j s wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt WAALWIJK Opleiding van leerkrachten komt steeds meer in de belangstelling II Langs het lijntje bredÜ fbeugelbicr Eerlijk bier beugelbier WEKKERS Stassar Waalwijk Heerlijk bier beugelbier Athletiek Verser bier 12 Afgelopen maandag werd in een eerste deel aandacht besteed aan de r. k. avondopleiding van het Nederlands Genootschap tot Op leiding van Leerkrachten in het Nijverheidsonderwijs. Besteedden wij in ons eerste artikel voor het merendeel aandacht aan hoe de cursus tot stand is gekomen, in deze tweede en laatste aflevering willen wij het meer hebben over de cursist zelf. Ontvingen de leerlingen van de basisopleiding allemaal nog hetzelf de onderwijs, in de V.O.I. treedt dif ferentiatie op al naar gelang de akte, waarvoor de leerling studeert. Er zijn drie groepen te onderschei den de „Hout"-groep, de „Metaal"- groep en de groep van aanstaande leraren wis- en natuurkunde, akte N.I. In de ,,Hout"groep worden ge plaatst de toekomstige leraren tim meren (akte Nb), metselen (Nc), meubelmaken (Nf), bouwkunde (N III) en meubelmaken theorie (NX). In de „Metaal"groep zij, die stu deren voor leraar plaatwerken (Nh), lassen (Ni), bankwerken (Nj), fijn metaalbewerking (Nk), electromonta- ge (Nu), motorrijtuighersteller (Nw), loodgieter (Nz) en de theorieakten N IV: werktuigbouwkunde en NV electrotechniek. Enigszins apart staat hierbij nog de opleiding voor leraar schilderen (akte Ne). De praktijkakten worden steeds aangegeven met een kleine letter, de theorieakten met een romeins cijfer, dus de leraar electromontage is de akte Nu, de leraar electrotechniek is N III. In al deze drie groepen wordt ge doceerd Nederlands, paedagogiek, wetgeving en hogere wiskunde. Dit deel van het programma is gelijklui dend. Alle andere vakken dragen dik wijls wel dezelfde naam, doch om vatten een ander programma, zoals veiligheid, materialen, gereedschap pen, constructieleer, vaktekenen, technisch schetsen en calorische werktuigen. Ook de V.O. I. sluit af met een zelfde schoolexamen als de basisop leiding. Bij gunstig resultaat verwer ven de candidaten een getuigschrift, dat recht geeft tot de toelating voor de V.O. II. In de V.O. II gaat iedere akte zijn eigen weg. Gezamenlijke lesuren van leerlingen, die voor verschillende ak ten studeren komen niet meer voor. Het enige, dat ze gemeen hebben is, dat iedere leerling, die voor een prak tijkakte studeert nu 4 uur in de week ook praktijklessen heeft, ieder in z'n eigen richting. Daarnaast zijn er dan nog 8 theorielessen, want totaal heb ben alle leerlingen van alle opleidin gen 12 lesuren in de week. Ook de V.O. II sluit af met een zelfde schoolexamen en wordt dan bekroond met een getuigschrift, dat toelating geeft tot de Afsluitende Opleiding (A.O.). Na één jaar afsluitende opleiding doen de leerlingen staatsexamen (dus niet meer in de school), waarmee zij dan de vereiste bevoegdheid kunnen verwerven. Om volledig bevoegd te worden moeten zij daarna nog een éénjarige cursus volgen voor het Paedagogisch Getuigschrift, wat ook alweer via een staatsexamen behaald wordt. Een lange weg dus en alleen zij, die over taaie volharding en groot uithoudingsvermogen beschikken ha len de eindstreep. Ondanks dit veeleisende program ma is er voldoende animo. De huidi ge Tilburgse opleiding heeft in de eerste klassen van de basisopleiding 125 leerlingen, in de tweede klassen 