Gemeenteraad krijgt sluitende begroting 1963 aangeboden Werkgelegenheid handhaaft gunstig karakter Provinciaal nieuws Gemeenteraad Vlijmen BELEVENISSEN VM SMIDJE VERHOLEN DE KLOOF OPSTAND IN IRAK Iflilï:, - i DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 11 FEBRUARI '63 IN EEN UUR TIJDS STRAATROOF OPGELOST MILITAIRE OEFENTERREINEN MAXIMUM SNELHEID BUITEN BEBOUWDE KOM GENOEG AARDAPPELEN ii A -- G*i ij >pi Weinig nieuws op de markt van vraag en aanbod voor het gewest Waalwijk. Het niet ongunstige karak ter van eind vorig jaar bleef ook in de eerste maand van 1963 gehand haafd. Er trad een lichte ontspanning op bij de vraag naar arbeidskrachten die daardoor van 1196 terugliep op 1168. Het aanbod onderging in januari een stijging van 335 op 374, voorna melijk veroorzaakt door een stijging van het aanbod in de bouwnijverheid, dat opliep van 130 tot 169. Deze stij ging komt voor rekening van 't rayon Almkerk, waar door de seizoenwerk loosheid een groot aantal dijkwerkers zonder werk zitten. De handhaving van dit aanbod wordt op de eerste plaats veroorzaakt door de langduri ge winterperiode, waardoor water bouwkundige werken, zoals Delta werken, en de wegenbouw geheel stil zijn komen te liggen. Het aanbod in de schoen- en leder industrie steeg van 6 op 9, een mini male stijging veroorzaakt door het rayon Waalwijk, waar het aanbod van 5 op 8 kwam te staan. Ook de me taalnijverheid kende een stijging van het aanbod in arbeidskrachten. Het gewest Waalwijk noteerde voor de maand januari een stijging van 3. In de landbouw viel een daling te be speuren in het aanbod en wel van 26 op 15. Naast een stijging van het aanbod in de schoen- en lederindustrie voor het gewest Waalwijk, steeg ook de vraag naar arbeidskrachten. Noteer de deze in de maand december 1962 492, in januari 1963 was deze opge lopen tot 498. Een daling in de vraag in de sector van de metaalnijverheid en wel van 258 op 241. De daling van de vraag naar ar beidskrachten in de metaalnijverheid in het rayon Waalwijk is geheel ver antwoordelijk voor de daling van de vraag in deze sector in het gewest. De vraag in het rayon Waalwijk liep van 147 terug op 130. Het werkloosheid promillage voor het gehele gewest noteert 15 p.m. voor het rayon Waalwijk 10 p.m., het rayon Dongen 5 p.m. en het rayon Almkerk 33 p.m. Dit hoge promillage van het rayon Almkerk wordt dus voornamelijk veroorzaakt door de boven omschreven seizoen werkloos - heid. Het gunstigst genoteerd staan Eindhoven, Tilburg, Valkenswaard, Budel en Bladel met een werkloos heidpromillage van 13. Radio-Bagdad meldt, dat de vlie gers, die gestationeerd zijn op de mi litaire luchtbasis te Habbania, 80 km ten westen van Bagdad, zich tegen de regering-Kassem hebben gekeerd. Een „Nationale revolutionaire raad" heeft zich van de macht in Irak meester gemaakt. Omtrent het lot van generaal Kassem is niets be kend. De nationale raad heeft via radio- Bagdad omgeroepen, dat de vreem delingen in Irak niets te vrezen heb ben van de opstandige beweging. De federatie van Iraakse studenten verenigingen heeft meegedeeld, dat zij zich bij de opstandige beweging heeft aangesloten, „om zodoende de nagedachtenis hoog te houden van alle studenten die aan de dictator ten slachtoffer zijn gevallen." De Amsterdamse politie heeft don derdag binnen één uur een brutale straatroof opgelost. Om vier uur werd op de Oude Waal een man van een tas met f 7000. - beroofd. Een uur later waren de twee rovers ge arresteerd, hadden zij een bekentenis afgelegd, was het geld terug en zat bovendien een garagehouder onder verdenking van medeplichtigheid in een politiecel. Drie surveillance-auto's van de Amsterdamse politie, die