a Gemeenteraad Waalwijk DE KLOOF Burgemeester R. J. Th. van der Heijden nam afscheid van gemeenteraad Ogen vragen brillen van STASSAR DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 25 FEBR, 1963 ambt, ..Hef doet pijn afscheid te moeten nemen van een dat ik 35 jaar mocht vervullen' Niet gemakkelijk Goed vooruit gezien A Commissie schooltoezicht Lager Onder wijs wordt opgeheven Rusland dreigt met 3e wereldoorlog Overvaring eist 5 doden Hoewel bekend met de noodzaak op 65-jarige leeftijd het actieve ambtelijk leven te moeten afsluiten en dus wel voorbereid dat tijdstip te hebben zien naderen, doet het toch pijn afscheid te moeten nemen van een ambt, dat ik bijna 33 jaar mocht bekleden. Niet zozeer 't con stateren dat men tot de groep van ouden van dagen gaat behoren, als wel het moeten loslaten van werk, dat de gehele persoon opeiste en vervulde; werk, waaraan men in de lange loop der jaren steeds meer ge hecht raakte, maakt dit afscheid nemen zwaar", aldus burgemeester v. d. Heijden in zijn afscheidsrede tijdens de buitengewone gemeente raadsvergadering zaterdagmorgen in het restaurant van de Efteling. Tal loze burgemeesters' uit midden-Bra bant, maar ook van daarbuiten ge nodigden, waaronder de heer Kie- boom, chef van het kabinet van de commissaris van de Koningin van Noord-Brabant, en andere belang stellenden waren deze morgen naar de Efteling gestroomd om zodoende aan dit afscheid een waardig cachet te geven. De scheidende burgemeester Burgemeester v. d. Heijden is 15 jaar als zodanig in de gemeente Loon op Zand—Kaatsheuvel werk zaam geweest, ook al is dit werk zaam zijn, zoals hij zelf verklaarde, niet altijd even gemakkelijk ge weest. Hij onderstreepte evenwel nadrukkelijk dat naast een wee moed om het afscheid, een zeker dankbaarheidsgevoel aanwezig was om het feit, dat hij zolang als bur gemeester heeft mogen werken, en dit niet alleen, maar tevens en vooral omdat hij bij zijn werkzaam heden zoveel begrip en medewer king mocht ontvangen. Hij zei dit begrip en deze medewerking op de eerste plaats te hebben mogen on dervinden bij de gemeenteraad. Hij verklaarde dat alleen het vertrou wen in eikaars goede bedoelingen en het begrip dat men tezamen al leen het belang voor de gemeen schap voor ogen heeft, het mogelijk maakte iets goeds tot stand te bren gen. Naast dat vertrouwen maakte ook het begrip van de gemeenteraad en het inzicht in wat voor de ge meente dienstig was, het mogelijk de juiste beslissing te nemen, ook dan wanneer deze niet altijd door de gemeente werd begrepen of op de juiste waarde werd geschat. Burgemeester v. d. Heijden bracht ook dank aan de verschillende col leges van burgemeesters en wethou ders met wie hij door al die jaren nauw contact heeft gehad. Dank ook aan de ambtenaren van de gemeen te, omdat zij het vooral zijn die voor de voorbereiding en de uitvoering van de besluiten zorg dragen. Bijzondere dank bracht burgem. v. d. Heijden aan de gemeentesecre taris, met wie hij al die vijftien jaar zeer nauw heeft mogen samenwer ken. „Ik heb u leren waarderen als een uitstekend beheerder en leider van de secretarie, als een goed raadsman en vooral als 'n betrouw baar en zwijgzaam man". Grote bewondering zei hij te hebben gehad voor de manier van werken en het inzicht van de direc teur van gemeentewerken en van de directeur van 't gasbedrijf. Ver der bracht de scheidende burgem. dank aan de hoofden van diensten en de hogere functionarissen die leiding moeten geven aan de aan hun toevertrouwde afdelingen. Ook zij, die buiten het ambtelijk apparaat staan, werden in z'n dank woorden betrokken, zoals kerkelijke autoriteiten en diegenen van de be volking, die steeds bereid waren tot samenwerking en die