75 leerlingen; in de voortgezette Op leiding I één houtgroep, twee metaal- groepen en één groep voor N.I., in totaal 66 leerlingen, in de voortge zette opleiding II 14 leerlingen voor N IV en 8 leerlingen voor N I en in drie afsluitende opleidingen 5 leer lingen voor N h, 5 voor N u en 8 voor N j. Zodoende zullen op donderdag en vrijdag, 13 en 14 juni, ongeveer 160 candidaten zich naar de Harmonie in Tilburg begeven om hun diverse schriftelijke examens van de N.O. Opleiding te maken, terwijl ongeveer 60 candidaten de dag daarop in de H.T.S. hun tekenexamens zullen doen. Na enkele zeer drukke dagen voor de examinatoren en hun assessoren die zich door een berg correctiewerk heen moeten werken, volgt in de laat ste week van juni het mondeling exa men. Zij, die voor het schriftelijk werk een 7 halen, worden van dit mondeling vrijgesteld. Tevens zullen 18 leerlingen zich gaan onderwerpen aan de staatsexa mencommissies om zich daarna weer op het Paedagogisch Getuigschrift te werpen. NIEUWE UITBREIDINGEN Een voorzichtige prognose voor het volgend jaar voorspelt een V.O. II groep voor Nb, Nh, Nj, Nw, N IV, N V en N I en een A.O. voor N IV en N I. Tevens zal er dan voor het eerst een opleiding komen voor het Paedagogisch Getuigschrift. Dit alles is geruisloos en zonder enige publiciteit gegroeid, hetgeen wel het beste bewijs is voor de le vensvatbaarheid van de Tilburgse Opleiding. Toch heeft dit geruisloze het grote nadeel, dat velen nog on kundig zijn van deze mogelijkheden en daardoor de weg naar Tilburg nog niet gevonden hebben. Zo telt de school praktisch geen leerlingen uit 's-Hertogenbosch, hoewel Tilburg toch t.o.v. 's-Hertogenbosch gunsti ger ligt dan Eindhoven, waarheen de Bosschenaren blijkbaar nog steeds gaan. Ook is het voorgekomen, dat leer lingen uit Tilburg de Eindhovense opleiding volgden, onwetend van het feit, dat ze ook in hun woonplaats terechtkonden. Ook uit vele vragen en verzoeken om inlichtingen blijkt de directeur herhaaldelijk, dat deze snel le groei te geruisloos is verlopen. Teneinde de leerlingen, die buiten Tilburg wonen tegemoet te komen in hun reiskosten, verstrekt het Rijk zelfs een „reiskostenvergoeding", waarbij alle reiskosten, die f 1.00 per week te boven gaan, worden ver goed. Voorwaarde hiervoor is na tuurlijk, dat men de cursus trouw moet bezoeken. Dit moet men trou wens toch doen, want cursisten, die onregelmatig de cursus bezoeken, worden van de school verwijderd of niet tot het examen toegelaten. De leraren-opleiding voor het Nij verheidsonderwijs staat onder 't toe zicht van twee Rijks-inspecteurs, nl. de heer R. Ph. Hennequin te 's-Gra- venhage en de heer H. P. A. Kneep- kens te 's-Hertogenbosch. Teneinde het bezwaar van de al te stille ontwikkeling te ondervangen en dus meer bekendheid te geven aan de Tilburgse Opleiding, is het de direc teur gelukt de medewerking te ver krijgen van de penningmeester van 't Genootschap, tevens één der oprich ters en grote strijders voor het Ge nootschap, de heer Joh. Eering uit Amsterdam. Hij heeft zich bereid verklaard in de naaste toekomst een lezing in Tilburg te houden, waarin hij deze hele op leiding nader hoopt te belichten en op de details in kan gaan. Zij, die interesse voor deze lezing hebben, kunnen zich nu reeds schrif telijk opgeven bij de directeur van de N.O. Opleiding, Bosscheweg 341 te Tilburg. Deze kan hiermee dan reke ning houden met de grootte