via de mo bilofoon-installatie vanaf het hoofd bureau werden geleid waren bij deze snelle actie betrokken. De tas die de man droeg bevatte een bedrag van 7000 gulden in kleine coupures, bestemd voor loonbetalin- gen. Op de Oude Waal werd hij ge passeerd door een scooter, waarop twee mannen zaten. Een van hen griste de tas uit zijn handen, waarna de scooter in de richting van de Haarlemmerstraat verdween. Het kenteken kon worden genoteerd. Binnen een kwartier was de poli tie in Den Haag de eigenaar van dit kenteken te weten gekomen. Deze in Nieuw-West wonende man bleek evenwel op zee te zijn. Zijn huisge noten vertelden dat twee knapen woensdagavond de scootersleutel wa ren komen halen, omdat zij enkele reparaties aan de in een garage ge stalde scooter moesten uitvoeren. De surveillance-auto ging meteen naar de opgegeven garage. De poli tiemannen troffen daar inderdaad de scooter met nog warme motor onder een dekzeil aan. Erbij stond een jon geman die in het bezit was van de scootersleutel. Totaal verbouwereerd bekende hij de straatroof meteen. De garagehouder, die volgens de politie niet vlot genoeg aan het onderzoek meewerkte, werd onder verdenking van medeplichtigheid ook aangehou den. De tweede knaap, die er met de tas met geld vandoor was gegaan, werd even later op de Lijnbaansgracht aangehouden met de buit. 500 ha bij Oirschot Van de ongeveer 2600 ha nieuw oefenterrein, waarover de Kon. Land macht aan het einde van 1965 moet kunnen beschikken, is op dit moment voor ruim 2100 ha een plaats gevon den. De nieuwe terreinen zijn speci aal nodig om het personeel vertrouwd te maken met de nieuwe rupsvoer tuigen. Ze zijn dan ook bedoeld voor oefeningen in compagnies- of esca- dronsverband. De nieuwe terreinen komen bij Oirschot (ongev. 500 ha), op de Weerter- en Boshoverheide (ongeveer 400 ha), ten oosten van Garderen en ten noorden van Oud dorp gedeeltelijk op het Gardense veld, de Broekkei en Je Meerveldse Enk (ongeveer 500 ha) en in de om geving van Havelte (ongeveer 600 ha). In zijn toespraak, waarmee hij in het RAl-gebouw te Amsterdam de 46e tentoonstelling van personen auto's en kampeerwagens heeft ge opend, heeft de minister van Ver keer en Waterstaat, Drs. H. A. Kort hals, onder meer aandacht besteed aan de invoering van de maximum snelheid buiten de bebouwde kom en de invoering van de parkeermeter en parkeer schijf De bewindsman deelde mee, dat gezien de gunstige resultaten van de proefnemingen met de maximum snelheid, een nieuwe wijziging van het wagenverkeersreglement wordt bevorderd, teneinde maximum snel heden met een meer permanent ka rakter te kunnen vaststellen. Overi gens zal van deze mogelijkheid met bedachtzaamheid gebruik moeten worden gemaakt, aldus de minister, die van mening is, dat de maximum snelheid in het complex van rege lende maatregelen niet langer kan worden gemist. Per 19 januari waren er in ons land 709.475 ton voor aflevering ge schikte aardappelen aanwezig 528.366 bij de telers en 181.109 bij de handelaren. „Voor aflevering geschikt" bete kent hier, dat het geen voor uitpoot of eigen gebruik bestemde aardappe len of uitschot betreft. Bij de inven tarisatie kon met de vorstschade geen rekening worden gehouden de om vang daarvan is nog niet vast te stel len. Het produktschap meent echter dat er geen reden tot bezorgdheid is. Ook als men rekening houdt met een ze kere vorstschade is er voldoende voor de binnenlandse voorziening en daar naast nog een flink kwantum voor ex port. 3-DAAGSE FIETSTOCHTEN DOOR NOORD-BRABANT De 19de 3-daagse fietstochten door Noord-Brabant zullen dit jaar in af wijking van de traditie na de Nij meegse 4-daagse worden gehouden, d.w.z. in