FILMJOURNAAL Nog veel erger dan nu m 4 Musis Sacrum De Overval Luxor Eerlijk bier beugelbier Heerlijk bier beugelb ZWARTE JEANNE GEVONDEN Historisch begin der Brabantse Verbruiks coöperatie in Goirle te vinden Verser bier 8 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 1 MAART 1963 6 Nederlandse speelfilm van uitzonderlijke kwaliteit DE VERKENNERS DER VERLOREN BERGEN Amerika, Engeland en een NAVO-kernmacht Europa beleefde 220 jaar geleden zijn strengste winter GARAGE VAN MOSSEL VERHUUR VAN Altijd gaaf huidje „Jan van Besouw" de grondlegger! Ned. marconist was overboord gevallen i! BREd£ ^beugelbicij Een unieke „kraak" uit de laatste oorlogswinter. De bijna geluidloze overval op het Huis van Bewaring in Leeuwarden, waarbij ruim 50 politieke gevangenen werden be vrijd, leverde de stof voor het ver haal van de nieuwe Nederlandse speelfilm „De Overval", geregis seerd door Paul Rotlia. die daarbij werd bijgestaan door Kees Brusse, die de Nederlandse dialoogregie voerde. In de hoofdrollen zien wij Rob de Vries, Kees Brusse, Yoka Berretty en H. D. Culeman. Voorts o.a. Piet Römer, Bernhard Droog, Lo van Heilsbergen, Sacco van der Made, Thera Verheugen, Hans Tie- meyer, Robert Sobels en Chris Baay. December 1944. Eindeloos wijd reikt het Friese land naar de hori zon. Onafzienbaar, eenzaam en dreigend. Op het erf van de boer wordt schijnbaar onbewogen ge werkt, maar op de strakke gezich ten tekent zich verbetenheid af: dagelijks dreigt de terreur van de desperate bezetter. Als represaille-maatregel voor een gepleegde aanslag worden ze ven mannen uit het Huis van Be waring gehaald om te worden ge- fusileerd. Wanneer zij hun slacht- offers naar buiten brengen, klint uit de cellen van het „Huis" het Wilhelmus. Op het laatste ogenblik houdt de SD-chef Grundmann een van de zeven mannen terug, de politie-in- specteur Bakker. De SD-er weet, dat Bakker een belangrijk contact man is in het Friese verzet en hij wil door hem achter de verblijf plaats komen van de, op een woon- scheepje ondergedoken en illegaal levende verzetsleider Piet Kramer, wiens groep hij wil oprollen. De leiders van de KP, nerveus en gespannen, door de steeds nij pender dreiging, die Bakkers ge vangenhouding met zich meebrengt plegen overleg. Piet Kramer ziet de onoverkomelijke moeilijkheden van een overval op het „Huis". Het woord is gevallen en het legt de kiem van een fantastisch plan. Het idee rijpt: het plan van een „stille overval". Men moet zich eerst volledig oriënteren. Jellema, een bewaker, die bereid is tot me dewerking, zorgt voor een platte grond van het „Huis". Intussen komt dokter Wartena, die Bakker in zijn cel bezoekt en zijn vinger- wonden verzorgt en hjj brengt de catastrophale boodschap, dat Bak ker geen tweede marteling zal kun nen doorstaan: de overval móet worden uitgevoerd. De overval moet worden uitge voerd via een oude, niet meer in g'ebruik zijnde poort. Maar de voor bereiding mislukt, wanneer de sleutel in het slot breekt. Een tweede stoutmoedig plan rijpt. Om binnen de poort van het „Huis" te komen, zullen Piet Kramer en zijn vrienden het binnenbrengen van een paar vermeende gevange nen arrangeren. Daarvoor is een zgn. Insluitingsbevel nodig. Lang zaam maar zeker komt de machine in beweging. In een atmosfeer van inmense spanning pleegt men overleg. Er is precies drie kwartier vastgesteld, binnen welk tijdsver loop de overval beëindigd moet zijn, en in die tijd moet het tele fonisch contact met het „Huis" on bereikbaar zijn, vooral voor de SDer Grundmann. Twee in het complot betrokken PTT-ers zorgen hiervoor. Tergend langzaam schui ven de wijzers van de klok naar het uur van de operatie. Kwart voor zes. Piet Kramer staat met zijn mannen voor de poort, belt en geeft het insluitings- fcevel door het luikje af. De poort gaat open. Eenmaal binnen bren gen de mannen hun eindeloos en tot in details besproken actie tot uitvoering. Maar de cel van Bak ker blijkt leeg. Hij is naar de aan