van de zaal, die aangetrokken moet worden, zodat niemand teleurgesteld behoeft te worden. Tenslotte kunnen we nog opmer ken, dat hoewel deze opleiding dus een leraren-opleiding is, er toch velen de cursus volgen om later een be langrijke functie in het bedrijf in te nemen. Daar de leerlingen een uitste kende theoretische en praktische op leiding krijgen, zijn het zeer gewaar deerde krachten in het vrije bedrijf. WENKEN VOOR DE BEGINNEN DE AQUARIUMLIEFHEBBER ,,De plaats voor het aquarium" Kies de plaats zo, dat u er goed het oog op hebt, liefst van dichtbij; er is zolang er licht genoeg is om te zien, altijd iets interessants in de bak te beleven voor de liefhebber. Zoek een plaats, die bij voorkeur een kort tijdje direct zonlicht ont vangt. Dit is niet bepaald nodig en een plaats met te veel zonlicht is slechter dan een plaats zonder zon, maar een klein beetje, b.v. een uurtje per dag, is meestal wel goed. Voor direct daglicht geldt bijna hetzelfde, alleen krijgt de bak daar minder gauw teveel van. Het kan ook helemaal zonder daglicht en als u la ter ervaring hebt met kunstlicht, is het zelfs aan te bevelen, het daglicht zoveel mogelijk uit te sluiten. Maar tooh durf ik u, als beginner wel enig daglicht aan te bevelen, omdat juist het daglicht de meest ideale samen stelling heeft, uiteraard. „Het aquarium". Begin met een bakje van 60 x 35 x 35 of desnoods 45 x 25 x 25 cm., maar niet kleiner. Het is dan ook niet aa nte raden, met een grote bak, zo van 1 m of meer lengte te beginnen. Het is niet zo ge makkelijk, zo'n groot aquarium in te richten, ja, moeilijk is het nu ook weer niet, maar een bakje van 60 x 35 x 35 cm is voor een beginner be ter te hanteren en het opnieuw in richten is niet zo'n karwei. Over de diverse uitvoeringen van een aquarium de volgende maal. R.K. BOERINNENBOND (AFDELING WAALWIJK) HIELD DRUK BEZOCHTE JAARVERGADERING In café H. van Heesbeen hield de afdeling Waalwijk van de R.K. Boe- rinnenbond een drukbezochte jaar vergadering, waaraan ditmaal een enigszins feestelijk tintje was gege ven. Deze vergadering werd o.m. bijgewoond door de geestelijk advi seur, kapelaan Meeuwisse en door 't adviserend lid mevr. de Brócke- Gos- liga. De voorzitster mevr. van Loon- Pullens heette alle aanwezigen, spe ciaal de gasten, hartelijk welkom, alsmede de heer H. Benink van de firma Anton Hunink, die zich bereid had verklaard tijdens deze vergade ring een demonstratie te geven van het bereiden van producten deze fir ma. Direct na het openingswoord, ving de heer Benink met zijn demon stratie aan, die bij de dames buiten gewoon in de smaak viel en die hun bewondering over de prachtige en smaakvol toebereidde producten niet onder stoelen of banken staken. Bij deze demonstratie werd de heer Be ning geassisteerd door enkele dames uit de zaal. Later op de avond werden de werkstukken onder de aanwezige dames verloot. De opbrengst van de ze verloting kwam ten goede aan de afdelingskas. Nadat gedurende de pauze koffie met gebak was geser veerd, was het woord aan de secreta resse mej. van Loon, die een goed ge documenteerd jaarverslag uitbracht, waaruit bleek dat de afdeling in het afgelopen jaar een grote activiteit aan de dag gelegd had en zich in 'n gestadige groei mag verheugen. Ook de penningmeesteresse mevr. v. Bladel-Kleijn kon een optimistisch geluid laten horen, daar de kas sloot met een batig saldo. Onder dankzeg ging werden beide