augustus inplaats van in juli. De organiserende V.V.V. „De Meierij van Den Bosch" wil daarmee aan de wens van schooljeugd en on derwijzend personeel tegemoet ko men. Ook dit jaar zal een jazzfeest worden gehouden en wel op de twee de dag van de tochten, nl. 2 augustus. GEZINSZORG KREEG VERSTERKING Het opleidingsinternaat „Maria ter Engelen" van de katholieke gezins zorg in Tilburg heeft de 35ste cursus voor gezinsverzorgsters besloten. Het kath. gezinszorgwerk zal weer met achttien meisjes worden versterkt. Het kunnen er nog negentien worden, want een van de meisjes zal in enkele vakken een her-examen moeten doen. Midden-Brabant en de Langstraat hebben het grootste aantal opgele verd. Gewapend met haar getuigschrift zullen de navolgende meisjes de volle en drukke praktijk ingaan A. Adams uit Tilburg; P. de Bont uit Dongen; P. van Esch en A. Moonen uit Loonopzand; M. Hoemans uit Alphen; J. Kemmeren en P. de Wit uit Waspik; M. v. d. Lisdonk en H. Spierings uit Goirle H. Schellekens uit Riel; A. Mommersteeg uit Haar steeg. Vanavond - maandag 11 februari - zal de gemeenteraad van Vlijmen, om half 8, op het gemeentehuis bijeen komen ter be handeling van onderstaande agenda. 1. Vaststelling van de notulen van de vergadering van 22 januari 1963. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3a. Vaststelling van de bedragen per leerling voor het jaar 1963 voor de bijzon dere scholen voor gewoon-, voortgezet ge woon- en uitgebreid lager onderwijs dezer gemeente, als bedoeld in art. 101 der Lager- onderwijswet 1920; b. het richten van een verzoek aan de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen om te bepalen, dat de openbare school dezer gemeente buiten aanmerking zal worden gelaten bij de vaststelling van het bedrag, bedoeld in art. 55 ter, le lid - onder a - en dat het aantal leerlingen dezer school niet zal meetellen bij de vaststelling van de bedragen, bedoeld in art. 55 ter, le lid - onder b - en 2e lid - onder 3e -; c. vaststelling van voorschotten voor het jaar 1963 op de exploitatie-vergoedingen der bijzondere scholen voor gewoon-, voort gezet gewoon- en uitgebreid lager onder wijs. 4. Vaststelling van het aantal voor ver goeding in aanmerking komende aantal we kelijkse lesuren vakonderwijs en vaststel ling van voorschotten voor het jaar 1963 op de vergoedingen van de beloningen vak onderwijs voor de besturen van de bijzon dere scholen voor voortgezet gewoon- en uitgebreid lager onderwijs. 5. Toekenning van de exploitatievergoe dingen en eigendomsvergoedingen voor het jaar 1963 aan de besturen van de bijzondere kleuterscholen te Vlijmen en Nieuwkuijk en toekenning van de exploitatievergoeding aan de besturen van de bijzondere kleuter school te Haarsteeg en Vliedberg. 6. Vaststelling van de begroting der ge meente, van de begrotingen van de gemeen te-bedrijven en goedkeuring van de begro ting van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg, allen voor het dienst jaar 1963. 7. Voorlopige vaststelling gemeentere kening c.a. 1960. 8. Wijziging van de „verordening ver- makelijkhedenbelasting". 9. Verkoop van een perceel bouwter rein, gelegen ten zuiden van de Deken van Baarstraat, aan mej. M. A. Dingemans te Wassenaar. 10. Vestigen van een recht van opstal op het aan J. M. van der Heijden te Rosmalen verkochte en inmiddels door N. A. de Bont te Oss overgenomen complx bouwpercelen aan de noord- en oostzijde van de Emma- laan in het uitbreidingsplan De Vliedberg. 11. Verkoop woningwetwoningen aan be woners. 