w/AAlwrjkse en UnqstRAAtse couRAnt ^^^■^aïïfiX'irssïïï^ï.'ïï; Si".!'» isffs.S""'1 van 0ra°"'' Geen nationale feestdag Tegenover het Regtshuis In het boudoir Hoe is het ingericht Nederlandse fruitexport is aanzienlijk gedaald t ENORME COLLECTIE BRILMONTUREN in alleIprijzen VAN MAAREN Prinses Beatrix betrekt weldra haar Koningin Wilhelmina hield persoonlijk toezicht het daï r^pTen^ - Strooptochten over de Rading Zinvolle herdenking \§^L£Wf Magere bedrijfsuitkomsten 1962 geen ongunstig jaar voor Vesta- levensverzekering t Slimme vossen DAAROM BRILLEN VAN SPECIALIST Vijf terdoodveroor delingen in Sowjet-Unie Conjunctuurtest over januari 1963 500 doden bij aard beving in Lybië - MAANDAG 25 FEBRUARI 1»6, 85e JAARGANG No. M De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 vorstelijk droomkasteel terïïetteTrocVhn iÏTSS en de «nojta delomer d^f, ^^^^e*Vum«cheUligtSer'£stt^tteloos)<wUreje vergeet je niet je fototoestel mee te nemen als' ie een prachtig landschap gaat bezoeken. Op de „Lage Vuurse" kim in «i werden in Engelse landschapsstijl gebracht, er werd gerooid, gehakt gepoot en onderbeplant. Een twee meter hoog hekwerk staat er nu omheen met een 2-tal toe- en uit gangen. De oprijlanen worden be waakt door de leden van de ko- ningklijke Marechaussee. En in het witte droomkasteel werden op ver zoek van onze oudste prinses een huisbaas en zijn echtgenote aange steld als huisbewaarder. Het kasteel is nu ongeveer ge reed voor bewoning en het wacht op haar voorname heerseresse. Er zal weer leven in het kasteel en ditmaal zal er een vrolijke lach klinken van een lieve prinses. De 25 van deze maand zal het kasteel geheel geschikt zijn voor bewoning. Nu onze prinses er nog met is, kunnen wij een bezoek brengen aan het kasteel en het een en ander over het interieur vertel len. Dit kasteel doet ons denken aan de tijd van het edele jachtvermaak Ridders getooid in jachtkledij, be wapend met hartsvanger, jachtbijl en speer en wachtend op de alar merende wekroep van de jacht hoorn, het een en ander vanuit de verte belangstellend gadegeslagen door de vrolijk koutende, adellijke vrouwen de jonkers en de freule's Maar ook heeft het de tijd door moeten doormaken van oorlog roof en brandstichting. Op de grond waar we nu lopen, is vroeger het oorlogsterrein ge weest van de graven van Holland en de zeer vechtlustige bisschoppen van Utrecht. De graven van Hol land kenden het gebied van "Het Vurst" (de oude benaming van de Dage Vuursche) met haar uitge strekte bossen en het daarin le vende wild en vanuit de burcht Het Muiderslot", ondernamen zij bijgestaan door hun lijfeigenen en landsknechten menige stroop tocht naar de jachtgronden bij en rondom "Het Vurst" en moesten daarom de grens of "rading", vandaar de benaming Hollandse rading, welke thans immers de scheiding vormt tnssen de provin cies Utrecht en Noord-Holland passeren. Ook in die roerige tijd vormde het bos de grenslijn tussen het graafschap Holland en het bisdom Utrecht. De graven van Holland vierden daar op 't terrein van hun buren letterlijk een "moordfeest" zij staken de eenzame boerderijen in brand, bemachtigde het wild en vertrokken weer rijk aan wild en geroofde bezittingen terug naar hun eigen gebied. Ijlboden te paard waarschuwden de bisschoppen van Utrecht, waarna deze natuurlijk te genmaatregelen beraamden en de de strijd om het opperheerschap pij van "Het Vurst" kon niet uit blijven. De graven van Holland verloren deze oorlog en 'Het Vurst' bleef bij het "sticht" tot op de hui dige dag. venliggende grotere soortgenote. Deze kleine en onopvallende ver binding blijkt in contact te staan met de aan de overzijde van de slotgracht gelegen, voor de gasten verborgen ondergrondse wijnkel der. De slotgracht is geen natuurlijk water, er zou ook geen water in blijven staan als dit er werd inge- bracht, daarom zijn de oevers en de bodem bekleed met plastiec en zo kan het huis nu als een echte oude veste alleen over de brug worden betreden. Op de eerste verdieping bevindt zich ondermeer het