wAAlwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt Mistig uitlicht op onze toekomst Strenge winter veroorzaakte stijging seizoen werkloosheid Brabants Orkest bracht schitterende muziekavond De druk op de kleine landen wordt vergroot Pauselijke brief aan bisschoppen Industrialisatie nam in Brabant grootste vlucht P.T.T. mist f 34.000 ENORME COLLECTIE BRILMONTUREN in alleIIprijzen NEDERLAND en INDONESIË Bereiken wij groei van 50 °/0 MOORDAANSLAG OP VROUW Zeldzaam optreden van solist Jean Louis Hardy DAAROM BRILLEN VAN BR ILL! 'SPECIALIST VAN MAAREN DUITSLAND VOOR TOE TREDING VAN ENGE LAND TOT DE E.E.G. BRITSE REGERING TEGEN REIS VAN PRINSES MARGARET MAANDAG 11 FEBRUARI 1963 - i ™/wu«iu 11 fLDnurttti 18M 85e JAARGANG No. 12 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 ^Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" Voor het eerst sinds een aantal jaren heeft het economisch leven enige aarzelingen gekend, die de steeds opgaande lijn verstoor den. In Amerika zag men zelfs een vrij ernstige beurscrisis die later door een herstel is gevolgd. De zonnige toekomst van de Euromarkt wordt verduisterd door dreigende wolken uit het zui den. Met argusogen volgt het zakenleven nu de ontwikkeling in 't internationaal marktverkeer. Het alom heersende royale optimis me heeft plaats gemaakt voor een gevoel van aarzeling en terug houdendheid. Het tempo van de investeringen heeft van die schokken de nade lige gevolgen ondervonden en dit is in het algemeen heilzaam ge weest voor de ontwikkeling.. Het expansietempo kon niet onge remd voortduren en de „natuurlijke" aarzeling heeft ingrijpen van de overheid voorkomen. Men kan zeggen dat de gang van za ken de ministers Zijlstra en De Pous werk bespaart. Ieder meelevend mens in dit land zou wel eens een inzicht willen heb ben in de economische ontwikkeling van 1963. Hij kan dan allereerst te rade gaan bij de verschenen officiële rapporten en de uitspraken van voor aanstaande financieel - economische deskundigen. In de kring van de Organisatie van Economische Samenwerking is men voor 1963 optimistisch met enige re serve. Men wijst daar op de voort durende groei van de Franse en Ita liaanse economie. Voor west-Duits- land en Nederland verwacht men een gematigder stijging van de produktie. Engeland zal moeite hebben het tem po bij te houden, zo meent men en de V.S. van Amerika blijven voorlopig nog het zorgenkind. Er is daar nog duidelijk een overschot aan produk- tiecapaciteit. Ondanks de stijgende cijfers van de laatste weken acht men voor de nieuwe wereld een belasting verlaging, verdere overheidsinveste ring en een verlaging van de rente voet noodzakelijk om de produktie- capaciteit zo hoog mogelijk op te voeren. Zoals bekend streven de gezamen lijke westelijke landen er naar, binnen tien jaar een toeneming van de eco nomische groei met 50 tot stand te brengen. Dit wordt noodzakelijk geacht om te vermijden dat de pro- duktiecapaciteit van het oostelijk blok tezeer inloopt op het westen. Overproduktie Er bestaat niet alleen een produk- tieprobleem, maar bovenal een con- sumptievraag. Voor het verbruik hoopt men een uitlaat te vinden in de ontwikkelingslanden en in een voort- Als gevolg van de strenge winter is in januari de seizoenwerk loosheid sterk gestegen. Het voor het normaal seizoen gecorri geerde cijfer van de geregistreerde arbeidsreserve is met 6000 ge stegen tot 36.000. Onder deze abnormale omstandigheden kon, aldus het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, niet worden vastgesteld of en in hoeverre de tendens tot lichte ver ruiming van de arbeidsmarkt welke in de vorige maanden kon wor den waargenomen, zich in januari heeft voortgezet. Zoals