12. Begrotingswijzigingen. ge in deze gemeente gevestigde openbare 6chool voor g.l.o., gezien het gering aantal leerlingen (per 16 januari 1963 27 leer lingen) buiten beschouwing laten hij de vaststelling van het bedrag per leerling voor het gewoon lager onderwijs. Hiertoe zal aan de minister een verzoek gericht moeten worden. Voor het v.g.l.o. stelt het college voor om per leerling een bedrag van f 95 vast te stellen tegen f 90 afgelopen jaar, terwijl 't bedrag per leerling voor het ulo f 77 zou moeten gaan bedragen tegen f 75 in '62. Het college van B. en W. komt vanavond met een voorstel tot toekenning van een ver goeding per leerling voor de bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs, voor voortgezet gewoon lager onderwijs en voor uitgebreid lager onderwijs. Voor al deze scholen doet het college van B. en W. de gemeenteraad het voorstel tot het verstrekken van een hogere vergoeding dan in 1962. Zo stelt het college voor, om voor het gewoon lager onderwijs uit te gaan van een bedrag van f 52 per leerling (1962 f 50). Het college wil bij deze toekenning de cni- Gemeenteraad krijgt sluitende begroting aangeboden. Evenals in 1962, biedt ook nu weer het college van B. en W. de gemeenteraad van Vlijmen een sluitende begroting over het jaar 1963 aan. Gelijkertijd met het aanbieden van de ge meentebegroting heeft het colege van B. en W. uitvoerig de financiële positie van de gemeente uiteengezet, zoals deze door de vaststelling van de financiële verhoudings wet 1960 was gewijzigd. Aan deze wet ligt het streven naar een versterking van het verantwoordelijkheids gevoel bij de gemeente voor de eigen finan ciën ten grondslag. De uitkeringen uit het gemeentefonds dienen zoveel mogelijk te ge schieden naar objectieve maatstaven. De nieuwe wet kent o.a. de zgn. doeluitkeringen voor bv. lager onderwijs, sociale zorg etc. Het verschil in het totaal der uitkeringen, ingevolge de nieuwe wet en het totaal der uitkeringen, dat de gemeente jaarlijks ont ving (basisjaar 1960) ingevolge de oude wet, resulteert, voorzover de oude wet voor de gemeente gunstiger waren, in de jaar lijkse zgn. garantie-uitkeringen (de ge meente Vlijmen behoort tot de zogenaamde garantie-gemeenten). Deze garantie-uitke ring bedraagt voor de gemeente Vlijmen f 236.948,97. Ingevolge de nieuwe wet zal deze jaarlijkse uitkering, ingaande 1966, ieder jaar met 1 /5 worden verminderd. In 1977 komt dan deze jaarlijkse uitke ring in zijn geheel te vervallen. De mogelijkheid tot individuele herzie ning, zij het dan een voorwaardelijke, blijft aanwezig, maar dit zal, zo wordt uitdruk kelijk vermeld, slechts bij hoge uitzonde ring geschieden. copyri 111. Weer in hun dorpje gearri veerd, gingen de beide fabrikanten weer fris en vrolijk aan het werk in de HOLSJAK-fabrieken. Jonge, jonge, wat werkten ze. Ze werkten, dat de stukken er af vlogen. Ze verdienden zo natuurlijk ook een boel geld en ons smid je wist daar wel raad mee. Hij liet zijn oude huisje afbreken en er een mooi modern huis voor in de plaats zet ten. Er waren mooie boeken, er waren grote ramen, die veel licht gaven en er waren gezellige meu bels. En achter het huis was een mooi terras aangebracht, waarop gezellige tuinstoelen stonden. En eens op een avond zat smid je Ver holen daar te werken, toen hij plotseling verschrikt naar de brief keek, die hij in zijn hand hield. 