jaarverslagen goedgekeurd en vastgesteld. Bij de bestuursverkiezing werd het aftre dende bestuurslid mevr. Pullens-Da- men met algemene stemmen herko zen. Hierna volgden enkele medede lingen betreffende de in het komen de seizoen te houden moedermidda gen voor moeders met jonge en met oudere gezinnen, - de cursussen die zullen worden gegeven en de verdere activiteiten die de afdeling in het ko mende seizoen denkt te ontplooien. Van de rondvraag werd weinig ge bruik gemaakt, zodat de voorzitster tenslotte een dankwoord sprak, voor al tot de heer Benink, voor zijn schit terende demonstratie, die deze avond 3622/2 tot een waar feest had gemaakt, waarna zij de buitengewoon geslaag de jaarvergadering op de gebruike lijke wijze sloot. Wielrennen De verleiding mag misschien groot heten en de aangeboden waar aan trekkelijk, toch is het echt wel beter om er niet aan toe te geven. Ik be doel, het op oneerlijke wijze ver krijgen van koopwaar uit zelfbedie ningswinkels en supermarkts. Vorige week nog heeft de Waal wijkse politie zich bezig moeten hou den, met een onderzoek naar een klacht, ingediend door een chef van ëen van deze winkels, omdat enkele dames zich schuldig zouden hebben gemaakt aan kleinere of grotere win keldiefstallen. Het moet toch voor iedereen dui delijk zijn, dat het winkelpersoneel, vooral in deze winkels, waar de ver leiding stukken groter is dan in an dere zaken, speciaal een scholing heeft gehad, om toezicht op de gang van zaken te houden. Een kleine on- doordachtzaamheid kan bar vervelen de gevolgen hebben, zodat men ach teraf, - maar meestal wel te laat - gruwelijk spijt moet hebben over de begane domheid. Merkwaardig is, dat de waarde van de goederen, die men zich toeeigent, vaak grenst aan het minimale. Schijn baar hebben juist deze artikelen een grote aantrekkingskracht. Maar ook voor het allerkleinste geldt 't spreek woord, dat eerlijkheid voor alles gaat en dat men nog steeds dient te bezinnen voordat men gaat beginnen. Mocht deze regel nog niet voldoende zijn om zich aan een eerlijk spel van koop en verkoop te houdendan zou ik willen aanraden gebruik uw ver stand, het winkelpersoneel gebruikt hun ogen. U kunt er u zelf een hoop narigheid mee besparen. Er is nog een zaak waar de Waal wijkse politie bemoeienis mee heeft moeten krijgen en dat is met de pa lingvangst, die vooral aan het afwate ringskanaal, in deze ijzige dagen, tal lozen warm van opwinding doet lo pen. De verschrikkelijke koude dagen van de laatste weken hebben op vele plaatsen mens en dier in nood ge bracht. Zo hebben door de aanhoudende vorst de vissen in het Afwateringska naal, - in het bijzonder de paling, - voortdurend te kampen gehad met zuurstofgebrek. Nu enkele dagen geleden de slui zen van het afwateringskanaal aan de Bergsche Maas een tijdlang zijn open gezet, zijn op verschillende plaatsen onder het ijs luchtbellen ontstaan, waar deze beesten zich verzamelen en, - zo men wil - voor de graai ge reed liggen. Er dient echter wel op gewezen te worden, dat dit tegen al le regels van het visserspel is en dus VERBODEN. Nu allerwegen acties in het leven zijn geroepen om mens en dier ellende te besparen, of nog er ger, van de dood te redden, is het toch wel in strijd met alle regels van de sportiviteit om deze dieren, die na genoeg weerloos zijn geworden, voor tijdig aan hun einde te helpen, waar het meestal wel op neer komt. Tot slot moet ik nog even een