wAAlwi]kse en UncjstRAAtse courAnt Prins Jan d'n Irste werd gastvrij onthaald in Schoenlapperslaand Kindercarnaval 1963 werd groot succes DRUNEN Uit de Langstraat Sprang-Capelle Woningbouwstichting Sprang-Capelle kreeg 25 woningen toegewezen msmm de Sprang-Capelle s. s. c. Sprang MAANDAG 25 FEBRUARI 1963 i'umvtniu ajjoö 85e JAARGANG No. 16 - De tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.8§ 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Prins Jan d'n Irste op de trappen van het gemeentehuis, nadat hij door burgemeester Teijssen offici eel welkom was geheten. Het is een groots en gastvrij onthaal geworden dat Prins Jan d'n Irste zondagmiddag ten deel is gevallen in het reeds op carnavals- toeren draaiende schoenlapperslaand. Gezeten in zijn gouden koets arriveerde hij tussen half drie en drie uur omstuwd door meer dan 1400 kinderen op het Raadhuisplein, waar burgemeester Teijssen hem op het raadhuis hartelijk welkom heette. Reeds voor twee uur was in de verschillende delen van de stad te zien dat dit jaar de kindercarnaval wel een bijzonder succes zou wor den. Zowel in Besoijen, Baardwijk, St. Antoniusparochie als in het Centrum verzamelden zich honder den kinderen, verkleed, geverfd en getooid soms met de zonderlingste hoofddeksels. Van hieruit trok men voorafge gaan door harmonie, of drumband naar het Vredesplein waar Prins Carnaval zich onder de jongeren schaarde. In een grootse optocht trok men door een gedeelte van de Waalwijkse straten, waar zich hon derden belangstellenden hadden opgesteld. In de stoet reden ook verschillende wagens mee, die uiteraard veel belangstelling ge- JAARVERGADERING KRING LANGSTRAAT R.K. TUIN- BOUWBOND De kring De Langstraat van de r.k. Tuinbouwbond hield deze week in., café Klerks haar algemene jaar vergadering. Uit de jaarstukken bleek dat in 1962 in de Tuinbouw bond veel gedaan is voor voorlich ting en ontwikkeling in de tuin bouw. De jaarstukken werden goedgekeurd. Ir. Hooyman, waarn. Rijkstuinbouwconsulent hield op deze bijeenkomst een inleiding over mogelijkheden van de tuin bouw in de Langstraat. Spreker stelde dat zowel de glas- als de vollegrondsbedrijven in de Lang straat een goede toekomstmogelijk heid hebben. Wel werd door spr. aangedrongen op specialisatie. GEZINSDAG De boeren en tuinders uit Dru ilen en Elshout hielden dezer da gen in de Hoge Braken een gezins dag. De dag werd begonnen met 'n H. Mis in de beide parochiekerken. Evenals andere jaren was de be langstelling voor deze gezinsdag zeer groot. Het woord werd op de ze dag gevoerd door drs. Schouten, die sprak over de coöperatieve in stellingen van de NCB. Dr. Ir. Crijns, hoofd van de Rijksvoorlich tingsdienst, hield een inleiding over de stabilisering in de land- en tuinbouw. Het was een zeer inte ressante inleiding, waarin spr. aan de hand van diverse cijfers de ont wikkeling schetste in de land- en tuinbouw en waarbij hij tevens aanwees, de weg welke in de toe komst gevolgd zal moeten worden. Pastoor Verhagen sprak op deze dag over de verhouding stad en platteland. Pastoor Verhagen is ka pelaan geweest op het platteland, was enkele jaren geleden de emi granten-kapelaan in Canada en thans pastoor in Tilburg. Hij sprak dus uit ervaring. Zijn inleiding was interessant, boeiend en humoris tisch. 