wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Kan de kleinere ondernemer ook organisatietechnieken toepassen OAS-leider Argoud gearresteerd Een „Nationale" foto met een Waalwijks tintje IK t PRISMA en STASSAR De eerste slag is gewonnen JE ZIET ZE WEER STEEDS MEER!! GEDACHTEN VAN EEN BOUWPASTOOR CE R Tl NA HORLOGES WAALWIJK Woudrichemse ijsclub organiseert het vijf rivieren kampioenschap op de schaats China doet felle aan val op Rusland Britse tanker ramde Panamees De bezitsvorming VRIJDAG 1 MAART 1963 85e JAARGANG No. 17 e rcho van het Zuióen Uitgever Waaiwijksehe Stoomdrukkerij Antoon Tieien Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" op de voet Woensdagavond 20 februari heeft drs. K. J. Sprangers, mede-directeur van het Raadgevend Bureau voor Be drijfsorganisatie in Tilburg, Bureau van Ginneken, voor de leden van de Brabantse Productiviteitscommissie, in Hotel Modern in Tilburg een bui tengewoon interessante lezing gehou den over de mogelijkheid en de voor delen van de kleinere ondernemer om organisatie technieken toe te passen. Ofschoon deze lezing niet speciaal bedoeld was voor schoenfabrikanten of industriëlen die direct of indirect met de schoenindustrie te maken heb ben, menen wij toch dat deze voor dracht dermate interessant was om in deze rubriek te worden opgeno men. Drs. Sprangers begon zijn inlei ding met een vergelijking te trekken tussen kleine en grote ondernemers Toen onze bisschop, Mgr. Bekkers, 't vorig jaar door zijn diocees trok om voor afgevaardigden van alle pa rochies zijn plan van gezinsbijdragen voor de financiële sanering van het bisdom uiteen te zetten, hebben velen 't hoofd gefronst toen er sprake was van 4 miljoen. En toch is deze gezinsbijdrage een eclatant succes geworden, want dit bedrag zal waarschijnlijk gepasseerd worden. Men zal hieromtrent binnenkort in een aparte uitgave meer kunnen le zen. ten aanzien van het toepassen van organisatietechnieken Hij stelde hierbij dat de grote on dernemer met een staf van medewer kers te maken heeft, die in verschil lende technieken zijn gespecialiseerd, omreden dat het voor hem anders on mogelijk wordt een grote onderne ming te leiden. De tegenwerping die een kleinere onderneming maakt om van deze organisatietechnieken ge bruik te maken komen meestal neer op de argumenten dat hiervoor geen tijd bestaat, geen geld, of geen me dewerkers. Drs. Sprangers was van oordeel dat alleen het laatste argu ment steekhoudend genoemd kon worden. De reden waarom een klei nere ondernemer vaak weinig ziet in de toepassing, meende drs. Sprangers te moeten zoeken in de omstandig heid, dat deze mensen te weinig op de hoogte zijn welke voordelen deze toepassing te bieden heeft, doordat de ondernemer, ofschoon hij wel ge ïnformeerd is, toch niets in toepas sing ziet. In dit laatste geval zei hij te moeten vrezen dat de ondernemer de nodige visie miste. Hij gaf van de kleinere onderne mer de volgende kenschets. Deze staat op de eerste plaats alleen tegen over zijn problemen, terwijl hij vaak niet opgeleid is voor wat drs. Spran gers noemde „het vak van onderne mer" en bovendien maar al te vaak nauwelijks weet hoe de plaats van zijn onderneming in het grotere of sociale geheel is. Drs. Sprangers was van oordeel dat de grootte van de onderneming niet bepaald wordt door het aantal arbeiders of de omzet, maar door de structuur. Drs. Sprangers ging ook in op de vraag hoe een ondernemer tot ver betering van zijn bedrijf kan komen. Op de eerste plaats meende hij te moeten stellen, dat de ondernemer een juiste instelling tegenover zijn problemen moet zien te krijgen. Ver volgens door een onderscheiding