wAAlwrjkse en LAnqstRAAtse couRAnr Militairen leverden groot aandeel in de strijd tegen ijs en sneeuw NIEUW 'i i Drie kinderen gestikt in koelkast ■na TV-reclame voor de middenstand onbruikbaar „Sl. Willibrordus" huldigde dertien jubilarissen SUNNY Kosten «an transport en gebruikte materialen worden in rekening gebracht ROZIJNENBROOD Bondsvoorzitter H.M. de Groodt hield fel pleidooi voor de werknemer SÜNIN' ®#hi.£N, ENORME COLLECTIE BRILMONTUREN in alleIIprijzen Nieuwe staatsgreep in Syrië Watermisère Arbeidssituatie irt Nederland bepaald gunstig CO-OP LEKKER ALST FIJNSTE BANKET! Draai om de oren In Raamsdonksveer Eerlijk aandeel Actie „Wij en Zij" Jubilarissen DAAROM BRILLEN VAN BRILLEN SPECIALIST VAN MAAREN MAANDAG 11 MAART 1963 65e JAARGANG No. 20 De tcho van het Zuióen Uitgever Waaiwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieien Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Nu het er op lijkt dat de oprukkende lente de beslissende slag heeft toegebracht aan de op één na koudste winter in de laatste 250 jaar, heeft men bij de staf van de Nederlandse territoriale bevelhebber de balans opgemaakt van het militaire aandeel in de strijd tegen de gevolgen van kou en sneeuwval. Die balans wijst uit, dat burgemeesters in totaal 37 keer aan garnizoenscomman danten om militaire bijstand hebben gevraagd. In de meeste gevallen werd gevraagd om militairen ter beschikking te stellen voor het sneeuwvrij maken van wegen. 24 Keer rukten militairen gewapend met schop" uit om met succes de strijd te gen de sneeuw aan te binden. In 13 gevallen kon nien het met de schop niet redden en werd er zwaarder materiaal, zoals dozers, graders en blowers ingeschakeld. werd gesteld. Die waardering kwam tot uiting in de goede „verzorging" die de militairen genoten van de in stanties die hun hulp inriepen en in „goede gaven" van de burgerij. Het leger zal voor de hulp die ver leend is alleen de kosten van trans port en van gebruikte materialen in rekening brengen. De door het mili taire personeel geleverde prestaties worden als oefeningen aangemerkt. Televisie-reclame is voor de midden stander helemaal niet of nauwelijks bruikbaar. Tot deze conclusie komt „Stuwing", het orgaan van de Ned. Katholieke Middenstandsbond. Men In de meeste gevallen variëerde de sterkte van de ingezette detachemen ten van 30 tot 100 man, in enkele gevallen werden meer mensen ter be schikking gesteld. Min of meer grootscheeps was de militaire bijstand op 16 en 17 januari, toen in de bin nenstad van Nijmegen respectievelijk 550 en 325 man werden ingezet Zes maal heeft de staf van de Ne derlandse territoriale bevelhebber - waar de militaire bijstand gecoördi neerd werd - de Nederlandse Spoor wegen van dienst kunnen zijn door militairen ter beschikking te stellen voor het sneeuwvrij maken van sta tionsemplacementen. De militairen werkten in Utrecht, in Eist (twee maal), in Nijmegen, in Oldebroék en op de spoorbrug bij Hedel. Soms gebruikten de militairen ^ge weld" om civiele diensten uit de brand te helpen, zo gingen ze in de gemeenten Eindhoven, Venlo, Am sterdam en Gorinchem de bevroren bovenlaag van zanddepots te lijf met springstoffen, om ze voor de plaat selijke diensten van gemeentewerken weer toegankelijk te maken. Explo sieven werden ook gebruikt om ijs- schotsen, die de pijlers van de brug naar de bouwput in het Haringvliet bedreigden, onschadelijk te maken. In de Syrische hoofdstad Damas cus hebben militairen een staatsgreep gepleegd. Radio Damascus meldt, dat voor het gehele land een uitgaansverbod is afgekondigd. Een kwartier voor de normale aanvang van de uitzendin gen maakte de radio bekend, dat de nationale raad van het commando