gemeld, is het aantal werkloze mannen in januari met een kleine 10.000 gestegen tot bijna 51.000. De bedrijvigheid werd vooral in de voor het weer gevoelige bedrijfstak ken ongunstig beïnvloed. Hoewel de genen die door de vorst hun werk zaamheden hebben moeten staken, niet in de geregistreerde arbeidsreser ves zijn opgenomen, kwam toch een vrij groot aantal arbeidskrachten door het uitblijven van nieuwe werkgele genheid zonder werk. Daarnaast moest een groot aantal kleine zelf standigen, zoals venters, marktkoop lieden en schippers, worden inge schreven om in aanmerking te komen voor een uitkering ingevolge de so ciale voorzieningsregeling. Aan de andere kant stagneerde de bemidde ling. Door genoemde oorzaken liep de werkloosheid in de afgelopen maand belangrijk sterker op dan onder meer normale omstandigheden het geval zou zijn geweest. De toeneming deed zich vooral voor in de beroepsgroe pen bouw, losse arbeiders en handel, terwijl ook het aantal werkloze min der gesohikten vrij sterk toenam. Het aanbod van bouwvakarbeiders is voor een deel toegenomen als gevolg van het gereedkomen van objecten en het nog niet op gang komen van nieuwe projecten door het weer. Het aanbod werd mede enigszins beïnvloed door het teruglopen van de pendel van Ne derlandse arbeidskrachten naar Duits land, tengevolge van de weersomstan digheden. Het aanbod in de beroepsgroep metaal nam voornamelijk toe door dat het werk van o.m. classificeerders en constructiewerkers stil kwam te lig gen. De kleine zelfstandigen, die in verband met hun uitkering moesten worden ingeschreven, worden in hoofdzaak aangetroffen in de be roepsgroepen handel, losse arbeiders en scheepvaart. De werkloosheid in de landbouw is naar verhouding slechts weinig ge stegen. In enkele provincies werden land arbeiders geplaatst bij het aardappel- sorteren en bij het dorsen, hetgeen in Groningen zelfs tot een daling in de ze beroepsgroep leidde. De daling van het aantal openstaande aanvragen is, evenals zulks ten aanzien van de stijging van het aanbod het geval is, voor een belangrijk deel beïnvloed door het winterweer. GROTERE VRAAG NAAR HUISPERSONEEL V Als gevolg van de weersomstan digheden in januari steeg de seizoen werkloosheid sterk. Ook de stijging van het aantal minder geschikten en van de structuurwerkloosheid moet aan het weer worden toegeschreven. De wrijvingswerkloosheid daalde door het stagneren van de bemidde ling als gevolg van het feit, dat het bedrijfsleven onder deze weersom standigheden minder personeel vraagt. Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten steeg enigszins als ge volg van het seizoen, terwijl het aan tal openstaande .aanvragen met ruim 400 toenam. Deze toeneming is de resultante van een vrij sterke stijging van de vraag naar huishoudelijk per soneel, kantoorbedienden, horeca- personeel en textielarbeidsters en een daling van de vraag naar kapsters en naaisters. gaande opvoering van de consumptie van de eigen burgers. Vele hulpmid delen staan deskundigen ten dienste om dit doel te bereiken. Dit wil echter niet zeggen dat men aan een gedeeltelijke overproduktie zal ontkomen. Voorts ziet het er naar uit dat de maatregelen tot voortgaan de kostenverlaging vooral zullen wor den genomen in de sector van de dis tributie. Velen menen dat de distri butiewegen in landen met een alge hele staatsleiding doelmatiger zijn en men wil dus verspilling in deze hoek voorkomen. Het voorspellen van een ferme to tale welvaartstoeneming in de weste lijke landen wil nog niet zeggen dat er tussen de westelijke partners on derling niet naar een zekere verschui ving van activiteit zal worden ge streefd om een economisch evenwicht te bewaren en de