Liever belastingverlaging ASPRO' Gemeenteraad Vlijmen Geen spoor van vermiste tanker GEDACHTEN VAN EEN BOUWPASTOOR De reclame-televisie in ons land dan premies op hei sparen (van onze sociaal-economische medewerder) Niet ideaal 21 Doden mijnramp Kandidatenlijst der C.H.U. bij De geldswaarde vermindert Twijfel aan succes De vier Bredase gevangenen Liever lagere belasting Bescherm u tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: Malakka en Indonesië Kandidatenlijsten K.V.P. definitief opgesteld 100.800 24.100 368.000 59.000 f 24.200 f 63.400 18.200 36.600 467.600 Begrotingen 1963 goedgekeurd 85e JAARGANG No. 13 het Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Lontractad verten ties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp algemene premie spaar- wet ingediend, dat een wettelijke basis moet geven aan een voor ieder geldende regeling om het sparen te bevorderen. De regeling is voor ingezetenen van 26 tot 60 jaar, die minder dan 12.000 verdienen. Echtparendie samen niet meer dan 12.000 verdie nen, kunnen dus voor een dubbele portie deelnemen. De regering heeft twee doorslaggevende argumenten om met deze regeling te komen. Zij maakt zich in de eerste plaats ongerust over het gebrek aan spaarzin bij grote groepen der bevolking. Zij staaft haar bewering met de opmerking, dat in 1961 een derde van de spaarbankboekjes nog een tegoed aanwees van minder dan f 10. - terwijl op 58 van de boekjes minder dan f 100. - gestort was. Het is duidelijk waarom een inko- mengrens van f 12.000,- werd ge kozen. Beneden dit jaarinkomen kan men wel enigszins sparen, maar dat eist dan offers. Om die offers niet te zwaar te doen zijn, wil de regering helpen een aanloop te krijgen met f 250, - per jaar, die men dan vijf jaar als besparing moet handhaven, waarna er een premie wordt gegeven van f 50. - per jaar. Dat is een toe slag van 20 boven de normale ren te en'de toeneming van het spaarsal do wordt er dus nog al door bevor derd. In de hogere inkomensregionen aangeland zal men met een behoor lijke spaaraanloop er spoedig toe ko men de spaaractiviteit met verdub belde kracht voort te zetten. In thearie lijkt deze spaaraanmoe- diging, die ook kan dienen voor af lossing van hypotheken, de aankoop van effecten en de betaling van pre mies voor levensverzekering, een ide ale regeling. Om de realiteit te be lichten, moeten wij echter ook enkele andere kanten van het vraagstuk be kijken. Wij vinden dan al spoedig, dat het met de spaaractiviteit van ons volk beslist niet zo slecht gesteld is, als men uit de opmerkingen van de rege ring zou afleiden. In de periode van 1957 - 1961 nam 't spaartegoed van ons volk met liefst 5,8 miljard toe. In de laatste vijf jaar werd dit meer dan verdubbeld. Hier kan aan wor den toegevoegd dat in Nederland meer dan 20 van het nationale in komen wordt gespaard en dat deze besparingen nog jaarlijks toenemen. De overheid zegt dat van het totaal aantal spaarbankboekjes een derde een saldo vertoont van minder dan Ondanks alle nasporingen ter zee en vanuit de lucht, is van de sinds vorige week maandag vermis- teAmerikaanse tanker „Marine Sul phur Queen" en zijn 39 opvarenden taal noch teken gehoord of gezien. Het schip was met een lading vloei bare zwavel v. Beaumont, in Texas op weg naar Norfolk, in Virginia, waar het donderdag j.l. had moe ten aankomen. Eenentwintig negers zijn maandag om het leven gekomen bij 'n onge luk in een goudmijn in Hartebeest- fontijn, 175 kilometer ten Zuid-wes ten van Johannesburg. De lift was drie uur blijven han gen op twee km diepte. De arbei ders raakten in paniek omdat de ventilatie-openingen niet voldoende lucht doorlieten. Er bevonden zich 35 arbeiders in de kleine ruimte. De leider van de Tweede Kamer fractie van de Christelijk Histori sche Unie, mr. H. K. J. Beernink is door de