's Avonds gaven de Jonge Boeren en Boerinnen onder regie van Ton Noyens nog een zeer ge slaagde toneelavond. Opgevoerd werd het blijspel „Gelukkige dwa zen". JAARVERGADERING ONDER LINGE PAARDENVERZEKERING De onderlinge Paardenverzeke- ring Drunen hield deze week haar algemene jaarvergadering. Blijkens het jaarverslag hadden in 1962 11 gevallen plaats. Ondanks dit hoge aantal kon men toch afsluiten met een voordelig saldo. De premie bleef voor 1963 ongewijzigd. Bij de bestuursverkiezing werd in de va cature van A. van Rooy, welke zich niet herkiesbaar stelde, de heer A. Brands gekozen. JAARVERGADERINGEN De Pok- en Controlevereniging „De Toekomst", zal a.s. woensdag in café Klerks haar jaarvergade ring houden. Aansluitend op deze vergadering houdt de sectie Dru- nen-Nieuwkuyk van de K.I.-ver- eniging haar jaarvergadering. CARNAVAL IN DRUNEN Ook in Drunen is de Carnavals- pret ondanks de winterse kou los geslagen. Prins Dwerg d'n Eerste noten. Naast harmonie St. Jan en de fantastisch verklede KAJ-drum- band, de jeugddrumband „Ons Ge noegen" en harmonie St. Crispijn, trokken in de stoet o.m. wagens mee van de fa. Pot „Indianen- kamp", een wagen van de zwem- club, de Waalwijkse motor- en bromfietsclub „De Vrolijke Brom mers", een enorme paddestoel van de fa. Appels, „Verleden, heden en toekomst" van de Tackswippers, 'n wagen van de carnavalsvereniging „De Vossenkoppen", een prachtige wagen van de brandweer, een wa gen van de Terp en twee wagentjes van de WAMI „De Roomezuipers" jeugdmilkbar en „Minister Marij- nen trekt de kar voor de zuivel". Op het raadhuis werd Prins Jan hield er zondagmiddag met een feestelijke optocht zijn intocht. Na een ontvangst op het gemeentehuis waar burgemeester mr. Stieger voor drie dagen het bestuur over droeg aan de Prins en zijn Raad van Elf begon het feest pas goed. De optocht was dit jaar weer mooier dan de vorige jaren. De Carnavalvierders hadden bij het samenstellen van hun groepen en wagens originele onderwerpen ge kozen. „De Eendenkooi", 't nieuwe uitbreidingsplan van Drunen werd onder de loupe genomen. Het ver langen naar een nieuw zwembad, ondanks de winterse kou bleek bij de Carnavalsgroepen wel te leven, gezien de uitbeelding van het nieuwe zwembad op een wel zeer originele wijze. Vandaag zal een kinderoptocht ge houden worden, waarna tractatie van de kinderen in de Hoge Bra ken. In de avonduren zullen de di verse groepen optreden in de di verse café's, terwijl de Prins met zijn gevolg deze groepen zal be zoeken. Het gemeentebestuur had dit jaar voor de Prins nog een bij zondere geste. De Prins met zijn gevolg werd- nl. met carillonspel ontvangen. Het belangrijkste van de raadsvergadering van vrijdagavond in de gemeente Sprang-Capelle kan misschien de mededeling van de voorzitter genoemd worden, waarin hij melding mocht maken dat de woningbouwstichting Sprang-Capelle 25 woningen heeft toege wezen gekregen. Dit betekent voor de gemeente naast de 14 wo ningen die reeds eerder aan Sprang-Capelle werden toegekend 'n belangrijke aanvulling, waarmee het nijpend tekort aan woningen enigszins afbreuk kan worden gedaan. De raad gaf haar goedkeuring aan het voorstel van B. en W. inzake ge meentelijke vergoeding van de exploi tatiekosten over het jaar 1962 t.b.v. de bijzondere kleuterscholen in gemeente. Deze werden vastgesteld op f 800 per lokaal en f 14 per kleuter; eveneens keurde de raad goed over te gaan tot het verlenen van een voorschot op de vergoedingen ex art. 73, le en 2e lid van de onder wijswet aan de bijzondere kleuter scholen in de gemeente. Het aantal gewone leslokalen van de school te Sprang bedraagt 2, terwijl de school in Capelle beschikt over 2 speel-werk- lokalen van meer dan 70 