beschikbare man kracht zo gunstig mogelijk aan te wenden. Ook moeten wij niet verge ten dat alle voorspellingen over toe komstige welvaart slechts kunnen worden gedaan onder voorwaarde dat geen politieke storingen zullen op treden. In ons land. Wat betekent het voorgaande voor Nederland in de voor ons liggende maanden? Ons land start het nieuwe jaar met behoorlijke reserves. Onze goud- en onze deviezenvoorraad zijn voldoende om een stootje op te van gen. Dit is belangrijk met het oog op de komende loonstijging, die immers voor de industriële ontwikkeling be paalde risicols inhoudt. Overigens blijft de ontwikkeling van de arbeidsreserve enige vragen opwerpen, al lijkt het komende toe nemende aanbod van arbeid door het aantredende jonge geslacht een gun stige factor. Bij elke verwachting, die wij afgaande op eigen activiteit en voornemens koesteren, moeten wij bij een groeiende Europese eenheid ech ter steeds meer rekening houden met invloeden, die van over de grenzen tot ons komen. In concreto betekent dit dat voor spelde welvaartsvergroting voor het vasteland niet zonder meer inhoudt, dat elk land daar van zal profiteren en binnen dat land weder elke be drijfstak. De kansen op intensiever handelsverkeer en vergroting van om zet liggen er voor ieder. Maar de E.E.G.-verschuiving betekent even eens een pijnlijk proces voor bepaal de bedrijfstakken en nog meer voor de individuele ondernemingen. De kansen zijn groter, maar de nadelige risico's zijn niet minder toegenomen. Van onze nog jonge industrie zal dit de grootste waakzaamheid vergen. Een spaarzaam volk. Het ziet er naar uit, dat Neder lands financiële kracht in de wereld weer iets sterker zal worden, al kun nen wij een roemrijker verleden niet evenaren. Wij zullen ons weer een spaarzaam volk tonen en zien al kans gemiddeld meer dan een vijfde van het nationale inkomen te besparen. Juist bij de samenbundeling van krachten in Europa en de tendens om de armere streken van de wereld te financieren, houdt deze karakter trek ook bepaalde risico's in. Wij zullen er voor moeten waken dat men ons geen taken opdringt, die commercieel niet verantwoord zijn en dat er in geallieerd verband niet ge speeld wordt met de gedachte dat het degelijke Nederlandse volk wel spa ren en betalen kan, terwijl de grotere naties alleen maar de machtstrompet blazen. Dr. Holtrop heeft er onlangs op gewezen dat onze prestaties in de na-oorlogse jaren zijn verkregen met grote offers in loonbeheersing en on der een zware belastingdruk. De con- sucptie in de ons omringende landen is dikwijls hoger opgevoerd dan bij ons. In dit licht hebben wij nog iets in te halen. Laten wij als natie daarom niet de fout maken dat wij maar kunnen pot ten om de economische veerkracht te vergroten. Het zou wel eens kunnen zijn, dat de druk op de kleine landen wordt vergroot naarmate de grote een meer dominerende positie krij gen. Bij een stijgend aantal interna tionale bindingen wordt het aantal toekomstvraagtekens groter. Paus Joannes heeft alle bisschop pen van de wereld en de andere con cilievaders in een persoonlijk schrij ven nog eens extra aangespoord ook tijdens de concilie-pauze, die tot 8 september duurt, hun aandacht aan de kerkvergadering te blijven wijden „als was het uw eigen oogappel". Hij beveelt hun een voortdurend con tact met de in Rome werkende con cilie-organen aan en laat de wens doorschemeren, dat de komende zit tingsperiode (die volgens de plannen in december moet eindigen) de laatste zal zijn. De industriële ontwikkeling in Noord-Brabant heeft de grootste vlucht genomen. Dit blijkt uit een onderzoek, dat de rijksdienst voor het nationale plan heeft ingesteld en waarvan gewag wordt gemaakt in