groepsvergadering van zijn partij gekozen als lijstaan voerder voor de komende kamer verkiezingen. Op de nieuwe lijst ontbreken de namen van de vier huidige Kamerleden, de heren De Ruiter, Schmal, Tilanus sr. en Ger- brandy. De nieuwe kandidaten zijn: drs. A. D. W. Tilanus (een zoon van) de vertrekkende, dr. Tilanus) H Schuring, W. Scholten en mr. Bos. Op de lijsten komen geen namen voor van CH-ministers. de rechtvaardigheid geëerd, dat men met deze spaargelden een gelijkstel ling tot stand brengt tussen de nieu we groep gepremiëerden en degenen, die reeds in de jeugdspaarregeling of elders een premie krijgen op hun spaarlust. Maar er blijft de vraag over het nuttig effect voor staat en burger. Aan het verantwoordelijkheidsgevoel van de enkeling worden steeds min der eisen gesteld tot schade van de volkskracht. (Nadruk verboden) drs. H. f 10, - Daarbij moet worden opge merkt, dat er in doorsnee 98 van de 100 inwoners in dit land een spaar rekening bezitten. Als er een baby wordt geboren, behoort een spaar bankboekje met een kleine eerste in leg tot de traditionele kraamgeschen- ken. Wanneer dus een derde van de ze spaarsaldi nog geen tien gulden be draagt en men bedenkt dat hier dui zenden nog zeer jonge kinderen bij zijn, dan is dit op zijn minst niet ver ontrustend. Ook is het in dit licht gezien geen ongunstig verschijnsel dat meer dan de helft van de spaar saldi beneden f 100, - blijft. De liefhebberij voor besparingen is dus over het algemeen zeer goed. De tweede reden voor bevordering van de spaarlust moet gezien worden in een overheidsstreven naar bevorde ring van de waardevastheid van het geld. Een snel uitgeven van ontvan gen geld heeft immers hetzelfde ef fect als een vermeerdering van de hoeveelheid geld, die in omloop is. Een toeneming van de omloopsnel heid van het geld heeft dus evenzeer een inflatoir effect als het vermeer deren van de geldhoeveelheid. Hoe meer geld er naar een spaar rekening gaat, hoe meer geld er tijde lijk uit de circulatie wordt genomen, zodat dan een deflatoir effect wordt bereikt. Dit nu is een wens van alle overhe den in het moderne monetair bestel. Men heeft er een vermindering of uitstel van consumptie mee op het oog, die anderzijds aan de investe ringsactiviteit en daarmee aan de ka pitaalvorming ten goede komt. Uit ideëel oogpunt heeft de regering dus met haar maatregel groot gelijk. Zal nu het werkelijk effect zijn overeenkomstig het gewenste? Hier rijst ernstige twijfel. De staatskas wordt door dit wetsontwerp met extra last van f 60, - tot f 70, - miljoen aan rente bezwaard. Dit geld moet in hoofdzaak worden opgebracht door mensen met hogere inkomens en het wordt via spaarprestaties doorgege ven aan mensen met lagere inkomens. Zonder nader onderzoek kan wor den gezegd dat de bezitters van ho gere inkomens van deze 60 a 70 mil joen een hoger percentage zouden be sparen en in dit risicodragende sfeer zouden investeren dan degenen die ze nu ontvangen. Minister Beerman (Justitie) houdt vast aan zijn standpunt dat de le venslange gevangenisstraf van de vier in Breda opgesloten beruchte Duitse oorlogsmisdadigers eens omgezet dient te kunnen worden in een op jarenstelling. Dit valt op te maken uit opmer kingen die de bewindsman terzake maakt in de memorie van antwoord op zijn begroting aan de Eerste Ka mer. Het feit dat thans in Duitsland oorlogsmisdadigers voor de recht bank komen die zich jarenlang aan de justitie hebben weten te onttrek ken, vindt hij geen reden om zijn be leid t.a.v. de Bredase vier te wijzi gen. Ook moet worden betwijfeld of de van nature slechte spaarders door de premie-toekenning (na vijf jaar!) er toe worden gebracht hun besparingen te vermeerderen of met een spaar boekje te beginnen. Wel zal een deel van de saldi, die anders ook gevormd zouden worden, nu door een premie worden