van de probleem-gebieden en een duide lijk plan op lange termijn. Ex kolonel Antoine Argoud, een der militaire leiders van de OAS is dinsdag in het hartje van Parijs in handen van de politie gevallen. Ar goud werd bij verstek ter dood ver oordeeld wegens zijn aandeel in de militaire putsch van 22 april 1961 in Algerië. Het ziet er naar uit dat Ar goud door zijn eigen handlangers is uitgeleverd. Zijn gezicht was ge zwollen en uit zijn mond was een tand geslagen, toen hij met touwen vastgebonden in een kleine blauwe ^1=KLNG=S=Ï= De ondernemer zou bovendien al les in het werk moeten stellen, om zijn isolement te verbreken en zijn gevoel voor organisatie te ontwikke len. De realisering van zijn ontwikke lingsplan vereist, aldus zijn zeggen, een toepassing van de organisatie- „.lij nok met je naaldhakken'* technieken. Hij meende te mogen stellen dat alle organisatie-technieken in principe toepasbaar zijn ook in het kleinere bedrijf. De ondernemer moet voorhands echter slechts die technieken toepas sen die beperkte kosten met zich mee brengen, die zijn aan te leren door zijn personeel en tot slot die technie ken die snelle resultaten opleveren. Drs. Sprangers gaf vervolgens een aantal voorbeelden van organisatie technieken die in het kleinere bedrijf toepasbaar zijn. Dat was op de eerste plaats de Arbeidsstudie, waarbij hij niet zozeer de analysering in zijn geheel op het oog had, omdat deze nog te specialis tisch van aard is, maar wel bijvoor beeld de multi-moment opnamen, die men onder andere zou kunnen toe passen op de wachttijden. Verder gaf hij aan, de meer eenvoudige werk analyses met globale tijden erbij. Vervolgens de routing en lay out die niet zozeer voor het gehele be drijf zou moeten worden toegepast, maar wel partieel. Op het terrein van administratieve organisatie, meende hij dat men niet zonder voorbereiding moest gaan mechaniseren. Hij zag meer heil in te beginnen met eenvou dige begrotingen, met een onder scheiding in kostensoorten, kosten- plaatsen en kostendragers. Bij de planning zou men in geen geval mogen beginnen met een plan bord aan te schaffen, maar wel met een analyse te maken van de bepalin gen van de levertijd, de oorzaken van deze overschrijding en de spreiding in de oorzaken. Tenslotte zou men op 't gebied van de selectie niet zelf moeten proberen deze mensen te testen, maar wel te werken met een vaste vragenlijst bij sollicitaties, terwijl men steeds de re den van vertrek van personeel zou moeten zien te achterhalen. Drs. Sprangers besloot met aan te geven, dat de kleinere onderneming naast bepaalde nadelen, ook grote voordelen heeft. DE BETERE VIRGINIA bestelwagen, die in Parijs geparkeerd stond, werd aangetroffen. De arrestatie van Argoud wordt beschouwd als de grootste klap die de anti-Gaullistische O.A.S. en de ondergrondse nationale raad van het verzet (C.N.R.) hebben moeten in casseren sedert de voormalige gene raals Raoul Salan en Edmond Jou- haud verleden jaar werden ingere kend. In politiekringen werd gezegd dat Argoud blijkbaar is verraden door andere leden van het geheime leger. Nadat de politie een telefonische wenk had gekregen van een anonie me persoon, begaf zij zich naar een adres op het lie de la Cité, in het hart van Parijs. Men vond Argoud daar in een kleine bestelwagen; hij was vastgebonden en had een prop in de mond. De politie meende dat de OAS Ar goud schuldig achtte aan de misluk king van de poging om president De Gaulle in augustus van het vorige jaar te Peilamart van het leven te be roven. In verband met de mislukte aanslag staan momenteel 15 mensen terecht. TRINIDAD is, als ieder ander land, trots op haar