boudoir van prinses Beatrix. Haar vensters ge ven uitzicht op het dorp. Nog een etage hoger vinden we een kamer weïke zeer romantisch is ingericht tot bar, alsook een tweetal badka mers, welke bijna op halve hoogte deuren van verschillende verdie pingen liggen niet boven elkaar, betegeld zijn, de een met roze en de ander met blauwe tegeltjes. Alle kamers zijn met een lift bereikbaar. Met deze lift is echter iets eigen aardigs aan de hand. De toegangs- liftkooi moet niet alleen stijgen en dalen, doch ook een wentelende beweging maken, wil er gelegen heid zijn in en uit te stappen. Naast de aanwezige keur van prachtige tapijten, schiderijen, an tieke meubelen en andere kunstzin nige voorwerpen, werd ook een plaats ingeruimd voor de meer mo derne. Zij verraden de kunstzin nige en fijne smaak van onze prin- ses. Nog niet alle vertrekken zijn ingericht, en men is nog steeds doende met plaatsen en verplaat sen, passen en meten. Ook onze jongens van de mar- echausse hebben er geen klagen want de wachthuisjes zijn voorzien van telefoon en verwarming. Het zal niet lang meer duren of de heerlijkheid in de Lage Vuursche zal weer een hoge Ambachtsvrouwe m haar midden hebben. tactgroepen ingesteld om te peilen welke gedachten er leven onder de bevolking en tevens bemiddelend op te treden bij de uitvoering van ver schillende plannen. Twee van deze groepen, die voor de publiciteit en de jeugd, zijn reeds bijeengekomen. Binnen bet kader van de herden kingsperiode van eind april 1963 tot eind maart heeft het comité 30 november als officiële herdenkings dag gekozen, de dag van de landing van de prins van oranje te Scheve- ningen in 1813. Zij sprak namens het comité de hoop uit dat iedereen in het gehele koninkrijk dit gebeuren be wust en actief mee zal vieren. Cubaanse mig-straaljaagers hinderden Amerikaans visserbootje Naar het Amerikaanse ministerie van defensie heeft meegedeeld, hebben twee op Cuba gestatio- neerdg Mig-straaljagers woensdag m de straat Florida scheervluch- ten boven 'n Amerikaans vissers bootje, dat op garnalen vangst was, gemaakt, terwijl zij tegelijkertijd raketten afvuurden. De opvaren den bleven ongedeerd. QMl! We betreden het trappenhuis en staan voor twee fraaie zware deu ren. Gaan we deze deuren voorbij dan zien we aan onze linkerhand de deur die toegang geeft tot de bi bliotheek van de prinses, waarin zich een prachtige collectie boeken uitstrekt. En recht tegenover ons is de salon waar we een prachtig uitzicht hebben over het zacht glooiende park. Zachte tere kleu ren voeren de boventoon en zij kenmerken het artistieke gevoel en het verheven karakter van onze kroonprinses. In de hal merken we een trap op welke naar beneden voort. Zij brengt ons in het souterrain, waar zich ondermeer de keukens, de pro visiekamer, 2 douchecellen en twee toiletten voor het hofpersoneel be vinden. We keren terug en ontdek ken recht onder de hoofdingang n deur naar buiten, welke toegang geeft tot een smalle brug aan het oog onttrokken door haar recht bo- In 1962 is voor een totaalbedrag van 72 miljoen gulden aan fruit geëëxporteerd, 21 miljoen gulden minder dan in 1961. De uitvoer van appels bracht 11 miljoen gulden minder op dan in het jaar daarvoor, namelijk 34 miljoen. De prijsontwikkeling van de appel, de belangrijkste fruitsoort in ons .and, werd beïnvloed doofde zeer matige oogst in Nederland en door de grote oogsten in West-Duitsland en Italië. De invoer van fruit nam in 1962 sterk toe. Aan citrusvrachten en bananen alleen werd voor 133 miljoen gulden geïmporteerd (in 1961 voor mihoen) en aan appels voor 17 miljoen gulden (11 miljoen). Een verdergaande doorvoering van de gemeenschappelijke Euro pese markt zal onherroepelijk leiden tot e ennog grotere import ook van fers fruit. Gelukkig kwam ook daar een' eind en alles is vergeten en verge ven. Niets doet ons daar nog aan heinneren alleen het "Regthuis", thans een café, waar men gezellig kan zitten, genietend van de prach tige natuurschoon en een kop heer lijke koffie met daarna een kom