der revolutie" de macht in handen had genomen. Alle grenzen, havens en vliegvel den van Syrië zijn gesloten. In de door radio-Damascus omge roepen bekendmaking werd voorts gezegd, dat het Syrische volk te lijden heeft gehad als gevolg van de af scheiding van de Verenigde Arabi sche republiek in september 1961. „Het leger is vandaag opgestaan om het rechte pad van socialisme en een heid te volgen", aldus de bekendma king. Het devies van de „nationale raad" is „eenheid, vrijheid en socialisme", aldus de radio-mededeling. De raad heeft verklaard de Arabische eenheid te zullen steunen, alsook de revolu ties in Jemen en Irak. In een in Tel Aviv opgevangen uit zending van radio Bagdad werd ge zegd, dat het Iraakse leger in staat van paraatheid is gebracht en klaar staat om de revolutie in Syrië te hulp te komen. De militaire commandanten van de regionale, Noordelijke en Zuid-Wes telijke districten zouden zich bij de staatsgreep hebben aangesloten. De opstand in Damascus komt pre cies een maand na die in Irak, waar bij generaal Kassem, de premier, werd gedood. De naam „nationale raad van het commando der revolu tie" is dezelfde als die, welke het re volutionaire comité in Irak zich toen had aangemeten, evenals het devies „eenheid, vrijheid en socialisme". Verder heeft tien dagen lang een groep militairen het waterleidingbe drijf in Ede steun verleend bij het ontdooien van waterleidingen. Die groep gebruikte daarvoor een aggre gaat. Het leger heeft ook een belangrijk aandeel gehad in de strijd tegen de Rotterdamse „watermisère". Er wer- Was einde januari het aantal werk lozen (mannen en vrouwen) ongeveer 14.500 groter dan verleden jaar, ein de februari van dit jaar waren er na genoeg 18.000 meer werklozen dan op dezelfde datum van het vorig jaar, zo blijkt uit door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid gepubliceerde cijfers. Daarnaast geeft het aantal open staande aanvragen een daling te zien. Van eind januari 1962 op eind fe bruari 1962 steeg het van 1088.243 (voor mannen en vrouwen), maar van eind januari 1963 op eind februari 1963 daalde het van 101.184 tot 99.862. Eind februari was het aan tal openstaande aanvragen voor man nen en vrouwen dus ruim 10.000 la ger dan een jaar tevoren. De geregistreerde mannelijke ar beidsreserve is in februari met 1000 gedaald van 53.376 tot 52.034 (eind februari 1962 38.779). Het aantal werkeloze mannen daalde van 50.960 tot 49.642. Verleden jaar bedroeg 't aantal werkeloze mannen eind febru ari 32.402 tegen 37.132 eind januari. Ook het aantal werkloze vroüwen daalde van 5251 tot 5049. Het aan tal openstaande aanvragen daalde voor mannen van 66.976 tot 65.384 (eind februari 1962 73.105) voor wat betreft de vrouwen steeg het van 34.208 tot 34.478 (eind februari '62: 37.139). moet niet met kanonnen op mussen schieten", aldus het blad. Ook het belang van „het" Neder landse bedrijfsleven bij reclame-tele visie, dat als argument wordt ge bruikt in de nota van de staatssecre tarissen inzake reclame-TVacht de N.K.M. twijfelachtig en voor een aanzienlijk deel onjuist. Buitenlandse zenders met reclame voor buitenlandse bedrijven worden niet buiten de huiskamers gehouden, aldus „Stuwing", en tevens zal ten enenmale onmogelijk zijn, buitenland se bedrijven en produkten uit de Ne derlandse reclame-televisie te weren. Het blad schrijft voorts, dat de 300 duizend midden- en kleinbedrijven in Nederland er bovendien terecht be zwaar tegen kunnen maken, dat een beperkt aantal grote Nederlandse be drijven, dat wel van de reclame-TV gebruik kan maken, wordt gelijkge schakeld met „het" bedrijfsleven. Bij het pousseren van merkartike len hebben de winkeliers inderdaad wel