versterkt. Het nuttig effect op de geldhuishouding van deze re geling zal dus zeer bescheiden zijn. Het ware mogelijk te wensen ge weest dat de regering dit bedrag van f 60, - tQtf 70,- miljoen per jaar, dat dus beschikbaar is, had aange- wens als een aanloop voor verder gaand® belastingverlaging. Daarmee stimuleert men het economisch leven en voorkomt men een verdere vergro ting van de administratieve romp slomp met de daaraan geofferde pro- duktiviteit. Weliswaar wordt dan het risico ge nomen dat deze gelden worden ge consumeerd, maar in het licht van de bestaande ontwikkeling in het econo misch leven, zou dit nog wel eens ge wenst kunnen zijn. In zoverre wordt DODELIJKE AUTO-ONGEVALLEN Maandagmiddag zijn in Roosen daal twee meisjes, beiden 8 jaar oud, bij aanrijdingen om het leven geko men. Om ongeveer 1 uur werd de 8- jarige Diana Hendriks gedood, toen zij in de Hoogstraat tegen een passe rende auto opliep. Enige uren later, om kwart over vijf, stak de 8-jarige Johanna van Dorst in de Bosstraat plots de weg over op het moment dat een auto passeerde. Ook zij was vrij wel op slag dood. Maandagmorgen omstreeks kwart over tien is op de weg Fries-Zuid laren, nabij de brug over de Drentse Aa, de 53-jarige bedrijfschemicus W. A. van der Meer uit Haren, met zijn personenauto achtereenvolgens tegen een aantal bomen gebotst. Met ernsti ge verwondingen werd hij naar het Academisch ziekenhuis in Groningen vervoerd, waar bij bij aankomst bleek te zijn overleden. Omtrent de definitieve aanwij - zing van een of meer concessiona rissen voor de reclame-tele visie heeft de regering nog geen beslis sing genomen, zodat tot het ogen blik der beslissing iedere aanvra ger als belanghebbende in de be oordeling valt. Naarmate de be reidheid tot samenwerking bij de diverse gegadigden groter is, tot zelfs in die mate dat zij kunnen op gaan in één orgaan, zal deze om standigheid ook naar die mate een positieve factor vormen bij de uiteindelijke beslissing aan wie de zendmachtiging eventueel te ver lenen. Het bovengenoemde zeggen de staatssecretarissen van O., K. en W. en van economische zaken in maandag verschenen nota naar aan leiding van het eindverslag van Griep de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer over de „Nota in zake reclametelevisie". Hierin zeggen beide bewindslie den o.m., dat bij het bepalen van hun standpunt de belangen van het bedrijfsleven een niet geringe rol hebben gespeeld, maar dat er ook tal van andere factoren zijn die tot het regeringsstandpunt hebben geleid. Zij delen de vrees niet, als zou de reclametelevisie slechts voor enkele bevoorrechten openstaan. Het spreekt vanzelf, aldus de nota dat na afloop van de termijn (van ten hoogste acht a tien jaar) der verleende concessie de situatie in beginsel open is en de aanspra ken van de dan zich aanmeldende gegadigden geheel opnieuw zullen moeten worden bezien. De moge lijkheid tot het indienen van con cessie-aanvragen is nog steeds open. De Indonesische minister ban Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft gezegd, dat tussen Indonesië en Malakka een oorlog zou kunnen uit breken als de premier van Malakka, Toenkoe Abdoel Rahman, zijn plan nen voor een Maleise federatie zou voortzetten. Na een zeer lange vergadering van de verkiezingsraad in Utrecht zijn zaterdag de vier kandidatenlijsten voor de Tweede Kamer van de Katholieke Volkspartij definitief opgesteld. Deze lijsten behoeven nog goedkeuring bij de groslijst stemming op 3 maart. De KVP zal met 4 lijsten uitko men, die elk een eigen lijsttrekker zullen hebben. In Limburg zal de heer J. H. J. Maenen uit Heerlen zijn, in Noord Braband dr. W. L. P. M. de Kort, (thans fractievoor zitter), in het Noorden en Oosten minister mej. dr. M. A. M. Klompé en het Westen minister drs. G. Veldkamp Op de Brabantse lijst vindt men