m2, zodat hiervoor een vergoeding van IV2 maal het normale bedrag kan worden toegekend. Het voorschot op de ver goeding naar het aantal lokalen voor de kleuterschool te Sprang is vastge steld op f 1600 en voor die te Ca pelle op f 2400. Ook op het voorstel tot vaststelling van de vergoeding aan de stichting voor Prot. Chr. kleuterscholen te v.m. Sprang voor het jaar 1962 kwam d'n Irste door burgemeester Teijs sen welkom geheten, die onder meer het prachtige initiatief van Waalwij ks Belang prees en hulde bracht aan de grote promotor van de Waalwijkse jeugdcarnaval, de hr P. Brouwer. Burgemeester Teijssen vond het een verheugend feit, dat ook Waalwijk zich dit jaar bij de Carnaval vierende Brabantse ste den had gevoegd. Hij sprak de hoop uit het volgend jaar de sleutel van de stad te kun nen overhandigen aan een volwas sen Prins Carnaval. Hij spoorde de ouderen aan een voorbeeld te ne men aan de jongeren, zodat het volgend jaar de carnavalsviering nog grootser en uitgebreider opge zet zou kunnen worden. Ook Prins Jan d'n Irste deed een beroep op de volwassenen het vol gend jaar mee te doen aan de car- navalsleut. Bovendien bracht hij zijn toehoorders nog in herinnering dat in diverse winkels in Waalwijk collectebussen zijn neergezet waar goede gaven in gestort kunnen worden ter bestrijding van de ge maakte onkosten. Na afloop van de officiële ont vangst trok een gedeelte van de jeugd naar de Gecroonde Leersse en een gedeelte naar de Luxor bi oscoop en Thalia om te genieten van het kinderbal of de jeugdfilm. Om vijf uur bracht Prins Carnaval nog een bezoek aan het ziekenhuis waar hij de zieke kinderen verraste met fruitmandjes, die door ver schillende Waalwijkse groentehan delaren geheel belangeloos waren geschonken. Niet alleen op de kin derzaal bracht hij zijn wel gewaar deerd bezoek maar ook op de grote ziekenzalen. Hij sprak de hoop uit de zieken het volgend jaar ook on der de carnavalvierende gemeen schap te mogen opmerken. Het is nu toch wel duidelijk ge bleken, dat Waalwijk inderdaad rijp is voor een waardige carna valsviering die kan klinken als 'n klok en die niet onder behoeft te doen voor de carnavalsviering el ders in de Langstraat. Allerwege wordt dan ook de hoop uitgespro ken, dat niet alleen volgend jaar nog meer kinderen zullen deelne men, maar dat ook de ouderen niet achterwege zullen blijven om deel te nemen aan een gezamenlijke carnavalsviering. Het zou jammer zijn, wanneer verloren zou moeten gaan, wat dit jaar dank zij het harde werken van enkele tiental len is bereikt. geen enkele op of aanmerking. Verdere punten van behandeling die geen nadere toelichting van de zijde van de voorzitter behoefden, wa ren de toekenning van een voorschot op de vergoeding ex artikel 126 van de kleuteronderwijswet over het jaar 1963 aan de stichting voor Prot. Chr. Kleuteronderwijs te v.m. Sprang en het verlenen van voorschotten in gevolge art. 103 6e lid van de lager- onderwijswet 1920 op de vergoeding van de exploitatiekosten van de bij zondere scholen over 1963. Overgegaan werd tot de verpach ting van een perceel land aan de heer W. J. Pruissers te Sprang-Capelle, terwijl aan de heer A. van Baard wijk te Sprang-Capelle kwijtschel ding van pacht werd verleend. Verplicht op concours. Het voorstel tot wijziging van de verordening betreffende het subsidië ren van plaatselijke dilettanten-mu- ziek- en zangverenigingen lokte bij de heer Vos de opmerking uit, dat het voorstel zeer was toe te juichen, mits door de bepaling