van meer werkgelegenheid in de gemeente, is niet alleen te moti veren met het oog op de mogelijkheid van conjuncturele neergang en de te constateren doorvoering van arbeids besparende productiemethoden, maar dient vooral bepaald te worden door een structurele factor, n.l. de nood zakelijkheid van het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen in verband met de onafgebroken groei der be roepsbevolking, waardoor het jaar lijks aanbod van arbeidskrachten re latief niet onaanzienlijk is. Deze bre de taakstelling vergt een permanente en onverzwakte aanwending van alle bestuurskracht om de industriële werkgelegenheid kwantitatief te ver sterken. Het stemt tot voldoening, dat zich in onze gemeente vooral gedurende de laatste jaren een krachtige indu striële expansie heeft geopenbaard, die gestalte kreeg in een omvangrij ke en indrukwekkende nieuwbouw ten behoeve van vele bedrijven en waardoor ook een verschuiving van de werkgelegenheid tussen de ver schillende industriële bedrijfstakken onderling plaats vond, hetgeen be vorderlijk was voor de verkrijging van een meer harmonisch structuurpa troon van de plaatselijke industrie. De omvang van de nodige verdere en meerdere industriële werkgelegen heid wordt voor een groot deel be paald door de verwachtingen ten aan zien van de toekomstige omvang en samenstelling der bevolking van stad en streek. Hier zal de schaal van het ruimte lijk denken inderdaad zó groot moe ten zijn, dat ook de streek daarin wordt betrokken. Het Instituut voor Arbeidsvraag- sukken te Tilburg heeft onlangs voor uitberekeningen gemaakt van het in wonertal van Midden-Brabant in het jaar 1975 en op deze berekeningen 'n prognose omtrent de nodige toe komstige sociaal-economische struc tuur gebaseerd. Dit streekgebied van Midden-Bra bant omvat globaal aangegeven - de tussen de Belgische grens en de Bergse Maas gelegen 24 gemeenten met als dominanten de gemeenten Til burg en Waalwijk. Volgens het belangwekkende rap port van dit Instituut zal - op grond slag van de gemaakte vooruitbereke ningen van het inwonertal van Mid den-Brabant in het jaar 1975 - de werkgelegenheid voor mannen in Midden-Brabant tot 1975 - dus bin- Neem nu bijvoorbeeld één van onze vele produkten, de tijdschakelklok, die op te voren bepaalde tijden allerlei apparaten in- en uitschakelt. Wist u, dat deze schakelklok, welke uit 200 in ons bedrijf vervaardigde onder delen bestaat, in één van onze montage afdelingen geheel compleet wordt ge monteerd? Moeilijk zegt u, beslist niet, want al onze medewerkers krijgen in de afdeling waar in zij worden tewerkgesteld eerst een gedegen opleiding. Al onze medewerkers, en dat zijn er vele! 7750 WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 9