grenzende gevangenis overgebracht en een administrateur wordt ge dwongen om Bakker te bellen en te laten brengen, zgn. voor een verhoor. Eenmaal binnen in het „Huis" staat Bakker oog in oog met zijn bevrijders. „Bakker", zegt Kramer en het uitspreken van de naam is het enige woord dat valt. Alle bewakers zijn overmeesterd, ook de man die Bakker martelde. Ruim 50 mensen, onder wie enkele vrouwen, worden bevrijd. Nog even dreigt gevaar: Grundmann, die uitstedig was, is teruggekomen in Leeuwarden. Hij wil Bakker opnieuw verhoren, krijgt telefo nisch geen verbinding en stuurt 'n man om hem te halen. Maar intus sen heeft de klok half zeven ge slagen en de overval is voltooid. De bevrijden worden naar hun duikadressen gebracht en in het duister vallende avond verdwij nen Bakker en zijn vrienden ....v.v.v.v. J Op de dag na de overval werd de gehele stad Leeuwarden door de Duitsers uitgekamd, zonder enig resultaat. De Duitsers, onder in druk van deze stoutmoedige en zo intelligent uitgevoerde overval, lieten represaillemaatregelen na. „De Overval", die wel bijzonder de moeite van het zien waard is, werd een dezer dagen, zoals U heeft kunnen lezen door de mil joenste bezocht. De film ging tien weken geleden in première. Per week werden er voor deze film dus 100.000 kaartjes verkocht. De film die vrijdag, zaterdag, zondag, en maandag, woensdag en donderdag in Musis Sacrum draait is toegan kelijk voor personen van alle leef tijden. Aan een aantal Indiaanse stam men is door de Amerikaanse rege ring een reservaatgebied toege zegd. De Amerikanen hebben het recht om door dit reservaat een weg te leggen. Het opperhoofd van de Palouse-Indianen gaat hier ech ter niet mee akkoord. Wanneer de Amerikanen over de nieuwe brug zuilen zijn, zullen zij door de In dianen worden aangevallen. Ser geant Bell, hoofd van de Indiaanse Legerpolitie, die het vertrouwen van de stammen geniet, waar schuwt de leider van de groep Amerikanen dat er gevaar dreigt. De vroegere verloofde van Bell gaat met een groep goudzoekers mee naar de streek waar Bell zich bevindt. Onderweg worden zij door Indianen overvallen en zij wordt met een andere vrouw als gijze laarster meegevoerd. De Amerika nen lijden zware verliezen. Door een list weet Bell de groep naar een zendingspost te brengen. Nu komt er ruzie in de gelederen der Indianen, waarbij het Palouse-op- perhoofd wo^dt gedood. Door diens dood komt de vrede weer. Jeff Chandler als de dappere, in een bijzonder boeiende film vol actie en tempo. In de andere hoofd rollen: Dorothy Malone, Ward Bo ne e.v.a. Zondagmiddag 3 uur voor 14-ja- rigen en ouder. MAITRESSE Twee militaire ontmoeten in 'n trein, wanneer zij op weg zijn om een week verlof thuis door te bren gen, twee aardige jonge meisjes. Vooral Red, een van de militairen is meteen verliefd op Kay, die er gens in haar hart ook wel iets voor Red voelt. Wanneer de twee vrien den de volgende avond de twee meisjes weer ontmoeten, brengt Kay, Red aan zijn verstand, dat zij wel iets voor hem voelt, maar dat zij niet van plan is om haar luxu euze leven, dat zij met een oudere maar rijke vriend leidt vaarwel te zeggen. Ondanks de talloze moeilijkheden die er rijzen stemt zij er toch in toe om een dagje met Red uit te gaan. Het gevolg is dat de .twee steeds meer van elkaar gaan houden. Wanneer zij weer op haar prachtige flat bij haar oudere vriend terug keert, ziet zij de ernst van haar toestand in met als gevolg, dat zij het fortuin de rug toekeert om haar leven met Red voort te zetten. De hoofdrol in de film, die toegan kelijk is voor 18-jarigen, wordt vertolkt door Sophia Loren. THREE VIOLENT PEOPLE Onder de Nederlandse titel .Bloe dig conflict" draait maandag en woensdag avond in 't Luxor Thea ter een rolprent die in het teken staat van haat, afgunst en corrup tie. Uiteraard is er ook een vrouw, die in deze film een niet onbelang rijk deel voor haar rekening neemt. Het hoofdthema wordt gevormd door een man en vrouw die elkaar in korte tijd hebben leren kennen en getrouwd zijn. Wanneer later uitkomt dat zij voor haar huwelijk in een bar heeft gewerkt, krijgt zij haar congé. Daar tussen door is 'n conflict geweven van twee broers, waarvan er een zijn erfdeel in de ranch in geld uitbetaald wil zien. Wanneer dit niet gebeurt weet hij ziin weg te vinden bij een stel on gure typen die hem wel willen hel pen. Dat voordat de laatste meters van de fim door de lens zijn ge schoven, alles weer in het reine komt is vanzelfsprekend in dit soort films. Toegang 14 jaar. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft tegengesproken dat er „ver schillen" zouden bestaan tussen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië over de deelneming van de NAVO- landen aan het beheer van een even tuele multilaterale kernmacht volgens de overeenkomst van Nassau. Volgens berichten uit Washington zouden de Verenigde Staten een Brits voorstel tot het instellen van een „beheerscommissie", gevormd uit tien NAVO-leden-landen heb ben verworpen. De woordvoerder verklaarde dat de in Washington tussen Engeland en Amerika gevoerde onderhandelingen gingen over het ter beschikking stel- strategische bommenwerpers en een deel van de Amerikaanse kernwapen strijdkrachten. Er zijn nog geen de finitieve besluiten genomen, omdat deze voorstellen, evenals dat tot vor ming van een NAVO-kernmacht, nog door de NAVO-raad wordt bespro ken. De woordvoerder zei voorts dat de speciale afgezant van Kennedy Mer chant, die momenteel in Parijs ver blijft, ook naar Londen zal komen; de datum voor dit bezoek is nog niet vastgesteld. MENSEN EN DIEREN VERHONGERDEN EN IN BRABANT HEERSTE EEN WOLVENPLAAG. HET VROOR VAN OKTOBER TOT APRIL. „Wat was het toen koud", plegen de mensen te zeggen als ze in een behaaglijk hoekje bij de kachel de barre verhalen lezen over de winters van vroeger. Neen, dan kunnen we nu in onze handen klappen. En daar is reden voor, want we mo gen niet vergeten, dat zo'n wintertijd uit het grijze verleden voor onze in 't alge meen primitief behuisde voorvaderen tienmaal zo erg was als voor ons nu. Het is niet moeilijk een rijtje van die beruchte „ijstijden" op de sommen. Daar is b.v. de winter van 1794-'95, toen de Fransen doodgemoedereerd over de steenharde rivieren ons land binnentrokken. En die van 1855 en 1917 en - laten we niet te diep vorsen - dat koudegolfje van 1947 en die 27 graden harde vorst in het oorlogsjaar 1942We zouden best nog even door kunnen gaan zo. Maar vast staat, dat de winter in de loop der geschiedenis zijn ijzige grillen nooit zo wreed en onbarmhartig uitspeelde als in de winter van 1739-'40, nu ruim twee eeuwen geleden. Het was de rampzaligste vorstperiode die Europa beleefde. Ruim vijf maanden lang vroor het geducht en er waren slechts enkele korte perioden van dooi. Duizenden mensen bevroren of krepeerden van de honger. En met de dieren was het al niet minder erg gesteld. Ja, dat was me het wintertje wel! Eind oktober 1739 begon 't te vriezen en begin april van 't volgend jaar vroor 't nog... In november gingen de ijzers al onder en op de grachten en kanalen en spoedig ook op de Maas bij Rotterdam, schaatste iedereen die schaatsen kon. Toen viel even de dooi in en aan de vooravond van Kerstmis brak de dijk door bij Hedikhuizen, waardoor het Land van Heusden en Altena herschapen werd in één groot meer. Huizen en schuren stortten in en velen werden verzwolgen door het ziedende water, dat een hoogte bereikte van twee tot drie meter.In januari keerde de vorst met ongekende hevigheid terug. De mensen konden zich nauwelijks warm krij gen bij 't open haardvuur. De roggebroden werden zo hard als steen en de kopjes vro ren aan de tafel vast. De scherpe oosten wind sneed door alles heen. Het scheep vaartverkeer raakte gestremd en dat bete kende een stagnatie in de aanvoer van le vensmiddelen en brandstoffen naar de gro te steden. Immers, treinen waren er toen nog niet en alle vervoer op de lange