minister mr. V. G M. Marijnen op de tweede plaats achter dr. de Kort en op de 3e plaats saatssecretaris XL IX Een Pastoor die vervuld is van zijn herderlijke taak, zal zich ook volledig aan die taak willen geven en zijn levenskracht in dienst daarvan stellen) „De goede herder geeft zijn leven voor zijn scha pen (Joh. 10, 11). Het zal hem daarom ook niet onverschillig laten of zijn paro chianen al of niet de band met de parochie en met hun priester(s) onderhouden. Het moet hem wel verdriet doen als zij zich aan zijn zorgen willen onttrekken. Hij staat klaar om hen te begeleiden op hun weg naar God; hij wil hun behulpzaam zijn vooral als die weg naar God moeilijk is; hij wil hun een reddende hand toesteken als zij ten onder dreigen te gaan. Pijnlijk moet het voor hem zijn als zij de door hem aangeboden diensten zouden weigeren. ,,Hoe dikwijls heb ik uw kinderen willen verzamelen zoals een kloek haar kui kens verzamelt onder haar vleugels, maar gij hebt niet gewild" (Mt. 23, 37). In dit verband mag het ook niet ongepast heten, als hij denkt aan het stoffelijk onderhoud van kerk en priester en als hij daartoe de hulp van zijn parochianen inroept. Dit ligt geheel in de lijn van zijn herderlijke taak. Want evenals een behoorlijke materiële situatie een noodzakelijke voorwaarde is voor een goed gezinsleven, zo is ook een gezond ekonomisch beleid noodzakelijk voor een goede zielzorg. Aan heel dit herderlijk werk ligt ten grondslag het woord van Christus dat de Pastoor ook tot het zijne mag maken „Ik ben gekomen, opdat zij leven zouden bezitten en wel in overvloed" (Joh. 10, 10). P. STEVENS, Bouwpastoor St. Thomasparochie „Oude Gracht" Amatastraat 2 Eindhoven Giro 110.33.79 drs. F. Gijzeis, Eindhoven. De 4e tot en met de 14e verkiesbare plaatsen worden ingenomen door drs. P. C. W. M. Rogaers, Laren, dr. N. H. L. van den Heuvel, Den Bosch mr. F. F. M. van Thiel (kamervoor zitter), Helmond, dr. Ir. C. J. van Meel, Hilvarenbeek, dr. M. A. M. van Heivoort, Boxtel, dr. A. M. Lucas, Rotterdam, mr, J. de Vreeze, Utrecht, de heer V. P G. Assman, Roosendaal,mr. P. A. Blaisse, Den- Haag, de heer B. J. Buel, Oss, en mej. A. M. van Kessel, Breda. Uit deze lijsten blijkt ondermeer, dat een versterking van het aantal deskundigen op het terrein van de buitenlandse politiek en dat van sociale en economische zaken veel aandacht is besteed. Daarvoor zijn andere belangen ietswat terug ge zet. Zo zal de thans voorgestelde KVP-fractie slechts één militaire deskundige, namelijk vice-admiraal Moorman, tellen De heren J. M. Aarden en M. F. Broos, thans leden van de Tweede Kamer staan nu op niet-verkies- bar-3 plaatsen. De thans zittende kamerleden mr. Th. M. J. de Graaf, mej. J. M. Th. Knol, J. H. Maenen, W. J. A. Mulders, mej. A. H. Nolte, drs. W. G. J. Peters, mr. E. G. M. Roolvink, mag. dr. J. G. Stokman, E. Visch, Th. J. I. M. Welter, A. A. J. de Wolf en H. H. van der Zanden hebben een nieuwe kandidaturen aanvaard. Verkaveling straatverlichting Haarsteeg straatverlichting, div. riolering Nieuwk.straat suppl. id. id. Riolering/bestr. Mgr. Prinsenstraat kantopsluitingen wegens ruilverkaveling f le inr. noodsch. Vliedberg f le inr. 12-kl. school f Bouw 12-kl. school f Verder werden uit de post „on voorzien" nog kapitaalslasten gere serveerd voor de navolgende investe ringen 123.000 60.100 14.094 waarbij Ondanks investerings-beperking werd toch nog ruim 1 Vi miljoen gul den uitgetrokken voor grote werken, als: riolering, straatverlichting, scho lenbouw, sportvelden, bejaardensocië teit e.a. Verschillende pleidooien van de raadsleden voor hogere subsidies en velerlei andere wensenkregen de in stemming van B. en W. of werden door hen in welwillende overweging genomen Ofschoon de raadsleden vorige week reeds een lange onderlinge be spreking aan de begrotingen voor '63 hadden