enig belang, aldus „Stuwing", maar daaraan is tevens het nadeel verbonden, dat het eigen verkoopbe leid van de winkelier wordt door kruist en dat de pousserende functie van de detailhandel nog verder wordt uitgehold geen enkele tabaksdetail list heeft behoefte aan nog meer si garettenmerken. Als er toch reclame in de televisie zou moeten komen, vraagt de N.K.M. zich af of het door de regering ge wenst systeem van commerciële tele visie dan het meest bruikbare is. Een commerciële televisiemaatschappij zal volgens hem streven naar een zo groot mogelijke winst, zodat van enige con sideratie ten opzichte van 't midden- en kleinbedrijf geen sprake zal zijn. Ten aanzien van de rechtsgrond voor het verlenen van een televisie concessie zegt „Stuwing", dat 't nog steeds een open vraag is, waarom voor het verlenen van een concessie voor het exploiteren van een televi sieprogramma met reclame andere normen moeten worden aangelegd dan voor normale televisie-uitzendin gen. De staatssecretarissen hebben naar de mening van de N.K.M., ten on rechte beweerd, dat ook het midden- en kleinbedrijf van de commerciële televisie zou kunnen profiteren. Tijdens de jaarvergadering van de Nederlandse Katholieke Bond van werknemers(sters) in de Industriële bedrijven „St. Willibror dus" in de afdeling Waalwijk, is door de bondsvoorzitter de heer H. M. de Groodt, felle kritiek geleverd op de aanvallen van ver schillende zijden op de vakbondsorganisaties. Hij noemde de be schuldiging, die enige tijd geleden door professor Wemesfelder in Eindhoven geuit is dat de werknemer zich schuldig maakt aan machtsmisbruik, een rechtstreekse belediging aan het adres van de werknemers. De heer de Groodt trok fel van leer ook tegen de kritiek die in verschillende dagbladen de laatste tijd gepubli ceerd is, op de vak-organisaties. den tientallen waterwagens ingezet om goed drinkwater naar de Maas stad te brengen. Dat water was voor namelijk bestemd voor diëetpatiënten en voor het weer op gang brengen en in stand houden van installaties voor de voedselvoorziening. Hoe men deze hulpverlening op prijs gesteld heeft, is gebleken uit brieven die de chef van de generale staf ontvangen heeft van het Rotterdamse gemeentebestuur en van de directie van „pakhuis- meesteren" in Rotterdam. Bij de staf van de NTB heeft men met voldoening geconstateerd dat de militaire bijstand bijzonder op prijs De heer de Groodt betoogde dat sedert geruime tijd van verschillende zijde wordt getracht de vak-organisa ties een „draai om de oren" te geven. Onder meer door onwaarheden te verkondigen als zou de vak-organi satie in de moderne tijd niet meer nodig zijn, of niets meer met het be drijf te maken hebben. Hij meende, dat in het goede klimaat van na de oorlog, een kentering te bespeuren valt vooral van de zijde van de werk gevers, die ten aanzien van de vak organisaties strenger gaan optreden, en juist daardoor, over de gehele li nie mee een front gaan vormen tegen de vak-organisaties. Bondsvoorzitter de Groodt bracht naar voren, dat 50 jaar geleden de werknemer een minderwaardig figuur was, hetgeen werd veroorzaakt, door de lage beloning, de bestaans-onze- kerheid, de afhankelijkheid en de be zitsloosheid. Voornamelijk op het ge bied van de afhankelijkheid en de be zitsloosheid is nog niet veel bereikt. De negenjarige Rudolf van See- ters, zijn zesjarig broertje Anton en hun zesjarig speelkameraadje Jan Groenendaal, allen uit Raamsdonks veer, zijn donderdagmiddag om kwart voor één levenloos aangetrof fen in een koelkast in de loods van een zeilmakerij en verbouwer van inrichtingen van vaartuigen. De drie kinderen bleken te zijn gestikt. Gedrieën zijn de jongens gaan spe