door spontane zelfwerkzaamheid de taak van de gemeentelijke overheid belangrijk hebben verlicht. Burgemeester v. d. Heijden zei dat ook en vooral in deze kringen goe de initiatieven waren genomen en tot rijpheid gebracht. Hij zei er zich van bewust te zijn dat vooral zij, die leiding hebben gegeven en nog geven, grote offers hebben moe ten brengen. Hij gaf hen echter de verzekering de grootste waardering voor dit werk te hebben. Bijzondere dank bracht hij aan zijn echtgenote, die, zoals hij zei, steeds bereid was geweest het hare bij te dragen, daar waar zij meende dat haar medewerking van belang kon zijn. Tot slot sprak hij de hoop uit, dat zijn opvolger met evenveel voldoe ning als hijzelf ondervond, met hen allen zou mogen samenwerken. „De ontslagbrief roept met zijn strakke formulering een wereld van gevoelens en herinneringen op. Men wordt enigszins met de neus op de feiten gedrukt", aldus loco burgemeester v. Rooij. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de ambtsperio_ de in de gemeente Loon op Zand veel van de energie en het doorzet tingsvermogen van burgemeester v. d. Heijden gevraagd moest heb ben. Hij schetste de beginperiode als niet makkelijk door allerlei tegen strijdigheden in de raad, die dank zij het doorzettingsvermogen van de scheidende burgemeester al spoedig waren verdwenen. De heer v. Rooij gaf tevens een overzicht van de resultaten die er tijdens de ambtsperiode van burge meester v. d, Heijden waren be haald. „Ook al is niet alles bereikt van wat we ons voorgesteld hebben, dan is dit niet te wijten aan een tekort in beleid, maar aan een te kort aan financiële armslag, zo meende hij. „Het is goed dat wij in u een burgemeester gevonden heb ben die van doorzetten wist en dit met wegcijfering van de persoonlij ke populariteit. U heeft de kool van persoonlijke populariteit geofferd aan de kool van het gemeentelijk welzijn". Namens het college, de raad en de gemeente, bracht hij zijn dank aan burgemeester v. d. Heijden, van wie hij zei dat deze nog veel en goed werk zou kunnen doen. Na het officiële gedeelte van deze morgen kwamen nog tal van spre kers aan het woord, die allen hun dankbaarheid uitdrukten. Pastoor v. Spijk benadrukte hierbij de tot standkoming van de talrijke wonin gen, waarmee, naar hij meende, een zegenrijk werk was verricht. Ook de totstandkoming van verschillen de nieuwe scholen noemde hij een weldaad voor de gemeente. Drs. A. M. de Vries, die namens het kerkdorp Loon op Zand sprak, bracht in herinnering de toestand zoals die was toen burgemeester v. d. Heijden kwam en nu op de dag van zijn afscheid. Hij zei dat de vooruitgang alleen mogelijk was ge bleken doordat de burgemeester zich afzijdig had gehouden van de dorpspolitiek, zodoende eigenlijk als eenzaam mens zijn ambt dragend' Het volgende afscheid in Loon op Zand zal niet alleen een afscheid zijn, maar tevens een verwelkoming ,in ons kerkdorp", zo besloot hij. Dominee Lekkerkerk sprak na mens het protestants gedeelte van de gemeente. Ook hij bracht dank aan hetgeen in de afgelopen jaren was bereikt. Namens de werkgevers sprak de heer v. Nieuwstadt, die het belang onderstreepte van de werkzaamhe den van de burgemeester op 't ter rein dat nauw verbonden was met de werkgevers. Hij herinnerde aan de totstandkoming van „De Schoen 1949" en de Stichting Efteling. Zowel de heer Stokkermans van de K.A.B. als de heer In 't Groen (stands- en vakorganisaties) brach ten dank voor het vele dat burge meester v. d. Heijden tot stand had laten komen voor deze beide groe pen. Een hoogtepunt in de rij van spre kers vormde de heer Tuerlings, die namens de gemeentenaren 't woord voerde. „Regeren is vooruitzien, wanneer wij uw beleid gaan toetsen