routes moest te water geschieden. BRUILOFT Het ging allemaal nog wel tot nu toe. Maar op 22 febr. draaide plotseling de wind, waardoor 't water werd opgestuwd en het ijs scheurde. Een Friese arreslee dreef uren lang rond op een schots. De inzittenden stonden doodsangsten uit, maar tenslotte konden ze toch door 'n bootje worden gered. In een Frans dorpje werd bij 20 graden vorst een boeren-bruiloft gevierd op het ijs, maar het ijs brak en bruid en bruidegom gingen met 25 dansenden en zwierenden de diepte in. Intussen werd het ijs op de Zuiderzee met de dag dikker; 27 febr. beleefde Enkhuizen als 't ware een invasie van arresleden uit Friesland. Het waren er maar eventjes 160 en 3000 mensen ging het ijs op om dit schouwspel gade te slaan. Ook vanuit Enk huizen en omliggende dorpen waagden het die dag een dikke 50 arresleders de Zuider zee over te steken. En een vrouw uit Hinde lopen kwam de zee overzetten op een prik- sleetje. Nog dezelfde dag maakte ze vanuit Enkhuizen de terugtocht... POSTILJONS De vorst werd steeds strenger en hard nekkiger. In Schotland sprak men van een koude, die men nog nooit eerder had be leefd. De ijzige temperatuur deed zelfs de rotsen barsten; 14 jongens die onder één van de rotsen speelden, werden door val lende steenbrokken verpletterd. Veel postiljons in ons land en daarbuiten werden onderweg op hun paarden door de WAALWIJK TEL. 04160 2519 zeer strenge vorst, gebrek aan brandstof en voedsel. Eind januari reeds kon van een noodtoestand worden gesproken. De turven die nog te krijgen waren, werden verkocht voor een stuiver per stuk. Hekken en schu ren werden gesloopt om wat brandstof te hebben. En voor een emmertje drinkwater telde men twee tot drie stuivers neer, wat toen veel was. Bijna nergens kon meer ge werkt worden. De armen waren schaars en sjofel gekleed en de meesten moesten op stro slapen bij gebrek aan een bed. Het voedsel was bijzonder karig. Arbeiders aten blauwe gort met stroop of wat aardappelen met een panharing, en verder roggebrood. Melk en vlees kwamen maar zelden op ta fel. Toen dan ook de koude heerste en de voorraden voedsel uitgeput raakten, was het geen wonder dat duizenden van die arme stakkers bezweken. PERSONENWAGENS KAMPEERWAGENS 8 PERSONEN BUSJES koude bevangen, ze vielen op de grond en vroren dood. De ziekenhuizen kwamen vol te liggen met mensen met bevroren lede maten. Meermalen was het zó koud, dat veel kerkgangers met bevroren oren, ogen of neus thuiskwamen. Anderen zakten on derweg in elkaar en moesten met de kar naar huis worden gebracht. In Boxmeer en Druten moesten de knechten van de mulder hun bevroren handen laten amputeren. GORT MET STROOP De kranten die in dit tijd verschenen, zo als de Amsterdamsche Nederduitse Courant, de Opregte Haarlemsche Courant en de Ga zet d'Amsterdam, waren goed geïnformeerd over de toestand in binnen- en buitenland. Enkele schrijvers hebben ons ook in boek vorm gegevens nagelaten over deze ver schrikkelijke winter. In Amsterdam en an dere steden kreeg men door de langdurige, WOLVEN Bij alle ellende van die tijd kwam ook nog de plaag van de wolven. Óp de Veluwe, langs de Duitse grens en in Brabant deden de uitgehongerde beesten voortdurend aan vallen op mensen en dieren. In Loonpzand, Sprang-Capelle, Udenhout en andere dor pen in Brabant drongen de wolven 's nachts in hele troepen afgelegen boerderijen en schaapskooien binnen. In de donkerste maanden vooral waren ze bijzonder brutaal en bloeddorstig. Verschillende postiljons werden op eenzame wegen door horden wolven overvallen en verscheurd. Door de boeren werden grote wolven jachten georganiseerd om de streek te zui veren. Op iedere geschoten wolf stond een flinke premie. Ook uit andere landen kwa men berichten over aanvallen van wolven. In Polen en Litauen werd het zelfs zo erg, POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP dat de boeren hun hofsteden niet meer durf den verlaten. De wolven hadden de boerde rijen