hieraan werd vast geknoopt, dat de muziekgezelschap pen regelmatig op concours zouden gaan. De voorzitter zei dat het colle ge van B. en W. had bepaald dat de verenigingen gedwongen waren dit jaar aan een federatief concours deel te nemen. De heer de Raat zei het niet juist te vinden om muziekgezel schappen te dwingen deel te nemen aan concoursen, omdat hiermee de vereniging zelf wel eens niet gebaat zou kunnen zijn. De voorzitter even wel meende dat deze bepaling voor de muziekgezelschappen een prikkel zou kunnen betekenen hogerop te gaan. Ook wethouder Timmermans liet zich gelijkluidend over dit voorstel uit. Dokter Winkelman informeerde bij het voorstel tot wijziging van de tus sen de voormalige gemeenten Sprang en Vrijh.-Capelle en de gemeente Loonopzand aangegane overeenkomst betreffende gaslevering, voor wie de kosten zouden zijn van leidingaanleg, wanneer men eenmaal aan aardgas - levering toe was. De voorzitter deelde mee dat de leidingen in eigendom waren van het gasbedrijf in Loonopzand en dat voor hen dus de onkosten zouden zijn. Hij achtte het wel waarschijnlijk, dat het gasbedrijf de onkosten van de aan leg van het buizennet in de gasprijs VEILIG VERKEER Door de plaatselijke afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer, welke onlangs in onze gemeente is opgericht en reeds een ledental heeft van 113, is aan het Gemeen tebestuur van Sprang-Capelle een subsidie aangevraagd, om haar activiteiten te kunnen uitbreiden. WONING-COMMISSIE Door het college van Burgemeester en Wethouders is tot secretaris van de Wo ning-Advies-Commissie te Sprang-Capelle benoemd de heer A. de Jong, ambtenaar ter secretarie dezer gemeente. EMMABLOEM-COLLECTE ö-1 kJ|C 1 1 JJoor het bestuur van de afdeling Sprang- Capelle e.o. van het Groene Kruis is ver gunning gevraagd tot het houden van de Emmabloem-collecte in de week van 15 tot 20 april a.s. FILMVERTONING. Op uitnodiging van de Chr. Besturen bond Sprang-Capelle zal op donderdag 7 maart, des avonds half 8, in de zaal van de Chr. Volksbond, door het Voorlichtingsbu reau voor Voeding (Afd. Vis) te IJmuiden, een filmvoorstelling worden gegeven, waar bij een 4-tal films over de visserij en de bereiding van visgerechten zullen worden vertoond. De leden van bij de C.B.B. aan gesloten afdelingen hebben met hunne da mes vrije toegang. Om half 5 zal voor de schooljeugd een extra programma worden gegeven. LANDELIJKE RIJVERENIGING DE MARGRIETRUITERS Op donderdag 7 en vrijdag 8 maart, des avonds half 8, houden de Margrietruiters bij H. van Veen, café 't Bruggetje, de jaarlijkse ruiteravonden. Door de Waspikse toneelgroep zal opge voerd worden het blijspel in drie bedrijven door Pé Naühren: Ik verveel me rijk...! Vrijdagavond hield de voetbalvereniging SSC een goed bezochte ledenvergadering. Na opening door de voorzitter dhr. P. v. d. Schans, waarbij hij o.a. de goede en kameraadschappelijke geest in de vereni ging prees, deelde hij mede dat er een lote rij zal worden gehouden, die in kort tijd uit gespeeld zal worden, n.l. op 30 maart a.s. 1 erstond werden dan ook de boekjes met loten voor verkoop aan de leden uitgereikt. Na de rondvraag, waaraan door een vijf tal leden werd deelgenomen en welke vra gen door de voorzitter op vlotte wijze wer den beantwoord, kreeg de trainer, de heer P. de Jong het woord, die de leden o.a. wees op de noodzakelijkheid van het trouw be zoeken der trainingsavonden. S.S.C. gaat verder een barakconcours or ganiseren op de drie eerstvolgende zater dagen, 's