ere saluut brengen voor de elf leden van de Kynologen- en dresseurvereniging Waalwijk en Omstreken, die zich 5 avonden beschikbaar hebben gesteld, om de administratieve rompslomp tij dens de honden- en katteninenting te verzorgen, die plaats heeft gevonden in de noodschool achter de Michaël U.L.O. Het lokaal waar de inenting geschiedde, zag er keurig uit, on danks het feitdat hier iedere avond zo'n dikke 350, kleine, magere en dikke honden en katten zijn ingeënt. Om alle eventualiteiten te voorkomen werd iedere dag het lokaal opnieuw ontsmet. Dit zelfde „elftal" zal in de komende weken haar medewerking verlenen aan nieuwe hondse bedoe ningen in RaamsdonksveerRaams- donk, Waspik, Drunen, Loonopzand en Sprang-Capelle, waar men dus verzekerd kan zijn van een goede service. Nogmaals hulde aan deze elf uit een club van vijftig. VRIJDAG 8 FEBRUARI 1963 '"""«J111» "O'i 85e JAARGANG No. 11 De Lcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksehe Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205^Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" bier Junghans Mauthe Kienzle WERKWEEK VAN KLAS 4 b VAN 'T WILLEM VAN ORANJE COLLEGE TE WAALWIJK Van 28 januari tot 2 februari hebben wij, klas 4 b van het Wil lem van Oranje College, 'n werk week gehad. Gedurende deze week verbleven wij in het C.S. Ool- gaardthuis te Arnhem. In dit huis kregen we lezingen over aardolie, ■elektriciteit, kunstzijde en PTT. Bij de lezing over PTT was inbe grepen een lezing over „Wat is 'n baan?". Wij bezochten de AKU- fabriek te Arnhem en de motoren- fabriek Thomassen in De Steeg. Nadat we een korte inleiding had den gekregen, werden we door de fabrieken rondgeleid. Verder brachten we een bezoek aan het Gemeentemuseum in Arn hem. Hier werden juist schilderijen van de realistische schilder Dich Ket tentoongesteld, welke we met aandacht bekeken. Vrijdagmiddag hebben we een bezoek gebracht aan de Landbouw hogeschool te Wageningen. We be zochten daar het laboratorium voor Entomologie. In dit gebouw kre gen we een inleiding door profes sor van Oord. Nadat we een wan deling door het gebouw en de aan liggende plantenkassen hadden ge maakt, kregen we gelegenheid om aan professor van Oord vragen te stellen, waar we gretig gebruik van maakten. Verder bezochten we op de Landbouwhogeschool de proef boerderij, waar ze juist bezig waren de koeien te melken. Vrijdagavond werd een gezellige slotavond. Zaterdagmorgen kwa men we om 11 uur weer in Waal wijk aan. We kunnen ongetwijfeld terugzien op een onvergetelijke week, waarin we veel geleerd heb ben. J. van Beek SUCCESSEN VOOR WAALWIJKSE ATHLETEN. Daartoe uitgenodigd door de Leidse Krachtsportvereniging L.K.V., hebben een tweetal leden van de Waalwijkse Kracht sportvereniging, n.I. Herman Slaats en Cor IJpelaar, deelgenomen aan een stedenont- moeting, die door de LKV was georgani seerd. Het derde lid van de WKV, de heer Jac. Wijkmans, die eveneens was uitgeno digd, was door omstandigheden verhinderd. Het succes van de Waalwijkers was groot. Cor IJpelaar werd in zijn categorie eerste met een totaal van 292 Vè kg, waarmede hij zijn persoonlijk record verbeterde. Ook bij het onderdeel trekken en bij het stoten verbeterde de Waalwijkse Athleet zijn per soonlijk record. Hij bracht dit op resp. 92 Vi kg en 112 Vè kg. H. Slaats werd 2e in zijn klasse en moest alleen in de kampioen van Nederland, A. Zaal uit Alblbasserdam zijn