heerlijke erwtensoep, waar vroe ger het "regt" werd uitgesproken. Recht tegenover dit gezellige ca fe staat het kasteel "Groot Draken- StlmJ' Een vesting gebouwd in achthoekige vorm, eens het eigen dom van de familie jonkheer Bosch van 'Drakestein, ambachtsheer van de Lage Vuursche, die het kasteel tje in 1905 betrok. Het kasteel zag er na afloop van de tweede wereld oorlog waarin het oa. diende als vakantieoord voor Duitse kinderen vervallen en verwaarloosd uit, dit kon niet anders, omdat 't geld voor onderhoud er niet was. Zo ge beurde het dat de laatste telg van de familie Bosch Drakestein, jonk heer Frederik, besloot de hele boel te verkopen. Wat moest hij nog met een vervallen kasteel, verwaar loosde bossen, parken en een op pervlakte van 20 hectaren? Hij ver kocht het voor een bedrag van rond f 300.000,-. En zo veranderde het kasteel in 1959 van eigenaar. De kroonprinses der Nederlanden. Prinses Beatrix wilde een eigen home, waar zij eens tot rust kon ko- men en zichzelf kon zijn, haar vrienden en vriendinnen kon ont vangen en van gedachten wisselen. De rijksdienst van monumenten- zorg herstelde het kasteel hetgeen enkele jaren duurde, en koningin Wilhelmina hield persoonlijk toe< zicht en keurde de bouwmaterialen. De vervallen vesting werd herbo ren als een droomkasteel, statig en vorstelijk. Het park en de bossen Aan het verslag over het boek jaar 1962, uitgebracht in de jaar lijkse algemene vergadering van aandeelhouders, welke dit jaar op 13 februari werd gehouden, zijn de navolgende gegevens ontleend. De bruto-productie bedroeg f 112.478.333,-, dat is bijna 17% meer dan 1961 Voor het eerst werd in de geschie denis van Vesta een productie be reikt van meer dan honderd milj gulden. De netto-vooruitgang van het ver zekerd bestand bedroeg f73.261.018 (v.j. f 57.279.261,-) dat is bijna 28% meer dan in 1961. Het verzekerd kapitaal was per 31 december 1952 gestegen tot f 882.797.483 - f 809.536.465,-). De termijnpremies stegen f 1.136.223 per jaar tot een totaal van f 21.126.181, - De gemiddelde rente van alle be leggingen bedroeg 4,57% tegen vo rig jaar 4,52% De premiereserves werd geheel op 3%-basis berekend, zodat een vei lige marge van 1,57% aanwezig is. De bedrijfs resultaten waren gun stig. De stijging van de onkosten is grotendeels veroorzaakt door verhoging van het loon en salaris peil met de daaraan verbonden so ciale lasten en door meerdere af- sluitprovisie in verband met de ho ge productie. De voorraad appelen bedroeg op 1 januari van dit jaar nog rond 65 mil joen kilo, 5 miljoen kilo meer dan op 1 januari 1962. Dit is geen abnor maal grote hoeveelheid. In hoeverre in de loop van het bewaarseizoen de prijzen nog zullen stijgen, zodat in ieder geval de bewaarkosten nog zul len worden goedgemaakt, moet wor den afgewacht. 1962 wordt gekenschetst als een jaar met een abnormaal late bloei, een zonloze koude zomer, enkele bij zonder mooie herfstmaanden en een zeer laat eindigende oogstperiode. De fruitoogst bleef soms 20 tot 30 procent onder de andere jaren goed uitkomende schatting. In het afgelo pen jaar viel vooral de vruchtgrootte erg tegen. De gemiddelde opbrengst per hectare was hierdoor matig. Hoe wel het prijspeil in het algemeen re delijk was, zijn de gemiddelde be drijfsuitkomsten, door de tegenge vallen gewichtsopbrengst mager weest. De gevolgen van wildschade. ge- ver oorzaakt door de uitzonderlijke weersomstandigheden zijn voor som mige frupittelers zeer ernstig, on danks de extra afschotvergunningen die aan de jagers werden verleend. NIET ENTHOUSIAST Ten aanzien van de EEG kan wor den opgemerkt, dat de handel in ap pels en peren van de eerste kwali teitsklasse op 1 januari waarschijn lijk geheel vrij zal zijn. Dit is in het kader van de EEG de eerste belang rijke ontwikkeling die van betekenis kan zijn voor de exportmogelijkheden van het Nederlandse fruit. Op dit ogenblik zijn de Nederlandse fruit telers niet enthousiast en in sommige opzichten zelfs ongerust over de ont wikkelingen in het kader van de