aan deze uitspraak, dan moeten wij zeggen, dat u goed vooruit gezien hebt". Hij meende dat burgemeester v d. Heijden zich vooral op 't stand punt gesteld had, dat Kaatsheuvel uit zijn element verlost diende te worden. Hij stipte ook de werk zaamheden aan die burgemeester v. d. Heijden heeft gehad op het ge bied van onderwijs, wegenaanleg, gezondsheidszorg en wegen. Namens de gehele bevolking werd burgemeester v. d. Heijden door middel van een couvert 't afscheids caudeau van de gemeente aange boden. Mevrouw v. d. Heijden kreeg een tuil bloemen overhandigd. Zowel mr. Becht, burgemeester van Tilburg, als burgemeester Teijs- sen van Waalwijk, spraken over aandeel dat burgemeester v. d. Heij den heeft gehad op het terrein van de streeksamenwerking. Burgemees ter Teijssen zei, dat de scheidende burgemeester steeds bekend had ge staan als iemand met een grote le venswijsheid en fijnzinnige humor. Tot slot voerde de districtsadju dant van de rijkspolitie, de heer Si mons, het woord, dank brengend voor de bemoeienissen die burgem. v. d. Heijden heeft gehad op het terrein van de Rijkspolitie. Hierna vond in de benedenzaal van de Efteling een druk bezochte receptie plaats, waar de plaatselijke harmonieën ook acte de presence kwamen geven. Foto van deze plechtigheid is el ders in dit blad opgenomen. 21. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de aankoop van warmwaterapparaten door het gemeentelijk gasbedrijf. 22. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voojr het,.- aaip brengen van een verandering in het gemeentepand Grotestraat 154. 23. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de aan schaffing van gymnastiekwerk- tuigen voor 't gymnastieklokaal in de St. Clemensschool. 24. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor plantsoen- aanleg tussen de Hertog Jan straat en de Kruisstraat. 25. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor het bouw rijp maken van het industrie terrein aan de Zanddonkweg. 26. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor aanleg weglichaam, bestrating en rio lering van de Reigersbosweg en vernieuwing riolering en her- strating in een gedeelte der Eer ste Zeine. 27. Aanbieding gemeente- en be bedrijfsbegrotingen voor 1963. 28. Voorstel tot vaststelling van het maximumbedrag, tot hetwelk door b. en w. kasgeld kan wor den opgenomen gedurende de maanden maart tot en met mei 1963. 29. Voorstel tot het verlenen van machtiging aan b. en w. tot het uitzetten van overtollig kasgeld gedurende het jaar 1963. 30. Wijziging begroting. TWEE BEZWAARSCHRIFTEN IN VERBAND MET AANLEG INDUSTRIETERREIN ZANDDONK". Er zijn bij het college van b. en w. een tweetal bezwaarschriften in gediend tegen de vaststelling van 't uitbreidingsplan in hoofdzaak, dat betrekking heeft op een terrein, ge legen tussen de geprojecteerde groenstrook langs de toekomstige rijksweg en het sportpark „Elzen hoven", genaamd het industrieter rein „Zanddonk. In een minder officiële toonaard was de rede van het oudste raads lid, de heer v. Kuijk, gesteld, die zei prettige herinneringen te hebben overgehouden aan het beleid van burgemeester v. d. Heijden. Vooral op het gebied van onderwijs en we genaanleg, zo meende hij, was in de afgelopen jaren veel tot stand ge komen. Als afscheidscadeau bood hij na mens de raad een prachtige antieke wijnkoeler aan. De gemeente-secretaris nam in deze officiële afscheidsvergadering de gelegenheid waar om een per soonlijk woord van dank te bren gen aan de burgemeester. Hij bracht dank voor het gestelde vertrouwen, dat, zoals hij zei, de basis vormde voor een hechte samenwerking, die nodig was om iets goeds tot stand te brengen. Hij sprak de hoop uit dat burgemeester v. d. Heijden nog vele gelukkige jaren van zijn pen sioenperiode zou mogen genieten. Openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk op donderdag 28 februari a.s. om half 8 ten gemeentehuize alhier. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van de notulen der openbare vergadering, gehouden 31 januari 1963. 2. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten diverse goedgekeurde raadsbe sluiten; b. Van burgemeester en Wethou ders. Overzicht van de in 1962 door hen verhuurde woningwetwonin_ gen, premiewoningen, noodwo ningen, garages en bergruimten; c. Controleverslagen rekenplichti* gen. Burgemeester en wethouders stellen voor deze ingekomen stukken voaj- kennisgeving aan te nemen. 3. Voorstel tot herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak iij verband met de aanleg van het industrieterrein „Zanddonk". 4. Voorstel tot aankoop van de pand den Mr v. Coothstraat 11 en 13 van J. 'A. de Kort, en Mr. van Coothstraat 15 en 17 van A. A. de Kort. 5. Voorstel tot aankoop van een gedeelte van de Dijkweg te Be soijen, van het waterschap „Het Zuiderafwateringskanaal". 6. Voorstel tot onteigening van grond tussen de Groenewoud- straat en de Meerdijk, begrepen in het uitbreidingsplan in on derdelen „Bungalow- en Villa park Meerdijk". 7. Voorstel tot het aangaan van 'n overeenkomst met de N.V. Tim, tur tot het vestigen van een erf dienstbaarheid (recht van weg van en naar de Mr. van Cooth straat) óp een perceel dier N.V. aan de Mr. v. Coothstraat. 8. Voorstel tot verkoop van indus trieterrein op de hoek van dë Zanddonkweg en de Reigerbos weg, aan P. J. Klerkx. 9. Voorstel tot uitgifte in huurkoop van een industriehal aan de El- zenweg, aan de firma Tromme len en Knuist. 10. Voorstel tot uitgifte in erfpacht van industrieterrein, gelegen ten Het college van b. en w. heeft in een desbetreffend prae-advies de gemeenteraad voorgesteld op deze bezwaarschriften afwijzend te be schikken. GEMEENTE KOOPT VIER WONINGEN IN Mr. VAN COOTHSTRAAT. Voor de realisering van het uit breidingsplan Centrum, zal de ge meente de beschikking moeten krij gen over een aantal woningen, die aan de oostzijde van de Mr. van Coothstraat zijn gelegen. Reeds eer der werden door de raad de wonin gen 3, 5, 7 en 9 in eigendom van Timtur N.V. aangekocht. Wanneer de gemeenteraad accoord gaat met de door het college van b. en w. voorgestelde koopsom, zullen ook de panden 11, 13, 15 en 17 in eigendom van de gemeente overgaan. GEMEENTE KOOPT GEDEELTE VAN DIJKWEG AAN. Voor de realisering van het uit breidingsplan Waalwijk-Noord, zal de gemeente o.m. moeten beschik ken over enkele stukken grond van het gedeelte van de Dijkweg, gele gen ten noorden van de Winterdijk tussen de Kruisstraat en de Zomer- dijksestoep, die momenteel nog in eigendom zijn van het waterschap „Het Zuiderafwateringskanaal", ge vestigd in Waspik. Dit weggedeelte werd door de tot stand gekomen bebouwing en de aanleg van de Kruisstraat nagenoeg niet meer gebruikt. P. KLERKX MEUBEL FABRIEKEN GAAT UITBREIDEN. Bij het college van b. en w. is een verzoek van de heer P. Klerkx bin nengekomen voor de aankoop van een perceel grond met een totale oppervlakte van ongeveer 6830 m2, ten behoeve van een belangrijke uitbreiding van het reeds in aan bouw zijnde meubelfabriek ten zui den van de Elzenweg. Het perceel grond is gelegen op de hoek Zand donkweg en de Reigersbosweg. zuiden van de Elzenweg, aan de firma Trommelen en Knuist. 11. Voorstel tot het verlenen van medewerking ingevolge art. 50 der kleuteronderwijswet, voor aanschaffing meubilair en bui tenmateriaal ten behoeve van de hervormde kleuterschool te Be- soijen. 12. Voorstel tot vaststelling van het voorschot op de vergoedingen, bedoeld in art. 73 der kleuter onderwijswet, over 1963. 