len, maar keerden 's avonds niet te rug in hun ouderlijke woningen. Toen de eerste nasporingen geen re sultaat hadden, werd de politie in geschakeld, die met lantaarns en schijnwerpers het gebied van de ha ven en de omgeving van de bebou wing afzocht. Tot 's nachts half twee had dit zoeken nog geen resultaat ge had. Daarop werd besloten 's mor gens hulp in te roepen van burgers en militairen. Donderdagmorgen om 8 uur wer den opnieuw nasporingen ingezet; daaraan namen ook 25 militairen uit Keizersveer deel. Het onderzoek stond onder leiding van majoor W. van Nijnatten, van het districts commissariaat van de Rijkspolitie te Breda. Systematisch werd in groepen Raamsdonksveer en omgeving uitge kamd. In de loods van de zeilmakerij von den militairen, die alle hoeken en ga ten nagingen, bij de opgeslagen goe deren ook een koelkast, voor inbouw op een salonboot. Zij troffen daarin de lichamen van de drie jongens aan. Dokter van Tilburg, die snel ter plaatse was, constateerde, dat de jon gens de verstikkingsdood waren ge storven. Vermoed wordt, dat het dek sel van de kast tijdens het spel is dichtgevallen en niet meer kon wor den verwijderd. Hij meende, dat het in deze mo derne tijd ontbreekt aan de volwaar digheid van de werknemer, doordat deze in de onderneming nog niet vol doende wordt erkend en mee profi teert van een rechtvaardige verdeling van de welvaart. Bondsvoorzitter de Groodt benadrukte, dat er momenteel nog geen sprake is van een eerlijke verdeling, zodat nog teveel mensen aan het minimum zitten. „Ieder jaar worden er enorme ka pitalen bij gevormd (bondsvoorz. de Groodt noemde een bedrag van negen miljard) in de ondernemingen, die voornamelijk tot stand komen door ingehouden winsten." Hij meende dat de factor „arbeid" volledig uitgeslo ten was van de verdeling in de ver mogens, terwijl de werknemer toch meegewerkt heeft aan de vorming van dit vermogen. Sprekende over de bezitsvorming, zei bondsvoorzitter de Groodt, dat de werknemer recht heeft op een eerlijk aandeel in het kapitaal, dat ieder jaar mede en voornamelijk door toe doen van de werknemer, wordt ge vormd. Hij zei dat op deze wijze de werknemer mede-eigenaar moest wor den van de produktiemiddelen. Hij noemde het als een primaire voor waarde dat de werknemer als een ge lijkwaardige deelt in zijn aandeel in de winst. „Het grote punt waar het om draait", zo meende de heer de Groodt, „is, dat de werknemer een wezenlijke en gelijkgerechtigde posi tie wordt gegeven. Voor deze taak ziet zich de vak-organisatie gesteld." Hij meende dat dit juist de reden was, waarom het verzet tegen en de kritiek op de vakorganisaties steeds groter werd. Hij noemde het daarom zo belangrijk dat de werknemer be grijpt dat de vak-organisatie belang rijk is. Inhakend op een uitlating van professor Wemesfelder, onlangs in Eindhoven geuit, zei de heer de Groodt, dat juist door de felle aan val van professor Wemesfelder op de vak-organisatie, de knuppel in het hoenderhok was gegooid, waardoor aan de ongeorganiseerde werknemer duidelijk is gemaakt, dat hij zich moet aansluiten. Ook de geestelijk adviseur, kape laan Lempens, meende dat de nood zakelijkheid van de Christelijke vak organisaties onderstreept diende te worden. Hij bracht dank aan het be stuur voor de grote werkzaamheden die zijn verzet. Hij stelde tevens de jubilarissen ten voorbeeld aan de an deren. Reeds eerder op de avond was door de voorzitter de heer van Seters, ge memoreerd, wat er in de laatste ja ren tot stand was gebracht. Ook hij haalde aan, dat er vooral de laatste tijd zoveel kritiek werd geleverd op de vak-organisaties. Hij zei zich bij zonder gepikeerd te voelen, doordat in de kritiek die door