avonds, in café He Bruggetje. Hiervoor zijn mooie prijzen beschikbaar gesteld; de eerste prijs is n.l. een meisjes rijwiel, beschikbaar gesteld door de heer H. van Veen. Dus, barakliefhebbers, probeer een van de fraaie prijzen in de wacht te slepen, door de ze zaterdagavonden vrij te houden en te gaan barakken in café Het Bruggetje te Vrijhoeve-Capelle. JAARVERGADERING ORANJE-VERENIGING JULIANA A.s. dinsdag 26 febr. des avonds 8 uur, komt de Oranjevereniging Juliana alhier in het gebouw van de Chr. Volksbond in jaar vergadering bijeen. Aan de orde komen Opening, Notulen, Jaarverslagen secre taris en penningmeester, Bestuursverkiezing (aftredend zijn A. J. Kuijsten, Joh. de Bie, H. Maijers en J. W. Genuit, welke herkies baar zijn), Bespreking festiviteiten 1963. De leden worden uitgenodigd deze jaar vergadering bij te wonen en hun medeleven met de vereniging te tonen. BEGRAFENIS JAC. MOLEGRAAF. J.l. winsdag had de begrafenis plaats van wijlen de heer Jac. D. Molegraaf die op 15 febr. in de ouderdom van 74 jaren over leed. Het stoffelijk overschot werd grafwaarts gedragen door de kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente, waarvan de overledene ve- le jaren deel uit maakte, de laatste jaren was hij ere-diaken. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door de heer W. Timmermans, president-kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk! die woorden van dank en waardering sprak voor de prettige samenwerking. Tevens herinnerde spr. er aan dat hij 40 jaar met de overledene mocht samenwerken op de Zuivelfabriek De Toekomst. zou verdisconteren. Zonder stemming of enig debat ging de raad tenslotte accoord met 't voorstel over te gaan tot aankoop van een diesel vrachtauto met hy draulische kraan, twee zandstrooiers en een sneeuwploeg; een gelijksoor tig verloop kreeg het voorstel van B. en W. over te gaan tot toekenning van een koudetoelage aan de ge meentebode en het gemeenteperso- neei groot f 35.00. De heer B. Maijers, voorzitter van de Zuivelfabrieken De Toekomst en de WAMI, prees eveneens de accuratesse, nauwgezet heid en plichtsbetrachting, waarmede de overledene zovele jaren trouw zijn plicht vervulde in het belang van dit bedrijf. Een neef van wijlen de heer Molegraaf sprak waarderende woorden namens de fa milie. Ds. P. J. Bos sprak namens de kerke raad der Ned. Herv. Gemeente en schil derde de heer Molegraaf als een man van weinig woorden, maar prees de waardevolle adviezen en zijn hoge ambtsopvatting ge durende zijn 20-jarig diakenschap. Spr. zei in hem een vaderlijke vriend te verliezen die Ds. Bos steeds behulpzaam was en hem als jong predikant steeds zeer tegemoetkomend is geweest. Ouderling H. de Bie dankte namens de familie de sprekers en allen die tijdens de ziekte en bij het overleden blijk gaven van hun medeleven. CHR. GYMNASTIEKVERENIGING PRO PATRIA. De leden van de Chr. Gymnastiekver eniging Pro Patria, die als geselecteerden moesten deelnemen aan de te Rotterdam ge houden grote turnwedstrijden, trokken j.l. zaterdag geladen en vergezeld van een aan tal belangstellenden naaf deze wedstrijden. Zij moesten het daar opnemen tegen de bes te turners van het Zuidergewest en het is in het K.N.C.G.V. een algemeen verschijnsel dat de besten steeds van boven de Moerdijk kwamen. Maar sinds Pro Patria meedingt naar de hoogste eer, wordt er met Sprang- Capelle wel degelijk rekening gehouden en Pro Patria staat daar dan ook bekend als een geduchte tegenstander, wat j.l. zater dag weer is