13. Voorstel tot opheffing der com missie van toezicht op het lager onderwijs en tot intrekking der verordening, regelende de sa menstelling en de taak dier commissie. 14. Voorstel tot het verlenen van medewerking ingevolge art. 72 der lager onderwijswet 1920 voor aanschaffing van benodigdheden ten behoeve van de r.k. lagere meisjesschool aan de Wilhelmi- ndstrdnt 15. Voorstel tot vaststelling van het bedrag per leerling, bedoeld in art. 34 van het besluit buitenge woon lager onderwijs 1949, voor het jaar 1963. 16i Voorstel tot het verlenen van medewerking ingevolge art. 72 der lager onderwijswet 1920, voor aanschaffing van leermid delen ten behoeve van de r.k. jongens-ulo-school „St. Michael". 17. Voorstel tot het verlenen van medewerking ingevolge art. 72 der lager onderwijswet 1920, voor aanschaffing van nieuwe overgordijnen ten behoeve van de r.k. jongens-ulo-school „St. Michaël". 18. Voorstel tot het verlenen van medewerking ingevolge art. 72 der lager onderwijswet 1920, voor aanschaffing van leerboe ken ten behoeve van de r.k. jon. gens-ulo-school „St. Michaël". 19. Voorstel tot beschikbaarstelling van het aanvullend krediet voor de bouw van een christelijke school aan het Oranjeplein. 20. Voorstel tot het verlenen van medewerking ingevolge art. 72 der lager onderwijswet 1920, voor aanschaffing van leermid delen ten behoeve van de r.k. lagere jongensschool aan de Hu go Verrieststraat. Naar aanleiding van de raadsver gadering van 29 december 1962, waar bij de behandeling van het agendapunt tot benoeming of her benoeming van leden van commis- siën, instellingen van weldadigheid wegens periodiek aftreden per 1 ja nuari 1963 opmerkingen werden ge maakt betreffende de geringe acti viteit van de plaatselijke commis- siën van toezicht op het lager en middelbaar onderwijs, naar aanlei ding waarvan een schrijven van het college van b. en w. voortvloeide, waarin de betreffende personen werden herinnerd aan de verplich ting om jaarlijks verslag uit te brengen, is een schrijven van de commissie van toezicht op 't lager onderwijs binnengekomen, waarin wordt verzocht deze commissie op te heffen, omdat de waarde en de invloed van het plaatselijk toezicht gaandeweg is afgenomen. De betreffende commissie wijst er in haar schrijven op, dat alleen on der de oude schoolwet van 1806, de plaatselijke schoolcommissie een rol van betekenis heeft gespeeld. In haar schrijven wordt als mening te kennen gegeven dat de plaatselijke commissiën als een mislukking moe ten worden beschouwd, waarbij er op gewezen wordt dat de wettelijk geëiste samenstelling van de com missie (dat zij gedeeltelijk uit on derwijzers moet bestaan) een con trolerend toezicht moeilijk en soms onmogelijk wordt gemaakt. Verder wordt er de aandacht op gevestigd dat voor de wet van 1920 het ambt van schoolopzichter vaak een neven- of ere-functie was, zodat aanvullend controle door plaatselijk schooltoezicht nog nuttig kan zijn. Vanaf 1920 zijn deze schoolopzie ners vervangen door deskundige in specteurs met een volledige onder wijstaak. Deze functionarissen heb ben geen inlichtingen of bijstand van de plaatselijke commissie meer nodig. In de laatste 40 jaar is dan ook de plaatselijke commissie van toezicht geen enkele keer meer om inlichtingen gevraagd. Bij deze stand van zaken, nu alles valt onder de werkkring van de in specteurs, heeft ook de verordening, voortvloeiende uit de verplichting iedere drie maanden een vergade ring te houden, geen zin meer. Het. zelfde kan worden gezegd van de verplichting tot het uitbrengen van een jaarlijks verslag, omdat bij ge brek aan emplooi de stof ontbreekt. De Russische minister van defen