het zo juist verschenen jaarver slag over 1961. In de periode van 1953 tot en met 1960 heeft de in dustrie in Noord-Brabant werkge legenheid geschapen voor 50.000 personen, dit is meer dan een kwart van de industriële bevolking in die provincie in 1953. De Noord-Brabantse industriële werkgelegenheid zou als gevolg van deze evolutie het arbeidspoten tieel van de Zuid-Hollandse nijver heid kunnen overvleugelen. De sterkte van beide bedroeg in 1960 resp. ongeveer 202.000 en 206.000. Aanleiding voor het onderzoek was het belang van de industriali satie voor de spreiding van de werkgelegenheid en de bevolking Gelderland kwam op de tweede plaats, waar het de toeneming van de industriële werkgelegenheid be treft, met 24.000 nieuwe arbeids plaatsen. Zuid- en Noord-Holland volgen met een accres res. 20.000 en 18.000. Relatief groeide de industriële werkgelegenheid van 1953 t.m. 1960 het sterkst in Drente en ver volgens in Friesland, Noord-Bra bant en Groningen, Gelderland en Zeeland. In de andere provincies bleef de toeneming beneden het percentage van 18, dat voor heel Nederland werd becijferd. In 1961 had de premie en prijs reductieregeling ter bevordering van de industrialisatie in de pro- Te Den Haag wordt bij de PTT 'n geldzending van f 34.000 vermist. Het geld werd verzonden van het Bijenkorf-agentschap naar het hoofd kantoor te Den Haag. In november van vorig jaar ver dween bij de Haagse P.T.T. ook reeds 'n geldzending van f 100.000. Dit geld is nooit achterhaald. Een in Avereest verpleegde psychopaat, de 44-jarige in Malang geboren Jules H., heeft zich don derdagavond om halfacht op een Amsterdams politiebureau gemeld nadat hij 's morgens de 37-jarige mej. B. Th. van Zwieten in haar kamer had overvallen en - gruwe lijke verwondingen had toege bracht. De vrouw, die de psycho paat van vroeger kende, is als ge volg van de aanval aan één oog vrijwel zeker blind, terwijl ook voor 't andere oog gevreesd wordt. Ondanks enige verwondering, dat de zaal van Musis Sacrum don derdagavond niet helemaal tot aan de laatste plaat&bezet was, pre zen wij ons gelukkig, dat zoveel jeugd deze avond de tijd en de gelegenheid te baat had genomen het Brabants Orkest te beluiste ren, waarbij, deze avond, de Franse cellist van het orkest, Jean Louis Hardyin een werk van Saint Saëns solieerde. Het is een muzikale avond bij uitstek geworden, waarbij veel te genieten viel, zowel van de werken als van de manier waarop het Brabants Orkest deze presenteerde. Hoogtepunt van deze avond was toch wel het optreden van de solist Jean Louis Hardy, in 't cello concert in a kl. terts, het eerste van de twee concerten voor cello, die Saint Saëns componeerde. Zowel door de aaneen geregen samenhang van de drie de len, waarin telkens het zangerige en virtuoze hoofdthema terugkeerde, als door de volmaakte wijze waarop de solist het werk bracht, werd dit cello concert een grote schitterende fanta sie. Vooral in de bewogen hoekde- len en in de charme van het menuet- aohtige middendeel schitterde de Franse romantiek bij uitstek. Dat dit concert niet alleen bij de solisten, maar ook bij het publiek bijzonder populair zou zijn, voornamelijk door de voortreffelijk geschreven solopar tij, waarin de cellist deze avond de gelegenheid vond om het sonore bari ton timbre van de cello dichterlijk en virtuoos te laten excelleren, maakte het staande applaus van de aanwezi gen waar. Aan dit werk van Saint Saëns voor afgaande, werd als opening van deze avond de symfonie no. 96 in D. grote terts van Joseph Haydn uitgevoerd, waarmede Haydn in 1791 dirigent en componist zijn geweldige triom fen vierde. Het Brabants Orkest heeft donderdagavond niets nagelaten, om het aanwezige