gebleken. Bij de aspiranten heren, 14—16 jaar, was A. de Jong bij de eerste 6, die uitgezonden worden naar Zutphen voor de nationale wedstrijden, wat een groot succes genoemd mag worden voor Pro Patria, nu zij hier mede ook mee gaat spreken bij de top- turners van het K.N.C.G.V. Bij de heren was het dhr. Paymans, die het moest opnemen tegen de vijf beste tur ners van het Zuidergewest. Dit waren voor hem reeds bekenden, daar hij vorig jaar reeds tegen dezelfde selectie moest uitko men, maar het toen niet verder kon bren gen dan de 7e plaats. Nu stelde hij echter alles in het werk om revanche te nemen en stelde hij daarbij niet teleur, want bij de bekendmaking van de uitslag bleek dat Paymans thans de tweede plaats had we ten te bemachtigen, wat hem een ware ova tie van de Pro Patrianen opleverde. Dit was voor hem dan ook het resultaat van hard werken in de vereniging onder de be kwame leiding van de heer Hoes, maar is tevens een groot succes voor Sprang-Capelle dat het in de turnsport nu tot in de hoogste regionen gebracht heeft. Pro Patria-hoopt nu maar dat dit mooie succes van Pro Patria voor het gemeente bestuur aanleiding moge zijn om alles in het werk te stellen om zo spoedig mogelijk tot de verwezenlijking van een goede turnzaal te komen. NEO-NIEUWS ÜPST' De laatste van de vier rikavonden ten bate van de voetbalvereniging NEO is dan,ook achter de rug en NEO mag op een zeer geslaagd rikconcours terugzien. Het was j.l. vrijdagavond weer een gezellige drukte bij de heer van Oers. Met 147 punten werd de heer van Berkel hier winnaar van een prach tig klokje; tweede werd Jan de Jong met 129 pt., 3e v. d. Mast 111 pt. 4e C. de Jong 106 pt. en 5e v. Goor 104 pt., terwijl de prijs voor de dames naar mevr. Ver steeg ging met 96 pt. Al met ai is het een zeer geslaagd rik concours geweest, dat zeker volgend seizoen weer voortgezet zal worden. UITVOERING „GEZELLIGHEID". In de zaal van de Chr. Volksbond gaf de toneelvereniging Gezelligheid j.l. zater dagavond haar tweede uitvoering van dit winterseizoen. Namens bestuur en leden van Gezellig heid sprak wethouder Jac. Vos een wel komstwoord tot de bijna geheel gevulde zaal en sprak er zijn blijdschap over uit dat zovelen opgekomen waren om de uitvoering van „Gezelligheid" bij te wonen. Onder regie van de heer 'C. Dekkers uit Waalwijk werd hierna opgevoerd de klucht in drie bedrijven: „Drie is te veel", door Blaaser sr. en jr., een spel waaraan werd medegewerkt door 14 personen. Hieronder waren er enkelen die debuteerden, terwijl er ook enkele meespeelden die in moesten vallen voor zieken. O.a. mej. M. van Son, uit Kaatsheuvel, die in 10 dagen tijd haar vrij grote rol moest leren en slechts een 2- tal repetities mee heeft kunnen maken. Zij speelde haar rol echter alsof ze hem reeds maanden gespeeld had. De acteurs en actrices hebben zich weer uitstekend van hun taak gekweten en het moeilijke stuk werd vlot en keurig vertolkt. Voor diegenen die van een gezellige avond houden was dit een mooie gelegen heid, want er viel hier genoeg te lachen. Aan het einde van de uitvoering bracht wethouder Vos dank aan de spelers en speelsters voor hetgeen ze gebracht hadden, terwijl hij tevens een woord van dank richt te tot de burgemeester en diens dochter voor hun aanwezigheid, wat door bestuur en leden van Gezelligheid zeer op prijs werd gesteld. A.s. zaterdagavond 8 uur geeft Gezellig heid nog een tweede opvoering van het stuk in dezelfde zaal.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5