sie, maarschalk Rodion Malinovski, heeft vrijdag met een derde wereld oorlog gedreigd ingeval Cuba wordt aangevallen. Een regen van atoom raketten zou op de Verenigde Sta ten en hun bondgenoten neerdalen, aldus de maarschalk, industriële en regeringscentra van de Verenigde Staten en landen, die hun grondge bied beschikbaar stelden voor Ame-, rikaanse oorlogsbasissen, zouden ge heel vernietigd worden. Vrijdagmorgen tussen 8 uur en half negen is in de dikke mist in de monding van de Persoonshaven op de zuidelijke oever van de Maas in Rotterdam de patrouilleboot „Rijks havendienst IV" overvaren door 't tankschip Veenwoude van de Ver enigde Tankvaart-rederij n.v. De Rijkshavendienst had 8 man aan boord, waarvan er 3 gered konden worden. Zij zijn in een ziekenhuis gebracht en maken het redelijk wel. Een drijvende bok is er in ge slaagd de boot te lichten. De ber gers troffen in het wrak de licha men van twee opvarenden aan. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" ROMAN VAN EEN KANTOORBEDIENDE door Jan van Maasdorp 25 De bediende de Hoog is niet bij machte terstond de vraag te beant woorden.. Hij slikt, slikt nog eens. Het lijkt of zijn keel is dichtge- snoerd. Eindelijk brengt hij, op zachte toon, het bedrag er uit. De Amerikaan, de grote man, die bemerkt hoe die bediende over stuur is, speelt glimlachend met z'n gouden potlood. Waarom lacht de mapaging-director? Om de arm zalige honderd vijf en twintig gul den,die de totale maandelijkse be loning van die accuraat werkende bediende uitmaken? Of om het feit, dat die bevende man straks een vertrouwenspost moet gaan vervul len? Misschien wel om beide. Maar ais de Hollandse persoheels-direc- teur de bediende de Hoog meedeelt -lat diens salaris vanafheden is verdubbeld, staat opeens de grote man op uit zijn stoel. Mister Har rison heeft nog steeds zijn onver schilligste Yankee-gezicht, doch steekt joviaal zijn hand uit naar de ontstelde bediende en zegt: „Well, mister de Haug, I hope you 'II do your utmost in your new job the company." De bediende stamelt woorden van dank en kleurt tot diep in zijn witte boord. Zeker hij zal zijn best doen in deze nieuwe betrekking bij de maatschappij. Ook de Hollandse directeur drukt hem de hand en cvenst hem veel geluk. De grote beantword de dank van zijn bedien de met een kort „okay", lacht ge- ammuseerd en schijnt het geval dan alweer vergeten te zijn. Hij tvuift naar de bediende als teken dat het onderhoud is afgelopen. En als de bediende de Hoog,na een bui ging te hebben gemaakt, de deur achter zich sluit, zijn de beide di recteuren reeds een andere zaak aan het bestuderen. Terug op de gang vindt de be diende de Hoog zichzelf terug. Hij ziet om zich heen en steld vast, dat hij inderdaat in de marmeren gang van het hoofdkantoor der A.T.C. staat. En daar, boven de deur van de directiekamer brandt de rode lamp. Het boze oog. Hij beziet zijn hand die werkelijk van hem is en zoëven gedrukt door de grote man: mister Harrison! Deze keer droomt de kantoorbe diende de Hoog niet. Als Nora die avond reeds een poos thuis is en Karei, tegen zijn gewoonte, lang op zich laat wach ten, loopt ze gejaagd va den keu ken naar de kamer en weer terug. Hevig bonst haar hart als ze be denkt, dat ze het Karei straks zal moeten zeggen. Ze gaat op een keu kenstoel zitten en betrapt zich er op, dat ze op haar nagels bijt. Omdat, als hij de jachthaven rond liep, hij het pension van Her man Volders kon passeren, had Karei, aan een impulsgevolg ge vend, bij deze aangebeld. „Jij hebt buitengewoon goed nieuws, ouwe jongen," had Volders al direct ge zegd, toen hij hem zag. Het had ge leken, of Volders zelf een groot ge luk was overkomen, toen hij het nieuws vernam, „Daar