professor We mesfelder naar voren was gebracht, nergens tot uiting was gekomen, dat het toch de vak-organisaties zijn ge weest, die 50, 60 jaren geleden de grondslag hebben gelegd voor een christelijke samenleving. De secretaris, de heer M. W. Ver- vloet, besprak in zijn jaaroverzicht de gang van zaken in de afdeling, spe ciaal op het gebied van de schoen-, Ieder- en lederwarenindustrie. Hij betoogde dat er in de afdeling in het afgelopen jaar veel en belangrijk werk is verricht. Hij zei het te be treuren dat de K.A.B. de actie „Wij en Zij" naast zich had neergelegd. In totaal meldden zich in 1962 53 nieu we leden aan. Daar tegenover staat een vertrek van 79 leden, zodat 1962 een verlies van 26 leden met zich bracht. Op 29 december 1962 telde de af deling 592 leden. In zijn jaarover zicht werd ook het achterwege blijven van de viering van het patroonsfeest aangeroerd. De secretaris zei, dat het bestuur had gemeend, dit jaar niets te moeten organiseren, omdat de af deling te slecht bij kas zat, waardoor niets op touw gezet kon worden, wat de leden zou aanspreken. De penningmeester kon gewag maken van een batig saldo groot f 12.13. De totale inkomsten over 1962 bedroegen f 32.740,37 tegen een totale uitgave van f 32.728,24. De penningmeester zei het te moeten betreuren, dat er enkele leden waren die met een contributie-achterstand stonden ingeschreven. De actie „Wij en Zij" leverde in de afdeling f 167,87 op. Ook de heer van Seters benadrukte nog even het belang van de actie „Wij en Zij"; hij sprak de hoop uit dat het komen de jaar de giften royaler zouden zijn. De kascommissie kon bij monde van de heer J. v. d. Griendt, de penning meester decharge verlenen. Als nieuw lid van de kascontrolecommissie werd gekozen de heer A. Hamers, die in de plaats treedt van de heer v. d. Griendt. In het bestuur waren aan de beurt van aftreden de heren J. Ver- helst en J. van Dalen. Beiden werden bij acclamatie herkozen. De heer van Seters benadrukte de noodzaak, dat in het bestuur meer jongere leden zit ting zouden krijgen. Hij zei, dat hier over in het bestuur zelf nog over ge sproken zou worden. Hieronder laten wij de lijst van ju bilarissen volgen 50 jaar lid L. van Gelder en Jac. Leijtens. Aan de heer van Gel der werd tijdens de vergadering een Delfts blauw wandbord overhandigd. De heer Leijtens die zijn intrek heeft genomen in het bejaardencentrum in Goirle, zal dit eerdaags overhandigd krijgen. 40 jaar J. IJpelaar en M. M. Rombouts. Beide heren mochten een draagmedaille ontvangen. 25 jaar. Chr. Bakkers, W. A. Broeders, L. van Gelder, C. C. Kre- Den Bosch Vughterstr. - Tilburg - Breda 25 Markt 32 Nieuwe Ginnekenstr. 23 mers, W. Kleine, A. J. Leijtens, J. Laros, P. Maas en J. Verhoofstad. De zilveren jubilarissen werden on derscheiden met een zilveren speld. Aan het eind van de vergadering werd door de voorzitter de heer H. van Kol gehuldigd, die jaren achter een als actieve bode zich heeft inge zet voor de bond. Wegens gezond heidsredenen heeft de heer van Kol het bodeschap aan de heer van de Griendt moeien overgeven. De heer van Kol mocht namens het bestuur een kist sigaren in ontvangst nemen. De Franse illegale nationale ver- zetsraad (CNR) heeft vlugschriften verspreid waarin wordt gezegd dat de agenten die verantwoordelijk zijn voor de ontvoering van ex-kolonel Argoud uit Duitsland hun gerechte straf zullen krijgen. De tekst van de pamfletten zou zijn opgesteld door de leider van de C.N.R., ex-premier Bidault. De ontvoerders behoorden volgens hem tot „de afdeling van de Gaullistische politie die is samenge steld uit voormalige misdadigers, „barbouzes" genoemd.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1