EEG. Uit het jaarverslag van de N.F.O. over 1962 blijkt, dat de totale fruit oogst voor het seizoen 1962/1963 wordt geraamd op 418,2 miljoen ki lo, tegen 447,9 en 602,7 miljoen kilo in 1961/1962, resp. 1960/1961. De minister-president had eerder in zijn installatierede gezegd, dat het enthousiasme waarmee prinses Bea trix de wens uitsprak ook in feite het voorzitterschap van het comité uit te oefenen in de verwachting sterkt dat het comité notionale herdenking 1813 - 1963 een zinvolle herdenking zal weten voor te bereiden die ge plaatst is in het eigene van deze tijd. Hij herinnerde eraan, dat ook in 1863 en 1914 de gebeurtenissen in 1813 zijn herdacht in de stijl en de geest van de tijd. De voorzitter van het algemeen werkcomité prof. dr P. J. Bouman, heeft voor de sluiting van het offi ciële gedeelte door prinses Beatrix, nog enkele mededelingen gedaan. Hij zei dat het niet om een feestviering, maar om een herdenking gaat onder het motto „terugzien en vooruitzien". Er komt GEEN nationale feestdag met sluiting van bedrijven of beper king van vertier. De handeldrijvende middenstand kan in deze gerust zijn. Ook wees hij er op dat er zo min mogelijk van bovenaf zal worden ge regeld en dat het comit bij voorkeur nationaal initiatief zal aanmoedigen. Prof. Bouman maakte melding van een aantal initiatieven. Hij noemde het verschijnen van twee niet-offici- ele gedenkboeken, de voorbereiding door uitgeverijen aan leermiddelen en geschenk-uitgaven aan scholieren, de toezegging van het residentie-orkest voor een concert, gewijd aan Neder landse muziek uit de tijd van Koning Willem I, de plannen van een ten toonstelling „150 jaar Nederlandse schilderkunst", de ontwikkeling van initiatieven in enkele gemeenten om te komen tot een herdenking, de plannen voor manifestatie „van jacht hoorn en kampvuur" en „voor en na Waterloo" te Niimegen. in (v. j. met De winst bedroeg f 2.174.455,61 te gen vorig jaar f 1.919.588,41. Inhet bezit van vaste eigendom men en effecten schuilt een stille reserve van bijna vier milpoen vijf honderd duizend gulden. Het geplaatste aandelen kapitaal ft 500 000 -S Volgestort' bedraagt Het dividend werd vastgesteld od 15% (v.j. 10%) De Minister-President, prof. dr. J. A. de Quay, heeft in de Tre- veszaal in Den Haag het onder voorzitterschap van H.K.H. Prin- ses Beatrix staande comité Nationale Herdenking 1813 - 1963 geïnstalleerd. Vice-voorzitter van het comité, dat in totaal 25 leden telt, is de vice-voorzitter van de Raad van State, dr L J M. Beel. Prinses Beatrix heeft na de installatie in een rede gezegd dee op gave aan het comité te zien in de even te voren door de Minister- President uitgesproken woorden „De verwachting dat het co mité een zinvolle herdenking zal weten voor te bereiden'. De prinses wees er op, dat dit allerminst eenvoudig is, omdat het hier om een gebeurtenis gaat die de Nederlanders alleen uit de geschiedenis kennen. De herdenking van 1313, toen de Nederlandse Staat ontstond, geeft ons een aanleiding om vanuit de opgedane ervaringen, ge stimuleerd door nieuwe initiatieven en bewuste inspanning, de lijn der geschiedenis door te trekken. De autoriteiten van de plaats Kalix in Zweden hadden er iets op gevonden, dachten zij, om het al te zeer uitgebreide aantal vossen in de bossen aldaar tot wat redelijker pro porties terug te brengen. Zij boden vijftien kronen voor elk in te leveren vos senvel. Resultaat bleef niet uit. Er kwamen hele plak ken vellen binnen en de be loofde premies werden uit betaald. Maar er bleven rond Xalix nog evenveel vossen rondsluipen als voorheen. De luie „jagers" van Kalix ble ken de vossen nog te slim af te zijn geweest. Zij waren naar de huidenmarkten van Jokkmokk en Gaellivare in Lapland gegaan waar de vos senvellen voor de prijs van slechts 5 tot 10 kronen te krijgen waren, hetgeen een aantrekkelijke winstmarge ten opzichte van de toege zegde prémie van 15 kro nen overliet De diepste betekenis van 1813 was, volgens de prinses, het herstel van de vrijheid en onafhankelijkheid