moeten we een goed glas wijn op drinken, me neer de chef." Samen met Volders en op voorstel van deze, hadden ze afgesproken, dat Karei met een ge woon gezicht zou zeggen, dat hij een verhoging kreeg. Dan moest Nora raden. Ze zou natuurlijk be ginnen met een tientje en dan zou hij een hoge borst op zetten en ver tellen hoeveel het wel was Thuis gekomen treft Karei zijn vrouw in de keuken. Het valt hem op, dat Nora er zo vermoeid uitziet. Nu herinnert hij zich, dat ze die ochtend er ook al zo slecht uitzag, maar toen had hij haar niet zo scherp opgenomen door de haast. „Wat ben je laat", moppert ze. Karei geeft haar een zoen. „Heb je gedronken?" vraagt ze geprik keld. En dan „En ik zit maar te wachten. De aardappels zullen wel lekker zijn." Karei denkt aan de afspraak -{net Volders. Hij probeert een gewoon gezicht te zetten, maar het lukt niet. De comedie dreigt volkomen te mislukken, 't Valt ook niet mee denkt hij grimmig, voor een jonge vrouw, haar man dronken te zien thuis komen De humor van het geval lijkt opeens verzonken in die pan met aardappelen, waarover Nora gebukt staat. Aardappelen denkt hij gemeenlijk. Voor zijn part kookte ze finaal tot moes. Maar als hij dan naar haar ingevallen, vlek kerige gezicht kijkt, krijgt hij toch weer medelijden met haar. Die, ver velende zenuwen, maar dat zou an- des worden nu. „Noor, zei hij bezorgd, „je ziet er helemaal niet goed uit." Ze licht onnodig het deksel van de pan om haar gezicht in de stoom te verber gen. „Ik wil niet, dat je je nog langer afbeult op dat rot atelier. Ik wil een gezonde vrouw hebben." „Ja", valt ze opeens driftig uit, „daar kon je wel eens gelijk in heb ben, dat ik niet meer naar dat mar- telhol ga." Maar juist als hij, wrevelig om haar boze toon, haar wil vragen wat al die onzin eigenlijk betekent, ziet hij hoe zij zich opeens vast grijpt aan het fornuis, terwijl haar felle kleur van zoëven wisselt tot een vaalbleek. Noor!" roept hij verschrikt „Wat is er? Wat heb je toch?" Ze laat zich willoos door hem naar de ka mer brengen, waar hij haar op de divan laat zitten, ,,'t Gaat al over. het was maar een duizeling." „Maar een duizeling.herhaalt hij kregel. „Je bent overspannen Noor, maar de andere maand gaan we er eens helemaal tussen uit met vakantie naar de bossen." „Omdat de big boss me afdeling chef heeft gemaakt daarom!" Hij gaat tegenover haar staari, zet een hoge borst en zegt op geaffecteerde toon: „Vrouw, mag ik je verzoeken, voortaan met wat meer respect te gen je man te spreken, die vandaag chef is geworden bij de A.T.C. op een salaris van tweehonderd vijf tig gulden." Nora is opgestaan en stamelt 't ho ge bedrag. Maar jongen, dat is het dubbele van wat je eerst ver diende." Dan bevangt haar opnieuw een duizeling en begint ze heftig te schreien. Hij schudt het hoofd en zegt bezorgd: „Je bent over je zenuwen kind, kom ga even liggen.' Dan grapt hij: „Jij bent .toch een rare, Noor. Inplaats van mij lach end om mijn nek te vliegen bij zo'n gelukstijding ga je een potje hui- En op haar nietbegrij pende, len' verbaasde blik (wat stond ie daar nou voor onzin uit te kramen over vakantie en bossen) gooide hij het er ineens uit. „Ja, kindje naar de bossen. Dat kan nu, wapt ik heb een flinke salarisvèrhogi.ng gekre gen." „Salarisverhoging?" stamelde ze. waarom? Hoeveel?" „Waarom?" roept hij en hij scha tert het uit. om die gekke vraag. Dan slaat ze wilt haar armen om zijn nek en terwijl ze haar hoofd tegen zijn borst verbergt, flapt ze haar grote nieuws er uit. Verschrikt neemt hij haar hoofd in zijn beide handen, dwingt haar, hem in de ogen te zien en overstelpt haar dan met allerlei verwarde vragen. (wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 2