omsingeld.... Ongeveer een km van Keulen werden naar school gaande kinderen door een wolf over vallen. Eén kind verloor daarbij het leven. Later op de dag werd een geestelijke door hetzelfde dier besprongen; de man kreeg zulke zware verwondingen dat hij spoedig overleed. In Zweden en Hongarije stoven de wolven in troepen van 50 over velden en wegen. In de omgeving van Stockholm moest een veldprediker een verbeten vuur gevecht leveren met de huilende beesten. De aanvallers deinsden terug en aardig wat wolven gingen eraan. Maar de troep was te groot en toen de arme man zijn laatste kruit verschoten had, stormde de bende op hem af; hij werd genadeloos verslonden. STRUIKROVERS Door de steeds groter wordende nood kwamen veelvuldig roofovervallen voor, met name in de steden. En op het platteland zwierven aanhoudend struikrovers, er op loerend of ze niet hier of daar hun slag konden slaan. Als dergelijke sinjeurs in han den van de justitie vielen, kende die meestal geen pardon; ze werden opgehangen. Ook de dieren hadden ontzettend van de koude te lijden. Reeën, herten en wilde zwij nen lagen doodgehongerd in de bossen. In Amsterdam zat wekenlang een bevroren hond op een bank. Het dier was in een wak geschoten en door zijn baas op het droge gebracht. Maar wat later was de poedel op een bank gaan zitten en in een ijsklomp veranderd. GEEN HOOI t:" De meeste boeren hadden bijna geen hooi meer voor hun vee. Voor duizend pond hooi werd grif f130 betaald, de normale prijs was f 5. Veel beesten stierven van honger en kou en 't erbarmelijk geloei was niet aan te horen. Ondertussen duurde de winter maar voort. De slecht geklede en onder voede mensen stierven in huis en op straat. Overal heerste de kou, de armoe, de ellen de. Tot 4 km uit de kust was de Noordzee met ijs bedekt. Van Stockholm kon zo met paarden en sleden over de km's brede Oost zee naar Finland worden gereden. Eerst in april week de vorst. Maar daar mede was het leed niet geleden, want toen begon het ijs te kruien. Dijken scheurden open, bruggen werden vernield. Half mei was op sommige plaatsen de vorst nóg niet uit de grond. Ziedaar de winter van 1739- 1740, toen, ruim 5 maanden lang, ramp spoediger dan een oorlog. AR1E VAN PAS. Tegen 4 uur dinsdagmiddag is het stoffelijk overschot van de sedert 3 december vermiste 35-jarige Jeanne Visser, in „Rose Amsterdam" beter bekend als „Zwarte Jeanne" gevon den en wel nabij de brug over de Riekerhaven bij het Jaagdpad in Am sterdam. Het ijs van de haven was enkele dagen geleden gebroken om schepen doorgang te geven naar de losplaats van een grint- en zandhandel. Perso neel van de gemeentelijke plantsoe nendienst zagen een lichaam drijven, dat zij aanvankelijk aanzagen voor 'n etalagepop. De even later ter plaatse komende opzichter van deze dienst, de heer P. Koekoek, herkende het drijvende lichaam als dat van de ver miste vrouw, die in zijn buurt woon achtig was. Er zijn geen sporen van geweld gevonden en de doodsoorzaak is vastgesteld op verdrinking. (Opgenomen op verzoek) Twee eeuwen geleden kwam in meerdere geesten „het coöperatief ideaal" naar voren en werden door doktoren, phylosofen, geestelijken, advocaten en handelaren - voor wie „waarheid"„rechtvaardigheid" en „liefde" levensbeginselen waren - plannen besproken en beschreven, welke beoogdendoor onderlinge samenwerking (coöperatie) te komen tot sparen èn het gespaarde aan te wenden tot de behartiging van de stoffelijke belangen der samenwer kende spaarders, als consumenten, zó dat voor die samenwerkende sonsu- menten een menswaardig - beoor deeld vanuit de menselijke waardig heid - vrij en onafhankelijk bestaan zou zijn te verwerven. Naar aanleiding daarvan werd me nig plantje van samenwerking van consumenten geplant, maar er bleek aan weinige plantjes wasdom bescho ren. De oudste plant in de huidige tuin der coöperatieve verbruiksverenigin- gen is „Lennoxtoron Friendly Vic tualling Society", opgericht in juni 1812, die het