19 juli 1958 stond er boven die brief. „Wa wa .wat? M. m. ma maar d. ,dat k. kan niet" stamelde hij. „Op eh kan eh. is. is de tij ij tijd van de d duivel dan al v voorbij? Heb ïk de tijd van de d duivel dan wweer verge ten? Hij had toch in januari van 1958 al hier moeten zijn? En het nu al juli! Of zou hij mij vergeten hebben?" Hèhèhè!" mekkerde toen opeens een schaapachtig lach je door de tuin. „Niks hoor! Ik ben je niet vergeten!" En de mekke rende stem begon te zingen: Heisa, op nu, smid Verholen! Hebt ge er niet meer aangedocht? Voor- zeven jaar ijzer, lood en kolen Hebt ge mij uw ziel verkocht! Smid je Verholen keek geschrok ken op en...., waaratje! Daar stond de duivel prinsheerlijk bij de mooie fontein! „Nou, ook 'n mooie boel!" zei smidje Verholen, toen hij weer tot zich zelf was gekomen. „Kun je je niet een beetje beter aan je afspraken houden? Waarom kom je een half jaar te laat?" „Dat zal ik je eens haarfijn ver tellen," antwoordde de duivel. „Je hebt me één keer tuk gehad en dat gebeurt /me geen tweede keer. Ik dachtJ)ij me zelf: Al gaat die smid op zijn kop staan, ik ga zijn huis niet meer binnen! Daarom heb ik gewacht tot het zomer was. Dan kon ik tenminste met goed fatsoen buiten blijven staan. Ga jij je nou maar gauw reisvaardig maken, dan wacht ik hier wel op je." FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" ROMAN VAN EEN KANTOORBEDIENDE door Jan van Maasdorp 19) Het leek wel, of Hilda Brand, met haar eigen fysieke zwakheid en haar matte gelaatstint, in de naast haar geplaatste nieuwe collega een voldoening scheppende tegenhang- ster vond. Zij koesterde zich als het ware in de gezondheid van deze, die zij wilde behoeden voor aan randing. Eens hoorde zij toevallig dat de wufte en zondige Elma pro beerde om Nora wat „moderner" te maken. Elma stond voor de spie gel op de toiletten, haar gezicht en lippen te bewerken. „Kind," zei Elma afkeurend, „dat jij toch niets aan je gezicht doet. Die rode kleur staat je zo boers. Heus, met wat poeder zou je een heleboel opknappen aan je lippen hoef je niets te doen, ook niet aan je prachtige blonde haar." Als een furie had Hilda haar aan geklampt: „Je doet 't niet Noor. laat die meid maar kletsen. Wees blij, dat je zo'n frisse kleur hebt. Die anderen weten niet wat ge zondheid is. Als ik het nou deed, maar ik weet, dat het me niet mooi er zou maken. Heus, ik zie jou fris se wangen heel liever dan die ge kalkte doodskop van Elma. Die probeert alleen maar de zwarte kringen onder haar ogen weg te werken, die de mannen haar 's nachts bezorgen." Met geen der meisjes was Hilda zo vertrouwelijk als met Nora. Die stond haar in alles bij en leerde haar al spoedig de knepen van het vak kennen. Vaardigheid op de machine en met naald en draad omgaan had Nora overigens al op haar twaalfde jaar geleerd bij haar pleegmoeder. Haar nu verder ont wikkelende vakkennis kwam tante ook ten goede; in haar avonduren maakte Nora een paar japonnen voor tante. Omtrent het begrip „vrijheid" kreeg Nora evenwel een ander idee, toen ze door Hilda werd uit genodigd kennis te komen maken met haar moeder en zuster. On enigheid kenden die 3 vrouwen niet in het gezin brand heerste een zeldzame harmonie en vriend schappelijke sfeer. Beurtelings speelden ze moeder en zuster, zon der afgunst. Zo was het ook ge weest toen Lien, die nu getrouwd was, nog thuis was. Floor en moe der ontzagen Hilda. Zowel door haar moeder als door haar zuster werd Hilda bijvoorbeeld gedwon gen, na het eten, als de anderen de vaten wasten, op de divan te gaan liggen. De toevallige ontmoeting tussen Nora Waanders en Karei de Hoog Nora was toen negentien bracht een plotselinge en grondige wijziging in hun beider leven. Bij het uitgaan van het atelier van Hagemeijer was Karei verward ge raakt in de stroom van kakelende modisten. Hij was tegen Nora op gebotst, die aan de arm van Hilda Brand liep. Terwijl hij „pardon, juffrouw" zei en zijn hoed lichtte, hadden ze elkaar in de ogen geke ken. Beiden hadden ze gekleurd. Maar de intelligente Hilda, had ge lijk haar oordeel klaar: „Een aar dige jongen, Nora, hij is niet on knap ook en hij gedraagt