beroemde zonen en dochters. Een van de meest vermaarde doch ters van TRINIDAD is ongetwijfeld WINIFRED ATWELL, het muzikale genie, dat na de tweede wereldoor log een ongelooflijke populariteit verwierf met haar pianospel in ^nieu we" stijl. Haar op geraffineerde wij ze ontstemde „HONKYTONK" pi ano op waarlijk virtuose manier be spelend, maakte zij de ene „gouden plaat" na de andere. Onlangs vierde WINIFRED min of meer haar come-back met een grandiose langspeelplaat (Winifred Atwell Encores, Decca ACL 1084 - 33) en een succesvolle tournee door Engeland en Amerika. Geen wonder dat haar foto, mèt de beroemde HONKYTONK-piano en een schare jeugdige bewonderaar- tjes, een plaatsje kreeg in de natio nale foto-agenda, die in vele dui zenden exemplaren als ambassadrice van TRINIDAD haar weg vond over de gehele wereld. Weinigen zal het daarbij opvallen dat de fotograaf met opzet een Waalwijks tintje aan de op name gaf. De foto werd n.l. ingezon den voor de maandelijkse foto-prijs vraag „DE LEUKSTE JIMMY JOY FOTO VAN DE MAAND", die ge organiseerd wordt door het huisor gaan van de N.V. Schuwer, Kinder schoenfabrieken De foto voldoet geheel aan de eisen, want de jeugdige Atwell-fan óp de piano draagt inderdaad JIM MY JOY-schoentjes. LI Uit de wijze waarop wij in het kader van de herderlijke taak van de Pastoor de „pastoorsrechten" omschreven, is het duidelijk dat deze pastoorsrechten eigenlijk veel meer pastoorsplichten zijn; ze geven in het kort aan voor wie de pastoor moet zorgen en wat hij voor hen moet doen. De Pastoor heeft het recht- de kinderen, in zijn parochie ge boren, te dopen; in werkelijkheid betekent dit dat hij daartoe de plicht heeft en ook tot het begeleiden van dat jonge christelijke leven op de weg naar volwassenheid. De Pastoor heeft het recht aan zijn parochianen het Sakrament van het Huwelijk toe te dienen; d.w.z. hij is verplicht de jonge mensen van zijn parochie voor te bereiden op een christelijk huwelijk en hen tot steun te zijn in hun huwelijksbeleving. De Pastoor heeft het recht de stervenden in zijn parochie het Sakrament der Zieken te geven; d.w.z. hij is verplicht voor de zieken en gebrekkigen een bijzondere belangstel ling te hebben en hun lijden tot een christelijk lijden te maken, en als het uur van sterven nadert, hen door het Sakrament der Zieken bij te staan. Het is overigens duidelijk dat de hier vastgestelde rechten en plichten slechts kenmerkende geestelijke hoogtepunten zijn in de pastorele houding van de pastoor. Deze immers is veel breder; zij omvat alle facetten van het leven van de christenen, niet alleen die momenten waarop zij de hulp van hun herder als priester strikt nodig hebben (b.v. toediening der Sakramenten), maar ook die waarop zij zo gaarne zijn meeleven zien en zijn belangstelling op prijs stellen; en deze meelevende belangstelling van hun herder be tekent voor hen altijd een geestelijke steun. In één woord de pastoor moet voor de zijnen een echte vader zijn; en er is geen moment in het leven van het kind waarop dit door zijn vader vergeten wordt. P. STEVENS, Bouwpastoor St. Thomasparochie „Oude Gracht" Amatastraat 2 Eindhoven Giro 110.33.79 De Woudrichemse ijsclub „De Baanbreker" organiseert zaterdag 2 maart a.s. Het vijf rivieren-kampi oenschap op de schaats. Het betreft hier het rayon 's-Bosch, Zaltbom- mel, Culemborg, Vianen, Alblasser- dam, Dordrecht, Zevenbergen, Waal wijk, 's-Bosch. Al deze plaatsen en tussengelegen plaatsen kunnen aan dit kampioen schap deelnemen. De aanvang voor de senioren is om 2.30 uur en zal over 100 ronden worden gehouden, voor de leeftijd van 18 jaar en ouder. De wedstrijd voor de junioren