vorig jaar haar 150- jarig bestaan vierde. Veel later, pas een eeuw geleden, werd in Nederland en ook in Brabant getracht het coöperatieve ideaal ge stalte te geven; meerdere plantjes werden in het huidige werkgebied van 't jonge Co-op Midden-Brabant" geplant zonder tot wasdom te komen. Echter, direct na het uitkomen van „Rerum Novarum" richtte Jan van Besouw, directeur van Besouw's stoomweverijen, een coöperatieve verbruiksvereniging op, die aansloeg en zeer spoedig een eigen bakkerij in het leven moest roepen om aan de vraag te kunnen voldoen. Het succes daar - het huidige district Goirle - deed rond de eeuw wisseling in meerdere plaatsen van het werkgebied van „Co-op Midden- Brabant" pogingen ondernemen, waarvan de meest geslaagde het hui dige District Kaatsheuvel is. Daarnevens werd, zodra daartoe gelegenheid was, door de afzonder lijke coöperaties samengewerkt: in de H.A.K.A. (Handelskamer); de fede ratie van Kath. Verbruikscoöperaties; de Katholieke Bond; sinds 1947 in de Centrale der Nederlandse Ver bruikscoöperaties en sinds 1959 in „Co-op Nederland". Vanuit het territoir „Co-op Mid den-Brabant" werden initiatieven ontwikkeld die bijdroegen tot de hui dige landelijke fase, zoals het congresbesluit betreffende de uitbreiding der bevoegdheden van coöperatiebesturen tot het nemen van beslissingen van bedrijfseconomische en bedrijfsorganisatorische aard; het congresbesluit inzake de acti viteit van deelgenoten op het gebied van reclame, propaganda en public- relations het congresbesluit inzake de naamsaanduiding „Co-op", die de eenheid ging demonstreren en op alle vestigingen, bedrijven en kantoren van coöperaties in Nederland de naam „Co-op" deed verschijnen. Bovendien werd binnen 't territoir van „Co-op Midden Brabant" een zeer zeldzame, binnen de coöperatie ve beweging enige, weg bewandeld, bekend als die der C.O.S.A., om tot de grotere eenheid te geraken. Hij heeft tot een bijna geruisloze, zeker schokloze, gedegen fusie ge voerd, die het jonge „Co-op Mid den-Brabant" van „kinder-ziekten" vrijwaard en een rechtlijnig doortrek ken der doeleinden, die Jan van Be souw in 1890 voor ogen stonden en door de initiatiefnemers in de ande re districten werden onderschreven, garandeerd. G. J. (Wordt vervolgd) Na 12 uur zwemmen gered „Niet belangrijk" was het enige wat de 22-jarige Nederlandse mar conist Johannes Brugman wilde ant woorden op vragen over zijn avon tuur in de Caraibische Zee, behalve dan zijn mededeling dat hij uiteraard blij was dat hij dit avontuur had over leefd. Brugman bevindt zich nu in ob servatie in het San Pedro-ziekenhuis op het eiland Aruba, om te bekomen van wat, te oordelen naar de verhalen die ap Curasao de ronde doen, een martelend avontuur moet zijn ge weest, zo meldt De Tijd Maasbode. Brugman is marconist op het pas sagiersschip Statendam van de Hol land-Amerika Lijn. Dit schip maakte een pleziervaart, met vooral Ameri- kanen aan boord. Het was uit Oranjestad op Aruba vertrokken met bestemming St. Tho- was, toen mijlen uit de kust werd ge constateerd dat Brugman over boord was gevallen en ergens in de Carai bische Zee terecht gekomen moest zijn. Hoewel men, zo verluidt, weinig hoop had de vermiste man in deze gevaarlijke zee nog te kunnen vin den, heeft de Statendam drie uur vergeefs naar hem gezocht alvorens de reis voort te zetten. Mogelijk wel 12 uur nadat Brugman in zee is te recht gekomen, heeft hij Aruba we ten te bereiken - zwemmend, met zijn kleren aan, in een zee vol haaien. SCHIPBREUK EIST 21 DODEN In de nacht van zondag op maan dag is het Griekse vrachtschip „Aig- li" in de Aegeische Zee, ter hoogte van de Sporadische eilanden, gekap seisd en gezonken. t Van de 22 opvarenden werd alleen de marconist gered. Deze was zwaar gewond. Door werking van de lading erts maakte het schip slagzij, om vervol gens geheel te kantelen, voordat de bemanning gelegenheid had de sloe pen te strijken.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 6