gewijd, waarbij het gemeen tebestuur de nodige toeliohting had gegeven, hadden zij in de openbare raadsvergadering va nmaandagavond nog een paar uur nodig om hun visie op bepaalde punten te geven en hun wensen kenbaar te maken. Wij zullen ons bij de weergave van deze besprekingen zeer moeten be perken, daar een uitvoerig verslag te veel plaatsruimte zou vergen. Vergoeding lager onderwijs. De heer Berkelmans vond een ver hoging van de vergoeding aan de la gere school van f 50 tot f 52 per leerling te laag. Het brandstofver bruik kostee dit seizoen reeds f 6. - per leerling. In de Noordelijke pro vincies wordt gemiddeld een veel ho gere vergoeding gegeven. De voorzitter wees op andere ge meenten, waar de vergoeding bedui dend lager was, o.a. in Drunen f 47.50. De uitgaven voor brand stoffen waren ditmaal buitensporig hoog. Dat kan andere jaren weer veel minder zijn. Men moet van een gemiddelde uitgaan, vooral nu dit het eerste jaar is van de 5-jaarlijkse pe riode. Zo nodig kon tussentijds een hogere vergoeding worden toege kend. Lesuren VGLO-school. De heren Berkelmans en Broeren maakten bezwaar tegen vermindering van het aantal lesuren aan de VGLO- school van 27 tot 20 uren. De In specteur had zelfs voorgesteld 16 uren, mede omdat er voor de 3e klas slechts 2 leerlingen waren en deze dus moest worden opgeheven. Het gemeentebestuur stelde 20 uren voor. Nadat tijdens de raadsvergadering contact met de directrice was opge nomen, werd met algemene stemmen op voorstel van B. en W. besloten het aantal van 27 lesuren te handhaven. Algemene beschouwingen. De heer v. d. Meerendonk uitte zijn waardering voor de samenstellers van de begroting en zijn voldoening over het feit dat deze weer sluitend was ondanks een totaal van f 1.232.094,- aan grotere investe ringen. Uit zijn betoog bleek ons dat op de begroting o.a. de navolgende posten waren uitgetrokken Aanleg sportvelden f accomodatie sportv. f inr. bejaarden-sociëteit f een totaal van f 1.232.094, dan nog investeringen in de diverse bedrijven moeten worden toegevoegd. Van het sportterreinen-complex op de Vliedberg zijn per 1 sept. a.s. 2 voetbalvelden met 2 oefenhoeken voor bespeling gereed; indien de rijksgoedkeuring voor de bouw van de kleedlokalen en het clublokaal nu spoedig afkomt, zou bij de aanvang van het nieuwe seizoen met de be speling van deze terreinen een aan vang kunnen genomen worden. Of schoon geen investeringsbedrag op de Kapitaaldienst hiervoor is opgeno men verwacht men in 1963 bouwvo lume voor 2 speel-werklokalen voor de bouw van een nieuwe, dringend nodige kleuterschool in Vlijmen. De heer v. d. Meerendonk vroeg verder aandacht voor onderwerpen van cultuur en recreatie. De heer Kroon vroeg of het ge meentebestuur al uitsluitsel kon ge ven omtrent de plaats waar de Chris telijke lagere school zou komen en de kosten. De heer Broeren herinnerde er aan dat 2 jaar geleden reeds door de ge meente percelen waren aangekocht voor verbetering van de Heistraat en voor doortrekking van de'Past. van Akenstraat. Daar was toen zo'n baast bij, maar er is nog steeds niets ge beurd. Spr. pleitte verder voor verlaging of afschaffing van de 10 verma kelijkheidsbelasting voor de bioscoop. Door de snelle toename van het aan tal televisie-kijkers werd de bioscoop exploitatie steeds minder lonend. Hij achtte instandhouding van de bios coop voor een gemeente als Vlijmen van groot belang, vooral als ontspan ning voor de jeugd. Voor deze laat ste zou spr. het een ramp vinden als de bioscoop moest verdwijnen. Voorts zou spr. gaarne zien dat er een prijskaart voor gemeentegronden werd vastgesteld en dat de raad op de hoogte werd gehouden van optie verleningen. Mevrouw Martens zei in de begro ting geen post te hebben gevonden voor aanleg van kinderspeeltuinen.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1