zal om 4.30 uur aanvangen, deze wordt gehouden over 50 ronden voor de leeftijd van 15, 16 en 17 jaar. Vele schaatsfavorieten zullen aan dit kam pioenschap deelnemen, w.o. Anton Verhoeven uit Dussen, de Wild uit Herpt en de beide schaatkampioenen van Het Land van Heusden en Alte- na de heren Romijn junioren en Stra- ver senioren uit Almkerk. Op de zaterdag j.l. gehouden kam pioenwedstrijd van Het Land van Heusden en Altena is een groot be drag aan premies verreden, allen be schikbaar gesteld door de Midden stand uit de omgeving. Ook voor de ze wedstrijd houdt de ijsclub De Baanbreker zich aanbevolen. Zij die een premie beschikbaar willen stellen kunnen zich telefonisch in verbinding stellen met nummer 018833 - 475 of 417 en op zaterdag op de baan. Het „Volksdagblad", het partij blad van de Chinese communisten, heeft dinsdag een striemende aanval op premier Kroetsjef gepubliceerd. Hetzelfde artikel verscheen op 7 fe bruari in het Albanese blad „Zeri I Populit". Het „Volksdagblad" trok hiervoor anderhalve pagina uit. In het artikel wordt de Albanese versie gegeven van de breuk in de betrek kingen tussen de Sovjet Unie en Al banië eind 1961. Dit is de eerste keer, dat een Chi nees blad een rechtstreekse aanval op Kroetsjef publiceertnadat het ideo logisch geschil in de communistische wereld in de herfst van het vorig jaar weer in het openbaar oplaaide. Zware scheepsbrand op Westerschelde Maandagmiddag omstreeks vijf uur is na een aanvaring tussen twee tankers op de Westerschelde een zware brand uitgebroken. De bij de aanvaring betrokken schepen waren de 13.350 brt. metende tanker ^ba- desa" uit Londen en de „Mira Flo- res", die 20.776 brt. meet en die in Panama geregistreerd is. Een van de twee vaartuigen stond direct na de aanvaring over de volle lengte in brand; de vlammen laaiden op tot 'n hoogte van vele tientallen meters. De „Abadese" was uitvarend en de „Mira Flores" voer in de richting Antwerpen. Om het toneel van de ramp lagen tientallen schepen, maar voor deze schepen bleek het moeilijk om hulp te bieden. Bovendien liepen deze schepen zelf gevaar doordat er brandende olie zich over 't water van de Schelde verspreidde. Van de om liggende schepen was een oproep om medische hulp uitgegaan. Zowel uit Vlissingen, Terneuzen en Antwerpen waren sleepboten en bergingsvaartui gen naar de plaats van de ramp on derweg. De brandende vaartuigen lagen dwars op de vaarroute. Het inko mend scheepsverkeer moest bij Vlis singen voor anker. Uit Antwerpen konden geen schepen meer weg. Tot zover thans bekend is zijn er bij de aanvaring der twee tankers op de Wester Schelde 19 personen om gekomen, allen van de Panamese tanker Mira Flores. (Zie verder le blad) De Eerste Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming het wetsont werp aangenomen „tot het verlenen van fiscale faciliteiten voor bezits vorming met betrekking tot effec ten". Dit wetsontwerp beoogt aan hen, wier inkomen beneden de 12.000 gulden blijft (het definitieve bedrag wordt later vastgesteld) vrijstelling te verlenen van enkele belastingen bij de aankoop van effecten. Het gaat hier om registratie- en zegelrecht en dividendbelasting. Voorts zal vrijstel ling van vennootschapsbelasting wor den verleend aan beleggingsmaat schappijen, die alleen werken voor deze kleine spaarders. Dergelijke maatschappijen of depots bestaan nu nog niet, doch zullen speciaal voor dit doel in het leven worden geroepen. De regering acht dit van belang, om dat het effectenbezit, evenals alle be zit, de weerstandskracht vergroot en tevens een extra bron van inkomsten vormt.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5