van de staat, maar tevens van haar burgers, als individuele persoonlijkheden. Hoe onmisbaar dit recht is, heeft onze generatie pas ten volle beseft tijdens de bezetting van Nederland in 1940. De prinses zei voorts dat het co mité alle initiatieven verwelkomt die in de gepaste gedachtensfeer passen. Reeds had men gehoord van verschil lende originele en enthousiaste plan nen. Het comité zal zelf zo min mo gelijk van bovenaf regelen doch voornamelijk coördinerend optreden. Het algemeen werkcomité heeft con- Het Opperste Gerechtshof in de Sowjet Unie heeft vijf personen ter dood veroordeeld wegens het leiden van een groep die onwettig winsten maakte door de clandestie ne vervaardiging van vulpennen knopen, scheermessen en linialen. Het blad Sovietskaya Rossiya meld dat tientallen personen te recht stonden. Zij hadden in vijf jaar ongeveer 800.000 gld. verdiend Vijf beklaagden kregen vijftien j. gevangenis straf en andere uiteen lopende gevangenisstraffen. Het proces duurde vier manden en er werden driehonderd getuigen gehoord. De leider van de bende was een zekere Powarinets die pro- Den Bosch - Tilburg - Breda Vughterstr. 25 Markt 32 Nieuwe Ginnekenstr. 23 ductiechef was aan een fabriek in Leningrad waar de betrokken wa ren werden vervaardigd. Men maakte gebruik van een dubbele boekhouding om de productie ge heim te houdeh. De goederen wer den in een aantal steden door de eigen mensen van de benden ver kocht. Volgens westelijke waarnemers is dit een van de belangrijkste pro cessen van deze soort sedert de in voering van de doodstraf in de Sowjet Unie. Toeneming van exportorders Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft de resultaten gepubli ceerd van een onderzoek volgens de conjunctuurestmethode over de gang van zaken in januari 1963 bij indu striële ondernemingen en bij aanne mersbedrijven in de burgerlijke en utiliteitsbouw. De antwoorden van de geênqueteerde ondernemingen mogen volgens het C.B.S. representatief worden geacht voor ca. 70 pet. van de Nederlandse industrie (excl. de voedings- en genotmiddelenindustrie) en voor de gehele burgerlijke en uti liteitsbouw. De arbeidersbezetting bleef in ja nuari, over het geheel genomen, vrij wel onveranderd. De gemiddelde dag- produktie toonde in de bedrijfstak ken, welke in het onderzoek zijn be trokken, een lichte stijging. De voorraden onverkocht produkt werden ultimo januari, evenals ulti mo december door 75 pet. der onder nemingen normaal, door 15 pet. te groot en door 10 pet. te klein ge noemd. De orderontvangst nam in januari toe, met name door een toeneming van exportorders. De beoordeling van de orderont vangst was uiteenlopend. Door 45 pet. (vorige maand 55 pet.) der on dernemingen werd de orderontvangst normaal genoemd voor de tijd van 't jaar, door 25 pet. (vorige maand 20 pet.) groot, en door 30 pet. (vorige tnaand 25 pet.)) klein. De orderont vangst werd in januari 1963 slechter beoordeeld dan in januari 1962. De orderportefeuille, uitgedrukt in aantal maanden werk, vertoonde geen verandering ten opzichte van decem ber. De beoordeling van de orderpositie was ultimo januari vrijwel gelijk aan die ultimo december. Zij werd door 70 pet. (vorige maand 75 pet.) der ondernemingen normaal, door 15 pet. (vorige maand 10 pet.) groot en door 15 pet. (vorige maand 15 pet.) klein genoemd voor de tijd van het jaar. Meer dan 500 mensen zijn omge komen en meer dan 12.000 dakloos geworden door een aardbeving in de Libische stad Barce. De beving deed zich donderdagavond voor; de stad is voor minstens de helft ver woest. Barce ligt ongeveer 90 kilo meter van Benghazi, op een hoog vlakte bij de kust van Cyrenaica- er wonen ongeveer 11.000 mensen! Alles gebeurde in een paar secon den. Onmiddellijk na het bekend wor den van de ramp, zijn militairen en politie met de reddingswerkzaam heden begonnen. Amerikaanse vlieg tuigen met artsen, levensmiddelen en medicamenten zijn opgestegen. Ook Britse militairen zijn te hulp gekomen.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1