meerdere erkennen. Laatstgenoemde ver werkte 317 Vi kg tegen H. Slaats 312 Vè kg. Doch ook Slaats verbeterde in het onder deel drukken zijn persoonlijk record, dat hij op 97 V2 kg bracht. Al met al een prachtig succes voor deze beide Waalwijkse athleten. Zondag 10 febr. a.s. zal Cor IJpelaar deelnemen aan de Nederlandse kampioen schappen 2e klasse en zal uitkomen in het licht-zwaar gewicht. Zijn grootste rivalen zijn Obrie uit Sas van Gent en Gerritsen uit Nijmegen. Deze kampioenschappen wor den in den Haag gehouden. Officieel is thans door het Bondsbestuur meegedeeld dat Herman Slaats, door zijn prestaties op de kampioenschappen van Z. Nederland 2e kl., die enkele maanden gele den te Simpelveld zijn gehouden en waar Slaats 295 kg verwerkte, promoveerd naar de le klasse. Hij zal derhalve op 17 febr. a.s. deelnemen aan de kampioenschappen van Nederland le klasse in de afdeling middengewicht. door AD VINGERHOETS DE TOUR ZWIJGT NOOIT 1 Langzamerhand gaan de wielrenners hun karretjes weer te voorschijn halen. Er wordt reeds druk gesproken over de komende wedstrijden en vooral bij de beroepsren ners is veel activiteit te bespeuren. In eigen land zal er dit seizoen aanzienlijk meer werk te doen zijn voot de mannen die met wielrennen in hun levensonderhoud moeten voorzien. De Amsterdammer Herman Krott, vorig jaar organisator van de beroepsren- nerswedstrijd in Vlijmen, wil in samenwer king met de vereniging van beroepsrenners wekelijks een avondcriterium gaan organi seren. Het is hoog tijd geworden, dat dit gaat gebeuren, de successen die de afgelo pen seizoenen in het buitenland behaald zijn, kunnen echt niet als basis van een goede organisatie van de KNWU gezien worden. Te weinig renners moesten teveel coursen rijden en dat gaat zich op de duur wreken. Wanneer er in Nederland meer profcour- sen worden georganiseerd, zullen goede amateurs heus niet blijven hangen. Dat wat Nederland betreft. De Nederlanders die onderdak vonden in Franse groepen zulen niet over werk te klagen hebben. Van 24 febr. tot 1 maart zullen Maliepaard, Geldermans, Enthoven en c.s. deelnemen aan de ronde van Sar dinië. De etappecoursen zullen elkaar met de regelmaat van de klok opvolgen en naar het hoogtepunt groeien als de Tour de France op 23 juni van start zal gaan. De Tour, het is weer als vanouds met Goddels monsterrace. Het gonst weer van geruch ten, wie er wel gaat, wie niet wil enz. Uit de wirwar van de geruchten halen we er eentje naar voren. Rik van Looy is defi nitief in zijn beslissing dat hij mee zal gaan. Zijn argument dat de tijdrit op een paar dagen van het einde Jacques Anquetil in de kaart speelt is ernstig. Wekenlange inspan ning om aan de kop van het klassement te komen, kan door deze tijdrit tot pover ge klungel worden teniet gedaan. Maar, vragen wij ons af, kan Anquetil alleen door tijd ritten winnen. Van Looy heeft een sterke ploeg, misschien wel de sterkste die er mo menteel gevormd kan worden. Laat hem er voor zorgen, dat Anquetil dan vóór die tijdrit op een dusdanige manier op achter stand gezet wordt, dat die paar minuten winst in een rit tegen het horloge ook niet doorslaggevend zijn. En dan, welke renner kan bepalen hoe het parcours er uit dient te zien. Als we b.v. Jo de Haan zijn advies zouden vragen, zou het antwoord zeker lui den: „laat die cols eruit en ik eindig in de voorste rangen".

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 13