publiek van deze zo glansrijke symfonie, waarbij in het bijzonder de sprankelende en bril jante finale bewonderd diende te worden, met volle teugen te laten ge nieten. Na de pauze werd de tweede sym fonie van Brahms uitgevoerd, zo JEAN LOUIS HARDY Uitstekend cello solist graag gehoord om haar vele lyrische en lieflijke momenten, waarbij vooral het pastorale karakter van de sym fonie uit het derde deel ging spre ken. Het werd een prachtig en helder werkstuk, waarin de hobo een heer lijke melodie voordroeg. Het was daarom echt niet te ver wonderen dat het aanwezige publiek, na afloop van deze schitterende mu ziekavond het orkest, dat deze avond onder leiding van Hein Jordans stond, staande een langdurige ovatie bracht. De vijfjaarlijkse nationale tentoon stelling van het N.R.S. (Nederlands Rundvee Stamboek), zal dit jaar we derom gehouden worden te 's-Her- togenbosch en wel op 3 en 4 sep tember in de veemarkthallen. bleemgebieden een gunstige uit werking. Ruim de helft van 't aan tal nieuwe industriële arbeids plaatsen op basis van de regeling kwam ten goede aan de drie noor delijke provincies. Het probleem gebied Noord-Brabant en Limburg bezette de tweede plaats met on geveer 80 procent. De uitbreidin gen in Overijssel, Noord-Holland en Zeeland waren naar verhouding bescheiden. Deze tendenties beantwoorden aan de doelstelling van het natio nale ruimtelijk beleid. Voor de eerstkomende jaren verwacht men een verder doorzetten van dit pro ces. Dit wordt een gunstig vooruit zicht genoemd. Den Bosch - Vughterstr. 25 Tilburg - Breda Markt 32 Nieuwe Ginnekenstr. 23 Bondskanselier Adenauer heeft tijdens een verhit debat in het Westduitse parlement over zijn af gelegde regeringsverklaring op bij zonder demonstratieve wijze inge grepen. Tijdens een aanval van de socialist Ollenhauer „de rege ringsverklaring was langdradig en onbevredigend" riep de bonds kanselier plotseling uit: „Ik hoop en wens, dat de Britten mij op mijn woordgeloven. Ik zal mij vol ledig inzetten voor hun toetreding tot de Euromarkt en ik zal trach ten De Gaulle tot andere gedachten te brengen op dit punt. Als de Britten mij geloven, zullen we een grote stap voorwaarts maken. Maar als U aan mijn woorden twijfelt komen we niet verder." Deze uitbarsting heeft de gemoe deren in de Bondsdag tot rust ge bracht. De woordvoerders van Ade nauers christen-demacraten, de so cialisten en de liberalen hadden allen een duidelijker verklaring van de bondskanselier gevraagd over de EEG-crisis, zelfs de socialis ten schenen tevreden te zijn, met de stellige beloften, die Adenauer deed. De Britse prinses Margaret en haar echtgenoot Lord Snowdon hebben op advies van de regering in Londen het bezoek, dat zij van 8 tot 11 maart aan Parijs zouden brengen afgezegd. Officieel heet het, dat de prinses in Engeland moet blijven, omdat koningin Eli zabeth op reis is naar Australië, maar in Parijs en in parlementaire kringen te Londen wordt het be sluit gezien, als een soort „repre saille" na het Franse veto op het Britse EEG-overleg in Brussel. Mac Millan zegt dat hij vreest voor incidenten. i De diplomatieke betrekkingen tus sen Nederland en Indonesië zullen klaarblijkelijk op korte termijn her steld worden. Donderdagmiddag j.l. kwam uit Djakarta een officieel be richt, dat een niet met name genoemd Indonesisch diplomaat uit Londen op weg was naar Den Haag „voor be sprekingen over 't herstel van de di plomatieke betrekkingen" en enige uren nadien liet Den Haag al even officieel weten, dat de „afgezant gaarne zou worden ontvangen en dat aan Nederlandse zijde niets een her vatting van het diplomatieke verkeer in de weg stond".

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1