zich als een heer." Toevallige óntmoetingen beslis sen vaak over de toekomst van man en vrouw. De volgende avond herhaalde zich het „toeval" Karei nam weer zijn hoed af voor de bei de vriendinnen, maar liep verder. „Hij is verliefd op je, Noor, dat zie je zo." Daarna bleven de ontmoetingen zich herhalen, nadat Hilda, na een door haar geënsceneerde voorstel ling, zich opeens had gehaast om „de tram te halen" en Nora alleen liet staan. Nadien waren het geen toevallige ontmoetingen meer. Zowel in het leven van Nora Waanders als in dat van Karei de Hoog was een ommekeer gekomen. De kennismaking met Kareis moe der was aller hartelijks. Dora was verrukt over Kareis meis je. Geestdriftig verklaarde zij, dat Nora de eerste vrouw was, waar de familie trots op kon zijn. Het geëxalteerde in Dora's optreden werd voor de volkomen overrom pelde Nora door Karei verklaard: „M'n zuster doet wat vreemd, Noor, vooral in het bijzijn van moeder, de eenvoudige vrouw. Nora had glim lachend geknikt, met haar even scherpe ihtuïtie van Dora had zij deze al gauw door. Ze had willen zeggen: „Je zuster zou geen slechte filmster zijn zij probeert ze na te doen." Maar Nora gespeend van kwaadaardigheid en vooroordeel, zei dat niet. Bovendien was de zus terlijke genegenheid voor haar van Dora oprecht gemeend en dat waar deerde zij. De kennismaking met Nora's pleegouders viel minder mee. Hoe- I - li - - -1 -*• wel Nora hem tevoren had verteld van haar ooms sombere strengheid, kon hij er maar niet in slagen con tact met Mulder te krijgen. Met tante had hij niet veel last; die nam weinig deel aan het gesprek en praatte voornamelijk met Nora, die af en toe tersluiks naar oom en Karei keek. Mulders vrouw had in jaren lange training bij haar despotische huwelijkspartner geleerd, zich niet te mengen in een gesprek tussen mannen. Verbijsterd om de machtige bij belkennis van de man, waarvan Karei thuis, buiten zondagsschool en catechisatie, altijd gespeend was gebleven, had deze de grootste moeite alles te verwerken. Maar ook de rijke zaak in tin en andere overzeese producten van de blijkbaar machtige werkgever van Nora's pleegvader, waarover hij breed uitweidde, kon Kareis be langstelling niet wekken. En nog minder Mulders trotse openbaring dat hij nu al meer dan dertig jaren meneer Valkenhof trouw had ge diend als magazijnknecht. In al die jaren hij was nu bijna zestig had hij nooit één dag verzuimd wegens ziekte. En bij deze eenzijdige conversa tie, waarbij Karei slechts met moei te zijn geduld wist te bewaren door hevig te dampen van een van Mul ders sigaren, die hij bar slecht vond, begreep hij, hoe moeilijk Nora's leven moest zijn geweest bij haar pleegouders. Arme Nora, dacht hij, die mensen zijn veel te oud voor jou om mee om te gaan. Totdat, tot Mulders verbazing en eigenis, Karei een abrupt einde er aan maakte door Nora te zeggen, dat ze de stad ingingen. Toen, bij het afscheid, de beide mannen elkaar een slappe hand gaven, wisten ze, ieder voor zich, dat ze veel moeite zouden hebben het ooit met elkaar te kunnen vin den. Slechts terwille van Nora had Karei zich ingehouden. Maar Mulder voelde met inner lijke afgnust dat door deze man zijn voogdijschap over zijn pleegdochter groot gevaar liep. Hij voelde zich van zijn macht over haar onttroond. De ontvangst bij de familie Brand leek een feest. Het ontbrak er maar aan, dat de kamer niet was versierd met guirlandes, merk te Hilda lachend op. Juffrouw Brand putte zich uit in gastvrijheid met geurende koffie en gebak. Er werd gelachen en geschertst, totdat Nora vroeg aan Hilda, en Floor om wat te spelen en te zingen. (wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 2